PDA

View Full Version : Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)



iagos
21/09/2004, 23:40
Καλώς ηρθατε σ' άλλο ενα post απόγνωσης του τύπου "ποιά μηχανή να πάρω;":wave2: .Προσπάθησα να είμαι σύντομος-αν και τελικά δεν τα κατάφερα.Τα ζητούμενα είναι τα εξής (ιεραρχούνται με τη σειρά εμφάνισης):
1) ΟΝ-off ,χρήση 90% στην πόλη και αν με το καλό ξεψαρώσω-σχετικά αρχάριος βλέπετε-και ταξιδάκια και ελαφρύ off road...
2) Με ομαλό χαρακτήρα που να συγχωρεί κάποια λάθη στη αφεντιά μου κι όχι Ουρουκ Χαϊ πάνω σε ρόδες...προς το παρόν..
3) Μεταχειρισμένη,μέχρι τα 6500 χιλιάρικα μπορει το ευτελές μου να γίνει παξιμάδι:eyepop: ,με καλή τιμή μεταπώλησης ωστε αν δεν είναι αυτο που χρειάζομαι ή με ευχαριστεί να μπορω να την ξεφορτωθώ άμμεσα.Μπορεί τελικά να με ευχαριστεί πιο πολύ μια CBF 500,το ΚΤΜ 640 advenure (χμ...:winka: ) ή ακόμα κι ένα scooter ή μια κολοκυθόπιτα...
4) Σχεδόν απροβλημάτιστο service και αν είναι δυνατόν ελάχιστες συγκεκριμένες βλάβες-κουσούρια του εκάστοτε εργοστασίου.Εχω πχ βαρεθεί να με βρίσκει το βραδυ ανεξίτηλα μαύρο κατω απο το αυτοκίνητο μου να λύνω κινητήρες,σασμάν,διαφορικά...μπδιαχ
5) Χαμηλο ύψος σέλας (177 πόντους απόσταση απ' το έδαφος επέτρεψε το DNA μου) και ταξιδιάρικη,άνετη σέλα για οδηγό και κυρίως συνοδηγό αλλιώς η γυναίκα μου θα μου δώσει να φάω τη μηχανή μέχρι ντίζας :yuck:

Σύμφωνα λοιπόν με τα ζητούμενα κατέληξα σε δύο μοντέλα: HONDA Transalp 650 και BMW 650GS με την πλάστιγγα να γέρνει ελαφρώς προς τη Μπουμπού.Στην άκρως υποκειμενική αξιολόγηση μου των δύο μοντέλων,η BMW έχει ιδανικό ύψος,χαμηλό κέντρο βάρους και μαζεμένο όγκο για τους ελιγμούς στην πόλη,πολιτισμένο αν και μονοκύλινδρο κινητήρα,ψεκασμό,και ΑΒS,τα δε μείον της είναι ο ένας κυλινδρος,το injection και η υποστήριξη της μαμάς BMW,να θυμίσω πως αν και εκατοντάδες τα παράπονα για το injection του 650GS-"γονατίσματα" του κινητήρα,παλινδρομήσεις της ισχύος μεταξυ 3-4χιλ. στροφών-η BMW αρνιόταν την (sic) σχεδιαστική αστοχία-περίεργο,το ίδιο πράγμα το λένε "μαλακία" στο χωριο μου!-λέγοντας οτι η μηχανή ήταν μια χαρά κι οτι εφταιγε ο κακος τρόπος οδηγησης των πελατών της(!!).Στο μοντέλο 2004 όμως ανακάλυψε ως εκ θαύματος την εξωγηινη μυστική τεχνολογια :alien: (βλπ τη Funduro 10κάτι χρόνια πρίν ) που της επέτρεψε να βάλει και δεύτερο μπουζί και να λύσει το πρόβλημα που δεν υπήρχε (!!!) Zi only zing i did iz to get zi moto out of zi factory and zen you fix zi problems your zelf... :D
Στο δε Transalp μ' αρέσει η τιμιότητα του,ο κινητήρας,η προστασία που δίνει το φέρρινγκ και η ζελατίνα,το ότι συγχωρεί ακόμα κι αρχάριο,το ότι ποοολλοί λένε πως είναι σκυλί.Δεν μ' αρέσει όμως ο όγκος για ενυπωσιασμό,η ισπανική του κατασκευή,το μπροστινό φρένο,το σκέτο καρμπυρατέρ και το οτι όπου κι αν το παρκάρω θα πρέπει να του βάζω σημαιάκια για να το ξεχωρίζω απο τα υπόλοιπα παρκαρισμένα εκεί γύρω.

Εν κατακλέιδι,θα ήθελα να μου πείτε τα καλά και κακά των δύο μηχανών όπως αποκαλύπτονται με την χρήση στους αναβάτες τους και όχι όπως μπορω να τα διαβάσω στα περιοδικα.Απο θεωρητικούρα και τεχνικά χαρακτηριστικα έχω μπουχτίσει,ανοίγω και moto Δευτέρα αν θέλω... :nono: Εσείς πιο θα διαλέγατε και γιατί;Επίσης θέλων να ξέρω αν έχετε ακούσει για αυτο το προβλημα του GS-στην Αμερική τουλάχιστον 9 στα 10 post αφορούν στο πρόβλημα "stalling & surging" και τις μύριες πατέντες για την επίλυση του-καθώς και αν παιζει στα ευρωπαικά μοντέλα κάτι ανάλογο.Τι λέει απο υποστήριξη η αντιπροσωπεία της Honda;

Δικαιολογημένα,συγνώμη :ZZZ: :sad: :eyepop: :uplate: :dizzy: για τον όγκο του "post απόγνωσης" και χίλια εκ των προτέρων ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε.Σωκράτης

crs-k
22/09/2004, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από iagos
Καλώς ηρθατε σ' άλλο ενα post απόγνωσης του τύπου "ποιά μηχανή να πάρω;":wave2:
..............


Φιλε, πρωτα απ' ολα, καλως ηρθες! :wave2:

Διαβαζοντας το ποστ σου, δεν καταλαβα αν μιλας αποκλειστικα για καινουργια μηχανη.
Αν οχι παντως, θα ειχα να σου προτεινω και κατι αλλο. Αυτο τον καιρο "αλλαζονται" πολλα καλα Αφρικα, απο καποιους που πανε σε Βαραντερο. Στα λεφτα που διαθετεις λοιπον μπορεις να βρεις σιγουρα 3-4 χρονων. Η αληθεια ειναι οτι εχει "ογκο" (οπως και το ΤΑ), αλλα οταν το συνηθισεις οδηγιεται ευκολα ακομα και μεσα στην πολη. Η σελλα του ΔΕΝ ειναι ανετη για ταξιδι (οπως και στο ΤΑ), αλλα αυτο διορθωνεται παραγγελνοντας μια απο τον Μπατζιο στη Θεσσαλονικη με 180 Ευρα. Χωρις να ειναι το τελειο, ειναι ενα ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΟ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ μηχανακι.
Δεν ειμαι "Αφρικανος" με την κακη εννοια του ορου. Ειμαι "ΟνΟφφας" (και ορειβατης), λατρης της εξοχης και κυριως των ορεινων διαδρομων. Την εχω κοντα 2 χρονια (μονο), αλλα την εχω λατρεψει και την αγαπαω ολο και περισσοτερο καθε μερα που περναω μαζι της.

Ξερω οτι αντι να βοηθησω, ισως να σε προβληματισα περισσοτερο ... :(

Αλλα ετσι κι αλλιως θα ακουσεις αντικρουομενες γνωμες και η τελικη επιλογη θα ειναι δικη σου.
Απλως προσθεσα και μια αλλη επιλογη για να συγκρινεις ... :cool:

Μικρή Λουλού
22/09/2004, 08:33
ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤRANSALP 600 ΤΟΥ 2000 ΜΕ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ??

ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 100% ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ...

ΣΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΚΑΛΟΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ...:lol:

ΜΙΑ ΙΔΕΑ ....

KaTaNaS
22/09/2004, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φιλε, πρωτα απ' ολα, καλως ηρθες! :wave2:

Διαβαζοντας το ποστ σου, δεν καταλαβα αν μιλας αποκλειστικα για καινουργια μηχανη.
Αν οχι παντως, θα ειχα να σου προτεινω και κατι αλλο. Αυτο τον καιρο "αλλαζονται" πολλα καλα Αφρικα, απο καποιους που πανε σε Βαραντερο. Στα λεφτα που διαθετεις λοιπον μπορεις να βρεις σιγουρα 3-4 χρονων. Η αληθεια ειναι οτι εχει "ογκο" (οπως και το ΤΑ), αλλα οταν το συνηθισεις οδηγιεται ευκολα ακομα και μεσα στην πολη. Η σελλα του ΔΕΝ ειναι ανετη για ταξιδι (οπως και στο ΤΑ), αλλα αυτο διορθωνεται παραγγελνοντας μια απο τον Μπατζιο στη Θεσσαλονικη με 180 Ευρα. Χωρις να ειναι το τελειο, ειναι ενα ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΟ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ μηχανακι.
Δεν ειμαι "Αφρικανος" με την κακη εννοια του ορου. Ειμαι "ΟνΟφφας" (και ορειβατης), λατρης της εξοχης και κυριως των ορεινων διαδρομων. Την εχω κοντα 2 χρονια (μονο), αλλα την εχω λατρεψει και την αγαπαω ολο και περισσοτερο καθε μερα που περναω μαζι της.

Ξερω οτι αντι να βοηθησω, ισως να σε προβληματισα περισσοτερο ... :(

Αλλα ετσι κι αλλιως θα ακουσεις αντικρουομενες γνωμες και η τελικη επιλογη θα ειναι δικη σου.
Απλως προσθεσα και μια αλλη επιλογη για να συγκρινεις ... :cool:





kalimera crs-k

kalh epilogh kata thn gnwmh mou

to gs xlimintrizei kapws yperbolika(mallon moudiasmenos tha eisai monimws apo tis donhseis)

to transalp kalo

ma kata thn gnwmh mou to africa kalytero

prwspathise na breis kai ta tria gia test ride, oxi omws gyrw apo to tetragwno alla gia mish mera toulaxiston

jtoros
22/09/2004, 09:10
Φίλε iagos καλώς ήρθες. Ελπίζω γρήγορα να καταλήξεις σε αυτό που θέλεις.
Στο ψητό τώρα. Να είσαι σίγουρος ότι το Transalp θα το κάνεις γιογιό με τα 177 εκατοστά σου. Εγώ είμαι 1,74 και ευτραφής και το μηχανάκι το κάνω ό,τι θέλω. Αυτό για τους φόβους σου για το ύψος. Κατά τα άλλα, όλα γνωστά. Transalp, Honda, V2 (πιο άνετο σε ταξίδι), fairing αλλά και φαρδύ (σαφώς λιγότερο από το Afrika). Το GS είναι μονοκύλινδρο (πιο κουραστικό σε ταξίδια με παρατεταμένο γκάζι) πιο ελαφρύ, έχει απλούστερο service λόγω ενός κυλίνδρου κτλ. Α! Και είναι και BMW. Προφανώς και τα 2 έχουν μεγάλει μεταπωλητική αξία.
Στην τελική, όπως μου είπε και ο πατέρας μου πέρυσι τον Αύγουστο που ήταν να πάρω μηχανή "Να πάρεις κάτι που σου αρέσει, γιατί αν δε σου αρέσει, δεν θα το καβαλάς και τοτε γιατί να το πάρεις;"
Η πρόταση του dirtymoto είναι αρκετά καλή. Εγώ έχω ένα Transalp 98άρι κόκκινο μπροστά μπορντώ πίσω με 2 δισκόφρενα. Το μηχανάκι είναι από τα πιο όμορφα on-off που έχω δει. Τσέκαρέ το.

Thnx for listening...

antonis111
22/09/2004, 10:41
και τα δύο μηχανάκια έχουν πολύ ψηλές τιμές μεταπώλησης, ιδίως αν είναι σχετικά καινούρια, οπότε όχι μεταχειρισμένα. Σαν καινούρια είναι καλές αγορές. πήρα transalp 650 το 2002 και το πούλησα σε 1 χρόνο 150.000 μείον, μέσα σε μία ημέρα. Καλή μηχανή, πολύ cool όμως. Αν θες bmw πρέπει να δώσεις 5 εκατ... , μην σας κοροιδεύουν. Στα μεταχειρισμένα πάρε το TDM 850, θα έχεις μηχανή, όχι μηχανάκι και δεν θα σε περνούν τα hyndai στην εθνική.

Uriah Heep
26/09/2004, 00:03
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ (ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΤ, 3 ΦΟΡΕΣ ΑFRΙΚΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ, GS1100, 2 ΦΟΡΕΣ DOMINATOR, TRANSALP 650, KAI ΦΕΤΟΣ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟ ΨΕΚΑΣΤΟ VARADERO ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΕΝΑ ΤRANSALP 600 MEXΡI NA ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΠΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ "ΧΤΥΠΗΣΩ"(TDM900 Ή CBR XX 1100).
ΛΟΙΠΟΝ, ΟΥΔΕΝ ΜΟΝΙΜΩΤΕΡΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ. ΤΟ TRANSALP 600 ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ. ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ, ΜΕ ΠΗΓΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ Κ.Λ.Π. (2000ΧΛΜ), ΠΑΕΙ ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ, ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ. ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ 650 (ΣΑΝ ΠΑΠΙ).
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ TRANSALP 600 (ME ΔΙΠΛΟ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟ)

adam_tsouk
26/09/2004, 10:49
Δεν θα μπω στη διαδικασία να σου προτείνω κάποιο μοντέλο (αν και είμαι υπέρ του Transalp) αλλά θα σου πω ότι θέτεις κάποια στάνταρ τα οποία είναι περίεργα. Τι εννοώ;

Τα 6500 τελικά δεν μας είπες αν αφορούν καινούριο ή μεταχειρισμένο (προαναφέρθηκε) και επίσης ότι δεν είσαι κοντός για να καβαλήσεις οτιδήποτε! Εγώ είμαι σαν εσένα και από τα 18 μου οδηγάω XR (KTM τώρα) με τις αναρτήσεις τέρμα πάνω!

Θέλω να πω αν δεν έχεις καταλήξει και όπως λες γουστάρεις και το adventure και άλλα πιο ψηλά μηχανάκια μην τα αποκλείεις. Κάν' τα μια βόλτα να δεις τι παίζει.

CAMBOF
26/09/2004, 20:17
ΦΙΛΕ ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟ PEGASO 650 EXEI AYTO TON KAIRO 6000 KAINOYΡΓΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΛΙΓΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΡΗΣΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΗ ΡΟΠΗ ΧΑΜΗΛΑ

xifias
27/09/2004, 11:25
Eιστε σιγουροι οτι το transalp με τα διπλα δισκοφρενα ειναι γιαπωνεζικο?

Γιατι στην πιατσα κυκλοφορει οτι απο το 96 και μετα ειναι ολα ιταλικα

Αμα ειναι ετσι να παω να χτυπησω και γω ενα

Uriah Heep
27/09/2004, 21:34
ΤΟ ΤΡANSALP ΤΟΥ 97 ΜΕ ΤΑ 2 ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΚΟ.

iagos
28/09/2004, 21:03
:wave2: Πρώτα απ ' ολα,ευχαριστώ τον καθένα σας για τον χρόνο που μου αφιέρωσε.:wacko: Οι πληροφορίες που μου δώσατε ήταν αρκετές και καλές και ευτυχώς με έβαλαν σε νεους προβληματισμους.Θα απαντήσω ξεχωριστα για καθε post:

crs-k & KaTaNaS
Ψάχνω για μεταχειρισμένη-το αναφέρω στο νούμερο 3 των ζητουμένων.Έχω χαλβαδιάσει την Affrica,και στους τρεις χρωματισμούς της, αρκετές φορές κι ενω όντως είμαι τίμια μηχανη,με μόνο δυο συγκεκριμένες βλάβες που διορθώνονται μια και καλή,απορριφθηκε καθώς λόγω της προσωπικής μου απειρίας στην οδήγηση μηχανών,ο όγκος και το βάρος της θα μου κάνουν τη ζωη δύσκολη στην αρχή μέχρι να τη μάθω-μέχρι δηλαδη να μάθω να οδηγώ γενικά μηχανή!-αλλα και κατόπιν στην πόλη οπου κυρίως θα κινούμαι (90%).

dirtymoto,xifias,Uriah Heep &CAMBOF
Η Transalp 600 και ειδικα σε κόκκινο ,το Pegaso,το KLE και το Freewind ηταν στις αρχικές μου επιλογές αλλα με αποθαρρυνε λιγάκι η τιμή μεταπώλησης τους.Θέλω η μηχανη που θα πάρω να κρατήσει σχετικα την αξια της για τουλάχιστον 1-2 χρόνια-ωστε να καταλάβω αν μ' αρεσει αυτη που έχω και το στυλ της ή αν θέλω κατι αλλο-και να μπορω να την δώσω χωρις πολυ χασούρα.Όσο για την προέλευση του ΤΑ: εδω είναι μεγάλο το αγκάθι.:hypnotize Ειλικρινά,δεν υπηρξε αυτοκινητο ή εξάρτημα ιταλικό ή ισπανικό που να πέρασε απο χέρια δικά μου η φίλων μου και να μην έβγαλε "ύπουλη" ζημιά είται απο κακό μοντάρισμα είτε απο κακή ποιότητα υλικών.Οσο και αν μου αρέσει το design των Ιταλων-τους θεωρω κορυφαίους!-τόσο φοβαμαι τις ζημιες τους.Καπου στο forum κυκλοφορει και ενα post απο κάποιον που είχε Pegaso και μέχρι και τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια του έλεγαν ¨πουλα το!",ασε που απ' οτι καταλαβα εκέινος το συντηρούσε καλύτερα απο τον "μάστορα" του.Και προσωπικο παραδειγμα,ρωταω μια φορά καποιον με Pegaso 650i 2003 στο φανάρι"Φίλε,ευχαριστημένος με τη μηχανη;" "Ενθουσιασμενος" μου λέει "πολυ καλή μηχανή", "και απο βλάβες;",τον ρωτάω,"α,εδω και ένα χρόνο που την έχω δεν έχει βγάλει τίποτα,μονο κατι ψιλοπράγματα,απλα μου καιει συνέχεια τον ανορθωτη :eek: και εχω παει και κανα δυο φορες το injection για service γιατι ξερυθμίστηκε :eyepop: αλλα ευτυχώς ειναι όλα στην εγγυηση...","ολα αυτα μέσα σε μόνο ενα χρονο;κι οταν θα πάψει να είναι στη εγγυηση;;" σκέφτηκα.Ο τύπος είχε δώσει νεα ερμηνεια στις λέξεις "ψιλοπράγματα" και "κορόιδο".:rolleyes: Κάηκα με το χυλό και μένω μακρια απο μεσογειακούς κατασκευαστες και γιαουρτια.:yuck:

adam_tsouk
Τον τελευταιο καιρο προσπαθώντας να μάθω να οδηγώ ενα παπί Crypton παρατηρησα οτι πολυ συχνα σηκωνόμουν όρθιος πάνω στα μαρσπιε,ναι,το παπ-εντούρινγκ:yuck: ειναι αηδία το ξέρω!-είναι σαφώς κουσούρι του mountain bike που μου αρέσει να ασχολουμαι-και σκέφτηκα μήπως έψαχνα κατι ναι μεν για την πόλη αλλα με πιο χωμάτινο προσανατολισμο π.χ. απο το transalp και ίσως το Dakar αντι του απλου GS ή το 640 adventure...κι έτσι μου ήρθε η σφήνα για το KTM 640 Adventure (Βλπ Τετράχρονο Ούρουκ Χάϊ με φέρινγκ...) Θεωρώ δε εγγυηση την KTM ως κατασκευάστρια και τεχνογνώστη μπροστα απο τον ανταγωνισμο.Στα πλύν:τα KTMoανταλλακτικα κάνουν μήνες να έρθουν,σε ταξίδι στην εθνική φοβαμαι πως θα οδηγω κομπρεσερ :evil: και κυρίως δεν ξέρω τι θα καταφέρω με τη θέση οδήγησης,είναι πολυ ψηλή - 945mm -και εγω πολυ άπειρος,τι σοι ανέκδοτο θα κάναμε και ποσους κουβαδες δάκρυα απ΄τα γέλια θα χύσουν οι πέριξ οταν την βγάλω στην κίνηση και είμαι 10% on-bike και 90% OFF-bike (συνήθως με αμνησια απο την πτώση και μουσουλώντας ασφαλτόστρωμα :rotflmao:).Αλήθεια,πώς μανουβράρεις στην κίνηση οταν δεν φτάνουν τα πόδια σου κάτω;

Αυτο που ζητώ είναι ει δυνατον να μου πείτε θετικά/αρνητικά και συγκρίσεις που έχετε προσωπικα ανακαλύψει για αυτά τα δυο μοντέλα (Transalp 650 και BMW 650GS/Dakar) αφου κάπου εκει ανάμεσα με βλεπω να καταλήγω.Και το KTM 640 adventure παίζει ακόμα-ειδικά αν ο adam_tsouk ή κάποιος άλλος μου πεί οτι μπορει να οδηγηθει στην κίνηση και δη απο άπειρο.:sad:

Ultra ThanX,Σωκράτης :wave2:

xifias
29/09/2004, 04:29
Το τρανσαλπ ειναι πιο καταλληλο για εθνικες, η προστασια απ τον αερα ειναι σε επιπεδα κατσε καλα, εχει και καλυτερη θεση οδηγησης για ταξιδια.Δηλαδη με τρανσαλπ ταξιδευεις πιο γρηγορα και πιο ξεκουραστα απ τη μπεμπα

Το bmw ειναι καλυτερο στο χωμα, την πολη και στις στροφες, τα καταφερνει και στο ταξιδι καλα, οχι ομως σαν το χοντα

Η μπεμπα καιει λιγοτερη βενζινη.Το χοντα ειναι λαιμαργο

Ο συνεπιβατης ειναι αρχοντας και στα δυο.Και ο αναβατης επισης.Το bmw τοποθετει το σωμα καπως...Δοκιμασε να δεις, σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι

Τωρα απο αξιοπιστια, τι να πω.Και τα 2 ειναι ισπανοιταλικα και εγω μονο γιαπωνεζικα ειχα ως τωρα.Ε δεν ειναι και το ιδιο πραμα

Το bmw ειναι υπερτιμημενο, ενω το τρανσαλπ εχει καλη τιμη.Μιλαω για καινουρια παντα

Προσωπικα δεν θα επαιρνα κανενα απ τα 2.Αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιττα
:beer:

Τωρα το κτμ ειναι μηχανη οχι μαλακιες, καμια σχεση με τις αλλες,Για καυλοτιμονα και μονο.Οι κοινοι θνητοι συμπεριλαμβανομενης και τις αφεντιας μου ζητουν πιο χρηστικες μηχανεςΜια χαρα ειμαι με το φριγουιντακι.Απο αξιοπιστια τα ΚΤΜ ειναι γνωστη η κατασταση:cry: :bigcry:

derd
29/09/2004, 11:09
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από iagos

Perneis to TA mexri 97 modelo me 3500€ -4000€ ,to kratas 1-2 xronia xwris provlimata kai to poulas pali stin idia timi.
Egw exw to 400cc tou 93 kai eimai poli eyxaristimenos.Den mou exei vgalei tipota. Etsi apla..