PDA

View Full Version : Μετα την Generation X....



Ταξιδευτής
11/07/2007, 14:22
.... η Γενια των 1000! Ευρω that is. :mad:

Και το ποσο μ@λ@κες ειμαστε να πληρωνουμε ενα κωλοκαφε 4+ ευρω και μια μπυρα 6+ (για να μην πω για κουβερ 3 ευρω το ατομο κ κοντοσουβλι ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ευρω! :mad:), ηρθε να μου το θυμισει και το παρακατω υπεροχο κειμενο μιας κοπελας απο την Blogοσφαιρα... http://g700.blogspot.com/2007/05/1000.html

Είμαστε η γενιά των 1000 ευρώ

Δεν αναφέρομαι μόνο στους Έλληνες. Αλλά σε όλους εμάς που ζούμε στην Ευρώπη του 21ου αιώνα. Η θεωρία μου έχει ως εξής…

Από την Ειρήνη Χειρδάρη
Ε ναι, λοιπόν, το διαπίστωσα και εγώ! Η πόλη όπου ζω και η οποία ονομάζεται Αθήνα είναι η πιο ακριβή πρωτεύουσα της Ευρώπης. Έχω μόλις παραγγείλει το ποτό μου σε κλαμπ και αναρωτιέμαι δυνατά: «έχω φουσκωμένο τραπεζικό λογαριασμό; Όχι! Έχω πλούσιο γκόμενο; Όχι! Τότε πώς να πληρώσω ένα κοκτέιλ Cosmopolitan 12 ευρώ; Παρ’ το πίσω το ποτό!»

Ο μπάρμαν με κοιτάζει περίεργα. Το άκρον άωτο του μικροαστισμού όμως είναι να ντρέπεσαι να πεις ότι βρίσκεις κάτι ακριβό. Να ντρέπονται καλύτερα μερικοί εργοδότες για τα χρήματα που δίνουν και ορισμένοι επιχειρηματίες για την αισχροκέρδεια. Σε όλα τα ταξίδια μου δεν συνάντησα άλλον λαό να παίρνει 600 ευρώ βασικό και να πληρώνει με χαμόγελο τον καφέ 5 ευρώ και το ποτό 10 ευρώ. «Μα το κλαμπ μας είναι ευρωπαϊκών προδιαγραφών!» πετάγεται το αφεντικό, ως γνήσιος βλάχος. Στο Matrix στο Άμστερνταμ του λέω που είναι κλάσεις ανώτερο και βρίσκεται σε μια πόλη όπου ο βασικός μισθός είναι 1500 ευρώ, αγοράζω ένα Cosmopolitan και ένα ποτήρι λευκό κρασί μαζί. Άρα, είστε ακριβοί».

Πολύ ακριβοί για τη γενιά του 1000. Είναι η γενιά που ακολουθεί την Generation X. Ό,τι σπουδές κι αν έκαναν, όσες υπερωρίες κι αν δουλεύουν, το καλύτερο που μπορούν να πάρουν είναι 1000 ευρώ. Πώς γίνεται να ζήσεις με 1000 ευρώ;

Τηλεφωνώ στους φίλους μου στο εξωτερικό για να μάθω τι γίνεται στον κόσμο. Εκεί λοιπόν ο καφές έχει 2 ευρώ και η μπίρα άλλα 2 ευρώ. Πρέπει να τους κόψω την επικοινωνία για να μη με φρικάρουν. Αλλά με έψησε μια ιδιωτική εταιρεία τηλεφωνίας να πάρω ένα πρόγραμμα για φτηνά τηλεφωνήματα στο εξωτερικό. Τελικά πλήρωσα όσα ακριβώς και στον ΟΤΕ, συν 200 ευρώ plus στην ιδιωτική εταιρεία!

Την ίδια στιγμή η φίλη μου η Λ. μου έλεγε ότι έκανε παράπονα στον ολλανδικό οργανισμό συγκοινωνιών επειδή το λεωφορείο άργησε 10ν λεπτά! Την αποζημίωσαν με αρκετά χρήματα – υπολογίστηκε και η ψυχική οδύνη από το στρες που τις προκάλεσαν που δεν έφτασε στην ώρα της στη δουλειά. Η Λ. παράτησε την καριέρα της εδώ για να γίνει σερβιτόρα στο Άμστερνταμ. Δουλεύοντας τρεις φορές την εβδομάδα πλήρωνε τα μεταπτυχιακά, το σπίτι και τα ταξίδια της.

Η ασφάλεια που είχε εκεί ήταν real ασφάλεια. Δεν χρειαζόταν να ξεπαραδιάζεται στον οδοντίατρο κάθε τρεις και λίγο. Η σύνταξη που θα μου δίνει εμένα το Δημόσιο Ταμείο μου δεν θα φτάνει ούτε για ντομάτες, παρ’ όλο που ο εργοδότης μου τους έχει δώσει ένα κάρο λεφτά. Πώς γίνεται να επιβιώσω εδώ υπό αυτές τις συνθήκες; Πρέπει να μεταναστέψω;

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ, PLEEZ

Με αυτά τα δεδομένα κατέληξα στα εξής βασικά συμπεράσματα:

1. Να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μη μου πληρώνει ασφάλιση. Με αυτά τα χρήματα καλύτερα να πληρώνω εγώ μία ιδιωτική ασφάλεια.]

2. Να μην ξαναψωνίσω ρούχα εδώ. Να ταξιδεύω μία φορά το χρόνο στο εξωτερικό και να κάνω έτσι πιο οικονομικές αγορές.

3. Να κόψω τους καφέδες και τα ποτά σε ακριβά μέρη. Καλύτερα να μαζευόμαστε όλοι οι φίλοι σε κάποιο σπίτι, βεράντα, ταράτσα, παραλία…

4. Ποτέ ξανά διακοπές στις Κυκλάδες. Τα χρήματα που μου μένουν αν δεν πληρώσω ξαπλώστρες ένα καλοκαίρι θα τα κάνω διακοπές σε Ασία και Λατινική Αμερική.

5. Να κόψω τις ιδιωτικές εταιρείες τηλεφώνου και να κατεβάσω το Skype. Με αυτό το πρόγραμμα στο pc και πληρώνοντας μόνο το πάγιο του ΟΤΕ μπορώ να τηλεφωνώ στους φίλους μου στον κόσμο και στην Ελλάδα, και να μιλάμε δωρεάν!

6. Να μην ντρέπομαι να μποϊκοτάρω όταν νιώθω πως με κλέβουν. Ας ντρέπονται καλύτερα οι πολιτικοί, που αδυνατούν να ελέγξουν την αισχροκέρδεια και μπουρδολογούν τόσα χρόνια.

Enough is enough!


Πειτε μου ρε παιδια! ΠΟΤΕ θα παψουμε να ειμαστε μ@λ@κες σε αυτη τη χωρα και να ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ και απο πανω; :( :(

EVI
11/07/2007, 14:25
poios xairete? :sad:

alximistis
11/07/2007, 14:31
Φίλε Νίκο... σε μία κοινωνί αόπως η ελληνική σε μία χώρα όπου τα οικονομικά θεμέλια είναι... παναγιά μου βόηθα και όπου η διαφορά σου με την Ευρώπη είναι απλώς τεράστια τι περίμενες να γίνει;
καλά τα λέει η κοπέλα (κάτι μου λέει πάντως το όνομα) αλλά μην ξεχνάμε τα πολύ βασικά.
Πως από το 74 και μετά λόγω της πετρελαϊκής κρίσης η οικονομία μας έπαθε μεγάλο κάζο!
Πως επίσης δόθηκε από τις κυβερνήσεις του 81 του ΠΑΣΟΚ μεγαλύτερο βάρος στην αναστήλωση συγκεκριμένων ανθρώπων που... ήταν στην απέξω και ενισχύθηκαν ολόκληρες τάξεις από τον κρατικό προϋπολογισμό πολλές φορές εντελώς λάθος χωρίς σχέδιο και χωρίς έλεγχο. Τρανό παράδειγμα η ιστορία των συνεταιρισμών. Τα λεφτά δόθηκαν τα σχέδια υπήρχαν... αλλά δεν ευδοκίμησαν ποτέ!
Επίσης με την είσοδο του ευρώ χάσαμε δεν κερδίσαμε. Η περιβόητη στρογγυλοποίηση δεν απέφερε κέρδη. Το αντίθετο καθώς ο Έλληνας είχε συνηθίσει σε άλλη διαχείριση χρημάτων και όχι μόνο. Τεράστια ζημιά από το ευρώ σε μάι έτσι κι αλλιώς ασταθή οικονομία.
Θέλω να πω είναι λιγάκι απλοϊκό να λέμε να τι γίνεται στην ευρώπη να τι πληρώνουν εκεί.
Ούτε τους ίδιους μισθούς έχεις ούτε τα ίδια έξοδα ούτε την ίδια κρατική πρόνοια και κάλυψη και βέβαια ούτε την ίδια κουλτούρα και νοοτροπία.
Οπότε... :)

KaTaNaS
11/07/2007, 14:34
edw exoyme thalassa omws kai nisia kai paralies! kai ilio kai hot babes!

dukeandthecity
11/07/2007, 14:46
η τιμή των προιοντων καθοριζονται σε συναρτηση με την ζήτηση. Στο αμστερνταμ προσφατα η εξαδα νερο του λιτρου κοστίζει 9 εουρα και η 1 πιπερια κάνει 1,4 ευρώ. Φαντασου ποσο στοιχιζει ενα ταψι γεμιστά.

κατα τα αλλα το κειμενο με βρισκει σύμφωνο και φωνήεν.

alximistis
11/07/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
edw exoyme thalassa omws kai nisia kai paralies! kai ilio kai hot babes!

Το ότι είμαστε διαφορετική κουλτούρα και νοοτροπία και ότι διαχειριζόμασταν αλλιώς το χρήμα σταύρε δεν το είπα ντε και καλά για κακό. το ανέφερα ως γεγονός και μόνο. :)

sober
11/07/2007, 14:48
H κοπελια τα λεει παααρα πολυ σωστα ...

Το κομπλεξ και η ματαιοδοξια μας, μας εχει φερει σε αυτη την κατασταση...

Ειμαστε τα πιο ευκολα 8υματα αφου νομιζουμε πως η ζωη μας 8α καλυτερεψει με ενα ακριβο αμαξι ... μια εξοδο σε ακριβο και μοδατο μαγαζι...ενα κομματι πανι (ρουχισμος .. αξεσουαρ) που 8ελει στην ουσια 2 γαζιες για να γινει αλλα το πληρωνεις χρυσο γιατι ειναι μαρκα...

Υλιστες του κερ@τ@ εχουμε καταντησει αντι να κοιταξουμε να φτιαξουμε την ''εικονα '' μεσα μας ενδιαφερομαστε μονο για τη βιτρινα ...

Λες και αυτο 8α μας μαρανε ... δεν κοιταμε που εχουμε καταντησει να ψοφαει ο αλλος διπλα μας κι εμεις..... στην κοσμαααρα μας ...

:sick:

EVI
11/07/2007, 14:51
re paidia sthn agglia ta tsigara kanoyn 100 euro (ypervolh ok?)


ystera de ftaine oi idiotes gia tis times toys alla emeis oi polites.
an de patagame to podi mas tha rixnan tis times .+_

alximistis
11/07/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
H κοπελια τα λεει παααρα πολυ σωστα ...

Το κομπλεξ και η ματαιοδοξια μας, μας εχει φερει σε αυτη την κατασταση...

Ειμαστε τα πιο ευκολα 8υματα αφου νομιζουμε πως η ζωη μας 8α καλυτερεψει με ενα ακριβο αμαξι ... μια εξοδο σε ακριβο και μοδατο μαγαζι...ενα κομματι πανι (ρουχισμος .. αξεσουαρ) που 8ελει στην ουσια 2 γαζιες για να γινει αλλα το πληρωνεις χρυσο γιατι ειναι μαρκα...

Υλιστες του κερ@τ@ εχουμε καταντησει αντι να κοιταξουμε να φτιαξουμε την ''εικονα '' μεσα μας ενδιαφερομαστε μονο για τη βιτρινα ...

Λες και αυτο 8α μας μαρανε ... δεν κοιταμε που εχουμε καταντησει να ψοφαει ο αλλος διπλα μας κι εμεις..... στην κοσμαααρα μας ...

:sick:

Έχεις πολύ δίκιο αλλά δε νομίζω ότι ταυτίζεται άμεσα με το θέμα της ακρίβειας. Δεν είναι ο υλισμός μας και η ματαιοδοξία μας που έκαναν τη ζωή ακριβή. Όχι μόνο αυτά δηλαδή.

Ταξιδευτής
11/07/2007, 14:52
Πες τα βρε Ζαχαρενια μου... :sad:
Εμεις μπορει να μην συντηρουμε αυτη την κωλοκατασταση, αλλα ενα 80% των νεοΕλληνων :yuck: το κανει.... Μια βολτα στην παραλιακη, στο Κολωνακι, στην Γλυφαδα κ σε ολα τα In και trendy :yuck: μερη θα πεισει και τον πλεον δυσπιστο!

Ολοι φερονται λες και ειναι απογονοι του Ωναση και κατα τα αλλα εχουν δανεια απο 8 τραπεζες!

KaTaNaS
11/07/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Το ότι είμαστε διαφορετική κουλτούρα και νοοτροπία και ότι διαχειριζόμασταν αλλιώς το χρήμα σταύρε δεν το είπα ντε και καλά για κακό. το ανέφερα ως γεγονός και μόνο. :)
xaxa den apanthsa se esena bre stelio... apla eipa kapoia kala ths xwras mas!:lol:

EVI
11/07/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
[B]Πες τα βρε Ζαχαρενια μου... :sad:
]

poia eipes Zaxarenia moy ? emena h thn sober ?

:cry: :cry: :cry: mallon thn sober eipes :cry: :cry:


ante kala ,

:lol: :lol: :lol:

alximistis
11/07/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
xaxa den apanthsa se esena bre stelio... apla eipa kapoia kala ths xwras mas!:lol:


ΟΚ. Λάθος μου!!! :)
Καλά πας;

Ταξιδευτής
11/07/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δεν είναι ο υλισμός μας και η ματαιοδοξία μας που έκαναν τη ζωή ακριβή.

ΕΙΝΑΙ ο υλισμός μας και η ματαιοδοξία μας που έκαναν τη ζωή ακριβή!!!!! :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

KaTaNaS
11/07/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ολοι φερονται λες και ειναι απογονοι του Ωναση και κατα τα αλλα εχουν δανεια απο 8 τραπεζες!

egw aporw me ola ta teleytaias texnologias aytokinhta poy blepw να κυκλοφορουν (μιας και πλεον χαζευω μονο αυτοκινητα! :sad: )


και απορω με τοσα Πορσε καγιεν τουαρεγκ και Χ5 που κυκλοφορουν! που τα βρισκουν ρε παιδια; :confused:

KaTaNaS
11/07/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
poia eipes Zaxarenia moy ? emena h thn sober ?

:cry: :cry: :cry: mallon thn sober eipes :cry: :cry:


εσυ δεν εισαι ζαχαρενια... εσυ εισαι πικαντικη! :lol:

EVI
11/07/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
egw aporw me ola ta teleytaias texnologias aytokinhta poy blepw να κυκλοφορουν (μιας και πλεον χαζευω μονο αυτοκινητα! :sad: )


και απορω με τοσα Πορσε καγιεν τουαρεγκ και Χ5 που κυκλοφορουν! που τα βρισκουν ρε παιδια; :confused:


ante kala ta porche re

AFTA TA HAMMER POY DE XORANE STIS LORIDES TI TA THELOYN?


:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :alien:

EVI
11/07/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εσυ δεν εισαι ζαχαρενια... εσυ εισαι πικαντικη! :lol:

Opa re exei to THEIKO gramma Z h leksh Zaxarenia kai mperdeftika

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
11/07/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
poia eipes Zaxarenia moy ? emena h thn sober ?

:cry: :cry: :cry: mallon thn sober eipes :cry: :cry:


ante kala ,

:lol: :lol: :lol:

Προσέχει ρε ο Νίκος που απευθύνεται. Σου λέει κάτσε μην εμφανιστεί κανάς idi και με τουμπανιάσει!!! :D

Νίκο-ταξιδευτή-φίλε-αδελφέ.
Επειδή έχεις ζήσει στο εξωτερικό ΞΕΡΕΙΣ ότι το θέμα αδεν είναι απλό και επομένως δεν γίνεται να είναι έτσι εύκολα η ματαιοδοξία-βλακεία μας.
Μάλλον το αντίθετο καθώς οι νεόπολουτοι πανφαγοπαπάρες... εκμεταλλεύονται την υπάρχουσα κατάσταση και οι υπόλοιποι απλώς κυκλοφορούνε με.... αέρα αντί για λεφτά. :(

Λεωνίδας
11/07/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εσυ δεν εισαι ζαχαρενια... εσυ εισαι πικαντικη! :lol: εσύ πού το ξέρεις :confused: :confused: :confused:

(ακούει ο Πόντιος :confused: :look: )

Ταξιδευτής
11/07/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
egw aporw me ola ta teleytaias texnologias aytokinhta poy blepw να κυκλοφορουν (μιας και πλεον χαζευω μονο αυτοκινητα! :sad: )


και απορω με τοσα Πορσε καγιεν τουαρεγκ και Χ5 που κυκλοφορουν! που τα βρισκουν ρε παιδια; :confused:

Leasing βρε Σταυρο μου! Leasing στην εταιρια, και 50000 δοσεις μεχρι την Δευτερα Παρουσια!
Η νεα μοδα του νεοΕλληνα! :yuck:

alximistis
11/07/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
ΕΙΝΑΙ ο υλισμός μας και η ματαιοδοξία μας που έκαναν τη ζωή ακριβή!!!!! :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:


ΟΧΙ!!! ΟΧΙ!!!
Είναι ένας ακόμη παράγοντας αν όχι αποτέλεσμα!!!!!

EVI
11/07/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
εσύ πού το ξέρεις :confused: :confused: :confused:

(ακούει ο Πόντιος :confused: :look: )


den akoyei



logo hlikias


lege stavro moy esy oti thes


:blush: :blush: :lol: :lol:

KaTaNaS
11/07/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


lege stavro moy esy oti thes


:blush: :blush: :lol: :lol:

κατσε γιατι εκαψα την γλωσσα μου! :lol:

EVI
11/07/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
κατσε γιατι εκαψα την γλωσσα μου! :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
11/07/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
κατσε γιατι εκαψα την γλωσσα μου! :lol:

Πρόσεχε ρε Αρκούδο που την βάζεις.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol:

alximistis
11/07/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
κατσε γιατι εκαψα την γλωσσα μου! :lol:


αρχίσαν οι απειλές! το λέει με στυλ όμως... έκαψα τη γλώσα μου.. μου είπε ο ξλερετε ποιος θα μου την κόψει!!!!

EVI
11/07/2007, 15:03
na sas po kai kati allo

phga proxtes na paro ladia

kai synhthos edina gyro sta 20 euro

kai tora moy zhthsan 40!!!!!


GIATI?



GIATI KATI TYPOI VLEPE TAKSIDEFTHS PANE KAI AGORAZOYN DUCATI KAI H ZHTHSH AFKSANETE TRIVOYN TA XERIA TOYS OI LADADES KAI KOPANANE TIS TIMES


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


(Plaka kano nikola me to yper-toympano soy :wave2: )

Ταξιδευτής
11/07/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Προσέχει ρε ο Νίκος που απευθύνεται. Σου λέει κάτσε μην εμφανιστεί κανάς idi και με τουμπανιάσει!!! :D

Νίκο-ταξιδευτή-φίλε-αδελφέ.
Επειδή έχεις ζήσει στο εξωτερικό ΞΕΡΕΙΣ ότι το θέμα αδεν είναι απλό και επομένως δεν γίνεται να είναι έτσι εύκολα η ματαιοδοξία-βλακεία μας.
Μάλλον το αντίθετο καθώς οι νεόπολουτοι πανφαγοπαπάρες... εκμεταλλεύονται την υπάρχουσα κατάσταση και οι υπόλοιποι απλώς κυκλοφορούνε με.... αέρα αντί για λεφτά. :(

Τωρα μιλας σωστα αδελφε Στελιο!! :winka:




ΥΓ. Προσεχω προσεχω, αλλα δεν ξερεις ποτε... Δεν ξερουμε τι μπορει να εμφανιστει για να προστατεψει την Ζαχαρενια μας! :look: :look:

sniper
11/07/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
.....

... Δεν ξερουμε τι μπορει να εμφανιστει για να προστατεψει την Ζαχαρενια μας! :look: :look:

Ένας προστάτης; :lol:

Ταξιδευτής
11/07/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
na sas po kai kati allo

phga proxtes na paro ladia

kai synhthos edina gyro sta 20 euro

kai tora moy zhthsan 40!!!!!


GIATI?



GIATI KATI TYPOI VLEPE TAKSIDEFTHS PANE KAI AGORAZOYN DUCATI KAI H ZHTHSH AFKSANETE TRIVOYN TA XERIA TOYS OI LADADES KAI KOPANANE TIS TIMES


:rotflmao:


(Plaka kano nikola me to yper-toympano soy :wave2: )


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: Ααχαχαχαχαχαχα!!!!! :rotflmao: :bawl:

:beer:

SPORAKIAS
11/07/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

και απορω με τοσα Πορσε καγιεν τουαρεγκ και Χ5 που κυκλοφορουν! που τα βρισκουν ρε παιδια; :confused:

ας ειναι καλα η μεγαλυτερη κομπινα της δεκαετιας...για να μην πω του αιωνα στην ελλαδα...

σσ...χρηματηστηριο...:yuck:

Ταξιδευτής
11/07/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ένας προστάτης; :lol:


:mad: :mad:

:a27: :a27: :lol:

ΥΓ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΡΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ;;;; :mad:

KaTaNaS
11/07/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
na sas po kai kati allo

phga proxtes na paro ladia

kai synhthos edina gyro sta 20 euro

kai tora moy zhthsan 40!!!!!


GIATI?


γιατι μικρη μας ευουλα... μεχρι προτεινως συμπληρωνες
τωρα χρειαστηκε να τα αλλαξεις εξ'ολοκληρου:D

:lol:

alximistis
11/07/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
na sas po kai kati allo

phga proxtes na paro ladia

kai synhthos edina gyro sta 20 euro

kai tora moy zhthsan 40!!!!!


GIATI?



GIATI KATI TYPOI VLEPE TAKSIDEFTHS PANE KAI AGORAZOYN DUCATI KAI H ZHTHSH AFKSANETE TRIVOYN TA XERIA TOYS OI LADADES KAI KOPANANE TIS TIMES


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


(Plaka kano nikola me to yper-toympano soy :wave2: )


και αυξάνονται οι ducatisti αυξάνονται. :)
που να δεις σε λίγους μήνες χεχεχε...

sniper
11/07/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
ΥΓ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΡΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ;;;; :mad:

Αν δεν της αλλάξετε τα πρέκια μόνοι σας.... :winka:

EVI
11/07/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
και αυξάνονται οι ducatisti αυξάνονται. :)
που να δεις σε λίγους μήνες χεχεχε...

oooooooxxxxxxxxxx


paei......ego to exo pei h synergeio KTM h ladadiko tha anoikso


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
11/07/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
oooooooxxxxxxxxxx


paei......ego to exo pei h synergeio KTM h ladadiko tha anoikso


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Μάλλον το πρώτο :D
The... Multi strikes back!!! :)

alximistis
11/07/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Τωρα μιλας σωστα αδελφε Στελιο!! :winka:




ΥΓ. Προσεχω προσεχω, αλλα δεν ξερεις ποτε... Δεν ξερουμε τι μπορει να εμφανιστει για να προστατεψει την Ζαχαρενια μας! :look: :look:


Για να επανέλθουμε στην κουβέντα μας και να μην τσατίζουμε άλλο το Νικόλα.
Εκτός του ότι μιλάω πάντα σωστά (ουουουουου ψωνάρα) να προσθέσω το εξής:
Η Ελλάδα αντίθετα με το τι γράφεται και λέγεται κατά κόρον ΔΕΝ έχει ξεκάθαρες κοινωνικές τάξεις. Μοναδικές εξαιρέσεις η πολύ-πολύ υψηλή (Βαρδινογιάννηδες Λάτσηδες Νιάρχοι και τα τοιαύτα) αλλά είναι μειονότητα και ίσως η αγροτική. Και πάλι όμως δεν είναι ξεκάθαρη τάξη με τα κοινωνικά κριτήρια. τι σημαίνει αυτό; ότι ο καθένας που θέλει να... μετακινηθεί του είναι σχετικά εύκολο.
Γι αυτό και βλέπεις αγρότες με μερσεντές με χάμερ με πόρσε καταστηματάρχες εστιάτορες με πανάκριβα οχήματα και πάει λέγοντας.
Πες μου ποιος αγρότης ψαράς επιπλοποιός στην Αγγλία ή στη Γαλλία ή στην Σουηδία θα πάει να πάρει μερσεντές ή Πόρσε; Ποιος; Ποιος είναι ο αγρότης που θα εμφανισθεί στο χωριό του με τέτοιο όχημα;
ΚΑι υπάρχουν χρήματα. Απλώς είναι άλλη κοινωνία.
Εδώ όμως από την στιγμή που το ΙΧ για παράδειγμα ή το σκάφος είναι μέσο προβολής και καταξίωσης... τι θες να γίνει;
Αυτή η νοοτροπία ξεκίνησε από το 80 και μετά δυστυχώς. Δεν είχε εξαπλωθεί και διαδοθεί τόσο πολύ γιατί δεν ήταν οι συνθήκες έτοιμες. Μέχρι που έγιναν. Γι αυτό λέω δεν είναι μόνο θέμα νεοπλουτισμού.

sniper
11/07/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
.........
Γι αυτό και βλέπεις αγρότες με μερσεντές με χάμερ με πόρσε καταστηματάρχες εστιάτορες με πανάκριβα οχήματα και πάει λέγοντας.
Πες μου ποιος αγρότης ψαράς επιπλοποιός στην Αγγλία ή στη Γαλλία ή στην Σουηδία θα πάει να πάρει μερσεντές ή Πόρσε; Ποιος; Ποιος είναι ο αγρότης που θα εμφανισθεί στο χωριό του με τέτοιο όχημα;
ΚΑι υπάρχουν χρήματα. ......


Εχεις ιδέα που πήγαν οι επιδοτήσεις των αγροτών της δεκατετίας του 80; Αυτές που σημερα θα έπρεπε να αποδίδουν καρπούς;

Και... έχεις ιδέα τι σημαίνει αγρότης στην Αγγλία; Μάλλον όχι.... δεν υπάρχουν αγρότες με 5-10 στρέμματα εκεί..... με χιλιάδες τα μετράνε....

alximistis
11/07/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχεις ιδέα που πήγαν οι επιδοτήσεις των αγροτών της δεκατετίας του 80; Αυτές που σημερα θα έπρεπε να αποδίδουν καρπούς;

Και... έχεις ιδέα τι σημαίνει αγρότης στην Αγγλία; Μάλλον όχι.... δεν υπάρχουν αγρότες με 5-10 στρέμματα εκεί..... με χιλιάδες τα μετράνε....


Δεν διαφωνώ βρε. Καθόλου. Νομίζω δεν κατάλαβες την έννοια με την οποία το είπα.
Είπα ότι δεν ενδιαφέρεται να αγοράσει σε αυτές τις χώρες ο αγρότης ακριβό όχημα γι ανα προβληθεί. Για να δείξει ποιος είναι. Είναι αλλού προσανατολισμένος!
Κι ας έχουν τα χρήματα. Που βλέπεις να διαφωνώ σε αυτό που λες;;;;

Χωμάτινος
11/07/2007, 17:31
Η γνωστή ιστορία .. :rolleyes:

Αν κάποιος μεγαλόσχημος που γνωρίζει διάβαζε αυτή την συζήτηση θα έφτιαχνε κοιλιακούς-σταυρόλεξο από τα γέλια :lol:




Η μέθοδος είναι πλέον κλασσική και αλάνθαστη .. εκμεταλλευόμενος την κοπαδίσια συμπεριφορά του κοσμάκη, χρησιμοποιείς τα ΜΜΕ αρχικά γιά να τον κατευθύνεις σε συγκεκριμένα χειμαδιά που αποφέρουν κέρδος (μόδα, ποδόσφαιρο, κουτσομπολιό, καιπαειλεγοντας) και όταν έχεις πιά πετύχει να δημιουργήσεις τον Άνθρωπο Φερέφωνο, απλούστατα (εμμέσως πλην σαφώς) του λες ποιόν να ψηφίσει..


.. ποιόν; Μα ΑΥΤΟΥΣ βέβαια!! αυτους που θα ωφεληθουν τα μέγιστα από την συντήρηση του ωφελιμιστικού κράτους. Γιατί μην ξεχνάμε ότι ο μεγαλυτερός τους ΦΟΒΟΣ είναι ο εξής:

"βρε λες να βγει κανένας άλλος στις εκλογές και να χάσουμε το "γλυκό" μέσα απ' τα χέρια μας;"






Σημείωση: προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, να δηλώσω οτι δεν είμαι ούτε ΚΚΕ, ούτε τροτσκιστής, ούτε αναρχικός, ούτε ακροδεξιός, ούτε κάτι άλλο που εντάσσεται στον πολιτικό καμβά.

zephyr1
11/07/2007, 17:54
Ρε καντε της παΠιες και απολαυστε την σουπα.

Δεν παει σε κανεναν συγκεκριμενα.

Οποιος δεν του κανει η χωρα παει προς μερος του.

Οποιος θελει να την αλλαξει ειναι βαθια νυχτωμενος.

:wave2:

AXL954
11/07/2007, 20:41
Όλη αυτή η κουβέντα, τουλάχιστον έτσι όπως ξεκίνησε, μου έφερε στο μυαλό ένα απαύγασμα που διάβασα σε έναν τοίχο στα Ιωάννινα όταν ανέβηκα πέρσι τον Γενάρη (πρόσφατα δηλαδή) και που μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση:

"Όλη τη βδομάδα τρως το αγγούρι και το Σάββατο είσαι μούρη"

Φοβερός ο τύπος που το σκέφτηκε !!!

el_hymador
11/07/2007, 21:12
Ειναι η ζωη μας ακριβη;

η μηπως ειναι οι (πλασματικες) αναγκες μας πολλες;

και μιλαω φυσικα για τον καθαρα καταναλωτικο τομεα...


στο αρχικο post υπηρχε μια μεγαλη αληθεια. Πατακρατειτε τετοιο ποσο για την ασφαλιση μας στα δημοσια ταμεια που αν το διναμε σε ιδιωτικη ασφαλιση, θα ειχαμε επι 24ωρου βασης αθενοφορο με την μηχανη αναμενη και αλαρμ κατω απο το σπιτι μας...(+θεες νοσηλευτριες με προστυχο μυαλο να μας περιμενουν)

ερωτηση.... αυτο το skype το ξερει κανεις;;;;;;;;:beer: αν οντως ισχυει το θελω μιλαμε!

AXL954
11/07/2007, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ειναι η ζωη μας ακριβη;


ερωτηση.... αυτο το skype το ξερει κανεις;;;;;;;;:beer: αν οντως ισχυει το θελω μιλαμε!

Αν το googlaρεις θα βρεις να το κατεβάσεις. Αγόρασε όμως ένα μικρόφωνο με ακουστικό μαζί, κάτι σαν hands-free (περίπου 5?).

Αν θες αγοράζεις μονάδες και με τον τρόπο αυτό σου δίνει την δυνατότητα να καλείς κινητά και σταθερά σε όλη την Ελλάδα και τον κόσμο σε πολύ καλές τιμές. Οι χρεώσεις αναφέρονται στο site του Skype.

Προσωπικά το έχω στο σπίτι και επειδή το έχει και όλη η παρέα μου αλλά και αρκετοί συγγενείς, μιλώ μέσω υπολογιστή (χωρίς μονάδες) στο τζάμπα. Παράλληλα σου δίνει την δυνατότητα για chat και για ανταλλαγή συνημμένων αρχείων με τους συνδέσμους σου.

el_hymador
11/07/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954
Αν το googlaρεις θα βρεις να το κατεβάσεις. Αγόρασε όμως ένα μικρόφωνο με ακουστικό μαζί, κάτι σαν hands-free (περίπου 5?).

Αν θες αγοράζεις μονάδες και με τον τρόπο αυτό σου δίνει την δυνατότητα να καλείς κινητά και σταθερά σε όλη την Ελλάδα και τον κόσμο σε πολύ καλές τιμές. Οι χρεώσεις αναφέρονται στο site του Skype.

Προσωπικά το έχω στο σπίτι και επειδή το έχει και όλη η παρέα μου αλλά και αρκετοί συγγενείς, μιλώ μέσω υπολογιστή (χωρίς μονάδες) στο τζάμπα. Παράλληλα σου δίνει την δυνατότητα για chat και για ανταλλαγή συνημμένων αρχείων με τους συνδέσμους σου.


οποτε απαραιτητο για το τζαμπα ειναι να εχει και ο συνομιλητης α) Pc, β) εγκατεστημενο το skype...σωστα;

AXL954
13/07/2007, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οποτε απαραιτητο για το τζαμπα ειναι να εχει και ο συνομιλητης α) Pc, β) εγκατεστημενο το skype...σωστα;

Σωστά

X_NR750
13/07/2007, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Η γνωστή ιστορία .. :rolleyes:

Αν κάποιος μεγαλόσχημος που γνωρίζει διάβαζε αυτή την συζήτηση θα έφτιαχνε κοιλιακούς-σταυρόλεξο από τα γέλια :lol:




Η μέθοδος είναι πλέον κλασσική και αλάνθαστη .. εκμεταλλευόμενος την κοπαδίσια συμπεριφορά του κοσμάκη, χρησιμοποιείς τα ΜΜΕ αρχικά γιά να τον κατευθύνεις σε συγκεκριμένα χειμαδιά που αποφέρουν κέρδος (μόδα, ποδόσφαιρο, κουτσομπολιό, καιπαειλεγοντας) και όταν έχεις πιά πετύχει να δημιουργήσεις τον Άνθρωπο Φερέφωνο, απλούστατα (εμμέσως πλην σαφώς) του λες ποιόν να ψηφίσει..


.. ποιόν; Μα ΑΥΤΟΥΣ βέβαια!! αυτους που θα ωφεληθουν τα μέγιστα από την συντήρηση του ωφελιμιστικού κράτους. Γιατί μην ξεχνάμε ότι ο μεγαλυτερός τους ΦΟΒΟΣ είναι ο εξής:

"βρε λες να βγει κανένας άλλος στις εκλογές και να χάσουμε το "γλυκό" μέσα απ' τα χέρια μας;"






Σημείωση: προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, να δηλώσω οτι δεν είμαι ούτε ΚΚΕ, ούτε τροτσκιστής, ούτε αναρχικός, ούτε ακροδεξιός, ούτε κάτι άλλο που εντάσσεται στον πολιτικό καμβά.


+oo

Ετσι απλα και κατανοητα (μην ψαχνουμε και αορατους εχθρους) :a46:

οσο για τις πλασματικες μας αναγκες, ναι οκ τι ειπαμε οτι οδηγαμε? Μηχανες μεγαλου κυβισμου? Μα γιατι αφου με 1 250αρι εισαι οκ:D

ggs
13/07/2007, 09:04
Γιατί έχει φρικάρει η κοπελιά και έγραψε την επιστολή ???
Τι νομίζει ???Επειδή σπούδασε και πάλεψε στην ζωή της θα αποφύγει να ανήκει στην generation X ????
Δεν παίζει ρόλο τι σπούδασες και τι πιστεύεις καλή μου…
Είσαι ΛΑΜΟΓΙΟ για να περνάς καλά στην Ελλάδα???
Είναι ο ΜΠΑΜΠΑΣ σου ΛΑΜΟΓΙΟ για να περνάει όλη η οικογένεια καλά στην Ελλάδα????
Οι νόμοι , το κράτος , το σύστημα ,οι υπηρεσίες ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε αυτή την χώρα ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ τα ΛΑΜΟΓΙΑ….
Το ποτακι σου κάνει 12€ γιατί το ΛΑΜΟΓΙΟ που έχει «ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ» δεν το νοιάζει. .πίνει τρία και κερνάει και αλλά 10…πάει στα μπουζούκια και ακουμπάει
5-6.000 € για λελούδια…
Τώρα , αν εσύ φουκαρά θέλεις τέτοια μεγαλεία , πάρε ένα δάνειο….(ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ)

Για κάθε 1000 generation X νέους υπάρχει ΕΝΑΣ generation L (LAMOGIO)…
Και ΛΑΜΟΓΙΑ υπάρχουν πολλά ….

Ταξιδευτής
13/07/2007, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
οσο για τις πλασματικες μας αναγκες, ναι οκ τι ειπαμε οτι οδηγαμε? Μηχανες μεγαλου κυβισμου? Μα γιατι αφου με 1 250αρι εισαι οκ:D

Δεν ειναι ετσι. Ας μην συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια εδω! :nono:
Ακομα και μια μεγαλη μηχανη κοστιζει 10-13 χιλιαδες ευρω, για να μην πω να την παρει καποιος μεταχειρισμενη, οπως εχουμε κανει ολοι κατα καιρους.

Αυτο ειναι ενα σχετικα μικρο ποσο, που ΜΠΟΡΕΙ να δικαιολογησει ενας ταλαιπωρος με 1000 ευρω το μηνα μισθο... Μην ξεχνας οτι ΟΛΟΙ εχουν απο ενα αμαξακι, με μινιμουμ κοστος αγορας τα 7-8 χιλιαρικα.

Οποτε τι συγκρινουμε;

Ασε το αλλο. Το αν ειναι κανεις οκ με ενα 250αρι ειναι σχετικο, διοτι στις μηχανες απο την μια στην αλλη αλλαζουν ΠΟΛΛΑ παραπανω απο ο κυβισμος... Αλλη χρηση, αλλα κυβικα (αλλα cc θελει η εντουραδα, αλλα η πιστα, αλλα το ταξιδι, κοκ)



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχεις ιδέα που πήγαν οι επιδοτήσεις των αγροτών της δεκατετίας του 80; Αυτές που σημερα θα έπρεπε να αποδίδουν καρπούς;

Και... έχεις ιδέα τι σημαίνει αγρότης στην Αγγλία; Μάλλον όχι.... δεν υπάρχουν αγρότες με 5-10 στρέμματα εκεί..... με χιλιάδες τα μετράνε....

Ο Νικολας εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο! Λογω εργασιας ξερω ΠΟΛΥ καλα τι κανουν τις επιδοτησεις που παιρνουν οι αγροτες. Μπορει να ειναι τσιπηδες να κανουν μια ετησια συντηρηση των εγκαταστασεων τους της ταξης των 500-1000 ευρω, αλλα να εχουν την χαμηλωμενη κουπε Mercedes ξερουν! Η το να κανουν καθε βραδυ ζημια 500+ ευρω στα κωλαδικα... :yuck:

Στο εξωτερικο, ΚΑΝΕΝΑΣ αγροτης δεν θα επιδειξει τετοια συμπεριφορα! Εκει οι αγροτες ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και αν δωσουν λεφτα σε κατι θα ειναι για την συντηρηση/επεκταση της επενδυσης τους!

Αντε! :mad: Τα θυμαμαι τωρα παλι και τα παιρνω! :mad: :mad:

X_NR750
13/07/2007, 09:12
Ταξιδευτη δεν με πιανεις

θυματα ειμαστε ΟΛΟΙ

μην ψαχνετε αορατους εχθρους ο Χωματινος τα ειπε ΟΛΑ

choose ur destiny :wave2:

X_NR750
13/07/2007, 09:23
Και για οσους δεν καταλαβαν οι εκαστοτε κυβερνωντες ειναι απλα ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

nikos force
13/07/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Δεν ειναι ετσι. Ας μην συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια εδω! :nono:
Ακομα και μια μεγαλη μηχανη κοστιζει 10-13 χιλιαδες ευρω, για να μην πω να την παρει καποιος μεταχειρισμενη, οπως εχουμε κανει ολοι κατα καιρους.

Αυτο ειναι ενα σχετικα μικρο ποσο, που ΜΠΟΡΕΙ να δικαιολογησει ενας ταλαιπωρος με 1000 ευρω το μηνα μισθο... Μην ξεχνας οτι ΟΛΟΙ εχουν απο ενα αμαξακι, με μινιμουμ κοστος αγορας τα 7-8 χιλιαρικα.

Οποτε τι συγκρινουμε;

Ασε το αλλο. Το αν ειναι κανεις οκ με ενα 250αρι ειναι σχετικο, διοτι στις μηχανες απο την μια στην αλλη αλλαζουν ΠΟΛΛΑ παραπανω απο ο κυβισμος... Αλλη χρηση, αλλα κυβικα (αλλα cc θελει η εντουραδα, αλλα η πιστα, αλλα το ταξιδι, κοκ)




πω πω πω...εσυ εχεις πιασει ακριβως τον στοχο του επιτιδευμενου καταναλωτη...εισαι και λες ακριβως αυτα που πρεπει...’’ θελω ενα μηχανακι γι εντουρο,ενα ςς για πιστες,ενα σπορ τουριν για ταξιδια ,ενα ον οφφ για περειφεριακες διαδρομες εντος αττικης και ενα παπακι για το κεντρο...μια 50’’ τηλεοραση για το σαλονι μια 32’’ για την κρεββατοκαμαρα και μια 20 για την τουαλετα’’ ...την καλυτερη κουβεντα την ειπε ενας φιλος λιγο πιο πανω...’’σε οποιον δεν αρεσει τα κουβαδακια του και σε αλλη παραλια’’ αν ειναι δυνατον να μιλαμε και να κατακρινουμε μια κατασταση που οι ιδιοι εχουμε δημιουργησει αλλα δεν κανουμε αι τιποτα για α τη αλλαξυμε..αφου παλι με 90% θα βγει κυβερνων κομμα και αντιπολιτευση...και θα την εχετε ψηφισει παλι εσεις και εμεις ... και οσοι τους θεωρειτε απλα υπαλληλους τοτε καντε μια ανατροπη ωστε να το διαπιστωσετε...οσο για την γενια το χιλιων ευρω...πιστεψτε μπορει να μην ειναι σε καλυτερη μοιρα απο σας αλλα τουλαχστον εχει το θαρρος να δωσει μια αξια στον εαυτο της (εστω και χμηλης ) σε αντιθεση με τη προηγουμενη γενια που αξιζει οσο μια μετοχη της λαυρεωτικης ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :lol: :lol:

X_NR750
13/07/2007, 12:12
Ρε συ Generation XYZ :lol: :lol: :lol:

ολοι στην ιδια λουμπα κολυμπαμε

δεν εχει να κανει με γενιες κλπ

zireous
20/07/2007, 00:19
Εγώ πάντως είχα όλη τη καλή διάθεση να κεράσω κάνα 100άρικο μπύρες, αλλά λακίσατε όλοι σας -και να φανταστείς ότι δε πίνω αλκοόλ (2-3 μπύρες το χρόνο max)... :lol: