PDA

View Full Version : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΚΗ??



zzr2005
11/07/2007, 19:54
Κάποιος γνώστης του νησιού???
ειναι μέσα στους πιθανούς προορισμούς και θα ήθελα να ξέρω περίπου σε τι κόστος παίζει η διαμονή (2κλινο), φαγητό , διασκέδαση....κτλ...

οποιοδήποτε tips που θα βοηθούσαν στην επιλογή του τόπου διαμονής, must see παραλίες και αξιοθέατα γενικώς ευπρόσδεκτα.... :D

επίσης βρίσκεις εύκολα δωμάτιο στην άφιξη ή πρέπει να κλείσεις από πριν???

αξίζει να πάρεις street μοτοσυκλέτα μαζί??

ή δεν θα μπορείς να δεις τίποτα στο νησί επειδή θα λυπάσαι τη μοτοσυκλέτα..???

:wave2: :wave2:

marbell
11/07/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Κάποιος γνώστης του νησιού???
ειναι μέσα στους πιθανούς προορισμούς και θα ήθελα να ξέρω περίπου σε τι κόστος παίζει η διαμονή (2κλινο), φαγητό , διασκέδαση....κτλ...

οποιοδήποτε tips που θα βοηθούσαν στην επιλογή του τόπου διαμονής, must see παραλίες και αξιοθέατα γενικώς ευπρόσδεκτα.... :D

επίσης βρίσκεις εύκολα δωμάτιο στην άφιξη ή πρέπει να κλείσεις από πριν???

αξίζει να πάρεις street μοτοσυκλέτα μαζί??

ή δεν θα μπορείς να δεις τίποτα στο νησί επειδή θα λυπάσαι τη μοτοσυκλέτα..???

:wave2: :wave2:
efyges xalara k kala na peraseis!times logikes,kalytera na kleiseis apo dw prin pas!egw thn gyrisa me tdm900 aneta...
:wave2:



yg.na fas kremydopita!!:lol:

zzr2005
11/07/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από marbell


yg.na fas kremydopita!!:lol:

και το βράδυ τον κ@λο μου να τον βγάλω στον μπαλκόνι???
γιατί μεσα στο δωμάτιο δεν παίζει να κοιμηθούμε μαζί εγώ , η κοπέλα μου και ο κ@λος μου αφότου φάω κρεμυδόπιτα....:lol: :lol:

Υ.Γ ..λέγοντας τιμές λογικές ??ας πούμε για δωμάτιο??
γιατί άλλες οι λογικές τιμές για μένα και άλλες για αυτόν που πάει με κότερο...;)
και άκουσα οτι έχει πολλά κότερα εκεί....:D

dirtbird
11/07/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Κάποιος γνώστης του νησιού???
ειναι μέσα στους πιθανούς προορισμούς και θα ήθελα να ξέρω περίπου σε τι κόστος παίζει η διαμονή (2κλινο), φαγητό , διασκέδαση....κτλ...

οποιοδήποτε tips που θα βοηθούσαν στην επιλογή του τόπου διαμονής, must see παραλίες και αξιοθέατα γενικώς ευπρόσδεκτα.... :D

επίσης βρίσκεις εύκολα δωμάτιο στην άφιξη ή πρέπει να κλείσεις από πριν???

αξίζει να πάρεις street μοτοσυκλέτα μαζί??

ή δεν θα μπορείς να δεις τίποτα στο νησί επειδή θα λυπάσαι τη μοτοσυκλέτα..???

:wave2: :wave2:

Να πάρεις street μοτό και όταν φτάσεις να νοικιάσεις βαρκούλα γιατί γενικά ΔΕΝ παίζει πρόσβαση για μπάνιο από ξηράς. Είχα πάει το 2002 με αυτοκίνητο (προερχόμουν από σπασμένο πόδι :smokin: ) και παρόλο που το έκανα enduro, στο θέμα μπάνιο υπήρχε πρόβλημα. Δεν είχα ψάξει για tour με καραβάκια, αλλά κάτι θα παίζει. Πέρυσι πέρασα με ιστιοπλοικό αλλά δεν τη ψάξαμε εκεί (μόνο δέσαμε το βράδυ).

Αυτό που είναι κορυφαίο είναι ..... το φαί.

Στο Βαθύ εκτός των ταβερνών στο κέντρο του κόλπου που είναι οΚ (απ'όσο θυμάμαι από το 2002), υπάρχει στην δξιά πλευρά του κόλπου (όπως κοιτάς από τη στεριά) το restaurant Liberty.
Ακριβό (για νησί) αλλά εξαιρετικό, αν ήταν στην Αθήνα θα θεωρείτο από τα καλύτερα.

Στα Κιόνια, η ταβέρνα που είναι στην άκρη αριστερά στην προβλήτα είναι επίσης εξαιρετική - μιλάμε για καλό σπιτικό φαγητό και πάνω.:beer: :beer:

zzr2005
11/07/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Να πάρεις street μοτό και όταν φτάσεις να νοικιάσεις βαρκούλα γιατί γενικά ΔΕΝ παίζει πρόσβαση για μπάνιο από ξηράς. Είχα πάει το 2002 με αυτοκίνητο (προερχόμουν από σπασμένο πόδι :smokin: ) και παρόλο που το έκανα enduro, στο θέμα μπάνιο υπήρχε πρόβλημα. Δεν είχα ψάξει για tour με καραβάκια, αλλά κάτι θα παίζει. Πέρυσι πέρασα με ιστιοπλοικό αλλά δεν τη ψάξαμε εκεί (μόνο δέσαμε το βράδυ).



δηλαδή αν νοικιάσω ενα παπί δεν πάω πουθενά??:(
οι παράλίες δεν ειναι προσιτές ούτε καν με λίγο περπάτημα???

βάρκα ψιλοψαρώνω να νοικιάσω.....μου έρχονται στο μυαλό σκέψεις απο τον "Ναυαγό"...
:lol: :lol:

dirtbird
11/07/2007, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
δηλαδή αν νοικιάσω ενα παπί δεν πάω πουθενά??:(
οι παράλίες δεν ειναι προσιτές ούτε καν με λίγο περπάτημα???

βάρκα ψιλοψαρώνω να νοικιάσω.....μου έρχονται στο μυαλό σκέψεις απο τον "Ναυαγό"...
:lol: :lol:

Aπό όσο είχα προλάβει να ψάξω(4 μέρες είχα κάτσει, ήταν και το αυτοκίνητο) μάλλον όχι.
Ίσως κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα... :confused: :confused:

perastikos
05/08/2010, 09:44
Παλιό το topic, αλλά επειδή έπεσα πάνω του όταν έψαξα για Ιθάκη στο forum, είπα να το ενημερώσω μιας και γύρισα από εκεί πριν 2 μέρες, μπορεί να χρειαστεί σε κάποιον επόμενο :)

Απευθυνόμενος λοιπόν στο μελλοντικό αναγνώστη του post έχω να του πω :p

Παραλίες:
Εγώ έκατσα 5 μέρες (4 διανυκτερεύσεις) και πήγα σε τουλάχιστον 7 παραλίες! Και όλα αυτά με μία Transalp 650. Επομένως, ναι μεν σίγουρα αν χρησιμοποιήσεις σκάφος θα δεις πολλές περισσότερες, αλλά και με μηχανή + λίγο περπάτημα για κάποιες, θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος. ;)
Αν ήθελα να ξεχωρίσω κάποιες: Φιλιατρό, Καμίνια (το πιο "δύσκολο" χώμα που βρήκα), Άσπρος Γιαλός, Αφάλες, Δεξά και τέλος οι μικροί κόλποι που υπάρχουν στο δρόμο από Φρίκες για Κιόνι... Υπάρχουν τσιμεντένια σκαλάκια που σε οδηγούν σε καταπληκτικά νερά. Σίγουρα θα ξέχασα και θα αδίκησα κάποια που με "φιλοξένησε", ελπίζω μην μου κρατήσει κακία :lol:
Το μόνο "πρόβλημα": Μην περιμένεις να βρεις και τις καλύτερες πινακίδες, GPS 1980 λοιπόν ή αλλιώς "ρωτώντας πας στην πόλη!"

Διαμονή:
Ο καθένας θα σου ζητήσει ότι να' ναι για ότι να' ναι... Σίγουρα να μείνεις στο Βαθύ και προτείνω δωμάτιο με βεράντα-θέα στη χώρα. Εγώ έμεινα εδώ:
http://www.agnadio.gr
με 50Ε τη βραδιά. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να φανεί ως διαφήμιση, απλά εγώ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος (μην βλέπετε το site που είναι λίγο για τον φούτσο, τα δωμάτια είναι πάνω από ΟΚ).
Γενικά, μπαίνεις στο
http://www.ithaca-holidays.gr/
που είναι ο σύλλογος ενοικιαζόμενων δωματίων και όποιο σου κάνει click παίρνεις τηλέφωνα.
Προσωπικά μη δεχτείς κάτι παραπάνω από 70Ε τη βραδιά! Εκτός και έχεις ιδιαίτερες προτιμήσεις ή τηλεφωνείς 12/8 και λες "γεια, θέλω ένα δωμάτιο για δεκαπενταύγουστο!" :lol:

Φαγητό:
Πριν πάω είχα διαβάσει ότι "δεν παίζει να μη μείνεις ευχαριστημένος από το φαγητό" και ισχύει :D
Όσον αφορά τα τοπικά κρεμμυδόπιτα και τσερέπα. Το πρώτο το δοκίμασα.... οκ δεν λέει και τίποτα, το δεύτερο στο χωριό μου το λέμε "κοτόπουλο κοκκινιστό στη γάστρα" και το κάνουμε σίγουρα καλύτερο, επομένως δε δοκίμασα :p
Το τοπικό γλυκάκι ροβανί να το τιμήσεις με παγωτό. Επίσης στο Βαθύ θα βρεις παγωτό με γεύση ροβανι και γενικότερα ωραία παγωτά!
Για μαγαζιά δύο θα ανεφέρω.
Στο Βαθύ στο Liberty που είπαν και παραπάνω... Εστιατόριο που δεν έχει σχέση με τις κλασικές τουριστικές ταβέρνες που θα βρεις κατά μήκος της παραλίας. Ιδιαίτερα πιάτα (π.χ. ρολάκια καταϊφι με κατσικίσιο τυρί και μέλι :beer: ), ωραίο χύμα κρασί. Η τιμές είναι τιμές "ψιλοκυριλέ" εστιατορίου (~8Ε τα ορεκτικά και γλυκά, ~12-14Ε τα πιάτα).
Για κοψιδοκατάσταση στο Περαχώρι στον Καλιώρα! MUST για τους κρεατοφάγους από τα καλύτερα σουβλάκι κοτόπουλο μερίδα που έχω φάει, γουρουνάκι σουβλιστό, κοντοσούβλι κλπ κλπ
Για ψάρια μη με ρωτάτε, δεν είμαι και πολύ του ψαριού σε εστιατόρια...

Μετά το φαγητό επιβάλλεται ποτάκι στα ελάχιστα κλαμπομπαροκαφετεριες του νησιού!
Α, στο νησί "παίζουν" κυρίως οικογένειες με παιδάκια και ζευγαράκια (δηλαδή άτομα που αργά ή γρήγορα θα πάνε στην πρώτη κατηγορία, προσωπικά ελπίζω σχετικά αργά είμαι παλικαράκι ακόμη :wacko: ) επομένως αν θέλεις να πας για να "χτυπήσεις"¨κανά γκομενάκι χλωμό... Εκτός και αν κάποιο ζευγαράκι ψάχνει για 3+ καταστάσεις! :blush: :rotflmao:

Τέλος να αναφέρω ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις τη διαδρομή που περνάει από το χωριό Ανωγή. Και μάλιστα ανεβένοντας από Σταυρό... Δεν θα γράψω περισσότερα καθώς δεν σηκώνω κουβέντα. Να την κάνεις με τη μηχανή και αν δεν σου αρέσει σου πλΕρώνω τη βενζίνα! :rotflmao:
Στο νησί έκανα ~250 χλμ συνολικά, οι αποστάσεις είναι μικρές και όπου υπάρχει άσφαλτος είναι σε σχετικά καλή κατάσταση.

Αυτά τα ολίγα (?) μου ήρθαν στο μυαλό τώρα που είμαι στη δουλειά και λουφάρω :lol:

Enjoy!
:wave2:

maron
05/08/2010, 11:20
να νοικιασεις ενα XT125R kai eisai super tha kinise me 80 xlm tin wra kai se 40 lepta eisai pantou sto nisi (apo to kentro tou)
pistepse me den thes kati pio grygoro.
na pas stin lagada na fas ston manoli (den exei kai kati allo ekei na fas . yg pairnas xwmatodromo alla PREPEI NA pas ekei :) )
na pas mesaxti sto bar stin paralia
na pas sta therma kai na mpeis sto xamam as einai kai kalokairiatika :P

zzr2005
10/08/2010, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
να νοικιασεις ενα XT125R kai eisai super tha kinise me 80 xlm tin wra kai se 40 lepta eisai pantou sto nisi (apo to kentro tou)
pistepse me den thes kati pio grygoro.
na pas stin lagada na fas ston manoli (den exei kai kati allo ekei na fas . yg pairnas xwmatodromo alla PREPEI NA pas ekei :) )
na pas mesaxti sto bar stin paralia
na pas sta therma kai na mpeis sto xamam as einai kai kalokairiatika :P

παρότι παλιο το ποστ ...ακομα χρησιμες οι πληροφοριες καθως δεν καταφερα να επισκεφτω ακομα το νησι....
ευχαριστω...
αρχες Σεπτεμβρη ενα διημερακι δεν μου ακουγεται ασχημο...:D

Υ,.Γ δηλαδη με παλιο steetακι. (zzr400)....δεν παω πουθενα?:(
θα πρεπει να νοικιασω κατι πιο ευχρηστο?