PDA

View Full Version : ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΣΕ Cb400?



H0NDAKIAS
11/07/2007, 20:54
Εχω ενα cb400 Super four του 92, και ο προηγούμενος το ειχε λιώσει απο ολεσ τις απόψεις. Τελοσπαντων οταν ο μηχανικος μου του αλλαξε παραφλου στο μεγάλο σερβις αντι να βγει πρασινο βγηκε ολο σκουρια και μου ειπε οτι στο μηχανακι μαλλον δεν ειχαν αλλαξει ποτε παραφλου οποτε το υγρο αυτο εγινε σκουρια. Το συμπερασμα ειναι οτι μου προτεινε για μια δυο φορές να αλλαξω παραφλου για να καθαρίσει όλο το σύστημα. Και εγω ρωτάω είναι εύκολο να βγάλω το ντεποζιτο και να αλλαξω παραφλού μιας και δεν εχω ξανακάνει κατι αντίστοιχο.Τι κλειδια/κατσαβίδια θα χρειαστώ? Μπορεί να γίνει πατάτα απο κάποιον που δεν εχει ξαναβάλει χερι στη μηχανη του? Τι πιστεύεται?

Nostra
12/07/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Εχω ενα cb400 Super four του 92, και ο προηγούμενος το ειχε λιώσει απο ολεσ τις απόψεις. Τελοσπαντων οταν ο μηχανικος μου του αλλαξε παραφλου στο μεγάλο σερβις αντι να βγει πρασινο βγηκε ολο σκουρια και μου ειπε οτι στο μηχανακι μαλλον δεν ειχαν αλλαξει ποτε παραφλου οποτε το υγρο αυτο εγινε σκουρια. Το συμπερασμα ειναι οτι μου προτεινε για μια δυο φορές να αλλαξω παραφλου για να καθαρίσει όλο το σύστημα. Και εγω ρωτάω είναι εύκολο να βγάλω το ντεποζιτο και να αλλαξω παραφλού μιας και δεν εχω ξανακάνει κατι αντίστοιχο.Τι κλειδια/κατσαβίδια θα χρειαστώ? Μπορεί να γίνει πατάτα απο κάποιον που δεν εχει ξαναβάλει χερι στη μηχανη του? Τι πιστεύεται?

να αφήσεις τη μηχανή σε έναν μηχανικό που εμπιστεύεσαι να κάνει ένα πλήρες service κι εναν διεξοδικό έλεγχο (πέδηση, υγρά, καρμπς, ρεύματα, ελαστικά, σκουριες, ντίζες, ρουλεμάν, αλυσιδογράναζα κλπ.) στη μηχανή, θα δώσεις κάποια χρήματα αλλά θα ξέρεις ακριβώς σε τί κατάσταση είναι η μηχανή σου.

από εκεί και μετά μπορείς αναλόγως των ικανοτήτων σου και της διάθεσής σου να πειραματιστείς με τις τεχνικές σου γνώσεις έχοντας παραμάσχαλα και το service book του super four


:wave2: :wave2: :wave2:

Sabre
12/07/2007, 10:59
Μα τα χίλια μπιμπερόν! Σκουριά?
Να σε πώ? πέρα απο λαστιχένιο σωλήνα που περνάει το νερό στο ψυγείο, υπάρχει πουθενά στο όλο σύστημα και κανένα μεταλικό σωληνάκι?

Οξείδωση.....

Αν ναι, καλύτερα να το δεί μάστορας για τυχόν διαβρώσεις/σκουριές.

odt
12/07/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Τελοσπαντων οταν ο μηχανικος μου του αλλαξε παραφλου στο μεγάλο σερβις αντι να βγει πρασινο βγηκε ολο σκουρια και μου ειπε οτι στο μηχανακι μαλλον δεν ειχαν αλλαξει ποτε παραφλου οποτε το υγρο αυτο εγινε σκουρια.

:hypnotize :sick: :wacko: :confused: :rolleyes: :(

Το ότι μπορεί να έχει κάψει καμιά φλάντζα, στην καλύτερη περίπτωση, στο είπε;





Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS

Το συμπερασμα ειναι οτι μου προτεινε για μια δυο φορές να αλλαξω παραφλου για να καθαρίσει όλο το σύστημα.

Πάλι καλά που δεν σου είπε να κάνεις και ρύθμιση καρμπυρατέρ μόνος σου....Κάνε αυτό που σου είπε ο Nostra(ς) αλλά να πας σε άλλο μάστορα...
:wave2:

H0NDAKIAS
12/07/2007, 11:47
Ρε παιδια δεν ξερω αν ειναι καλος ο μαστορας που παω εγω σχετικα τον εμπιστευομαι. Να σας πω ολο το ιστορικο και ας κουρασω λιγο. Τη μηχανη την πηρα τον οκτωβρη (λιγο πριν μπω φανταρος) 2000 ευρω, ειναι μοντελο του 92 συμφωνα με αριθμο πλαισιου και τηλεφωνο στον σαρακακη. Απο τοτε της έχω αλλάξει 1) ρουλεμαν του άξονα του τιμονιού, 2) τιμονι γιατι ηταν ελάχιστα στραβο και ο μαστορας ειπε οτι μπορει τωρα να μην το καταλαβαινεις αλλα σε ενα δυνατο φρεναρισμα οταν τα χερια σου θα τεντώσουν απο το δυνατο φρεναρισμα τοτε η μηχανη θα σου φυγει αριστερα. 3) Πίσω αναρτησεις γιατι ηταν σαν ποδηλατου σχεδον (οι παλιες δεν επισκευαζοταν και εβαλα συμφωνα με το μαστορα hagen) 4) ΛΑδια , φιλτρα αερα , φιλτρα λαδιού , ελεγχος σε ντιζες κ.λ.π. Επισης εκκρεμει το κοντερ που μπορει να μου την δωσει και να παρω καινουριο.
Τωρα η ιστορια με το παραφλού. Την βαζω μεσα την μηχανη τον ιουνιο για μεγαλο σερβις και αλυσιδα και αλυσογραναζα ρυθμισεις βαλβιδων φιλτρα λαδια παραφλου φρενα κλπ. Αφου εκανε το σερβις μετα απο 2 μερες παω αναβυσο για μπανιο εγω 110 κιλα και ενας κολλητος και 100 κιλα ,,το ξεκολιαζα λιγο και σε καποια φαση στην επιστροφη μου αανεβαζει θερμοκρασια λεω θα ειναι λογω κινησης χαλαρρωνω λιγο με τα γγκαζια αλλα αυτο ανεβαζε για πλακα θερμοκρασια.Τελικα λιγο πριν φτασω καλλιθεα (στη φρατζη) στο φαναρι βλεπω να εχω γεμισει την ασφαλτο με σκουρια. Παω στο μαστορα σιγα σιγα αφου κρυωσε και μου λεει κολσε η βαλβιδα του ψυγειου και δεν δουλεψε καθολου ο ανεμιστηρας . Σορυ για την πολυλογια αλλα δεν ξερω τι να κανω?

Nostra
12/07/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Ρε παιδια δεν ξερω αν ειναι καλος ο μαστορας που παω εγω σχετικα τον εμπιστευομαι.........
ειναι μοντελο του 92............

Απο τοτε της έχω αλλάξει 1) ρουλεμαν του άξονα του τιμονιού, 2) τιμονι γιατι ηταν ελάχιστα στραβο και ο μαστορας ειπε οτι μπορει τωρα να μην το καταλαβαινεις αλλα σε ενα δυνατο φρεναρισμα οταν τα χερια σου θα τεντώσουν απο το δυνατο φρεναρισμα τοτε η μηχανη θα σου φυγει αριστερα. 3) Πίσω αναρτησεις γιατι ηταν σαν ποδηλατου σχεδον (οι παλιες δεν επισκευαζοταν και εβαλα συμφωνα με το μαστορα hagen) 4) ΛΑδια , φιλτρα αερα , φιλτρα λαδιού , ελεγχος σε ντιζες κ.λ.π. ............

Τωρα η ιστορια με το παραφλού. Την βαζω μεσα την μηχανη τον ιουνιο για μεγαλο σερβις και αλυσιδα και αλυσογραναζα ρυθμισεις βαλβιδων φιλτρα λαδια παραφλου φρενα κλπ. .............

Παω στο μαστορα σιγα σιγα αφου κρυωσε και μου λεει κολσε η βαλβιδα του ψυγειου και δεν δουλεψε καθολου ο ανεμιστηρας .

Σορυ για την πολυλογια αλλα δεν ξερω τι να κανω?

απλά στο μεγάλο service δεν άλλαξε ή δε τσέκαρε καν (παρά μόνο ίσως την στάθμη του) το παραφλού...

και φαντάζομαι ότι ούτε καν τα υγρά φρένα θα αλλαξε που θά 'χουν (όπως τα λες) πολλάαααα χρόνια να αλλαχθούν...

Sabre
12/07/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
σε καποια φαση στην επιστροφη μου αανεβαζει θερμοκρασια λεω θα ειναι λογω κινησης χαλαρρωνω λιγο με τα γγκαζια αλλα αυτο ανεβαζε για πλακα θερμοκρασια.Τελικα λιγο πριν φτασω καλλιθεα (στη φρατζη) στο φαναρι βλεπω να εχω γεμισει την ασφαλτο με σκουρια. Παω στο μαστορα σιγα σιγα αφου κρυωσε και μου λεει κολσε η βαλβιδα του ψυγειου και δεν δουλεψε καθολου ο ανεμιστηρας .


A) παραφλού έχεις αλλάξει απο τότε? η κυκλοφορείς με την σκουριά?
Β) ελέγχθηκε το σύστημα για διαροές? η δούλεψε υπερχύληση λόγο μεγάλης θερμοκρασίας (βλέπε βαλβίδα που είπε και ο μηχανικός) και έχασες σκουριά..εεεεεε...υγρά ήθελα να πώ....
Γ) Συμπλήρωσες παραφλού?
Δ) η βαλβίδα αλλάχθηκε?
Ε) το βεντιλατέρ δουλέυει?

H0NDAKIAS
12/07/2007, 12:11
κοιτα απο τοτε (αφου αλλαχθεικε η βαλβιδα) ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δουλεψε ξανα το βιντιλατερ μετα βγηκε ξανα ολο το παραφλου εννοειται σε μορφη σκουριας ενω ηταν 15 ημερων παραφλου . Οταν εκανε το μπραφ στη Φραντζη και γεμισε ο δρομος σκουρια τοτε ο μαστορας μου πε οτι αυτο που εγινε ηταν κατι σαν θυριδα ασφαλειας(δεν νομιζω να το λεω καλα) στη μηχανη και οταν ανεβαζει τοσο θερμοκρασια προκειμενου να αρχισει να πεταει βραστο νερο απο κολαρα κλπ απο παντου, στα βγαζει απο κει κατω (κατω απο την εξατμιση) .Και εννοειται οτι απο τοτε εγω δεν την ξεκολιαζω γιατι εχω ψιλοφοβηθεί ειδικα με τοσα κιλα πανω της. Γιατι δεν ξερω αν το ανεφερα αλλα τρωω ολο μου το φαι χα χα χα! Τωρα εγω τι να κανω να επιχειρησω να βγαλω ντεποζιτο και να αλλαξω παραφλου μονος μου η θα κανω μαλακία, ειναι δυσκολο?

Sabre
12/07/2007, 12:23
τεσπά...αν όλα δουλεύουν οκ (βεντιλατέρ/υπερχειλήσεις/βαλβίδες βεντιλατέρ) μπορείς να κάνεις την αλλαγή παραφλού - αν και δεν βλέπω τον λόγο αφού έχεις αλλάξει όπως λές.Κρατάω πισινή για την κατάσταση του συστήματος ψύξης σου (ψυγείο/αντλία νερού κλπ) με τόση σκουριά που είχαν μέσα τους τόσο καιρό....
Καλύτερα σε ένα μάστορα και επιμένω να ελεγχθούν τυχόν σκουριές/διαβρώσεις καλού κακού.
Ντεπόζιτο δέν βγάζεις πάντως either way.

H0NDAKIAS
12/07/2007, 12:33
οκ παιδες ευχαριστω για ολα .Θα δω τι θα κανω. Να στε καλά ρε . καλες βολτες