PDA

View Full Version : Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ



DISEASER82
11/07/2007, 23:52
Ειχα το cbf 250 μεχρι και τον απρίλιο . το είχα ούτε ενα χρονο. λοιπόν παιδια δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα χάρηκα που πήρα την απόφαση να το δώσω και να πάρω ενα yamaha fz6 naked. οι διαφορες ειναι τεράστιες. το ενα ειναι κατι σαν παπι ενω το fz6 ειναι μηχανη.
εκτος αυτου το cbfaki ειχε διαφορα προβληματα.δεν ζεστενοτανε με τιποτα. ακομα και με καυσωνα για να κρατησει ρελαντι ηθελε 10 λεπτα ζεσταμα. ο συμπλέκτης ηταν απαράδεκτος. οι επιδόσεις του ηταν λιγο καλύτερες απο παπι (αδικαιολογητο για ενα 250). το καλο ομως ειναι οτι δεν εκαιγε τιποτα.
με λιγα λογια το συμπερασμα μου ειναι οτι δεν αξιζει να παρεις ενα τετοιο μηχανακι το οποιο ειναι κατι σαν παπι και οχι μηχανη με 3800 ευρω.δεν σου προσφερει πολλα παραπανω απο ενα παπι(ειμουν πρωην παπακιας και γνωριζω) οποτε δεν εχει νοημα να το παρεις. με 1000 ευρω παραπανω υπαρχει και το hornet 600 μεταχειρισμενο το οποιο δεν εχει σχεση με ενα cbf 250...μην μου πειτε οτι τα 600αρια ή 750αρια καινε πολυ και δεν ειναι για την πολη. σας πληροφορς οτι ολα αθτα ειναι βλακειες. μια χαρα κινουνται μεσα στην πολη. πολυ ευχαριστα και οσο για την καταναλωση δεν θα γινουμε και γυφτοι ρε παιδια επειδη καιε παραπανω απο το 250. αξιζει η καταναλωση με το γκαζι που εχεις και με την μηχανα που κυκλοφορεις. αυτα..ελπιζω να μην ηταν κουραστικη η αποψη μου!

SnakeMJK
12/07/2007, 01:59
Συγκρίνεις λίγο την π*** με τη β***! Μιλάμε για άλλη κατηγορία και άλλα λεφτά με το fz6. Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την αγορά του cbf. Σίγουρα σε όλα είναι καλύτερο από οποιοδήποτε παπί, φρένα επιδόσεις στρίψιμο μίνι ταξίδια κλπ. Μια αξιοπρεπής λύση γι αυτούς που είτε θέλουν να μάθουν είτε δεν έχουν τα χρήματα για κάτι μεγαλύτερο. Το μόνο πρόβλημα που είχε εμένα με το κιβώτιο διορθώθηκε εντός εγγύησης!

javaneze
12/07/2007, 08:01
Στην "βουρτσα" γιατι εβαλες αστερακια;:p

Οπωσδηποτε δεν συγκρινονται το 250 με το fz6 αλλα συγκρινονται ευκολα τα 3.800 ευρω που μεταχειρισμενα 400-500-600αρια βρισκεις σε αυτα τα χρηματα και σε καλη κατασταση, απο μονοκυλινδρο εως 4κυλινδρο.

Προσωπικα το cbfακι μου αρεσει αλλα απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα για το μοντελο και τα προβληματα που εμφανιζει, με εχει απογοητευσει τελειως και οπωσδηποτε δεν θα το προτεινα σε καποιον.

mats8282
12/07/2007, 13:04
Καλα τα λες φιλος αλλα τα 600 εχουν τεραστιο κοστος σε σχεση με το cbfακι...370 εδωσα για λαστιχα,το σερβις των 12,000χλμ οπου να ναι ερχεται,καταναλωση μεσα στην πολη(με ψιλοκαφρο οδηγο :p) 7.5-8λτ/100χλμ....


Για αυτο τσιμπησα το cbfακι σε τιμη ευκαιριας(1800Ε με συναγερμο,βαλιτσα,9/2005) απο φιλο βεβαια οποτε μια χαρα ειναι..Χωραει παντου,κοβει πολυ το τιμονι,αρκετα ανετο και φυσικα καταναλωση 4-4.5/100χλμ.Κατα τα αλλα καινουργιο δεν το επερνα ουτε με σφαιρες :p


Πολυ ακριβο(3800??),ποιοτητα κατασκευης ψιλομαπα,επιδοσεις παπιου,φρενα παααααααρα πολυ φιλικα κτλ κτλ :wave2:

VANDA
12/07/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Στην "βουρτσα" γιατι εβαλες αστερακια;:p


Κι εγώ την ίδια απορία είχα! :lol:

Καλοτάξιδο το fz6 σου και πάντα όρθιοι! :wave2:

DISEASER82
16/07/2007, 19:28
Euxaristw vanda! paidia oloi ta matia mas dekatessera me tis mixanes twra to kalokairi giati ginete o xamos apo atiximata! kales diakopes se olous!