PDA

View Full Version : Πίσω ανάρτηση Hornet (παλιό)



gavos
12/07/2007, 13:05
Λοιπόν.. Μετά από τόσα χιλιόμετρα (53000) και 11 χρόνια, η πίσω ανάρτηση τα έχει παίξει.. Ψάχνω αντικαταστάτη.. όποιος ξέρει ή ακόμα καλύτερα έχει φορέσει στο hornet του εώς 02 μοντέλο aftermarket ανάρτηση παρακαλείται να ποστάρει τις απόψεις του και τιμή και μέρος αγοράς..


Υ.Γ¨¨Εκανα search αλλά δε βρήκα θέμα με αναρτήσεις..Κι έτσι έφτιασα καινούριο..:D

sapila racing
12/07/2007, 13:19
Εγω έβαλα στο 900 το φτηνό της Ohlins, το πήρα σε καλή τιμή από ebay, και το μηχανάκι μεταμορφώθηκε! :wave2:

gavos
12/07/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω έβαλα στο 900 το φτηνό της Ohlins, το πήρα σε καλή τιμή από ebay, και το μηχανάκι μεταμορφώθηκε! :wave2:

Έκανα ένα πρόχειρο search στο ebay (ohlins hornet) αλλά δε βγάζει τίποτα? Έβγαινε hornet 900 πριν το 02? Πως μπορώ να καταλάβω αν παίρνουν ίδιες αναρτήσεις τα hornet ?

sapila racing
12/07/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Έκανα ένα πρόχειρο search στο ebay (ohlins hornet) αλλά δε βγάζει τίποτα? Έβγαινε hornet 900 πριν το 02? Πως μπορώ να καταλάβω αν παίρνουν ίδιες αναρτήσεις τα hornet ?

900 πριν το 2002 δεν εβγαινε.
Πάντως έτσι κι αλλιώς εχουν διαφορετικό αμορτισέρ το 600 και το 900. Απλά στο είπα ενδεικτικά, πιστευω οτι αν ψαξεις αργα η γρήγορα θα βρεις κάποια καλή ευκαιρία.
Αυτο που εβαλα εγω εχει 600+ Ευρω και το πήρα μεταχειρισμένο 230 με τα μεταφορικά. :wave2:

power hornet
12/07/2007, 14:41
εγω στο δικο μου χορνετ 600 του 2000 μοντελο εχω βαλει μπροστα ελατηρια wp 100 ευρω και πισω ,πληρες ρυθμιζομενο της ohlins 550 ευρω η 600 αμα θυμαμε καλα.

X-SFIGA
12/07/2007, 18:47
το πισω μαμα αμορτισερ του χορνετ 600 2002 δεχεται επισκευη?

ανοιγει το αμορτισερ δηλαδη?

kayak1
25/07/2007, 10:57
Δέχεται επισκευή αλλά με τα ίδια τα λεφτά θα βρεις από e-bay μαμάς αμορτισέρ με λίγα χιλιόμετρα.

shatz
26/07/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω έβαλα στο 900 το φτηνό της Ohlins, το πήρα σε καλή τιμή από ebay, και το μηχανάκι μεταμορφώθηκε! :wave2:

Ψάχνομαι και εγώ για κανένα Ohlins. Είδες όντως τόση διαφορά με το πίσω?

Είδα και ένα μπροστινό κιτ της Matris για Hornet πλήρως ρυθμιζόμενο.

Αξίζει λες να το βάλω ή θα κουνάει έτσι κι αλλιώς ?

Thanks

kayak1
26/07/2007, 13:13
Φίλε shatz,

Εγώ έχω και πλήρες ρυθμιζόμενο αμορτισέρ OHLINS και το stabilizater της MATRIS στο 900.

Το αμορτισέρ κάνει όντως διαφορά αλλά τις δυνατότητές του θα τις καταλάβεις κυρίως στην πίστα.Βέβαια μετά από τόσα χιλιόμετρα που έχει κάνει το δικό σου θα δεις σίγουρα τεράστια διαφορά!! Βέβαια για να δεις ακόμα καλύτερη διαφορά θα πρέπει να το συνδιάσεις και με αλλαγή ελλατηρίων μπροστά.

Όσο για το stabilizater εγώ είδα διαφορά. Κυρίως στα απότομα ανοίγματα από στάση και στις μεγάλες ταχύτητες που κρατάει το μπροστινό σταθερό


Ελπίζω να σε βοήθησα.

shatz
26/07/2007, 13:25
Kayak ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Η Matris έχει και πλήρως ρυθμιζόμενο μπροστινό το F05 S και απ' ότι ρώτησα έχει γύρω στα

400Ευρώ το ζευγάρι.

Το Hornet μου δεν έχει πολλά χμ γύρω στα 6000.

Το πήρα από Γερμανία φέτος, πρώτη κυκλοφορία είχε 7/03.

Άρα προτείνεις να μπούμε στα έξοδα ?

kayak1
26/07/2007, 14:23
Φίλε shatz,

Θα σε απογοητεύσω αλλά αμφιβάλλω αν η πρώτη κυκλοφορία της μηχανής ήταν 7/03 είχε κάνει μόνο 6000 χμ. Το πήρες μόνος σου από Γερμανία ή το πήρες από εδώ και σου είπαν ότι είναι εισαγωγής από Γερμανία.?

Όσο για την ερώτησή σου εξαρτάται τι ζητάς από τη μηχανή σου. Το "χώνεις" αρκετά ή απλώς σου αρέσει το modifying ή δεν σε νοιάζει καθόλου και ούτε το "χώνεις"?

Το κάθε πράγμα είναι διαφορετικό. Αν μπορέσεις να μου απαντήσεις σε αυτό τότε θα μπορέσω και να σε βοηθήσω

:winka:

shatz
26/07/2007, 18:25
Γεια σου kayak,

To Hornet το έφερα από Γερμανία εγώ. ΤΟ βρήκα μέσω mobile.de.

To πήρα από επίσημη αντιπροσωπεία της Honda.

Εδώ που το πήγα στην Honda και το είδαν τα παιδιά μου είπαν ότι όντως ήταν τόσα τα km.

Οι δισκόπλακες ήταν ανέπαφες, τα φίλτρα μέσα ήταν πεντακάθαρα, ούτε λάδια ούτε μυγάκια.

Αγρατζούνιστο, ατρακάριστο, μόνο λάστιχα ήθελε.

Tώρα όσον αφορά στις αναρτήσεις γενικά αν το πιέσεις το Hornet κουνάει από αρκετά έως πολύ.

Βέβαια του έχω βάλει και Michelin power 2ct επάνω οπότε ίσως να κουνάει λίγο περισσότερο από το κανονικό.

kayak1
26/07/2007, 18:46
Γεια σου shatz,

Αν είναι έτσι τότε μάλλον πραγματικά είναι.Συγνώμη αν σε τρόμαξα αλλά ξέρεις τι γίνεται με τους εμπόρους εδώ για αυτό το είπα.

Κοίτα, αν το πιέσεις το Hornet φυσικά και κουνάει. Μην ξεχνάς ότι δεν αγόρασες superbike.Το κούνημα αυτό με αλλαγή αναρτήσεων σε aftermarket όπως η OHLINS θα το βελτιώσει αλλά δεν θα το εξαλείψει. Οπότε εξαρτάται από εσένα πόσα λεφτά θες να δώσεις.

Πάντως κατά τη γνώμη μου το MATRIS το μπροστινό είναι αρκετά ακριβό. Πιστεύω με ένα set ελατήρια μπροστά και καλό λαδάκι να έχεις την ίδια περίπου απόδοση με το MATRIS.


Βέβαια του έχω βάλει και Michelin power 2ct επάνω οπότε ίσως να κουνάει λίγο περισσότερο από το κανονικό.

Γιατί να κουνάει περισσότερο?? Δεν καταλαβαίνω γιατί αφού είναι πολύ καλό λάστιχο

shatz
26/07/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kayak1
Γεια σου shatz,

Αν είναι έτσι τότε μάλλον πραγματικά είναι.Συγνώμη αν σε τρόμαξα αλλά ξέρεις τι γίνεται με τους εμπόρους εδώ για αυτό το είπα.

Κοίτα, αν το πιέσεις το Hornet φυσικά και κουνάει. Μην ξεχνάς ότι δεν αγόρασες superbike.Το κούνημα αυτό με αλλαγή αναρτήσεων σε aftermarket όπως η OHLINS θα το βελτιώσει αλλά δεν θα το εξαλείψει. Οπότε εξαρτάται από εσένα πόσα λεφτά θες να δώσεις.

Πάντως κατά τη γνώμη μου το MATRIS το μπροστινό είναι αρκετά ακριβό. Πιστεύω με ένα set ελατήρια μπροστά και καλό λαδάκι να έχεις την ίδια περίπου απόδοση με το MATRIS.



Γιατί να κουνάει περισσότερο?? Δεν καταλαβαίνω γιατί αφού είναι πολύ καλό λάστιχο

Γεια σου και πάλι Kayak,

Μιλούσα με τον λαστιχά μου και μου έλεγε ότι στο Hornet μάλλον θα ταίριαζαν περισσότερο τα Pilot Road 2γιατί έχουν πιο σκληρό σκελετό. Και αυτό γιατί τα supersport είναι πιο άκαμπτα και τα λάστιχα θα έπρεπε να να είναι πιο μαλακά γιατί αν ήταν όλα σκληρά θα ήταν πολύ απόλυτο το στήσιμο της μηχανής. Οπότε επειδή το Hornet είναι πολύ μαλακό στο στήσιμο θέλει λίγο πιο σκληρό σκελετό ελαστικού.

Τάδε έφη λαστιχάς.

Και μου φαίνεται σαν να έχει δίκιο.

Χαιρετώ

PS
Έκανα βόλτα ένα 1100ΧΧ ενός φίλου που έβαλε Pirelli Diablo Corsa III. Έπαθα πλάκα με το λάστιχο.
Με όσα και να το χώσεις δεν μασάει. Μαστίχα μιλάμε. Αλλά και πόσα ? ακριβότερο. 530? τιμή καταλόγου.

power hornet
27/07/2007, 00:41
ε πηγες και εβαλες michelin δεν ρωτησες κανεναν απο εδω τι να εβαζες.
pirelli diablo corsa 3 απλα τα καλυτερα και ταιριαζουν μια χαρα στο χορνετ,καταρχην ειναι πολυ σταθερο λαστιχο θα σου βγαλει χαλαρα 10.000χλμμ απροβληματιστα οχι σαν κατι μισελεν και ντανλοπ που οταν φτανουν στα 7.000χλμ λες ωχ γιατι γλυστραει?γιατι κουναει.
τα diablo corsa 3 για το χορνετ κανουν 420ευρω

shatz
27/07/2007, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ε πηγες και εβαλες michelin δεν ρωτησες κανεναν απο εδω τι να εβαζες.
pirelli diablo corsa 3 απλα τα καλυτερα και ταιριαζουν μια χαρα στο χορνετ,καταρχην ειναι πολυ σταθερο λαστιχο θα σου βγαλει χαλαρα 10.000χλμμ απροβληματιστα οχι σαν κατι μισελεν και ντανλοπ που οταν φτανουν στα 7.000χλμ λες ωχ γιατι γλυστραει?γιατι κουναει.
τα diablo corsa 3 για το χορνετ κανουν 420ευρω

Γεια σου power hornet.

Αυτή η ιστορία με τα λάστιχα ήτα πονεμένη. Μου τα έφερε ένας φίλος από Ιταλία και την τελευταία μέρα που έφευγε πάει στον έμπορο να πάρει τα Μετζελερ τα Μ3. Δεν τα είχε και έτσι κατέληξα στα Michelin.
Βέβαια η τιμή ηταν καλή 290? τα πήρα.

Πάντως τα Corsa 3 είναι κορυφαία. Με όσα έρχεσαι μπαίνεις.

Εσένα σου έχουν βγάλει 10000km;

Thanks

power hornet
27/07/2007, 08:27
εμενα μου εχουν βγαλει προσεξε κρατησου 16.000χλμ!και ομως αληθινο χωρις να βγαλει λινα,εξαλου δεν ειμαι απο αυτους που περιμενουν να βγαλουν λινα τα λαστιχα για να τα αλλαξω.
τωρα φοραω τα m3 και το εχω ψιλομετανιωσει που βιαστηκα και δεν περιμενα που μου ειπε ο λαστιχας μου,περιμενε διονυση σε τρεις ημερες θα φερω τα corsa 3 να τα ξαναβαλεις αλα εκει εγω ο μπουφος βιαζομουν να αλλαξω λαστιχα,με συνεπεια τα m3 εχουν κανει 9.000χλμ σαν λαστιχο φαινετε καινουργιο αλα αμα μπεις σε στροφη αρχιζει και ψιλογλυστραει κλαψ.

odt
27/07/2007, 10:08
Αυτό το πράγμα που συμβαίνει με τα λάστιχα τελικά, είναι πονεμένη ιστορία και κανείς δεν μπορέι να βγάλει άκρη...

Το πρόβλημα είναι πως το ίδιο σετ ελαστικών σε ίδια μηχανάκια αφήνουν διαφορετικές ετνυπώσεις στους ιδιοκτήτες μιας και ο καθένας έχει διαφορετικό στυλ οδήγησης.

Εγώ στο δικό μου έχω τα μαμίσια (ή μανίσια αν είστε από Σαλονίκη :lol: ) pilot road. Σκληρό λάστιχο (τουριστάδικο πιο ευγενικά) αργεί να ζεσταθεί το πρωί, το πίσω μπλοκάρει για πλάκα (το μπροστινό δεν το έχω δοκιμάσει, ευτυχώς :lol: )

Όμως όμως ζεσταθεί είναι μια χαρά, ούτε γλυστρήματα, ούτε τίποτα...Επίσης, έχω κάνει 12000 χλμ και έχει πολύ ψωμί ακόμα, πράγμα το οποίο είναι καλό γιατί τα έχω κάνει σε 6 μήνες και δεν είμαι ακόμα για να αλλάζω λάστιχα...

Τώρα σίγουρα, υπάρχουν λάστιχα με πολυ καλύτερα χαρακτηριστικά από τα δικά μου, όμως σέ έναν δρόμο γυαλί (κλασικό Ελληνικό) δεν θα φανεί η διαφορά.

Από την άλλη, στην πίστα...η πείρα (όχι η δική μου) έχει δείξει ότι τα λάστιχα μικρό ρόλο παίζουν στα υψηλα γυρολόγια...

Μια χαρά είναι τα pilot road για μένα....Στην επόμενη αλλάγή πάω για τα pilot road 2
:wave2:

Alx 84
27/07/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ε πηγες και εβαλες michelin δεν ρωτησες κανεναν απο εδω τι να εβαζες.
pirelli diablo corsa 3 απλα τα καλυτερα και ταιριαζουν μια χαρα στο χορνετ,καταρχην ειναι πολυ σταθερο λαστιχο θα σου βγαλει χαλαρα 10.000χλμμ απροβληματιστα οχι σαν κατι μισελεν και ντανλοπ που οταν φτανουν στα 7.000χλμ λες ωχ γιατι γλυστραει?γιατι κουναει.
τα diablo corsa 3 για το χορνετ κανουν 420ευρω

εγώ που έβαλα τα corsa 3 δε τα αλλάζω λέμε με τίποταααααα

Odt, για τα road που λές εγώ σε κάθε φρενάρισμα σε κλασικό δρόμο της αθήνας έχανα το μπροστινό. και δε μιλάμε για "τσαρούχωμα". ακόμα κ με 25 χλμ με χαλαρό φερνάρισμα για να σταματήσω σε στενάκι ή φανάρι γλυστρούσαν. πάρα πολύ σκληρό. αλλά μετά από 10.000 χλμ και 3 φορές σε πίστα το λάστιχο ακόμα καινούριο. όποιος θέλει για ταξίδι στην ευρώπη προτείνεται!:wave2:

με το corsa 3 έχω βρεί την υγειά μου (σα διαφήμηση με σερβιέτες μοιάζει ρε!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

για το road 2 έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δε θα πάρω, ευχαριστώ. όποιος καεί στο χυλό που λένε...:rolleyes:

Sabre
27/07/2007, 10:33
pilot road με την αγορά της μηχανής.... αντέξανε 24.000 χλμ.....:look:

πέτρα τα άτιμα

απο ένα σημείο και μετά δεν νομίζω να υπήρχε διαφορά αν κυκλοφορούσα μόνο με τις ζάντες

ασχετο:
Alx: στείλε ινφο ρε αδερφέ για τον μάστορα με τα πλαστικά που λέγαμε...:beer:

:wave2:

Alx 84
27/07/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre

ασχετο:
Alx: στείλε ινφο ρε αδερφέ για τον μάστορα με τα πλαστικά που λέγαμε...:beer:

:wave2:



θα σε πάρω τηλεφωνάκι. λογικά κατά μεσιμέρι μεριά!
:wave2:

Sabre
27/07/2007, 10:43
τανκς dude! :beer:

κεράσει παγωτάκι.....:winka:

Alx 84
27/07/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
τανκς dude! :beer:

κεράσει παγωτάκι.....:winka:



NAIIIIIIIIIIIIIIII:a2: :a2: :a2: :a2: :a25: :a25: :a30: :a30: :a30: :a30: