PDA

View Full Version : Είμαι Γάιδαρος! Παρκάρω όπου Γουστάρω!



PanVas
12/07/2007, 13:44
Θα μπορούσε να μπει και στις αναζητήσεις - Προβληματισμοί, αλλά εδώ αλωνίζει περισσότερος κόσμος.

Το παραπάνω ΜΟΤΟ προέρχεται από την κίνηση των Street Panthers (http://www.streetpanthers.gr/) όπου και αντιγράφω...

"Το μανιφέστο μας
Oι STREETPANTHERS είμαστε μια παρέα Σαλονικιών που αρχίσαμε να “βγαίνουμε στην παρανομία" στα τέλη του 2006, όταν η ζωή των πεζών στην πόλη είχε φτάσει στο απροχώρητο.

Αυτή η "ιστορική" πόλη, η "μητρόπολη", η "απαιτητική" συμπρωτεύουσα, χειροτερεύει από μέρα σε μέρα. Όλοι τη βλέπουν σαν το «μαγαζάκι» τους και κανείς δε σκέφτεται το υπόλοιπο ένα εκατομμύριο ανθρώπους που χρησιμοποιούν τον ίδιο χώρο, τους ίδιους δρόμους, τα ίδια πεζοδρόμια.

Έτσι, αποφασίσαμε "με πόνο καρδιάς" ότι:

- Δεν αρκούσε να τσατιζόμαστε βλέποντας τους παράνομα παρκαρισμένους πάνω σε πεζοδρόμια, διαβάσεις και πεζόδρομους.

- Δεν αρκούσε να φοβόμαστε όταν μας κυνηγούσαν οι μηχανές ακόμα και πάνω στα πεζοδρόμια.

- Δεν αρκούσε να κοιτάζουμε ανήμποροι όταν αυτοκίνητα και μηχανές έκαναν σιγά-σιγά κατάληψη στο μοναδικό χώρο περιπάτου, το πλακόστρωτο της νέας παραλίας.

Δεν αρκούμασταν να περιμένουμε πότε η πολιτεία –το κράτος, ο δήμος, η αστυνομία– θα ξυπνούσαν. Καταλάβαμε πως με τα "θα-θα" θα φτάναμε να γεράσουμε και ακόμα θα περιμέναμε τα πράγματα να διορθωθούν. Έπρεπε να κάνουμε κάτι.

Ο ακτιβισμός έχει το κόστος του. Τίποτα δεν αλλάζει αν δεν συγκρουστούμε με τα κατεστημένα: τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς μας (καβάλα πάν’ στην εκκλησιά, καβάλα περπατάνε), το βόλεμά μας (να κάνω εγώ τη δουλειά μου κι ας πάνε στο διά*** όλοι οι άλλοι), την αδιαφορία μας (εγώ θα σώσω τον κόσμο; )

Γι’ αυτό αναλάβαμε δράση. Τέρμα η ανοχή και τα παρακάλια. Όποιος δεν συμμορφώνεται, να πληρώνει το τίμημα επιτόπου. Μπορεί να ακούγεται σαν “να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας” αλλά επιτέλους κάποιος πρέπει να αντιδράσει σ’ αυτή την αποχαυνωμένη πόλη. Και μην ξεχνάτε: οι παράνομοι έκαναν πρώτοι την αρχή!"


Στα χέρια μου έφτασε το παρακάτω αυτοκόλλητο, όπου και ανυπομονώ να το αξιοποιήσω..! :a48:
Το ψάχνω, να βρω καμια χιλιάδα... Οι βραδινοί περίπατοι αποθεραπείας στην καλοκαιρινή Αθήνα, θα έχουν άλλο χρώμα...!!!! :p

:beer: :beer: :beer:
:smokin: :wave2:


96198

adam_tsouk
12/07/2007, 14:33
προσωπικα τους γουσταρω πολυ!

ειχα στειλει κ μαιλ κ μου ηρθαν κ αυτοκολλητατκια Ζουπερ.


:beer:

AFTER
12/07/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
προσωπικα τους γουσταρω πολυ!

ειχα στειλει κ μαιλ κ μου ηρθαν κ αυτοκολλητατκια Ζουπερ.


:beer:

Τα κολλησες στο αυτοκινητο σου?

:rolleyes: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
12/07/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
κ μου ηρθαν κ αυτοκολλητατκια Ζουπερ.
:beer:

Και δεν έστειλες κανένα απο'δω ρε γάϊδαρε ;:mad: :rotflmao: :beer:

Κι εγώ τους παραδέχομαι πάντως, πολύ καλή σκέψη :beer: :beer:

AFTER
12/07/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Κι εγώ τους παραδέχομαι πάντως, πολύ καλή σκέψη :beer: :beer:


Αρκει να μπαινουν εκει που πρεπει, και οχι να το κανουμε αλμπουμ ποδοσφαιρικων ομαδων :rolleyes:

TROOPER
12/07/2007, 17:57
SF....where r u??????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SF
13/07/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
SF....where r u??????




Εδώ! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=823395#post823395)

PanVas
13/07/2007, 09:41
Σωστές οι απόψεις του SF και συμφωνώ με πολλά από αυτά που λέει.
Κατα την ταπεινή μου όμως άποψη, υπάρχουν περιπτώσεις που δεν έχουν να κάνουν με υποδομές και έργα, αλλά με νοοτροπία και παιδεία. Και σταματάω εκεί το θέμα. :wave2:



Να σημειώσω ότι πριν ανοίξω το thread, έκανα search τα παρακάτω: "www.streetpanthers.gr", "street panthers", "γαιδαρος"... Δεν δοκίμασα σκέτο panthers... Συγνώμη που άνοιξα Thread που έχει ξανασυζητηθεί και μάλιστα σε τόσο κοντινό διάστημα. :blush: :a023: :bawl:

SF
13/07/2007, 09:43
Επίσης για όσους θέλουν να κάνουν κάτι πριν φτάσουν στον ακραίο ακτιβισμό:

http://www.pezh.gr/ (το λινκ της υπογραφής μου!)