PDA

View Full Version : Klopi mixanis...odigies xrisews...!!!GIa na thimountai oi palio kai na mathainoun...



Traveller
24/11/2003, 11:00
Savato mesimeri stin geitonia mou, eklapi 1 Transalp. To paidi eixe parkarei tin mixani DIPLA sto periptero tou patera tou kai pige na faei ena steno parakatw spiti tou, kathos kai 30min. ypno.
H mixani ekane ftera se ena diastima 1:30-2:00 wrwn. To periptero itan anoixto kai o pateras tou mesa!!!!!! Einai alitheia, oti den eixe apeutheias optiki epafi me tin mixani alla...

Ti eixe simvei: To paidi, eixe aplws kleidwsi to timoni mono!!!
Parakatw exw merikes protaseis gia na koimaste poio isixoi/es

1.Panta na kleidwnete to timono
2.PANTA na vazete kleidaria gia diskofreno
3.PANTA na energopoiite ton sinagermo

Ta parapanw kante te akoma kai an thelete na pate mono gia katourima. Yparxoun polles istories kai sigoura kserete mia

4.An exete epipleon kleidaria valte kai auti.
5.An sas rwtisoun pitsirikia dithen athwa an exete sinagermo, i mn apantisete i akoma kai an den exete APANTISTE KATAFATIKA, legontas malista oti exete kai doriforiki eidopoiisi klp....
6.Distixws, prepei na to pw: Parkarete an ginete sto pezodromio...
7.Parkarete dipla se fws is possible
8.Kopste fatses:Poioi einai oi diplanoi motosikletistes sas? Prospathiste na tous thimaste, sistitheite kai peite tous na sas thimountai. P.X: an doun kapoion allon ektos apo esas stin mixani, na tin psiliastoun
9.Ean exete parking XRHSIMOPOIISTE TO!!!
10. Kante kai kamia proseuxi ;)

Happy Traveling

NLS
24/11/2003, 11:37
κρίμα

πάντως μου κάνει εντύπωση που ο πατέρας δεν είδε τίποτα

ακόμα και αν δεν είχε επαφή οπτική, δεν άκουσε να βάζουν μπρος; δεν βγήκε να δει τον γιό; (δεν μιλιούνται; )

τέσπα τι ψάχνω - έγινε

Traveller
24/11/2003, 11:51
Miliountai mia xara. Apla isws na eixe pelati, i na itan afirimenos... borei na nomize oti einai kapoios allos (parkaroun arketoi ekei dipla), i apla den to pisteue oti borouse na simvei...

Alki_Viades
24/11/2003, 11:56
Κλειδωμενο τιπονι=κλωτσια για να σπασει η κλειδαρια, τσουλημα ενα τετραγωνο πιο κατω και εκει εκκινηση η φορτωμα σε φορτηγο, 1 λεπτο δουλεια, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΦΗΝΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΛΕΠΤΟ! Προσωπικα, για να μην εχω διλημματα την κλειδωνω ΠΑΝΤΑ. Οποιος βαριεται δυστυχως την πληρωνει συνηθως....

NLS
24/11/2003, 11:57
σωστό

almalibera
24/11/2003, 12:25
...προσωπικα προτιμώ να δίνω 36ευρώπουλα καθε μηνα στο γκαράζ απο το να είμαι καθε πρωινο-μεσημεριανο-απογευματινο-βραδο στην τσιτα.

Επίσης ο συναγερμός ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!
Όσο πιο ευαίσθητος τόσο το καλύτερο (ξερω φίλο που ο συναγερμος του βαραει με τον πολυ αερα!!!! Ναι, το είδα με τα ματια μου)
και φυσικα, μαζι με τον συναγερμό, Οπτική Επαφή (γιατί τι να το κανεις οταν η δικια σου τσιρίζει, και εσύ περα βρεχει...).


Κλειδωμα τιμονιού και δισκόφρενου

Και ο Θεός βοηθός..

FOURKA
24/11/2003, 12:35
36 ευρώ γκαράζ το μήνα.........:confused: :eek: :mad:

εμένα ο αλήτης γιατί μου ζητάει 60?????? (όχι ότι τα δίνω!)

NLS
24/11/2003, 12:41
εγώ μέχρι τώρα που έχω πια θέση στην πολυκατοικία έδινα σε έναν 25 ευρά

almalibera
24/11/2003, 13:06
..."36 ευρώ γκαράζ το μήνα.........

εμένα ο αλήτης γιατί μου ζητάει 60?????? (όχι ότι τα δίνω!)
"
...Ρε συ, μήπως ο γκαραζάς (πρόσεξε ελληνικόυρα) νομίζει οτι εχεις κανα φορτηγό???

Ακους εκει 60ευρώ!!! Παναγια μου!!!


Και εσύ NLS πού τον βρήκες βρε?

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩ!!!!!

darkCount
24/11/2003, 13:08
35.50 europoula gia na eimaste akribeis. Alla koimasai sxetika hsyxa ta bradia.

almalibera sto idio gkaraz parkaroume?Katw pathsia den alwnizeis?

DIT
24/11/2003, 13:56
μάλιστα!!!

ακούστε σκηνικό που έτυχε στον πατέρα μου.

Καινούργιο το africa to '96 (2 ημερών) παρακαρισμένο απ' έξω από τον ΟΤΕ στην Γ'Σεπτεβρίου στο πεζοδρόμιο, ακριβώς απέναντι από το γραφείο του.

15¨30 το μεσημέρι..

Σταματάει ένα παπάκι με ένα λιγνό και ένα χοντρό.Καβαλάει ο χοντρός το africa,χώνει ένα κατσαβίδι στην κεντρική κλειδαριά και μιζάρει!!!!!Βάραγε ο συναγερμός,ανοίγει το παράθυρο ο father, του φωνάζει "παλιοπουστ@" και άλλα κοσμητικά...Τελικά την γλύτωσε μόνο με μια κλειδαρια,γιατί ο συναγερμός έκοβε το ρεύμα στα μπουζί και μόνο η μίζα δούλευε!!!Χοντρέ αν το παράθυρο δεν είχε κάγκελα δεν ξέρω που μπορεί να ήσουν τώρα!!

NLS
24/11/2003, 14:26
δεν υπήρχε κανείς να τον μαμίσει;

anyway, 25 μαύρα ήταν (εννοείται) σε έναν με υπόγειο χώρο που είχε ένα χώρο απλά για 3 αυτοκίνητα + τη μηχανή (και λίγο πριν σταματήσω, ήρθε κι άλλη μια)

almalibera
24/11/2003, 14:41
....Αν εννοείς στον Παντελή, ναι, εκεί άραζα μεχρι το καλοκαίρι.

τώρα όμως άλλαξα γκαράζ καθώς μετακόμισα.

..Πάντως πολύ καλός ο Παντελης. Οσο καιρό ήμουν κανένα παραπονο.

Αλλά για πες μου που το τσέρεις εσύ?

darkCount
24/11/2003, 15:21
Eimai mantepsiarhs o atimos :P e,posa gkaraz les na yparxoun ekei?2 ola kai ola kai ayta anoikoun stous idious.

Oso gia ton Pantelh asto kalytera giati exw psilostrabwsei ligo me to plynthrio sygkekrimena alla brhka kai kanw th douleia mou allou kai den asxoloumai ksana. Entaksei to gkaraz einai gkaraz...kameroules exei...an ebaze kai kamia lampa parapanw kala 8a htan :P xexexe

Louis
24/11/2003, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Κλειδωμενο τιπονι=κλωτσια για να σπασει η κλειδαρια, τσουλημα ενα τετραγωνο πιο κατω και εκει εκκινηση η φορτωμα σε φορτηγο, 1 λεπτο δουλεια, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΦΗΝΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΛΕΠΤΟ! Προσωπικα, για να μην εχω διλημματα την κλειδωνω ΠΑΝΤΑ. Οποιος βαριεται δυστυχως την πληρωνει συνηθως....
Σχετικά με την κλειδαριά του τιμονιού, Προσωπικά όσο θυμάμαι τα τελευταία 10-15 χρόνια που χρησιμοποιώ μηχανή, διαβάζω - ακούω από φίλους, παρέες, περιοδικά, κλπ ότι με μια κλοτσιά σπάει, είναι τόσο απλό.!
Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ ο ίδιος, ούτε έχω δει και κανένα να το κάνει, αλλά για να το λένε όλοι προφανώς έτσι θα είναι (ή μήπως;;; τέλος πάντων). Η ερώτηση μου προς την παρέα του φορουμ είναι εάν έχει αναρωτηθεί κανείς γιατί να είναι τόσο εύκολο να σπάσει μια κλειδαριά τιμονιού. Χωρίς να έχω εξετάσει από κοντά κάποιο τέτοιο μηχανισμό φαντάζομαι ότι θα πρόκειται για κάποιο πύρο που μπαίνει στο λαιμό του τιμονιού ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, γιατί λοιπόν να είναι τόσο δύσκολο για τις εταιρείες να προσθέσουν μερικά χιλιοστά σίδερο - ατσάλι - τιτάνιο έστω και με την προσθήκη λίγων επιπλέων γραμμαρίων βάρους που ελάχιστους πιστεύω θα ενοχλούσε ώστε το όριο θραύσης του συστήματος κλειδαριά - πύρος λαιμός τιμονιού να υπερβαίνει το όριο θραύσης οστών (δακτύλων, κνήμης ή ότιδήποτε αλλό ...). Με άλλα λόγια μου ακούγεται λίγο ξεφτίλα να αγοράζεις κάτι που στόιχίζει μπόλικα μύρια, 2- 3 - 4 ή περισσότερα δεν έχει σημασία και η κλειδαριά του να σπάει με μια απλή κλωτσιά ...

psaroulis
24/11/2003, 16:25
μα καλα στην κλειδαριά του τιμονιού θα μείνουμε?

δίνεις/δίνουμε τόσα μυρια για μια μηχανούλα
δεν ειναι δύσκολο να δωσεις/δωσουμε 300 euro ακομα, για συναγερμό, για να προστατεύσουμε τα μύρια που δωσαμε

ουτε δυσκολο να καθυστερησουμε 10 δευτερα παραπανω στο κλειδωμα

ακομα και κοψιμο να σε εχει πιασει, κατσε κλειδωσε τη!

η μηπως η γυναικα που σε/μας συνοδευει βαριεται να περιμενει να κλειδωσουμε τη μηχανη?

να περιμενει, αλλιως μετα εχει λεωφορειο ταξακι και καντηλια βεβαια απο τον ιδιοκτητη (εμάς δηλαδη)

στη κλειδαρια τιμονιού θα μείνουμε? εδω με ενα ψυκτικο σπρευ τα κανουν ολα να σπασουν σα πλαστικο

απλα η καθε κλειδαρια ειναι 10 secs παραπανω καθυστερηση απο το να τους τη δωσουμε με το κλειδι στο χερι

my opinion
κανουμε οτι ειναι δυνατο, κλειδαριες,συναγερμοι, στριμωγμα με το αμαξι στο γκαραζ και δε τσακωνόμαστε με τους μ...λακες της γειτονιας και τις "καλες" παρεες τους
περναμε οσο γινεται απαρατηρητοι κι αν σας ακολουθει κανεις, καντε και μια βολτα το τετραγωνο

CyBeRseXX
24/11/2003, 17:41
kai mia tileeidopoiisi ston sinagermo mikrainei akoma perissotero ton kindino!!

Louis, oi monoi logoi pou mporo na skefto giati oi etairies afinoun toso "adinamo" to metalo stis kleidaries i toso eualoto einai:

1. Kseroun pos oti kai na valoun o kleftis tha tin eksafanisei an tin valei sto mati. Isos kai gia auto orismenes exoun imobilizer sto kleidi pleon! Mia alli mauri ekdoxi einai:

2. An stin klepsoun isos agoraseis mia alli ;)

Opos kai na exei, pote na min mas simvei..

VaSsiLaKos
24/11/2003, 20:12
(Τη συγνώμη μου αν έχουν ήδη αναφερθεί και δε τα πρόσεξα)

Έχουμε στο μυαλό μας ότι 'αν τη σταμπάρουν είναι θέμα χρόνου πριν τη χάσουμε' και...

- ΠΡΙΝ μπούμε στο γκαράζ κάνουμε μία γύρα το τετράγωνο για να διαπιστώσουμε ότι δε μας ακολουθεί κάποιος. Καλά χρυσά τα γκαράζ αλλά και χώρος στον οποίο μπορεί να λειτουργήσει ανενόχλητος ο "υποψήφιος ιδιοκτήτης", ιδιαίτερα αν μιλάμε για γκαράζ πολυκατοικίας.

- Χρησιμοποιούμε κουκούλα αποφεύγοντας έτσι τους επιτήδειους που κάνουν τη λίστα αγορών τους οδηγώντας γύρω γύρω και μαρκάροντας τοποθεσίες και μοτό

- Χρυσιμοποιούμε λουκέτα με διαφορετικού τύπου κλειδιά αν πρέπει να επιλέξουμε προτιμούμε να κλειδώσουμε την ΠΙΣΩ ρόδα σαν πιο δύσκολη να αφαιρεθεί.

- ΑΝ ειναι δυνατό, η χρήση μίας 'άγκυρας' (σταθερή βάση που βιδώνεται ΜΟΝΙΜΑ στο έδαφος) είναι αποτελεσματικότατη μειώνοντας τις πιθανότητες σηκώματος...

Αυτά τα λίγα κι από μένα ;)

psaroulis
24/11/2003, 23:51
a paidia den eipame to kalitero!!!
mia fora tin evdomada stamatame sto periptero tis geitonias
agorazoume glifitzouria patatakia klp
kai ta dinoume ston mpompira tis geitonias pou paizei oli mera sta sokakia krifto me ta alla pitsirikia

kai tou leme
mitsako, an deis kanenan konta sti mixani trava ston mpampa me to dikano i xtipa mou to koudouni

(mi gelate, to exw kanei)

niko13g
25/11/2003, 09:34
Καλά εντάξει ! τι κλειδαριές και μαλακίες ,αν το βάλουν στο μάτι τελείωσε το μηχανημα..εκανε φτερά !! Μπορεί να σε παρακολουθούν ένα μήνα ολόκληρο μέχρι να κάνεις το παραμικρό λάθος.:mad: :mad:

NLS
25/11/2003, 09:42
δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό αν και το έχω ακούσει πολλές φορές

γιατί το λέω;

αυτό που λες υπονοεί οργανωμένους

οι οργανωμένοι όμως:

- δεν θα βάλουν στο μάτι συνηθισμένες μηχανές (πχ. δεν θα στηθούν για ένα transalp)... αυτό το λέω για εκείνη την κατηγορία, τώρα για τους άλλους (πχ. με ένα σπανιότερο/ακριβότερο μοντέλο)...

- αν τους κάνεις τη ζωή δύσκολη δεν έχουν το χρόνο ούτε καν το λόγο να κάτσουν για μέρες να δουν το πως...

- εξάλλου ακόμα και οι καλές ακριβές δεν είναι μοναδικές... αν λοιπόν κάποιος τους ζορίσει, δεν είναι θέμα εγωισμού να του την πάρουν (δεν χωράνε εγωισμοί εκεί), απλά πάνε και το ψάχνουν με ίδια που έχουν σίγουρα σταμπάρει και αλλού

με λίγα λόγια, αν τους κάνετε τη ζωή δύσκολη, ΠΙΘΑΝΑ έχετε γλυτώσει (εκτός αν πέσετε στην περίπτωση, που λένε) και ο ωχαδερφισμός, έλα μωρέ ότι και να κάνω αν θέλουν την παίρνουν δεν είναι ΤΟΣΟ σωστός (απλά θα μπορούσα να το δεχτώ αλλιώς: αν κάποιοι θέλουν ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ τότε ναι μπορούν να την πάρουν - χωρίς στη γενική περίπτωση να σημαίνει ότι θα το κάνουν)

niko13g
25/11/2003, 09:52
Κοίτα έχεις δίκιο όσο αναφορά τον ωχαδερφισμό ! Και εγώ σε γκαράζ την βάζω και μάλιστα την κλειδώνω ! Δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε όμως στο γεγονός ότι ίσως έχουμε μηχανή που δεν είναι δημοφιλής σε ‘ οργανωμένους ‘ .Μιλάμε ότι υπάρχει τρομερή οργάνωση …
Δηλαδή..
Σου κλέβουν την μηχανή και μετά σε παίρνουν και τηλέφωνο να σου πούνε ότι αν θες κάτι (παραγγελιά !!!) πάρε μας σε αυτό το τηλέφωνο ! αφού πρώτα βέβαια σου έχουν πει τα πάντα για εσένα ( που δουλεύεις , που μένεις , που συχνάζεις , το σταθερό σου , το κινητό σου κ.α. ).

ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ !

:mad:

Louis
25/11/2003, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από psaroulis
μα καλα στην κλειδαριά του τιμονιού θα μείνουμε?

δίνεις/δίνουμε τόσα μυρια για μια μηχανούλα
δεν ειναι δύσκολο να δωσεις/δωσουμε 300 euro ακομα, για συναγερμό, για να προστατεύσουμε τα μύρια που δωσαμε

ουτε δυσκολο να καθυστερησουμε 10 δευτερα παραπανω στο κλειδωμα

ακομα και κοψιμο να σε εχει πιασει, κατσε κλειδωσε τη!

η μηπως η γυναικα που σε/μας συνοδευει βαριεται να περιμενει να κλειδωσουμε τη μηχανη?

να περιμενει, αλλιως μετα εχει λεωφορειο ταξακι και καντηλια βεβαια απο τον ιδιοκτητη (εμάς δηλαδη)

στη κλειδαρια τιμονιού θα μείνουμε? εδω με ενα ψυκτικο σπρευ τα κανουν ολα να σπασουν σα πλαστικο

απλα η καθε κλειδαρια ειναι 10 secs παραπανω καθυστερηση απο το να τους τη δωσουμε με το κλειδι στο χερι

my opinion
κανουμε οτι ειναι δυνατο, κλειδαριες,συναγερμοι, στριμωγμα με το αμαξι στο γκαραζ και δε τσακωνόμαστε με τους μ...λακες της γειτονιας και τις "καλες" παρεες τους
περναμε οσο γινεται απαρατηρητοι κι αν σας ακολουθει κανεις, καντε και μια βολτα το τετραγωνο

Συμφωνώ και επαυξάνω σχετικά με το κλείδωμα και την συνολική προστασία της μηχανής (αλυσίδα, κλειδαριά δισκόφρενου και συναγερμό άλλωστε χρησιμοποιώ και εγώ σχεδόν πάντα σε βαθμό ίσως που αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού) αλλά το γαμώτο παραμένει, σε πανάκριβες κατασκευές που ενσωματώνουν μύρια όσα στην αιχμή της τεχνολογίας, έχεις μια κλειδαριά που σπάει με μια κλωτσιά. Η κοινή λογική λέει ότι είναι εξαιρετικά απλό να φτιάξεις μια κλειδαριά που να μην σπάει εύκολα και να διευκολύνει την καθημερινότητα μας σε περιπτώσεις του να παρκαρεις κάπου για μια δουλειά και διστάζεις να πεταχτείς με τά πόδια 150 μέτρα παρακάτω για τσιγάρα σε ένα περίπτερο που δεν έχεις και οπτική επαφή γιατί σου μπαίνουν διάφορες ιδέες σχετικά με τις φάτσες που κόβεις γύρω σου - δηλ. σκέτη ψυχασθένεια ...
ενώ αν ξέρεις ότι η ρημάδα η κλειδαριά δεν σπάει αν δεν απλώσεις ένα σωρό εργαλεία (δίσκους τρυπάνια σπρέυ κλπ) και φορτηγό για να την φορτώσει δεν μπορεί να σταθεί σε πολυσύχναστο δρόμο εκείνη την ώρα, και ότι ο Πύρος Δήμας δεν συνηθίζει να σηκώνει μηχανές και να γίνεται λούης, απλώς η καθημερίνη χρήση της μηχανής στην πόλη απλουστεύεται σημαντικά.
Από την άλλη έχουν αρχίσει να βάζουν immobiliser το οποίο
ειδικά για τις μηχανές είναι λίγο μούφα, γιατί η μηχανή είναι από την φύση της μετακινίσημη (τσουλάει εύκολα 2 στενά παρακάτω για τα περαιτέρω και άντε να την βρεις), σε αντίθεση με το αυτοκίνητο - δοκίμασε να ξεπαρκάρεις αυτοκίνητο μόνο με σπρώξιμο και μάλιστα σε πολυσύχναστο δρόμο με μια μικρή έστω ανωφέρεια-κατωφέρεια...), δηλ. το μόνο immobiliser για τις μηχανές είναι το βάρος τους (για σύντομα χρονικά διαστήματα) αν συνδιαστεί με μια άθραυστη κλειδαριά τιμονιού.

:confused:

psaroulis
25/11/2003, 16:58
Louis tha to gnorizeis poli kala alla ego tha to anafero poli entona gia na ginei katanoito se olous mas
filaraki exase ta kleidia twn louketwn tis mixanis tou

de thelame na plirosoume kleidarades, opote...?

to eida entelws sti praksi na ginetai kai mprosta sta matia mou
me ena psiktiko spray eprepe na deis gia pote figane kouloures kai kleidaries diskofrenou