PDA

View Full Version : με αφορμή το z750...



frapes
22/09/2004, 13:06
Θα κάνω και γω τις κλασσικές ερωτήσεις ενός πρωτοεμφανιζόμενου!
Με μια εισαγωγή όμως πρώτα! Έχοντας για εννιά περίπου χρόνια ένα GS500, ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσω. Αν και οι εταιρίες πολλές, οι επιλογές ελάχιστες. Δυστυχώς το marketing σε συνδυασμό με τον στείρο, άκριτο καταναλωτισμό μας, έχουν οδηγήσει στο να κατασκευάζονται κυρίως μηχανές με έλλειμμα χαρακτήρα και χρηστικότητας. Πιο πολύ μπιμπελό για κάλυψη μιας αδιευκρίνιστης κενότητας μου μοιάζουν παρά μοτοσυκλέτες με σκοπό την οδηγική απόλαυση και την απροβλημάτιστη μετακίνηση δοσμένα βέβαια μέσα στον, κατα το δυνατόν, αντισυμβατικό (και μάλλον ξεχασμένο) χαρακτήρα που εμπεριέχει η έννοια της μοτοσυκλέτας.

Τεσπα, ψάχνοντας λοιπόν, έχουμε εξαρχής αποκλείσει κάτι hondes και yamahes ως πολύ “correct” για τα γούστα μου. Έχουμε επίσης αφήσει τις ιταλίδες να τις χαίρονται κυρίως οι φραγκάτοι ευελπιστώντας ότι το ακριβό προσδίδει χαρακτήρα και ψυχή σε κάτι που για να το τονίζει τόσο πολύ μάλλον του λείπει! Αν είναι ο χαρακτήρας να μου έρχεται όσο πιο βαθιά βάζω το χέρι στην τσέπη, προτιμώ να μείνω... αχαρακτήριστος! Απ’ ό,τι έμεινε θα πούμε και ένα γειά στους άγγλους όχι για τίποτα άλλο αλλά για το σχεδόν ανύπαρκτο δίκτυο τους εν ελλάδι. Η αγγλία μου πέφτει κάπως μακρυά για να πηγαινοέρχομαι! Suzuki και Kawasaki λοιπόν! η μεν πρώτη, η ήρεμη δύναμη κατ’ εμέ, η δε δεύτερη, το αίμα που διαρκώς βράζει στο χώρο της μοτοσυκλέτας! Πως γίνεται τώρα, απ’ όλα τα ιαπωνικά μοντέλα που κατα καιρούς κυκλοφορούν εμένα να μου αρέσουν μόνο αυτά των δύο τελευταίων που ούτως ή άλλως ικανοποιούν και την ιδεοληψία μου (!), ε, πρέπει να το ψάξω λίγο...

Για να το προσγειώσω λίγο το θέμα λοιπόν, απ’ τα μηχανάκια που σκοπεύω να ψάξω περισσότερο, αυτό που μ΄ενδιαφέρει περισσότερο είναι το καινούριο z750s κυρίως λόγω της διαφαινόμενης αυξημένης πρακτικότητας του σε σχέση με το παλιό. Βλέπετε, και η εθνική με ενδιαφέρει και τα οπίσθια του/της συνεπιβάτη. Κάποιες απορίες που έχω όμως, ίσως αποδειχθούν στην πορεία σοβαρά εμπόδια για την αγορά του. Όποιος λοιπόν είναι κάτοχος (του παλιού) και γνωρίζει ας μου απαντήσει:

1 αυτό που είχα διαβάσει εγώ, μίλαγε για service στα 24000 km (μιλάω για τις βαλβίδες, όχι για τα λάδια). Εδω μέσα κάπου διάβασα για τα 12000km. Τι ισχύει τελικά;

2 ο συνεπιβάτης κάθεται σαν σε σέλα supersport; Όχι μόνο στο ύψος αλλά και στην γωνία κλίσης που σχηματίζεται απο τα μαρσπιέ. Πολύ ψηλά και πάρα πολύ πίσω τα βλέπω!

3 καλά, σκάρα έχω δεί να διαφημίζει η givi. Αλλά γαντζάκια για τα χταπόδια κάτω απ’ τη σέλα υπάρχουν; Επίσης, (όχι ότι σκοπεύω να βάλω αλλά έχω απορία) πλαϊνές βαλίτσες γενικά τοποθετούνται; Ή μήπως τις εμποδίζει η ψηλή εξάτμιση και η έλλειψη υποδοχών

4 κεντρικό stand. Τι σόι απάτη είναι πάλι αυτή να καταργούν το stand. Απο κει βρήκαν να κόψουν; Ούτε καν σε aftermarket έχω δει! Μπαίνει και αν ναι, πόσο κοστίζει;

5 μην αρχίσετε να μου γράφετε για ένα κάρο άλλα μοντέλα. Ξέρω τι ψάχνω, οδηγάω άλλωστε πολλά χρόνια για να έχω καταλάβει τι χρειάζομαι και με πόσα λεφτά!

6 ευχαριστώ!!!

alex14
22/09/2004, 13:34
Φιλε Αλεκο , δυστυχος για το Z750 δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω ασχοληθει.
Σχετικα με οσα γραφεις συμφωνω απολυτα. Προς στιγμη ειχα την εντυπωση οτι τα εγραψα εγω.

Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι σχετικα με το gs 500.
Μολις πηρα και εγω ενα gs μοντελο '97 σε αντικατασταση του παπιου που ειχα για την δουλεια.
Εαν θελεις γραψε δυο λογια για το μηχανακι σχετικα με την αξιοπιστια, service, accessories κτλ.


:wave2:

idi
22/09/2004, 13:53
Φίλε μου, είσαι «δικός μας» ΑΚΡΙΒΩΣ όπως σκέφτεσαι, σκέφτομαι και γω.

Άσε τους άλλους να κουρεύονται και πάρε το Kawasaki με κλειστά μάτια. Έχει «αυτό το κάτι που θέλεις»!!!!

ΔΕ μπαίνω στο κόπο να σου εξηγήσω υπέρ και κατά, θεωρώ αυτονόητο ότι έχεις σχηματίσει άποψη για τα Ζ , μονό και μόνο από το βαθύ «χαμόγελο διάρκειας» ζωγραφισμένο στα πρόσωπα των τυχερών ιδιοκτητών τους...

Απαντάω εν ολίγοις στα ερωτήματα σου:

1. έχω το πλήρες service manual του Ζ1000 και σύμφωνα με το πίνακα συντήρησης ρύθμιση βαλβίδων γίνεται κάθε 24.000 χλμ. Ο τοπικός αντιπρόσωπος πρέπει να το έχει νταβατζιλιδικα μειώσει στα 12.000.
2. η θέση οδήγησης στα Ζ είναι απλά η καλύτερη που υπάρχει. Ανετότατη για χρήση πόλης, σπορτίφ για ...το χαμόγελο που λέγαμε πρωτύτερα....οι μασπιεδες δεν είναι τόσο ψηλά και πίσω όπως στα SS, αλλά ούτε χαμηλά σαν τα υπόλοιπα γυμνά. Είναι εκεί που πρέπει. Το σώμα σχηματίζει την ιδανική γωνία πάνω στο μηχανάκι. Ο συνοδηγός κάθεται οπως σε SS.
3. έχει γαντζάκια κάτω από το λασπωτήρα. Γενικά πάντως δεν είναι το καλύτερο μηχανάκι για μπαγκάζια και συνοδηγό...
4. σε Ζ1000 δε μπαίνει κεντρικό σταντ αφού έχει τις εξατμίσεις. Σε 750 όλο και κάποιος θα βγάζει aftermarket…
5. είπαμε είσαι “δικός μας» άσε τους άλλους να πάρουν το «αξιόπιστο» commuter με την υψηλή τιμή μεταπώλησης...
6. παρακαλούμε και καλώς ήρθες.

τα παραπανω αφορουν τα γυμνα Ζ, μονο για αυτα εχω αποψη μεχρι στιγμης. και δεν ειναι "παλιο" το γυμνο Ζ, θα συνεχισει να παραγεται πολλα πολλα χρονια ακομα, trust me...:beer:

melsaltas
22/09/2004, 14:05
ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.
ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΕΛΛΙΝΙΚΟ "FRAPES":beer:

ΓΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΤΑΝΤ ΜΠΕΣ ΚΑΙ ΔΕΣ ΣΤΟ
www.mo-tech.de
EXOYN AΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΘΑ ΧΑΖΕΨΕΙΣ!
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΙΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΕΙΧΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΘΕΜΑ.
ΕΝ ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΙ ΔΕΣ ΤΑ ΑΠΟ ΤΟ SITE 'Η ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΟΡΟΔΑ ΣΤΗΝ Λ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 156
ΤΗΛΕΦΩΝΟ 2106437593 ΚΙ 2106431760

melsaltas
22/09/2004, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Φίλε μου, είσαι «δικός μας» ΑΚΡΙΒΩΣ όπως σκέφτεσαι, σκέφτομαι και γω.

Άσε τους άλλους να κουρεύονται και πάρε το Kawasaki με κλειστά μάτια. Έχει «αυτό το κάτι που θέλεις»!!!!

ΔΕ μπαίνω στο κόπο να σου εξηγήσω υπέρ και κατά, θεωρώ αυτονόητο ότι έχεις σχηματίσει άποψη για τα Ζ , μονό και μόνο από το βαθύ «χαμόγελο διάρκειας» ζωγραφισμένο στα πρόσωπα των τυχερών ιδιοκτητών τους...

Απαντάω εν ολίγοις στα ερωτήματα σου:

1. έχω το πλήρες service manual του Ζ1000 και σύμφωνα με το πίνακα συντήρησης ρύθμιση βαλβίδων γίνεται κάθε 24.000 χλμ. Ο τοπικός αντιπρόσωπος πρέπει να το έχει νταβατζιλιδικα μειώσει στα 12.000.
2. η θέση οδήγησης στα Ζ είναι απλά η καλύτερη που υπάρχει. Ανετότατη για χρήση πόλης, σπορτίφ για ...το χαμόγελο που λέγαμε πρωτύτερα....οι μασπιεδες δεν είναι τόσο ψηλά και πίσω όπως στα SS, αλλά ούτε χαμηλά σαν τα υπόλοιπα γυμνά. Είναι εκεί που πρέπει. Το σώμα σχηματίζει την ιδανική γωνία πάνω στο μηχανάκι. Ο συνοδηγός κάθεται οπως σε SS.
3. έχει γαντζάκια κάτω από το λασπωτήρα. Γενικά πάντως δεν είναι το καλύτερο μηχανάκι για μπαγκάζια και συνοδηγό...
4. σε Ζ1000 δε μπαίνει κεντρικό σταντ αφού έχει τις εξατμίσεις. Σε 750 όλο και κάποιος θα βγάζει aftermarket…
5. είπαμε είσαι “δικός μας» άσε τους άλλους να πάρουν το «αξιόπιστο» commuter με την υψηλή τιμή μεταπώλησης...
6. παρακαλούμε και καλώς ήρθες.



ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΤΑΝΤ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ Ζ1000.
ΜΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΔΕΣ

idi
22/09/2004, 14:19
:D οντως


http://www.mo-tech.de/schnellsuche/produkt_Hauptstaender_Kawasaki_Z1000_324.html


4739

idi
22/09/2004, 14:20
:D tanks man


4738

frapes
22/09/2004, 14:50
ok, ευχαριστώ παιδιά!

Πάντως αν καταλαβαίνω καλά απ' τα γερμανικά το stand αυτό δεν ταιριάζει στο 750!

Φίλε συνονόματε, το GS είναι εγγύηση. Ο ορισμός του απροβλημάτιστου αν έχεις συμφιλιωθεί με αυτά που μπορεί να προσφέρει. Μέσα στην αθήνα κινείται ανετότατα, φθηνά και σίγουρα. Το μόνο που τόσα χρόνια πρόσεχα επιμελώς ήταν τα λάδια του. Τα υπόλοιπα όποτε θυμόμουν! Με τις βαλβίδες στα 8,5 χρόνια ασχολήθηκα δύο φορές. Φίλτρα μετρημένες στα δάχτυλα οι φορές που άλλαξα. Οι όποιες ψιλοζημιές έβγαλε ήταν φυσιολογικές για όσα έχει τραβήξει και για τα χρόνια του. Σε μένα ήταν δεύτερο χέρι, και το δουλεύω χειμώνα καλοκαίρι με 9000-10000 km περίπου ετησίως. Μέχρι και εντούρο το χα κάνει το ταλαίπωρο κάτι καλοκαίρια σε κάτι χωματόδρομους στα νησιά. Τελευταία το γάμησα δουλεύοντας το ένα εξάμηνο σε εξωτερικές (!) και μετά ταξιδεύντας ασταμάτητα δικάβαλο και φορωμένο στην ιταλία. Δεν άντεξε, πολύ φυσιολογικά, και παρέδωσε πνεύμα! Αλλά ακόμα και τότε, η επισκευή του κινητήρα έγινε φθηνά συγκριτικά με άλλα μηχανάκια που ακούω. Εμ, τι άλλο να ζητήσω απ’ το μηχανάκι. Ανταλλακτικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να βρώ, ούτε αξεσουάρ. Είμαι υπέρ-ευχαριστημένος απ’ αυτό.

alex14
22/09/2004, 15:04
Στα ποσα χιλιομετρα παρεδωσε το πνευμα του ?
Ρωταω γιατι οπως ειπα το χρησιμοποιω μονο για την δουλεια και θα κανει περιπου 20.000 χλμ τον χρονο.

Σχετικα με βαλβιδες, στο δικο μου θελει ρυθμιση καθε 6.000 χλμ ενω στο F που βγαζει τωρα (αυτο με το fairing) νομιζω οτι θελει καθε 40.000 χλμ και ειναι ιδια ακριβως. Ποια ειναι η γνωμη σου?

Ευχαριστω.

p.s. μηπως σου βρισκεται κανενα service manual σε ηλεκτρονικη μορφη ?

frapes
22/09/2004, 15:47
κοίτα, σε μένα έχει κάνει 70000 και κάτι χλμ. όταν το πήρα ήταν πενταετίας μηχανάκι και έγραφε 14000 χλμ αλλά αυτό τώρα όποιος θέλει το πιστεύει.
σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς για να πηγαινοέρχεσαι στη δουλειά ή για να το "ρίξεις" μέσα στη δουλειά π.χ κούριερ; αν το πρώτο μην αγχώνεσαι. για το δεύτερο, τι να σου πώ, δεν είναι ότι καλύτερο, ασφαλώς δεν είναι παπί, μηχανή είναι αλλά εν πάσει περιπτώσει θα το κάνει κι' αυτό πολύ καλύτερα απ' όλες τις άλλες μηχανές εκτός από τα εντουράκια.
για το service μην τα ακούς αυτά για τα 6000 χλμ. το μηχανάκι είναι με καπελότα και αυτό σημαίνει ότι τα διαστήματα service δεν χρειάζεται να γίνονται επιτακτικά στην ώρα τους. ο μηχανικός μου, που σημειωτέον είναι γνωστός μου, με έβριζε όποτε του ανέφερα για βαλβίδες πριν τα 25000 χλμ. μόνο μετά απ' αυτά τα χιλιόμετρα που σου λέω, τον έπειθα (!) να το "ακούσει" και ΑΝ χρειαζόταν να κοιτάξει τις βαλβίδες (που μάλιστα ανάλογα και με τη χρήση ίσως απλά να σου χρειαστεί να αλλάξεις κανα δυο καπελότα - αστείο ποσό- και καθάρισες. και βέβαια δεν το πήγαινα γενικά στα κόκκινα, gs είναι, όχι gsxr!!
μην κοιτάς τι συνέβη σε μένα, πραγματικά το είχα λιώσει στη χρήση, αερόψυκτο κιόλας, έφτασε στα όρια του, το περίμενα άλλωστε. τα gs έχουν τη φήμη και είναι αξιόπιστα μηχανάκια.
αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία, επλίζω να σε βοήθησα! όχι service manual δεν έχω.
α, δεν ξέρω τί γίνεται με το gs500f αλλά δεν νομίζω ότι έχουν κάνει τίποτα αλλαγές στον κινητήρα για να δικαιολογούνται τέτοιες διαφορές στα διαστήματα service

alex14
22/09/2004, 16:00
Συνονοματε, σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Οχι, το μηχανακι δεν ειναι για courier. Πηγαινοερχομαι με αυτο στην δουλεια περιπου 70 χλμ την ημερα.

stratospr
22/09/2004, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από frapes
Φίλε συνονόματε, το GS είναι εγγύηση. Ο ορισμός του απροβλημάτιστου...
...δουλεύω χειμώνα καλοκαίρι με 9000-10000 km περίπου ετησίως...
... Δεν άντεξε, πολύ φυσιολογικά, και παρέδωσε πνεύμα! Αλλά ακόμα και τότε, η επισκευή του κινητήρα έγινε φθηνά συγκριτικά με άλλα μηχανάκια που ακούω. ...

Sorry, αλλά "ο ορισμός του απροβλημάτιστου" και το " παρέδωσε πνέυμα" δεν συμβαδίζουν... Και μόνο με 80 - 85 χιλιάδες χιλιόμετρα?

Επειδή αναφέρθηκαν και τα ιταλικά πιο πάνω... Ducati SS 750 με 60000 χλμ σε 3 χρόνια, με χρήση καθημερινά Αθήνα και βόλτες με VTR και GSXR, δεν είχε βγάλει το παραμικρό πρόβλημα...

Και κάτι τελευταίο... Με συντήρηση του Z παρόμοια με του GS (...Τα υπόλοιπα όποτε θυμόμουν! Με τις βαλβίδες στα 8,5 χρόνια ασχολήθηκα δύο φορές. Φίλτρα μετρημένες στα δάχτυλα οι φορές που άλλαξα...), το Ζ θα παραδώσει πνεύμα στον πρώτο χρόνο...

idi
22/09/2004, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratospr
Και κάτι τελευταίο... Με συντήρηση του Z παρόμοια με του GS (...Τα υπόλοιπα όποτε θυμόμουν! Με τις βαλβίδες στα 8,5 χρόνια ασχολήθηκα δύο φορές. Φίλτρα μετρημένες στα δάχτυλα οι φορές που άλλαξα...), το Ζ θα παραδώσει πνεύμα στον πρώτο χρόνο...

δε τα φτιαχνουν τα μηχανακια "οπως παλια" εεεε?:dizzy:
.
.
.
.
.
.
.
και κατι τελευταιο ... (sic) εχεις 2 χρονια εγγυηση :lol:

alex14
22/09/2004, 16:50
Αναφερε οτι το πηρε μεταχερισμενο 5 χρονων με 15.000 χλμ - οποιος θελει το πιστευει - και απο οτι καταλαβαινω το ψιλοεσκιζε, κατι που δεν ταιριαζει στον χαρακτηρα του GS.
Εαν τα 15.000 ηταν πραγματικα 30-40.000 χλμ και με την χρηση που εκανε τοτε μιλαμε πραγματι για απροβληματιστο κινητηρα.

frapes
22/09/2004, 18:47
Φίλε stratospr, δεν έχω κανένα σκοπό να ωραιοποιήσω καταστάσεις, άλλωστε αν ήταν έτσι δεν θα ανέφερα για τη ζημιά.
Μου μιλάς για ένα μηχανάκι 3 χρόνων (750SS), λογικό είναι να μην σου βγάλει τίποτα! Το περίεργο θα ήταν να σου έβγαζε...καινούριο είναι ακόμα! (Αλήθεια πόσα service του έχεις κάνει μέχρι τώρα γιατί απ’ ότι ξέρω τα desmo δεν είναι για να τα αμελείς και η ducati ορίζει το service στα 9000).
Εγώ σου μιλάω για ένα μηχανάκι που αισίως έκλεισε 13 χρόνια ζωής. Στα δώδεκα του, και ενώ το δούλευα επί εξάμηνο και οχτάωρο εξωτερικές (πέρα από τις όποιες βόλτες μου), άρχισε να μου καίει λάδια. Και αντί να κάνω λίγο κράττει, του αλλάζω λάδια και φεύγω για ιταλία. Πάνω – κάτω συνέχεια, δεν είπε τίποτα, μέχρι που στην ατελείωτη ευθεία της autostrada από ρώμη για νάπολη, εγώ σαν μαλάκας κρατούσα το γκάζι κολλημένο στα 140 και στις 7000 σταθερά. Μιλάμε για αερόψυκτο δικύλινδρο 40 ίππων κινητήρα δεκαπενταετίας περίπου και σχεδιαστικά εικοσιπενταετίας και βάλε! Μόνο τότε πια έφτασε στο σημείο να κλατάρει. Μέχρι τότε πήγαινε, και είπα πιο πριν με ποιό κόστος συντήρησης. Αυτό για μένα σημαίνει απροβλημάτιστα, τώρα αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με. Πάντως όποιον μάστορα Suzuki και να ρωτήσεις δεν θα σου πεί κάτι άσκημο για το gs.

Τώρα αν το Z τα παίξει σε παρόμοιες καταστάσεις (εξαιρουμένα τα κουριεριλίκια!), αυτό δεν το ξέρω. Γι’ αυτό ρωτάω κιόλας να πάρω καμιά γνώμη. Μου φαίνεται δύσκολο πάντως φετινό γιαπωνέζικο μηχανάκι να τα παίζει τόσο εύκολα...
Στην τελική, δεν γαμιέται κιόλας. Αν χαλάσει, χάλασε. Τουλάχιστον θα σπρώχνεις ένα γνήσιο απόγονο του καρχαρία!!!

Για το Z ξεκίνησε το τόπικ, σε τεστ για το GS θα καταλήξει μου φαίνεται!