PDA

View Full Version : περί CB o λόγος



runnerma
13/07/2007, 13:04
Μάλλον φαίνεται ότι ή τα cb δεν χαλάνε και είμαστε ευχαριστιμένοι με αυτά ή ότι είμαστε πολύ λίγοι.

Δεν βλέπω post στην κατηγορία μας και στεναχωριέμαι...:cry: :cry:

Στις άλλες κατηγορίες συνέχεια έχει new posts:mad: :mad:

Κάντε κατι asaaaaaaaaaaaaaaaaaaaappppp
:a29: :a29: :a29: :a29:

Sabre
13/07/2007, 14:57
Πάρε καβασάκι:a22: :a41: :a56:

power hornet
13/07/2007, 15:04
την αλη εβδομαδα θα κανονιστει βολτα ελα οι σφιγγες και οποιος αλος μας καταδεχετε ευπροσδεκτος θα ειναι

Sabre
13/07/2007, 15:06
Γιιιιχαααααααααααα!!!!

Γεια σου Διονύση! :beer:

runnerma
13/07/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Πάρε καβασάκι:a22: :a41: :a56:

0xa0x00x0a0ax0xa0xa0x0ax00xa

siga mi parw kawasaki....
:nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
την αλη εβδομαδα θα κανονιστει βολτα ελα οι σφιγγες και οποιος αλος μας καταδεχετε ευπροσδεκτος θα ειναι

eimai makrya kardia mou.... ektos ... kai ... an kanonisete na katebeite rodo na pame bolta oloi mazi :D :D :D

dgritis
13/07/2007, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
την αλη εβδομαδα θα κανονιστει βολτα ελα οι σφιγγες και οποιος αλος μας καταδεχετε ευπροσδεκτος θα ειναι



Εγώ πιθανόν να καταδεχτώ... :rotflmao:

runnerma
13/07/2007, 18:06
:bigcry: :bigcry: :bigcry: ζηλέυωωωωωωωωωωωωωωωωω:a29: :a29: :a29:

GATOYLHS
09/08/2007, 23:20
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΜΠΑΚΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΕΤΑΛΙΚΟ ΗΧΟ ΣΑΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ.

ΑΚΟΥΣΑ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ Κ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΣΤΡΩΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ ΗΧΟΣ ΕΚΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ? ΑΠΟ ΒΟΛΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΤΡΑΒΑΓΕ ΚΑΛΑ.

b_bong12
10/08/2007, 08:44
κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο τεντοτηρας καδενας.

Μπορεινα στο κανει οταν ειναι κρυο κ με το που ζεστενεται το μοτερ να σταματαει.
Αν στο κανει κ οταν ειναι ζεστο το μοτερ θελει αλλαγμα.

odt
10/08/2007, 09:09
Όταν έχεις πατημένο το συμπλέκτη, το κάνει?

yiagt
10/08/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Όταν έχεις πατημένο το συμπλέκτη, το κάνει?
Αυτό έχει σχέση με την καμπάνα του συμπλέκτη?

GATOYLHS
10/08/2007, 18:41
ΠΕΡΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ "ΚΑΕΙ"ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΦΛΑΤΖΕΣ(ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ) ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΣΩΛΗΝΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΩ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ-ΣΥΜΠΙΕΣΗ.

Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΡΑΚΑΚΗ...ΑΛΛΙΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ CBR 600.ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ...ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΕΤΣΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΟΥΝ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ.
ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ.

paris13
06/09/2007, 21:00
Αν και το θέμα το έβαλα σε νέο τόπικ νομίζω πως πιο σωστά θα χωρούσα εδώ συγκεκριμένα. Όπως και νάχει το επισυνάπτω και εδώ μήπως πάρω τελικά βοήθεια...
Κατ αρχήν σας χαιρετώ μιας και είμαι νέος στην παρέα και ευελπιστώ πολύ σύντομα και cbακιας αφού αύριο μεθαύριο θα πάρω ένα 400αρι. Εδώ θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας μιας και εκτός από αγάπη για το συγκεκριμένο μηχανάκι έχετε και πείρα. Την αγάπη μπορώ εύκολα να την καταλάβω αφού το CB400 είναι πολύ όμορφο και δείχνει πραγματική μηχανή, δηλαδή μηχανή με τα όλα της ακόμα δείχνει μεγαλύτερη από 400αρα και δεν έχει τα πολλά φρου-φρού και αρώματα με τα πλαστικά που κατ’ εμέ εκτός από σωστή αεροδυναμική έχει πολλά αρνητικά όπως είναι πανάκριβα και κάνουν την μηχανή πολύ μίμου άπτου. Εν τάχει για να μην ξεφεύγω από το θέμα να πω πως μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει σε τρία μοντέλα, δυο Super For και ένα R. Με ακριβότερο το R 2300Ευρώ και φτηνότερο ένα SF σε αρκετά καλή κατάσταση που μετά από σούπα ο τύπος που το είχε αποφάσισε να μην ξανά καβαλήσει μηχανή. Έτσι την έδωσε στο συνεργείο με μόνη απώλεια το μπροστινό φανάρι που στο πέσιμο έσπασε. Κάτι άλλο σοβαρό όμως δεν έχει και είναι και φρεσκοβαμμένη (ντεπόζιτο, φτερό και κώλος) τα πλαστικά εν ολίγοις και το ντεπόζιτο. Αυτό με 1600 Ευρώ το έχω πάρει, βάζοντας εγώ τα έξοδα για το φανάρι.
Η μεγάλη μου απορία είναι πως θα καταλάβω την ημερομηνία κατασκευής? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Να πω πως από έναν πίνακα που εξηγεί από τα νούμερα του σκελετού τα χαρακτηριστικά της δεν βρήκα άκρη. Επίσης να πω ότι κάτω από την σέλα σε κάποια γιαπωνέζικα αυτοκόλλητα σίγουρα μαμήσια έγραφε εκτός των άλλων και (CB-400 FII), τώρα τη είναι το FII δεν κατάλαβα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω?
Ελπίζω να μην πολύ σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πάρις.

Themis_81
06/09/2007, 22:45
O kaluteros tropos einai na deis sto swlinaki tis pisw daganas ( frenou ) kapou tha anaferei tin xronologia :beer:

paris13
06/09/2007, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Themis_81
O kaluteros tropos einai na deis sto swlinaki tis pisw daganas ( frenou ) kapou tha anaferei tin xronologia :beer:

Ok Ευχαριστώ, αυτό δεν το έχω ξανά ακούσει.. θα το κοιτάξω αύριο που θα ξαναπάω και θα πρέπει να έχω αποφασίσει. Αυτό το CB-400 FII κάτω από την σέλα στον σκελετό το έχει δει κάποιος στο δικό του CB ? Ξέρει κανείς τι είναι? Το version R είναι καλύτερο? Μάλλον αυτό νομίζω αλλά λόγο του ότι ήταν όλα αυτά τα χρόνια σε νησί με φοβήζει, δεν έχει ανοιχτεί ποτέ το μοτέρ αλλά οι περισσότερες βίδες στο Κάρτερ έχουν αυτό το περίεργο σαν σκουριά της θάλασσας. Όχι την σκουριά του μετάλλου την κλασική αλλά ο σκελετός είναι σε άψογη κατάσταση. Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος και επίσης το R μου έρχεται 700 Ευρώ πιο ακριβό. Εσείς τη λέτε? τι θα κάνατε στην θέση μου?
Thanks

Themis_81
07/09/2007, 01:36
gia katw apo tin sela den xerw na sou pw ...
egw eixa ena version S to Brembo edition 3xronia kai kati kai imoun polu ikanopoiimenos
Na sou pw to mono pou tha xreiastei na prosexeis sta SF einai na exei venzinometro !!!
auto simainei kai oti einai pio kainouria alla kai den tha sou leipei tipota meta mias kai den zitaei pote tipota !!! Elatiria Hyperpro an exoun malakwsei ta mama ... kai kala lastixa !
Apo ekei k pera den leei oxi se tipota

paris13
07/09/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Themis_81
gia katw apo tin sela den xerw na sou pw ...
egw eixa ena version S to Brembo edition 3xronia kai kati kai imoun polu ikanopoiimenos
Na sou pw to mono pou tha xreiastei na prosexeis sta SF einai na exei venzinometro !!!
auto simainei kai oti einai pio kainouria alla kai den tha sou leipei tipota meta mias kai den zitaei pote tipota !!! Elatiria Hyperpro an exoun malakwsei ta mama ... kai kala lastixa !
Apo ekei k pera den leei oxi se tipota

Όχι δεν έχει βενζινόμετρο αλλά θερμοκρασία ψυγείου/νερού, λαμπάκι για θερμοκρασία λαδιού όπως και για κάτι ακόμα αλλά δεν θυμάμαι τι ... Αυτά μέσα στο όργανο όχι έξω. Αυτό που έχει δίκτυ βενζίνης είναι το μοντέλο R που είναι σίγουρα νεότερο. Εγώ προσωπικά βρίσκω πιο χρήσιμο τον δίκτυ θερμοκρασίας νερού παρά την στάθμη βενζίνης αφού έχει ρεζέρβα. Αν δεν έχει νερό το ψυγείο δεν το ξέρεις (π.χ. κάποια διαρροή σε ταξίδι) και μπορεί να γίνει ζημιά αλλά δίχως βενζίνη το πολύ να σπρώχνεις... Βέβαια αυτό είναι άλλο θέμα και νομίζω ότι όλα τα SF δηλαδή πριν τα R και τα S είναι πριν το 1994 ή μέχρι 95 που βγήκαν τα R δεν είχαν βενζινόμετρο αλλά θερμ/νερού. Κάνω λάθος ?
Τελικά να πω πως έκλεισα το SF και όχι το R μιας και ποιο φτηνό μου έρχεται αλλά και η ιδέα του νησιού που ζούσε το R με φοβίζει. Λέτε να έκανα μαμακια.. Τελικά το FII ξέρει κανείς τι είναι? έχει να κάνει με τις εκδόσεις των SF FI, SF FII και FIII που υπήρξαν στα Super For ? :rolleyes:

paris13
10/09/2007, 00:01
Ας το βάλω και εδώ αφού ζητώ απαντήσεις.. με κάποιες απορίες που έχω, 1ον το CB έχει σπασμένο το πλαστικό λεβιεδάκι του τσοκ στο τιμόνι. Μου είπαν ότι ο Σαρακάκης έχει, είναι αλήθεια? 2ον ο Σαρακάκις έχει τίποτα από CB χρονολογίας 92 – 95.? 3ον είναι τόσο δύσκολο αλήθεια να βρω ανταλλακτικά για το CB και ειδικά μερικά απαραίτητα όπως π.χ. ο ανορθωτής που ακούω ότι καίγεται αλλά και από λάστιχα που δεν νομίζω να μην βρω αν χρειαστώ. Επίσης θέλω να αλλάξω το μπροστινό φανάρι γιατί όπως έχω πει ο τύπος που την είχε έπεσε (όχι άσχημα) αλλά είπε ότι δεν ξανακαβαλάει μότο και πήρε αυτοκίνητο. Είναι και μεγάλος σε ηλικία αλλά και πολύ συντηρητικός άνθρωπος. Δεν ξέρω αν ήταν αυτός το πρώτο χέρι αλλά όσο την είχε αυτός έκανε κανονικά τα service του και γενικά δεν την ζόριζε σε τίποτα, απλά κάποιες μετακινήσεις έκανε, ούτε βόλτες ούτε τίποτα περισσότερο από τα τυπικά. Τον γνωρίζω εγώ και ο μηχανικός μου που είναι πολύ φίλος όπως έχω ξανά αναφέρει. Αν πάντως είναι τόσο δύσκολο με τα ανταλλακτικά τι να πω ρε γμτ. Εντάξει μπορεί αυτά για μεταχειρισμένα αλλά από καινούρια? Από καινούρια τι γίνεται? Θα αναμένω εσείς οι παλαιότεροι σίγουρα κάτι θα ξέρετε.
Ευχαριστώ όπως και νάχει.:beer:

odt
10/09/2007, 00:28
Φανάρι και ανορθωτή, θα βρεις σχετικά εύκολα, μεταχειρισμένα...Για καινούργια ανταλλακτικά για το sf άστο καλύτερα...δεν αξίζει. Το μπροστινό σύστημα να κοιτάξεις, γιατί σίγουρα με τα χρόνια θα έχουν κλάσει τα ελατήρια και θα ειναι πολύ μαλακό...

Καλοτάξιδο...:wave2:

paris13
10/09/2007, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Φανάρι και ανορθωτή, θα βρεις σχετικά εύκολα, μεταχειρισμένα...Για καινούργια ανταλλακτικά για το sf άστο καλύτερα...δεν αξίζει. Το μπροστινό σύστημα να κοιτάξεις, γιατί σίγουρα με τα χρόνια θα έχουν κλάσει τα ελατήρια και θα ειναι πολύ μαλακό...

Καλοτάξιδο...:wave2:

Ευχαριστώ, μου λες να παραμείνω στο SF.. αν κατάλαβα καλά.
Όμως μισό λεπτό, όταν λες άστο καλύτερα τη εννοείς δεν υπάρχουν και θέλει πολύ ψάξιμο ή υπάρχουν αλλά είναι πολύ ακριβά... Καταλαβαίνεις δεν είναι το ίδιο. επίσης μιλάω εκτός από αυτά και γενικότερα για ανταλλακτικά. Δηλαδή υπάρχει κάτι που δίχως αυτό δεν μπορώ να δουλέψω την μηχανή μου και δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω τουλάχιστον στην Ελλάδα.?
:confused:

Υ.Γ Όσο για το μπροστινό μικρό το πρόβλημα αφού με λίγη τέχνη και σωστό λαδάκι γίνεται καλύτερο και από μαμα. Αυτό το ξέρω σίγουρα.

odt
10/09/2007, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pars13
Ευχαριστώ, μου λες να παραμείνω στο SF.. αν κατάλαβα καλά.
Όμως μισό λεπτό, όταν λες άστο καλύτερα τη εννοείς δεν υπάρχουν και θέλει πολύ ψάξιμο ή υπάρχουν αλλά είναι πολύ ακριβά... Καταλαβαίνεις δεν είναι το ίδιο. επίσης μιλάω εκτός από αυτά και γενικότερα για ανταλλακτικά. Δηλαδή υπάρχει κάτι που δίχως αυτό δεν μπορώ να δουλέψω την μηχανή μου και δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω τουλάχιστον στην Ελλάδα.?
:confused:

Υ.Γ Όσο για το μπροστινό μικρό το πρόβλημα αφού με λίγη τέχνη και σωστό λαδάκι γίνεται καλύτερο και από μαμα. Αυτό το ξέρω σίγουρα.


Καινούργια ανταλλακτικά από τον Σαρακάκη μπορείς να βρεις, αλλά είναι αηδιαστικά ακριβά...π.χ όργανα 660?, δισκόπλακες μπροστά 1000? (!!!!!) κλπ,κλπ....
Μια βολτα στα κατα τόπους ανταλλακτικάδικα αρκει για να βρεις σχεδόν οτιδήποτε χρειάζεσαι σε μεταχειρισμένο



Επιμέν για το μπροστινό γιατί είναι σύνηθες φαινόμενο, μετά από 10άδες χιλιαδες χιλιόμετρα, τα ελατήρια να χαλαρώνουν με αποτέλεσμα το μπροστινό να γίνεται πολύ μαλακό κια να το χάνεις εύκολα στα φρεναρίσματα. Η αλλαγή λαδιών δεν αλλάζει τη σκληρότητα...


:wave2:

paris13
10/09/2007, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Καινούργια ανταλλακτικά από τον Σαρακάκη μπορείς να βρεις, αλλά είναι αηδιαστικά ακριβά...π.χ όργανα 660?, δισκόπλακες μπροστά 1000? (!!!!!) κλπ,κλπ....
Μια βολτα στα κατα τόπους ανταλλακτικάδικα αρκει για να βρεις σχεδόν οτιδήποτε χρειάζεσαι σε μεταχειρισμένο



Επιμέν για το μπροστινό γιατί είναι σύνηθες φαινόμενο, μετά από 10άδες χιλιαδες χιλιόμετρα, τα ελατήρια να χαλαρώνουν με αποτέλεσμα το μπροστινό να γίνεται πολύ μαλακό κια να το χάνεις εύκολα στα φρεναρίσματα. Η αλλαγή λαδιών δεν αλλάζει τη σκληρότητα...


:wave2:

Λοιπόν ο μηχανικός μου θα με τρελάνει γιατί οι τιμές που μου λέει είναι μάλλον άλλης εποχής. Για πίσω δισκόπλακα 45 Ευρώ, για εμπρός φανάρι ιμιτασιόν ή από άλλο μοντέλο αλλά ίδιο καινούριο 90 Ευρώ, για φλάς και τα δύο μπροστά κάπου 12 Ευρώ, για πίσω φτερό (που είναι και τεράστιο) κάπου 35 με 45 Ευρώ κάπου εκεί δεν θυμάμαι ακριβός γιατί ζαλίστηκα. Πολύ μικρές οι τιμές μου φαίνονται... Τι να πω θα δείξει αφού τον έβαλα να μου πάρει διάφορα πράγματα. :lol:

paris13
11/09/2007, 23:16
Παίδες σήμερα την έκανα βόλτα και όπου να ναι την παίρνω. Θα μπορούσα να την είχα πάρει αλλά την θέλω σε τέλεια κατάσταση να μην έχω μετά εγώ τρεχάματα. Κατ' αρχήν να πω πως την βάλαμε μπροστά μετά από κάποιους μήνες, περίπου 5-6 και παρατήρησα πως έβγαζε ανεπαίσθητα άσπρο καπνό. Μιλάμε ανεπαίσθητα όπου ο μηχανικός (φίλος έχω εξηγήσει) με διαβεβαίωσε ότι η μηχανή είναι οκ και αυτό το άσπρο ανεπαίσθητο δεν θα υπάρχει ούτε ίχνος μόλις η μηχανή είναι έτοιμη. Να πω εδώ ότι την δούλεψα ούτε 8-10 λεπτά και δίχως σιγαστήρα, μόνο στο τελείωμα της σωλήνας ακριβός πριν τον σιγαστήρα γιατί βάζω άλλον και όχι τον μαμά.
Από την άλλη σκέφτομαι πως ακόμα και να βγάζει τόσο λίγο άσπρο καπνό δεν θα πρέπει να με ανησυχεί σε μια τόσο χρονών μηχανή. (Τελικά είναι του 93). Εσείς έχετε καπνό μιλάω πάντα για ελάχιστο ή τίποτα? Να πω πως κοίταξα τα λάδια και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και στην σωστή στάθμη. Επίσης με παραξένεψε που δούλεψε περίπου 8 λεπτά και δεν είχε ζεσταθεί καθόλου. Την βόλτα την έκανα εκεί μπροστά γιατί δίχως σιγαστήρα που να πήγαινα. Τη λέτε να έχω πρόβλημα? Θέλω απλά να ξέρω αν τα δικά σας μοτόρια βγάζουν καθόλου καπνό λαδιού. Χαιρετώ.