PDA

View Full Version : Αποριες και προβληματισμοι



reptile4
13/07/2007, 13:23
Οριστε ενα νεο ποστ!!!:wave2:

Θελω να ρωτησω καποια πραγματα γυρω απο τη μηχανη γενικης φυσεως!
Προτα απ' ολα εχω 320 χλμ και το πηγαινω γυρω στα 70-80 με 6 και 3000στρ/λεπτο, αλλα 2-3 φορες το εσκασα μεχρι τα 150 . Μηπως κανω λαλακια στο στρωσιμο;
Δευτερον, η μηχανη ακουγεται λιγο "ασχημα" δηλαδη, πηγαινοντας με 6 στις 4000 στροφες ακουγεται λες και πηγαινω με 200.
Πολλες φορες δεν ξερω τη ταχυτητα εχω μεσα εξετιας αυτου του ηχου και ενω ειμαι με 6 νομιζω οτι παω με 4-5 και παω να αλλαξω ταχυτητα και τοτε το καταλαβαινω.
Το ρεζερβουαρ μεχρι ποσα χλμ αντεχει απο τη στιγμη που αρχισει να αναβοσβηνει το λαμπακι;
Τα φρενα μου ξυνονται παρα πολυ και ειναι σπαστικο, ξερω οτι ειναι καινουργια αλλα ειναι φυσιολογικο να ακουγονται τοσο εντονα;
Αυτα μεχρι στιγμης οτιδηποτε αλλο θελω να ρωτισω ξερω ποιους θα πριξω!!!!!!!!!
:beer: :beer: :beer: :sun: :sun: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

super_toto
13/07/2007, 13:31
Δεν μας λές και τι μηχανάκι έχεις.

runnerma
13/07/2007, 14:06
hornet 600'07 έχει.

Στο στρώσιμο να το πηγαίνεις μέχρι τις 5-6Κ αλλά όχι συνεχόμενα.
Το οτι ακούγεται άσχημα όπως λες στις 4Κ δεν ξέρω που να το αποδώσω... Μήπως ακούγεται η εισαγωγή, και νομίζεις ότι ακουγετε άσχημα?
Το δικό μου μια χαρα ακούγετε.
Το πόσα χλμ σου μένουν από τη στιγμή που θα αναβοσβύσει το λαμπάκι εξαρτάται από πολούς παράγοντες. Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι έχεις ακόμα 4-5 λιτρα βενζίνης στο ρεζερβουάρ.

Το ξύσιμο που λες στα φρένα είναι έντονο??? Είναι περιοδικό ή συνεχόμενο???

Sabre
13/07/2007, 14:12
το hornet το καινούργιο πήρε το παιδί μπρε! :beer:

1) και μέχρι 5.000 - 6.000 rpm να πάς πάλι εντός ορίου είσαι.Το θέμα είναι να μήν κάνεις απότομες επιταχύνσεις απο 2.000 σε 8.000 (πχ) και να σκίζεις το μοτέρ για αρχή
2)
3) ρεζέρβα στο δικό μου hornet είναι 2,7lt περίπου (ΚΑΛΑ ΡΕ OWNERS MANUAL ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ?)
4)
5) ναι για τα φρένα.
:wave2:

reptile4
13/07/2007, 19:36
Tα φρενα τα ακουω εννοειται οταν ειμαι στο ρελαντι και περπαταω, ακουγετε καπως διακεκομενα σαν να "πιανει" καπου.
Ο θορυβος ειναι ενταξει που το ακουσαν και αλλοι αλλα ξερεις τωρα... ;) , να μην μας το ματιαξουν κιολας :rotflmao:.

Α! και οταν ερθουν τα πλαστικα runnerma fotos "How to" οπως με τα xenon!!!

bsari
13/07/2007, 20:20
στισ στροφεσ αρκει να το κανεισ σταθερα,μην αγχωνεσε με τον ηχο οσο ανεβαζεισ στροφεσ θα...εξαφανιζετε τα φρενα θα σου πω το προηγουμενο μου ειχε παιξει τα νευρα και τι εφταιγε οτι καποια μοντελα τουσ ειχαν βαλει αλλη παστα στα τακακια και ετριζαν παντωσ δεν ειναι κατι ανησυχητικο
φροντισε να εχεισ ανοιξει το κινητηρα μεχρι τα 1000 που θα κανεισ το σερβις,μολισ αλλαξεισ και λαδακια θα δεισ βιλουδο και μπασο ηχο...

reptile4
14/07/2007, 09:51
Kατι νεο που οντως με φοβιζει, οταν ειμαι με 6 και ανοιγω τη μηχανη μεχρι 110-120 (γυρω στης 6000 πανω κατα) και μετα θελω να κοψω γιατι θα μπω πχ σε μια διαστραυροση δεξια.
Αν πατησω συμπλεκτη και κοψω αποτομα, οχι να πιασει το abs, η μηχανη ΣΒΗΝΕΙ και πρεπει να ξανα βαλω μπρος, μπορει ομως να χειαστη κανα δυο-τρεια πατηματα στη μιζα για να ξαναπαρει. Αυτο ΓΙΑΤΙ συμβαινει, να ανυσηχω; :(
Ξεχασα να πω οτι δεν συμβαινει παντα, το επαθα 3 φορες μεχρι τωρα.
Και με το μασκακι, νομιζω υπαρχει και αλλος με το ιδιο "προβλημμα", στις 5000 στροφες αρχιζει και τριζει τοσο εντονα που και με το κρανος και το θορυβο της μηχανης το ακουω "δυνατα και καθαρα :rotflmao:" , υπαρχει γιατρεια γι'αυτο;
Α! Καλημερα. :sun: :beer: :wave2:

bsari
14/07/2007, 21:18
γιατι σβηνει ????πηγαινε στον αντιπροσωπο ...σου βγαζει καθολου ενδειξη κοκκινη με το F1?
με το μασκακι τελικα ηταν τα καλωδια που ακουμπουσαν και συντονιζαν τα επιασα με ενα δεματικο και οκ
αλλα το να σβηνει?//
1.κακη ρυθμιση ψεκασμου-χαρτογραφηση
2.σκουπιδακι στα μπεκ
3.tps
θα σου αναβε ομωσ το λαμπακι (τησ μηχανησ εεε)
κοιτα και εμενα με εχει ξενισει ο ψεκασμοσ στα κατεβασματα ταχυτητασ αλλα οχι και να σβηνει ,φανταζεσαι σε μαι στροφη????
τσεκαρε τοο
4.καποιο καλωδιο πχ του stand ειναι τσιτα και ...
5.ο συμπλεκτησ δεν απομονωνει σωστα
6.πεφτουν πολυ οι στροφεσ και μπουκωνει???

απορια μονο σε συγκεκριμενεσ στροφεσ συμβαινει?
μονο αν στριψεισ δεξια?
με αλλεσ ταχυτητεσ?

reptile4
15/07/2007, 20:41
Oταν πχ εχω πολλες στροφες 6-7000 και κανω να φρεναρω αποτομα τοτε σβηνει χωρις λαμπακι να αναβει ποτε ουτε παρακατω,
με ταχυτητα μεσα "παιδευτεται" μεχρι να πεσουν οι στροδες στης 1000-1500 και μετα σβηνει,
ενω γυρναω το γκαζι δεν ανταποκρινεται κανει σαν να μπουκωνει και μετα σβηνει.
Οι παραπανω προσπαθιες εγιναν στις 3 φορες που συνεβει.
Η πρωτη σε αριστερη στροφη και οι αλλες δυο μαζι σε ευθεια κοβοντας για αμαξι που βρισκοταν μπροστα.
Δεν ξαναδοκιμασα με αλλες ταχυτητες να δω αν το ξανα κανει γιατι φοβαμαι μην παθει τιποτα.

bsari
15/07/2007, 21:45
προβλημα μυριζει μαλλον με τη τροφοδοσια
γενικα οταν αλλαζεισ ανεβαζοντασ ταχυτητεσ εμφανιζεται?με παραξενευει οτι δεν αναβει το λαμπακι!!!
παντωσ παρομοιο προβλημα ειχαν εμφανισει tdm,xtx+++kai9 hatn logv problhmatikoy cekasmoy
εμενα στην αρχη (πρωτα χλμ.)οταν κατεβαζα γυρω στισ 4500 και ανοιγα το γκαζι εκανε λιγο καθυστερηση στην αποκριση (ψιλομπουκωματακι) το οποιο τωρα ειναι οκ!
πηγαινε στον αντιπροσωπο και θα στο βαλουν στον εγκεφαλο
παιζει να εχει χαλασει αισθητηρασ ++++οποτε και να αλαχθει ,ειναι επικυνδυνο οπωσ το περιγραφεισ

runnerma
16/07/2007, 09:43
asap στην αντιπροσωπεία ...

reptile4
16/07/2007, 10:05
Να παω αλλα μεχρι να ερθουν τα χαρτια (πινακιδες κτλ) δεν μπορω, εγω μενω σιδηροκαστρο και η agio ειναι θεσ/νικη δλδ 100χλμ αποσταση, και με τον νεο κοκ θα με σφυριξουν τιποτα και θα ψαχνομαι. Και το διπλωμα μου θα το σφραγισω για απεριοριστα στης 27/7.
Με το γκαζι δεν εχω προβλημα οταν ανοιγω, με 4000 και μια γκαζια να κανω κατευθειαν αρπαζει.
Και κατι για να γελασουμε: Το πρωι βαζω μπρος και σε 2 λεπτα αρχιζει και καπνιζει η μηχανη, εγω χεστηκα και να βγαζει και μια μυρωδια:yuck: . Βλεπω οτι ερχεται απο μπροστα και κατω ο καπνος, εχω σβησει τη μηχανη και σκεφτομαι οχι ρε θα τρυπησε κανενα ψυθγειο και θα ετρεξε το παραφλου. Ψαχνω ψαχνω τιποτα ολα καλα. Τελικα βλεπω οτι ο καπνος ερχεται απο το δευτερο σωληνα της εξατμισεις, παω πιο κοντα και βλεπω μια συρα η οποια εχει γινει ψητη, καλη μας ορεξη!!!!:bawl: :bigcry: :rotflmao: :lol: :sun:

runnerma
16/07/2007, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
Να παω αλλα μεχρι να ερθουν τα χαρτια (πινακιδες κτλ) δεν μπορω, εγω μενω σιδηροκαστρο και η agio ειναι θεσ/νικη δλδ 100χλμ αποσταση, και με τον νεο κοκ θα με σφυριξουν τιποτα και θα ψαχνομαι. Και το διπλωμα μου θα το σφραγισω για απεριοριστα στης 27/7.
Με το γκαζι δεν εχω προβλημα οταν ανοιγω, με 4000 και μια γκαζια να κανω κατευθειαν αρπαζει.
Και κατι για να γελασουμε: Το πρωι βαζω μπρος και σε 2 λεπτα αρχιζει και καπνιζει η μηχανη, εγω χεστηκα και να βγαζει και μια μυρωδια:yuck: . Βλεπω οτι ερχεται απο μπροστα και κατω ο καπνος, εχω σβησει τη μηχανη και σκεφτομαι οχι ρε θα τρυπησε κανενα ψυθγειο και θα ετρεξε το παραφλου. Ψαχνω ψαχνω τιποτα ολα καλα. Τελικα βλεπω οτι ο καπνος ερχεται απο το δευτερο σωληνα της εξατμισεις, παω πιο κοντα και βλεπω μια συρα η οποια εχει γινει ψητη, καλη μας ορεξη!!!!:bawl: :bigcry: :rotflmao: :lol: :sun:

χα00χα0χα0χα

odt
16/07/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
ομαι οχι ρε θα τρυπησε κανενα ψυθγειο και θα ετρεξε το παραφλου. Ψαχνω ψαχνω τιποτα ολα καλα. Τελικα βλεπω οτι ο καπνος ερχεται απο το δευτερο σωληνα της εξατμισεις, παω πιο κοντα και βλεπω μια συρα η οποια εχει γινει ψητη, καλη μας ορεξη!!!!:bawl: :bigcry: :rotflmao: :lol: :sun:

Πάντως, να ξέρεις, άλλη φορά να τη βάζεις ανάμεσα στον 2 και 3 σωλήνα για να έχεις ομοιόμορφο ψήσιμο...:a01: :a01:

reptile4
20/07/2007, 18:45
τΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΡΑ 2 ΦΟΡΕς.
ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ 5 ΚΑΙ 4000 ΣΤΡ. ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ, ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ, ΠΙΑΝΩ ΤΙς 7000 ΣΤΡ. ΣΧΕΔΟΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΤΑΩ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΦΡΕΝΟ ΜΕ ΕΚΕΙΝΕς ΤΙς ΣΤΡΟΦΕς.
ΜΕΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΝΩ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΒΗΝΕΙ!!! ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΡΙΧΝΟΝΤΑς ΤΙς ΣΤΡΟΦΕς ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ. 1-2 ΜΙΖΙΕς ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟς.
ΞΕΚΙΝΑΩ ΒΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΤΑ 300 ΜΕΤΡΑ ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΙΨΩ ΔΕΞΙΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ.
ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΠΩς ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
ΞΕΚΙΝΑΩ ΦΤΑΝΩ ΜΕ 5 ΚΑΙ 6500 (ΤΙς ΥΠΟΛΟΙΠΕς ΤΙς ΑΝΟΙΞΑ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 5 ΜΕΤΑ ΤΙς 3000 ΑΝΟΙΞΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ) ΞΑΝΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΦΡΕΝΟ, ΕΚΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕς ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΛΛΑ "ΚΟΒΟΥΝ" ΚΑΤΑ 500 ΚΟΦΤΑ ΔΛΔ ΑΝΑ 2 ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΕΙ 6000 ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΙς 5500 ΚΑΙ ΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕΞΕΙς. ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙς 1000 ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΜΠΑς ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΛΘΗ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΣΒΗΣΕ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΙΑ ΛΟΓΟ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ. ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΟΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΗ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΝ ΜΠΡΕΙ Η ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟς ΘΑ ΕΙΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.

runnerma
20/07/2007, 19:24
Σαν να μένει από βενζίνη ακούγετε, οπότε μάλλον πρόβλημα τροφοδοσίας.
Νομίζω ότι πρέπει να πας επειγώντος σε εξουσιοδοτημένο...

banditgr
21/07/2007, 20:53
emena pali mou akougete oti den odigas sosta....den katalaveno giati apomonis teleios ton simplekti tin ora pou frenareis me 5 taxitita kai sinexizeis me 5 me tosa liga xlm!3ereis to sasman voithaei poli sto frenarisma tis moto,pisteyo pos ayto pou kaneis lathos einai oti apomononeis ton simplektio me megali taxitita kai liges strofes (5-6k) kai frenareis poli,einai fisiko na svisei,afou 3afnika rixneis tis strofes stis 1k me 5i kai anigeis gkazi.Tin epomeni fora dokimase sto frenarisma na katevaseis 2 taxititeskai na mas peis.

runnerma
22/07/2007, 12:17
Λογικά ανοίγει το γκάζι από τις 1000 με πατημένο συμπλέκτη για να δει τι γίνεται, έτσι δεν είναι???

Το συγκεκριμένο μηχανάκι όμως έχει ρελαντί στις 1400-1500. Πως γίνεται να πηγαίνει στις 1000????

reptile4
23/07/2007, 10:40
Σωστα.
Ακριβως επειδη παω με μεγαλη ταχυτητα 5-6 και λιγες στροφες 5-7κ, οταν χρειαστη να φρεναρω παταω συμπλεκτη για να μην εχει μεσα μεγαλη ταχυτητα και κατεβασω τις στροφες αποτομα. η στροφες ομως πεφτουν ποιο κατω και απο το ρελαντι ωσπου σβηνει, ενω εχω πατημενω συμπλεκτη ανοιγω το γκαζι και δεν ανταποκρινεται σαν να μην εχει βενζινη οπως ειπε ο φιλος runnerma ποιο μπροστα.
:wave2: :beer:

bsari
23/07/2007, 19:00
ΔΕΝεπρεπε να σβηνει τι παει να πει δηλαδη οτι δε ξερει να φρεναρει και ετσι να ηταν επρεπε να πεσει στο ρελαντι (αν κατεβασεισ αμεσωσ χωρισ να κρατησεισ συμπλεκτη πολυ σβηνει?)

reptile4
24/07/2007, 13:13
Oχι δεν σβηνει, Παρεπιπτωντος σημερα 23/07/2007 και ωρα 5 παω για το πρωτο σερβις.
Ο Θεος βοηθος, τους ειπα για το προβλημα και ειπαν θα το δουν σημερα, για να δουμε τη θα δουμε.

banditgr
24/07/2007, 16:11
Den svinei telika?diladi poio einai telika to provlima?Oti den travaei me 6i kai 20km/h ?

bsari
24/07/2007, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Den svinei telika?diladi poio einai telika to provlima?Oti den travaei me 6i kai 20km/h ? :rotflmao:
καλοο

runnerma
24/07/2007, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
Σωστα.
. η στροφες ομως πεφτουν ποιο κατω και απο το ρελαντι ωσπου σβηνει, ε


Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
Oχι δεν σβηνει, Παρεπιπτωντος σημερα 23/07/2007 και ωρα 5 παω για το πρωτο σερβις.
Ο Θεος βοηθος, τους ειπα για το προβλημα και ειπαν θα το δουν σημερα, για να δουμε τη θα δουμε.

Θα αποφασίσεις τελικά???
Σβήνει ή δεν σβήνει???

reptile4
25/07/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
αν κατεβασεισ αμεσωσ χωρισ να κρατησεισ συμπλεκτη πολυ σβηνει?
ΤΟ ΟΧΙ ΠΑΕΙ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΕΙ.

ΕΧΘΕς ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΨΕΚΑΣΜΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΥΠΟΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΑ(Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΚΑΛΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ 2 ΝΤΕΜΠΟΖΙΤΑ ΜΕ SUPER AMOΛΥΒΔΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΔΩ.
ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΜΩΝΩΝΕΙ ΣΩΣΤΑ Ο ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ.
ΣΤΟ ΓΥΡΙΣΜΟ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΣΒΗΝΕ ΑΛΛΑ ΕΠΕΦΤΑΙ ΣΤΙΣ 1000Κ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΣΒΗΣΕΙ ΟΠΩς ΠΡΙΝ ΞΑΝΑ ΑΝΕΒΑΖΕ ΣΤΡΩΦΕΣ, ΑΠΛΑ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΛΕς ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΕ ΜΠΡΟΣ.

odt
25/07/2007, 10:36
Σίγουρα παίζει κάποιο θέμα με την τροφοδοσία σου ή ηλεκτρολογικό...Οι δίσκοι αποκλείεται να είναι (ήμαρτον) ακόμη και να μην απομόνωνωνε ο συμπλέκτης...άμα τσουλάει η μηχανή, ακόμη και με 6η και 20χιλιόμετρα ΔΕΝ σβήνει...

Επίσης αυτό με τη super αμόλυβδη έχω βαρεθεί να το ακούω...

- Μάστορα, δεν ξέκινάει το πρωί η μηχανή...
- Βάλε δυο τεπόζιτα super αμόλυβδη και ξαναέλα...

- Μάστορα, το μηχανάκι κάνει κάτι αρυθμίες στο ρελαντί
- Βάλε τέσσερα τεπόζιτα super αμόλυβδη και ξαναέλα

- Μάστορα, τρίζουν τα τακάκια μπροστά...να βάλω super αμόλυβδη και να ξανάρθω;;; :lol:

ΕΛΕΟΣ πια με τη super αμόλυβδη....:yuck:


Άκου λοιπόν τι πιστεύω εγώ...Επειδή το μηχανάκι είναι ψεκαστό, όταν κλείνει το γκάζι σταματάει η παροχή βενζίνης...αυτό γίνεται σε όλα τα ψεκαστά μοτέρ.
Όταν όμως πατάς συμπλέκτη, και πέφτουν οι στροφές του κινητήρα, ο εγκέφαλος πρέπει να το καταλάβει και να ξανανοίξει την παροχή καυσίμου, γιατί ο κινητήρας θα σταματήσει να γυρνάει...

Μάλλον εκεί έχεις κάποιο θέμα...Όταν θα στο ξανακάνει λοιπόν και θα το πας στο μάστορα...θα τον πας μια βόλτα και θα του δείξεις υπο ποιες συνθήκες γίνεται... :wave2:

reptile4
25/07/2007, 10:42
Το θεμα ειναι οτι το παιδι που το "μαστορεψε" το εκανε μια γυρα να δει και μου ειπε οτι δεν παρατηρησε τιποτα, εγω ομως ξερω οτι κατι εχει και εχω και την κοπελα μου μαρτυρα που το εκανε και μαζι της κανα 2 φορες.
Εγω θα κανω αυτο που ειπε και βλεπουμε.

Sabre
25/07/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
Εγω θα κανω αυτο που ειπε και βλεπουμε.

Καλά που δεν σου είπε βάφτο μπλέ και πέτα το στην θάλασσα...:rolleyes:

Ρε φίλε δεν έχει να κάνει με βενζίνες και κατάλοιπα η δεν ξέρω εγώ τι.....
όπως λέει και ο odt 9 στις 10 την ίδια καραμέλα λένε......ΙΜΑΡΤΟΝ με την σούπερ αμόλυβδη...
Ο μάστορας σίγουρα πήγε βόλτα με την μηχανή..η έκανε τσιγάρο στην γωνία....
Καινούργια μηχανή πήρες ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΤΣΙ
Βάλτον πάνω και αρχίστε τις βόλτες μέχρι να δεί και αυτός ότι σβήνει......

Οσα ΝΤΕΜΠΟΖΙΤΑ και να βάλεις......

αιντε λέμε με τον κάθε μάστορα που βαριέται να κάνει την δουλειά του...:sad:

kayak1
25/07/2007, 10:55
Εγώ θα συμφωνήσω με odt & Sabre.Τι μαλ...ιες είναι αυτές??? Άλαξε μάστορα αμέσως γιατί κάηκες. Το πρόβλημα είναι σίγουρα ηλεκτρολογικό ή ψεκασμού όπως είπε και ο Odt.
Δεν είναι δυνατόν καινούριο μηχανάκι να στο κάνει αυτό.

reptile4
25/07/2007, 11:02
Επειδη ειναι λιγο προβλημα να ξανα παω αμεσα λογο αποστασης-χρονου, θα το κοιταξω αν το ξανα κανει μετα τα ντεμποζιτα ωστε να μην μπορει να μου και τιποτα. Παντως πιστευω οτι ο συγκεκριμενος δεν ειναι αρπακολλας. Αν καποιος γνωριζει ειναι το συνεργιο της Agio στη θεσ/νικη στη Λαγκαδα διπλα στην αερογεφυρα.
ΑΚΟΜΑ δεν εχω πινακιδες και ουτε το βιβλιο για το σερβις,τιποτα, μονο το user's manual.
Μπορω να παω σε καποιο εξουσιοδοτημενο στης σερρες, υπαρχει;
Η πρεπει μονο στην agio να παω; Αυτοι με καταχωρησαν στο pc τους και μου λενε οτι δεν πειραζει που δεν εχω την εγγυηση και το βιβλιο σερβις.

banditgr
25/07/2007, 14:05
ego pantos stin thesi sou,tha edina tin mixani gia mia volta se enan epeiro se moto filo oste na sou to sigourepsei.
To oti sou svinei me 5-6 taxitita kai oxi me 1-2-3 kati mou leei..

reptile4
25/07/2007, 19:44
δεν δοκιμασα αν σβηνει και με τις αλλες, μονο με 5 και 6 επειδη με αυτες ανοιξα και χρειαστηκε να κοψω. Παντως τωρα που τοσκεφτομαι οντως εχω σταματησει με 2 ενω μολις την ανοιξα και δεν εσβησε. Αν σου λεει κατι η εχεις κατι να προτηνεις ειμαι ολος "ματια" !!!!!!!!!!!!!:eyepop:
:dizzy: :wacko:

runnerma
25/07/2007, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
τΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΡΑ 2 ΦΟΡΕς.
ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ 5 ΚΑΙ 4000 ΣΤΡ. ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ, ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ, ΠΙΑΝΩ ΤΙς 7000 ΣΤΡ. ΣΧΕΔΟΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΤΑΩ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΦΡΕΝΟ ΜΕ ΕΚΕΙΝΕς ΤΙς ΣΤΡΟΦΕς.
ΜΕΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΝΩ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΒΗΝΕΙ!!! ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΡΙΧΝΟΝΤΑς ΤΙς ΣΤΡΟΦΕς ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ. 1-2 ΜΙΖΙΕς ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟς.


Eσβησε με πατημένο συμπλέκτη, η είχες αφήσει τον συμπλέκτη???


Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4

ΞΕΚΙΝΑΩ ΒΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΤΑ 300 ΜΕΤΡΑ ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΙΨΩ ΔΕΞΙΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ.
ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΠΩς ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
ΞΕΚΙΝΑΩ ΦΤΑΝΩ ΜΕ 5 ΚΑΙ 6500 (ΤΙς ΥΠΟΛΟΙΠΕς ΤΙς ΑΝΟΙΞΑ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 5 ΜΕΤΑ ΤΙς 3000 ΑΝΟΙΞΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ) ΞΑΝΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΦΡΕΝΟ, ΕΚΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕς ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΛΛΑ "ΚΟΒΟΥΝ" ΚΑΤΑ 500 ΚΟΦΤΑ ΔΛΔ ΑΝΑ 2 ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΕΙ 6000 ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΙς 5500 ΚΑΙ ΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕΞΕΙς. ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙς 1000 ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΜΠΑς ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΛΘΗ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΣΒΗΣΕ.

Όταν άνοιξες το γκάζι είχες πατημένο συμπλέκτη???
Τι ταχύτητα είχες στο σαζμάν??

bsari
25/07/2007, 20:32
σκιστο λιγακι ψηλα και δεσ αν στο ξανακανει το μαναδικο που δεχομαι ειναι να το μπουκωνεισ ...καπωσ εμενα ειναι φανταστικο συνηθισα και λιγο και ειμαι υπερ ευχαριστημενοσ,
ερωτ.?
αν εισαι νεκρο και το ανεβασεισ ψηλα αποτομα το αφησεισ και το ξαναχουφτωσεισ αποτομα εχεισ μπουκωμα?

πιστευω παντωσ οτι ισωσ να ΜΗΝ εχει τιποτα!

runnerma
25/07/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari


πιστευω παντωσ οτι ισωσ να ΜΗΝ εχει τιποτα!

+1

P.S. Τι έγινε bsari τα έβαλες τα xenon ή ακομα?

reptile4
26/07/2007, 10:26
Eχθες το εσκισα κανονικα 213 χλμ διπλο και πηγαινε!!!
Με το που εκλεισα γκαζι και πηγα να κανω οτι φρεναρω κανει ενα αποτομο κοψιμο και ενα μικρο σκασιμο ακουστηκε απο την εξατμισει με ενα συνεφακι απο ασπρο καπνο. στην αρχη τρομαξα αλλα ειδα οτι δεν εσβησε και δουλευε κανονικα, ε! αυτο ηταν δεν μου το ξανα εκανε το εχω δοκιμασει 4 φορες να το "σβησω" αλλα τιποτα ολα ρολοϊ.
Τη μπορει να ηταν αυτο το συνεφακι; Μηπως οντως ειχαν μεινει υπολοιματα απο αυτα που ειπε ο μαστορας;
Παντως σημερα το ανοιξα ολες τις ταχυτητες μεχρι της 10κ εκτος της 6 γιατι τελειωσε ο δρομος, ΓΚΑΥΛΑ!!!!!!!:a2: :a2: :a46:

odt
26/07/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4

Τη μπορει να ηταν αυτο το συνεφακι; Μηπως οντως ειχαν μεινει υπολοιματα απο αυτα που ειπε ο μαστορας;



Μήπως το πήγαινε για βροχή; Για τσέκαρέ το...



Ρε παλικάρι...έχεις πάρει ένα καινούργιο μηχανάκι και βλέπεις ότι λειτουργεί προβληματικά...Και δεν αγχώνεσαι καθόλου; Έχεις έναν μάστορα που βαριέται που ζει και το δέχεσαι έτσι χαλαρά...;Δε λέω παίζει να είναι πολύ μακρυά από εκεί που μένεις...ή μπορεί και να είναι ο μοναδικός, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να σε καταλάβω...Τι πάει να πει μπορεί να έχει υπολείμματα ο ψεκασμός επειδή είναι καινούργιος...Ήμαρτον...Όταν αγοράζεις κάτι καινούργιο, πρέπει να δουλεύει όπως ορίζει ο κατασκευαστής και όχι ο μάστορας...

Δεν σου περνάει από το μυαλό ότι υπάρχει περίπτωση να προκαλείς ζημιά στο μηχανάκι σου...οδηγώντας υπό αυτές τις συνθήκες;

Βέβαια υπάρχει και περίπτωση να μην είναι τίποτα, να είναι μια απλή ρύθμιση...αλλά πες μου, έχεις πάρει μια σαφή απάντηση από τον μάστορά σου? @@

Τέλος, σκέφτεσαι άμα σου σβήσει σε καμιά στροφή με δευτέρα ή πρώτη; Φαντάζεσαι που θα φτάσεις;;

:sick:

bsari
26/07/2007, 15:09
P.S. Τι έγινε bsari τα έβαλες τα xenon ή ακομα? [/B][/QUOTE]


δεν εχω βρει ακομα το χρονο ασε τα εχω μπροστα μου μαζι με το flyscreen και απλα τα κοιταζω
αντε να δουμε το φωσ μασ λεμε

:(

reptile4
26/07/2007, 19:15
@odt
Μονο μην φωναζεις γιατι εχω ενα κεφαλι :( .
Θα την παω και σε εναν δικο μου μαστορα να μου πει τη γνωμη του, δεν το αφηνω.
Αφου δεν το ξανακανε μετα απο αυτο ομως γιατι να μην εμπιστευτω τον μαστορα στην agio; (φιλικα μιλαω ετσι; μην παρεξηγηθουμε κιολας!!!)
Παντως σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας, ειλικρινα το λεω. Αν τυχει και ανεβητε στις σερρες κερναω καφε και καμια συνδεση αμα λαχει!!!!!
:beer: :wave2:

odt
27/07/2007, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
@odt
Μονο μην φωναζεις γιατι εχω ενα κεφαλι :( .
Θα την παω και σε εναν δικο μου μαστορα να μου πει τη γνωμη του, δεν το αφηνω.
Αφου δεν το ξανακανε μετα απο αυτο ομως γιατι να μην εμπιστευτω τον μαστορα στην agio; (φιλικα μιλαω ετσι; μην παρεξηγηθουμε κιολας!!!)
Παντως σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας, ειλικρινα το λεω. Αν τυχει και ανεβητε στις σερρες κερναω καφε και καμια συνδεση αμα λαχει!!!!!
:beer: :wave2:

Καμία σχέση, δεν σου φωνάζω, απλά έχω κουφαθεί...εγώ αν ήμουν στη θέση σου δεν θα κοιμόμουν άμα δεν ήξερα τι παίζει με το μηχανάκι μου

φιλικά:wave2:

chris_honda
27/07/2007, 17:14
ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΥΠΝΟ ΛΕΣ ΡΕ ΚΩΣΤΑ

ΕΔΩ ΞΥΠΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΑΖΕΥΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ
ΠΑΡΑΘΥΡΟ!!!!!!:lol: :lol:

ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΟΣ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΕΣΑΙ....ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ......ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΤΟΡΙ ΕΙΝΑΙ...

reptile4
03/08/2007, 19:12
Το θεμα εληξε εχθες που το πηγα σ'ενα φιλο μαστορα εδω. Το προβλημα ηταν οτι ειχε το ντεμποζιτο μεσα λιγα σκουπιδακια μαλλον απο κακη βενζινη δεν ξερουμε, οποτε οταν εδινα στα ψηλα και εκοβα απο την αποτομη μετακινηση της βενζινης + τα σκουπιδακια παθενε κατι σαν ατροφια. Τουλαχιστον αυτα μου ειπε και τα σπουπιδακια τα ειδα που τα εβγαλε απο το ντεποζιτο ηταν σαν μικρες φλουδες απο μπογια. Τη να πω δεν ξερω τοσο γκαντεμης :(. Παντως δεν ξανα εκανε τιποτα και παει και μαμιοντας!!! :cool: