PDA

View Full Version : Τι μπορει να φτεει?



Mafiozos
14/07/2007, 11:58
Πριν 2 εβδομαδες αγορασα ενα cbr 600 valentino rosi εκδοση 2002 μοντελο.Δεν εχω και πολλες γνωσεις στα τεχνικα θεματα γι`αυτο και θελω την βοηθεια σας.Οταν ανοιξα την μηχανη για να δω τι τελικη εχει διαπιστωσα πως κρατα σταθερα 264 με 268 και με κλησει ειδα και 272.Την τεταρτη πηγα την μηχανη στον μηχανικο μου και επειδη γουσταρω τρελα την μηχανη μου,του ειπα να μου κανει ενα γενικο Service.Βαλβιδες μπεκ λαδια υγρα τα παντα!!Τα εσκασα για να εχω το κεφαλι μου υσηχο και την καλη μου φρεσκια.Την πηρα απο το συνεργιο εχθες και το βραδι την εβγαλα Αττικη οδο για την χαρω.ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΠΙΑΝΕ 245!!!!!!!!!Σημερα πηρα τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι ισως να ετυχε ισως να ηταν η βενζινη (αποκληεται) η μπορει να μην συνεργαζεται καλα το φιλτρο αερα.Μου ειπε πως καλο θα ηταν να ξαναδω αλλη μια φορα πως παει η μηχανη και τοτε ισως χρειαστει να δει τον αριθμο πλαισιου και να μου παραγγηλει καινουργιο φιλτρο???Του ειπα μηπως δεν καναν καλη ρυθμησει στις βαλβιδες και μου ειπε πως αποκληεται..Τι να κανω.Τα σκαω ρε παιδια για την καλη μου να ειναι παντα σε αριστη κατασταση η μηχανη ακομα και αυτη που ειχα πιο πριν και δουλεια αυτη τη φορα δεν ειδα.Τι μπορει να φτεει??????:sad: :sad: :sad: :sad:

FZR1000
14/07/2007, 12:18
μπορει να φταιει το φιλτρο οντως... στο αλλαξε?

σου ρυθμισε κ τροφοδοσια? (injection)

ποσα χλμ εχει η μηχανη?

zephyr1
14/07/2007, 12:55
Βαλβιδες μπεκ γιατι πειραξε?

Αφου το μηχανακι πηγαινε μια χαρα,επρεπε να παρεις λαδια φιλτρα και λοιπα αναλωσημα και να τα κανες μονο σου.

Τεσπα φιλτρο σου αλλαξε και αν ναι γιατι δεν παει το μηχανακι και αν οχι παλι γιατι δεν παει ενω πηγαινε.Εγω δεν θα πειραζα βαλβιδες και μπεκ αν δεν ειχα προβλημα.

Καλα ξεμπερδεματα.:wave2:

FZR1000
14/07/2007, 13:02
για τα μπεκ καλα τα λες ζεφυρ,

αλλα οι βαλβιδες μπορει να ειναι χαλια (μικροτερα διακενα), και η μηχανη να πηγαινει αριστα μεχρι να μεινει...

H.A.Balafoutre
14/07/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
Πριν 2 εβδομαδες αγορασα ενα cbr 600 valentino rosi εκδοση 2002 μοντελο.Δεν εχω και πολλες γνωσεις στα τεχνικα θεματα γι`αυτο και θελω την βοηθεια σας.Οταν ανοιξα την μηχανη για να δω τι τελικη εχει διαπιστωσα πως κρατα σταθερα 264 με 268 και με κλησει ειδα και 272.Την τεταρτη πηγα την μηχανη στον μηχανικο μου και επειδη γουσταρω τρελα την μηχανη μου,του ειπα να μου κανει ενα γενικο Service.Βαλβιδες μπεκ λαδια υγρα τα παντα!!Τα εσκασα για να εχω το κεφαλι μου υσηχο και την καλη μου φρεσκια.Την πηρα απο το συνεργιο εχθες και το βραδι την εβγαλα Αττικη οδο για την χαρω.ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΠΙΑΝΕ 245!!!!!!!!!Σημερα πηρα τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι ισως να ετυχε ισως να ηταν η βενζινη (αποκληεται) η μπορει να μην συνεργαζεται καλα το φιλτρο αερα.Μου ειπε πως καλο θα ηταν να ξαναδω αλλη μια φορα πως παει η μηχανη και τοτε ισως χρειαστει να δει τον αριθμο πλαισιου και να μου παραγγηλει καινουργιο φιλτρο???Του ειπα μηπως δεν καναν καλη ρυθμησει στις βαλβιδες και μου ειπε πως αποκληεται..Τι να κανω.Τα σκαω ρε παιδια για την καλη μου να ειναι παντα σε αριστη κατασταση η μηχανη ακομα και αυτη που ειχα πιο πριν και δουλεια αυτη τη φορα δεν ειδα.Τι μπορει να φτεει??????:sad: :sad: :sad: :sad:

Για κάτσε, πόσα χιλιόμετρα είχε όταν το αγόρασες? (φαντάζομαι μεταχειρισμένο) και πόσα όταν το πήγες στο μάστορα?
Ήταν επίσημο συνεργείο χονδα...ήήήήή και πως του έδοσες τα λεφτά σου και τη μηχανή σου?

Τα ρωτάω αυτά διότι βαλβίδες, μπέκ...στα πόσα πρέπει να ρυθμίζοντε?

Mafiozos
14/07/2007, 13:20
η μηχανη ειχε 42000 χλμ.και για να εχω το κεφαλι μου υσηχο ειπα να κανω ενα μεγαλο service.Δεν ξερωτι του ειχε κανει ο ιδιοκτιτης πριν..

Mafiozos
14/07/2007, 13:21
φιλτρο δεν αλαξε γιατι μου ειπε οτι ηταν σε καλη κατασταση..

Mafiozos
14/07/2007, 13:22
υπαρχει περιπτωσει απο την στιγμη που ρυθμησε βαλβιδες και καθαρησε τα μπεκ το φιτρο που ειχε να μην μπορει να συνεργαστει?:eyepop:

FZR1000
14/07/2007, 13:23
οποτε σου μαμησε την τροφοδοσια.......

μπα χλωμο μονο αν ειχε βαλει αλλο φιλτρο διαφορετικο...

κ ποσα σου πηρε?

zephyr1
14/07/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
η μηχανη ειχε 42000 χλμ.και για να εχω το κεφαλι μου υσηχο ειπα να κανω ενα μεγαλο service.Δεν ξερωτι του ειχε κανει ο ιδιοκτιτης πριν..

Δεν το βλεπω και πολυ ησυχο το κεφαλι σου.

Ρε honda ειναι ,μην ρυθμιζεις τιποτα.Πες του να σου αλλαξει το φιλτρο χωρις να το πληρωσεις με την συμφωνια οτι μονο αμα πηγαινει θα του το πληρωσεις.
Μην μπεις στην διαδικασια :βαλε αυτο βαλε εκεινο και τα επυβαρινεσαι ολα εσυ,υπαρχουν πολλα λαμογια.Τριξτου λιγο τα δοντια.

Mafiozos
14/07/2007, 13:38
Injection δεν πειραξε και το φιλτρο δεν μπορω να καταλαβω πως γινετε να μην συνεργαζετε..350 ευρω εδωσα γαμοτο μου.Τον μηχανικο μου τον ξερω 2 χρονια και του πηγαινα ενα suzuki gs500f που ειχα και μου εκανε παντα καλη δουλεια.Μπορει να ετυχε??Θα το ξαναβγαλω σημερα..

Mafiozos
14/07/2007, 13:41
Γιατι σε αυτη την χωρα δεν γινετε τιποτα σωστα ρε γαμοτο!!!!!!!!Μα να παω την μηχανη για service να τα σκασω και να μου πηγαινει χηροτερα απ`οτι πηγενε!!!!Θα σκασω:a023: :a023: :a023: :a023: :a023: :a023:

Mafiozos
14/07/2007, 13:43
Σας ευχαρηστω παντως!!!:beer: :beer:

FZR1000
14/07/2007, 13:44
ποιος ξερει τι αλλο μπορει να πειραξε ... φιλτρο βενζινης ισως? μηπως εβαλε κανα πιο "κλειστο"...

αλλαξε φιλτρο αερα κ βλεπεις.....

kiriakost
14/07/2007, 14:53
Να κάνω μια αδαή ερώτηση ? δεν υπάρχουν ειδικά ηλεκτρονικά μηχανήματα, διαγνωστικά για τα CBR !!

Ενας τέτοιος έλεγχος, θα δείξει τα πάντα .

dirtbird
14/07/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
Injection δεν πειραξε

Και να 'θελε, θα ήθελα να ξερα πως θα το έκανε.:winka:

Και για καθήστε μια στιγμή ρε μάγκες...
Αν μία μοτό 600cc, παρουσιάζει διαφορά 20χαω στην τελική της λόγω πτώσης απόδοσης, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μην καταλαβαίνεις κάτι και στις υπόλοιπες σχέσεις σε χαμηλότερες ταχύτητες - ειδικά εάν είναι και 600cc (γιατί εάν ήταν κάποιο μεγάλο, λόγω ροπής ίσως να σε κορόιδευε).

Απ' την άλλη........ έχει από 6 έως 8 μποφωράκια τις τελευταίες μέρες.......... :winka: :winka:

FZR1000
14/07/2007, 15:05
μπα Κυριακο μονο με καμια καυσαναλυση αν δεις οτι το μειγμα δεν εινα σωστο και το ρυθμισεις... μπορει να φταιει κ αυτο...

dirtbird
14/07/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
ποιος ξερει τι αλλο μπορει να πειραξε ... φιλτρο βενζινης ισως? μηπως εβαλε κανα πιο "κλειστο"...

αλλαξε φιλτρο αερα κ βλεπεις.....

Εάν είχε πρόβλημα παροχής, θα έκανε διακοπές στις υψηλότερες ταχύτητες και σχέσεις...


Τι ψυχή να 'χει πάντως ένα φίλτρο αέρα (20-30?)?

Αλλά εάν δεν το έχεις στοκ και πρέπει να τρέχεις να το αγοράσεις..... καλοκαιριάτικα.... και με δουλειά να περιμένει στο μαγαζί......

Ε τότε είναι μια χαρά ;) :D