PDA

View Full Version : Τι μπορει να φτεει?



Mafiozos
14/07/2007, 12:02
Πριν 2 εβδομαδες αγορασα ενα cbr 600 valentino rosi εκδοση 2002 μοντελο.Δεν εχω και πολλες γνωσεις στα τεχνικα θεματα γι`αυτο και θελω την βοηθεια σας.Οταν ανοιξα την μηχανη για να δω τι τελικη εχει διαπιστωσα πως κρατα σταθερα 264 με 268 και με κλησει ειδα και 272.Την τεταρτη πηγα την μηχανη στον μηχανικο μου και επειδη γουσταρω τρελα την μηχανη μου,του ειπα να μου κανει ενα γενικο Service.Βαλβιδες μπεκ λαδια υγρα τα παντα!!Τα εσκασα για να εχω το κεφαλι μου υσηχο και την καλη μου φρεσκια.Την πηρα απο το συνεργιο εχθες και το βραδι την εβγαλα Αττικη οδο για την χαρω.ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΠΙΑΝΕ 245!!!!!!!!!Σημερα πηρα τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι ισως να ετυχε ισως να ηταν η βενζινη (αποκληεται) η μπορει να μην συνεργαζεται καλα το φιλτρο αερα.Μου ειπε πως καλο θα ηταν να ξαναδω αλλη μια φορα πως παει η μηχανη και τοτε ισως χρειαστει να δει τον αριθμο πλαισιου και να μου παραγγηλει καινουργιο φιλτρο???Του ειπα μηπως δεν καναν καλη ρυθμησει στις βαλβιδες και μου ειπε πως αποκληεται..Τι να κανω.Τα σκαω ρε παιδια για την καλη μου να ειναι παντα σε αριστη κατασταση η μηχανη ακομα και αυτη που ειχα πιο πριν και δουλεια αυτη τη φορα δεν ειδα.Τι μπορει να φτεει??????:sad: :sad: :sad:

banditgr
14/07/2007, 22:07
diladi tin diafora esi tin katalaves mono stin teliki?Ston tropo pou anevazei klp. den katalaves diafora?An oxi tote isos na einai i idea sou,i kai oi sinthikes tou kairou klp.Alios na tou apaitisis mia dinamometrisi gia na deis pou pezei i mixani kai vevea oxi na prospatheis na piaseis 270km (pou to 600 den paei tosa real oute se gkremo) diakindineyontas tin zoi sou mono kai mono giayto.

Fireball400
14/07/2007, 23:15
Καλή η ιδέα για δυναμομέτρηση!Αν είσαι σίγουρος ότι έτσι έχουν τα πράγματα σκέψου την περίπτωση να αλλάξεις μηχανικό...

gcrook
15/07/2007, 11:15
Μην αγχωνεσαι.
θα πρεπει να ξερεις οτι η τελικη ειναι σαν το τετοιο, σαν το αυτο ενα πραγμα, δηλαδη δεν θα μπορεις να την πιανεις παντα....
ελεγε ο παππους μου....

...βεβαια μετα το 3ο εγκεφαλικο κανενας δεν τον καταλαβαινε αλλα δοξα σοι ο Θεος θυμομαστε τις
πολυτιμες συμβουλες του, και τα καταπληκτικα ευφυολογηματα του, που γεμιζαν τις μερες μας με χαρα γελιο και τραγουδι.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
16/07/2007, 11:55
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Στις Γενικές ματώνουμε το πουλάκι μας άφοβα, γλύκα .... :D

zephyr1
16/07/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Στις Γενικές ματώνουμε το πουλάκι μας άφοβα, γλύκα .... :D


Παντου το ματωνουμε.:D

costas81
16/07/2007, 13:45
η ένταση και η φορά του αέρα ειναι το πιο πιθανό να σου δημιουργεί αυτή την διαφορά στα χιλιόμετρα!

OldMan
16/07/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
η ένταση και η φορά του αέρα ειναι το πιο πιθανό να σου δημιοθργέι αυτή την διαφορά στα χιλιόμετρα!
Ρίξε μας και τον τύπο της αεροδυναμικής άντωσης σε σχέση με το τετράγωνο της ταχύτητας, την μετωπική επιφάνεια και τον συντελεστή οπισθέλκουσας, να μας ξεστραβώσεις λίγο ...:winka:

costas81
16/07/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρίξε μας και τον τύπο της αεροδυναμικής άντωσης σε σχέση με το τετράγωνο της ταχύτητας, την μετωπική επιφάνεια και τον συντελεστή οπισθέλκουσας, να μας ξεστραβώσεις λίγο ...:winka:



θα μπούμε σε αναλύσεις και θα φτάσουμε το ποστ 500 σελίδες!ποιος τον ακούει μετά τον bart!!

:smilea:

OldMan
16/07/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
θα μπούμε σε αναλύσεις και θα φτάσουμε το ποστ 500 σελίδες!ποιος τον ακούει μετά τον bart!!
Με κάτι τέτοιους σκοταδιστές καραφλούς μένουμε στην αμάθεια ...:sad:

zuper_S
16/07/2007, 14:16
Για την ωση της μηχανης δεν μιλησε κανενας...lol
:D :D :D

OldMan
16/07/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuper_S
Για την ωση της μηχανης δεν μιλησε κανενας...
Και πολύ καλά έκανε (ο κανένας) γιατί δεν μιλάμε για τουρμπίνες ... :D