PDA

View Full Version : Bmw F650 δεν ήθελε να ξεκινήσει



veagle
14/07/2007, 15:15
BMW F650 Πρόβλημα... δεν έπαιρνε μπροστά...


Ξεκινάω Δευτέρα πρωί να πάω στην Δουλειά και η μηχανή παίρνει μπρος λίγο δύσκολα...

Με το που πάω να δώσω γκάζι πήγαινε μέχρι 4000 στροφές και μετά μπερδέματα, δεν ανέβαζε με τίποτα στροφές.

Ανεβάζω ταχύτητα, προχωράει και πάλι κολλάει στις 4000 στροφές.

Συνεχίζω και κάνω το ίδιο περίπου για -3 χιλιόμετρα.

Μετά αρπάζει μια χαρά....

Φεύγοντας απο την Δουλειά παίρνει μπρος κανονικά και πάω σπίτι.

Την επομένη το προωί ξεκινάω κατά τις 6:00 για Θεσσαλονίκη με το μοτόρι...

Για να πάρει μπρος την έσπρωξα και πήρε!

την άφησα να δουλεύει λίγο στο ρελαντί και μετά πάω να φύγω..
Τα ίδια με την προηγούμενη ώρα...

Λέω τώρα επειδή πρέπει να πάω θεσσαλονίκη (δε βαριέσαι) και συνεχίζω...
Ούτε ένα μικρό πρόβλημα στην πορεία. όλα μια χαρά...

Τέλος πάντων. Αφήνω το μοτόρι την Τρίτη στην Σαλόνικα και κατεβαίνουμε ΜΕΤΑΛΙΚΑ με αμάξι 5 άτομα. (οι φλώροι΄που πήγαν με το αμάξι [τέσπα]).

Γυρνάω την Τετάρτη Σαλόνικα και πάω να φύγω με το μοτόρι για επιστροφή.

Δεν ξεκινάει καθόλου.

Ακούγεται ένα τσικ τσικ τσικ όταν πατάω την μίζα.
Ε λέω, θα θέλει σπρώξιμο...
Σπρώχνω... σπρώχνω σπρώχνω και τίποτα.

Μόνο 1 φορά κατάφερε να πάρει μπρος και αυτό έκανε μόνο μπερδέματα.

Σκέφτηκα ότι κάτι πέζει με τα μπουζί και την βενζίνη...

Τελικά την άφησα Σαλόνικα την μηχανή για 1μιση βδομάδα!!! (μη με βρίζετε για αυτό) Είχα δουλειές...


Πήγα χθες και ανακάλυψα τι έχει και την έφτιαξα τελικά.

Θέλετε να προσπαθήσετε να βρείτε τι έχει με αυτά τα δεδομένα ή να γράψω τι έφταιξε τελικά..;;;

MikeG
14/07/2007, 15:18
Φίλτρο αέρα ή καρμυλατέρ?

:wave2:

dirtbird
14/07/2007, 15:19
Νερό στη βενζίνη?
Ή/και έμεινε από βενζίνη?

:confused: :rolleyes:

dirtbird
14/07/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
καρμυλατέρ?

:wave2:

όπως αλμυρίκι?
μισιρλού?

:rolleyes: :rolleyes: :cool:

dirtbird
14/07/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
:wave2:

Θα' λεγα ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΝΤΛΙΑΣ ΒΕΝΖΪΝΗΣ, αλλά είναι καρμπυρατεράτο (και μάλλον δεν έχει) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

veagle
14/07/2007, 15:27
Βενζίνη δεν ήταν αν και σταμάτησα την ροή και άδειασα το Καρμπυρατέρ....

kiriakost
14/07/2007, 15:40
Σου έβαλαν κανένα κομμάτι ξύλο στην εξάτμιση ? ( βούλωμα )

άλλη περίπτωση , ρούφηξε το φίλτρο αέρα το πανί που καθαρίζεις την σέλα :lol:

veagle
14/07/2007, 15:47
όχι! τίποτα απο αυτά!!

Ένα και μοναδικό πρόβλημα είχε!



Για να βοηθήσω:

Για να την βάλω μπροστά, μπορούσα να την βάλω μόνο με καλώδια απο ένα φορτηγάκι.

Έπερνε μπροστά αλλά μόλις πήγαινα να δώσω λίγο γκάζι έκανε κάτι περίεργα μπερδέματα λες και έχει νοθευμένη βενζίνη και αν έδινες περισσότερο γκάζι έσκαγε και έκλεινε!

Σημείωση: Μόνο στο ρελαντί δούλευε και όταν λέω εδινα γκάζι δεν κατάφερνε να περάσει τις 2000 στροφές.

xampos
14/07/2007, 16:15
μη σκατε

θα το βρει ο oldman :D :D

:look: :look: :look:

xampos
14/07/2007, 16:17
αλλα ας πω και γω τη μ@λ@κια μου :p :p

μπας και ητανε μπουζοπιπα,μπουζοκαλωδιο και ειχε διαροη το ρευμα και γι αυτο εκανε διακοιπες :confused: :confused:

veagle
14/07/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
αλλα ας πω και γω τη μ@λ@κια μου :p :p

μπας και ητανε μπουζοπιπα,μπουζοκαλωδιο και ειχε διαροη το ρευμα και γι αυτο εκανε διακοιπες :confused: :confused:

Αν και άλλαξα μπουζί. τα μπουζί δοέλευαν.

Όταν λες είχε διαροή το ρέυμα τι εννοείς...;;;

airamhag
14/07/2007, 16:46
:look: :confused:

veagle
14/07/2007, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
δεν μπορω θα σκασω...θα το πω κ ας ειναι μαλακια ..μπαταρια?

ΝΑΙ!!! Μπράβο...1!!!!



Και το κατάλαβα με τον εξής τρόπο.

Όταν το έβαζα μπροστά με καλώδια απο φορτηγάκι εγώ τα έβγαζα κατευθείαν εκτός απο 1 φοά που τα άφησα λίγο παραπάνω και δίνω μια το γκάζι και δούλεψε μια χαρά!!!
Πήγα αγόρασα μια μπαταρία και όλα καλά!

ΒΕΒΑΙΑ θα ψάξω να βρω μήπως έχει καμιά διαροή και δεν φορτίζει ή χάνει
Ανορθωτής ή κάτι τέτοιο!!

Ευχαριστώ για όλα...

ΤΕΛΟΣ!!!Υ.Γ.: Κερνάω μπύρα σε περίπτωση που ανέβεις προς Καβάλα airamhag

airamhag
14/07/2007, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
ΝΑΙ!!! Μπράβο...1!!!!


:eyepop: :look:
τι εγινε ρε παιδια?




Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle

Ευχαριστώ για όλα...

ΤΕΛΟΣ!!!Υ.Γ.: Κερνάω μπύρα σε περίπτωση που ανέβεις προς Καβάλα airamhag

τι ευχαριστεις ? σαμπως σμπρωξαμε ?

:D :beer: :beer: :beer:









βρε λες να παιξω κ κανα λοτο σημερα?:look:

veagle
14/07/2007, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
:eyepop: :look:
τι εγινε ρε παιδια?

τι ευχαριστεις ? σαμπως σμπρωξαμε ?



Ευχαριστώ για την συμμετοχή...

Τα δώρα θα κληρωθούν όταν θα πάρω ΤΣΟΠΕΡ!!!

veagle
14/07/2007, 17:19
,


96456

veagle
14/07/2007, 17:19
:beer: :beer:

airamhag
14/07/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Ευχαριστώ για την συμμετοχή...

Τα δώρα θα κληρωθούν όταν θα πάρω ΤΣΟΠΕΡ!!!


:beer: :beer: :beer: :beer:

xampos
14/07/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Αν και άλλαξα μπουζί. τα μπουζί δοέλευαν.

Όταν λες είχε διαροή το ρέυμα τι εννοείς...;;;

στο δικο μου ειχα που και που διακοπες στο γκαζι στιγμιεα

αυτο οφειλοτανε στην μπουζοπιπα που δεν κουμπονε καλα. αλλαζοντας την το προβλημα εξαφανιστηκε

αφου ητανε η μπαταρια γιατι δεν επερνε ουτε με σπρωξιμο ?

veagle
14/07/2007, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
αφου ητανε η μπαταρια γιατι δεν επερνε ουτε με σπρωξιμο ?

Αυτήν τν απορία είχα και εγώ!!!

Ειδικός δεν είμαι! αλλά....


Την μηχανή για να την δοκιμάζω, την έβαζα μπρος με καλώδια απο ένα φορτηγάκι που είχαμε εκεί δίπλα.

Λοιπόν:

Συνέδεα την μπαταρία μου με το φορτηγάκι, πατούσα την μίζα και έπερνε μπροστά κανονικά.
Εγώ αμέσως όμως έβγαζα τα καλώδια που καλωδίωνα την μπαταρία και μετά δοκίμαζα το γκάζι να δω αν δουλεύουν όλα καλά.
Δεν δούλευαν όμως και έκανε αυτά τα περίεργα μπερδέματα σαν ατροφία, σαν νοθευμένη βενζίνη και τέτοια.
Μόνο ρελαντί και μέχρι 2000 στροφές δούλευε!


Κάποια στιγμή μετά απο πολλές δοκιμές, αφήνω τα καλώδια πάνω στην μπαταρία μου και δοκιμάζω το γκάζι!
Όλα δούλευαν τέλεια...
Κανονικότατα!!!

Η μπαταρία μου είχε καταστραφεί και σκέφτομαι ότι δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί το κύκλωμα...

Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση...!!!

xampos
14/07/2007, 18:01
αρα ακομα ψαχνουμε την αιτια η μΕ φαινεται ?


:confused:

veagle
14/07/2007, 18:06
Όχι ακριβώς...!!!

Η μηχανή τώρα δουλεύει μια χαρά!!!

Απλά για να δω αν δεν φταίει τίποτα άλλο ηλεκτρονικό - ηλεκτρολογικό όπως ανορθωτής ο οποίος φορτίζει την μπαταρία, πρέπει να κάνω κάποιες δοκιμές!!!

Εγώ τελικά έμεινα μια μέρα Σαλόνικα και την επομένη συνέχισε να δουλεύει τέλεια και γύρισα καβαλα!!!

xampos
14/07/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Όχι ακριβώς...!!!

Η μηχανή τώρα δουλεύει μια χαρά!!!

Απλά για να δω αν δεν φταίει τίποτα άλλο ηλεκτρονικό - ηλεκτρολογικό όπως ανορθωτής ο οποίος φορτίζει την μπαταρία, πρέπει να κάνω κάποιες δοκιμές!!!

Εγώ τελικά έμεινα μια μέρα Σαλόνικα και την επομένη συνέχισε να δουλεύει τέλεια και γύρισα καβαλα!!!

στο μηχανικο που σου ειχα πει πηγες?

veagle
14/07/2007, 19:23
Όχι.

Είχα τελειώσει κατά τις 9 και κάτι χθες Παρασκευή και την έκανα την επομένη νωρίς το πρωί (σήμερα) για Καβάλα κα δεν προλάβαινα!

Ευτυχώς ή Δυστυχώς έχουμε κάποιους καλούς σχετικά πάντα μηχανικούς και εδώ.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Anty12
16/07/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Όχι ακριβώς...!!!

Η μηχανή τώρα δουλεύει μια χαρά!!!

Απλά για να δω αν δεν φταίει τίποτα άλλο ηλεκτρονικό - ηλεκτρολογικό όπως ανορθωτής ο οποίος φορτίζει την μπαταρία, πρέπει να κάνω κάποιες δοκιμές!!!

Εγώ τελικά έμεινα μια μέρα Σαλόνικα και την επομένη συνέχισε να δουλεύει τέλεια και γύρισα καβαλα!!!

Να το κάνεις οπωσδήποτε....
Αν ο ανορθωτής , ή τα τυλίγματα του εναλλάκτη δεν βγάζουν ονομαστικές τάσεις και ρεύματα , πολύ σύντομα η μπαταρία σου θα αποδημήσει εις Κύριων , και ίσως πάρει μαζί της και την ηλεκτρονική για παρέα ......
Σου μιλάω εξ ιδίας πείρας....

harlek
16/07/2007, 12:20
Σίγουρα φταίει ο ανορθωτής και αυτός ξέκανε τη μπαταρία σου. Τσέκαρέ τον πριν ξαναπάθεις τα ίδια.

OldMan
16/07/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Σίγουρα φταίει ο ανορθωτής και αυτός ξέκανε τη μπαταρία σου.
Και τον ανορθωτή ποιος τον ξέκανε ??? :confused:

harlek
16/07/2007, 12:35
Η παράδοση του πνεύματος των ανορθωτών του F650 είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Και δεν οφείλεται πάντα σε ελλειπή συντήρηση της μπαταρίας (αν αυτό εννοείς), αλλά σε μέτρια (να το πούμε κομψά...) ποιότητα κατασκευής και ελλειπή εξαερισμό λόγω θέσης(κατω απ τη σελα).

MikeG
16/07/2007, 14:16
Ο ανορθωτής είναι "κλασικό" πρόβλημα στο F650F. Σήμερα μάλιστα το συζητούσα με το μηχανικό της BMW για ένα μηχανάκι ενός φίλου. Ο ανορθωτής καίγεται λόγω του ότι βρίσκεται κάτω από τη σέλα & δε μπορεί να εξαεριστεί (παγώσει) καλά. Ο φίλος μου είπε ότι σε 9 χρόνια άλλαξε 3 ανορθωτές.
Ελπίζω να βοήθησα..:winka:

:wave2:

veagle
16/07/2007, 23:48
Δυστυχώς δεν είχα ακόμα τον χρόνο να το ελέγξω.

Μέσα στην βδομάδα θα σας ενημερώσω αν τελικά φταίει και κάτι άλλο εκτός απο την μπαταρία.

OldMan
17/07/2007, 11:15
Καλό θα ήταν να το έβλεπες σε Ηλεκτρολόγο, γιατί αρκετοί μηχανικοί ΔΕΝ ξέρουν να μετράνε Ανορθωτές ....:winka:

veagle
17/07/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλό θα ήταν να το έβλεπες σε Ηλεκτρολόγο, γιατί αρκετοί μηχανικοί ΔΕΝ ξέρουν να μετράνε Ανορθωτές ....:winka:

Ακόμα να το πάω...

Αλλά θα τον μετρήσω εγώ πρώτα διότι κάτι ξέρω απο Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά, και μετά θα τον πάω και σε έναν γνωστό Ηλεκτρολόγο - μηχανικό που του είχα πάει και την Virago μου όταν έκαψε τον Ανορθωτή και μου έβαλε άλλον...!!!


Ευχαριστώ για την πληροφορία (και τον κόπο) πάντως....

veagle
28/07/2007, 09:54
ΤΕΛΙΚΑ ήταν ο ανορθωτής!!!

Όπως το υποψιαζόμουν!!!


Την έφτιαξα και συνεχίζει να πετάει!!!

OldMan
28/07/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
ΤΕΛΙΚΑ ήταν ο ανορθωτής!!!
Όπως το υποψιαζόμουν!!!
:eyepop: :look: :eyepop:
Τα ανωτέρω posts δεν νομίζω να εκφράζουν αντίστοιχη "υποψία" εκ μέρους σου ...:beer:

mobynik
09/08/2008, 13:34
Γεια και χαρά σας. Το έχω γράψει και αλλού αυτό αλλά θα το ξαναγράψω και εδώ:
Λοιπόν είχα πριν μία εβδομάδα παρόμοιο πρόβλημα. Η μηχανή έσβησε ξαφνικά όταν σταμάτησα και έκαιγε συνεχώς μία ασφάλεια. Κατάλαβα ότι κάτι έπαιζε με βραχυκύκλωμα και την πήγα σε ηλεκτρολόγο, στην Θεσσαλονίκη. Μου είπε ότι ήταν ο ανορθωτής, τον οποίο και άλλαξε και πλήρωσα 85 ευρώ. Ο τύπος ήταν απαράδεκτος, αλλά ελείψει άλλου τι να κάνω? Ούτε καν μου είπε τι έβαλε (από την τιμή βέβαια κατάλαβα ότι δεν είχε βάλει και κανέναν πολύ σοβαρό ανορθωτή).
Παίρνω τη μηχανή και την επόμενη μέρα στο δρόμο μου κάνει ακριβώς το ίδιο με αυτό που αναφέρεται στο αρχικό post στις 3.000 στροφές. Μπερδέματα, σαν να είχε πάρει νερό, όπως ακριβώς όταν μένεις από βενζίνη. Σταματάω, κάνω έναν οπτικό έλεγχο (καθότι και μεγάλος μάστορας πανάθεμά με....τίποτα δεν ξέρω) και ξεκινάω τσούκου-τσούκου να πάω στο κοντινότερο συνεργείο. Σταματάω, μου λέει να πάω κάπου αλλού γιατί για ηλεκτρολογικό το έκοβε, βάζω μπροστά τη μηχανή, όλα ΜΙΑ ΧΑΡΑ! (για όλη την ημέρα).
Την επόμενη μέρα ξεκινάω, ξανά τα ίδια, με το που έφτανε στις 3.000 στροφές πάλι μπερδέματα και σκασίματα. Ρωτάω έναν φίλο και με στέλνει σούμπιτο σε έναν ηλεκτρολόγο άλλον. Δεν θυμάμαι τώρα στοιχεία, αλλά επιφυλάσσομαι μόλις βρω την κάρτα του, κ. Γιάννης λέγεται και είναι κοντά στην Αγ. Δημητρίου.
Βλέπει τον ανορθωτή, μετράει τα ρεύματα μπροστά μου και μου δείχνει ότι ανέβαινε πάρα πολύ και ότι αυτό ήταν το πρόβλημα. Μου εξηγεί ότι πέρα από το γνωστό πρόβλημα των F με τον ανορθωτή, ο συγκεκριμένος δεν έκανε για τη μηχανή. Μου προτεινει να μου βάλει έναν άλλο (150 ευρώ). Το σκέφτομαι, φεύγω και για διακοπές με τη μηχανή, τι να κάνω? Προτίθεται μάλιστα να αγοράσει τον άλλο ανορθωτή με 80 ευρώ, οπότε να πληρώσω μόνο τα 70 και μου λέει ότι είναι σίγουρος κατά 99% ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Τον βάζει, κάνει και μία πατέντα τοποθετώντας ένα φύλλο αλουμινίου από κάτω για να μην ζεσταίνεται υπερβολικά όπως μου είπε και όλα οκ. Ξαναμετράει τα ρεύματα (μπροστά μου), όλα καλά και σταθερά.
Φεύγω και η μηχανή εδώ και 5 μέρες είναι οκ επιτέλους, οπότε και φεύγω για τις διακοπούλες μου άφοβα.
Σόρρυ για το τεράστιο pοst, αλλά εμένα αυτά που έγραψε ο φίλος εδώ πολύ με βοήθησαν και είπα να τα γράψω μήπως βοηθήσω και εγώ με τη σειρά μου κάποιον, αφού είμαστε 2 με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα :)
καλές διακοπές σε όλους