PDA

View Full Version : Μου χάλασε!!! τι να κάνω ? που να παω ?



afrotwin
22/09/2004, 14:42
Εδώ συζητάμε για οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα
Από το πως γρασάρω την αλυσίδα
μέχρι πως κάνω service μόνος μου
Και τη λάδια να βάλλω....
Που έχει ένα καλό μάστορα?
Τη φρένα να πάρω?
Και οτιδήποτε μας απασχολεί γύρο από αυτά τα θέματα

afrotwin
22/09/2004, 14:58
Από τον φίλο gmag

φιλε στεργιε....καταρχας σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου οπως και ολους τα παιδια....το προβλημα μαλλον λυθηκε αλλα δεν ήταν οι πόλοι...τους πόλους τους εβγαλα του έτριψα,έριξα σπρευ..τίποτα...καποιος μου σύστησε έναν ηλεκτρολόγο στην πατρα ο οποιος να φανταστείτε παρολο που ημουν διπλα απο το μαγαζί του δεν τον έβλεπα διοτι ούτε επιγραφή δεν είχε...αφασίας άνθρωπος ίδρωσα όταν έλυσε το ρολοί βίδες....δεν ήξερα αν ήξερε τι έκανε ...τελικά μετα απο ψάξιμο και μετρημα το πρόβλημα εντοπίστηκε στην ασφάλεια που ειναι δίπλα στο καπάκι..όχι την κυριως ασφάλεια που είναι διπλα στον ανορθωτή αλλά την ασφάλεια που βρίσκεται μαζί με όλες τις ασφάλειες στο δεξι καπάκι οπως καβαλάμε την μηχανή...μια απλή ασφάλεια που ουτε με ταλαιπωρησε να την αλλάξω διότι ειχε ανταλακτικό στο καπάκι...τοσο απλα..
μετα πιασαμε κουβέντα για τον ανορθωτη...μου έβαλε μια γειωση που σύνδεε την μπαταρια με κάτι αλλα δεν ξερω τι....αλλά μου είπε οτι και να μου κανει άσχημη ο ανορθωτής δεν θα κανει ζημια στα υπόλοιπα όργανα...πολύ καλός αν κια ομολογώ ότι φοβήθηκα...τωρα βουρ για αλλά πράγματα..όπως σκεφτομαι να βαλω εξτρα όργανα όπως βολτομετρο πίεση λαδιού κλπ κλπ.....

αα και ακτι αλλο...στο trip computer ο προυγούμενος ιδιοκτήτης είχε βαλει μπλε φωτισμό γιαυτο και εγω έχω λαμπερο φωτισμό σε σχεση με αλλα αφρικα,,,(δειτε παλιο ποστ)....

afrotwin
22/09/2004, 21:08
apo africanos31

και εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το Αφρικα αν και εμεινα σε ταξιδι απο αντλια βενζινης(20.000 χλμ μονο ειχε κανει) αλλα συνεδεσα το σωληνακι της βενζινης κατευθειαν στα καρμπυρατερ και σιγα σιγα εφθασα (καθε 40-50 χλμ γεμισμα ρεζερβουαρ) η καινουργια αντλια ηταν λιγο διαφορετικη........και στο Σαρακακη τους εκανα φασαρια
Αν εβγαινε και 1000 αρι θα ταν τελειο.........

gmak
23/09/2004, 10:44
πειτε μου (αν δεν βαριεστε) τι λαδια βαζετε στην κουκλα σας και το κυριοτερο την αναλυση τους. εγω πχ βαζω silicone 10-40..το λεω αυτο διοτι επικρατει η αποψη οτι εδω στην ελλαδα πρεπει να αλλαξουμε του τυπο και να τον κανουμε 15-45 η 20-50...πειτε μου την γνωμη σας....

υγ ενας παλιος αφρικανος αλλα και τεχνικος συναμα μου ειπε για balray 20-50 h 15-45 αν δεν κανω λαθος...συγκεκριμενα μου ειπε:στην πρωτη βολτα θα δεις διαφορα στο μοτερ και σασμαν

afrotwin
23/09/2004, 11:19
Λιπαντικά:
Οι προδιαγραφές των λιπαντικών των μοτοσικλετών (και των αυτοκινήτων) όπως καθορίζονται από διάφορους φορείς τυποποίησης καθορίζουν τα χαρακτηριστικά αυτών των λιπαντικών.

Οι προδιαγραφές των λιπαντικών είναι κυρίως τριών τύπων:

API που είναι οι προδιαγραφές του Αμερικάνικου Ινστιτούτου Πετρελαίου

CCMC, είναι οι Ευρωπαϊκές προδιαγραφές και

Jaso είναι οι Ιαπωνικές προδιαγραφές


--------------------------------------------------------------------------------
Προδιαγραφές του Αμερικάνικου Ινστιτούτου Πετρελαίου:

Αυτές έχουν θεσπιστεί από την API σε συνεργασία με τη SAE και την ASTM.
Χαρακτηρίζονται από δύο γράμματα, το πρώτο είναι το S από το "Spark plug ignition" και δηλώνει την χρησιμοποίηση σε κινητήρες εσωτερικής καύσης, ενώ το δεύτερο περιλαμβάνει τα γράμματα του λατινικού αλφαβήτου αρχίζοντας από το A

API SA:
Ορυκτέλαια χωρίς χημικά πρόσθετα, η κυκλοφορία των οποίων έχει απαγορευτεί.
API SB:
Λιπαντικά με πρόσθετα κατά της γήρανσης και της φθοράς των οποίων η φθορά έχει επίσης απαγορευθεί. API SC:
Προδιαγραφή του 1964.
Τα λιπαντικά που περιλαμβάνει περιέχουν πρόσθετα κατά της σκουριάς, της διάβρωσης και των εναποθέσεων άνθρακα.
API SD:
Προδιαγραφή του 1968.
Έχει καταργηθεί από το 1971. API SE:
Καλύπτει τους κινητήρες κατασκευής 1972-1980 και περιλαμβάνει λιπαντικά με πρόσθετα κατά της οξείδωσης. API SF:
Δημιουργήθηκε το 1980.
Περιλαμβάνει λιπαντικά με που παρέχουν αυξημένη προστασία κατά της φθοράς και της οξείδωσης.
API SG:
Δημιουργήθηκε το 1989.
Είναι έτσι η πιο σύγχρονη προδιαγραφή, υπερκαλύπτει όλες τις προηγούμενες και περιλαμβάνει λιπαντικά που προσφέρουν αυξημένη προστασία κατά της φθοράς και της οξείδωσης (σε σχέση με τα API SF ) αλλά και προστασία κατά των επικαθήσεων άνθρακα και της διάβρωσης. Τέλος, οι προδιαγραφές TA-TC καλύπτουν τα λιπαντικά των δίχρονων κινητήρων με την εξής διαβάθμιση:
TA, TB, TC, TC+, TSC-2 και TSC-3, και έχουν οριοθετηθεί από τον Ιαπωνικό οργανισμό JASO

--------------------------------------------------------------------------------
Προδιαγραφές Ευρωπαϊκής ένωσης, CCMC:

G1:
Έχει λήξει από το 1989 και περιελάμβανε ορυκτέλαια που κάλυπταν τις ελάχιστες απαιτήσεις των κινητήρων. G2:
Αναφέρεται σε μονότυπα λιπαντικά επιπέδου API-SF και αντικαταστάθηκε το 1989 από την προδιαγραφή G4.
G3:
Όμοια προδιαγραφή με τα πολύτυπα λιπαντικά API-DG, η οποία επίσης αντικαταστάθηκε το 1989 από την G5. G4:
Ατίστοιχη της G2, περιλαμβάνει μονότυπα λιπαντικά μεγάλης αντοχής και υψηλών απαιτήσεων
G5:
Περιλαμβάνει πολύτυπα λιπαντικά υψηλών απαιτήσεων και υπερκαλύπτει την API-SG και την προγενέστερή της G4. ACEA:
Από 1/1/96 οι προδιαγραφές CCMC έχουν αντικατασταθεί από την ACEA.

--------------------------------------------------------------------------------

Τα χαρακτηριστικά SAE:

Τα χαρακτηριστικά SAE ενός λιπαντικού δείχνουν την θερμοκρασία στην οποία το λιπαντικό διατηρεί τα βέλτιστα χαρακτηριστικά ρευστότητας ώστε να μπορεί να επιτελεί το έργο του.
Πολλά λιπαντικά είναι μονότυπα. Αυτό σημαίνει ότι έχουν έναν αριθμό SAE και σχετικά στενά όρια θερμοκρασίας μέσα στα οποία διατηρούν κατάλληλα χαρακτηριστικά ρευστότητας.
Από την άλλη πλευρά τα περισσότερα σύγχρονα λιπαντικά κινητήρων σήμερα είναι πολύτυπα. Χαρακτηρίζονται από 2 αριθμούς SAE που δίνουν το εύρος των θερμοκρασιών μέσα στις οποίες το λιπαντικό διατηρεί τη ρευστότητά του. Ο πρώτος αριθμός δείχνει την ρευστότητα σε χαμηλή θερμοκρασία ( -20C ) και έχει το χαρακτηριστικό "w" (winter) ενώ ο δεύτερος σε υψηλές θερμοκρασίες (100C).
Έτσι ένα λιπαντικό SAE 10w/40 έχει ρευστότητα 10 σε στους -20C και 40 στους 100C.
Ενώ τα χαρακτηριστικά αυτά είναι ιδιαίτερα σημαντικά στους τετράχρονους κινητήρες, μια και μεγάλο εύρος SAE σημαίνει ότι το λιπαντικό διατηρεί τη ρευστότητά του τόσο κατά την εκκίνηση, όσο και κατά τη σκληρή λειτουργία, στους δίχρονους κινητήρες, επειδή το λάδι ανακατώνεται με τη βενζίνη, δεν διατηρεί τα χαρακτηριστικά SAE κατα την δίοδό του από τους κυλίνδρους και για αυτό τα χαρακτηριστικά SAE δεν παίζουν σημαντικό ρόλο όταν χρησιμοποιούνται ως λάδι μίξης.


--------------------------------------------------------------------------------

Ορυκτέλαια, ημισυνθετικά και συνθετικά λάδια.

Ορυκτέλαια είναι τα λάδια που προέρχονται από το πετρέλαιο, από όπου τα παίρνουμε με απόσταξη. Για να είναι σύμφωνα με τις διάφορες προδιαγραφές, αυτά εμπλουτίζονται με διάφορα πρόσθετα. Ανάλογα με τα πρόσθετα αυτά διακρίνουμε τα ορυκτέλαια σε ενισχυμένα και υπέρενισχυμένα.
Από την άλλη πλευρά, συνθετικά είναι τα λάδια που περιέχουν το πολύ 14% ορυκτέλαια στη σύνθεσή τους, ενώ υπάρχουν επίσης τα ημισυνθετικά με πάνω από 14% ορυκτέλαιο και τα 100% συνθετικά που φυσικά δεν περιέχουν καθόλου ορυκτέλαια στη σύστασή τους.

afrotwin
23/09/2004, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmak
πειτε μου (αν δεν βαριεστε) τι λαδια βαζετε στην κουκλα σας και το κυριοτερο την αναλυση τους. εγω πχ βαζω silicone 10-40..το λεω αυτο διοτι επικρατει η αποψη οτι εδω στην ελλαδα πρεπει να αλλαξουμε του τυπο και να τον κανουμε 15-45 η 20-50...πειτε μου την γνωμη σας....

υγ ενας παλιος αφρικανος αλλα και τεχνικος συναμα μου ειπε για balray 20-50 h 15-45 αν δεν κανω λαθος...συγκεκριμενα μου ειπε:στην πρωτη βολτα θα δεις διαφορα στο μοτερ και σασμαν

file mou ego pistevo oti me ta belray 20-50 imisin8etika ise kalimenos i alages lipantikon analoga me ton kero sinistante otan xrisimopiois aplo orikteleo

afrotwin
24/09/2004, 09:00
2109525430
συνεργειο ειδηκευμενο σε africa

Μικρή Λουλού
24/09/2004, 09:21
ΕΧΘΕΣ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ FULL RACING SYNTHETIC ΤΗΣ ΜΟΤΟRΕΧ POY EXOYN SAE 10-60.
ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ...


:beer: :beer: :beer:

afrotwin
30/09/2004, 14:41
MotoPlast

Φαιρινγκ - Επισκευες - Ζελατίνες - Ανεμοθώρακες


Ηπειρου 9 - Αγ. Ανάργυροι


τελ. 2102621891

iannis
30/09/2004, 21:17
εγω παιδια βαζω agip 10 - 60 καλα μου φαινονται δεν εχω βαλει ποτε αλλο, δεν εχω και παραπονο για να τ'αλαξω.

gmak
03/10/2004, 18:08
λοιπον χθες εβαλα για πρωτη φορα bellray 20-50...απο τοτε που αγορασα την μηχανη εβαζα silicone 10-40....εντυπώσεις??

προσωπικα για μενα είδα τεραστια διαφορα πρωτα απο ολα στο σασμαν οπου τωρα η ταχυτητες κουμπωνουν βελούδινα....

στο μοτερ οπου δουλευει πιο μαλακα και αγόγκιστα...

και εναν θορυβο που εκανε και εκτιμουσα οτι ηταν καδενα οταν ζεστενοταν,,,,σταμάτισε..τι να πω...προσωπικα δεν περιμενα να δω τετοιεσ διαφορες..

afrotwin
22/04/2005, 15:44
Συνεργείο
MOTO PSILAKIS
Πελοποννήσου 15 Αργυρουπολη
Τηλ 2109951205
Καλός και φτηνός μάστορας


13291

Stergios69
22/04/2005, 17:12
Πείτε και κανά συνεργείο κατα Σαλονίκη μεριά...

afrotwin
25/04/2005, 10:27
ΒΑΦΕΣ ΠΛΑΙΣΙΩΝ,ΖΑΝΤΩΝ,ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΜΜΟΒΟΛΗ,ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΩΝ.......Λεωφορος Αθηνων 185 , Γεφυρα Κηφισσου,Αιγαλεω ΤΗΛ: 210 5317040

afrotwin
25/04/2005, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Πείτε και κανά συνεργείο κατα Σαλονίκη μεριά...

re sterio psaxno se pola site na vro kati ke den vrisko spoudea pragmata
mono afto

honda roupas
papafi188-190
thl 2310936700

Stergios69
26/04/2005, 07:47
Σε ευχαριστώ ρε άφρο...
Και εγώ ποστάρω σε πολλά site αλλά από ότι φαίνεται, οι άφρικα των Σαλλονικέων δεν χαλάνε ούτε χρειάζονται σέρβις...

afrotwin
26/04/2005, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Σε ευχαριστώ ρε άφρο...
Και εγώ ποστάρω σε πολλά site αλλά από ότι φαίνεται, οι άφρικα των Σαλλονικέων δεν χαλάνε ούτε χρειάζονται σέρβις...

KATEVA MIA VOLTA A8INA NA SE KANOUME ENA CERVICE NA ISIXASIS
:wave2:

psyhakias
17/06/2005, 00:41
στεργιο υπαρχει ενας καλος μαστορας,τιμιος δειχνει αλλα για περισσοτερα εσυ θα κρινεις διοτι οι αποψεις μας ειναι παντα υποκειμενικες.σπανια ακους μαστορα οταν δεν ξερει κατι η δεν ειναι σιγουρος να σου λεει "φιλε αυτο δεν το γνωριζω".οι περισσοτεροι ακομη κ να μην εχουν ιδεα σε τρελενουν στον προλογο για να σε πεισουν θεωρειτικα τουλαχιστον για τις γνωσεις τους.εχω καει στο παρελθον απο "μαστορια" γι αυτο τα λεω.εχω βαρεθει πια και καθε φορα που αλλαζω πολη κ συνεργιο ευχομαι τουλαχιστον να μην μου κανουν ζημια.ειναι λιγοι οι σωστοι και γνωστες του αντικειμενου οπως αλλωστε κ σε ολους τους χωρους.
στην ουσια του θεμματος.
ΜΟΤΟ ΓΚΟΥΜΑΣ
ΔΕΛΦΩΝ 23Κ ΗΛΙΑΔΟΣ ΓΩΝΙΑ
2310857971

tifoefs
23/09/2005, 17:38
ΧRV750


24524

afrotwin
22/01/2007, 14:54
anor8otis

http://www.sxelectronics.gr/

apo polous i pio sosti lisi sto provlima

naxiotis
22/01/2007, 18:09
αν εσύ θεωρείς λογικό να σου κόψει την στρογγυλή φύσσα για να σου το τοποθετήσει:nono:



πάντως υπάρχουν και οι SUN που είναι ο εργοστασιακός ανορθωτής γύρω στα 60 ευρώ:wave2:

gixxerpap
22/01/2007, 20:25
τελικα, τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι.....

αν και επιφυλασσομαι για το επιβεβαιωσω και απο αλλου....

οι sun δεν ειναι οι εργοστασιακοι ανορθωτες!!! καποιοι υποστηριζουν οτι δεν ειναι καν γιαπωνεζικοι....

τωρα οσον αφορα το κοψιμο της φυσας, δεν τρεχει απολυτως τιποτα, αν γινει σωστη ενωση και κολληση.

τουλαχιστον, ο ανθρωπος της sx electronics, δινει και μια εγγυηση 2 ετων, πραγμα που η
''μαμα'' honda δεν κανει...

εγω τον επισκεφθηκα, την παρασκευη που μας περασε, για αλλαγη ανορθωτη, μιας και ο ''εξυπνος'' ηλεκτρολογος που ειχε αναλαβει την επισκευη της αφρικανας οταν ειχε ξανακαψει τον ανορθωτη (πριν απο εναμιση χρονο περιπου), ειχε βαλει ενα γνησιο honda, αλλα aπο cb 400...( ο οποιος κοντεψε να τα λιωσει ολα...)

ο ανορθωτης της sx οντως κοστιζει €105, και ολη η διαδικασια δεν κραταει πανω απο 20 λεπτα.

αν καποιος χρειαστει να παει ως εκει, ειναι πολυ ευκολο: κατεβαινουμε την πειραιως, περναμε τα φαναρια που πηγαινοντας αριστερα μας οδηγουν στο σταδιο καραισκακη, και στα επομενα φαναρια στριβουμε δεξια. στο πρωτο στενο στριβουμε παλι δεξια, και στα 20 μετρα στο αριστερο μας χερι, βρισκουμε το συνεργειο! τοσο απλα....

afrotwin
23/01/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
αν εσύ θεωρείς λογικό να σου κόψει την στρογγυλή φύσσα για να σου το τοποθετήσει:nono:



πάντως υπάρχουν και οι SUN που είναι ο εργοστασιακός ανορθωτής γύρω στα 60 ευρώ:wave2:

file mou edo apo africanous me provlima ston anor8oti exi ipo8i oti tous exi liosi-katastrepsi tin fisa me to kapsimo tou
opote to na tin petaksis ine sotirio ke oxi provlima
episis exi ipo8i oti topo8eti fisakia silikonis an den kano la8os pou ine kalitera
i telos panton ine kala na alaksi kanis tin fisa me tetia vismata

diladi den pistevo oti ine provlima i aferesi tis fisas den exi paratiri8i kapio kousouri apo afto..

Vegeta
23/01/2007, 17:03
Καλησπέρα σε όλους.

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο θέμα κοπής των καλωδίων και σύνδεσης τους είτε με άλλα «φισάκια» είτε και την απ’ ευθείας κόλλησης τους με κολλητήρι και την κάλυψη βεβαίως με καλό μονωτικό (θερμοπλαστικό μακαρόνι, κλπ.). Πάντως μια φίσα πρέπει να υφίσταται κάπου στη διαδρομή, για να μην κόβεις και ράβεις τα καλώδια συνεχώς!

Θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω μερικά πράγματα λόγο παλιάς-μου-τέχνης-κόσκινο, αυτής του ηλεκτρονικού, με ανάλογες γνώσεις ηλεκτρολογίας και ηλεκτροτεχνίας, και χωρίς καμία πρόθεση να κάνω τον ξερόλα - έξυπνο. :D

Οι ανορθωτές όλοι την ίδια δουλειά κάνουν, το θέμα είναι να έχεις τον κατάλληλο από πλευράς ρεύματος (Amperes) για το δικό σου κύκλωμα. Και του Transalp ο ανορθωτής μπαίνει στο Africa, και από Bros, και από παλιό Bol d’Οr μπορείς να βάλεις με την κατάλληλη συνδεσμολογία. Και για να το πάω παραπέρα, και από Yamaha μπορείς να ταιριάξεις ανορθωτή, και από Kawasaki και από ότι θέλεις. Αν παρατηρήσετε και στο site της SXelectronics ο ανορθωτής που έχει για το Africa, είναι ο ίδιος και για το ETV1000 της Aprilia! Που σημαίνει ότι και από Aprilia μπορείς να βάλεις στο Africa γιατί έχουν ανάλογο ρεύμα στο κύκλωμα.

Εγώ στο δικό μου Africa “φόρεσα” και προσάρμοσα έναν από Kawasaki, στα οποία και δεν έχει ακουστεί ανάλογο πρόβλημα. Τον έχω 4 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ!
Παρομοίως δε, και για το άλλο πονεμένο πρόβλημα της αντλίας, μετά από διάφορες δοκιμές και πειραματισμούς με αντλίες, κατέληξα πάλι σε Kawasaki που είναι ολόιδια με του Africa και αντιστοίχως δε έχει ακουστεί τίποτα...
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες για όλα αυτά και για όποιον θέλει, άλλα ως νέος στο forum και για το πρώτο μου post, νομίζω ότι καταχράστηκα το χώρο!!

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα....... :beer:

gixxerpap
24/01/2007, 14:56
δεν υφισταται καταχρηση χωρου......αν προκειται για χρησιμες πληροφοριες, ορεξη να χεις, και γραφε οσο θελεις!!!!!

afrotwin
26/01/2007, 14:53
ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΕΙΟ ΜΟΤΟ
παπαγου 26 Αγ.Δημητριος
τηλ:2109751544

afrotwin
26/01/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
Καλησπέρα σε όλους.

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο θέμα κοπής των καλωδίων και σύνδεσης τους είτε με άλλα «φισάκια» είτε και την απ’ ευθείας κόλλησης τους με κολλητήρι και την κάλυψη βεβαίως με καλό μονωτικό (θερμοπλαστικό μακαρόνι, κλπ.). Πάντως μια φίσα πρέπει να υφίσταται κάπου στη διαδρομή, για να μην κόβεις και ράβεις τα καλώδια συνεχώς!

Θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω μερικά πράγματα λόγο παλιάς-μου-τέχνης-κόσκινο, αυτής του ηλεκτρονικού, με ανάλογες γνώσεις ηλεκτρολογίας και ηλεκτροτεχνίας, και χωρίς καμία πρόθεση να κάνω τον ξερόλα - έξυπνο. :D

Οι ανορθωτές όλοι την ίδια δουλειά κάνουν, το θέμα είναι να έχεις τον κατάλληλο από πλευράς ρεύματος (Amperes) για το δικό σου κύκλωμα. Και του Transalp ο ανορθωτής μπαίνει στο Africa, και από Bros, και από παλιό Bol d’Οr μπορείς να βάλεις με την κατάλληλη συνδεσμολογία. Και για να το πάω παραπέρα, και από Yamaha μπορείς να ταιριάξεις ανορθωτή, και από Kawasaki και από ότι θέλεις. Αν παρατηρήσετε και στο site της SXelectronics ο ανορθωτής που έχει για το Africa, είναι ο ίδιος και για το ETV1000 της Aprilia! Που σημαίνει ότι και από Aprilia μπορείς να βάλεις στο Africa γιατί έχουν ανάλογο ρεύμα στο κύκλωμα.

Εγώ στο δικό μου Africa “φόρεσα” και προσάρμοσα έναν από Kawasaki, στα οποία και δεν έχει ακουστεί ανάλογο πρόβλημα. Τον έχω 4 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ!
Παρομοίως δε, και για το άλλο πονεμένο πρόβλημα της αντλίας, μετά από διάφορες δοκιμές και πειραματισμούς με αντλίες, κατέληξα πάλι σε Kawasaki που είναι ολόιδια με του Africa και αντιστοίχως δε έχει ακουστεί τίποτα...
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες για όλα αυτά και για όποιον θέλει, άλλα ως νέος στο forum και για το πρώτο μου post, νομίζω ότι καταχράστηκα το χώρο!!

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα....... :beer:

file mou se efxaristoume gia tis poli xrisimes plirofories
ke opos ipe ke o filos gixer
den iparxi kanena provlima mporis na kata8esis oti 8elis ke esi ke oloi plirofories pou aforoun ta africa

bartlal
26/01/2007, 14:58
ΜΟΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ

Ανταλλακτικα, συναγερμοι, μπαταριες, περιελεξεις

Κωστας Ζερβας

Κ. Καραμανλη 6, Μελίσσια

210-6130902



πολυ καλος ηλεκτρολογος...

gixxerpap
26/01/2007, 15:11
σας ευχαριστουμε που μοιραζεστε τετοιες σημαντικες πληροφοριες μαζι μας!

pissaman
26/01/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ΜΟΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ

Ανταλλακτικα, συναγερμοι, μπαταριες, περιελεξεις

Κωστας Ζερβας

Κ. Καραμανλη 6, Μελίσσια

210-6130902



πολυ καλος ηλεκτρολογος...
+111111110

gmeles
20/02/2007, 14:14
ATS MOTO
Λεωφ. Πλαπουτα 48 (στο πισω μερος του κτηριου)
Τηλ. 210 2832.104 (Βασιλης και Πανος)

Πηγα το αφρικα για σερβις. Τα παιδια ειναι απλα ΤΕΛΕΙΑ!!
Πρωτη φορα ειδα το μηχανακι μου σε τοσο καλη κατασταση!!! Εκαναν αψογη δουλεια, χωρις να με <<ξερουν>>. Ειχε καποια προβληματα τα οποια επιδιορθωσαν και εψαξαν ολο το μηχανακι και μου ειπαν τι αλλο ενδεχομενως θα χρειαστω στο μελλον!!
Ειχαμε συνεχως τηλεφωνικη επικοινωνια για οτι προεκυπτε και για το σε τι φαση βρισκονται!!
Επιτελους βρηκα ενα καλο συνεργειο που με σιγουρια οτι δεν θα με <<πετσοκοψουν>> στην τιμη και θα μου κανουν καλη δουλεια.

pizzahot
14/05/2007, 20:14
για θεσ/νικη υπαρχει πολυ καλος μηχανικος ειναι στη Μαντινειας με Π.Σινδικα .Λεγεται Γιαννης Καρακασης. Πολυ καλος με ολα τα χοντα. τηλ 2310 864422

silicon
29/08/2009, 16:28
Ξερεις κανεις αν το ATS MOTO στο Ν .Ηρακλειο δεχεται να ειμαι μπροστα οταν θα μου φτιαχνουν το μηχανακι με τα ανταλλακτικα που θα του δωσω εγω?
Αν οχι υπαρχει κανενας αλλος καλος μαστορας προς Ν.Σμυρνη μερια που να δεχεται το παραπανω?
Γιατι ειχα παει να μου κοιταξουν το μηχανακι γιατι εκανε σκασιματα και ειχε πολυ πλουσιο μειγμα,μου ανοιξαν και καθαρισαν καρπυρατερ και δεν κοιταξαν το καλωδιο του τσοκ που κολαγε και ηθελε αλλαγμα!Συνολο εγασιας 200 ευρω και το προβλημα συνεχιστηκε μεχρι που αλλαξα μονος το καλωδιο..
Ελεος...
Αυτα απο εμενα.

silicon
30/08/2009, 22:17
Αντε ρε παιδια ας προτεινει καποιος καποιο συνεργειο που να εχει καλο μαστορι και να καθομαι να παρακολουθω.Αντε και πρεπει να την βαλω για το μεγαλο servis.

nostos
24/01/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από silicon
Αντε ρε παιδια ας προτεινει καποιος καποιο συνεργειο που να εχει καλο μαστορι και να καθομαι να παρακολουθω.Αντε και πρεπει να την βαλω για το μεγαλο servis. kalispera vrethike kalos mastoras stin periohi neas smirnis giatis afrikanes mas

africaman
30/01/2010, 08:12
AN THES HLIOYPOLH EINAI O BAGGELHS STIN AGIA MARINA.;)

manosk57
03/06/2010, 09:19
Παίδες καλημέρα, γνωρίζετε κανένα καλό αλλά φτηνό φαναρτζή που να φτιάχνει AFRICA κοντά στην Ιερά Οδό/Νέο Κόσμο μεριά? Θέλω να κάνω γενικό restoration.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

avlihos
02/10/2010, 13:09
Υπάρχει κάποιο καλό συνεργείο για africa, αθήνα δυτικά κατά προτίμηση; Μιας και θα κατέβω για 2 μέρες λέω να κάνω το γενικό. Ξέρουμε κάτι;
:smokin:

africanos95
28/07/2011, 16:13
Ειμαι κατοχος μιας αφρικα 1995 εδω και ενα χρονο .αυτη την στιγμη εχει 44.000 χμλ .15 μερες αφου αλλαξα αλυσιδα γραναζια αρχισε να ακουγετε ενας θορυβος μονο οταν εχω 2 ρα ταχυτητα .αν αφισω το γκαζι η πατισω συμπλεκτη σταματαει.αυτος ο θορυβος προερχετε απο την αριστερη μερια της μηχανης .το εχω παει σε 3 διαφορετικους μαστορους και ο καθενας μ λεει το μακρυ του και το κοντο του....πρωτου προχωρισω σε ανοιγμα μοτερ μπορει να με βοηθησει καποιος αν εχει συναντισει το ιδιο προβλημα???

Africaptan
28/07/2011, 18:41
Αστεια απαντηση, αλλα δεν μηπως ειναι σωστα τεντωμενη η αλυσιδα;

africanos95
28/07/2011, 21:56
oxi file m einai komple...tha s pw kati allo asteio pou mou eipan simera kai omws exei simvei.to mprosta granazi tis alisidas mporei na to prokalei auto ton thorivo epeidi dn einai mama.. tha to allaksw aurio kai vlepoume....elpizw na einai auto!

Africaptan
28/07/2011, 22:57
Σου ευχομαι τα καλυτερα κι ενημερωνε να μαθαινουμε κι εμεις...

ΜΑΝΟΣΚ57
12/11/2013, 14:13
Καλησπερα ... αστεια ερωτηση ισως ... ΑΛΛΑ ... επειδη κατοικω στο Λαυριο γνωριζει κανεις να μου πει καποιν μηχανικο που βρισκετε στην περιοχη Λαυριο/Κερατεα και γνωριζει απο Africa η τελος παντων καποιον που να μπορει να κανει μερικες εργασιες στην μηχανη? Η μηχανη μου εχει κατσει σε ακινησια λογο δουλειας στο εξωτερικο πανω απο 6 μηνες και θελει διαφορα πριν την βαλω στον δρομο. Ευχαρηστω εκ των προτερων!

stefosg
03/01/2014, 08:49
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Αυτή την περίοδο βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να αναζητώ μια μεταχειρισμένη Africana (κατά προτίμηση RD07A) και αν και θεωρώ τον εαυτό μου σχετικό, θα ήθελα να βρω ένα συνεργείο που ασχολείται με Africa που θα μπορεί να μου πει με σιγουριά αν αυτό που κοιτάω είναι χρυσός ή άνθρακες. Εγώ μένω βορειοανατολικά προάστεια, ιδανικά κάτι στην γύρω περιοχή θα ήταν τέλεια, αλλά αν γνωρίζει κανείς δοκιμασμένο συνεργείο κάπου αλλού η απόσταση δεν είναι σημαντική. Σημαντικό είναι να βρεθεί η κατάλληλη Africa!

zopas
24/04/2015, 12:58
Εξουσιοδοτημένος Χοντα από το 1985 ο Κωστας Βιτωρατος είναι από τους πιο αναγνωρίσιμους και κορυφαιος μηχανικος στην Χοντα, ειδικα Αφρικα και Βαραντερο τα φτιαχνει με κλειστα ματια. 8χρονια τον εχω φιλο και μαστορα και εχω γλυτωσει απίστευτα χρηματα από τα διαφορα λαμογια μαστοραντζες που μου τα παιρνανε χοντρα και η μηχανη μου στα 85.000χλμ τωρα ΔΕΝ μου παρουσιασε ποτέ α ποτε πρόβλημα...

Φτιαχνει κάθε γιαπωνεζικη μηχανη αλλα οσοι χοντακληδες θελουν έναν τιμιο, υπευθυνο μηχανικο και πολύ καλο ανθρωπο ο Κωστας είναι μια επιλογή σωστη. Στα μεγαλα του ατου είναι ότι ενώ καθεσαι στο πεντακαθαρο σαν νοσοκομειο συνεργειο του και σου φτιαχνει την μηχανη σε διδασκει κιολας μηχανολογικα θεματα και σου λυνει αποριες, ενώ ανα πασα στιγμη μπορεις και να τον παρεις τηλεφωνο και χωρις να σε ξερει και να τον ρωτήσεις για μηχανολογικα θεματα..αξιος..

Βιτωρατος Κωστας : 6977270189 & 210-6633140

Καλες βολτες σε ολους...

stam2
24/04/2015, 13:52
Εξουσιοδοτημένος Χοντα από το 1985 ο Κωστας Βιτωρατος είναι από τους πιο αναγνωρίσιμους και κορυφαιος μηχανικος στην Χοντα, ειδικα Αφρικα και Βαραντερο τα φτιαχνει με κλειστα ματια. 8χρονια τον εχω φιλο και μαστορα και εχω γλυτωσει απίστευτα χρηματα από τα διαφορα λαμογια μαστοραντζες που μου τα παιρνανε χοντρα και η μηχανη μου στα 85.000χλμ τωρα ΔΕΝ μου παρουσιασε ποτέ α ποτε πρόβλημα...

Φτιαχνει κάθε γιαπωνεζικη μηχανη αλλα οσοι χοντακληδες θελουν έναν τιμιο, υπευθυνο μηχανικο και πολύ καλο ανθρωπο ο Κωστας είναι μια επιλογή σωστη. Στα μεγαλα του ατου είναι ότι ενώ καθεσαι στο πεντακαθαρο σαν νοσοκομειο συνεργειο του και σου φτιαχνει την μηχανη σε διδασκει κιολας μηχανολογικα θεματα και σου λυνει αποριες, ενώ ανα πασα στιγμη μπορεις και να τον παρεις τηλεφωνο και χωρις να σε ξερει και να τον ρωτήσεις για μηχανολογικα θεματα..αξιος..

Βιτωρατος Κωστας : 6977270189 & 210-6633140

Καλες βολτες σε ολους...

+1 για τη σύσταση...
πολυ εντάξει μάστορας!

menelaos46
24/04/2015, 13:58
Πείτε και κανά συνεργείο κατα Σαλονίκη μεριά...

Μακρυγιάννη 24

thunder ace
24/04/2015, 14:27
Μακρυγιάννη 24

Αγρινιωτες μηχανοβιοι.....επειδη ειμαι καινουργιος(σχετικα)στην περιοχη:προτεινετε καποιον μηχανικο που υπευθυνα κανει σωστη δουλεια.Μη το παω σε κανενα πχ για βαλβιδες και αρχισει να ρωταει :εχουν βαλβιδες αυτα φουλιμ;

Africaptan
24/04/2015, 14:47
Εξουσιοδοτημένος Χοντα από το 1985 ο Κωστας Βιτωρατος είναι από τους πιο αναγνωρίσιμους και κορυφαιος μηχανικος στην Χοντα, ειδικα Αφρικα και Βαραντερο τα φτιαχνει με κλειστα ματια. 8χρονια τον εχω φιλο και μαστορα και εχω γλυτωσει απίστευτα χρηματα από τα διαφορα λαμογια μαστοραντζες που μου τα παιρνανε χοντρα και η μηχανη μου στα 85.000χλμ τωρα ΔΕΝ μου παρουσιασε ποτέ α ποτε πρόβλημα...

Φτιαχνει κάθε γιαπωνεζικη μηχανη αλλα οσοι χοντακληδες θελουν έναν τιμιο, υπευθυνο μηχανικο και πολύ καλο ανθρωπο ο Κωστας είναι μια επιλογή σωστη. Στα μεγαλα του ατου είναι ότι ενώ καθεσαι στο πεντακαθαρο σαν νοσοκομειο συνεργειο του και σου φτιαχνει την μηχανη σε διδασκει κιολας μηχανολογικα θεματα και σου λυνει αποριες, ενώ ανα πασα στιγμη μπορεις και να τον παρεις τηλεφωνο και χωρις να σε ξερει και να τον ρωτήσεις για μηχανολογικα θεματα..αξιος..

Βιτωρατος Κωστας : 6977270189 & 210-6633140

Καλες βολτες σε ολους...

Τον Βιτωρατο τον ξερουμε (η εστω ειναι ακουστος σ ολους τους ψαγμενους Hondaκηδες ανα την Ελλαδα) αξιος και παναξιος, αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις μ αυτο "εχω γλυτωσει απίστευτα χρηματα από τα διαφορα λαμογια μαστοραντζες που μου τα παιρνανε χοντρα".

zopas
24/04/2015, 14:48
Αγρινιωτες μηχανοβιοι.....επειδη ειμαι καινουργιος(σχετικα)στην περιοχη:προτεινετε καποιον μηχανικο που υπευθυνα κανει σωστη δουλεια.Μη το παω σε κανενα πχ για βαλβιδες και αρχισει να ρωταει :εχουν βαλβιδες αυτα φουλιμ;

Ψαξε στο ιντερνετ για τον εκπληκτικο μηχανικο Καραφωτια βασιλη στο Αιγιο...Οσοι τον ξερουν πινουν νερο στο ονομα του μεταξυ αυτων και εγω...

thunder ace
24/04/2015, 14:54
Ψαξε στο ιντερνετ για τον εκπληκτικο μηχανικο Καραφωτια βασιλη στο Αιγιο...Οσοι τον ξερουν πινουν νερο στο ονομα του μεταξυ αυτων και εγω...

Ε...εμ...ξερεις στο Αγρινιο μενω.

zopas
24/04/2015, 14:57
Τον Βιτωρατο τον ξερουμε (η εστω ειναι ακουστος σ ολους τους ψαγμενους Hondaκηδες ανα την Ελλαδα) αξιος και παναξιος, αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις μ αυτο "εχω γλυτωσει απίστευτα χρηματα από τα διαφορα λαμογια μαστοραντζες που μου τα παιρνανε χοντρα".

να σου πω μια από τις ιστοριες μου...Αλλαζω το 2008 ρουλεμάν λαιμου σε ένα μη εξουσιοδοτημενο μαστορα στην Καλλιθεα και βαζω κωνικα..μετα από λιγες μερες δεν μπορουσα να κλειδωσω το τιμονι της μηχανης..παω σε ένα "εξουσιοδοτημενο" κοντα στο χιλτον, υποτιθεται γνωστο στο χωρο και με ονομα, πιανει τη μηχανη και μου λειε: Θελει νέο ρουλεμάν λαιμου!!!!( 150 ευρω συνολο)..τρελλαινομαι...παιρνω τηλεφωνο ένα φιλο μου και μου δινει το τηλέφωνο του βιτωρατου...υποψιν 2 ιανουαριου ανημερα και με χιονονερο παω στα Σπατα μηπως τυχαια τον συναντησω...τυχαια ηταν εκει και εφευγε..το συνεργειο του ηταν κλειστο...

Δεν τον γνωριζα....του ειπα τι επαθα...χωρις να με ξερει ακυρωσε όλα τα του τα ραντεβού στο σπιτι χρονιάρες μερες, εβαλε τη μηχανη ψηλα..την ελεγξε και απλα εσφιξε το τιμονι λιγο παραπανω...η μηχανη ηρθε στα ισα της..χωρις να του το ζητησω τη βγαζει βολτα μεσα στο χιονονερο, ερχεται την ξαναβαζει ψηλα...μου βαζει στην φυσσα τον ηλεκτρονικο τεστερ που ελεγχει τον εγκεφαλο της, σφιγγει ροδέλες παντου, μου κανει τεστ στα υγρα φρενων με ειδικο μολυβι-μετρητη, βρισκει τα υγρα ταγιασμενα, τα αλλαζει, κανει τεντώματα αλυσσιδας, λαδωματα και την ξαναβγαζει για τεστ κανα στο χιονι ενώ ολη αυτή την ωρα μου εξηγουσε με λεπτομεριεα τι και πως και τελικα πληρωσα μονο τα υγρα φρενων!

Ικανοποιήθηκες;

zopas
24/04/2015, 14:59
Ε...εμ...ξερεις στο Αγρινιο μενω.

εε ποσο μακρια είναι προκειμενου να πας σε ένα σωστο μαστορα? πραγματικα το ρωτω γιατι δεν ξερω...

thunder ace
24/04/2015, 15:04
εε ποσο μακρια είναι προκειμενου να πας σε ένα σωστο μαστορα? πραγματικα το ρωτω γιατι δεν ξερω...

104 ΧΛΜ αποσταση.Συν αλλα τοσα να γυρισω 208.Καταλαβαινω θες να βοηθησεις αλλα................σε ευχαριστω παντως.

MAIK72
24/04/2015, 15:13
Δεν τον γνωριζα....του ειπα τι επαθα...χωρις να με ξερει ακυρωσε όλα τα του τα ραντεβού στο σπιτι χρονιάρες μερες, εβαλε τη μηχανη ψηλα..την ελεγξε και απλα εσφιξε το τιμονι λιγο παραπανω...η μηχανη ηρθε στα ισα της..χωρις να του το ζητησω τη βγαζει βολτα μεσα στο χιονονερο, ερχεται την ξαναβαζει ψηλα...μου βαζει στην φυσσα τον ηλεκτρονικο τεστερ που ελεγχει τον εγκεφαλο της, σφιγγει ροδέλες παντου, μου κανει τεστ στα υγρα φρενων με ειδικο μολυβι-μετρητη, βρισκει τα υγρα ταγιασμενα, τα αλλαζει, κανει τεντώματα αλυσσιδας, λαδωματα και την ξαναβγαζει για τεστ κανα στο χιονι ενώ ολη αυτή την ωρα μου εξηγουσε με λεπτομεριεα τι και πως και τελικα πληρωσα μονο τα υγρα φρενων!


:a18:::sun:

harris_x
24/04/2015, 15:19
:evil:

menelaos46
24/04/2015, 15:32
Αγρινιωτες μηχανοβιοι.....επειδη ειμαι καινουργιος(σχετικα)στην περιοχη:προτεινετε καποιον μηχανικο που υπευθυνα κανει σωστη δουλεια.Μη το παω σε κανενα πχ για βαλβιδες και αρχισει να ρωταει :εχουν βαλβιδες αυτα φουλιμ;

Μακρυγιάννη 24 και Πλουτάρχου Ηλιούπολη Θεσσαλονίκης. Με τα παιδιά τρέχουμε ΠΠΤ είναι αρκετά γνώστες και οικονομικοί. Ωστόσο η επιλογή είναι δική σου.

notakos600
24/04/2015, 15:38
Μακρυγιάννη 24 και Πλουτάρχου Ηλιούπολη Θεσσαλονίκης. Με τα παιδιά τρέχουμε ΠΠΤ είναι αρκετά γνώστες και οικονομικοί. Ωστόσο η επιλογή είναι δική σου.

Δεν υπάρχεις λέμε. :lol:

sniper
24/04/2015, 15:40
OK φτάνει.

Africaptan
24/04/2015, 15:58
να σου πω μια από τις ιστοριες μου...Αλλαζω το 2008 ρουλεμάν λαιμου σε ένα μη εξουσιοδοτημενο μαστορα στην Καλλιθεα και βαζω κωνικα..μετα από λιγες μερες δεν μπορουσα να κλειδωσω το τιμονι της μηχανης..παω σε ένα "εξουσιοδοτημενο" κοντα στο χιλτον, υποτιθεται γνωστο στο χωρο και με ονομα, πιανει τη μηχανη και μου λειε: Θελει νέο ρουλεμάν λαιμου!!!!( 150 ευρω συνολο)..τρελλαινομαι...παιρνω τηλεφωνο ένα φιλο μου και μου δινει το τηλέφωνο του βιτωρατου...υποψιν 2 ιανουαριου ανημερα και με χιονονερο παω στα Σπατα μηπως τυχαια τον συναντησω...τυχαια ηταν εκει και εφευγε..το συνεργειο του ηταν κλειστο...

Δεν τον γνωριζα....του ειπα τι επαθα...χωρις να με ξερει ακυρωσε όλα τα του τα ραντεβού στο σπιτι χρονιάρες μερες, εβαλε τη μηχανη ψηλα..την ελεγξε και απλα εσφιξε το τιμονι λιγο παραπανω...η μηχανη ηρθε στα ισα της..χωρις να του το ζητησω τη βγαζει βολτα μεσα στο χιονονερο, ερχεται την ξαναβαζει ψηλα...μου βαζει στην φυσσα τον ηλεκτρονικο τεστερ που ελεγχει τον εγκεφαλο της, σφιγγει ροδέλες παντου, μου κανει τεστ στα υγρα φρενων με ειδικο μολυβι-μετρητη, βρισκει τα υγρα ταγιασμενα, τα αλλαζει, κανει τεντώματα αλυσσιδας, λαδωματα και την ξαναβγαζει για τεστ κανα στο χιονι ενώ ολη αυτή την ωρα μου εξηγουσε με λεπτομεριεα τι και πως και τελικα πληρωσα μονο τα υγρα φρενων!

Ικανοποιήθηκες;

Οχι ακριβως, αλλα δεν πειραζει.

Δεν ειναι θεμα ικανοποιησης αλλα ενημερωσης, και ΝΟΜΙΖΩ οτι δεν εχεις και πολυ ορεξη να το αναπτυξουμε.
Ομως καλα κανεις αφου ετσι κι αλλιως ξεφευγουμε απ το θεμα.

harris_x
24/04/2015, 21:00
ΤΕΛΟΣ

Με το επόμενο κλειδώνει.

zopas
24/04/2015, 21:56
Οχι ακριβως, αλλα δεν πειραζει.

Δεν ειναι θεμα ικανοποιησης αλλα ενημερωσης, και ΝΟΜΙΖΩ οτι δεν εχεις και πολυ ορεξη να το αναπτυξουμε.
Ομως καλα κανεις αφου ετσι κι αλλιως ξεφευγουμε απ το θεμα.

Βεβαιως και εχω ορεξη για ανταλλαγη αποψεων και δεν ειπα ακτι ειρωνικα, συγγνωμη ανα φανηκε ετσι, απλα εγραψα μεσα απο τη φουρια της δουλειας αλλα οντως δεν μπορουμε να το αναπτυξουμε νγιατι για ενα περιεργο λογο οταν πλατιαζουν ομορφα καποια θεματα στο φοροθμ ερχεται ο κλειδοκρατωρ και απειλει να διακοψει την ενημερωση..

Προσωπικα απαντησα στην ερωτηση του παλλικαριου στο που...η δικια σου ερωτηση τον βοηθησε να κατανοησει στο γιατι να παει....αλλοι ομως εχουν εδω μεσα αλλη γνωμη...