PDA

View Full Version : Επισκευή μίζας



Nrgman
15/07/2007, 13:20
Έχω και πάλι προβλήματα με την μίζα .Εδώ και μια εβδομάδα (περίπου) αρνείται να δουλέψει. Απλώς ακούγεται ο ήχος (κλικ) του ρελέ της μίζας. Καμιά φορά πάει να αρχίσει να γυρίσει αλλα μετά τίποτα.
Πήγα στο συνεργείο και μου είπε οτι μάλλον είναι τα καρβούνάκια και θέλει επισκευεί η μίζα (όχι αλλαγή ) Η τιμή που μου είπε είναι 90 με 120 ? (μαζί με εργατικά) . Είχε κανεις το ίδιο πρόβλημα ?

OrEsTiS82
15/07/2007, 14:31
Λογικα η τα καρβουνακια ειναι η εαν παει να δωσει η μιζα και δεν παιρνει μπροστα τοτε ισως καποιο γραναζι στην μιζα χρειαζεται αλλαγη.
Οταν ανοιξει την μιζα θα δει ο μηχανικος σου τι ειναι (εγω πιστευω καποιο γραναζι θα εχει φθαρεί).

banditgr
15/07/2007, 17:55
to pio pithano einai karvounakia.
An katexeis ala3e ta monos sou,otan eixa ala3ei sto palio f3 mou (prin kana 2mino) ta antalaktika karvounakia (honda) pigan kana 25ri.I alagi itan arketa eykoli...to pio zoriko na vgaleis tin miza apo to moter (logo xorou kirios) analogos to moto.

Nrgman
15/07/2007, 19:58
Δηλαδή τα παραγγέλνω απο Σαρακάκη?

banditgr
15/07/2007, 20:20
vevea,yparxoun kanonika san antalaktiko,ego ta eixa tin epomeni mera

jdoohan
16/07/2007, 09:14
Αλλαζοντας καρβουνακια πρεπει ο συλλεκτης να περαστει με μια ειδικη κιμωλια για να πατησουν σωστα τα καρβουνακια.Αλλιως τα καρβουνακια κανουν σπινθηρα και υπαρχει περιπτωση να ζεσταθει.
Αν σε ενδιαφερει ξερω καποιους που ασχολουνται μονο με περιεληξεις ηλεκτρικων μοτερ.Εαν βγαλεις μονος σου την μιζα το κοστος δεν ειναι μεγαλο.
Στειλε ΠΜ αν θελεις να σου πω τηλ κ τα λοιπα.

toulis
16/07/2007, 09:32
Φίλε
Αν η μπαταρία σου είναι σίγουρα εντάξει τότε το πιθανότερο είναι να φταίνε τα καρβουνάκια όπως σου είπανε
Η αλλαγή είναι εύκολη
Πρόσεχε όμως πριν λύσης τη μίζα να σημαδέψεις με μια χαρακιά η όπως αλλιώς θέλεις τη μίζα από την μια άκρη ως την άλλη πριν τη λύσης.
Μια φορά την πάτησα και δεν ήξερα σε πια θέση να βάλω το καπάκι με τους μαγνήτες το αποτέλεσμα ήταν για γέλια.:rotflmao:
Μην ξεχάσεις να καθαρίσεις της ψήκτρες με ένα ψιλό ντουκοχαρτο 500 – 1000
Μετά έλεγξε τα κενά ανάμεσα στης ψήκτρες και καθάρισε τα
Βαλε λίγο γράσο στο πίσω έδρανο
Βαλε τα καινούρια καρβουνάκια και είσαι οκ
Αν τα καινούρια καρβουνάκια είναι κολλητά θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν τα κολλάμε με καλάι
Χρειάζονται κόλλημα με κάτι που να αντέχει περισσότερη θερμοκρασία

Υπάρχει περίπτωση να μην χρειαστείς καν καρβουνάκια
Μερικές φορές θέλει απλός καθάρισμα το σημείο επαφής με της ψήκτρες
Καλύτερα ρότα αν υπάρχουν διαθέσιμα και σε πόσες μέρες και πάρε τα μετά το λύσιμο.

Αν την λύσης και σου φαίνετε οκ τότε μάλλον φταίει το ρελε

:)