PDA

View Full Version : Forthnet 2play...εχεις βάλει κανεις?



Νικολής90
15/07/2007, 17:14
σκεφτομαι να βαλω Forthnet 2play..... εχει βαλει κανεις? η μητερα μου δεν θελει επειδη φοβαται οτι θα έχει προβλημα με το τηλεφωνο

για πειτε ρε παιδια γιατι δεν ξερω τι να κανω :look:

Νικολής90
15/07/2007, 17:38
δειτε τι βρήκα...


Η κοροιδία της Forthnet (2play) - Καταγγελία

Η παρακάτω καταγγελία αφορά την εταιρεία Forthnet και την υπηρεσία 2play που υποτίθεται προσφέρει!!!
Το μόνο που τελικά μας πρόσφεραν είναι η επιβαιβέωση των σκέψεων μας ότι η Forthnet είναι εταιρεία χωρία ΚΑΝΕΝΑ σεβασμό πρός τους πελάτες της, με αντιμετώπιση ΜΗΔΕΝΙΚΗ του όποιου προβλήματος, με ΑΓΕΝΕΙΑ και ΘΡΑΣΣΟΣ.
ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ για το πόσο ερασιτέχνες και euroφονιάδες είναι!!!

"Στις 16/04/07 σας απέστειλα με courier την αίτηση μου για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας σας «Forthnet 2play». Όπως αργότερα είδα στην ιστοσελίδα σας, η αίτηση μου παραλήφθηκε και πρωτοκκολήθηκε στις 28/04/07, με πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης την 17/05/07.
Στις 15/05/07 παρέλαβα το USB Router US Robotics και επικοινώνησα μαζί σας για οδηγίες εγκατάστασης. Η απάντηση σας ήταν να μην κάνω οτιδήποτε εωσότου ενεργοποιηθεί η υπηρεσία 2play. Στις 16/05/07 επικοινωνήσατε μαζί μου στο σταθερό τηλέφωνο για να με ενημερώσετε ότι η υπηρεσία θα καθυστερήσει να ενεργοποιηθεί περίπου 5 εργάσιμες ημέρες.
Πράγματι, στις 23/05/07 έλαβα γραπτό μήνυμα (sms) στο κινητό μου, που με πληροφορούσε πως η υπηρεσία 2play θα ενεργοποιηθεί τις επόμενες ώρες καθώς και για τους κωδικού πρόσβασης. Ταυτόχρονα διακόπηκε το σήμα του σταθερού μου τηλεφώνου. Οι ώρες έγιναν μέρες και επειδή δεν είχα καμία επικοινωνία από εσάς, κάλεσα το τεχνικό τμήμα στις 28/05/07 ώστε να μάθω, κατά κάποιο τρόπο, που οφειλόταν αυτό το πρόβλημα. Αφού συνέδεσα το router με τις δικές σας υποδείξεις και έκανα όλες τις απαραίτητες ενέργειες πάντα με την καθοδήγηση του τεχνικού υπαλλήλου, το τηλέφωνο συνέχισε να μην έχει σήμα και το router να μην συγχρονίζεται με την γραμμή ADSL. Η επικοινωνία μου με το τεχνικό τμήμα ήταν καθημερινή και συνομιλώντας με διάφορους τεχνικούς η κατάσταση δεν άλλαζε. Η πιο συχνή απάντηση ήταν ότι δεν μπορούσαν να καταλάβουν ποιο πρόβλημα υπήρχε.
Λόγω της δυσχερούς κατάστασης κανονίσαμε να έρθει στην οικία μου τεχνικός της εταιρείας σας. Ύστερα από τρίωρη επίσκεψη του κ. Ν*** στις 12/06/07 δεν κατάφερε να εντοπίσει το πρόβλημα ούτε να δώσει μια υπεύθυνη απάντηση στην ερώτηση μου στο τι μπορεί να φταίει. Η μόνη του προφορική αναφορά ήταν ότι ίσως το πρόβλημα οφειλόταν στην καλωδίωση του διαμερίσματος μου και ότι έπρεπε να καλέσουμε ηλεκτρολόγο να το ελέγξει μιας και ο ίδιος αδυνατούσε να το κάνει. Επίσης μας είπε ότι το πρόβλημα ήταν δική μας υπαιτιότητα και ότι η Forthnet δεν ευθυνόταν για ότι συνέβαινε. Εν τούτοις, καλέσαμε ηλεκτρολόγο για να μειώσουμε τις πιθανότητες επιπλέον καθυστέρησης και πιθανής επίλυσης του προβλήματος σύνδεσης. Ύστερα από λεπτομερή έλεγχο με τα κατάλληλα εξαρτήματα όλων των πριζών της γραμμής τηλεφώνου, μας επιβεβαίωσε ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με την καλωδίωση ούτε εσωτερικά αλλά ούτε και από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας ως το διαμέρισμα. Περιληπτικά, δεν υπήρχε ούτε πρόβλημα εγκατάστασης αλλά ούτε και φθορά των καλωδίων τηλεφωνίας. Για αυτά τα ραντεβού πρέπει να σημειώσω ότι έλειψα 2 ημέρες από την εργασία μου και πλήρωσα τον ηλεκτρολόγο για τις υπηρεσίες του το ποσό των 60€. Σας ενημέρωσα για τα ανωτέρω και συγκεκριμένα μίλησα στις 14/06/07 με την κα. Κ*******η ,προϊσταμένη του τεχνικού τμήματος, η οποία υποσχέθηκε ότι θα προωθήσει το πρόβλημα ως επείγον και θα κανονίσει νέο ραντεβού με τεχνικό. Επίσης υποσχέθηκε ότι θα μας καλέσει για οτιδήποτε νεότερο, γεγονός που δεν συνέβη ποτέ και σε απεγνωσμένες προσπάθειες να μιλήσω μαζί της δεν κατέστη δυνατόν μιας και συνεχώς μιλούσε σε άλλη γραμμή, έλλειπε ή δεν ήταν στην βάρδια της. Της έστειλα και προσωπικό e-mail στις 20/06/07 όπου την ενημέρωσα ότι θα προβώ σε διακοπή της υπηρεσίας αν δεν έχω άμεση απάντηση αλλά μέχρι σήμερα δεν είχα καμία απόκριση. Παρεπιπτώντος, στις προσπάθειες να μιλήσω με την κα. Κ*******η με συνέδεαν με υπαλλήλους οι οποίοι δήλωναν ότι δεν ήταν υπεύθυνοι. Μάλιστα, κάποια «υπεύθυνη» συνομιλώντας με τον σύντροφο μου απαίτησε να εξοφλήσουμε το λογαριασμό που μας αποστείλατε αλλιώς θα έχουμε κυρώσεις. Όπως καταλαβαίνετε κάτι τέτοιο μας εξόργισε περισσότερο. Είναι πάγια τακτική σας να μας κοροϊδεύετε??? Πώς να πληρώσουμε για κάτι το οποίο δεν μας παρείχατε ποτέ? Γιατί απαιτείτε το ποσό των 70€ όταν ποτέ δεν χρησιμοποιήσαμε τον εξοπλισμό σας μιας και μας ήταν άχρηστος? Γιατί όταν σας κάναμε αυτές τις ερωτήσεις απαντήσατε ευθαρσώς ότι «είμαστε εκτός εαυτού»?
Η τελευταία μου απόπειρα επικοινωνίας με την εταιρεία σας έγινε στις 22/06/07 όπου υπάλληλος της εξυπηρέτησης πελατών προς μεγάλη μου έκπληξη μου είπε ότι η «καρτέλα μας» δείχνει ότι όλα βαίνουν καλώς και ουδεμία ενέργεια διόρθωσης έχει προγραμματιστεί από την Forthnet για το πρόβλημα της σύνδεσης μου. Εξαντλώντας και τα τελευταία απομεινάρια υπομονής, δέχθηκα να με συνδέσει για 20η φορά με το τεχνικό τμήμα όπου απάντησε η γραμματεία του τμήματος και μου ζήτησε το κινητό μου για να με καλέσει κάποιος τεχνικός. Ο τεχνικός δεν με κάλεσε ποτέ…..! Όλες οι επικοινωνίες που είχα με τα διάφορα τμήματα σας γίνονταν από το κινητό μου τηλέφωνο, με ελάχιστο χρόνο αναμονής 20΄ και άλλο τόσο οι συνομιλίες μου σε καθημερινή βάση.

Προς μεγάλη μου λύπη και απογοήτευση μετράω σήμερα 35 ημέρες χωρίς σταθερό τηλέφωνο και internet (2play) και πάνω από όλα 35 ημέρες ανευθυνότητας, ασυνέπειας και αντιεπαγγελματισμού της εταιρείας σας.

Για όλα τα ανωτέρω, αποφασίζω να κάνω αίτηση διακοπής της υπηρεσίας 2play που δεν απέκτησα ποτέ! Να σας γνωστοποιήσω επίσης ότι το ψυχολογικό και οικονομικό κόστος που μας υποχρεώσατε να υποστούμε δεν αντικαθίσταται με κανένα ευνοϊκό όρο από την αίτηση συνδρομής, της οποίας αντίγραφο υπογεγραμμένο έχω ΜΟΝΟ από εμένα. Δεν ανταποκριθήκατε καθόλου σε όσα αναφέρετε στην παράγραφο 5.
Όσον αφορά τις υπόλοιπες παραγράφους θα έλεγα ότι δεν με αφορούν μιας και ποτέ δεν έγινα ουσιαστικά συνδρομήτρια σας.
Παρακαλώ, μιας και έχετε τα φορολογικά μου στοιχεία, όπως προβείτε στην διαγραφή του υποτιθέμενου χρέους μου που έχω προς εσάς, όπως επίσης μπορείτε να παραλάβετε, κατόπιν ραντεβού, τον εξοπλισμό που μου αποστείλατε.

Να προχωρήσετε στην ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗ της πελατειακής μας σχέσης ώστε να μπορέσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να έχω υπεύθυνα και επαγγελματικά τις παροχές από άλλον φορέα τηλεφωνίας και internet. "

ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΘΕ ΜΕ ΤΗΝ Fothnet.
ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ. Είναι ΑΣΧΕΤΟΙ και ΕΥΘΥΝΟΦΟΒΟΙ.

ΥΣ: Η παρούσα καταγγελία για την υπηρεσία 2play της Forthnet κοινοποιήθηκε και στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτή (ΚΕ.Π.ΚΑ), όπως επίσης και στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομίων (Ε.Ε.Τ.Τ)

NK-FN







απο http://fenic.blogspot.com/

road spirit
15/07/2007, 17:45
καλά, και αυτός για 35 μέρες κάνει έτσι ???

χα χα χαχ αχ χα χα
:lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl:

5 μήνες έχω κλείσει με vivodi και ακόμα.... πρόσφατα τους έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας όπου και ανέφερα οτι προχωράω σε καταγγελία σε ΕΕΤΤ και Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Δεν έχουν μπει καν στο κόπο να απαντήσουν...

Tropeas
15/07/2007, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
καλά, και αυτός για 35 μέρες κάνει έτσι ???

χα χα χαχ αχ χα χα
:lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl:

5 μήνες έχω κλείσει με vivodi και ακόμα.... πρόσφατα τους έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας όπου και ανέφερα οτι προχωράω σε καταγγελία σε ΕΕΤΤ και Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Δεν έχουν μπει καν στο κόπο να απαντήσουν...
Αμα ήσουν ΟΤΕ κάτι μπορεί να γινόταν...
αλλά μου θέλετε όλοι τα 10 και τα 24... λες και θα τα δείτε....:rolleyes: :D

road spirit
15/07/2007, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
αλλά μου θέλετε όλοι τα 10 και τα 24... λες και θα τα δείτε....:rolleyes: :D

μπααα, πριν 5 μήνες δεν είχε η vivo 10 ή 24, ένα ταπεινό dslcube πήγα και πήρα με 4 mbps

xanoutas
15/07/2007, 18:07
Από τότε που έκανα την αίτηση μου ενεργοποίηθηκε το Internet μετά από 10 μέρες περίπου και εκείνες τις μέρες με πήραν τηλ ότι περιμένουν να γίνει και η προεπιλογή και προς το παρόν καλώ με 1789 μπροστά. Οι ταχύτητες είναι άλλο θέμα βέβαια... Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις και εδώadslgr forum (http://www.adslgr.com/forum)

Boxer
15/07/2007, 20:04
Εγω ενα απλο conn-x πηρα , μου το βαλανε σε 3 μερες , δουλευει αψογα , 768 ταχυτητα και μου φαινεται παρα πολυ γρηγορη , ασυρματο , δουλευω με το λαπτοπ σε ολο το σπιτι , τωρα ειμαι στο μπαλκονι με τη δροσουλα και σερφαρω και πληρωνω 19 € + 15 € παγιο και τα τηλεφωνα μου που δεν ξεπερνουν τα 5 € το μηνα.

Συνολο 40 € και ολα μια χαρα.

Να μπω στην ταλαιπωρια για 5 € ;


Μπααααααααααααα:nono:

manos cbr600fi
15/07/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Εγω ενα απλο conn-x πηρα , μου το βαλανε σε 3 μερες , δουλευει αψογα , 768 ταχυτητα και μου φαινεται παρα πολυ γρηγορη , ασυρματο , δουλευω με το λαπτοπ σε ολο το σπιτι , τωρα ειμαι στο μπαλκονι με τη δροσουλα και σερφαρω και πληρωνω 19 € + 15 € παγιο και τα τηλεφωνα μου που δεν ξεπερνουν τα 5 € το μηνα.

Συνολο 40 € και ολα μια χαρα.

Να μπω στην ταλαιπωρια για 5 € ;


Μπααααααααααααα:nono:
τι ??????????πληρωνεις 19 € για 768 και σου φαινεται και γρηγορη :rotflmao: :lol: τους γελασες εγω εχω στα 2 kΒ και μου φαινεται αργη
εχεις ακουσει τιποτα για εξωτερικο κατι 12αρες για πλακα με 15εurο

simeon
15/07/2007, 21:10
εγω παντως με forthnet soho εδω και εναμισο μηνα κανενα προβλημα.
πηρε καπου 5 εβδομαδες για ενεργοποιηση πιανω
21Mbps (ειμαι απεναντι απο τον ΟΤΕ) και πληρωνω 25ευρω το μηνα + οτι κλησεις κανω (που ειναι λιγοτερα απο 5 ευρω λογο κινητου)

Tropeas
15/07/2007, 21:16
Ο καθένας είναι μια μεμονωμένη περίπτωση και "κάθεται" ή τον βολεύει κάτι διαφορετικό...
;)

xampos
15/07/2007, 21:29
25 mb
10 mb

:eyepop: :eyepop: :hypnotize :hypnotize :hypnotize :uplate:

εχει στο ελλαντα τετοιες ταχυτητες :confused: :confused: :confused:

εγω ενα ταπεινο 1024 εχω :sad:

argpap
15/07/2007, 21:54
Απο Ιανουάριουο 2007 απροβλημάτιστος στο 2play. Σήμερα με ενημέρωσαν οτι μπήκα στο ιδιοκτητο δύκτιο και εντος μηνός θα περάσω στα 24Μbps. Μέχρι τώρα όλα άψογα και σαν τηλέφωνο 0 χρεώσεις σε πολυ μπλα μπλα...και σαν Ιντερνετ 898Kbps download . 268 upload

airamhag
15/07/2007, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ο καθένας είναι μια μεμονωμένη περίπτωση και "κάθεται" ή τον βολεύει κάτι διαφορετικό...
;)

κ ολοοοοοοο περιμεεεεενωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

SPORAKIAS
15/07/2007, 22:15
εγω εχω της ΟΝ με 10αρι και την ψηφιακη....

πληρωνω το μηνα ενα 40αρι...

μου εγινε η συνδεση σε 20 μερες...

ειδα ταχυτητα απο τορρεντ....800kb/s....

απο e-mail ομως που κατεβαζω αρχεια πανω απο 30 δεν εχω δει....μαλλον ειναι απο τον σερβερ που κατεβαινουν το ''προβλημα''...

Da.Vintage
16/07/2007, 10:21
Εγώ έχω κάνεο αίτηση σε forthnet 2play και μου είπαν οτι σε κανα 2 βδομάδες θα παίζει...

Ελπίζω να μήν έχω την τύχη του παραπάνω φίλου...


ά...

Και VIVODI SUCKS BIGTIME!!! την είχα παλαιότερα!