PDA

View Full Version : Japan



alex14
22/09/2004, 15:18
Πριν λιγες ημερες ετυχε να παω Ιαπωνια (μην βιαζεστε, για δουλεια πηγα οχι για διακοπες) και μου εκανε μεγαλη εντυπωση το εξης.
Περιμενα να δω εκατομυρια μηχανες, καινουργια μοντελα, κτλ.
Εκανα λαθος. Εμεινα εκει περιπου μια εβδομαδα και το μονο που ειδα ηταν μεγαλομεσαια scooters, στρογγυλοφαναρα παπια !!!,
και κατι 750 - 1100 του καποτε (δεκαετια '80).
Σαν να πηγαινεις στην Καλαματα και να βλεπεις να βαζουν στην σαλατα τους σπορελαιο.

Τι να πω , ηταν κατι που δεν το περιμενα.
Ισως να ηταν τυχαιο και να οφειλεται στο μερος που πηγα εγω.
Yokohama σε βιομηχανικη ζωνη

:beer:

gcrook
22/09/2004, 16:39
Ειναι γνωστο, οτι για να βγαλεις διπλωμα για μηχανη ανω των 400 κυβικων στην Ιαπωνια πρεπει να περασεις απο εξετασεις, οι οποιες ειναι παρα, μα παρα πολυ δυσκολες.
Επισης εχω ακουσει οτι τα μοντελα υψηλου κυβισμου, και δε μιλαω για Hayabusa kai XX αλλα και για Fazer,Kavasaki Z series κλτ, δηλαδη ολα τα καλοπουλημενα μεσαια μοντελα,προοριζονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ:confused: για τις Ευρωπαικες αγορες, καθως και την Αμερικανικη και επισης και για καποιες Ασιατικες.
Καποτε ειχα διαβασει και ενα αρθρο το οποιο θα δω αν μπορω να το βρω, σχετικα με αυτο το ζητημα το οποιο μου φανηκε, και ακομα μου φαινεται αν οχι αναληθες, τουλαχιστον υπερβολικο.

Δεν ξερω αν αυτο αληθευει η ισχυει ακομα αλλα μου κανει εντυπωση αυτο που μας ειπες.

Παντως δεν ειναι τυχαιο οτι σ΄αυτες τις χωρες υπαρχουν ακομα και εξελισσονται μοντελα μικρου κυβισμου μυστηρια, οπως κατι Kaze-r διχρονα πυραυλακια και δυομισαρια που ουτε τα ειδαμε και ουτε θα τα δουμε ποτε.
Αλλωστε τα FX-125 και Z-125 τρεχουν σε πιστες σε τοπικα πρωταθληματα και οι τελικες τους φτανουν τα 190χλμ:eyepop: για να μην μιλησω για τα αλογατα που κατεβαζουν στα ασθενικα πλαισιακια τους τα οποια παρεπιπτοντως δεν τα αφηνουν και αυτα εντελως απειραχτα:look:

alex14
22/09/2004, 16:58
Μια απο τα ιδια ισχυει και για τα αυτοκινητα. Τιποτα αξιο προσοχης.
Τα περισοτερα ειναι πολυμορφικα και παρα πολλα μικρα 600-800 cc. Ευρωπαικα ελαχιστα και κυριως Mercedes, BMW ακριβα μοντελα. Τα taxi τους ειναι σχεδον ολα ιδια και μοιαζουν με τα δικα μας Toyota Crown του καποτε.

Γενικα ομως επαθα πλακα με τους Ιαπωνες και την χωρα τους.
Οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα απο οποιοδηποτε αλλο λαο στον κοσμο. Ειναι κυριοι με κ κεφαλαιο και ο λογος τους ειναι συμβολαιο.
Απο δρομους, γεφυρες, υπογεια τουνελ πολλων χιλιομετρων οι ανθρωποι βρισκονται 100 χρονια μπροστα.
Απο τιμες ομως, φωτια. Η ακριβοτερη χωρα στον κοσμο και με διαφορα.

adam_tsouk
23/09/2004, 07:45
Επίσης να μην ξεχνάς ότι αυτοί οι άνθρωποι προσπαθούν με αυτά τα μέσα μεταφοράς να κάνουν τις μετακινήσεις τους και τη δουλειά τους σε αντίθεση με μας που έχουμε 2 μηχανές ο καθένας μία για το Σ-Κ και μια για τη δουλεια!