PDA

View Full Version : ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ..



BILL VUZAS
16/07/2007, 09:04
Σαββατο παρελαβα το νεο μου μοτορι,HAYABUSA.Μεγεια μου!
Στο κατω μερος του υποπαισιου και πανω απο την αλυσιδα εχει ενα δοχειο περιπου 100-120mg και ενα σωληνακι που πηγαινει στη υποπιεσι και δευτερο σωληνακι απο την αντιθετη πλευρα που καταληγη στην αλυσιδα.Λιπαινει την αλυσιδα καθοσον κινεις την μοτοσυκλετα.Το ερωτημα ειναι εαν κανει σωστη δουλεια,(γιατι στη διαδρομη Αθηνα-Θεσ/νικη εγινε χαλια το ψαλιδι,βρωμικο),τι λιπαντικο βαζουμαι στο δοχειακι.Αξιζει κανεις να εχει τετοιο συστημα για την λιπανση της αλυσιδας αντι του παραδοσιακου τροπου?
Το θεμα ειναι οτι η αλυσιδα ηταν τελεια γρασσαρισμενη με το μονο κακο το αρκετα βρωμικο ψαλιδι,ισως καποιο ποιο παχυ λιπαντικο?:a4:

G M
16/07/2007, 13:06
Oχι μονο γεμιζει το μηχανακι σου λαδια, αλλα και τα μηχανακια που ακολουθουν.
Πριν λιγα χρονια ακολουθουσα ενα Africa φιλου με το συστημα (Scotoiler). Οταν σταματησαμε το μηχανακι μου ηταν γεματο λαδια.....


Ο γνωστος τροπος αποδιδει μια χαρα.....;)

THEOD
16/07/2007, 13:10
Η ροή του λαδιού στο Scottoilet ρυθμίζεται...

Αν το ρυθμίσεις στις 1-1,5 σταγόνες το λεπτό δεν θα έχεις πρόβλημα...

OldMan
16/07/2007, 13:10
Βασικά, την "κοροϊδεύει" την αλυσίδα (δεν την λιπαίνει...).

Η φυγόκεντρος που αναπτύσεται όταν περνάει η αλυσίδα πάνω από τα γρανάζια (ειδικό στο μπροστινό) ΔΕΝ αφήνει κανενός είδους λιπαντικό να μείνει επάνω της (ειδικά αυτό που έχει πέσει στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ της επιφάνεια). :wave2:


Υ.Γ.
Μια χαρά δεν ήταν ο άξονας της BMW ??? :lol:

THEOD
16/07/2007, 13:16
Αααα και ξέχασα...από ότι έχω διαβάσει το σύστημα δουλεύει καλά ΜΟΝΟ με το δικό του λιπαντικό (αυτό μπορεί να είναι και μπούρδα για εμπορικούς λόγους πάντως η Scottoiler επιμένει πολύ σε αυτό...). Μπες στο σάιτ της και ενημερώσου από 1ο χέρι....

BILL VUZAS
16/07/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βασικά, την "κοροϊδεύει" την αλυσίδα (δεν την λιπαίνει...).

Η φυγόκεντρος που αναπτύσεται όταν περνάει η αλυσίδα πάνω από τα γρανάζια (ειδικό στο μπροστινό) ΔΕΝ αφήνει κανενός είδους λιπαντικό να μείνει επάνω της (ειδικά αυτό που έχει πέσει στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ της επιφάνεια). :wave2:


Υ.Γ.
Μια χαρά δεν ήταν ο άξονας της BMW ??? :lol:
Α',μην χαιρεσαι,και αυτος δακριζε που και που,για να μην ξεχναω τις παλιες καλες συνηθειες!!!
Επισης με φιλο μηχανικο που μιλησα προ ολιγου μου ειπε οτι εαν δεν εχει λαδι μεσα το δοχειακι,πρεπει να κλεισω το λαστιχο που ερχεται απο την υποπιεσι μηπως δημιουργηθει καποιο προβλημα στην λειτουργια του μοτερ.....Λες γιαυτο να μην τριακοσαριζε στον περιφεριακο?:bawl:

OldMan
16/07/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Λες γιαυτο να μην τριακοσαριζε στον περιφεριακο?:bawl:
Ανάλογα τι μέρα ήταν ...

(θερμοκρασία, πίεση, σχετική υγρασία, σκόνη, βαρύς ο στίβος, παχύ το αγριογούρουνο...)

Υ.Γ.
Πάντως καλού-κακού, κλείσε το σωληνάκι για να μην αρχίσει να "ρουφάει" τίποτε περίεργα (και ανεπιθύμητα πράγματα...) :lol:

THEOD
16/07/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βασικά, την "κοροϊδεύει" την αλυσίδα (δεν την λιπαίνει...).

Η φυγόκεντρος που αναπτύσεται όταν περνάει η αλυσίδα πάνω από τα γρανάζια (ειδικό στο μπροστινό) ΔΕΝ αφήνει κανενός είδους λιπαντικό να μείνει επάνω της (ειδικά αυτό που έχει πέσει στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ της επιφάνεια). :wave2:



Αν δεν κάνω λάθος το original-σωστό χωροταξικό configuration του Scottoiler προβλέπει την λίπανση εσωτερικά της αλυσίδας στην βάση του ψαλιδιού μόλις αυτή έχει εγκαταλείψει το μπροστινό γρανάζι....Τουλάχιστον έτσι το ήξερα εγώ...

OldMan
16/07/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν δεν κάνω λάθος το original-σωστό χωροταξικό configuration του Scottoiler προβλέπει την λίπανση εσωτερικά της αλυσίδας στην βάση του ψαλιδιού μόλις αυτή έχει εγκαταλείψει το μπροστινό γρανάζι....
Πολύ σωστά (αρκεί να υπάρχει χώρος για να μπει το σωληνάκι) αλλά γιατί έχεις "φαγωθεί" με το Scottoiler ενώ εδώ μιλάμε για το original σύστημα του Hayabusa ??? :confused:

THEOD
16/07/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πολύ σωστά (αρκεί να υπάρχει χώρος για να μπει το σωληνάκι) αλλά γιατί έχεις "φαγωθεί" με το Scottoiler ενώ εδώ μιλάμε για το original σύστημα του Hayabusa ??? :confused:



Δεν ήξερα ότι το BUSA διαθέτει τέτοιο "μαμίσιο" σύστημα... :blush: :blush: Νόμιζα ότι αγόρασε κανένα μεταχείρο που φόραγε κάποιο Scottoiler από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη....
Φαντάζομαι όμως ότι και αυτό θα ρυθίζει με κάποιο τρόπο την ροή του λιπαντικού ...

Sapadak
16/07/2007, 13:56
Ποιας εταιριας ειναι το συστημα?
Γιατι η καθε εταιρια προτεινει δικο της λαδι


Φορουσα τις CLS το 200μ και προτεινε να βαλω λαδι απλο της STIHL

OldMan
16/07/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
προτεινε να βαλω λαδι απλο της STIHL
Έχουν ίδιες ανάγκες λίπανσης οι αλυσίδες των μοτό με τα αλυσοπρίονα ?? :look:

Sapadak
16/07/2007, 14:08
Κοιτα που δε το βρισκω τωρα!!

Παντως μου ειχε κανει εντυπωση αλλα δεν το τελειωσα αυτο που ειχε για να το χρειαστω!

Ηταν πολυ καλο γιατι ειχε διακοπτη ον-οφ και μπορουσες να το ρυθμισεις ποσο να πεταει αναλογα τη ταχυτητα ταξιδιου!

Και βεβαια περιμενες να ζεσταθει η αλυσιδα για να απογυφεις να λερωσεις και εσενα και τους πισω

stefanos
16/07/2007, 14:08
Βγάζει η stihl λάδι για αλυσίδες, γιατί εγώ στο αλυσοπρίονο βάζω μηχανόλαδο.:confused:

OldMan
16/07/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Βγάζει η stihl λάδι για αλυσίδες, γιατί εγώ στο αλυσοπρίονο βάζω μηχανόλαδο.:confused:
Εδώ έχει βγάλει δίχρονο κινητήρα με τετράχρονη λειτουργεία ...:wave2:

BILL VUZAS
16/07/2007, 14:21
Στην θεσι 1 ειναι το Scottoiler,και στον σταυρο ειναι η αποληξι του συστηματος.
Το εβγαλα και ηταν ρυθμισμενο στο 8 με τερμα ανοικτο το 10.Πιστευω οτι ρυθμισμενο στο 2-3 θα κανει καλη δουλεια.Ηδη παρηγγειλα το "ειδικο"λαδι απο την εταιρια.
Θα το βαλω Σαββατοκυριακο,οποτε θα εχω νεα.
Βαζω και φωτο.


96627

stefanos
16/07/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εδώ έχει βγάλει δίχρονο κινητήρα με τετράχρονη λειτουργεία ...:wave2:

Δεν κοιτάνε να βγάλουνε ένα αναρροφητήρα που να είναι πραγματικά κοπτικός η τετράχρονες λειτουργίες τους λείπανε:rolleyes:

BILL VUZAS
23/07/2007, 11:35
Βαζοντας το ειδικο λαδι και δουλευοντας το εδω και 3 μερες εχω να πω οτι το συστημα ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!
Θελει να πειραματιστει κανεις για την ρυθμιση του,ρυθμιζεται πολυ ευκολα.
Η αλυσιδα εχει μια υγρη λαδομενη εμφανιση.Με φιλο που εχει το ιδιο συστημα δεν εχει αλλαξει ποτα αλυσιδα στα 60000 χιλιομετρα του Χαγιαμπουσα του.
Τα συνηθισμενα μεσα λιπανσις με σπρευ,μπροστα σ'αυτο,τα βλεπω σαν απατη.
Λερωνει λιγο περισσοτερο τον τροχο (αλλα αυτο θα το λυσω με ποιο πρεσεκτικη ρυθμιση) που ομως καθαριζει πολυ ευκολα.
Θα πρεπει να δει κανεις την αλυσιδα για να καταλαβει την δουλεια που κανει.
Το συστηνω ανεπιφυλακτα.

Cpt. Haddock
23/07/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η φυγόκεντρος που αναπτύσεται

ΕΕΕΕΕΕΠ !!! :mad: :evil:




(μη το δει ο "παντα τετοια" κι αρχίσουμε πάλι :bigcry: )

sniper
23/07/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Βαζοντας το ειδικο λαδι ....


Το ειδικό λάδι λέγεται και βαλβολίνη :D

(για να μην το πληρώνεις σαν ειδικό λάδι στο λέω)

26.000 χλμ στο Hornet, ούτε ένα τέντωμα αλυσίδας με το συγκεκριμένο σύστημα :D

crs-k
23/07/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ΕΕΕΕΕΕΠ !!! :mad: :evil:

(μη το δει ο "παντα τετοια" κι αρχίσουμε πάλι :bigcry: )



Μερικοι ΑνθρωπΕς ΔΕΝ μαθαινουν με ΤΙΠΟΤΑ !!! :sad: :a35:

simeon
23/07/2007, 20:08
σε αυτο το ποστ:

http://www.carpe-tdm.net/ipb/index.php?showtopic=4581

εχει πραγματικα πολλες και ακριβεις πληροφοριες για οτι σχετικο κυκλοφορει... ;)

BILL VUZAS
02/08/2007, 10:03
Η θετικες εντυπωσεις συνεχιζονται.Το συστημα δουλευει με την βαρυτητα και ρυθμιζεις ποσες σταγονες θα πεφτουν σε συγκεκριμενο χρονο.Οποτε εαν κυκλοφορεις με χαμηλη ταχυτητα ,αστικο περιβαλον,πρεπει να εχει ποιο αργη ροη.Σε μεγαλες ταχυτητες μεγαλωνεις την ροη,γιατι εχεις και ισχυροτερη φυγοκεντρο που αδειαζει την αλυσιδα απο το λιπαντικο.
Το λιπαντικο λοιπον ειναι 0.5 λιτρα και στοιχιζει 11.00 ευρω.Σου βγαζει αναλογα με την ρυθμιση 8000-10000 χιλιομετρα.
Συγκριτικα με τα σπρευ ερχεται τζαμπα,ασε που κανει δουλεια.
:a54:

BILL VUZAS
07/09/2007, 15:12
Συνεχιζοντας με τις εντυπωσεις του συστηματος.
Εσφιξε λιγο ο καιρος 13-23 βαθμους κελσιου,οποτε αραιωσε η ροη του λαδιου.Απο καθε 30 δευτερα καθε σταγονα ανεβηκε στο 1 λεπτο και 15 δευτερα η σταγονα.Οποτε ανοιγουμε την ροη για να επαναφερουμε την καθε μισο λεπτο 1 σταγονα.
Αυτο πιστευω να συνεχιστει,οσο κατεβαινει η θερμοκρασια και ανεβαινει το ιξωδες του λαδιου,ανοιγεις περισσοτερο την κανουλα.
Παντως ειναι εμφανεις η διαφορα της ροης με την πτωσι της θερμοκρασιας κατα 15 βαθμους.
Η λιπανσι της αλυσιδας πολυ καλη,δεν τεντωσα ακομη την αλυσιδα,τελευταιο τεντωμα 7200 χιλιομετρα,τωρα 10600.
:a024: