PDA

View Full Version : Το μπροστινό φρένο τρίζει ανεξήγητα!!



kchrono
16/07/2007, 09:22
Καλημέρα σε όλους!:wave2:

Ακούστε λίγο και το πρόβλημα που με βασανίζει καιρό τώρα. Εχω εναν πήγασο του 2002 και ξαφνικά πριν απο κανα μήνα το μπροστινό φρένο αρχίζει να τρίζει. Να τρίζει σαν νταλίκα. Να τρίζει όπως δεν έχω ξανακούσει ποτέ! Η προφανής λύση: αλλάζω τακάκια. Τίποτα. τρίβω τις γωνίες απο τα τακάκια μήπως ακουμπάνε στο δόντι του δίσκου, τίποτα. Τα νεύρα μου αρχίζουν να σπάνε... Ξανααλλάζω τακάκια και τα στρώνω ευλαβικά, ... τίποτα. Πάω στο συνεργείο, αλλάζω δίσκο, τακάκια, ... τίποτα. Τα νεύρα μου συνεχίζουν να σπάνε... Πάω στο συνεργείο πάλι, δοκιμάζουμε άλλη τρόμπα, δαγκάνες, τακάκια, εξαέρωση, μέχρι και χαραγματιές στο τακάκι για αερισμό με τον τροχό του έκανε, ΤΙΠΟΤΑ! Η δαγκάνα είναι brembo και τα τακάκια ferodo τα μαμίσια, πάντα. Το θέμα μου είναι οτι τα νεύρα μου έχουν σπάσει, και θέλω να καταλάβω ΓΙΑΤΙ :confused: το κάνει αυτό ενώ ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα. Δεν θέλω να αλλάξω μάρκα τακάκια, θέλω να καταλάβω.....
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό μετά απο αυτά είναι μήπως η Ferodo έβγαλε ελατωματική παρτίδα... (τα ίδια φρένα έχει και το F650).

Να'στε καλά.

reinmeister
16/07/2007, 09:56
μονο οταν πατας φρενο η συνεχεια?επισης...ειναι τριγμος η σφυριγμα?

θεωρω οταν εισαι απολυτως σιγουρος οτι ο θορυβος ερχεται απο το συστημα πεδησης...

kchrono
16/07/2007, 10:16
Ναί είμαι σίγουρος ότι προέρχεται απο το σύστημα πέδησης. Όταν πατάω δυνατά το φρένο δεν ακούγεται τίποτα. Όταν όμως σιγά σιγά η μηχανή επιβραδύνεται και μειώνω την πίεση στη μανέτα του φρένου αρχίζει να σφυρίζει και να συντονίζεται ο δίσκος με αποτέλεσμα να πολλαπλασιάζεται ο θόρυβος μέχρι να σταματήσει εντελώς η μηχανή.

runnerma
16/07/2007, 10:24
Μήπως κανένα ρουλεμάν τροχού????
Το οποίο στην επιτάχυνση "ελαφρώνει" και δεν ακούγεται ενώ στην επιβράδυνση αρχίζει και καταπονείται και βγάζει το θόρυβο που λες??

kchrono
16/07/2007, 10:25
Δεν μπορεί να είναι ρουλεμάν γιατι το κάνει μόνο όταν πατάω το φρένο. Εξάλλου βγάλαμε τον τροχό για να αλλάξω λάδια στα καλάμια και το τσεκάραμε.

dirtbird
16/07/2007, 10:29
Οι γλύστρες της δαγκάνας σε τί κατάσταση είναι?
Ολισθαίνουν ελεύθερα, έχουν γράσσο, έχουν δθορά, γράσσο χαλκού στην 'πλάτη' του τακακιού από την μεριά του εμβόλου έβαλες (ΠΟΣΕΣ φορές το έχω γράψει αυτό? :confused: ), ο δίσκος πως πατάει στο μουαγιέ?

edit: ο πείρος συγκράτησης των τακακιών, έχει γράσσο χαλκού? (άλλη μια φορά :rotflmao: :rotflmao: )

runnerma
16/07/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kchrono
Δεν μπορεί να είναι ρουλεμάν γιατι το κάνει μόνο όταν πατάω το φρένο. Εξάλλου βγάλαμε τον τροχό για να αλλάξω λάδια στα καλάμια και το τσεκάραμε.

Ναι αλλά όταν πατάς φρένο ζορίζεται πιο πολύ το ρουλεμαν... Αλλά αφού το τσεκάρατε...:confused: :confused:

kchrono
16/07/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Οι γλύστρες της δαγκάνας σε τί κατάσταση είναι?
Ολισθαίνουν ελεύθερα, έχουν γράσσο, έχουν δθορά, γράσσο χαλκού στην 'πλάτη' του τακακιού από την μεριά του εμβόλου έβαλες (ΠΟΣΕΣ φορές το έχω γράψει αυτό? :confused: ), ο δίσκος πως πατάει στο μουαγιέ?

edit: ο πείρος συγκράτησης των τακακιών, έχει γράσσο χαλκού? (άλλη μια φορά :rotflmao: :rotflmao: )

Φίλε μου, αφού κάναμε ότι γινόταν με γράσσα και σπρέι στα έμβολα (εκτός απο αυτό με το γράσσο χαλκού στην 'πλάτη' του τακακιού από την μεριά του εμβόλου και στον πείρο συγκράτησης των τακακιών, γιατί? στείλε μου αν θές παλιό post να διαβάσω) Ο δίσκος είναι καινούριος και πατάει άψογα.

reinmeister
16/07/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Οι γλύστρες της δαγκάνας σε τί κατάσταση είναι?
Ολισθαίνουν ελεύθερα, έχουν γράσσο, έχουν δθορά, γράσσο χαλκού στην 'πλάτη' του τακακιού από την μεριά του εμβόλου έβαλες (ΠΟΣΕΣ φορές το έχω γράψει αυτό? :confused: ), ο δίσκος πως πατάει στο μουαγιέ?

edit: ο πείρος συγκράτησης των τακακιών, έχει γράσσο χαλκού? (άλλη μια φορά :rotflmao: :rotflmao: )

με καλυψε ο τουριστας...κανε οτι λεει ο γρηγορος με το blackbird...:beer:

edit...αυτο που ακους ειναι υψισυχνοι κραδασμοι απο τις εφαπτομενες επιφανειες που στα αυτια σου-μας ακουγονται ως σφυριγμα...βαζοντας το γρασσο εξαλοιφεις τις τριβες που τους προκαλουν...

kchrono
16/07/2007, 10:54
Θα το δοκιμάσω το γράσσο χαλκού το απόγευμα και θα σας πώ !
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! :beer: :beer: :beer:

harlek
16/07/2007, 12:32
Κάνε την ερώτησή σου και στο www.apriliabikers.gr, ίσως κάποιος γνωρίζει σχετικά.

kchrono
16/07/2007, 13:13
Πήγα και πήρα ένα σπρέι που μου είπε ο πωλητής οτι είναι φλαντζόκολλα χαλκού και έκανε 7ευρώ. αυτό εννοείτε? να το δοκιμάσω?:confused:
δεν βρήκα κάτι που να λέει γράσσο χαλκού.

OldMan
16/07/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kchrono
Πήγα και πήρα ένα σπρέι που μου είπε ο πωλητής οτι είναι φλαντζόκολλα χαλκού να το δοκιμάσω?:confused:
Άμα θέλεις το πρωί να πατάς φρένο και να μην κουνιέται τίποτε !!! :eyepop:

(φλαντζόκολλα στην δαγκάνα !!!:look: :hypnotize :uplate: )

OldMan
16/07/2007, 13:21
Αν δεν βρίσκεις κάτι σε "Cooper Grease" πάρε οποιοδήποτε θερμοαγώγιμο γράσσο !!!

(στην ανάγκη, πήγαινε σε μαγαζί ηλεκτρονικών και πάρε θερμοαγώγιμη πάστα σιλικόνης - την άσπρη που βάζουν για να ενώνουν την μίκα με την ψύκτρα του τρανζίστορ) :wave2:

BELZEBOYLIS
16/07/2007, 13:22
Να με συχωρήσει ο τρις-μέγιστος για τον τρόπο που θα απαντήσω ! :lol:

Το πρόβλημα είναι στα τακάκια! Οι καινούργιες προδιαγραφές ορίζουν ότι πρέπει να αντικαταστεί ένα υλικό που είχαν μέχρι τώρα ,με ένα άλλο που είναι πιο φιλικό προς το περιβάλλον !!!!

OldMan
16/07/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Οι καινούργιες προδιαγραφές ορίζουν ότι πρέπει να αντικαταστεί ένα υλικό που είχαν μέχρι τώρα ,με ένα άλλο που είναι πιο φιλικό προς το περιβάλλον !!!!
Αξιοθαύμαστη σαφήνεια !!! :eyepop:

kchrono
16/07/2007, 13:32
Μα τα τακάκια είναι τα ίδια με τα προηγούμενα και με τα προηγούμενα κτλ που είχα βάλει και είναι η πρώτη φορά που μου το κάνει αυτό.
το σπρέι που πήρα είναι το: copper spray-a-gasket hi temp sealant. μαλλον με βλέπω να το βάζω στην αποθήκη όπως είναι. φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω.:uplate:

BELZEBOYLIS
16/07/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αξιοθαύμαστη σαφήνεια !!! :eyepop:

Και να φανταστείς ότι προσπάθησα πολύ να αποφύγω τεχνικούς όρους του στυλ ΄΄παπαρίτσα ΄΄ παπαρδέλι ‘’ και συναφείς επιστημονικές αηδίες!!:lol: :wave2:





Αρχικά δημιουργήθηκε από kchrono
Μα τα τακάκια είναι τα ίδια με τα προηγούμενα και με τα προηγούμενα κτλ που είχα βάλει και είναι η πρώτη φορά που μου το κάνει αυτό.
.:uplate: :

Τα τακάκια μπορεί να είναι τα ίδια με τα προηγούμενα και τα προηγούμενα , αλλά τα προηγούμενα δεν είναι ίδια με τα τωρινά !! ( αν όντως έχουν αντικαταστήσει κάποιο υλικό !!! )




Πως τα λέω ο διάολος , πως τα λέω ….σάρωσα λέμε !!!!
:lol: :wave2:

OldMan
16/07/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Τα τακάκια μπορεί να είναι τα ίδια με τα προηγούμενα και τα προηγούμενα , αλλά τα προηγούμενα δεν είναι ίδια με τα τωρινά !!
Κανένα κουβά νερό (κρύο) έχεις κοντά σου Κωστάκη ??? :D

OldMan
16/07/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kchrono
το σπρέι που πήρα είναι το: copper spray-a-gasket hi temp sealant. μαλλον με βλέπω να το βάζω στην αποθήκη όπως είναι. φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω.:uplate:
Πολύ καλή κίνηση !!! :beer:

BELZEBOYLIS
16/07/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κανένα κουβά νερό (κρύο) έχεις κοντά σου Κωστάκη ??? :D



Δυστυχώς όχι …..οπότε το βουλώνω μέχρι να βρω !!!:lol: :beer: :wave2:

BILL VUZAS
16/07/2007, 15:35
Το ιδιο προβλημα ειχα με το GS 1200 (οχι μονον εγω).Το παρουσιασε στα 6000χιλιομετρα.Ψαχναμε και δεν βρισκαμε ακρη.Τελικα μετα απο ακαρπες πρασπαθιες το προβλημα ηταν κατασκευαστικο,της BMW.Μηπως εαν πας σε συνεργειο της BMW σου λυσουν το προβλημα?
Αν θυμαμε καλα αλλαξαν η"προσθεσαν κατι ροδελες στους δισκους.
.
.
.
Αλλωστε ακουσα για πιθανη συνεργασια Απριλια-BMW.. :D

dirtbird
18/07/2007, 23:49
Ρε......




ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ? :confused: :confused:


ξέρετε ποιοί.... :D

kchrono
19/07/2007, 10:53
Τελικά δεν μπόρεσα να βρώ γράσο χαλκού και χρησιμοποίησα την θερμοαγώγιμη πάστα που χρησιμοποιούν για τους υπολογιστές. Σφύριγμα συνεχίζεται... Καθάρισα στη συνέχεια τις δαγκάνες με το ειδικό καθαριστικό φρένων να φύγουν τα υπολείματα και θα πάω να πάρω brembo τακάκια να δοκιμάσω...

OldMan
19/07/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρε......
ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ? :confused: :confused:
Εξαρτάται από το τι εννοούμε "καλά" ...:look:

BILL VUZAS
19/07/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kchrono
Τελικά δεν μπόρεσα να βρώ γράσο χαλκού και χρησιμοποίησα την θερμοαγώγιμη πάστα που χρησιμοποιούν για τους υπολογιστές. Σφύριγμα συνεχίζεται... Καθάρισα στη συνέχεια τις δαγκάνες με το ειδικό καθαριστικό φρένων να φύγουν τα υπολείματα και θα πάω να πάρω brembo τακάκια να δοκιμάσω...
ΣΤΗΝ BMW ΠΗΓΕΣ?????

kchrono
20/07/2007, 12:04
Δεν πήγα ακόμα στην BMW. Απο δευτέρα το πρωί πρώτα BMW και μετά βλέπουμε...
καλό ΣΚ σε όλους. :beer: :beer: :beer:

kchrono
25/07/2007, 10:28
Καλημέρα :sun:
Για την ιστορία, δεν πήγα τελικά στη BMW, αλλα πήρα ενα ζευγάρι τακάκια SBS τα οποία ακόμα δεν εχουν παρουσιάσει βλέψεις τραγουδιστή της όπερας όπως τα Ferodo.
Βέβαια για να πώ με σιγουριά πρέπει να τα στρώσω πρώτα. Άν τελικά έφταιγαν τα τακάκια, το μόνο που συμπεραινω είναι ότι η Ferodo έβγαλε παρτίδα ή παρτίδες που σφυράνε. Ελπίζω το θέμα να σταματάει εδώ. :)
Καλό καλοκαίρι σε όλους.:beer: :beer: :beer: