PDA

View Full Version : Συντονισμός τιμονιού hornet 600'07



runnerma
16/07/2007, 11:28
Στις 5-6κ στροφές το τιμόνι τρέμει ελαφρά. Αυτό γίνετε αντιληπτό αν πιάσω το αντίβαρο χαλαρά.
Δεν αλλάζει την οδική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας ούτε στο ελάχιστο...
Μόνο που μουδιάζει το χέρι μου :eek: :eek:

Μια αλλαγή τιμονιού σε αλουμινένιο θα βοηθούσε???
Αν έβαζα πιο βαρία αντίβαρα???

reptile4
16/07/2007, 11:31
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ μια απο τα ιδια.
Λοιποι ο Μαης απο τη σαρρακοστη;!!!!
:bawl: :lol: :rotflmao:

runnerma
16/07/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ μια απο τα ιδια.
Λοιποι ο Μαης απο τη σαρρακοστη;!!!!
:bawl: :lol: :rotflmao:

Τσάκω μια :beer: μέχρι να μας δώσει κάποιος τα φώτα του...

Sabre
16/07/2007, 11:39
:a014: :a51:









:a47:









:a35:










:a13:

















εντάξει? όλα καλά?

Σπίτι? όλα καλά?

ο σκύλος? η πεθερά?

Πάντα καλά!

Αντε βρε! να τα λέμε συχνότερα!







:wave2:






























































































Πέρα της πλάκας

θα το συνηθήσετε.
(και να πιάνετε καλά το τιμόνι :lol: )

Sabre
16/07/2007, 11:51
Ρε θα σπαμάρετε η τζούφιες αμολάτε?

:a22:

reptile4
16/07/2007, 12:01
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΑΝΤΙΑ (dainese παρακαλω!!! :p ) μετα απο κανα 20λεπτο οδηγησης το χερι αρχιζει και μουδιαζει σε σημειο να αφηνω το γκαζι για να "συνελθει".

runnerma
16/07/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΑΝΤΙΑ (dainese παρακαλω!!! :p ) μετα απο κανα 20λεπτο οδηγησης το χερι αρχιζει και μουδιαζει σε σημειο να αφηνω το γκαζι για να "συνελθει".

μια από τα ίδια...

odt
16/07/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Στις 5-6κ στροφές το τιμόνι τρέμει ελαφρά. Αυτό γίνετε αντιληπτό αν πιάσω το αντίβαρο χαλαρά.
Δεν αλλάζει την οδική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας ούτε στο ελάχιστο...
Μόνο που μουδιάζει το χέρι μου :eek: :eek:

Μια αλλαγή τιμονιού σε αλουμινένιο θα βοηθούσε???
Αν έβαζα πιο βαρία αντίβαρα???


Με τι ταχύτητα; Όταν ανοίγεις το γκάζι; Όταν το έχεις σταθερό; Με νεκρά το κάνει; Μήπως σφίγγεις πολύ το τιμόνι; (γιατί ως γνωστόν, όποιος έχει τη σφίγγα, σφίγγεται :lol: ) Μήπως το μπροστινό λάστιχο, θέλει ζυγοστάθμιση; Μήπως ο δρόμος έχει ζυμαράκια;

Δώσε καμμιά πληροφορία, αλλιώς άμα είναι, μπορούμε να συζητήσουμε τί είναι το "τακ τακ" που ακούω στο δικό μου από τις 11000 στροφές και πάνω με 6η...Μην είναι ο Χάρος που μου κάνει νόημα να κόψω; :confused:

reptile4
16/07/2007, 12:35
Τσακω και απο μενα μια :beer: τοτε να δροσιστουμε!

runnerma
16/07/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
μπορούμε να συζητήσουμε τί είναι το "τακ τακ" που ακούω στο δικό μου από τις 11000 στροφές και πάνω με 6η...Μην είναι ο Χάρος που μου κάνει νόημα να κόψω; :confused:

Μάλλον :lol: :lol: :lol: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Με τι ταχύτητα; Όταν ανοίγεις το γκάζι; Όταν το έχεις σταθερό; Με νεκρά το κάνει; Μήπως σφίγγεις πολύ το τιμόνι; (γιατί ως γνωστόν, όποιος έχει τη σφίγγα, σφίγγεται :lol: ) Μήπως το μπροστινό λάστιχο, θέλει ζυγοστάθμιση; Μήπως ο δρόμος έχει ζυμαράκια;

Με ότι ταχύτητα έχει μέσα, σταθερό γκάζι, με νεκρά δεν το δοκίμασα...
Δεν σφίγγω το τιμόνι. Και όχι το λάστιχο δεν θέλει ζυγοστάθμιση, δεν παρατήρησά τίποτα στην ισοροπία της μηχανής. Από 40 μέχρι και τα 140 αν αφήσεις χέρια η μηχανί πάει ευθύα.

Όταν λέω τρέμει εννοώ ότι έχει κραδασμούς. Οταν το κρατάς κανονικά δεν το καταλαβαίνεις.
Μόνο με το μούδιασμα καταλαβαίνεις ότι κάτι τρέχει. Αλλάξαμε μηχανές με έναν φίλο που έχει το Ζ1000 και μετά από κάποια χιλιόμετρα το παρατήρησε και αυτός, ενώ τα χέρια μου με το Ζ δεν μουδιάσανε καθόλου, πράγμα που καταρίπτει τη θεωρία ότι κρατάω σφικτά το τιμονι....

Με βλέπω για κανενα Renthal με άλλα αντίβαρα...

Sabre
16/07/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma

Και όχι το λάστιχο δεν θέλει ζυγοστάθμιση, δεν παρατήρησά τίποτα στην ισοροπία της μηχανής. Από 40 μέχρι και τα 140 αν αφήσεις χέρια η μηχανί πάει ευθύα.



Ενω στο Ζ750 η μηχανή δέν θα πάει ευθεία (σοβαρά)
:rotflmao:

Ακόμα παραπονιέστε για τρέμουλο στο τιμόνι?

τσκ τσκ....

:lol: :beer:

runnerma
16/07/2007, 13:22
Αυτό για το Ζ750 το ήξερα αλλά δεν το αναφερά για να μην ανάψω τα αίματα σε κανέναν Ζητά:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το θέμα με το τρέμουλο είναι ότι μουδιάζει το χέρι μου και αυτο είναι επικύνδυνο....

Τις προάλλες δεν ένιωθα τα δάκτυλα μου και δεν είχα αίσθηση του μπροστινου φρένου...

odt
16/07/2007, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Αυτό για το Ζ750 το ήξερα αλλά δεν το αναφερά για να μην ανάψω τα αίματα σε κανέναν Ζητά:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το θέμα με το τρέμουλο είναι ότι μουδιάζει το χέρι μου και αυτο είναι επικύνδυνο....

Τις προάλλες δεν ένιωθα τα δάκτυλα μου και δεν είχα αίσθηση του μπροστινου φρένου...

Κάτσε ρε συ, γιατί μπερδεύομαι τώρα....Μόνο το δεξί σου χέρι μουδιάζει? Το αριστερό δεν μουδιάζει? :confused: :confused:






Άσχετο: Που είπες ότι μένεις???

runnerma
16/07/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Κάτσε ρε συ, γιατί μπερδεύομαι τώρα....Μόνο το δεξί σου χέρι μουδιάζει? Το αριστερό δεν μουδιάζει? :confused: :confused:






Άσχετο: Που είπες ότι μένεις???

Το αριστερό πολύ ελαφρά...

Ρόδο μένω, αν λες για τον runnerhornet sto HornestNest εγώ είμαι :P

runnerma
16/07/2007, 19:10
ρε Bsari που είσαι να μας πεις αν παρατήρησες τπτα....

kayak1
17/07/2007, 15:47
Εμένα μου το έκανε και στο 600 που είχα και στο 900 γύρω στα 60 χιλιόμετρα. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για αυτό. Βελτιώθηκε κάπως με το stabilizαter που έβαλα αλλά δεν εξαφανίστηκε.Αν δεν ήταν καινούρια η μηχανή θα σου έλεγα μπορεί να φταίει λίγο το μπροστινό λάστιχο ή να θέλει ζυγοστάθμιση η ρόδα.Βέβαια όσο καινούρια και να είναι η μηχανή δεν παύει να έχεις πέσει σε καμια λακούβα με τους "πολύ καλούς Ελληνικούς δρόμους" και να θέλει ζυγοστάθμιση.

runnerma
17/07/2007, 17:00
Εμένα το κάνει γύρω στα 90 χιλιόμετρα... Σε λακούβα δεν έχω πέσει :nono: :nono:
Είναι σαν να συντονίζει το τιμόνι με το μοτέρ...
Κάτσε να την πάω για πρώτο service να γίνουν οι συσφίξεις και βλέπουμε...

kayak1
17/07/2007, 17:22
Κυρίως αυτό είναι. Συντονισμός από το μοτέρ. Καλά μην περιμένεις όμως να κάνουνε τίποτα στο service.....

sapila racing
17/07/2007, 17:24
Mάλλον είστε λίιιγο ευαίσθητοι.
Η εγω αναίσθητος :rotflmao:

Βέβαια στο ταξίδι από Σέρρες - Αθήνα χωρίς το δεξί αντίβαρο (εφυγε κάπου μέσα στην πίστα..) το δεξί χέρι την άκουσε γερά και σταμάτησα και εβαλα το αριστερό αντίβαρο δεξιά.

Εψαξα λίγο και βρήκα διάφορα στην αγορά αντί να πάρω το original.

Πήρα πολύ βαριά και καλής ποιότητας αντίβαρα που μπαίνουν κατ ευθείαν στο στάνταρ τιμόνι (τα κοινά δεν μπαίνουν) και τα δοκίμασα. Ηταν πολύ καλά στην απορρόφηση των κραδασμών, αλλά τελικά άλλαξα και το τιμόνι και εβαλα απλά γι αλλους ΄λόγους.

Να ξέρετε οτι το τιμόνι (το στάνταρ) εχει εκτός απο τα αντίβαρα που βλέπετε και αλλο αντίβαρο εσωτερικά του τιμονιού!!!

Για να μην σας ζαλίσω άλλο, δοκιμάστε τα βαριύτερα της Kellerman, ζυγίζουν αν θυμάμαι καλά 410 γραμμάρια
Τα είχα πάρει απ τον Τογελο αλλα δεν ειναι φτηνα, κάπου 30 Ευρω!

Υπάρχουν βέβαια και αλλές τεχνικές, πχ γέμισμα του τιμονιού, με σκάγια, με άμμο με ειδικό σιλικονοειδές παρασκέυασμα (bar snake).


kayak1 :wave2:

kayak1
17/07/2007, 17:33
:a23: :a23: :a23: :a23:

sapila racing
17/07/2007, 17:38
Τα αντίβαρα της Kellerman υπάρχουν εδω
http://www.louis.de/_30eb445489fec5518f7c11e485e6a3dadf/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=10005376&anzeige=0

Δοκιμάστε πάντως να μην σφίγγετε το τιμόνι, κανει κακό για διάφορους λόγους ετσι κι αλλιώς.

Τωρα με τιμόνι Tomaselli και απλά αντίβαρα (ελαφριά) δεν εχω πρόβλημα.
Βέβαια και πριν δεν είχα οπότε δεν είμαι μέτρο σύγκρισης...

Αν καβαλησω το παλιό μονοκύλινδρο BMW και μετα το Hornet 900 δεν καταλαβαινω αν εχει πάρει μπρος καν! :rotflmao: :rotflmao:


kayak1 εχεις αλλάξει ολόκληρο το μηχανάκι, το τιμόνι πότε θα το αλλάξεις ???

Αντε να πάμε καμμια Μεγαρα :wave2:

kayak1
17/07/2007, 17:49
Εχεις δίκιο Άρη, θέλω να το αλλάξω με ένα της RENTHAL ώστε να έχει και την μπάρα στη μέση για να βάλω και το gear indicator.Έχε χάρη τώρα που την έχω αφήσει λίγο μιας και έχω αρχίσει το project του αυτοκινήτου.

sapila racing
17/07/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kayak1
Εχεις δίκιο Άρη, θέλω να το αλλάξω με ένα της RENTHAL ώστε να έχει και την μπάρα στη μέση για να βάλω και το gear indicator.Έχε χάρη τώρα που την έχω αφήσει λίγο μιας και έχω αρχίσει το project του αυτοκινήτου.

gear indicator?? Τρελλάρα!!! :lol: Να δω τι θα σκεφτείς ακόμα :wave2:

kayak1
17/07/2007, 18:01
Δεν ξέρω αλλά το χρειάζομαι.Ακόμα ψάχνω να βρω αυτή την 7 ταχύτητα!!!!!!!!

runnerma
17/07/2007, 18:01
Το γνήσιο τιμόνι είναι σιδερένιο. Τα after market είναι κυρίως από ergal (κράμα αλουμινίου?), το οποίο από ότι άκουσα κάνει καλύτερη απόσβεση κραδασμών.
Σκέφτομαι να βάλω ένα της renthal να τελειώνει η ιστορία...

bsari
17/07/2007, 21:51
δεν εχω παρατηρησει τιποτα τετοιο παντωσ με το παλαιοτερο ειχε εμφανιστει κατι αντιστοιχο μετα τη ν αλλαγη ελαστικων,εγω εχω michelin power μηπωσ φταιει κατι τετοιο ,αλλιωσ κοιταξτε λιγο τισ βιδεσ ???
παραξενο αλλα μολισ ειχα βαλει πινακιδα λογω συντονισμου ειχε εμφανιστει λιγο τρεμουλο συνολικα ,δοκιμαστε να δειτε,αν επιμεινει σε σημειο να μουδιαζουν τα χερια ψαξτε το λιγο...


το τριξιμο στα πλαστικα ηταν οι ντιζεσ τελικα που συμορφοθηκαν εν τελει

HORNET600F
18/07/2007, 12:46
Οι ταλαντώσεις μπορεί να οφείλονται σε στραβό τροχό, ζυγοστάθμιση ή κ εμφανίζονται σε κάποια ταχύτητα.
Μπορούν επίσης να οφείλονται στη γεωμετρία της μηχανής και τότε μπορεί να χρησιμοποιηθει σταμπιλιζατερ (δεν ισχύει για το hornet).

Οι κραδασμοί στο τιμόνι είτε είναι από την κατασκευή είτε απο φθορά κ εμφανίζονται σε κάποιες στροφές.
Αν είναι από την κατασκευή, το μόνο που σκέφτομαι είναι αλλαγή τιμονιού με αμφίβολο αποτέλεσμα και κόστος 100Ε+.

Αν οι κραδασμοί δεν υπήρχαν αλλά εμφανίστηκαν στην πορεία (λιγο δύσκολο για το δικό σου που είναι καινουριο) είναι αρκετά πιθανό να φταίνε τα ρουλεμάν τιμονιού .
Πρόχειρος τρόπος να τα τσεκάρεις:
Σηκώνεις τον μπροστινό τροχό στον αέρα (όχι με σούζα, με ακινητοποιημένη τη μηχανή :D ) κ ελέγχεις για ελεύθερη περιστροφή του τιμονιού.
Αν υπάρχει φθορά, το τιμόνι θα σκαλώνει στη μέση και η κίνηση δε θα είναι ομαλή.
Ακόμη (με τον τροχο στον αέρα πάντα) μπορείς να ζητήσεις από κάποιον να ελέγξει το λαιμό για τζόγο πιάνοντας το πηρούνι από χαμηλά και κουνόντας το εμπρός-πίσω.
Τα φθαρμένα ρουλεμάν συνήθως δίνουν βαριά αίσθηση μέσα στην πόλη με χαμηλές ταχύτητες, φαινόμενο που γίνεται πιο έντονο με 2ο άτομο και κουράζει τα χέρια, ειδικά στους ελιγμούς αναμεσα στα αυτοκίνητα.

Ακόμη οι κραδασμοί γενικότερα μπορεί να είναι ένδειξη ασυγχρόνιστων καρμπυρατέρ.

Καταλήγοντας και επειδή η συζήτηση ξεκίνησε για καινούριο μηχανάκι του 07, μάλλον πρόκειται για κατασκευαστική ατέλεια ή για ευαισθησία του αναβάτη :( .

** Μπορείς πάντα να μειώσεις την αίασθηση του τρέμουλου στα χέρια φορώντας γάντια.

reptile4
18/07/2007, 13:33
ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ;
ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΟΛΙΣ 650 ΧΛΜ.
ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, ΛΕΓΕ ΜΕ INJECTION :lol:.
ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ Η ΑΝΤΙΒΑΡΩΝ ΙΣΩΣ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
ΜΑΛΙΣΤΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ, ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΔΩ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΒΑΡΑ.

bsari
18/07/2007, 15:04
ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΟΛΙΣ 650 ΧΛΜ.
εκαναν σε καινουριο?????

ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ Η ΑΝΤΙΒΑΡΩΝ ΙΣΩΣ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
ισωσ αλλα γιατι δε το λεσ στην αντιπρ. να δεισ τι θα πουνε ετσι ωστε αν υπαρχει αστοχια υλικου να εχουμε recall...και μετα αν δε σε καλυψουν βλεπουμε+++

με το σβησιμο τι εκανεσ??? ειναι αρκετα σοβαρο

runnerma
18/07/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Οι ταλαντώσεις μπορεί να οφείλονται σε στραβό τροχό, ζυγοστάθμιση ή κ εμφανίζονται σε κάποια ταχύτητα.
Μπορούν επίσης να οφείλονται στη γεωμετρία της μηχανής και τότε μπορεί να χρησιμοποιηθει σταμπιλιζατερ (δεν ισχύει για το hornet).
Όταν λέμε ταλαντώσεις στην περίπτωσή μας, μιλάμε για ανεπαίσθητο συντονισμό με το μοτέρ. Το καταλαβαίνεις μόνο από το μούδιασμα του χεριού.


Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Οι κραδασμοί στο τιμόνι είτε είναι από την κατασκευή είτε απο φθορά κ εμφανίζονται σε κάποιες στροφές.
Αν είναι από την κατασκευή, το μόνο που σκέφτομαι είναι αλλαγή τιμονιού με αμφίβολο αποτέλεσμα και κόστος 100Ε+.[/B]

Τα after market τιμόνια αποροφάνε περισσότερο τους κραδασμούς λόγω αλουμινίου


Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Αν οι κραδασμοί δεν υπήρχαν αλλά εμφανίστηκαν στην πορεία (λιγο δύσκολο για το δικό σου που είναι καινουριο) είναι αρκετά πιθανό να φταίνε τα ρουλεμάν τιμονιού .
Πρόχειρος τρόπος να τα τσεκάρεις:
Σηκώνεις τον μπροστινό τροχό στον αέρα (όχι με σούζα, με ακινητοποιημένη τη μηχανή :D ) κ ελέγχεις για ελεύθερη περιστροφή του τιμονιού.
Αν υπάρχει φθορά, το τιμόνι θα σκαλώνει στη μέση και η κίνηση δε θα είναι ομαλή.
Ακόμη (με τον τροχο στον αέρα πάντα) μπορείς να ζητήσεις από κάποιον να ελέγξει το λαιμό για τζόγο πιάνοντας το πηρούνι από χαμηλά και κουνόντας το εμπρός-πίσω.
Τα φθαρμένα ρουλεμάν συνήθως δίνουν βαριά αίσθηση μέσα στην πόλη με χαμηλές ταχύτητες, φαινόμενο που γίνεται πιο έντονο με 2ο άτομο και κουράζει τα χέρια, ειδικά στους ελιγμούς αναμεσα στα αυτοκίνητα.[/B]

τσεκαρισμένο ήδη



Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F Ακόμη οι κραδασμοί γενικότερα μπορεί να είναι ένδειξη ασυγχρόνιστων καρμπυρατέρ..[/B]
Injection


Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F Καταλήγοντας και επειδή η συζήτηση ξεκίνησε για καινούριο μηχανάκι του 07, μάλλον πρόκειται για κατασκευαστική ατέλεια ή για ευαισθησία του αναβάτη :( .

** Μπορείς πάντα να μειώσεις την αίασθηση του τρέμουλου στα χέρια φορώντας γάντια. [/B]

Mάλλον για ευαισθησία πρόκειται σε συνδιασμό με τον σωματότυπό μου (κοινώς κοντός :smokin: :D :D )
Θα αλλάξω τιμόνι με την πρώτη ευκαιρία και μία η καλύτερη απορρόφηση, μια η αλλαγή θέσης οδήγησης κάτι μπορεί να καταφέρω :wave2: :wave2:

hornetakias
18/07/2007, 19:16
Βρε παιδι μου αν εχεις σοβαρο προβλημα συντονισμου τοτε προσφερομαι να σε απαλλαξω απο την μηχανη σου σε ανταλλαγη με την δικια μου (συλλεκτικο κομματι παρακαλω!!!!!:look: ), εχει after market τιμονακι για πιο ευκολες σουζες και το βασικοτερο ειναι ΜΠΛΕ (=στριβει καλυτερα:lol: )

Συμφωνοι....?:beer: :beer:

runnerma
18/07/2007, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornetakias
Βρε παιδι μου αν εχεις σοβαρο προβλημα συντονισμου τοτε προσφερομαι να σε απαλλαξω απο την μηχανη σου σε ανταλλαγη με την δικια μου (συλλεκτικο κομματι παρακαλω!!!!!:look: ), εχει after market τιμονακι για πιο ευκολες σουζες και το βασικοτερο ειναι ΜΠΛΕ (=στριβει καλυτερα:lol: )

Συμφωνοι....?:beer: :beer:

Ναι αλλά το μαύρο πάει πιο γρήγορα :smokin: :smokin: :smokin:

Άσε με να το σκεφτώ λίγο....

:D :D :D

reptile4
19/07/2007, 10:01
Μετα απο τηλ στην agio μου ειπαν στο πρωτο servis που θα παω να κανω θα τα δουν και τα δυο οποτε ειμαι σε αναμονη γιατι δεν εχω ουτε πινακιδες ΑΚΟΜΑ, για να δουμε εχω 763 χλμ ποιο γρηγορα θα κανω τα 1000 απο το να παρω πινακιδες :mad: :( .

dgritis
19/07/2007, 11:27
Έχω κάνει κοντά στα 3500 χλμ.... βόλτα μονοήμερη 650 χλμ και δεν έχω αισθανθεί κανένα μούδιασμα-μυρμήγκιασμα στα χέρια από το τιμόνι. Το μόνο που αισθάνομαι είναι έναν #$!@# συντονισμό που κάνει το μηχανάκι όταν πέφτει σε ψευτο ανωμαλίες του δρόμου. Μου ‘χει σπάσει τα νεύρα.. Είπα ότι είναι η πινακίδα... (δεν φαίνεται να είναι).. είπα ότι το αισθάνομαι κάπου από το τιμόνι... (ακόμα ψάχνω) :mad: :mad: :mad:

runnerma
19/07/2007, 21:58
Λοιπόν νομίζω ότι βρήκα τι φταίει. :a08: :a08:

Το τιμόνι κατά τη συναρμολόγηση το είχανε βιδώσει 2-3χιλ πιο δεξιά. Οπότε +2 από τη δεξιά μεριά -2 από την αριστερή σύνολο 4 χιλ διαφορά δεξιά με αριστερά.

Έβγαλα τα καβαλέτα του τιμονιού το κέντραρα και το ξαναβίδωσα. Το οριζόντιο σημάδι το έβαλα ίσα με το κάτω καβαλέτο με αποτέλεσμα να κατέβει το τιμόνι κάτι ελάχιστα.( το κατάλαβα από τους καφρέπτες).

Η νέα θέση οδήγησης είναι κατα πολύ καλύτερη (τουλάχιστον για τα μέτρα μου)!!!!

Τώρα μένει να δώ αν ξανανιώσω αυτό το μούδιασμα σε μεγάλη απόσταση...

είδωμεν....:wave2: :wave2: :wave2:

reptile4
20/07/2007, 12:36
ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝ:wave2: :beer:

runnerma
20/07/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝ:wave2: :beer:

Σήμερα το βράδυ λογικά θα πάω βραδυνή βόλτα και θα σας πω :p :p

AlexanderK
20/07/2007, 19:36
Αυτό με το τιμόνι το έχω παρατηρήσει και εγώ...Το αισθάνομαι σε ένα φάσμα στοφών όχι πολυ ψιλό. Κάπου 5-7 χιλίαδες....Περιμένω νέα...

runnerma
21/07/2007, 10:44
Λοιπόν το πρόβλημα βελτιώθηκε αισθητά. Παρ'όλα αυτά ξαναένιωσα το μυρμίγκιασμα στο δεξί χέρι, αλλά πολύ ελαφρά αυτή τη φορά.
Όταν πήγαινα με 6-7κ στροφές και ακουμπούσα το αντίβαρο με την άκρη της παλάμης μου ένιωθά καθαρά το αντίβαρο να τρέμει...

reptile4
25/07/2007, 10:48
Μια λυση που μου ειπαν στο συνεργειο ειναι τα αντιβαρα να βαλω ποιο βαρια, το τιμονι το μετρησαν και ηταν κεντραρισμενο, οποτε θα δοκιμασω να αλλαξω αντιβαρα.

runnerma
30/07/2007, 18:02
reptile έβαλες αντίβαρα???

Είδες καμμιά διαφορά???

Σε βόλτα μεγαλύτερη από 60χλμ αρχίζει το μουδιασμά και είναι σπαστικό:evil: :evil: :evil: