PDA

View Full Version : Γνώμη για αστοχια υλικου και ενεργειες



d-s
16/07/2007, 11:55
Θα σας μεταφέρω τη περιπέτεια ενος φίλου πριν να προχωρήσουμε σε επιστολές σε φορεις και τύπο και θέλω τη άποψή σας.


το όχημα είναι Χ9 Piaggio evolution 250, αγορά 4/2005, λήξη εγγύσης 4/2007 με 17000 χλμ. Το μηχανάκι χρσιμοποιείται για να πηγαίνει στη δουλειά του.

Στις φωτογραφίες θα δείτε τη βλάβη, έχει σπάσει στη δεξιά μπουκάλα το σημείο που ενώνει το τροχό με το πιρούνι. ευστυχώς που δεν σκοτώθηκε.....

Η ιστορία κρατάει ενάμιση μήνα τώρα. Μιλάμε με τα κεντρικά και τη Τεχνική Δνση, αλλά άκρη δε βγάζουμε. Συνέχεια λείπουν, δεν είναι εδώ, είτε μισόλογα και ασάφειες στο τηλέφωνο.

Με λίγα λόγια ζητήσαμε να ελέγξει τεχνικός από η Piaggio τη βλάβη και να αντικατασταθεί με υπαιτιότητα τους λόγω της αστοχίας υλικού.

Καταρχήν χωρίς να έχουν κάνει αυτοψία στη βλάβη και χωρίς να τη δουν σε φωτογραφίες αρνούνται την ευθύνη τους.

Μέχρι σήμερα αρνούνται να έρθει τεχνικός τους από τα κεντρικά και να κάνει αυτοψία στο μηχανάκι, και αντίθετα με τα όσα λέμε πως το μηχανάκι είναι επικίνδυνο για να μετακινηθεί, επιμένουν να το πάμε εκεί απλώς για να το δουν (έχουν ήδη αρνηθεί την ευθύνη τους λόγω του ότι η εγγύηση έχει λήξει πριν 2 μήνες).
Αντιπροτείναμε να βρούμε ένα εξουσιοδοτημένο κοντά στο σπίτι που φυλάσεται το μηχανάκι και να το πάμε εκεί και το αρνούνται και αυτό.

Ζητήσαμε να στείλουν γραπτώς την απάντηση τους και την αιτιολόγηση αυτής, δεν το έκαναν.

Ξέρω πως κάποιοι εδώ μέσα έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις με αστοχίες υλικού.
Οποιαδήποτε συμβουλή για το πως να τρέξουμε το θέμα είναι ευπρόσδεκτη.

Ακολουθούν φωτογραφίες...

d-s
16/07/2007, 12:00
φωτο 1


96608

d-s
16/07/2007, 12:04
φωτο 2


96610

d-s
16/07/2007, 12:05
φωτο 3


96611

road spirit
16/07/2007, 12:08
Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (www.efpolis.gr), ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ πραγματικά.
Επίσης, μπορείς να ζητήσεις εμπειρογνωμοσύνη απο το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας. Δεν ξέρω την διαδικασία, αλλά ξέρω οτι εχει γίνει σε άλλες περιπτώσεις.

TROOPER
16/07/2007, 12:54
να με συγχωρησετε ρε παιδια αλλα ειπες οτι η εγγυηση εχει παρελθει εδω και 2 μηνες.αυτο σημαινει οτι εφοσον δεν θελουν, δεν αλλαζουν τπτ και δεν παραδεχονται τπτ.δε νομιζω οτι εχουνε καποια υποχρεωση απεναντι στο φιλο σου.
μην παρεξηγηθω ε...δεν λεω οτι η πιατζιο ειναι σωστη και καλα κανει !!!!καθε αλλο !!!!!!!!απλα ετσι οπως ειναι το πραγμα εχω μια εντυπωση οτι αν η εταιρια δεν θελει δεν την υποχρεωνει κανενας....δοκιμασε ομως αυτο που σου προτεινε ο road spirit μηπως και...καλη τυχη φιλε

:wave2:

KeLeYTiS
16/07/2007, 13:55
O τροχος οσο ειχε το μηχανακι ο φιλος ειχε λυθει ?

Αυτες οι βιδες αν σφιχτουν παρα πολυ σπανε την ακρη της μποτας

Το εχω παθει με 4-5 μπροστινα 100 χρονων το καθε ενα , για αυτο και το manual αναφερεται σε ροποκλειδα μπλα μπλα

Πολυ πιθανο ειναι να το παρασφιξαν (σφιξε μεχρι να κλωτσησει ) και να ραγισε το κομματι

Todi
16/07/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
O τροχος οσο ειχε το μηχανακι ο φιλος ειχε λυθει ?

Αυτες οι βιδες αν σφιχτουν παρα πολυ σπανε την ακρη της μποτας

Το εχω παθει με 4-5 μπροστινα 100 χρονων το καθε ενα , για αυτο και το manual αναφερεται σε ροποκλειδα μπλα μπλα

Πολυ πιθανο ειναι να το παρασφιξαν (σφιξε μεχρι να κλωτσησει ) και να ραγισε το κομματι


αυτο ακριβως ηθελα να πω.
Αυτο συμβαινει οταν παρασαφιγκουν τις βιδες..

βεβαια τοτε ευθυνεται οποιος εχει βγαλει τη ροδα (μαλλον αυτος που την επανατοποθετησε)
πρεπει να κοιταξεις που γινονταν τα σερβις γιατι ισως εντος εκτος εγκυησης αλλαζει το πραμα..
αλλα αντε αποδειξε οτι δεν το εκανες μονος σου
τεσπα.. καλη δυναμη

d-s
16/07/2007, 14:23
Αυτό τον είχα ρωτήσει και εγώ, αλλά πόσο να το σφίξεις ώστε να σπάσει...

άλλαξε λάστιχα και τον έβγαλαν το τροχό, αλλά έχει περάσει κανά 5μηνο από τότε.
να έχουν κάνει μ@λ@κια εκεί?

τα σερβις εκτός από τα λάστιχα γίνονταν σε εξουσιοδοτημλένα

μια 400αρα του ζήτησαν για να του το φτιαξουν...

KeLeYTiS
16/07/2007, 14:30
Αν τα σφιξουν τερμα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα

Δεν εχω να σου δειξω κανα 2 μποτες δικες μου ρε γμτ τις εχω πεταξει

Ελπιζω να βρει το δικιο του γιατι οποιος και να φταιει σιγουρα δεν φταιει ο ιδιοκτητης

Tropeas
16/07/2007, 16:16
Δυστυχώς αγαπητοί...
έτσι και είναι.
χοντρά κοφτά όπως τα λέει ο Trooper...
αν η εγγύηση έχει λήξει μπορούν να πουν ότι θέλουν... ΔΥΣΤΗΧΩΣ, πέραν του ότι στο σημείο που είναι μπορεί να ισχυριστούν ότι έγινε ή απο λακούβα ή απο υπερβολικό σφήξιμο του μηχανικού...
και δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα...

Βέβαια το ανα αξίζει να το κηνυγήσεις, το ξέρεις εσύ,
το κουράγιο σου,
το κόστος τρεξίματος,
ο ελεύθερός σου χρόνος, και το κόστος του υλικού σε αντίθεση με όλα τα παραπάνω...

Μόνο και μόνο η δημοσιοποίηση τσούζει... οπότε μπορεί να το προχωρήσεις και έτσι στα μέσα...