PDA

View Full Version : Μπαμπά,Μαμά πηρα μηχαν...ΝΤΟΥΠ !!!



ggs
16/07/2007, 11:56
Το Σάββατο ήμουν παρέα με ένα φιλαράκι που είναι 17 χρονών.
Πολύ σοβαρό και συγκροτημένο παλικάρι,για την ηλικία του.
Γουστάρει τρελά τις μηχανές και όλη την ώρα το ψάχνει για να δει τι μοντέλο θα αγοράσει ,τι εξοπλισμό κ.λ.π. μιας και πλησιάζει ο καιρός για να βγάλει δίπλωμα .
Το μεγάλο του πρόβλημα είναι ότι οι γονείς του ΑΚΟΥΝ μοτοσικλέτα και ΦΡΙΚΑΡΟΥΝ….:eek: :bawl:

Το περίεργο είναι ότι οι γονείς του δεν είναι τίποτα «συντηρητικοί» και αυστηροί ,αλλά έχουν ένα σχεδόν παθολογικό φόβο για τις μοτοσικλέτες .

Το παλικάρι στεναχωριέται πολύ γιατί από την μια δεν θέλει να τους στεναχωρήσει αλλά κι από την άλλη ,γουστάρει τρελά να πάρει μηχανή.
Θέλει συμβουλές για το πώς μπορεί να πείσει τους γονείς του …
Πολλοί από εμάς θα το εχουν αντιμετωπίσει ….
Πως το λυσατε το προβλημα?????

sniper
16/07/2007, 12:00
Να πεις στον φίλο σου να μιλήσει με τους δικούς του.

Αν είναι τόσο ενάντιοι στο να πάρει μηχανή(και δεν τους αδικώ γιατί κυρίως θα την έχει για μέσα στην πόλη - λόγω ηλικίας-διπλώματος-εμπειρείας), τότε να περιμένει να την πάρει όταν θα μπορεί να είναι οικονομικά ανεξάρτητος....

Δεν μπορείς να τους πείσεις αλλά μπορείς να τους κάνεις να το δεχτούν...

VegasKitty
16/07/2007, 12:04
Εγω που ειμαι στη φαση που προσπαθω να το λυσω το προβλημα αυτο,
πηρα πρωτο το εξοπλισμο (για να ξερουν οτι σε οποια μηχανη ανεβενω
και οπου παω περνω τα απαρετητα μετρα ασφαλειας) και το συζηταω
συνεχεια οτι θα τη παρω, οτι και να λενε, και οτι εχω μυαλο στο κεφαλι
μου κτλ, κτλ, κτλ....

Και απο οτι φαινετε, γιατι ειναι ακομα καθετη για αυτη την αποφαση και κινηση
μου, και κλασσικα μου ειπαν οτι "θα σου παρω αυτοκινητο" :rolleyes: , η
επομενη κινηση ειναι να εχω παει να παραλαβω τη Λησταρχινα, να φτασω κατω
απο το σπιτι (με φουλ εξοπλισμο ενοειτε!!! :o ) και να παρω τηλ. και να τους πω
να κατεβουν.... :look:

Βεβαια μπορει να εχουμε καποιες τετοιες αντιδρασεις -->>> :eyepop: η :hypnotize η :uplate:
αλλα στο τελος δε θα μπορει να κανει και αλλιως.... :D


υ.γ. εχω ηδη ρωτισει κατι φιλους μου αν θα με φιλοξενισουν οταν παρω τη μηχανη μπας και πρεπει να λειψω μερικες μερες απο το σπιτι μου μεχρι να ηρεμησουν τα πραγματα... :look:


:D

road spirit
16/07/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
....τότε να περιμένει να την πάρει όταν θα μπορεί να είναι οικονομικά ανεξάρτητος....

Δεν μπορείς να τους πείσεις αλλά μπορείς να τους κάνεις να το δεχτούν...

+1

sober
16/07/2007, 12:09
Να τη δουν αγορασμενη κ παρκαρισμενη εξω απο το σπιτι μια ωραια πρωια για να τελειωνει η υπο8εση....Εγω παντως αυτο εκανα γιατι με τις συζητησεις και τα παρακαλια ολο το ανεβαλα και μου τα ειχαν κανει τσουρεκια....
:smokin:

EVI
16/07/2007, 12:11
εγω οταν πηρα το σκουτερ μου δεν ειπα τπτ σε κανεναν το παρκαρα απο κατω :rotflmao: και καλα δε το λεω πουθενα με ειχε δει ολη η γειτονια

μου ελεγε η μανα μου καθε μερα
ποιανου ειναι το βεσπακι ? :rotflmao: :rotflmao: δεν ξερω ελεγα :rotflmao:

και μετα απο κατι μηνες βαρεθηκα να περιμενω να φυγουν για να φυγω και τους το ειπα και η αντιδραση τους ηταν

μανα- τα μικρα ειναι σκοτωστρες να παρεις μεγαλυτερη να σε βλεπουν :eyepop: :rotflmao:

μπαμπας- ωραιο το παρταλι που πηρες θελει τακακια λαστιχα φλασ κλπ κλπ :rotflmao: :rotflmao:


το σουζουκι που το βρηκε ο πατερας μου και το πληρωσα εγω :rotflmao: στην αρχη του αρεσε

οταν πηρα το Ζ και του το εδωσα ειπαν

μαμα-αααυτη ειναι ωραια αλλα καβασακι? οι φτωχοι περναν καβασακι χαθηκε να παρεις μια τραιουμφ? :rotflmao:

μπαμπας - ωραια ήσυχη (βαζει μπρος παει ξαναγυρνα) καλε αυτη ειναι πολύ γρηγορη



αδελφος


ΔΕ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΡΕ? ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΙΛΕ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ταξιδευτής
16/07/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

μανα- τα μικρα ειναι σκοτωστρες να παρεις μεγαλυτερη να σε βλεπουν :eyepop: :rotflmao:

μπαμπας- ωραιο το παρταλι που πηρες θελει τακακια λαστιχα φλασ κλπ κλπ :rotflmao: :rotflmao:

μαμα-αααυτη ειναι ωραια αλλα καβασακι? οι φτωχοι περναν καβασακι χαθηκε να παρεις μια τραιουμφ? :rotflmao:

μπαμπας - ωραια ήσυχη (βαζει μπρος παει ξαναγυρνα) καλε αυτη ειναι πολύ γρηγορη

αδελφος


ΔΕ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΡΕ? ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΙΛΕ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕ!!!! :a54: :a54: :a54: "Καβασακι πηγες και πηρες; Δεν επαιρνες κανενα τραιουμφ;;;" ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑΑΑΑΑ!!!! :lol: :lol:

Trickster
16/07/2007, 12:17
Να του πεις να χαλαρώσει και θα του περάσει..
αυθόρμητο είναι μάλλον επειδή βλέπει τους φίλους του με μηχανάκια αριστερά δεξιά.
αν υπάρχει κάβλα θα υπάρχει και στα 28 του η σε καποια ηλικία πλέον που θα είναι πλήρως απεξαρτημένος από τους δικούς του..

εσύ πάντως μην τον πριζώνεις χειρότερα γιατί αν γίνει κάτι εσύ θα έχεις το κρίμα του..

:nono: :nono:

TROOPER
16/07/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εγω οταν πηρα το σκουτερ μου δεν ειπα τπτ σε κανεναν το παρκαρα απο κατω :rotflmao: και καλα δε το λεω πουθενα με ειχε δει ολη η γειτονια

μου ελεγε η μανα μου καθε μερα
ποιανου ειναι το βεσπακι ? :rotflmao: :rotflmao: δεν ξερω ελεγα :rotflmao:

και μετα απο κατι μηνες βαρεθηκα να περιμενω να φυγουν για να φυγω και τους το ειπα και η αντιδραση τους ηταν

μανα- τα μικρα ειναι σκοτωστρες να παρεις μεγαλυτερη να σε βλεπουν :eyepop: :rotflmao:

μπαμπας- ωραιο το παρταλι που πηρες θελει τακακια λαστιχα φλασ κλπ κλπ :rotflmao: :rotflmao:


το σουζουκι που το βρηκε ο πατερας μου και το πληρωσα εγω :rotflmao: στην αρχη του αρεσε

οταν πηρα το Ζ και του το εδωσα ειπαν

μαμα-αααυτη ειναι ωραια αλλα καβασακι? οι φτωχοι περναν καβασακι χαθηκε να παρεις μια τραιουμφ? :rotflmao:

μπαμπας - ωραια ήσυχη (βαζει μπρος παει ξαναγυρνα) καλε αυτη ειναι πολύ γρηγορη



αδελφος


ΔΕ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΡΕ? ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΙΛΕ :rotflmao:

ξεχνας οτι εδω μεσα υπαρχουν και ατομα που ξερουν την οικογενεια σου.ειμαι ενας απο αυτους και εχω να πω οτι η οικογενεια της ευης παιδες δεν ειναι στον μεσο ορο...ειναι μια οικογενεια που συμβαδιζει με τα μυαλα της ευης...ΔΛΔ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
16/07/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Να του πεις να χαλαρώσει και θα του περάσει..
αυθόρμητο είναι μάλλον επειδή βλέπει τους φίλους του με μηχανάκια αριστερά δεξιά.
αν υπάρχει κάβλα θα υπάρχει και στα 28 του η σε καποια ηλικία πλέον που θα είναι πλήρως απεξαρτημένος από τους δικούς του..

εσύ πάντως μην τον πριζώνεις χειρότερα γιατί αν γίνει κάτι εσύ θα έχεις το κρίμα του..

:nono: :nono:

ΔΙΑΦΩΝΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ <<ΤΟ ΚΡΙΜΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΟΥ>> !!!

:wave2:

sober
16/07/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Να του πεις να χαλαρώσει και θα του περάσει..
αυθόρμητο είναι μάλλον επειδή βλέπει τους φίλους του με μηχανάκια αριστερά δεξιά.
αν υπάρχει κάβλα θα υπάρχει και στα 28 του η σε καποια ηλικία πλέον που θα είναι πλήρως απεξαρτημένος από τους δικούς του..

εσύ πάντως μην τον πριζώνεις χειρότερα γιατί αν γίνει κάτι εσύ θα έχεις το κρίμα του..

:nono: :nono:


Κατσε ρε... τι φταιει το παιδι αν εχει μοτο κ ο φιλος του τον ζηλευει??Κι επειτα αν ο φιλος του παει και κανει καμια βλακεια και πεσει το παιδι με τη μοτο 8α φταιει??
:confused:

QSpec
16/07/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Να τη δουν αγορασμενη κ παρκαρισμενη εξω απο το σπιτι μια ωραια πρωια για να τελειωνει η υπο8εση....Εγω παντως αυτο εκανα γιατι με τις συζητησεις και τα παρακαλια ολο το ανεβαλα και μου τα ειχαν κανει τσουρεκια....
:smokin:

+1

Κι εγώ πήρα χωρίς να το πολύσυζητήσω, είχα βέβαια αντιδράσεις του τύπου: "Θα στο κλειδώσω!" κτλ αλλά πέρασαν γρήγορα. Βέβαια την αγοράσα με λεφτά που είχα από κάτι δουλειές του κώλου και είχα κάνει το σκατό μου παξιμάδι για έναν χρόνο. Και κανέναν χρόνο μετά, έχοντας και ένα 13άρι Punto υπό διάλυση, άκουσα την κορυφαία ατάκα: "Βασίλη, τι θα έλεγες να πουλούσαμε το αμάξι και την μηχανή (ένα wr200 τότε), και να πάρεις μια μεγάλη μηχανή;" :hypnotize: Από το "Ούτε να το σκέφτεσαι!" για παπί μου πρότεινε να πάρω 1000άρα on-off. Απλά πες του να δείξει την ωριμότητα του και να κάνει υπομονή.

VegasKitty
16/07/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ξεχνας οτι εδω μεσα υπαρχουν και ατομα που ξερουν την οικογενεια σου.ειμαι ενας απο αυτους και εχω να πω οτι η οικογενεια της ευης παιδες δεν ειναι στον μεσο ορο...ειναι μια οικογενεια που συμβαδιζει με τα μυαλα της ευης...ΔΛΔ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Εμ δε το λες και τοσο καιρο για να ξερουμε που οφειλετε η κατασταση
της Ευης και να μην ταλαιπορουμαστε να το ψαχνουμε!!!! :mad:

:lol: :lol: :lol:

VegasKitty
16/07/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
εσύ πάντως μην τον πριζώνεις χειρότερα γιατί αν γίνει κάτι εσύ θα έχεις το κρίμα του..

:nono: :nono:


Ρε συ συγνωμη, αλλα και μενα η κ@υλα της μηχανης μου ηρθε οταν ημουν
πιτσιρικα και πρωτο-ζηλεψα κατι φιλεναδες μου....

Τωρα, που πλεων μπορω να την αποκτησω μονη μου, αν τη παρω και αρχισω
τις μ@λ@κιες, και παω και βρεθω αγκαλια με καμοια κολονα (φτου, φτου μακρια)
εκεινες θα φταινε δλδ???? :eyepop:

Που στη τελικη ολες καβαλαγανε street και ss και τουμπανα!!!

EVI
16/07/2007, 12:32
Τωρα, που πλεων μπορω να την αποκτησω μονη μου, αν τη παρω και αρχισω
τις μ@λ@κιες, και παω και βρεθω αγκαλια με καμοια κολονα (φτου, φτου μακρια)
εκεινες θα φταινε δλδ???? :eyepop:
[/B][/QUOTE]

Οι κολονες?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :p :p

EVI
16/07/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ξεχνας οτι εδω μεσα υπαρχουν και ατομα που ξερουν την οικογενεια σου.ειμαι ενας απο αυτους και εχω να πω οτι η οικογενεια της ευης παιδες δεν ειναι στον μεσο ορο...ειναι μια οικογενεια που συμβαδιζει με τα μυαλα της ευης...ΔΛΔ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



πες μου οτι εχεις βαλει τσιπακι και αναγνωριζει τα ξενοπηδηματα :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

VegasKitty
16/07/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Οι κολονες?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :p :p

Ε ψιτ, κοπελια......











Να σου πω λιγο......

















Λιγο ποιο κατω ειναι.......



















:a36: :a36:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
16/07/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕ!!!! :a54: :a54: :a54: "Καβασακι πηγες και πηρες; Δεν επαιρνες κανενα τραιουμφ;;;" ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑΑΑΑΑ!!!! :lol: :lol:


στην εποχη που αρραβωνιαστικαν ο πατερα μου ειχε μια χονδα xl170 η κατι τετοιο (κροσακι) οταν παντρευτηκαν πηρε μια cm400 (εκει με ειχε απο μικρο παιδι αν τον βλεπατε τωρα θα τον κραζατε που με ειχε μπροστα να κρατιεμε απο το τιμονι)

και οι πλουσιοι μονο μπορουσαν να παρουν τραιουμφ ειχε μεινει εκει :) :) :) :)


οχι οτι δε φοβουντε! παρα πολυ ! αλλα οπως ειπε και ο σναιπ το συνιθιζουν !

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΝΑΝΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΕΜΑΣ..............

EVI
16/07/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Ε ψιτ, κοπελια......


Να σου πω λιγο......





Λιγο ποιο κατω ειναι.......


:a36: :a36:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


θα σε μαστιγωσω στα μαθηματα να μαθεις! :rotflmao: θα φτυσεις αιμα λεμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VegasKitty
16/07/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
θα σε μαστιγωσω στα μαθηματα να μαθεις! :rotflmao: θα φτυσεις αιμα λεμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:blush: :blush:


Με κανεις και κοκκινιζω μη.... :smilea:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Εντομεταξη ολο για αυτα τα μαθηματα λες αλλα τζιφος κοπελιαααα!!! :mad:


:smokin:

EVI
16/07/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
:blush: :blush:


Με κανεις και κοκκινιζω μη.... :smilea:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Εντομεταξη ολο για αυτα τα μαθηματα λες αλλα τζιφος κοπελιαααα!!! :mad:


:smokin:

να σου πω ΕΣΥ θα με παρεις να κανονισουμε δε θα σε κυνηγαω εγω :mad:

αιντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ερχετε η ωρα αργεις! :) :) :) :) :)

TROOPER
16/07/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
πες μου οτι εχεις βαλει τσιπακι και αναγνωριζει τα ξενοπηδηματα :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

:confused: :confused: :confused:

EVI
16/07/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:confused: :confused: :confused:

πφφφ ξεχνας (αλλα που να θυμασε ολες τις βλακειες που λεμε:rotflmao: )


το καπνισμα κανει κακο! λεμε θυμασαι? οπως και οταν πηδας πολυ αλλα μονο τα ξενοπηδηματα!


τσ τσ τσ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
16/07/2007, 12:45
Όλοι μας εδωμέσα μιλάμε κρίνοντας από το τι έχει συμβεί σε μας. Και πως αντέδρασαν οι δικοί μας. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλοι οιάνθρωποι κι όλοι οι γονείς αντιδρούν έτσι. Το πως λοιπόν θα φερθεί κάποιος είναι και συνάρτηση του τι ακριβώς είναι και πως αντιδρούν οι δικοί του.
Δε νομίζω να θέλει κανείς ας πούμε να προκαλέσει έμφραγμα (φτου σκόρδα) ή εγκεφαλικά (φτου ξανά μακρυά απ΄ολους) στους γονείς του έτσι;
Δεύτερον παίζει ρόλο και η ηλικία παίδες. Εγώ την πρώτη μοτοσικλέτα την πήρα στα 17, ένα παπί για τη δουλειά μου τότε. Για έναν παράξενο λόγο τον οποίον δεν έχω καταλάβει ποτέ οι δικοί μου ήταν σχετικά ήρεμοι.
Τεσπα νομίζω ότι το παλλικάρι έχει τρία πράγματα να κάνει. Ή να περιμένει μέχρις ότου γίνει οικονομικά ανεξάρτητος χωρίς αυτό να είναι Η λύση γιατί αν μένει στο ίδιο σπίτι... :(
αλλιώς καλό είναι να κάνει 2-3 πολύ σοβαρές συζητήσεις με τους δικούς του και μετά... ότι είπε η Vegas. Πολύ καλή ιδέα νομίζω η καλύτερη. Αρχίζει να αγοράζει εμφανώς μην πω και κομματάκι επιδεικτικά τον εξοπλισμό. Σήμερα το κράνος. Μπαμ σε εμφανές σημείο. Μετά από λίγο μπουμ το μπουφάν. Το ίδιο. και πάει λέγοντας.

TROOPER
16/07/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
πφφφ ξεχνας (αλλα που να θυμασε ολες τις βλακειες που λεμε:rotflmao: )


το καπνισμα κανει κακο! λεμε θυμασαι? οπως και οταν πηδας πολυ αλλα μονο τα ξενοπηδηματα!


τσ τσ τσ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλα ε...χαθηκα !!!!!!!!

δε θυμαμαι ρε...(λες να ξεκιναει αλτσχαιμερ???:sad: ):bawl: :bawl: :bawl:

ggs
16/07/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Να του πεις να χαλαρώσει και θα του περάσει..
αυθόρμητο είναι μάλλον επειδή βλέπει τους φίλους του με μηχανάκια αριστερά δεξιά.
αν υπάρχει κάβλα θα υπάρχει και στα 28 του η σε καποια ηλικία πλέον που θα είναι πλήρως απεξαρτημένος από τους δικούς του..

εσύ πάντως μην τον πριζώνεις χειρότερα γιατί αν γίνει κάτι εσύ θα έχεις το κρίμα του..

:nono: :nono:

Το φιλαράκι είναι σχετικά οικονομικά ανεξάρτητο. Δουλεύει και παίρνει καλά λεφτά για την ηλικία του .Το μηχανάκι το χρειάζεται και για να πηγαίνει και στην δουλεία του και θα το πάρει με δικά του λεφτά.
Δεν θέλει να πάρει καμία ΧΧΧ999RRRR 2000cc…..
Είναι πολύ προσγειωμένος ,γνωρίζει τους κινδύνους ,θέλει να παρακολουθήσει μαθήματα σχετικά με τις μοτοσικλέτες ….
Δεν είναι απλώς η «κάβλα» της ηλικίας …Εγώ προσπαθώ να του δώσω να καταλάβει ότι για ένα γονιό το παιδί του είναι ότι πολυτιμότερο έχει και θέλει να το προφυλάξει με νύχια και με δόντια από το καθετί που μπορεί να θέσει την ζωή του σε κίνδυνο…
Όμως, με το να του προτείνω να το ξεχάσει και να το ξανασκεφτεί σε δέκα χρόνια ,δεν νομίζω ότι τον βοηθάω και πολύ…
Του έχω μιλήσει για τους κινδύνους , για τους φίλους που έχω χάσει ,για την καφρίλα των δρόμων ,για το πόσο εκτεθειμένος είναι ο μοτοσικλετιστής απέναντι στους κινδύνους κ.λ.π.
Όμως , όταν με ρωτάει
«καλά , εσύ τότε γιατί οδηγάς ακόμη μηχανή μετά από τόσα χρόνια ….???»
Τι να του πω???
Τα «θετικά» της μοτοσικλέτας τα γνωρίζετε όλοι , εγώ προσπαθώ να του τα κρύψω αλλά το φιλαράκι έχει πολύ μυαλό και τα καταλαβαίνει…

VegasKitty
16/07/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
να σου πω ΕΣΥ θα με παρεις να κανονισουμε δε θα σε κυνηγαω εγω :mad:


Α να σε πω, εγω ολο σου λεω και συ ολο "κατι εχεις να κανεις"!!! :mad:

Παλιο καβασακικια!!!! :evil:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



τη τεταρτη η τη πεμπτη τι εχεις να κανεις???? :D

OldMan
16/07/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ειχε μια χονδα xl170 η κατι τετοιο (κροσακι)
:a018: :a018: :a018: :a018:
:a02:

XL 175 !!!

Και ΔΕΝ ήταν "κροσσάκι" !!!
(εκτός αν ήταν το Elsinor...) :smokin:

sniper
16/07/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:a018: :a018: :a018: :a018:
:a02:

XL 175 !!!

Και ΔΕΝ ήταν "κροσσάκι" !!!
(εκτός αν ήταν το Elsinor...) :smokin:



Το μάθημα της αρχαιολογίας και της εκπαίδευσης Indiana Jones είναι στην διπλανή αίθουσα :D

TROOPER
16/07/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:a018: :a018: :a018: :a018:
:a02:

XL 175 !!!

Και ΔΕΝ ήταν "κροσσάκι" !!!
(εκτός αν ήταν το Elsinor...) :smokin:

σταματα βρε παιδακι μου να χτυπας το κεφαλι σου !!!!θα χαλασεις το ντουβαρι !!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
16/07/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:a018: :a018: :a018: :a018:
:a02:

XL 175 !!!

Και ΔΕΝ ήταν "κροσσάκι" !!!
(εκτός αν ήταν το Elsinor...) :smokin:

για ενα 5 χτυπιεσε? που να τα θυμαμαι εγω αυτα? ημουν αγγενητο :smokin: :smokin:



δε ξερω αν ηταν ελσινορ ηταν πορτοκαλι παντως! το εχω δει φωτο


:beer:

afrotwin
16/07/2007, 13:21
ama kremasis tous gonis sou anapoda apo mpalkoni ston trito orofo meta ginonte ta kalitera pedia

ase pou vlepoun tin zoi me alo mati.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Trickster
16/07/2007, 16:06
Εντάξει απλά μπήκα λίγο στη θέση αυτή του φίλου και απάντησα ότι πιστεύω εγώ..

σε 17χρονο που δεν έχει οδηγήσει ποτέ και που δεν έχει ιδέα τι γίνεται
στους δρόμους έξω δεν θα τον σιγοντάριζα να αποκτήσει μηχανάκι..
Μπορεί να είναι άγιο και μυαλωμένο παιδί αλλά όι 2 τροχοί δεν συγχωρούν το ίδιο εύκολα με τους 4.

Ας του πάρουν ένα αμαξάκι φτηνό να κάνει τη δουλειά του και όπως είπα οι κ@@λες δεν
πεθαίνουν έτσι έυκολα..
Στα 25 του αν είναι σίγουρος ακόμα για αυτό που θέλει θα το πραγματοποιήσει..

Επίσης Trooper αν παθαίνε κάτι και είχα συντελέσει έστω και στο 5% (για προτροπή μιλάμε)
δεν θα συγχωρούσα ποτέ εγώ τον εαυτό μου..

Προτιμώ να μην απαντάω εκ του ελαφρού γιατί δεν ξέρω πόσοι 17χρονα με διαβάζουν ακόμα..

Φιλικά προς όλους :wave2: :wave2:

AFTER
16/07/2007, 16:09
Εγω εχω κανει αιτηση υπευθυνη δηλωση για υιοθετηση απο τους γονεις της Εvis, αλλα ακομα περιμενω


EVI ΑΔΕΛΦΟΥΛΑ ΜΟΥ

:a09: :a09: :a09: :a09: :a09: :a2: :a2: :a2:

ggs
16/07/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Εντάξει απλά μπήκα λίγο στη θέση αυτή του φίλου και απάντησα ότι πιστεύω εγώ..

σε 17χρονο που δεν έχει οδηγήσει ποτέ και που δεν έχει ιδέα τι γίνεται
στους δρόμους έξω δεν θα τον σιγοντάριζα να αποκτήσει μηχανάκι..
Μπορεί να είναι άγιο και μυαλωμένο παιδί αλλά όι 2 τροχοί δεν συγχωρούν το ίδιο εύκολα με τους 4.

Ας του πάρουν ένα αμαξάκι φτηνό να κάνει τη δουλειά του και όπως είπα οι κ@@λες δεν
πεθαίνουν έτσι έυκολα..
Στα 25 του αν είναι σίγουρος ακόμα για αυτό που θέλει θα το πραγματοποιήσει..

Επίσης Trooper αν παθαίνε κάτι και είχα συντελέσει έστω και στο 5% (για προτροπή μιλάμε)
δεν θα συγχωρούσα ποτέ εγώ τον εαυτό μου..

Προτιμώ να μην απαντάω εκ του ελαφρού γιατί δεν ξέρω πόσοι 17χρονα με διαβάζουν ακόμα..

Φιλικά προς όλους :wave2: :wave2:

Συμφωνώ μαζί σου …κι εγώ δεν θα προέτρεπα ένα νέο παιδί να πάρει μηχανή για όλους τους ευνόητους λόγους.
To αυτοκίνητο είναι η εύκολη λύση για ένα νέο οδηγό….
Όμως , το θέμα είναι ,άμα θέλεις κάτι παρά πολύ, πως πείθεις τους γονείς σου …
Και ,τελικά ,πια είναι η κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσεις να οδηγάς μοτοσικλέτα;
Τα 20-25-30???
Ο νόμος κακώς σου δίνει την δυνατότητα αυτή από πολύ μικρή ηλικία ?

AFTER
16/07/2007, 16:48
Αγαπητοι μου φιλοι




ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΛΟΙ



Γιατι νομιζετε οι Ιταλοι ειναι απο τους καλυτερους αναβατες?
Γιατι πολυ απλα οδηγουν απο 14 χρονων 50cc

Οσο πιο μικρος μαθεις κατι, τοσο καλυτερος σε αυτο θα γινεις

Ο Σουμαχερ θα ηταν Σουμαχερ, αν δεν οδηγουσε καρτ απο 2 χρονων?


Ξεκολληστε και θυμηθειτε τους εαυτους σας

tifoefs
16/07/2007, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:a018: :a018: :a018: :a018:
:a02:

XL 175 !!!

Και ΔΕΝ ήταν "κροσσάκι" !!!
(εκτός αν ήταν το Elsinor...) :smokin:

Δεν εχει κροσια αυτο ;;;

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :uplate:

alximistis
16/07/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αγαπητοι μου φιλοι




ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΛΟΙ



Γιατι νομιζετε οι Ιταλοι ειναι απο τους καλυτερους αναβατες?
Γιατι πολυ απλα οδηγουν απο 14 χρονων 50cc

Οσο πιο μικρος μαθεις κατι, τοσο καλυτερος σε αυτο θα γινεις

Ο Σουμαχερ θα ηταν Σουμαχερ, αν δεν οδηγουσε καρτ απο 2 χρονων?


Ξεκολληστε και θυμηθειτε τους εαυτους σας

Δεν συμφωνώ απόλυτα φίλε. Δεν μιλάμε για σούμι εδώ ή ραικόνεν ρόσι και πάει λέγοντας. Δεν συζητάμε για αγωνιστικά τώρα.
Δεν μου λέει τίποτα που οδηγούν από τόσο πιτσιρίκια. Να δούμε και τα στατιστικά;. Δηλαδή οι Ιταλοί που οδηγούν από τόσο μικροί τι ποσοστά ατυχημάτων 'έχουν; Και αφού τα βρούμε πόσα από αυτά είναι με δίκυκλα και σε πόσα ευθύνεται ο μοτοσικλετιστής;
Αν τα ξέραμε αυτά θα μπορούσαμε να πούμε ότι ναι είναι όπως το λες.
Κατά τα άλλα ναι όσο πιο μικρός μάθεις κάτι τόσο το καλύτερο σύμφωνοι. Αλλά με δεδομένο του ότι η μοτοσικλέτα δεν είναι... πατίνι ή ποδήλατο... μάλλον δεν είναι ακριβής εδώ ο κανόνας.

ggs
16/07/2007, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αγαπητοι μου φιλοι




ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΛΟΙ



Γιατι νομιζετε οι Ιταλοι ειναι απο τους καλυτερους αναβατες?
Γιατι πολυ απλα οδηγουν απο 14 χρονων 50cc

Οσο πιο μικρος μαθεις κατι, τοσο καλυτερος σε αυτο θα γινεις

Ο Σουμαχερ θα ηταν Σουμαχερ, αν δεν οδηγουσε καρτ απο 2 χρονων?


Ξεκολληστε και θυμηθειτε τους εαυτους σας

Πολύ καλά τα λές...
ΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
Μιλαμε για την ΕΛΛΑΔΑ οπου η λεξη ΜΑΘΗΣΗ και η λέξη ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ δεν συναντούνται ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΑ ποτέ ...(και πόσο μάλλον σε αυτές τισ ηλικίες...)
Μην αναφερεις τον Rossi και τον Schumacher σαν παραδείγματα,γιατι αυτοι στα 5τους ειχαν ΠΙΣΤΕΣ,ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ,ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ (και ολα τα παιδια στα σοβαρά κράτη)
Εδώ η ΠΙΣΤΑ ειναι η πλατεία και η βούτα...ΔΑΣΚΑΛΟΣ ειναι ο κάγκουρας της γειτονιας που κανει σούζες...ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ειναι η νοοτροποια του κρατους που βλεπει ακομα τους μοτοσυκλετιστές σαν αλητες-τσαντακιδες-μηχανοβιους.
Σε αυτό λοιπον το ΜΠΟΥ_____ΕΛΟ που ζουμε , νομιζω οτι είναι πολυ λογικό να υπάρχει φόβος και προκατάλυψη απέναντι στις μηχανες...

AFTER
16/07/2007, 17:14
Για αυτο λοιπον, η δικη μας η γενια θα πρεπει να αλλαξει τα δρωμενα

Καποτε δεν πρεπει να αλλαξει η γενικη κατασταση σε αυτο το κωλοκρατος?
Απο καπου πρεπει να αρχισει

Και πρεπει να αρχισει απο την ΠΑΙΔΕΙΑ


Alximisti, 6 χρονια που ημουν Ιταλια, ειχαν τετοια νοοτροπια στο θεμα της μοτοσυκλετας, που το να τους λες οτι θα βγεις ακρανωτος με μοτοσυκλετα, ειναι σαν να λεμε εδω οτι θα βγεις ξεβρακωτος

Και δεν ημουν σε καποια πολη που ειναι μεσα στα πλουτη, ο katanas ξερει(ηταν και αυτος)

Αν θελουμε να παμε μπροστα, πρεπει να δωσουμε την ευκαιρια στους νεους να ''κατσουν στο τιμονι''

Μεταφορικα και κυριολεκτικα



:wave2:

alximistis
16/07/2007, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Για αυτο λοιπον, η δικη μας η γενια θα πρεπει να αλλαξει τα δρωμενα

Καποτε δεν πρεπει να αλλαξει η γενικη κατασταση σε αυτο το κωλοκρατος?
Απο καπου πρεπει να αρχισει

Και πρεπει να αρχισει απο την ΠΑΙΔΕΙΑ


Alximisti, 6 χρονια που ημουν Ιταλια, ειχαν τετοια νοοτροπια στο θεμα της μοτοσυκλετας, που το να τους λες οτι θα βγεις ακρανωτος με μοτοσυκλετα, ειναι σαν να λεμε εδω οτι θα βγεις ξεβρακωτος

Και δεν ημουν σε καποια πολη που ειναι μεσα στα πλουτη, ο katanas ξερει(ηταν και αυτος)

Αν θελουμε να παμε μπροστα, πρεπει να δωσουμε την ευκαιρια στους νεους να ''κατσουν στο τιμονι''

Μεταφορικα και κυριολεκτικα



:wave2:

Σωστά δεν διαφωνώ σε αυτό. Έτσι είναι. Απλώς εξέφρασα μερικές επιφυλάξεις. :)

TROOPER
16/07/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Επίσης Trooper αν παθαίνε κάτι και είχα συντελέσει έστω και στο 5% (για προτροπή μιλάμε)
δεν θα συγχωρούσα ποτέ εγώ τον εαυτό μου..

Φιλικά προς όλους :wave2: :wave2:

με συγχωρεις αλλα δε συμφωνω μαζι σου...ειναι σα να μου λες οτι εσυ εισαι χερας και γρηγορος και θα πας πολεμικη με το σουπερ τουμπανο σου και εγω ειμαι νεος οδηγος και κουλος και με προσκαλεις στη βολτα σου.ερχομαι και εγω ο μπαγλαμας και τρωω τα μουτρα μου.φταις εσυ που εμενα δε με εκοψε να σκεφτω που παω ο τελεμες???κατα τη γνωμη μου οχι.καθενας ειναι υπολογος των πραξεων του.ισως να ειναι σκληρο αλλα δε θα επεριπτα ευθηνες σε καποιον που προτρεπει.ειναι προφανες λοιπον οτι μαλλον εχουμε διαφορετικο τροπο σκεψης και κατ επεκταση αλλη αφαιτηρια.

φιλικα εξ ισου.:wave2:

ggs
16/07/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Για αυτο λοιπον, η δικη μας η γενια θα πρεπει να αλλαξει τα δρωμενα

Καποτε δεν πρεπει να αλλαξει η γενικη κατασταση σε αυτο το κωλοκρατος?
Απο καπου πρεπει να αρχισει

Και πρεπει να αρχισει απο την ΠΑΙΔΕΙΑ


Alximisti, 6 χρονια που ημουν Ιταλια, ειχαν τετοια νοοτροπια στο θεμα της μοτοσυκλετας, που το να τους λες οτι θα βγεις ακρανωτος με μοτοσυκλετα, ειναι σαν να λεμε εδω οτι θα βγεις ξεβρακωτος

Και δεν ημουν σε καποια πολη που ειναι μεσα στα πλουτη, ο katanas ξερει(ηταν και αυτος)

Αν θελουμε να παμε μπροστα, πρεπει να δωσουμε την ευκαιρια στους νεους να ''κατσουν στο τιμονι''

Μεταφορικα και κυριολεκτικα



:wave2:

ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ...
ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ Η ΓΕΝΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
ΑΛΛΑ...
αμα η γενία μας ψηφίζει τους ίδιους που ψήφιζε η γενιά του πατέρα μου,που ψήφιζε τους ίδιους που ψήφιζε η γενιά του παππού μου....τότε πρέπει να περιμένουμε κάποια άλλη γενιά να παρει το τιμόνι μπάς και στρώσει τα πράγματα...
:wave2::wave2:

:wave2: :wave2:

tai
16/07/2007, 17:41
Εδω πάνε βόλτες και δίνουν συμβουλές . Δεν είναι ίδρυμα προστασίας ανεγκέφαλων.
:D

Και όταν θα σταματήσουμε να μην έχουμε κρίση, τότε ΚΑΙ άλλους θα ψηφίσουμε ΚΑΙ άλλη παιδεία θα έχουμε ΚΑΙ άλλη θα διεκδικήσουμε.

Respect
16/07/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να πεις στον φίλο σου να μιλήσει με τους δικούς του.

Αν είναι τόσο ενάντιοι στο να πάρει μηχανή(και δεν τους αδικώ γιατί κυρίως θα την έχει για μέσα στην πόλη - λόγω ηλικίας-διπλώματος-εμπειρείας), τότε να περιμένει να την πάρει όταν θα μπορεί να είναι οικονομικά ανεξάρτητος....

Δεν μπορείς να τους πείσεις αλλά μπορείς να τους κάνεις να το δεχτούν... +1

H.A.Balafoutre
16/07/2007, 18:31
Να κάνει υπομονή ο φίλος σου. Να το βάλει στόχο, να κοπιάσει και στο τέλος θα είναι και σε θέση να πίσει με επιχειρήματα και τους γονείς του αλλά και να καταλάβει πόσο γουστάρει να καβαλάει μηχανή. Αν γουστάρει τις μοτοσικλέτες, θα κινηθεί ανάλογα στο χρόνον που όλα θα είναι σωστά για την απόκτησή της.

fasma
16/07/2007, 23:53
Στην αρχή προσπαθούσα να πείσω τον πατέρα μου να μου δώσει την άδεια, όχι τα λεφτά, για να πάρω αυτό το παπί αλλά, όπως έγραψε και ένας φίλος, μου τα είχε κάνει τσουρέκια.έτσι πήγα και το αγόρασα χωρίς να πω τίποτα,συνέχισε η κατάσταση τσουρέκι για καμιά δεκαριά μέρες και μετά όλα μέλι γάλα!!!
Αν περίμενα να μου πει το ο.κ. δεν θα είχα πάρει ακόμα τίποτα.Καμιά φορά είναι καλό να παίρνομε και πρωτοβουλίες μόνοι μας γενικά σε όλους τους τομείς,και εννοείτε και με όλα τα ρίσκα.
:sun:

div400
17/07/2007, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Να τη δουν αγορασμενη κ παρκαρισμενη εξω απο το σπιτι μια ωραια πρωια για να τελειωνει η υπο8εση....Εγω παντως αυτο εκανα γιατι με τις συζητησεις και τα παρακαλια ολο το ανεβαλα και μου τα ειχαν κανει τσουρεκια....
:smokin:


+1 :a18: και εγω έτσι έκανα.....

AFTER
17/07/2007, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
+1 :a18: και εγω έτσι έκανα.....


Και εγω

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αλλα διπλωμα ειχα βγαλει μονος μου


Ειμαστε καφροι :lol:

kiriakost
17/07/2007, 00:16
Αααα ...... τι μου θυμίσατε τώρα ... !!

Στα 18 μου , έβγαλα το στερεοφωνικό μου απο το παράθυρο ,
για να το ανταλλάξω με ένα Sachs 50ντάρη :lol: :lol:

Κάναμε τα χαρτιά στην τροχαία , και πήγα σπίτι με την άδεια στα χέρια .. ήταν πλέων δικό μου !!

Θέλει και λίγο θράσος, η πρώτη φορά .
Να φανείς πραγματικά αποφασισμένος !!

xampos
17/07/2007, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Στην αρχή προσπαθούσα να πείσω τον πατέρα μου να μου δώσει την άδεια, όχι τα λεφτά, για να πάρω αυτό το παπί αλλά, όπως έγραψε και ένας φίλος, μου τα είχε κάνει τσουρέκια.έτσι πήγα και το αγόρασα χωρίς να πω τίποτα,συνέχισε η κατάσταση τσουρέκι για καμιά δεκαριά μέρες και μετά όλα μέλι γάλα!!!
Αν περίμενα να μου πει το ο.κ. δεν θα είχα πάρει ακόμα τίποτα.Καμιά φορά είναι καλό να παίρνομε και πρωτοβουλίες μόνοι μας γενικά σε όλους τους τομείς,και εννοείτε και με όλα τα ρίσκα.
:sun:


εσενα σε μπερδευω με τοn RESPECT και λεω δεν μπορει !!!!! καταλαβε οτι το Vstrom ειναι παπι :confused:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xampos
17/07/2007, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Αααα ...... τι μου θυμίσατε τώρα ... !!

Στα 18 μου , έβγαλα το στερεοφωνικό μου απο το παράθυρο ,
για να το ανταλλάξω με ένα Sachs 50ντάρη :lol: :lol:

Κάναμε τα χαρτιά στην τροχαία , και πήγα σπίτι με την άδεια στα χέρια .. ήταν πλέων δικό μου !!

Θέλει και λίγο θράσος, η πρώτη φορά .
Να φανείς πραγματικά αποφασισμένος !!

οχι λιγο. θελει πολυ θρασος !!

εγω ξεκιναω απο θεσσαλονικη 12 το βραδυ να παω αλεξανδρουπολη να παρω το μηχανακι :rotflmao: :rotflmao:

4.30 εφτασα και περιμενα τον ιδιοκτητη μεχρι τις 8 :eyepop: :uplate: :uplate:
στον πατερα μου απλα πηρα τηλεφωνο ( δεν ητανε σπιτι ) και ειπα οτι παω αλεξανδροουπολη για μια δουλεια και το εκλεισα :hypnotize
τελικα αξιζε :beer: :beer: :hypnotize

azal
18/07/2007, 13:21
παντως κατι που μπορεις να κανεις ωστε να μην εχεις την ανησυχια για το φιλαρακι σου ειναι αφου με το καλο παρει το μηχανακι του να τον εχεις απο κοντα στις πρωτες του βολτες και να προσπαθησεις να του δωσεις να καταλαβει σε (ζουγκλα) τι διαδικασια ετοιμαζεται να μπει οδηγωντας δικυκλο!κατι ακομα που θα βοηθησει πριν παρει καν την μηχανη ειναι να τον εχεις συνεπιβατη και να κανετε καποια χλμ μαζι και στο κεντρο της πολης (ζουγλας)γιατι εκει ειναι τα δυσκολοτερα κομματια οδηγησης!
σε γενικες γραμμες παντως απο την μικρη εμπειρια που εχω στους δρομους με δικυκλο με παρεες και λοιπα οσοι οδηγησαμε απο μικροι μοτο και ειχαμε παιδεια δικυκλου απο τα σπιτια μας πατεραδες συνηθως ειχαμε πολυ καλυτερη εξελιξη σαν οδηγοι και λιγοτερα ατυχηματα σε σχεση με ατομα που πηραν σε μεγαλυτερες ηλικιες μοτο και χωρις καμμια παιδεια ειτε απο φιλους ειτε απο σπιτι!για αυτο λοιπον καλο ειναι να βοηθησεις τον φιλο σου οσο μπορεις στα πρωτα του βηματα στις 2 ροδες!

adam_tsouk
18/07/2007, 20:25
ναι καλα...


η λυση ειναι μια:


μαμα, μπαμπα, τα υπογλωσσια..... ελατε λιγο εξω!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

airamhag
19/07/2007, 08:55
φου φου τεστ...ενα..ενα..δυο..

ακουγομαι ??:look:


τις προαλλες ημουν στο δρομο ( με το αυτοκινητο ) με τη μανα μου...

καποια στιγμη περναει ενα GSXR απο διπλα της ξυστα..:D

της λεω..( μπαμ κ κατω ε? )

" κεγω θα παρω μια τετοια " ( σσ.μεχρι τωρα ουτε καν που ξερουν οτι τις γουσταρω..)

ψιλο παγωσε..αλλα σε γενικες γραμμες καλα το πηρε..ισως επειδη οδηγουσα...:lol: :lol: :lol:
ξερετε ειπε απλα " ναι καλα..= μαλακιες λες..":lol: :lol:

maniak.
19/07/2007, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Να τη δουν αγορασμενη κ παρκαρισμενη εξω απο το σπιτι μια ωραια πρωια για να τελειωνει η υπο8εση....Εγω παντως αυτο εκανα γιατι με τις συζητησεις και τα παρακαλια ολο το ανεβαλα και μου τα ειχαν κανει τσουρεκια....
:smokin:




κατι μου θυμηζη αυτο :lol: :lol: :lol: ΣΩΣΤΟΣ :beer: :beer: :beer:

xampos
19/07/2007, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
( σσ.μεχρι τωρα ουτε καν που ξερουν οτι τις γουσταρω..)



:blush: :blush:

airamhag
19/07/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
:blush: :blush:

οτι τι δηλαδη ??:look:

cbanthropos
19/07/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

Θέλει συμβουλές για το πώς μπορεί να πείσει τους γονείς του


συμβουλεψε τον να ειναι πολυ προσεκτικος/σοβαρος οδηγος για να αποφυγει το ατυχημα. Αυτο μετραει. Οι γονεις θελουν να τον βλεπουν παντα ορθιο, δεν τους νοιαζει εαν καβαλαει η αν περπαταει... Οτι θα ανησυχουν ειναι δεδομενο...

OldMan
19/07/2007, 15:37
Κοίτα να δεις ρε 'ούστη μου...

Και εγώ κυνηγάω τα τσογλάνια να πάρουν μηχανάκι !!! :sad:

gcrook
19/07/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κοίτα να δεις ρε 'ούστη μου...

Και εγώ κυνηγάω τα τσογλάνια να πάρουν μηχανάκι !!! :sad:

Για να μπουν στα τεχνικα να ρωτησουν κατι και την επομενη να πανε να τα σΜπρωξουν οσο-οσο ε;:D

Alx 84
19/07/2007, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

Πως το λυσατε το προβλημα?????


Υπομονετικά και με πολλές μα πολλέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες συζητήσεις.
ας τους δώσει να καταλάβουν το λόγο που θέλει να πάρει 2τροχο (γρήγορη μετακίνηση κλπ κλπ) και κάποια στιγμή θα τον αφήσουν!:wave2:

zireous
19/07/2007, 22:55
Το θέμα είναι πόσο εσύ γουστάρεις να ζήσεις και να μειώσεις τα ρίσκα στην οδήγησή σου -άσχετα άν από λάθος άλλων είναι το πιθανότερο ότι κινδυνεύεις.

Εγώ πάντως τους γέρους μου τους είχα για το κίτσο (παράφρασις), και έσπαγα το κεφάλι μου μέ ότι μέσο μπορούσα για χρόνια (καί με τα πόδια), μή κοιτάς τώρα που ρίχνω μια ματιά στο τι κάνουνε καθότι ακόμα και αργά καλό είναι να λέμε και καμμιά κουβέντα (δεν τους δίνω μηχανή μου με τίποτα όμως). Πήρα όμως μια μηχανή που ήθελα χρόνια πολύ αργά και μετά από κάμποσα άλλα που είχα και ακόμα πιο κάμποσα που οδήγησα -ας πρόσεχαν οι ιδιοκτήτες τους να μή μου τα δάνειζαν. :lol:

Άμα είχανε μυαλό θα μου παίρνανε εντουράκι και εξοπλισμό εγκαίρως τουλάχιστον να έχω το βουνό για παιχνίδι, και όχι να βγαίνω και να κάνω αηδίες στο δρόμο (που έκανα αρκετά νεώτερος, τώρα εκεί που τις κάνω μόνο κάτι νυχτερίδες ενοχλούνται).

Κάτι λιμανάκια, κάτι κόντρες και αυτά όμως, δέ μου λένε τίποτα. Άμα σου χτυπάνε καμπανάκια πριν ασχοληθείς με μηχανές τέτοια, το νού σου.


Με 1000 να ασχοληθείτε με μηχανές, αλλά σε μεγαλουπόλεις με κίνηση εγώ πάω κότα πάντως, και αυτό θέλει ιδιαίτερη προσπάθεια για μερικούς ανθρώπους. Εγώ λόγω κακιάς πείρας, κόβω πρώτα και μετά σκέφτομαι γιατί πρέπει.

Όσο και να εκπαιδευτείς, όσο μέντιουμ και αν είσαι στο δρόμο, κάποιος κάποια στιγμή θα αποφασίσει έστω και ακούσια να σου τη κάτσει, ε αυτόν τον πούθτη τον άλλον πρέπει να θυμάμαι να ψάχνω στη κίνηση.


Πάντως δοκίμασα να μη πάω βόλτα για κάμμια βδομάδα με μηχανή... Το allou fun park βοήθησε, αλλά τα G δεν κάνανε δουλειά για πολύ, ακόμα και μια μισάωρη βόλτα στην εξοχή, πότε χαλαρή πότε όχι, πάντα σου φτιάχνει τη διάθεση.

Το θέμα είναι να θες να πηγαίνεις πολλές τέτοιες.

toulis
20/07/2007, 11:14
Κατά την γνώμη μου η αγορά της πρώτης μότο είναι πάντα πολλή δύσκολο να γίνει αποδεκτή από τους γονείς μας ανεξαρτήτου ηλικίας.

Ειδικά αν είναι σαν τους δικούς μου

Πιστεύω πάντως ότι όσο πιο μικρός ξεκινήσεις τόσο το καλύτερο

Ναι όπως και πόλοι άλλοι έτσι και εγώ είχα για δάσκαλο την βούτα και τον κάθε μουρλό σαν και εμένα

Το πρώτο μηχανάκι μου ώμος το πήρα στα 16 μου και ήταν ένα ΜΒ 50
Όσο και να προσπαθούσα να κάνω ταρζανιες η ταχύτητες με τις οποίες κατάφερνα να κάνω βλακείες ήταν πολύ μικρές

Αν έχεις την τρέλα στα 16 και πάρεις μηχανή στα 23 η τρέλα δεν θα έχει αλλάξει μόνο η μηχανή θα είναι πολύ μεγαλύτερη και δυνατότερη
Έτσι ο κίνδυνος θα είναι μεγαλύτερος θα μάθεις να οδηγάς δυσκολότερα και μάλλον φοβισμένα γιατί θα καβαλάς κάτι που θα είναι πολύ πάνω από τα όρια και της εμπειρίες σου.

Για αυτό προτρέπω όσους θέλουν να πάρουν μηχανή να το κάνουν σε μικρή ηλικία και με μικρού κυβισμού μηχανάκι

Το μόνο επιχείρημα που έκανε τους δικούς μου να δεχτούν την απόφαση να αγοράσω μηχανάκι ήταν.

Αφού ούτος η άλλος ανεβαίνω σε μηχανές σαν συνεπιβάτης
Προτιμώ να οδηγάω εγώ το δικό μου και αν πέσω να εξαρτάτε από εμένα και όχι από τον κάθε φίλο μου που θα με πάρει μαζί του σαν συνεπιβάτη.

Υγ. Την απόφαση την είχα πάρει και ήταν τελική και αμετάκλητη την συνείδηση των γονιών μου προσπαθούσα να κατευνάσω.

Fireball400
20/07/2007, 22:43
:lol: έχοντας γυρίσει από μιά ζωηρή βόλτα,με κάτι φιλαράκια και να συζητάμε:Τι;Να μου ζητήσει κάποτε ο γιός μου μηχανή;Θα τον:a38: Το πρόβλημα συνήθως λύνεται όταν δουλεύεις και έχεις δικά σου χρήματα-σε βλέπουν αλλιώς πλέον και σε σέβονται.Και αφού το παιδί έχει δικά του χρήματα τότε GOOOOOOOOOOOO!!!