PDA

View Full Version : ΦΟΡΤΩΜΑ Monster



ntinlanden
16/07/2007, 13:37
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΕΝΑ MONSTER ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΡΙΓΕΛΟΣ?..
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ "TANK BAGSTER" KAΠΟΙΟ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΤΕΠΟΖΙΤΟ?
Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣ ΕΥΒΟΙΑ Η ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΧΟΡΑΝΕ ΣΕ ΜΙΑ ΤΣΑΝΤΑ ΠΛΑΤΗΣ..

OldMan
16/07/2007, 13:42
Υπάρχουν πλαϊνές βάσεις (νομίζω της Peformance) οι οποίες μπαινοβγαίνουν πολύ εύκολα (αλλά και να τις αφήσεις επάνω δεν τρέχει τίποτε - είναι πολύ "διακριτικές") για μαλακές βαλίτσες (με ρυθμιζόμενο όγκο...) :wave2:

stradas
16/07/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΕΝΑ MONSTER ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΡΙΓΕΛΟΣ?..
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ "TANK BAGSTER" KAΠΟΙΟ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΤΕΠΟΖΙΤΟ?
Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣ ΕΥΒΟΙΑ Η ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΧΟΡΑΝΕ ΣΕ ΜΙΑ ΤΣΑΝΤΑ ΠΛΑΤΗΣ..

Υπαρχουν αρκετες λυσεις: tank bag, tail bag, πλαινες τσαντες.

Νομιζω μου εχει μεινει ενα μαγνητικο tank bag απο τοτε που ειχα το Μ. Θα δω και θα σΕ πω.

ntinlanden
16/07/2007, 14:04
Thanks :wave2:

geots
16/07/2007, 14:39
Εγώ έχω βολευτεί με tang bag με μεταβλητή διάσταση και ψάχνω πλαϊνα σαμάρια για περισσότερο χώρο. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να βρώ κάτι που να μην το καίει η εξάτμιση.Έμαθα πως υπάρχουν σίδερα αλλά που??:rolleyes: :rolleyes:

ntinlanden
16/07/2007, 14:47
TANK BANG BAG ΑΠΟ DUCATI?
ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΕ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ? (S4R)
ΠΑΝΤΟΣ ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΑΠΟΙΟ ΤΑΝΚ BAG...

geots
16/07/2007, 14:56
Δεν είναι μαμα ducati αλλά after market με μαγνήτες και ιμάντα για να δένει και δεν υπάρχει φόβος να σου λυθεί ακόμη και με μεγάλη ταχύτητα.Έχω το monster 600 άρα πιθανότατα τα ντεπόζιτα είναι ίδια σε μέγεθος.

stradas
16/07/2007, 14:56
Θεωρητικα οι πλαινες βαλιτσες απο την μεσα μερια εχουν μια επενδυση η οποια δεν καιγεται...



ΜΑΛΑΚΙΕΣ, εχουν περασει χρονια απο τοτε που ξεκινησα με ενα τρανσαλπ και στην εθνικη μου κορναρανε οτι καιγομαι...ακομα κλαιω τα ρουχαλακια μου...

Αν ειναι να βαλεις πλαινες βαλιτσες, πρεπει να παρεις και κατι "καγκελα" που τις κρατανε σταθερες και μακρια απο τις εξατμισεις.

Αν εχεις παλιοτερο Μ με τις εξατμισεις χαμηλα ή εχεις ανθρακονηματινα τελικα τοτε (θεωρητικα) δεν εχεις προβλημα.

Καγκελα θα βρεις απο εκει που θα παρεις και τις βαλιτσες ή αλλιως DP.

:wave2:

geots
16/07/2007, 15:01
Βαλίτσες δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω.Προτιμώ σαμάρια από κορντούρα ή ναϋλον.Έχω ρωτήσει παιδιά από το κλαμπ εδώ Θεσσαλονίκη και μου είπαν πως έχουν πρόβλημα με την εξάτμιση αν δεν μπούν κάγκελα.Το μοντέλο είναι το 600άρι του 2000.Κάποιος βέβαια που είχε σαμάρια ο πίσω δεν μπορούσε να πατήσει πουθενά και ήταν λες και ήταν πάνω σε ξερό.

ntinlanden
17/07/2007, 07:13
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ TANK BAG ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ-βλεπε ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ... :rolleyes:
ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΕ ΤΑΝΚ BAG

nikos33ath
17/07/2007, 07:56
βαζεις bagster και απο πάνω tank bag!!!
Οταν πηρα την δικιά μου ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα ειχε και φυσικα μου τα εδωσε,αλλα επειδη μου αρεσει να βλέπω το χρωμα του ρεζερβουάρ,βρισκονται στην ντουλάπα μου!
Το bagster δένει με ιμάντες στο πλαίσιο σε τουλάχιστον 4 σημεία.

geots
17/07/2007, 14:15
Ο Νίκος έχει δίκιο.Αν το ντεπόζιτο είναι πλαστικό τότε η μόνη λύση είναι το bagster όμως χαλάει τη μόστρα αρκετά. Πάντως βρήκα σαμάρια της oxford τα οποία κάθονται αξιοπρεπή στη μοτοσυκλέτα και ίσως είναι μια λύση σε περίπτωση καθαρά και μόνο δεύτερου ατόμου.

ntinlanden
17/07/2007, 14:34
ΝΑΙ ΟΝΤΟΣ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΛΥΣΗ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΒΑΛΕ ΒΓΑΛΕ Η ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ (ΣΤΑ ΒΑΛΕ ΒΓΑΛΕ)..

geots
17/07/2007, 14:41
Δεν το έχω δοκιμάσει ούτε στο monser ούτε στις άλλες μηχανές αλλά σίγουρα θέλει προσοχή.Όπως και πριν την εφαρμογή του tang bag στο ντεπόζιτο με μαγνήτη θέλει πρώτα καλό καθάρισμα να φύγουν οι σκόνες ή βάζεις ένα πανί μεταξύ tang bag και ντεπόζιτου.:wave2: :wave2:

nikos33ath
17/07/2007, 14:43
το βγάλε ηταν αρκετά ευκολο,ελυνες τους ιμαντες,σηκωνες το ρεζερβυάρ και το τραβαγες, 3 λεπτά υποθεση!
Το βάλε θεωρητικά(γιατι δεν το εχω ξαναβάλει εκτοτε)πρεπει να ειναι λιγο πιο δυσκολο,για να καθήσει καλά!Παρότι πρακτικο(για να βάζεις πραγματα ευκολα),και προστατευει το χρωμα απο ηλιο,σκονη,καθως και απο γραντζουνιές,εγω προτιμούσα την μοστρα απο την πρακτικοτητα και το εβγαλα αμέσως!

Xrider
19/07/2007, 08:04
Plaines malakes-samaria- tsantes tis kappa kai eisai ok.
Exo kanei xiliades km me aytes kai den eixa pote provlima.
Deutero atomo omos den pairnei.
An ueleis kai deytero atomo prepei na pareis aytes tis Ducati alla einai simantika ligotera lt...alios kagkela kai valitses pali Ducati pou kai aftes einai mikres

nikos33ath
19/07/2007, 08:22
Χθες κοιταξα και τα δικά μου(τα εβγαλα απο την ντουλαπα)!!!!
Bagster&tank bag τηςBAGSTER
Δενουν με ιμαντες(6) και το tank bag με μαγνητη!
Δεν εχω εμπειρια,αλλα αν δεν σε ενοχλει αισθητικά το Bagster ειναι πρακτική λυση,γιατι βγάζεις το tank bag και το χρησιμοποιεις ως τσαντα!
Αλλιώς πας με την μηχανη και δοκιμάζεις πια σαμάρια ταιριάζουν!

ntinlanden
19/07/2007, 08:53
ΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΑΝΚ BAG - ΘΕΛΕΙ KAI BAGSTER? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΑΝΚ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ-ΔΕΝΕΙ ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ (ΧΩΡΙΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ, ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΕΠΙΖΙΤΟ) Η ΓΙΑ ΛΟΓΟ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΩΝ ΘΕΛΕΙ BAGSTER?...

nikos33ath
19/07/2007, 09:26
Δυστυχώς (νομίζω)θέλει και bagster,αλλιώς θα το χρησιμοποιούσα !!!!!

nikos33ath
19/07/2007, 20:27
Αλήθεια ρε παιδιά,τα κοιταζα χθες στην ντουλάπα και σκεφτόμουν ειναι κριμα να βρισκονται στην ντουλάπα!
Ποσα λέτε να πιάνουν?
Οχι και να τα σκοτωσω βεβαια,αλλα με επιασε μια περιεργεια,αν αξιζει τον κοπο να τα δωσω!
Ακουω γνωμες!!!!!

ntinlanden
20/07/2007, 07:09
TΙ ΧΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΑ? ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ

nikos33ath
20/07/2007, 07:20
κοκκινο το bagster,μαυρο το tank bag.
Καλορίζικο το τερας σου,καλοτάξιδο!
Ποσταρε καμμια φωτογραφία ,μολις μπορεσεις να γουστάρουμε!!!

ntinlanden
20/07/2007, 07:32
ΟΚ ΑΣΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΕΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΕ ΑΣΠΡΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΑΝ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΔΗΛ. ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ! :wave2:
ΕΥΑΡΙΣΤΩ! :beer: :

ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΔΙΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ

nikos33ath
20/07/2007, 08:21
ολα υπο σκέψη,πάντως δεν καιγομαι κιολας να τα δωσω,απλα μου περασε απο το μυαλο μιας και δεν τα χρησιμοποιησα ποτε!

geots
20/07/2007, 11:24
Eχθές μίλησα με ένα παιδί που δίνει κάγκελα και σαμάρια μαμά ducati. Eπειδή η τιμή είναι καλή και σκέφτομαι να τα αγοράσω κολλάω στο γεγονός πως και τα δύο μαζί έχουν χωρητικότητα 22lit.Είναι λίγα αλλά αν κάποιος τα έχει χρησιμοποιήσει μπορεί να μου πει αν βολεύει να χορεσουν πράγματα δύο ατόμων?Εννοείται πως υπάρχει και tangbag και τσάντα πλάτης.Δυστυχώς το παιδί που τα δίνει δεν έκανε ταξίδι με δεύτερο άτομο.:wave2:

galexico
30/07/2007, 14:15
Mias kai einai to prwto mou ducati-post, xairetw tous sympasxontes arrwstous ducatisti kai eidika tous synadelfous teratades!

Loipon, gia tank-bag xwris na krybetai/gratzounatai to ntepozito, enas synadelfos mou proteine to exhs site:

http://www.mo-tech.de/tankrucksackql/?PHPSESSID=d279f05d406f833f35fba424eaf6a40a

kai

www.bags-connection.com

Einai ena, san petalo, pou bidwnei panw sth tapa (sths manisies trypes) kai panw asfalizei to bagster, pou mpainobgainei me ena klik.

Ena user-review pou brhka, mazi me fwtografies tou tankbag panw se monster:

http://www.ducatimonster.org/smf/index.php?PHPSESSID=207459d0265b394f81cc97ff6f813d51&topic=73269.msg939853#msg939853


Epishs o idios synadelfos eipe oti auth h etaireia pou ta paragei (sw-motech, germania) antiprosopeuetai sth ellada apo kapoion "motoroda" , me ths times pou anagrafontai kai sto germaniko site (?)