PDA

View Full Version : On Line Shoping.



jdoohan
16/07/2007, 18:14
Επειδη πιστευω οτι λιγο πολυ ολοι ενδιαφερομαστε για αγορα προιοντων μεσω Internet αλλα εχουμε ενδιασμους για την ασφαλεια αυτων.
Ας δωσει συμβουλη και site οποιος εχει αναλογη εμπειρια και τις εντυπωσεις του.

nikostz9
16/07/2007, 20:12
εγω θα πω το πιο απλο μη δινεται ποτε τον αριθμο της καρτας σας να πληρωνεται παντα μεσο paypal αν γινεται.

MikeG
16/07/2007, 20:25
Εκτός αν έχετε χρεωστική, βάζετε στο λογαριασμό ακριβώς το ποσό που χρειάζεστε για την αγορά & μετά μένει ο λογαριασμός άδειος μέχρι να ξαναβάλετε για αγορά.

:wave2:

kiriakost
16/07/2007, 22:00
Χτες χτύπησα μια καρτούλα μνήμης SmartMedia στο Ebay, για την φωτογραφική μου μηχανή . :)

Τελευταίο χτύπημα απο έναν Αμερικάνο 3 λεπτά πριν την λήξη της δημοπρασίας , και χτύπησα 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ... δεν είδαν καν από που τους ηρθε :lol: :lol:

Πάντα πληρώνω με Paypal , και στα δύσκολα, απευθείας με την κάρτα .

Εχω κάνει 5-6 αγορές μέσα στα τελευταία 5 χρόνια.



Κακοτοπιές ?
1) Μια φορά πιάστηκα στο τελωνείο , αλλά από κομπίνα τελωνειακού , που περνούσε όλα τα μικροπράγματα ως δέματα υποχρεωτικού εκτελωνισμού ανά κομμάτι !!
Εκανα μανούρα στην Αμερική , και καθάρισα με το 1/3 των χρημάτων που μου ζήτησε ο τύπος από το Ελευθέριος Βενιζέλος , στο τηλέφωνο . (Φίλτατος εκτελωνιστής ) :rolleyes:

2) Παράγγειλα αυτοκόλλητα για την μηχανή , και ήρθαν σε λάθος διάσταση , και ορισμένα είχαν και λάθος σχεδίαση .
Τρεχει ο άλλος κάτω στην Μάλτα , να διορθώσει την πατάτα , για μην του βάλω αρνητική κρητική στο Ebay . (Εκανα και εγω 4 ώρες δουλειά , έστειλα φωτογραφίες και μετρήματα, για να μην κάνει πάλι κανένα λάθος)

3) Πρόβλημα με τα μεταφορικά έξοδα .
Ο απλός φάκελος απο Αμερική - Ελλάδα κοστίζει 8.50$
Ο συστημένος 20$
Το μικρότερο πακέτο 27$
Τιμές από United States Postal Service USPS

4) Μπερδέματα γίνονται και με τα αρχικά των εταιρειών , άλλο πράγμα είναι η USPS ( απλό ταχυδρομείο) και άλλο το UPS (κούριερ .. παίρνουν κεφάλια ) .





Βασικά οι αγορές αυτές , πέρα από οτιδήποτε άλλο , απαιτούν λίγο υπομονή , για κάθε πράξη πρέπει να δίνεις χρόνο 15 μέρες , πριν κάνεις το οποιοδήποτε παράπονο .

Και η υπομονετική, χωρίς λάθη συμπλήρωση της φόρμας αγοράς , θα σας γλυτώσει απο πολλές σκοτούρες .

Οταν κάνουμε μια παραγγελία , δεν πρέπει να βιαζόμαστε , δεν μας κυνηγάει κανείς , καλό διάβασμα της σελίδας , και οπού έχουμε απορία , σταματάμε , και ψάχνουμε για πληροφόρηση , είτε μέσα στην σελίδα , είτε μέσω email προς την εταιρεία ή πρόσωπο .

τέλος, πάντα συγκρίνουμε την τιμή , σε σύνολο με τα μεταφορικά έξοδα , πριν πατήσουμε το κουμπάκι PAY !! , διότι στις περισσότερες περιπτώσεις , δεν κερδίζουμε μεγάλες διαφορές .


.

lampros_fazer
16/07/2007, 23:37
Για τo ebay

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36027

(για eshops,αν ψάξεις εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23141) θα βρεις κάμποσα που έχουν aftermarket)..

motaba
18/07/2007, 12:28
Έχω αγοράσει αρκετά πράγματα για το Tenere :smokin: από e-bay...

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι γενικώς

- Οι Άγγλοι δύσκολα στέλνουν Ελλάδα λόγω ακριβών μεταφορικών.

- Οι Γερμανοί είναι ίσως οι καλύτεροι και συμφέρουν :winka:

ΚΑΙ πρέπει πάντα να ζητάς το "Tracking Number" από την απόδειξη του ταχυδρομείου που το έστειλε έτσι ώστε αν πάει κάτι στραβά να μπορέσεις να το ψάξεις....

Το μόνο που έχασα ήταν 1 δέμα κόστους 29euro σε 9-10 αγορές που έχω κάνει..

Το έχασα από δικιά μου μ@λακία γιατί μόλις είχα αλλάξει διεύθυνση και είχα ξεχάσει να την αλλάξω στο Paypal..

Για το e-bay έχω τις καλύτερες εντυπώσεις πάντως αλλά θέλει υπομονή και ψάξιμο για να βρείς αυτά που θέλεις και στη τιμή που θέλεις...



:wave2: