PDA

View Full Version : Αγορά εξάτμησης Cbf 600



vinylrider
16/07/2007, 23:48
Σκέφτομαι να βάλω εξάτρμηση στο 600 .Θα ηθελα να ακουσω την γνώμη σας για την μαρκα και για αλλες λεπτομέριες που αφορουν το θέμα

makis206
17/07/2007, 08:01
Φίλε μου ρίξε μια ματιά σ'αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30000).:winka:

:wave2:

javaneze
17/07/2007, 11:27
Για οποιοδηποτε μηχανακι, οσον αφορα σχεση τιμης/αποδοσης, θα προτεινα την mivv τιτανιου.

Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος για τα χρημματα που εδωσα.

Οταν την πηρα κοστιζαν:
acrapovic αλουμινιου 450 ευρω
remus τιτανιου 550 ευρω
mivv τιτανιου 370 ευρω.

Το νου σου μονο οτι ειναι εντελως ορθανοιχτη και αν θες ταπα την αγοραζεις ξεχωριστα.
Εμενα μου ειχε δημιουργησει μια τρυπα στις πολυ χαμηλες στροφες 1500-2000 σαλ. Δλδ εριχνα ξερογκαζο και η μηχανη δεν αντιδρουσε καθολου.
Μειωθηκε αισθητα με ρυθμιση των καρμπυρατερ που εκανα.

Οπωσδηποτε να δεις και το λινκ που δινει ο Μακης για περισσοτερες επιλογες.

:beer:

vinylrider
17/07/2007, 14:39
eyxaristo para poly paidia

TEOkaip7
23/07/2007, 16:13
Επειδη σκέφτομαι κι εγω το θέμα εξάτμιση στο CBF αλλά το "πακετάκι" πάει κάμποσο!! ας πει κάποιος που έχει βάλει αν αξίζει.

Είδατε ρε παιδιά αισθητή διαφορά; χαμηλά; ψηλά; τα έχουμε μετά τα fazer;:eyepop:

Αυτή η lazer που έβαλε ο makis ωραία δείχνει;)

bsari
23/07/2007, 19:15
λοιπον με mivv ,φιλτρο και ρυθμιση καρμπσ +6 αλογα με δυναμομετρηση (75 τροχο)και αυξηση ροπησ ομωσ σου λειπουν ακομα 15 αλογα ,τωρα για το αν αξιζει ναι στον ηχο ,τραβηγμα απο χαμηλα ,εμφανιση, βαροσ,
οχι τιμη!(συνολο +500e)
σκεψου οτι το hornet me αντιστοιχεσ αλλαγεσ κερδιζει μονο 1 αλογο!!!!



μη ξεχνιομαστε πωλειτε ακομα η μαμα εξατμιση :wave2:

vinylrider
23/07/2007, 22:45
athina tis evales ?giati edo sthn eparxia thelis kai alla 200 europoula aera.

makis206
24/07/2007, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
Επειδη σκέφτομαι κι εγω το θέμα εξάτμιση στο CBF αλλά το "πακετάκι" πάει κάμποσο!! ας πει κάποιος που έχει βάλει αν αξίζει.
Είδατε ρε παιδιά αισθητή διαφορά; χαμηλά; ψηλά; τα έχουμε μετά τα fazer;:eyepop:
Αυτή η lazer που έβαλε ο makis ωραία δείχνει;)

Κοίταξε Τεό, σίγουρα το κόστος είναι μεγαλούτσικο αλλά για το αν τελικά αξίζει το κρίνει ο καθένας μόνος του ανάλογα βέβαια απ'το ζητούμενό του και απ'το αποτέλεσμα που τελικά θα πάρει με την αγορά ενός τελικού.

Προσωπικά το δικό μου ζητούμενο όταν βρισκόμουν στην αναζήτηση ήταν η εμφάνιση και ο πιο μπάσος ήχος που θα έδινε το aftermarket σε σχέση με το "μαμά", οι επιδόσεις δεν μ'ενδιέφεραν ιδιαίτερα αλλά ήθελα όμως να δώσω και στο μοτέρ περισσότερη ανάσα αφού το ένιωθα πνιγμένο.

Τελικά μετά το τελικό, ένα φίλτρο K&N και κάποια ψιλορυθμισούλα στα καρμπυρατέρ, νοιώθω το μοτεράκι αρκετά πιο ζωηρό απ'τις 3500 και μετά κι όλο αυτό χωρίς να χάσει τη γραμμικότητα στη ροπή του !

Σίγουρα ανάπνευσε και σίγουρα με φτιάχνει ο ήχος του οπότε εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και χαλάλι τα έξοδα !:winka:

:beer:

TEOkaip7
24/07/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
λοιπον με mivv ,φιλτρο και ρυθμιση καρμπσ +6 αλογα με δυναμομετρηση (75 τροχο)και αυξηση ροπησ ομωσ σου λειπουν ακομα 15 αλογα ,τωρα για το αν αξιζει ναι στον ηχο ,τραβηγμα απο χαμηλα ,εμφανιση, βαροσ,
οχι τιμη!(συνολο +500e)
σκεψου οτι το hornet me αντιστοιχεσ αλλαγεσ κερδιζει μονο 1 αλογο!!!!



μη ξεχνιομαστε πωλειτε ακομα η μαμα εξατμιση :wave2:

6 άλογα είναι δεν είναι καθόλου άσχημα:D βέβαια η τιμή είναι το μεγάλο μείον αλλά κάτι θα κάνουμε;)

για τα fazer πλάκα κάνω:lol:

TEOkaip7
24/07/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κοίταξε Τεό, σίγουρα το κόστος είναι μεγαλούτσικο αλλά για το αν τελικά αξίζει το κρίνει ο καθένας μόνος του ανάλογα βέβαια απ'το ζητούμενό του και απ'το αποτέλεσμα που τελικά θα πάρει με την αγορά ενός τελικού.

Προσωπικά το δικό μου ζητούμενο όταν βρισκόμουν στην αναζήτηση ήταν η εμφάνιση και ο πιο μπάσος ήχος που θα έδινε το aftermarket σε σχέση με το "μαμά", οι επιδόσεις δεν μ'ενδιέφεραν ιδιαίτερα αλλά ήθελα όμως να δώσω και στο μοτέρ περισσότερη ανάσα αφού το ένιωθα πνιγμένο.

Τελικά μετά το τελικό, ένα φίλτρο K&N και κάποια ψιλορυθμισούλα στα καρμπυρατέρ, νοιώθω το μοτεράκι αρκετά πιο ζωηρό απ'τις 3500 και μετά κι όλο αυτό χωρίς να χάσει τη γραμμικότητα στη ροπή του !

Σίγουρα ανάπνευσε και σίγουρα με φτιάχνει ο ήχος του οπότε εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και χαλάλι τα έξοδα !:winka:

:beer:

Όντως ο ήχος είναι πολύ καλύτερος απο τη "μαμά" εξάτμιση και απο τη στιγμή που υπάρχει και αισθητή βελτίωση στις επιδόσεις τότε αξίζει.

Όσον αφορά την αισθητική της υπόθεσης εμένα μου αρέσει η "μαμά"

:beer: :beer:

makis206
24/07/2007, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
για τα fazer πλάκα κάνω:lol:

Το καταλάβαμε μίστερ !:o

Λες και δεν τό'χουμε έτσι κι αλλιώς :D

:look:

makis206
24/07/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
6 άλογα είναι δεν είναι καθόλου άσχημα:D βέβαια η τιμή είναι το μεγάλο μείον αλλά κάτι θα κάνουμε;)

Έχει ενδιαφέρον πάντως και το διάγραμμα της Lazer (http://www.laserexhausts.com/dotcontrol/filemanagement/external_files/Dynojet/Motorbike/Dyno_Duo_Honda_CBF600_04.pdf).:D

:beer:

TEOkaip7
24/07/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το καταλάβαμε μίστερ !:o

Λες και δεν τό'χουμε έτσι κι αλλιώς :D

:look:

χθες το βράδυ έκανα μια βόλτα με συνεπιβάτη έναν φίλο που έχει fazer, έπαθε πλάκα όταν είδε ότι είχα 6η και 2000 rpm και χωρίς να κατεβάσω άνοιγα το γκάζι και τράβαγε:D

Μου λέει ότι για να το πετύχει αυτό το γρανάζωσε αλλά και πάλι:nono:

makis206
24/07/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
χθες το βράδυ έκανα μια βόλτα με συνεπιβάτη έναν φίλο που έχει fazer, έπαθε πλάκα όταν είδε ότι είχα 6η και 2000 rpm και χωρίς να κατεβάσω άνοιγα το γκάζι και τράβαγε:D
Μου λέει ότι για να το πετύχει αυτό το γρανάζωσε αλλά και πάλι:nono:

Ε ναι εκεί καλά τα πάμε, 5-6000 στροφές αργότερα ψιλο:ZZZ: εμείς.:lol:

Αλλά έχουμε γραμμικότερη καμπύλη ροπής κι αυτός ήταν ο λόγος που κατέληξα στο Hondaκι τελικά, εγώ μέχρι τις 5-6,5 που ταξιδεύω συνήθως είναι μια χαρά, ποτέ δεν τά'θελα τα ξεσπάσματα ιδιαίτερα, πόσο μάλλον όταν βρίσκονται αρκετά ψηλά.

Χαβαλέ έχουνε δηλαδή αλλά εγώ δηλώνω ταξιδιάρης :lol: :look:

Nostra
24/07/2007, 12:02
αν ενδιαφερεται καποιος για καινουρια εξατμιση remus ας μου στείλει ΠΜ... παίζει έκπτωση από αντιπροσωπεια... :winka:

TEOkaip7
15/10/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κοίταξε Τεό, σίγουρα το κόστος είναι μεγαλούτσικο αλλά για το αν τελικά αξίζει το κρίνει ο καθένας μόνος του ανάλογα βέβαια απ'το ζητούμενό του και απ'το αποτέλεσμα που τελικά θα πάρει με την αγορά ενός τελικού.

Προσωπικά το δικό μου ζητούμενο όταν βρισκόμουν στην αναζήτηση ήταν η εμφάνιση και ο πιο μπάσος ήχος που θα έδινε το aftermarket σε σχέση με το "μαμά", οι επιδόσεις δεν μ'ενδιέφεραν ιδιαίτερα αλλά ήθελα όμως να δώσω και στο μοτέρ περισσότερη ανάσα αφού το ένιωθα πνιγμένο.

Τελικά μετά το τελικό, ένα φίλτρο K&N και κάποια ψιλορυθμισούλα στα καρμπυρατέρ, νοιώθω το μοτεράκι αρκετά πιο ζωηρό απ'τις 3500 και μετά κι όλο αυτό χωρίς να χάσει τη γραμμικότητα στη ροπή του !

Σίγουρα ανάπνευσε και σίγουρα με φτιάχνει ο ήχος του οπότε εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και χαλάλι τα έξοδα !:winka:

:beer:

επανέρχομαι στο θέμα εξάτμισης αφού ψήθηκα για τη laser hot cam carbon:D

και παρακαλώ τον φίλτατο μάκη να γράψει λεπτομέρειες για την απόδοσή της σε σχέση με τη "μαμά" (αν δε βαριέτε):wave2:

makis206
15/10/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
επανέρχομαι στο θέμα εξάτμισης αφού ψήθηκα για τη laser hot cam carbon:D
και παρακαλώ τον φίλτατο μάκη να γράψει λεπτομέρειες για την απόδοσή της σε σχέση με τη "μαμά" (αν δε βαριέτε):wave2:

Μωρέ βαριέται αυτός αλλά χαλάλι σου :lol:

Τεό εγώ όταν έβαλα το τελικό είχα ήδη τοποθετήσει το φίλτρο της Κ&N και το μόνο που πήρα σαν αποτέλεσμα ήταν ότι το "πνιγμένο" μοτέρ επιτέλους ανάπνευσε !

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με αρρυθμίες η οτιδήποτε άλλο ενοχλητικό απλώς δεν είδα και τίποτα το αξιόλογο στις επιδόσεις μέχρι το σέρβις των 12000χλμ που είπα του μηχανικού μου να κάνει ένα ρυθμισματάκι στα καρμπυρατέρ κι από τότε το μηχανάκι έχει πάρει μια αισθητή βελτίωση στις 3500 στροφές περίπου, φαντάσου ότι ανοίγω το γκάζι κι όταν η βελόνα πιάσει λίγο πάνω απ'τις 3000 σαν να το πιάνει μια τάση να θέλει να με κάνει να το ανοίξω παραπάνω !:a21: :lol:

Μη φανταστείς τίποτα ξεσπάσματα, η γραμμικότητα έχει παραμείνει όπως ήταν τουλάχιστον αισθητά (δυναμομέτρηση δεν έχω κάνει) απλά ανάμεσα στις 3 με 4000 θέλει το καθικάκι να με πάει στις 5 κατάλαβες ;:hypnotize

:lol:

Κάπου τα είχα γράψει πιο αναλυτικά αν θυμάμαι καλά, θα ψάξω να σου βάλω το λινκ :beer:

makis206
15/10/2007, 15:30
Το βρήκα το λινκ Τεό, εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=899213) τα είχα γράψει αλλά ήμουν πολύ ενθουσιασμένος, μην αγχωθείς απ'το ύφος !:lol:

Κι όμως θυμάμαι ότι είχα γράψει κι αλλού.. θα ξανακάνω ένα search και βλέπουμε :beer:

makis206
15/10/2007, 15:48
Θοδωρή ρίξε και σ'αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30000) μια ματιά, δεν αναφέρεται τίποτα για επιδόσεις αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δεις και μερικές άλλες προτάσεις :winka:

Η Hotcam μ'άρεσε κι εμένα πάντως αλλά δεν την είχα βρει διαθέσιμη τότε στην Ελλάδα.

:beer: :beer:

TEOkaip7
16/10/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
[B]Μωρέ βαριέται αυτός αλλά χαλάλι σου :lol:


εξυπηρετικότατος :a18: :a23: ευχαριστώ

άλλη φορά θα ανοίγω τα στραβά μου και δε θα σε (σας) βάζω σε κόπο. για τη hotcam ψήθηκα απο τις φωτογραφίες δεν έχω ιδέα αν υπάρχει στην ελλάδα, ελπίζω να τη βρώ:wave2:

makis206
16/10/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
εξυπηρετικότατος :a18: :a23: ευχαριστώ
άλλη φορά θα ανοίγω τα στραβά μου και δε θα σε (σας) βάζω σε κόπο. για τη hotcam ψήθηκα απο τις φωτογραφίες δεν έχω ιδέα αν υπάρχει στην ελλάδα, ελπίζω να τη βρώ:wave2:

Δεν κάνει τίποτα βρε, ελπίζω μόνο να σε κάλυψα και να καταλήξεις σ'αυτό που θα σε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. :winka:

Αν δεν βρεις την Hotcam μια χαρά είναι και η Duo-Tech πάντως, στην αρχή κι εγώ δίσταζα λίγο να αλλάξω το "μαμά" τελικό αλλά τώρα δεν το ξαναβάζω με τίποτα !:lol:

Ψάξου λίγο και με τη Remus πάντως, προσωπικά μ'αρέσει κι αυτή πάρα πολύ !

Κι οι Aκράπες αλλά και οι Mivv μια χαρά είναι αλλά όσο λέω θα σε μπερδεύω περισσότερο :lol:

:beer: :beer:

Panos82gr
19/10/2007, 12:15
http://linuxweb.internet.gr/REMUS.JPG

makis206
19/10/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
http://linuxweb.internet.gr/REMUS.JPG

Πάνο το δικό σου είναι αυτό ;;;:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Nostra
19/10/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πάνο το δικό σου είναι αυτό ;;;:eyepop: :eyepop: :eyepop:

nai :rolleyes::bigcry:

:D

TEOkaip7
19/10/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
http://linuxweb.internet.gr/REMUS.JPG

:eyepop: :eyepop: αυτή την εξάτμιση ήθελα αλλά δεν το'ξερα

TEOkaip7
19/10/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
:eyepop: :eyepop: αυτή την εξάτμιση ήθελα αλλά δεν το'ξερα

περισσότερες λεπτομέρειες ίσως;;; που πόσο πώς;;

Panos82gr
19/10/2007, 14:16
Η εξατμιση μαζι με το λαιμο πηγε 536 ευρο.
Την εβαλα προχτες στο service για τα 36.000, ακομα κανουμε ρυθμισεις σε καρμπυρατερ..

Το μηχανακι ζιγκλερωθηκε απεκτησε τρελο νευρο 1-2 αλλα πνιγετε μετα στη 3-4 μετα απο καποιες στροφες.
Μολις ολοκληρωθει και σταθεροποιηθει η φαση θα σας πω τι ζιγκλερ φορεσα και αν εγινε τιποτα στο μιγμα.

ΠΣ: Η εξατμιση ταπωμενη εχει πολυ ορεο και σωστο ηχο, χωρις να σπαει αρχιδια αλλα να ακουγετε γλυκα, και δεν σε ενοχλει οταν κινεισαι.. (ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΟΤΕ ΚΑΦΡΟΣ TDM ΜΕ ΤΙΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΚΕΣ ΤΟΥΣ :lol:)

makis206
19/10/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
περισσότερες λεπτομέρειες ίσως;;; που πόσο πώς;;

Κι αν βγαίνει βγαίνει αποκλειστικά για το CBF !

Ήθελε τυχόν πατέντα στην τοποθέτηση ;

Δούλεψε σωστά το μοτέρ μετά την τοποθέτηση ;

Λέγε !!:eyepop: :eyepop:

Panos82gr
19/10/2007, 14:20
Λοιπον ναι το ξεχασα αυτο. Η εξατμιση ειναι για το CBF ειναι η REMUS HEXAGON
προσοχη, στη τοποθετηση το λαμακι που σου δινουνε, που ειναι διπλα στο μαρσπιε, θελει λιγο στραβωμα, για να βγει η εξατμιση λιγο προς τα εξω αλλιως υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα με τη βυθιση της αναρτησησ να χτυπισει η βιδα του τροχου πανω στο τελικο!

Μολις τελιωσουν ολες οι ρυθμισεις θα σας πω τι εγινε, ωστε να πατατε τα fazeria τα 600 :a2:

makis206
19/10/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Η εξατμιση μαζι με το λαιμο πηγε 536 ευρο.
Την εβαλα προχτες στο service για τα 36.000, ακομα κανουμε ρυθμισεις σε καρμπυρατερ..
Το μηχανακι ζιγκλερωθηκε απεκτησε τρελο νευρο 1-2 αλλα πνιγετε μετα στη 3-4 μετα απο καποιες στροφες.
Μολις ολοκληρωθει και σταθεροποιηθει η φαση θα σας πω τι ζιγκλερ φορεσα και αν εγινε τιποτα στο μιγμα.

Με πρόλαβες

Κατάλαβα, έχει ψιλοδιαδικασία η όλη δουλειά έ ;

Η Remus το δίνει συγκεκριμένα για κάποιο μηχανάκι ή χύμα στο κύμα αρκεί να ταιριάζει ο σωλήνας ;

Πάντως είναι κούκλα και σε καλή τιμή, τόσα περίπου έδωσα στη Lazer.

Kαλά ξεμπερδέματα !

:beer: :beer:

makis206
19/10/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Λοιπον ναι το ξεχασα αυτο. Η εξατμιση ειναι για το CBF ειναι η REMUS HEXAGON
προσοχη, στη τοποθετηση το λαμακι που σου δινουνε, που ειναι διπλα στο μαρσπιε, θελει λιγο στραβωμα, για να βγει η εξατμιση λιγο προς τα εξω αλλιως υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα με τη βυθιση της αναρτησησ να χτυπισει η βιδα του τροχου πανω στο τελικο!

Πάλι με πρόλαβες !:hypnotize


:lol: :beer: :lol:

javaneze
22/10/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Η εξατμιση μαζι με το λαιμο πηγε 536 ευρο.
Οταν λες λαιμο υποθετω δεν εννοεις το χταποδι, ετσι; Μονο το τελικο με τον ανταπτορα εννοεις ε;

ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΠΑ.

Και να μας πεις και τι εκανες και με τα ζιγκλερωματα -μαρκες/κοστος/αποτελεσμα κλπ οταν με το καλο ξεμπερδεψεις.
btw στο ATS πας για την ρυθμιση;

Α, και ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ :beer:

makis206
22/10/2007, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Οταν λες λαιμο υποθετω δεν εννοεις το χταποδι, ετσι; Μονο το τελικο με τον ανταπτορα εννοεις ε;

Εννοείται Νικόλα !

Ανθρακόνημα και χταπόδι στα 500κάτι ούτε του παπά :lol:

Αλλιώς θα τρώγαμε τη μια ξυδάτο την άλλη ψητό και την άλλη κρασάτο κάθε βδομάδα :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΠΑ.

Απαιτητικέ !:p


:lol: :wave2:

Panos82gr
22/10/2007, 13:34
Τι ειναι το ATS javaneze ?

TEOkaip7
22/10/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Τι ειναι το ATS javaneze ?

το συνεργείο που το πηγαίνεις;

TEOkaip7
30/10/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Λοιπον ναι το ξεχασα αυτο. Η εξατμιση ειναι για το CBF ειναι η REMUS HEXAGON
προσοχη, στη τοποθετηση το λαμακι που σου δινουνε, που ειναι διπλα στο μαρσπιε, θελει λιγο στραβωμα, για να βγει η εξατμιση λιγο προς τα εξω αλλιως υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα με τη βυθιση της αναρτησησ να χτυπισει η βιδα του τροχου πανω στο τελικο!

Μολις τελιωσουν ολες οι ρυθμισεις θα σας πω τι εγινε, ωστε να πατατε τα fazeria τα 600 :a2:

κανένα νεότερο πάνο;

και μια ερώτηση: αν δεν προχωρήσεις σε ζιγκλέρωμα αλλά απλώς σε μια ρύθμιση στα καρμπς δεν δουλεύει καλά η remus;

Panos82gr
30/10/2007, 13:21
Δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα και χωρις ζιγκλερωμα, αλλα σιγουρα με το ζιγκλερωμα θα ξυπνισει λιγο το μηχανακι! (Το οποιο απο τη μαμα του κοιμαται..)

Λοιπον τα ζιγκλερ που μπηκαν τελικα ειναι νο 112. Το μηχανακι πεζει σωστα τωρα αν και με τα 122 ηταν
αλλο πραγμα... Βεβαια μετα τη τριτη απο τις 7.000 ρπμ πνοιγωτανε λογω πολυ πλουσιου μιγματος.
Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι δεν εχουμε ram-air οπως στο cbr600f αλλα ενα αεροκουτι που παιρνει τον
αερα κατω απο τη σελλα..

Για την ωρα κοιταζω τα κιτ της dynojet να δω τι ακριβως ρυθμισεις κανουνε στα καρμπυρατερ. Μιας και αλαζει
και ζιγκλερ και βελωνα και 2-3 εξαρτηματακια. Το περιεργο ειναι πως τα αμερικανικα dynojet σε συγκριση με τα
ευρωπαικα εχουν μεγαλες διαφορες. Ο στοχος ειναι να φτασω το hornet 600, μιας και οι διαφορες που εχουν ειναι πολυ μικρες! (Σε συγκριση με το cbr, και το χορνετ και το cbf εχουν πολλες διαφορες και δεν υπαρχει λογως να το κηνηγησω.)

TEOkaip7
30/10/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα και χωρις ζιγκλερωμα, αλλα σιγουρα με το ζιγκλερωμα θα ξυπνισει λιγο το μηχανακι! (Το οποιο απο τη μαμα του κοιμαται..)

Λοιπον τα ζιγκλερ που μπηκαν τελικα ειναι νο 112. Το μηχανακι πεζει σωστα τωρα αν και με τα 122 ηταν
αλλο πραγμα... Βεβαια μετα τη τριτη απο τις 7.000 ρπμ πνοιγωτανε λογω πολυ πλουσιου μιγματος.
Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι δεν εχουμε ram-air οπως στο cbr600f αλλα ενα αεροκουτι που παιρνει τον
αερα κατω απο τη σελλα..

Για την ωρα κοιταζω τα κιτ της dynojet να δω τι ακριβως ρυθμισεις κανουνε στα καρμπυρατερ. Μιας και αλαζει
και ζιγκλερ και βελωνα και 2-3 εξαρτηματακια. Το περιεργο ειναι πως τα αμερικανικα dynojet σε συγκριση με τα
ευρωπαικα εχουν μεγαλες διαφορες. Ο στοχος ειναι να φτασω το hornet 600, μιας και οι διαφορες που εχουν ειναι πολυ μικρες! (Σε συγκριση με το cbr, και το χορνετ και το cbf εχουν πολλες διαφορες και δεν υπαρχει λογως να το κηνηγησω.)

κι εγώ για το κιτ της dynojet θα σου έλεγα αλλά δεν είχα ιδέα αυτή τη διαφορά που λές με τα αμερικάνικα και τα ευρωπαϊκά, είμαι σίγουρος ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις το μηχανάκι θα ξυπνήσει αρκετά,

κράτα μας ενήμερους γιατί το θέμα έχει ενδιαφέρον:wave2:

TEOkaip7
31/01/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Λοιπον ναι το ξεχασα αυτο. Η εξατμιση ειναι για το CBF ειναι η REMUS HEXAGON
προσοχη, στη τοποθετηση το λαμακι που σου δινουνε, που ειναι διπλα στο μαρσπιε, θελει λιγο στραβωμα, για να βγει η εξατμιση λιγο προς τα εξω αλλιως υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα με τη βυθιση της αναρτησησ να χτυπισει η βιδα του τροχου πανω στο τελικο!

Μολις τελιωσουν ολες οι ρυθμισεις θα σας πω τι εγινε, ωστε να πατατε τα fazeria τα 600 :a2:

:wave2: ξέρεις αν η Remus Hexacone βγαίνει για το CBF και σε κοντή (short) έκδοση;

TEOkaip7
31/01/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
:wave2: ξέρεις αν η Remus Hexacone βγαίνει για το CBF και σε κοντή (short) έκδοση;

ΑΚΥΡΟ

έψαξα, έμαθα, ΥΠΑΡΧΕΙ :wave2:

makis206
31/01/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
ΑΚΥΡΟ
έψαξα, έμαθα, ΥΠΑΡΧΕΙ :wave2:

Στην τιμή των ;;;;; :eyepop:

TEOkaip7
31/01/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στην τιμή των ;;;;; :eyepop:

και για το κοντό τους και για το μακρύ τους θέλουν 565,00€:eyepop: μαζί με τον προσαρμογέα
βέβαια δεν πήγα ακόμα να τους κάνω παζάρια:D

μάλλον θα βάλω το κοντό (διαφορά 15cm απο το μακρύ)

το θέμα είναι carbon


118971

TEOkaip7
31/01/2008, 16:32
ή titanium;

πείτε γνώμες (το μοτόρι είναι μαύρο)


118972

CBF - HRC
01/02/2008, 06:11
:wave2:
Καλημέρα φίλε μου , εγώ προσωπικά έχω μεγάλη αδυναμία στο τιτάνιο , και θα σου πρότεινα την τιτανίου , και θα κάνει και όμορφη αντίθεση με την μαύρη μοτο.
εγώ στο δικό μου cbf600s του 2004 έβαλα μια της Nikko Racing τιτανίου και είναι απίστευτη με χρώμα μοτο γκρι-μπλε δελφινιού
:sun:

makis206
01/02/2008, 08:28
Κι εγώ γενικά προτιμώ το τιτάνιο αλλά στη συγκεκριμένη δεν μου αρέσει το ότι της έχουν βάλει carbon άκρα, προσωπικά θα διάλεγα την carbon !

:beer:

ortho
04/05/2008, 17:23
τσεκάρετε κι αυτό!

http://www.myvideo.de/watch/2231489/Soundcheck_Honda_CBF_600_SA_mit_Hurric_Supersport_Auspuff

είναι Hurric Supersport, φοβερός ήχος κι απ'ότι διάβασα καλή απόδοση. 289€ η στρογγυλή αλουμινίου και 389€ η καρμπον. οι ελλειπτικές είναι 20€ φθηνότερες!
τις βρήκα σε γερμανικό φόρουμ cbfάδων και δίνω ακόμη ένα λινκ που μπορείτε να δείτε τιμές από σχεδόν όλους τους κατασκευαστές.

http://www.ambi-bike.de/ για να διευκολύνω η εξάτμηση στα γερμανικά είναι Auspuff και θα ΄κάνετε κλικ στο Auspuffanlagen.

ελπίζω να βοηθώ!