PDA

View Full Version : Με gps τι παίζει;;



Trickster
17/07/2007, 13:15
Μιας και δεν υπάρχουν αρκετά threads περί αυτού είπα να ξεκινήσω κάτι και όποιος θέλει συμπληρώνει. Ολόκληρο forum δα με πορωμένους ταξιδιώτες είπα κάπως θα έχει ψαχτεί ο καθένας.. κρίμα είναι να κρατάμε την γνώση και εμπειρία για την πάρτη μας.

Ιδού λοιπόν και ας είναι αυτό ένα database με πληροφορίες (με την δική σας βοήθεια):

Πρόσφατα κάτοχος ενός hp travelmate (pda gps) όσο έχω ψαχτεί έχω ανακαλύψει μερικά προγραμματάκια και τα παραθέτω..:

Για Αθήνα και υπόλοιπη Ελλάδα νομίζω η καλύτερη δουλειά έχει γίνει από τους παρακάτω:


http://www.ngi.gr

Αυτοί σε συνδιασμό με το Destinator έχουν νομίζω την καλύτερη κάλυψη από πόλεις.
Τα POI (points of interest για τους ανεκπαίδευτους) είναι φοβερά (μέχρι και μπουρδέλα έχει μέσα
:look: )

Ένα άλλο προγραμματάκι που έχω ανακαλύψει είναι το IGO, ωραία γραφικά κλπ.

http://www.i-go.com

Επίσης επειδή όλα αυτά τα προγράμματα είναι αυτόματη πλοήγηση αν κάποιος θέλει να σημειώσει
την πορεία που θέλει να ακολουθήσει σε κάποιο χάρτη δικό του η από κάποια άλλη πηγή τότε
υπάρχει το oziExplorer:

http://www.oziexplorer.com/

To τελευταίο είναι φοβερό μιας και επιτρέπει να φορτώσει κάποιος χάρτη Google με ήδη
επιλεγμένες πορείες και navpoints (*.kml).


Για την ώρα ψάχνομαι πως θα βάλω το gps device στο LC8. Αν και έχω βρεί μερικές λύσεις σε ξένα
sites, στην Ελλάδα δεν έχω βρει κάτι.. Όποιος ξέρει ας απαντήσει..


96727

Stergios69
17/07/2007, 13:19
Αν εννοείς βάση για το gps, η απόλυτη λύση είναι οι βάσεις της Touratech ως οι απολύτως στιβαρότερες και με απόσβεση κραδασμών παρακαλώ, για τα pda.
Δες στο ebay, παίζουν αρκετές.

AFTER
17/07/2007, 13:19
Οπως ειπες, τον καλυτερο χαρτη τον φτιαχνει η NGI, και τον βλεπουμε στο DESTINATOR

οποιοσδηποτε αλλος χαρτης,για Ελλαδα, δεν ειναι καλος, εχει σοβαρες ελλειψεις

Εγω τωρα δουλευω το DESTINATOR 7 beta, το οποιο λειτουργει νομιμοτατα με τα κλειδια του 6.1

Αν δεις πως ειναι το περιβαλλον σε 3D, το οποιο σημειωτεων, δεν αργει οπως το 6.1, θα ξεχασεις και το iGO και οποιο αλλο

Εγω το εχω μονιμα σε 3D και εκτος ενος μικρου bug(πρεπει να εχεις πιασει καλο σημα πριν το βαλεις προορισμο), δουλευει κανονικοτατα

McGyver
17/07/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
υπόλοιπη Ελλάδα νομίζω η καλύτερη δουλειά έχει γίνει από τους παρακάτω

Για την υπόλοιπη Ελλάδα, Ανάβαση rules λέμε!

Αν και έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλα τα software που κυκλοφορούν (Destinator, Ozi, GPS Tuner, Ανάβαση TopoNavigator, Navimate Xtreme) έχω καταλήξει στο εξής:

Η ευχαρίστηση του ταξιδιού είναι να έχεις μόνο έναν οδικό χάρτη, να χάνεσαι και να ρωτάς...

:wave2:

Γ@μώ τα GPS και την τεχνολογία μου μέσα...

Trickster
17/07/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αν εννοείς βάση για το gps, η απόλυτη λύση είναι οι βάσεις της Touratech ως οι απολύτως στιβαρότερες και με απόσβεση κραδασμών παρακαλώ, για τα pda.
Δες στο ebay, παίζουν αρκετές.

Ναι την έχω δεί.. αλλά με χαλάει λίγο οτι δένει στο τιμόνι και θα πρέπει να παίρνεις τα μάτια σου από
το δρόμο. Έψαχνα κάτι που μπαίνει στο πλαστικό πάνω από το κοντερ.

Θα ήταν ενδιαφέρον να αναρτήσει ο καθένας το δικό του setup με κάποια φώτο..

MakisD
20/07/2007, 13:38
Για το Τιβο S1000 έχετε ακούσει τίποτα?
Αξίζει?
Εχει προβληματάκια?
Ερχεται με Destinator 6.

naxiotis
20/07/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Ναι την έχω δεί.. αλλά με χαλάει λίγο οτι δένει στο τιμόνι και θα πρέπει να παίρνεις τα μάτια σου από
το δρόμο. Έψαχνα κάτι που μπαίνει στο πλαστικό πάνω από το κοντερ.

Θα ήταν ενδιαφέρον να αναρτήσει ο καθένας το δικό του setup με κάποια φώτο..


είναι το μόνο μειονέκτημα της βάσης αλλά εμένα τουλάχιστον δεν με μπερδεύει
υπόψιν ότι είναι κομπλέ με αντικραδασμικέσ βάσεις


όσον αφορά τα προγράμματα πλοήγησης στην ελλάδα είναι μονόδρομος το destinator με τους χάρτες της NGI

μπορεις να βρεις είτε το 6.1 είτε το 7.00 το οποίο είναι ακόμα σε beta μορφή

δυστυχώς επειδή έχω το HTC 3300 χρησιμοποιώ το 6.0 κατά κύρια πλοήγηση και το 7.00



πάντως νομίζω ότι αν ρωτήσεις στην ΜΑΚΑΝ υπάρχει προέκταση της βάσης για να την φέρεις όπου σε βολεύει:wave2:

Trickster
20/07/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
είναι το μόνο μειονέκτημα της βάσης αλλά εμένα τουλάχιστον δεν με μπερδεύει
υπόψιν ότι είναι κομπλέ με αντικραδασμικέσ βάσεις


όσον αφορά τα προγράμματα πλοήγησης στην ελλάδα είναι μονόδρομος το destinator με τους χάρτες της NGI

μπορεις να βρεις είτε το 6.1 είτε το 7.00 το οποίο είναι ακόμα σε beta μορφή

δυστυχώς επειδή έχω το HTC 3300 χρησιμοποιώ το 6.0 κατά κύρια πλοήγηση και το 7.00



πάντως νομίζω ότι αν ρωτήσεις στην ΜΑΚΑΝ υπάρχει προέκταση της βάσης για να την φέρεις όπου σε βολεύει:wave2:

Αν θες βάλε μια φωτογραφία να δούμε πως είναι το setup σου..

Btw τώρα τελευταία παίζω με το pathaway και είναι φοβερό.. Ξεφεύγει από την απλή πλοήγηση του Destinator και έχει features οπως καταγραφή διαδρομής. Συνεργάζεται πλήρως και με χάρτες Anavasis.

Innersense
20/07/2007, 15:22
Επαναλαμβανόμαστε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12611) τελευταία…

Πιστεύω ότι ο λόγος που δεν προχωράνε τέτοιες συζητήσεις στο forum μας είναι πολύ απλά γιατί όταν ψαχτεί σε δυο - τρία βασικά πράγματα κάποιος ανακαλύπτει ότι υπάρχουν πολύ πιο εξειδικευμένα forum επί του θέματος όπως αυτό της ngi που ο φίλος Trickster δίνει στο πρώτο post.

Για την ιστορία πάντως το Qtek 8310 μου φοράει πλέον Destinator SP με χάρτη 2007 και την έχω καταβρεί…

crs-k
21/07/2007, 09:02
Μετακομιζει στις "Πληροφοριες". :wave2: