PDA

View Full Version : Ποιό 50cc για σκληρή χρήση???



diamantis
17/07/2007, 13:24
Γειά χαρά σε όλους! Ψάχνω να πάρω ένα μηχανάκι 50cc (μην μου πείτε για μεγαλύτερο, δεν έχω δίπλωμα), το οποίο θα χρησιμοποιήσω για δουλειά...τουλάχιστον 5 ώρες λειτουργίας την ημέρα...ποιό είναι αυτό που θα αντέξει τέτοια χρήση??? GLX, C50, DY, scooter 4T??? Επίσης, αν ξέρετε κανένα αξιόπιστο μαγαζί με μεταχειρισμένα για να το πάρω με δόσεις (πιστωτική), πείτε μου! Τα χρήματα που θα διαθέσω είναι λίγα (εως 800? => 300? μετρητά και 500? δόσεις) και μέχρι στιγμής σε αυτά τα λεφτά έχω βρει piaggio zip 4T, piaggio NRG, glx, c50, dy 50... αυτά! Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι να αντέξει στη χρήση που θα του κάνω! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

sniper
17/07/2007, 13:26
Kανένα - Πάρε ποδήλατο

diamantis
17/07/2007, 13:37
Ευχαριστώ! Πολύ χρήσιμη και οικολογική συμβουλή!
Εάν κάποιος έχει δουλέψει με 50άρι τέτοια χρήση χωρίς να βγάζει πολλά προβλήματα, ας μου πει ποιό 50αράκι..

Nostra
17/07/2007, 13:44
πάπια πάρε όχι scooter...

με αυτα τα χρηματα μπορείς να βρεις glx

τώρα για να βρεις και με δοσεις...ψάξιμο πολυ..

fantacid
17/07/2007, 13:50
οχι nrg κ γενικα διχρονα ....


παρε ενα 4τ παπι κ προσπαθησε να το κολλησεις!!!!!

θελει πολυ κοπο!

:wave2:

sniper
17/07/2007, 13:55
Αν δεν έχεις δίπλωμα ΜΗΝ καβαλάς οτιδήποτε γιατί θα γίνει καμμιά στραβή και δεν θα φτάνει η πιστωτική για να πληρώσεις!


Οι υπόλοιποι δεν είδατε ότι δεν εχει δίπλωμα;

Nostra
17/07/2007, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν δεν έχεις δίπλωμα ΜΗΝ καβαλάς οτιδήποτε γιατί θα γίνει καμμιά σταρβή και δεν θα φτάνει η πιστωτική για να πληρώσεις!


Οι υπόλοιποι δεν είδατε ότι δεν εχει δίπλωμα;


δεν έχει δίπλωμα για μεγαλύτερο ρε όργιο .... :rolleyes: :look: :sick:



ΥΓ: η σταρβή τί είναι ? :confused:

diamantis
17/07/2007, 13:58
Δίπλωμα τροχαίας έχω, για μηχανή δεν έχω, sorry για την παράλειψη! Από 4Τ παπιά έχω ήδη βρει glx, c50, dy 50a σε μαγαζιά με δόσεις, σε τιμές από 650 (c50,12v,'92) ως 850 (dy 50)... Μάλλον πάω για το πρώτο και με τα λίγα χρήματα που μένουν να το μαζέψω όσο καλύτερα γίνεται... αν πιστεύετε ότι κάποιο από τα άλλα δύο είναι προτιμότερο, πείτε μου μη την πατήσω..

fantacid
17/07/2007, 13:58
δεν εχει διπλωμα για μεγαλυτερο........


αλλιως γιατι ψαχνει 50αρι?

θα εψαχνε κανα χιλιαρι να κανει κ σουζες!!!!

Nostra
17/07/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από diamantis
Από 4Τ παπιά έχω ήδη βρει glx, c50, dy 50a σε μαγαζιά με δόσεις, σε τιμές από 650 (c50,12v,'92) ως 850 (dy 50)... Μάλλον πάω για το πρώτο και με τα λίγα χρήματα που μένουν να το μαζέψω όσο καλύτερα γίνεται... αν πιστεύετε ότι κάποιο από τα άλλα δύο είναι προτιμότερο, πείτε μου μη την πατήσω..


λεφτα για κρανος έχεις προϋπολογίσει? :confused:

diamantis
17/07/2007, 14:01
Ναι, λεφτά για κράνος, ασφάλεια και καμιά κουλούρα να το δένω έχω υπολογίσει ξεχωριστά 150?..

sniper
17/07/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
λεφτα για κρανος έχεις προϋπολογίσει? :confused:

Μπα.....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δεν έχει δίπλωμα για μεγαλύτερο ρε όργιο ....


Δεν το γράφει έτσι.... οπότε ή δεν ξέρει ή δεν ξέρετε συντακτικό....

sniper
17/07/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από diamantis
Ναι, λεφτά για κράνος, ασφάλεια και καμιά κουλούρα να το δένω έχω υπολογίσει ξεχωριστά 150?..

Κουλούρα : 20-30Ε (και λιγα λέω)
Ασφάλεια : Αν πουμε ότι έχεις bonus malus 8 κανενα 70-80Ε

για κράνος 50Ε; Απο το σουπερ μάρκετ θα το πάρεις; :confused: :nono:

Δίπλωμα για 50άρι έχεις; Μην μας κρατάς σε αγωνία....

McGyver
17/07/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από diamantis
Ναι, λεφτά για κράνος, ασφάλεια και καμιά κουλούρα να το δένω έχω υπολογίσει ξεχωριστά 150?..

Κράνος + ασφάλεια + κουλούρα = ? 150,00 ;;;

:nono:

fantacid
17/07/2007, 14:05
ναι καταλαβαμε ολοι τι ηθελε να πει το παλικαρι κ μονο ενας δεν καταλαβε, αρα προφανεστατα εχουμε ΟΛΟΙ προβλημα!

ευχαριστουμε μεγαλε αδερφε για το φως που μας δινεις απλωχερα !!!


ξαναδιαβασε το ποστ του (την παρενθεσησυγκεκριμενα), μια χαρα κατανοητο συντακτικο χρησιμοποιησε!

airamhag
17/07/2007, 14:07
να ρωτησω το ασχετο ( εγω ) ...


η σκληρη χρηση ποια θα ειναι ??

:look: :confused:

diamantis
17/07/2007, 14:07
Δίπλωμα για 50άρι έχω... Κουλούρα υπολόγισα με 20? (δεν θα δέσω κανένα θησαυρό)... Κράνος υπολόγισα 60-70? μεταβίβαση 15? για τα παράβολα και τα υπόλοιπα 50? για 6μηνη ασφάλεια.. αυτά!
Η σκληρή χρήση είναι 5-6 ώρες την ημέρα, σίγουρα πάνω από 100χλμ....για 50'αρι μου φαίνεται σκληρή.. δεν είναι?

Nostra
17/07/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ναι καταλαβαμε ολοι τι ηθελε να πει το παλικαρι κ μονο ενας δεν καταλαβε, αρα προφανεστατα εχουμε ΟΛΟΙ προβλημα!

ευχαριστουμε μεγαλε αδερφε για το φως που μας δινεις απλωχερα !!!


ξαναδιαβασε το ποστ του (την παρενθεσησυγκεκριμενα), μια χαρα κατανοητο συντακτικο χρησιμοποιησε!


+ 459


and right this is , to the prophecy according

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nostra
17/07/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
να ρωτησω το ασχετο ( εγω ) ...


η σκληρη χρηση ποια θα ειναι ??

:look: :confused:

λιωσιμο του κυλίνδρου σε γκαζάκι επάνω σε κουτάλα σούπας και ενδοφλέβια ενεση του μετάλλου ...

κατόπιν συμφωνία με την paramount για γυρισματα της ταινίας Duck-Rider... the rebirth

:D

McGyver
17/07/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
λιωσιμο του κυλίνδρου σε γκαζάκι επάνω σε κουτάλα σούπας και ενδοφλέβια ενεση του μετάλλου ...
κατόπιν συμφωνία με την paramount για γυρισματα της ταινίας Duck-Rider... the rebirth

Ρε π@π@ρα, τι σκατά σνιφάρεις με τη σκούπα που έχεις κάτω από τα μάτια σου;;;

Πάλι πνίγηκα ο ηλίθιος...

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

fantacid
17/07/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
να ρωτησω το ασχετο ( εγω ) ...


η σκληρη χρηση ποια θα ειναι ??

:look: :confused:


οι πολλες ωρες λειτουργιας !!

να μη ξαναγινει σε παρακαλω για θα σε μπαναρουν!

οκ?


































:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sniper
17/07/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
....



Oldman? Αυτά εκεί πάνω εσείς δεν τα σκοτώνετε απο μικρά; :lol:

giannis_hornet
17/07/2007, 14:15
honda glx 50cc ή yamaha townmate 50cc. Το τελευταιο το είχα και έχει αποδειχτεί πολύ σκυλί! Ισως βεβαια χρειαστει και κάποιο πείραγμα (80cc) γιατι είναι βαρύ μηχανάκι (με διαφορικό) και δεν εχει επιδόσεις.

fantacid
17/07/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Oldman? Αυτά εκεί πάνω εσείς δεν τα σκοτώνετε απο μικρά; :lol:


ε?

:smokin:

sniper
17/07/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis_hornet
honda glx 50cc ή yamaha townmate 50cc. Το τελευταιο το είχα και έχει αποδειχτεί πολύ σκυλί! Ισως βεβαια χρειαστει και κάποιο πείραγμα (80cc) γιατι είναι βαρύ μηχανάκι (με διαφορικό) και δεν εχει επιδόσεις.

AMHN..... να δω κάποιον να δουλεύει με 50άρι 5 ώρες την ημέρα και να μην θέλει μετά απο 1-2 βδομαδες να το ρίξει στον γκρεμό....

Γκάζι δεν έχει, φρένα δεν έχει.... τιποτα δεν εχει.... :rolleyes: (εδώ με το 100άρι εμείς και πάλι γ@μοστ@υρίζουμε αλλά Kawasaki γαρ)

diamantis
17/07/2007, 15:09
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο φίλε μου, είχα δουλέψει κάποτε για 3 μήνες 6ωρο πάνω σε 50άρι, το οποίο παρεπιπτόντως δεν άντεξε αυτή τη χρήση (honda dio)... αλλά τώρα πρέπει να το ξανακάνω οπωσδήποτε, μιας και βρήκα δουλειά με αρκετά καλά λεφτά, που προϋποθέτει όμως και 5 ώρες εξωτερικές δουλειές. Έπειτα, εννοείται ότι θα πάρω δίπλωμα μηχανής και καλύτερο δίκυκλο...ως τότε όμως, το 50άρι που θα πάρω δεν πρέπει να παραδώσει πνεύμα! Είναι προτιμότερο να πάρω ένα μεταχειρισμένο παπί 15ετίας glx / c50 ή ένα daytona dy 50 σχεδόν καινούριο???

sniper
17/07/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από diamantis
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο φίλε μου, είχα δουλέψει κάποτε για 3 μήνες 6ωρο πάνω σε 50άρι, το οποίο παρεπιπτόντως δεν άντεξε αυτή τη χρήση (honda dio)... αλλά τώρα πρέπει να το ξανακάνω οπωσδήποτε, μιας και βρήκα δουλειά με αρκετά καλά λεφτά, που προϋποθέτει όμως και 5 ώρες εξωτερικές δουλειές. Έπειτα, εννοείται ότι θα πάρω δίπλωμα μηχανής και καλύτερο δίκυκλο...ως τότε όμως, το 50άρι που θα πάρω δεν πρέπει να παραδώσει πνεύμα! Είναι προτιμότερο να πάρω ένα μεταχειρισμένο παπί 15ετίας glx / c50 ή ένα daytona dy 50 σχεδόν καινούριο???

Δεν ξέρω ρε φίλε.... δεν είχα ποτέ ουτε το ένα, ούτε το άλλο....

kalesin
17/07/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από diamantis
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο φίλε μου, είχα δουλέψει κάποτε για 3 μήνες 6ωρο πάνω σε 50άρι, το οποίο παρεπιπτόντως δεν άντεξε αυτή τη χρήση (honda dio)... αλλά τώρα πρέπει να το ξανακάνω οπωσδήποτε, μιας και βρήκα δουλειά με αρκετά καλά λεφτά, που προϋποθέτει όμως και 5 ώρες εξωτερικές δουλειές. Έπειτα, εννοείται ότι θα πάρω δίπλωμα μηχανής και καλύτερο δίκυκλο...ως τότε όμως, το 50άρι που θα πάρω δεν πρέπει να παραδώσει πνεύμα! Είναι προτιμότερο να πάρω ένα μεταχειρισμένο παπί 15ετίας glx / c50 ή ένα daytona dy 50 σχεδόν καινούριο???


δηλαδη ΔΕΝ εχεις διπλωμα...

:sick: :sick:

sniper
17/07/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
δηλαδη ΔΕΝ εχεις διπλωμα...

:sick: :sick:

Γίναμε 2 που γνωρίζουν συντακτικό.... :lol:

diamantis
17/07/2007, 15:16
Έχω άδεια οδήγησης της τροχαίας! Για 50άρι! Όταν λέω ότι αργότερα θα πάω για δίπλωμα, εννοώ του υπουργείου, για μηχανή!

diamantis
17/07/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γίναμε 2 που γνωρίζουν συντακτικό.... :lol:

Είπα ότι έχω άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου, της τροχαίας, για 50άρι! Είπα, επίσης, ότι δεν έχω δίπλωμα μηχανής! Μηχανή εννοώ το δίκυκλο μεγαλύτερο σε κυβισμό από το μοτοποδήλατο, από το 50άρι! ΟΚ με το συντακτικό? Κι ακόμα κι αν έκανα λάθος στη σύνταξη, δεν πιστεύω ότι είναι τόσο ασυνάρτητα που δεν καταλαβαίνετε τι λέω...τι να πώ...αν είναι, τότε ζητώ συγνώμη!

xampos
17/07/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από diamantis
Είπα ότι έχω άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου, της τροχαίας, για 50άρι! Είπα, επίσης, ότι δεν έχω δίπλωμα μηχανής! Μηχανή εννοώ το δίκυκλο μεγαλύτερο σε κυβισμό από το μοτοποδήλατο, από το 50άρι! ΟΚ με το συντακτικό? Κι ακόμα κι αν έκανα λάθος στη σύνταξη, δεν πιστεύω ότι είναι τόσο ασυνάρτητα που δεν καταλαβαίνετε τι λέω...τι να πώ...αν είναι, τότε ζητώ συγνώμη!

μην τους παρεξηγεις παντα ετσι κανουν :rotflmao: :rotflmao:

τη να πω ισως ειναι απ τη ζεστη :dizzy: :dizzy: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
17/07/2007, 15:36
Ρε φιλε χαλάρωσε..... να βλέπεις και τα εμότικονς να καταλαβαίνεις πότε κάνουμε πλάκα και πότε όχι....

(αν και θα βοηθούσε όταν είδες ότι παρανόησα, να έγραφες ότι έχεςι δίπλωμα για 50άρι)

Α... και πάρε ΚΑΛΟ κράνος! Λιγα διαθέτεις για κράνος! :nono:

kalesin
17/07/2007, 15:43
ετσι ειναι Diamanti..

στο αρχικο ποστακια σου κ εγω καταλαβα οτι εχεις για 50, γι αυτο κ δεν απαντησα καθολου, αλλα σε αυτο που απαντησα, εγραψες "δεν εχω διπλωμα μηχανης"
Εκει δημιουργηθηκε η απορια, κ φανταζομαι καταλαβαινεις το λογο

μικρη παρεξηγηση/διευκρινηση που λυθηκε κ παμε παρακατω

:beer: :beer:

SF
17/07/2007, 19:08
Πωπω το φάγατε το παιδί! Ρε Διαμαντή μη δίνεις σημασία...
(Κάτι είχαν πιεί όλοι σήμερα)

sotomoto
17/07/2007, 21:51
Φιλε παρε C 50(το οποίο μπορει να ειναι και μετατροπή σε 72cc)-αυτα τα μηχανακια είναι για τη χρηση που θες. Αν είναι σε σχετικα καλή κατασταση, μη το φοβασαι.
Ακόμα το έχω και δουλευω με αυτο-εδω και εντεκα χρονια εχει κανει διανομες,πιτσαριες κτλ και τωρα ταχυδρομίο--και μονο τα 2 τελευταια το εκανα 72 απο 50. Εκαιγε πλεον αρκετο λαδακι. Ολα αυτα καινε λιγο πολύ οταν τα πατας στο λαιμό. Εκει θελει προσοχη να το κοιτας.
Ασε που υπαρχουν τα παντα απο ανταλακτικα-ακομα και στην εβγα της γειτονιας να πας, κατι θα βρεις απο δαυτο.