PDA

View Full Version : Xt600 καιει ασφαλειες συνεχεια!! Help



vaspiou
19/07/2007, 16:47
Καλησπερα.
Εχω ενα ΧΤ600Ε και εδω και 2 μερες ξαφνικα ενω ολα ηταν μια χαρα, μου καιει συνεχεια την ασφαλεια. Αυτη που ειναι διπλα στην μπαταρια σε ενα κουτακι μαζι με μια αλλη καβαντζα. Δεν μου το κανει σε στανταρ στιγμες. Οποτε του ερθει αλλα ποτε οταν ειναι σε λειτουργια η μηχανη, συνηθως οταν κλεινω τον διακοπτη και παω να τον ανοιξω τσαφ την καιει. 2 μερες κυκλοφορω με 10 ασφαλειες πανω μου. Το πηγα σε ηλεκτρολογο (ειναι εκει η μηχανη) και λεει το εχει λυσει ολο και δεν εχει βρει τιποτα. Μπορει λεει να ειναι ο κεντρικος διακοπτης με το κλειδι που κανει την ζημια.Εχει ξανα τυχει σε καποιον κατι παρομοιο? Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?
Ευχαριστω....

:beer:

:(

MikeG
19/07/2007, 16:50
Από ότι μας περιγράφεις νομίζω ότι κάπου υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα. Όπως λες συμβαίνει όταν σβήνεις τη μηχανή. Μήπως όταν πας να κλειδώσεις το τιμόνι γίνεται κάποια επαφή στη πλεξούδα & προξενείτε βραχυκύκλωμα?


:wave2:

OldMan
19/07/2007, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
συνηθως οταν κλεινω τον διακοπτη και παω να τον ανοιξω τσαφ την καιει.
Πόσων "θέσεων" είναι ο διακόπτης ???

vaspiou
19/07/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Από ότι μας περιγράφεις νομίζω ότι κάπου υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα. Όπως λες συμβαίνει όταν σβήνεις τη μηχανή. Μήπως όταν πας να κλειδώσεις το τιμόνι γίνεται κάποια επαφή στη πλεξούδα & προξενείτε βραχυκύκλωμα?


:wave2:


δεν νομιζω γιατι το παληκαρι στο συνεργειο μου ειπε οτι ειχε ανοικτο τον διακοπτη (χωρις να δουλευει η μηχανη) και μετα απο λιγο κανει ενα τσαφ και καιγεται ... αρα το κανει και οταν ειναι ΟΝ ο διακοπτης...

Οσο για τις θεσεις του διακοπτη ειναι οι εξης: ΟΝ-OFF-κλειδωμα τιμονιου - PARKING LIGHTS.


παντως δεν εχει καποιο χρονο που την καιει, σε ανυποψιαστες στιγμες... τι να πω....

FZR1000
19/07/2007, 20:53
το μονο σιγουρο ειναι οτι καπου υπαρχει βραχυκυκλωμα

η ασφαλεια 30αρα ειναι? γιατι δεν δοκιμασες λιγο μεγαλυτερη

ολντ λογικα 2 θεσεων ειναι

siakattackj
19/07/2007, 21:01
Μήπως να κοίταζες τον ανορθωτή???

vaspiou
19/07/2007, 21:10
η ασφαλεια ηταν 20Α. Εβαλα μια 10Α και την εκαψε παλι.
Τον ανορθωτη δεν μπορω να το κοιταξω εγω, αλλα θα το πω στον ηλεκτρολογο...

FZR1000
19/07/2007, 22:43
μα 30 Α ειναι η κεντρικη συνηθως 10 Α εννοειται οτι την καει αμεσως για βαλε 30-40Α

σε ωραιο μαστορα την πηγες...

billy_BMW
19/07/2007, 22:44
Είχα το ίδιο πρόβλημα

1η λύση λύσε τη μάσκα όλη μπας και κάμια βίδα απο εκεί βραχυκυκλώνει τα καλώδια .Μία μεγάλη που έχει στο κέντρο όχι οι πλαινές συνήθως.

2η Το 90% στα ΧΤεμφανίζεται στην ουρά απο τους κραδασμούς της εξάτμισης.Οπου είναι η πλεξούδα τους .Θέλει λύσιμο τα πλαινά χερούλια και γίνεται χαμός.Εμένα εκεί ήταν το θέμα.

3η Λύση Electro MOTO Αναπάυσεως 33 στα Βριλήσσια ο Γιάννης σε 1 μέρα το έχεις 210 6136232
Έχει λύσει πάνω απο 2000 ΧΤ είναι Αστέρι και ακριβός 30 euro.

vaspiou
20/07/2007, 01:22
θα δουμε αυριο τι θα μου πει και αμα αρχισει τα ψοφια, και μου βρει 1002 την παιρνω και φευγω.
Οσο για τον ELECTRO MOTO στα Βριλλησια θα το κοιταξω, ευχαριστω!!

Περιμενω αυριο να δω...
αμα κοιμηθω απ την αγωνια......

ευχαριστω παντως για ολες τις απαντησεις!


:beer:

billy_BMW
20/07/2007, 08:01
Πήγαινε κατευθείαν απο το πρωί χωρίς ραντεβού .ΤΟ ΜΕΤΡΌ ΔΟΥΚΙΣΗΣ ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ ΕΊΝΑΙ ΚΟΝΤΆ(20 Λεπτά Πόδια - 5 Λεπτά Μοτό)).Άμα θες βοήθεια σε πετάω στο μετρό.

Άμα κλείσεις ραντεβού χάθηκες.

Anty12
20/07/2007, 12:12
Να καταθέσω και γω την άποψη μου ...(ηλεκτρολόγος γαρ...)

Αν το τσαφ ακούγεται την στιγμή που γυρνάς το διακόπτη , η επιστήμη λεει, ότι κατά την
μεταγωγή από την μία θέση στην άλλη δημιουργείται τόξο και για αυτό σου καιει την ασφάλεια.
Και αυτό γιατί μπορεί είτε να έχουν φθαρεί οι επαφές , είτε γιατί δεν πατάνε καλά πια π.χ. από τους κραδασμούς.
Ειδικά ο κεντρικός διακόπτης που έχει πάρα πολλά μεταλλικά τμήματα.....

Μάλιστα σε βραχυκυκλώματα που ο θόρυβος είναι τόσο δυνατός ώστε να τον ακούει κάποιος,
το πρόβλημα είναι έντονο και νομίζω πρέπει να τον αλλάξεις το συντομότερο δυνατό....

Και προς Θεού .....ΜΗΝ.......σκεφτείς να βάλεις ασφάλεια με μεγαλύτερο Αμπεράζ , από αυτό που γράφει το manual.Θα πάρεις όλο το υπόλοιπο ηλεκτρικό σύστημα ανά χείρας , ΚΑΙ ίσως και φωτιά.......

Anty12
20/07/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
Μήπως να κοίταζες τον ανορθωτή???

Ο ανωρθοτής ΔΕΝ βγάζει ρεύμα όταν το μοτέρ είναι σβηστό......

Anty12
20/07/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000


η ασφαλεια 30αρα ειναι? γιατι δεν δοκιμασες λιγο μεγαλυτερη



Σπύρο θα σε μαλώσω..........:nono:

billy_BMW
20/07/2007, 15:59
H ασφάλεια είναι 20άρα θα κάψει και 40άρα σίγουρα.

Anty12 Τα λέει ορθά.

FZR1000
20/07/2007, 16:06
:p για να δει αν δουλευει προσωρινα εννοουσα αντι για 30 να βαλει 40...

εδω αλλοι καφροι βαζουν συρμα αντι για ασφαλεια...

billy_BMW
20/07/2007, 16:32
Προσωρινή χαρά ξεκούραση στα γηρατιά.

Λένε στα χωριά.

vaspiou
21/07/2007, 00:58
λοιπον....
σημερα την πηρα απο τον ηλεκτρολογο. Δεν μπορω να βρει το προβλημα λεει. Το ελυσε ολοκληρο και δεν βρηκε τπτ. Το μονο που μου εκανε ηταν να αλλαξει το κουτακι με την ασφαλεια και τα καλωδια και να μου βαλει ενα καινουργιο που παιρνει τις χωνευτες ασφαλειες οπως στα αυτοκινητα.
Μου εδωσε και μια 5αρα 15Α ασφαλειες και μου ειπε αιντε στο καλο...
Σημερα λοιπον ολη την ημερα δεν ειχε καψει. Τωρα πριν λιγο που γυριζα απο σπιτι εκει που πηγαινα ωραια και καλα, τσακ σβηνει η μηχανη. Μετα απο κατι ωραια μπινελικια που εριξα καταλαβα οτι το προβλημα δυστηχως παραμενει. Αλλαξα ασφαλεια και σας γραφω...

Το προβλημα πρεπει να ειναι στον κεντρικο διακοπτη γιατι κανει κατι περιεργα. Τον βαζω στο OFF (εκει που το κλειδι μπορει να βγει) και το λαμπακι της νεκρας αναβει ακομα! και το καλυτερο? Μιζαρει κιολας!!!

@billy_BMW
αυτος που μου προτεινες(Βριλλησια), κανει διακοπτες? ξερεις περιπου ποσο θα μου παει?

billy_BMW
21/07/2007, 09:53
αΠΟ ΌΤΙ ΞΈΡΩ ΚΆΝΕΙ ΑΠΟ ΌΛΑ.Καλού κακού κάντου ένα τηλ.

Πάρε κ την Yamaha που είναι εκεί κοντά στην Ag.Παρασκευή να ρωτήσεις πόσο έχει καινούργιος.

Ότι θες πάρε με τηλ να σε βοηθήσω.Για τα μεταφορικά.

Τηλ Yamaha ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ . kαι οδός.

2106003241 Χαλανδρίου 8 Αγ.Παρασκευή κοστίζει 104+φ.π.α οπότε δεν αξίζει αλλαγή

Δοκίμασα να τον πάρω σήμερα αλλά βγαίνει FAX.

Μάλλον απο δευτέρα.

Τιp 1 Bγάλε όσα κλειδιά έχεις πάνω να μην βαραίνει η κλειδαριά σου κ άσε μόνο της μηχανής.
Τιπ 2 ένωσε καλά απο κάτω τα κουμπώματα
τιπ3 ένωσε το κίτρινο(ή καφέ) με το κοκκινο κατευθείαν για συνεχή παροχή.


Ας βοηθήσει λίγο ο Ady12

FZR1000
21/07/2007, 17:43
ψαξε στα μεταχειρισμενα γιατι λογικα θα κανει κ απο αλλα yamaha...

αν τελικα το προβλημα δεν ειναι απ εκει την ανταλλαζεις και με κατι αλλο

καινουρια θα κανει σιγουρα πανω απο 100...

vaspiou
22/07/2007, 01:24
σημερα παλι εκατσα να ασχοληθω με τον διακοπτη αλλα δεν γινετε να τον δω απο κατω οπως ειπε ο BMW γιατι πρεπει να βγουν 1002 πραγματα πριν. Απο βδομαδα θα παω να το κοιταξουν. Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις...

@ΒΜW. Αμα ειναι να σε παρω τηλ καποια στιγμη μες την βδομαδα αμα εχω προβλημα να βρω το μαγαζι...ευχαριστω κιολας για το ενδιαφερον. Βασιλης


bye

:beer:

billy_BMW
22/07/2007, 07:32
Πάρε καλύτερα Δευτέρα ή Τετάρτη.Ακόμα καλύτερα σήμερα Κυριακή για να κανονίσουμε.

Μη στεναχωριέσε ...θα βρούμε την άκρη.

ΧΤ είναι που θα πάει.

vaspiou
22/07/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από billy_BMW
Πάρε καλύτερα Δευτέρα ή Τετάρτη.Ακόμα καλύτερα σήμερα Κυριακή για να κανονίσουμε.

Μη στεναχωριέσε ...θα βρούμε την άκρη.

ΧΤ είναι που θα πάει.


Βασιλη, θα παω το βραδυ στο ΖΟΟ οπου θα δειξει τον αγωνα. Εχει το post στις Συναντησεις - Βολτες για πληροφοριες. Αμα ειναι ελα να τα πουμε απο κοντα να πιουμε καμια μπυρα και να κανονισουμε. Στειλε να ξερω.
Τα λεμε.