PDA

View Full Version : Ταξίδι με... παπί;;;



anf125
19/07/2007, 18:11
Δεν είναι ανέκδοτο, θα εξηγηθώ.

Είχα πάει το περσινό καλοκαίρι στις Σπέτσες και μου άρεσαν πολύ. Στα + ότι είναι μικρό νησί και δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα... Τα μηχανάκια που νοικιάζουν όμως είναι κάτι άθλια 50ρια σκούτερ και ακόμα πιο άθλια και παμπάλαια παπιά...βολεύτηκα με ένα cub 50, χωρίς αναρτήσεις/καθρέφτες/πίνακα οργάνων κλπ, αλλά μου έλλειψε πολύ το innova, ή κάτι αντιστοιχο. Σκέφτομαι λοιπόν αν είναι δυνατό να το φέρω φέτος...

Τα προβλήματα είναι τα εξής :

1) Αν μπορεί να βγάλει το ταξίδι μέχρι το λιμάνι Πειραία φορτωμένο το παπί (μόνος θα ταξιδέψω και άρρεν, δε θα πάρω επομένως 10 ζευγάρια παπούτσια μαζί ούτε 5 νεσεσαίρ με καλλυντικά)

2) Θα πρέπει να πάρω το αργό πλοίο που κάνει στάσεις σε όλα τα νησιά του Αργοσαρωνικού και κάνει 4+ ώρες... Τα καταμαράν και τα δελφίνια δεν είναι οχηματαγωγά!

Αν κάποιος έχει επιχειρήσει ανάλογο τόλμημα και έχει εμπειρία παρακάλω να ακούσω... :sun:

div400
19/07/2007, 18:31
σσ: στο προφιλ σου αναφερει οτι μενεις αθηνα οποτε με δεδομενο αυτο....


γιατι να μην αντεξει το παπι να παει μεχρι τον πειραια?????
και φορτωμενο και δικαβαλος να ησουν γιατι ανησυχείς?

:look:

n1k3man
19/07/2007, 18:37
μην σε προβληματιζει, με το 1ο innova ειχα παει Αθηνα-Βολο τερμα γκαζι επι 3μιση ωρες.. το ιδιο και στην επιστροφη.

anf125
20/07/2007, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
σσ: στο προφιλ σου αναφερει οτι μενεις αθηνα οποτε με δεδομενο αυτο....


γιατι να μην αντεξει το παπι να παει μεχρι τον πειραια?????
και φορτωμενο και δικαβαλος να ησουν γιατι ανησυχείς?

:look:

Το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση αλλά η φόρτωση... βλέπω ότι ακόμα και με μια σακούλα ψώνια από το σούπερμάρκετ στην μπαγκαζιέρα επηρεάζεται η ευστάθεια, κανονικά μάλιστα στο μανουάλι δεν προβλέπεται η τοποθέτηση κάνιστρου σε τέτοιο όχημα. Στην καλύτερη μπορώ να μεταφέρω ότι χωράει πίσω και ένα σακίδιο στην πλάτη. Το παπί δεν είναι καμιά BMW 1200 ούτε Tiger να παίρνει σαμάρια κλπ. Και δεν εμπιστεύομαι τη λύση δεσίματος επιπλέον αποσκευών με χταπόδια, σαλάχια κ.α., μη γίνω και φιλιπινέζος κούριερ. :lol:

Nikoskazer2000
20/07/2007, 01:56
Αμα θέλεις να διατηρήσεις την ίδια ευστάθεια και ταχύτητα γεωμετρίας τότε βάλε τα απολύτως απαραίτητα σ' ενα εκδρομικό σακίδιο και τίποτε αλλο.
Τώρα αμα θες να κουβαλήσεις πολύ πράμα παίρνεις ενα ορειβατικό σακίδιο γύρω στα 44 λίτρα κι' ο Θεός βοηθός.

Εγω πάντως στη 2η περίπτωση πήγαινα εντελώς κουλά. Πολύ επικίνδυνη και κουραστική η οδήγηση με τέτοιο φορτίο!!! :nono: Δεν την ξανακάνω με τίποτα.

Καλό ταξίδι να 'χεις!

:wave2: :sun: :beer:

Nostra
20/07/2007, 10:04
κατανοώ πως είναι παιδικές ασθένειες αυτές οι απορίες...

για την ιστορία...

με παπί μπορείς να πας οπουδήποτε...

"με στρογγυλοφαναρο 50άρι από Αθήνα-σέρρες" και άλλες πολλές ιστορίες σύντομα στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς σας...



μη φοβάστε να ταξιδέψετε με οτιδήποτε.... τους άλλους οδηγούς να φοβάστε (μετά από την δική σας οδήγηση βεβαίως-βεβαίως....)

:wave2: :wave2:

road spirit
20/07/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
με παπί μπορείς να πας οπουδήποτε...

"με στρογγυλοφαναρο 50άρι από Αθήνα-σέρρες" και άλλες πολλές ιστορίες σύντομα στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς σας...



μη φοβάστε να ταξιδέψετε με οτιδήποτε....
:a013:
άλλοι έχουν κάνει το γύρο του κόσμου με βέσπα, και εμείς το σκεφτόμαστε για ενα νησί ?

Desperado
20/07/2007, 10:38
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, μπορείς να πας όπου θέλεις (αρκεί να αντέχει ο κ@λος σου) , για το θέμα φόρτωμα τώρα, βάλε τα πράγματα σου σε ένα σάκο και δέστον στην σέλα πίσω σου με χταπόδια....απλό και ασφαλές. Η μπαγκαζιέρα δεν αντέχει μεγάλο φορτίο....

div400
20/07/2007, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση αλλά η φόρτωση... βλέπω ότι ακόμα και με μια σακούλα ψώνια από το σούπερμάρκετ στην μπαγκαζιέρα επηρεάζεται η ευστάθεια, κανονικά μάλιστα στο μανουάλι δεν προβλέπεται η τοποθέτηση κάνιστρου σε τέτοιο όχημα. Στην καλύτερη μπορώ να μεταφέρω ότι χωράει πίσω και ένα σακίδιο στην πλάτη. Το παπί δεν είναι καμιά BMW 1200 ούτε Tiger να παίρνει σαμάρια κλπ. Και δεν εμπιστεύομαι τη λύση δεσίματος επιπλέον αποσκευών με χταπόδια, σαλάχια κ.α., μη γίνω και φιλιπινέζος κούριερ. :lol:

σαφως το παπι δεν ειναι gs ή tiger ειναι κατα πολυ ανωτερο!:smokin:

κοιτα τα του φορτωματος και ευσταθειας λιγο πολυ επιρεαζει ολες τις μηχανες και ναι κατα πολυ περισοτερο τα παπια με τις σχετικα λεπτες και ελαφριες ροδες που δεν προσφερουν μεγαλες γυροσκοπικες δυναμ.....εεεε ναι αλλο ηθελα να πω...

να βαλεις τα πραγματα σου σε ενα σακο και το δεσεις πισω στη σελα και δεν θα εχεις προβλημα να πας μεχρι το πλοιο...βεβαια θα φροντισεις να βαλεις τα πραγματα με σχετικη ισορροπια και οχι ''μονοπατα''
και ποιος σου ειπε οτι το παπι δεν παιρνει σαμαρια? μια χαρα τα παιρνει και τα σηκωνει....και δικαβαλος μαλιστα ακομα καλυτερα...

αν δεν καταληξεις σε υπερβολες ή χαζομαρες δεν έχεις να φοβηθεις τπτ εξαλλου δεν πας και μακρια....
:beer: :wave2: :beer:

αντε 14 +σημερα για την κανω και εγω την ''παπιοβολτα'' :sun:

gcrook
20/07/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Δεν είναι ανέκδοτο, θα εξηγηθώ.

Είχα πάει το περσινό καλοκαίρι στις Σπέτσες και μου άρεσαν πολύ. Στα + ότι είναι μικρό νησί και δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα... Τα μηχανάκια που νοικιάζουν όμως είναι κάτι άθλια 50ρια σκούτερ και ακόμα πιο άθλια και παμπάλαια παπιά...βολεύτηκα με ένα cub 50, χωρίς αναρτήσεις/καθρέφτες/πίνακα οργάνων κλπ, αλλά μου έλλειψε πολύ το innova, ή κάτι αντιστοιχο. Σκέφτομαι λοιπόν αν είναι δυνατό να το φέρω φέτος...

Τα προβλήματα είναι τα εξής :

1) Αν μπορεί να βγάλει το ταξίδι μέχρι το λιμάνι Πειραία φορτωμένο το παπί (μόνος θα ταξιδέψω και άρρεν, δε θα πάρω επομένως 10 ζευγάρια παπούτσια μαζί ούτε 5 νεσεσαίρ με καλλυντικά)

2) Θα πρέπει να πάρω το αργό πλοίο που κάνει στάσεις σε όλα τα νησιά του Αργοσαρωνικού και κάνει 4+ ώρες... Τα καταμαράν και τα δελφίνια δεν είναι οχηματαγωγά!

Αν κάποιος έχει επιχειρήσει ανάλογο τόλμημα και έχει εμπειρία παρακάλω να ακούσω... :sun:

Μην ανησυχεις εχουμε παει Νοτια Ευβοια με παπι με φιλο καραφορτωμενοι για ελευθερο καμπινγκ με ολα τα συνεργα συν νερα και φαγητα για 3μερες.
Απο την στιγμη που θα εισαι μονος σου στην μιση σελα προσαρμοζεις ενα τεραστιο σακο και θα εισαι μια χαρα.
Και αμα αντεχεις παιρνεις και ενα μεγαλο σακιδιο ωμου και εισαι βασιλιας.
Το παπι αντεχει και μεχρι θεσσαλονικη να σε παει.
Αλλαξε του λαδια πριν ξεκινησεις, βεβαιωσου οτι τα λαστιχα σου δεν εχουν γινει σλικ, και καλου κακου αλλαξε του και μια ντιζα γιατι ειναι κριμα να μεινεις απο μαλακια στην μεση του δρομου.

idi
20/07/2007, 17:38
το παπι αντεχει ΑΝΕΤΑ οχι μονο μεχρι το Πειραια αλλα και οδικως να σε παει στη Κόστα και απεναντι στις Σπετσες.... η μεση σου αντεχει ομως......?????

idi
20/07/2007, 17:41
ξερω ενα τυπο που με krisstar παει Αθηνα-Αλβανια και πισω.... 2-3 φορες το χρονο BTW.....

gcrook
20/07/2007, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ξερω ενα τυπο που με krisstar παει Αθηνα-Αλβανια και πισω.... 2-3 φορες το χρονο BTW.....

Ναι, krisstar λεει εμπορευεται...:rotflmao: :rotflmao:

taxydromos
20/07/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ναι, krisstar λεει εμπορευεται...:rotflmao: :rotflmao:

ειναι ο ιδιος που του ψαχνουν την σακουλα με το χωμα στο τελωνειο??

btw περναει φερρυ απο κοστα για σπετσες?
εχω ακουσει για καραβακια μονο..

Zid
20/07/2007, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Δεν είναι ανέκδοτο, θα εξηγηθώ.

Είχα πάει το περσινό καλοκαίρι στις Σπέτσες και μου άρεσαν πολύ. Στα + ότι είναι μικρό νησί και δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα... Τα μηχανάκια που νοικιάζουν όμως είναι κάτι άθλια 50ρια σκούτερ και ακόμα πιο άθλια και παμπάλαια παπιά...βολεύτηκα με ένα cub 50, χωρίς αναρτήσεις/καθρέφτες/πίνακα οργάνων κλπ, αλλά μου έλλειψε πολύ το innova, ή κάτι αντιστοιχο. Σκέφτομαι λοιπόν αν είναι δυνατό να το φέρω φέτος...

Τα προβλήματα είναι τα εξής :

1) Αν μπορεί να βγάλει το ταξίδι μέχρι το λιμάνι Πειραία φορτωμένο το παπί (μόνος θα ταξιδέψω και άρρεν, δε θα πάρω επομένως 10 ζευγάρια παπούτσια μαζί ούτε 5 νεσεσαίρ με καλλυντικά)

2) Θα πρέπει να πάρω το αργό πλοίο που κάνει στάσεις σε όλα τα νησιά του Αργοσαρωνικού και κάνει 4+ ώρες... Τα καταμαράν και τα δελφίνια δεν είναι οχηματαγωγά!

Αν κάποιος έχει επιχειρήσει ανάλογο τόλμημα και έχει εμπειρία παρακάλω να ακούσω... :sun: ¨Εχω πάει Σπέτσες με kaze -r φορτωμένο σαν γαιδούρι.... δεν έχεις πρόβλημα μην ανησυχείς!!!:)

AXL954
20/07/2007, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

...και καλου κακου αλλαξε του και μια ντιζα γιατι ειναι κριμα να μεινεις απο μαλακια στην μεση του δρομου.

Μεγάλη κουβέντα είπε ο φίλος κρούκης.

Εγώ για να καταλάβεις, όταν ακόμα ήμουν πιτσιρικάς με 6v παπί και την είχα δεί επιστήμονας, ξεκίνησα για το παρθενικό μου ταξίδι στην Τήνο, και έμεινα από ντίζα γκαζιού στον Φλοίσβο...:(

Τελικά πήγα με ταξί στο λιμάνι......:rotflmao:

gcrook
21/07/2007, 00:14
Αμα στην ζωη σου εχεις μεινει 6-7 φορες απο ντιζα και παντα την χειροτερη δυνατη στιγμη οχι μονο αλλαζεις ανα σερβις αλλα εχεις και μια καβατζα μαζι σου.:wave2:

anf125
21/07/2007, 00:34
Εντάξει με πείσατε, θα... το σκεφτώ. :wave2:

ΥΓ: Σέρβις είχα κάνει πριν 1 μήνα.

zephyr1
21/07/2007, 01:29
Ακουστε και αυτο.

Φανταρος την κανω κοπανιστος με ενα παλιοσειρι απο στυλιδα ΣΚ.Κυριακη βραδυ πρεπει να ειμαστε μεσα.Κανονιζουμε να παρει αυτος ενα 90 παπι που ειχε και θα ανεβαιναμε με το παπι βαζοντας το στο τρενο.

Παμε κυριακη κατα της 21.00 στο τρενο και μας λενε οτι αυτο που φωρτωνε μηχανακια ειχε φυγει.
Αποφασιζουμε να παμε οδικος με 2 σακους πλυμενα ρουχα.

Ξερετε τι εγινε?

1.Στο δρομο απο το κρυο αδεισαμε τους σακους απο τα ρουχα και τα ειχαμε φορεσει ολα απο το κρυο.

2.Λιγο πριν την Λαμια το παπι αρχιζε και εκοβε ακτινες απο την ζαντα.:bigcry: (καθαρα απο το βαρος και την θερμοκρασια).

Ξεκινησαμε 23.00 και φτασαμε 08.30 το πρωι με ταξι.:sad:

Δεν θα εχει προβλημα φτανει το φορτιο να μην ειναι τοσο μεγαλο να σε χαλαει οδηγικα, και κανε καμια σταση.:wave2:

crs-k
21/07/2007, 08:55
Μετακομιζει στις "Πληροφοριες". :wave2: