PDA

View Full Version : τι συμβαινει βρε παιδια...



nuxtopouli
19/07/2007, 23:10
καλησπερα! λοιπον η κοπελια μου εχει ενα modenas kriss 2ετιας με 10.000χλμ και χτυπησε μπιελα..:eek: λιγο νωρις δεν ειναι για να παρουσιασει τετιο προβλημα? και μην ξεχνατε μιλαμε για κοπελα και συντηρητικη οδηγηση,οχι για κανενα καγκουρα.Εγω ξερω και τα συγκεκριμενα μηχανακια ειναι σκυλια. Αν και ο μαστορας μου ειπε πως εχει και αλλες παρομοιες περιπτωσεις,οπως επισης μπορει αλλα παλι modenas να τα σκιζουν και να μην βγαζουν κιχ. Τι ακριβως παιζει?μηπως τελικα αγοραζεις ενα μηχανακι και απλα ελπιζεις να σου βγει καλο??:uplate:

FZR1000
19/07/2007, 23:20
λαδι ειχε μεσα? εγγυηση γιοκ?

nuxtopouli
20/07/2007, 00:18
το μηχανακι εκανε τα σερβις κανονικοτατα .τωρα για εγυηση δεν νομιζω ειναι σιγουρα 2 χρονων το ειχε παρει ελαφρως μεταχειρισμενο. ξερεις ποσο παει περιπου η επισκευη ο μηχανικος μου πε γυρω στα 300. Τωρα οι πιθανοτητες να το ξαναπαθει ειναι παλι αλλο θεμα..

dynogix
20/07/2007, 07:54
Welcome to the club να της πεις...και έμενα το δικό μου - το πήρα μεταχειρισμένο βεβαία - στα εικοσικάτι χιλιάδες και ένω γύρναγα από παραλιάκη με καμία 90αρια χιλιόμετρα ,ξαφνικά έκανε ένα μπράφ , έκαψε με μιας όλα τα λάδια και κόλλησε και στο καπάκι ξεκόλλησε και μετά βέβαια ακουγές από μέσα κατσαρόλες και τηγάνια...Το εύτυχημα ήταν βέβαια πως και δεν με πάτησε ένα μεγάλο τζιπ που ήταν ακριβώς από πίσω μου , λόγω του ακαριαίου κοψίματος που έκανε το μηχανάκι ...τελευταία στγμή αποφεύθηκε το μοιραίο ευτυχώς που ήμουν στη δεξιά λωρίδα , γιατί στις άλλες γινόταν χαμός! Τέλοσπάντων , καλύτερα είναι να αλλαχτούν ΟΛΑ και το πιο σημαντικό τα ρουλεμαν στροφάλου και να μη βάλει τα εργοστασίακα (ρουλεμαν) .Από τότε και έχοντας κάνει σχεδόν 50000 km δεν έχει παρουσίαστει κάτι άλλο....:wave2:

pissaman
20/07/2007, 08:15
Τα modenas και τα kazer (που φοράνε τα ίδια μοτέρ), έχουν ένα μικρό θέμα.
Ενώ γράφουν ότι χρειάζονται 1.1 λίτρα λαδιού, δυστυχώς ποτέ δεν παίρνουν μόνο τόσο.
Πολλές φορές χρειάζονται μέχρι και 1.3. Μια φορά ένα πήρε 1.5
Αν λοιπόν, φροντίζετε η στάθμη του λαδιού να είναι στο σωστό ύψος, τότε δεν θα πάθει τίποτα.
Επίσης, μερικά είχαν παρουσιάσει πρόβλημα και βαρούσε η μπιέλα ακόμα και στα 5Κ χλμ.
τα 300? είναι λογικό νούμερο για επισκευή μοτέρ σε παπί.