PDA

View Full Version : Αλήθεια υπάρχουν όμορφες σχέσεις?



Σελίδες : [1] 2

arisk
20/07/2007, 08:30
Νυχτώνει.Και τότε είναι που οι σκέψεις γίνονται όλο και πιο έντονες όλο και πιο επικίνδυνες. Είμαι μόνος μου.Ξανά για άλλο ένα βράδυ πνίγομαι σε ένα μπουκάλι κρασί, σε δύο μάτια δακρυσμένα και σε σκέψεις που δηλητηριάζουν το μυαλό μου.Ναι, η οικογένεια απουσιάζει ελέω καλοκαιριού.Όλοι οι αντίστοιχοι παντρεμένοι φίλοι με μακαρίζουν, ζηλεύουν θα έλεγα την απόλυτη ελευθερία που βιώνω αυτόν τον καιρό.
-Μπράβο ρε φίλε.Και τι δεν θα έδινα να ήμουν στη θέση σου.Βόλτες, ξάπλες, μάσες και …τα τυχερά σου.
Είναι συνηθισμένη φράση που έχω βαρεθεί να ακούω.Ώστε όλοι οι παντρεμένοι επιθυμούν να βρεθούν στη θέση μου ε? Τότε τι σκατά παντρεύεσαι ρε μαλάκα? Όχι.Δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω.Εγώ ο καλός.Το άμεμπτου ηθικής τσογλάνι που θύμωσε και τα χώνει σε όλους και σε όλα.
Ζούμε λοιπόν όλοι το αντίστοιχο δράμα μας.Δουλειά, σπίτι, αγκαλιά με την αγαπημένη σου γυναίκα, παντοφλίτσες,τηλεόραση και η ζωή να περνάει.Η ρουτίνα σε όλο της το μεγαλείο. Στα μάτια της φαντάζομαι ότι ξεφτίζει η εικόνα του υπερεραστή, του γκόμενου, του αθλητικού πλαταρά που έτρωγε σίδερα.Τη θέση του έχει πάρει ένας συμπαθητικός καραφλός ευτυχώς χωρίς κοιλιά ακόμα(δηλαδή έτσι πιστεύω) που μεγαλώνει και γκρινιάζει…Γκρινιάζει γιατί νιώθει να χάνεται η μαγεία της στιγμής, γιατί ο γαμημένος ο χρόνος πάει να τον παρασύρει, να τον καταπιεί.
Κι εκείνη η απόλυτη σεξοβόμβα της αρχικής γνωριμίας μοιάζει θολή πίσω από τα κιλά της που προστίθενται χρόνο με το χρόνο.Σαν να έδεσε τον γάιδαρο … Η τρελή διάθεση για αχαλίνωτο σεξ έχει παραχωρήσει τη θέση της στην ξάπλα στο «Άσε με είμαι κουρασμένη, μα όλο αυτό σκέφτεσαι?»
Κι όμως. Έχεις όνειρα ακόμα. Παλεύεις.Δεν συμβιβάζεσαι.Εσύ λες θα τα καταφέρεις καλύτερα. Ούτε ρουτίνα ούτε μιζέρια ούτε τίποτα. Μάλλον ονειροβατείς.
Ουτοπικό σε βρίσκω. Θέλεις και μια ισοπεδωτική θεωρία? Δεν υπάρχει τίποτα.
Ούτε οικογένεια ούτε σχέση ούτε γάμος. Όλα ένα μεγάλο κενό.Φοβάμαι να το πιστέψω αλλά και δυσκολεύομαι να το αντικρούσω.Δεν έχω βλέπεις επιχειρήματα.Να τα τρίψω στη μούρη αυτού του αλήτη του χρόνου που με κοιτάζει και κρυφογελάει κουνώντας το κεφάλι του.
Κάποιοι φίλοι ήδη χώρισαν.Άλλοι ζουν μέσα στον συμβατικό γάμο τους απατώντας τη γυναίκα τους είτε με άλλη αληθινή ερωμένη είτε με υποκατάστατα(κομπιούτερ play station κλπ).Ω μα ναι.Δεν είναι απαραίτητο να ξενοπηδήξης για να έχεις απατήσει τον σύντροφό σου.Το κάνεις το ίδιο καλά ακόμα και όταν είσαι με τις ώρες μέσα σε ένα υπολογιστή αδιαφορώντας για όλα γύρω σου.Ή ακόμα χειρότερα όταν ξεγκαβώνεσαι στην παιγνιδομηχανή που σου τρώει το χρόνο λίγο λίγο. Ή όταν είσαι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι προσπαθώντας να γεμίσεις το απέραντο κενό σου.
Πολλά χρόνια πριν ελεύθερος γαρ βρέθηκα σε συζήτηση με φίλους.Ένας από αυτούς είπε το εξής: Γνωρίζεσαι, παντρεύεσαι και μετά αρχίζεις τα χόμπι.Ξέρεις. Κυνήγι, ψάρεμα με καλάμι από τα βραχάκια, ποδόγυρος κλπ.Τότε γέλασα με ειρωνεία σχεδόν.Μου φάνηκε τόσο απίστευτο τόσο μακρινό.Ά ρε φίλε.Μάλλον ήσουν πιο έμπειρος από μένα.
Φυσικά σε λίγο θα φάω κράξιμο από τους αθεράπευτα ρομαντικούς που πιστεύουν θεωρίες του στυλ «η αγάπη κρατάει για πάντα» «όταν αγαπάς μπλα μπλα μπλα …» και λοιπές παπαριές.
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες.Όχι.Αυτό το κείμενο δεν σε ταξιδεύει σε καταπράσινα λιβάδια ή σε μαγευτικές ακρογιαλιές. Είναι ειλικρινές όμως και λυπάμαι που με μελαγχολεί.
Θα αδειάσω το μπουκάλι έτσι για να ζαλιστώ.Να ονειρευτώ αν θέλεις ένα καλύτερο πρωινό για όλους μας.Ελπίζω το πρωί να έχουν στεγνώσει τα μάτια μου.
Ελπίζω…Καλή μου νύχτα.Καληνύχτα και σε σας.

Υ.Γ.Το παραπάνω κείμενο γράφτηκε το προηγούμενο βράδυ.Σήμερα που το ξανακοιτάζω δεν επιθυμώ να αλλάξω κάτι.

gavos
20/07/2007, 08:57
Χωρίς να θέλω να πω ότι είσαι εκτός πραγματικότητας, γιατί δεν είσαι, κάθε άλλο θα έλεγα.. Λέω ότι γνωρίζω κάποια ζευγάρια δυστυχώς λίγα που αγαπιούνται μπλα μπλα μπλά όπως λες κι εσύ.. Αυτοί μου θυμίζουν ότι είναι δυσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.. Όσο για την ερώτηση σου στο όνομα του thread απαντάω ότι η σχέση που έχουμε με τον εαυτό μας είναι αυτη που καθορίζει τελικά και τη σχέση με τον οποιονδήποτε.. Μία αποτυχημένη σχέση με ενα συντροφο είναι περισσότερο μια ευκαιρία για ενδοσκόπηση παρά ερευνας παράκεντρων ευθυνών και παγκόσμιας αδικίας.. Φιλικά.. Σου εύχομαι να αντιμετωπίσεις το πρωινό με περισσότερη αισιοδοξία... :beer:

airamhag
20/07/2007, 09:00
ομορφες σχεσεις υπαρχουν..

οπως υπαρχουν κ ομορφοι ανθρωποι.

χτιζονται λιγο λιγο καθε μερα..και αυτο κανουμε οι περισσοτεροι ισως..

αυτο ομως δεν εχει τελος..οσο εισαι με εναν ανθρωπο χτιζεις..οσο μπορεις..αρκει να δημιουργεις..

ξερω ακουγεται ρομαντικο..

αλλα αυτο δεν το κανει κ απαραιτητα κακο ή λαθος..:smilea:

makis206
20/07/2007, 09:08
Κοίταξε, είτε τη μία πλευρά δεις είτε την άλλη θα βρεις και μειονεκτήματα αλλά και πλεονεκτήματα.

Εγώ τυγχάνω να είμαι απ'τους "ρομαντικούς" αλλά ξέρω/βλέπω/έχω ζήσει ότι ο καιρός μας χαλαρώνει γενικότερα. Γίνεται κάτι σαν να θέλει να μας κάνει να αφιερώσουμε χρόνο στον εαυτό μας όταν έχουμε δώσει όλο μας το είναι σε μία σχέση για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα..
Αυτό εγώ δεν το βρίσκω κακό, αντιθέτως μάλιστα. Κάποιες στιγμές χρειάζεσαι το χρόνο σου όπως τον χρειάζεται και το ταίρι σου άλλωστε. Υπάρχει και η κατανόηση ξέρεις, η ειλικρινής κατανόηση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι απατάς τον άνθρωπό σου..

Ο χρόνος που καταρριέσαι πιστεύω πως είναι αυτός που θα σου δείξει και το δρόμο σου, κάθεσαι και σκέφτεσαι με καλή παρέα, ναι, το κρασί είναι όμορφη παρέα για τέτοιες σκέψεις !

Και σε καμμία περίπτωση δε σε κράζω φίλε μου, εύχομαι μόνο να καταλήξεις εκεί που πραγματικά επιθυμείς.:winka:

:beer: :beer:

arisk
20/07/2007, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Χωρίς να θέλω να πω ότι είσαι εκτός πραγματικότητας, γιατί δεν είσαι, κάθε άλλο θα έλεγα.. Λέω ότι γνωρίζω κάποια ζευγάρια δυστυχώς λίγα που αγαπιούνται μπλα μπλα μπλά όπως λες κι εσύ.. Αυτοί μου θυμίζουν ότι είναι δυσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.. Όσο για την ερώτηση σου στο όνομα του thread απαντάω ότι η σχέση που έχουμε με τον εαυτό μας είναι αυτη που καθορίζει τελικά και τη σχέση με τον οποιονδήποτε.. Μία αποτυχημένη σχέση με ενα συντροφο είναι περισσότερο μια ευκαιρία για ενδοσκόπηση παρά ερευνας παράκεντρων ευθυνών και παγκόσμιας αδικίας.. Φιλικά.. Σου εύχομαι να αντιμετωπίσεις το πρωινό με περισσότερη αισιοδοξία... :beer:
Ώστε γνωρίζεις ζευγάρια που αγαπιούνται.Να μου επιτρέψεις να χαμογελάσω¨.Ίσως τελικά οι άνθρωποι να μην είναι φτιαγμένοι να μένουν μαζί για πάντα.
Α και να μην το ξεχάσω.Η τελευταία γενιά "αγαπημένων" ζευγαριών ήταν των γονιών μας.(και αυτό γιατί οι συνθήκες ήταν τέτοιες.)
Και επειδή ίσως να έδωσα την εντύπωση οτι περνάω κρίση ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο θα σου τονίσω ότι εύχομαι όλοι οι παντρεμένοι να περνούν όπως εγώ.Απλά κάποια σημεία των καιρών (πειρασμοί, χαλαρά ήθη κλπ) με βγάζουν κυριολεκτικά από τα ρούχα μου.Να σημειώσω επίσης οτι εγώ δυστυχώς δεν ξέρω κανένα μα κανένα ζευγάρι που να είναι τόσο καλά όσο θα ήθελα.
Μπορεί να με πειράζουν τα πιο πολλά γιατί δεν είμαι ωχαδερφιστής.Δεν θέλω να αφήνω τίποτα στην τύχη.Και το όσα πάνε και όσα έρθουν δεν με εκφράζει καθόλου.
Μήπως η αλήθεια πονάει στις μέρες μας?

airamhag
20/07/2007, 09:17
κοιτα Arisk εχει καποια βαση αυτο λες..

αλλωστε η ανθρωποι αλλαζουν κ αν τα βρισκεις με καποιον /α σημερα σε 5-10 χρονια δεν σου εγγυαται κανεις οτι θα μπορεις να επικοινωνεις το ιδιο..

ειναι γεγονος αυτο..οκ θα εχεις αλλα πραγματα να δενουν βεβαια..
κ η επικοινωνια ειναι κατι που παλευεται ...θελω να πιστευω..

sergiosm
20/07/2007, 09:20
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ


Βασική όμως προϋπόθεση για να συνάψεις όμορφη σχέση με κάποιον/κάποια, θα πρέπει πρώτα να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να ξέρεις τί θέλεις ...

Υ.Γ. Μιλάω γενικά, μην το πάρεις προσωπικά.

airamhag
20/07/2007, 09:22
ρε παιδια...


σορρυ κιολας αλλα ποιος τα εχει βρει με τον εαυτο του ???

δεν ειναι λιγο ουτοπικο αυτο ??

arisk
20/07/2007, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
κοιτα Arisk εχει καποια βαση αυτο λες..

αλλωστε η ανθρωποι αλλαζουν κ αν τα βρισκεις με καποιον /α σημερα σε 5-10 χρονια δεν σου εγγυαται κανεις οτι θα μπορεις να επικοινωνεις το ιδιο..

ειναι γεγονος αυτο..οκ θα εχεις αλλα πραγματα να δενουν βεβαια..
κ η επικοινωνια ειναι κατι που παλευεται ...θελω να πιστευω..
Χαίρομαι που αφήνεις ένα παράθυρο στα λεγόμενά σου.Δεν περιμένω βέβαια πολύ κόσμο να συμφωνήσει μαζί μου.Άλλωστε το γράφω πιο πάνω.Τα πράσινα λιβάδια δεν βρίσκονται σε αυτό το κείμενο;)

airamhag
20/07/2007, 09:37
το θεμα δεν ειναι να συμφωνησουμε..

ειναι ενα θεμα που μας καιει ολους...κ ο καθενας εχει να πει κ κατι διαφορετικο αναλογα ταβιωματα που εχει ..

πως το λενε εκεινο με τις γνωμες??:lol:

νομιζω ομως , πως αν δεν εχεις ουσιαστικα προβληματα στη σχεση σου ( οχι εσυ συγκεκριμενα αλλα γενικα ) κ δεις τον συντροφο σου σαν Ανθρωπο κ οχι σαν αντρα ή γυναικα.. ειναι ενα σημαντικο βημα..κ κατι που σπανιζει.. βεβαια αυτο καλο ειναι να γινεται κ απο τις δυο πλευρες..

gavos
20/07/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Ώστε γνωρίζεις ζευγάρια που αγαπιούνται.Να μου επιτρέψεις να χαμογελάσω¨.Ίσως τελικά οι άνθρωποι να μην είναι φτιαγμένοι να μένουν μαζί για πάντα.
Α και να μην το ξεχάσω.Η τελευταία γενιά "αγαπημένων" ζευγαριών ήταν των γονιών μας.(και αυτό γιατί οι συνθήκες ήταν τέτοιες.)
Και επειδή ίσως να έδωσα την εντύπωση οτι περνάω κρίση ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο θα σου τονίσω ότι εύχομαι όλοι οι παντρεμένοι να περνούν όπως εγώ.Απλά κάποια σημεία των καιρών (πειρασμοί, χαλαρά ήθη κλπ) με βγάζουν κυριολεκτικά από τα ρούχα μου.Να σημειώσω επίσης οτι εγώ δυστυχώς δεν ξέρω κανένα μα κανένα ζευγάρι που να είναι τόσο καλά όσο θα ήθελα.
Μπορεί να με πειράζουν τα πιο πολλά γιατί δεν είμαι ωχαδερφιστής.Δεν θέλω να αφήνω τίποτα στην τύχη.Και το όσα πάνε και όσα έρθουν δεν με εκφράζει καθόλου.
Μήπως η αλήθεια πονάει στις μέρες μας?

Φυσικά και σου επιτρέπω να χαμογελάσεις! Ισως ο άνθρωπος φτιάχνεται στο ταξίδι και όχι στην αφετηρία.. Γεια τους γονείς μας δε μου φαίνονται όπως τα λες.. Για να γνωρίσεις ένα τέτοιο ζευγάρι πρέπει να πιστέψεις στο πράσινο λιβάδι, αλλιώς δε θα δεις ποτέ και τίποτε.. Ούτε εμένα μ'αρέσει η επιπολαιότητα των περισσότερων συντρόφων arisk και μάλιστα είναι ενδεικτικό για τον προσανατολισμό της κοινωνίας μας, αλλά μη βγάζεις τόσο εύκολα συμπεράσματα για τη δυναμική των σχέσεων του ανθρώπου από ένα μάτσο ανθρωποειδή (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα).. Τότε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι..

LsKostas
20/07/2007, 10:13
Μήπως η αλήθεια πονάει στις μέρες μας?
Ποσο δικιο εχεις φιλε μου... :wave2:

arisk
20/07/2007, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
αλλά μη βγάζεις τόσο εύκολα συμπεράσματα για τη δυναμική των σχέσεων του ανθρώπου από ένα μάτσο ανθρωποειδή (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα).. Τότε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι..
Ρομαντικός ακούγεσαι.Δεν βγάζω εύκολα συμπεράσματα.Από πιτσιρικάς "σταμπάριζα" ζευγάρια και κοιτούσα χρόνο με το χρόνο την εξέλιξή τους.Μόνο ένα δεν έχει χωρίσει ακόμη.Επίσης πουθενά δεν υποστηρίζω οτι δεν υπάρχουν άνθρωποι.Σχέσεις με διάρκεια και ποιότητα δεν υπάρχουν.Τσάκωσε και μια μπύρα να ευθυμίσουμε :beer:

airamhag
20/07/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Σχέσεις με διάρκεια και ποιότητα δεν υπάρχουν.

διαρκεια = ?

ποιοτητα = ?

el_hymador
20/07/2007, 10:46
Ενταξει καλο ειναι να την φας την παραμυθα με τον ερωτα, αλλα αργα η γρηγορα καταλαβαινεις οτι ποτε δεν προκειτε να κρατησει για παντα και αλλα τετοια τυπου...

Αν το συνειδητοποιησει κανεις αυτο, δεν θα ''χαλαστει'' οταν με τα απο 5 -10 -15 ; χρονια η γυναικα των ονειρων του τελικα (και αναποφευκτα) δεν θα ειναι και τοσο ονειρικη (το ιδιο ισχυει και για τις γυναικες φυσικα...)

Για αυτοσαποψη μου ειναι οτι γαμος πρπει να γινεται μονο οταν εχεις σκοπο να κανεις παιδια...για κανεναν αλλο λογο... δεν εξυπηρετει τιποτα αλλο απο την εξασφαλιση των παιδιων.

Και επιστημονικα πλεον εχει αποδειχθει οτι η εκλυση ενδορφινων και ντοπαμινης (οι ουσιες που μας κανουν να ερωτευομαστε) φθινει μερα με την μερα σε περιπτωση που ειμαστε με το ιδιο ατομο καιρο...

Εγω λεω οτι ο ανθρωπος ειναι το πιο δυσκολο και απαιτητικο ον στο μεγαλωμα του...απαιτει την φυσικη παρουσια και των δυο γωνιων για τουλαχιστον 10 χρονια και πλεον ισως πολυ περισσοτερα ...


αρα η φυση προνοησε και μας εφτιαξε να ερωτευομαστε, ωστε να ειμαστε μαζι...αυτο.


αμα μεγαλωσει το παιδι αντε Bye....

Nefos
20/07/2007, 10:51
Η πιο όμορφη σχέση που ξέρω είναι αυτή της κουμπωμένης τρίτης....

Ν.

zephyr1
20/07/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Νυχτώνει.Και τότε είναι που οι σκέψεις γίνονται όλο και πιο έντονες όλο και πιο επικίνδυνες. Είμαι μόνος μου.Ξανά για άλλο ένα βράδυ πνίγομαι σε ένα μπουκάλι κρασί, σε δύο μάτια δακρυσμένα και σε σκέψεις που δηλητηριάζουν το μυαλό μου.Ναι, η οικογένεια απουσιάζει ελέω καλοκαιριού.Όλοι οι αντίστοιχοι παντρεμένοι φίλοι με μακαρίζουν, ζηλεύουν θα έλεγα την απόλυτη ελευθερία που βιώνω αυτόν τον καιρό.
-Μπράβο ρε φίλε.Και τι δεν θα έδινα να ήμουν στη θέση σου.Βόλτες, ξάπλες, μάσες και …τα τυχερά σου.
Είναι συνηθισμένη φράση που έχω βαρεθεί να ακούω.Ώστε όλοι οι παντρεμένοι επιθυμούν να βρεθούν στη θέση μου ε? Τότε τι σκατά παντρεύεσαι ρε μαλάκα? Όχι.Δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω.Εγώ ο καλός.Το άμεμπτου ηθικής τσογλάνι που θύμωσε και τα χώνει σε όλους και σε όλα.
Ζούμε λοιπόν όλοι το αντίστοιχο δράμα μας.Δουλειά, σπίτι, αγκαλιά με την αγαπημένη σου γυναίκα, παντοφλίτσες,τηλεόραση και η ζωή να περνάει.Η ρουτίνα σε όλο της το μεγαλείο. Στα μάτια της φαντάζομαι ότι ξεφτίζει η εικόνα του υπερεραστή, του γκόμενου, του αθλητικού πλαταρά που έτρωγε σίδερα.Τη θέση του έχει πάρει ένας συμπαθητικός καραφλός ευτυχώς χωρίς κοιλιά ακόμα(δηλαδή έτσι πιστεύω) που μεγαλώνει και γκρινιάζει…Γκρινιάζει γιατί νιώθει να χάνεται η μαγεία της στιγμής, γιατί ο γαμημένος ο χρόνος πάει να τον παρασύρει, να τον καταπιεί.
Κι εκείνη η απόλυτη σεξοβόμβα της αρχικής γνωριμίας μοιάζει θολή πίσω από τα κιλά της που προστίθενται χρόνο με το χρόνο.Σαν να έδεσε τον γάιδαρο … Η τρελή διάθεση για αχαλίνωτο σεξ έχει παραχωρήσει τη θέση της στην ξάπλα στο «Άσε με είμαι κουρασμένη, μα όλο αυτό σκέφτεσαι?»
Κι όμως. Έχεις όνειρα ακόμα. Παλεύεις.Δεν συμβιβάζεσαι.Εσύ λες θα τα καταφέρεις καλύτερα. Ούτε ρουτίνα ούτε μιζέρια ούτε τίποτα. Μάλλον ονειροβατείς.
Ουτοπικό σε βρίσκω. Θέλεις και μια ισοπεδωτική θεωρία? Δεν υπάρχει τίποτα.
Ούτε οικογένεια ούτε σχέση ούτε γάμος. Όλα ένα μεγάλο κενό.Φοβάμαι να το πιστέψω αλλά και δυσκολεύομαι να το αντικρούσω.Δεν έχω βλέπεις επιχειρήματα.Να τα τρίψω στη μούρη αυτού του αλήτη του χρόνου που με κοιτάζει και κρυφογελάει κουνώντας το κεφάλι του.
Κάποιοι φίλοι ήδη χώρισαν.Άλλοι ζουν μέσα στον συμβατικό γάμο τους απατώντας τη γυναίκα τους είτε με άλλη αληθινή ερωμένη είτε με υποκατάστατα(κομπιούτερ play station κλπ).Ω μα ναι.Δεν είναι απαραίτητο να ξενοπηδήξης για να έχεις απατήσει τον σύντροφό σου.Το κάνεις το ίδιο καλά ακόμα και όταν είσαι με τις ώρες μέσα σε ένα υπολογιστή αδιαφορώντας για όλα γύρω σου.Ή ακόμα χειρότερα όταν ξεγκαβώνεσαι στην παιγνιδομηχανή που σου τρώει το χρόνο λίγο λίγο. Ή όταν είσαι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι προσπαθώντας να γεμίσεις το απέραντο κενό σου.
Πολλά χρόνια πριν ελεύθερος γαρ βρέθηκα σε συζήτηση με φίλους.Ένας από αυτούς είπε το εξής: Γνωρίζεσαι, παντρεύεσαι και μετά αρχίζεις τα χόμπι.Ξέρεις. Κυνήγι, ψάρεμα με καλάμι από τα βραχάκια, ποδόγυρος κλπ.Τότε γέλασα με ειρωνεία σχεδόν.Μου φάνηκε τόσο απίστευτο τόσο μακρινό.Ά ρε φίλε.Μάλλον ήσουν πιο έμπειρος από μένα.
Φυσικά σε λίγο θα φάω κράξιμο από τους αθεράπευτα ρομαντικούς που πιστεύουν θεωρίες του στυλ «η αγάπη κρατάει για πάντα» «όταν αγαπάς μπλα μπλα μπλα …» και λοιπές παπαριές.
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες.Όχι.Αυτό το κείμενο δεν σε ταξιδεύει σε καταπράσινα λιβάδια ή σε μαγευτικές ακρογιαλιές. Είναι ειλικρινές όμως και λυπάμαι που με μελαγχολεί.
Θα αδειάσω το μπουκάλι έτσι για να ζαλιστώ.Να ονειρευτώ αν θέλεις ένα καλύτερο πρωινό για όλους μας.Ελπίζω το πρωί να έχουν στεγνώσει τα μάτια μου.
Ελπίζω…Καλή μου νύχτα.Καληνύχτα και σε σας.

Υ.Γ.Το παραπάνω κείμενο γράφτηκε το προηγούμενο βράδυ.Σήμερα που το ξανακοιτάζω δεν επιθυμώ να αλλάξω κάτι.


Ειναι και αυτη μια εκδοχη της ζωης που καλο ειναι να την συνειδητοποιεις και απλα να την προσπερνας.

Οταν εχω τετοιες σκεψεις θα θελα να πεταω.

airamhag
20/07/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ενταξει καλο ειναι να την φας την παραμυθα με τον ερωτα, αλλα αργα η γρηγορα καταλαβαινεις οτι ποτε δεν προκειτε να κρατησει για παντα και αλλα τετοια τυπου...

Αν το συνειδητοποιησει κανεις αυτο, δεν θα ''χαλαστει'' οταν με τα απο 5 -10 -15 ; χρονια η γυναικα των ονειρων του τελικα (και αναποφευκτα) δεν θα ειναι και τοσο ονειρικη (το ιδιο ισχυει και για τις γυναικες φυσικα...)

Για αυτοσαποψη μου ειναι οτι γαμος πρπει να γινεται μονο οταν εχεις σκοπο να κανεις παιδια...για κανεναν αλλο λογο... δεν εξυπηρετει τιποτα αλλο απο την εξασφαλιση των παιδιων.

Και επιστημονικα πλεον εχει αποδειχθει οτι η εκλυση ενδορφινων και ντοπαμινης (οι ουσιες που μας κανουν να ερωτευομαστε) φθινει μερα με την μερα σε περιπτωση που ειμαστε με το ιδιο ατομο καιρο...

Εγω λεω οτι ο ανθρωπος ειναι το πιο δυσκολο και απαιτητικο ον στο μεγαλωμα του...απαιτει την φυσικη παρουσια και των δυο γωνιων για τουλαχιστον 10 χρονια και πλεον ισως πολυ περισσοτερα ...


αρα η φυση προνοησε και μας εφτιαξε να ερωτευομαστε, ωστε να ειμαστε μαζι...αυτο.


αμα μεγαλωσει το παιδι αντε Bye....


δηλαδη παντρευεσαι για καμια δεκαρια χρονια να μεγαλωσει το παιδι κ μετα...διαζυγιο ??

EVI
20/07/2007, 11:24
εγω παλι δε καταλαβα καποια πραγματα.

πρωτον το αρχικο ποστ το εγραψε παντρεμενος η ελευθερος?

απο οτι καταλαβα ελευθερος οκ..................


ενας ανθρωπος που δεν εχει μπλεξει σε γαμο ακομα πως ξερει τι συμβαινει? απο αυτα που λενε οι αλλοι? τα σηριαλ ?


και γιατι κλαιει και κατεβαζει μπουκαλια μεχρι το πρωι? γιατι οι φιλοι του ξενοπηδανε στο πλει στεσιον? δε καταλαβαινω τιποτα ρε παιδια και εγω ξερω οτι επερχετε κριση στους γαμους αλλα δε κλαιω ουτε πινω ουτε τιποτα για αυτο το λογο

χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας η χλευασμου προς τον φιλο μας μηπως συμβαινει κατι αλλο?

επισεις να πω οτι δεν ειναι ολοι πλαταραδες και λεπτοι και δεν ειναι ολες σεξομβοβες που κοπανιουντε στα πατωματα και στους πολυαιλεους με τους αντρες τους τα πρωτα χρονια!


υπαρχουν και αυτοι που αγαπανε αληθινα τον αλλον ακομα και αν εχει κοιλια και ψωμακια και ειναι εραστες -φιλοι κολλητοι- συντροφοι -συνοιδοποροι και δεν εχουν μια εικονα μονο για τον αλλον αλλα κατι πολυ βαθυτερο που δε γερνα με τα χρονια

:beer:

gavos
20/07/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Ρομαντικός ακούγεσαι.Δεν βγάζω εύκολα συμπεράσματα.Από πιτσιρικάς "σταμπάριζα" ζευγάρια και κοιτούσα χρόνο με το χρόνο την εξέλιξή τους.Μόνο ένα δεν έχει χωρίσει ακόμη.Επίσης πουθενά δεν υποστηρίζω οτι δεν υπάρχουν άνθρωποι.Σχέσεις με διάρκεια και ποιότητα δεν υπάρχουν.Τσάκωσε και μια μπύρα να ευθυμίσουμε :beer:

Προσπαθώ να είμαι όσο μπορώ.. Την αλλοτροίωση όμως δυστυχώς δεν την απέφυγα.. Να αυτό σου λέω για τα γρήγορα συμπεράσματα.. Δε σημαίνει το ότι χώρισαν κάποιοι ότι απέτυχαν ή επειδή κάποιοι άλλοι είναι μαζί ότι πέτυχαν.. Μπορεί οι πρώτοι να είναι πιο ανθρώπινοι μεταξύ τους σε σχέση με τους δευτερους.. Η ζωή είναι χάος για το ανθρώπινο μυαλό και οι άπειρες μεταβλητές της δε γίνεται να υπολογιστούν ούτως ώστε να κρίνεις την ποιότητα μιας σχέσης από τα φαινόμενα.. Ο άνθρωπος γοητευμένος από την κατανόηση των 3 διαστάσεων νομίζει ότι μπορεί να τα εξηγεί όλα κατά τα φαινόμενα.. Δεν είναι έτσι κατ'εμέ.. Το πράσινο λιβάδι δε βλέπεται με κανενός το μάτι.. Κι αυτή είναι η γοητεία.. Αλλιώς θα το βγάζαμε μια φωτογραφία και θα πηγαίναμε σπίτια μας..

Ευχαριστώ για τη μπύρα.. :beer: .. Δε νομίζεις ότι η ποιότητα του ανθρώπου όντας κοινωνικό ον, καθρεπτίζεται στη σχέση του με τους υπόλοιπους πόσο μάλλον δε στη σχέση του με τη σύντροφό του..?

airamhag
20/07/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εγω παλι δε καταλαβα καποια πραγματα.

πρωτον το αρχικο ποστ το εγραψε παντρεμενος η ελευθερος?

απο οτι καταλαβα ελευθερος οκ..................




νομιζω :nono:

και δεν εχει σχεση πιστευω...αν εισαι παντρεμενος η οχι .. υπαρχουν "θεματα" να απαρατηρησεις ...

Nostra
20/07/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
γιατι οι φιλοι του ξενοπηδανε στο πλει στεσιον?

εγώ ήξερα για στέσιον βάγκον.... :look:


γίνεται και στο playstation πλέον? :confused:


:lol: :lol: :lol: :lol:





[edit : μα τι μαλακς είμαι! σπαμάρω στην κατηγορία μου? :rotflmao: :rotflmao: ]

EVI
20/07/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εγώ ήξερα για στέσιον βάγκον.... :look:


γίνεται και στο playstation πλέον? :confused:


:lol: :lol: :lol: :lol:





[edit : μα τι μαλακς είμαι! σπαμάρω στην κατηγορία μου? :rotflmao: :rotflmao: ]


:rotflmao: ρε αυτος το ειπε ! διαβασε το πρωτο ποστ ! για να μην λετε οτι βγαινω εκτος θεματος!:smokin:

EVI
20/07/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
νομιζω :nono:

και δεν εχει σχεση πιστευω...αν εισαι παντρεμενος η οχι .. υπαρχουν "θεματα" να απαρατηρησεις ...


βρε ναι! και εγω εχω μιλησει για θεματα που δε με αφορουν πρωσοπικα


αλλα δε κλαιω! ουτε ξενυχταω ουτε τιποτα για αυτα απλως μου φαινετε υπερβολικο

νομιζω οτι κατι του συμβαινει που δε μας λεει γιατι δε μπορει να βγηκε τοσος πονος για κατι που δε βιωνει

αυτο τιποτα αλλο να ναι καλα το παιδι εύχομαι :wave2:

airamhag
20/07/2007, 11:38
ρε συ ευη...οταν δεν παλευεσαι εχεις πολυ γελιο λεμε...:lol: :lol: :lol:


:D

Aggelos_SV
20/07/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


υπαρχουν και αυτοι που αγαπανε αληθινα τον αλλον ακομα και αν εχει κοιλια και ψωμακια και ειναι εραστες -φιλοι κολλητοι- συντροφοι -συνοιδοποροι και δεν εχουν μια εικονα μονο για τον αλλον αλλα κατι πολυ βαθυτερο που δε γερνα με τα χρονια

:beer:

Σωστά τα λες.
Να πω και γω , παρότι μικρός ακόμα για να βγάλω τόοοσο ασφαλή συμπεράσματα περί ''πετυχημένων'' σχέσεων,ότι τα ετερώνυμα δεν έλκονται (για μεγάλο χρονικό διάστημα).
Ίσως για μια σχέση του 5-6αμήνου maximum για τα δικά μου δεδομένα

Η Έυη είπε για κάποιους που είναι εκτός των άλλων και φίλοι κολλητοί.
Αν δεν έχει μεταξύ του ένα ζευγάρι κοινά ενδιαφέροντα ( μουσική ,ταινίες , χόμπι, πεποιθήσεις για την ζωή κλπ κλπ) τότε πως να αντέξει στο χρόνο.
Αν δεν κάνουν και οι δύο μαζί καινούρια πράγματα τότε πως...?
Αν ο καθένας κλείνεται στον κόσμο του και αποξενώνεται από τον συντροφό του τότε που θα πάει το πράμα...?

Για να κρατήσει μια σχέση πρέπει ( αν και τα πρέπει δεν χωρούν σε τέτοια θέματα) να υπάρχει και ουσιαστική φιλία .

arisk
20/07/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
βρε ναι! και εγω εχω μιλησει για θεματα που δε με αφορουν πρωσοπικα


αλλα δε κλαιω! ουτε ξενυχταω ουτε τιποτα για αυτα απλως μου φαινετε υπερβολικο

νομιζω οτι κατι του συμβαινει που δε μας λεει γιατι δε μπορει να βγηκε τοσος πονος για κατι που δε βιωνει

αυτο τιποτα αλλο να ναι καλα το παιδι εύχομαι :wave2:
Το παιδί σαραντάρησε.Δεν κλαίει (αν και θα έπρεπε) γιατί δεν μπορεί.Ίσως γιατί δεν είναι τόσο ρομαντικός για να κλάψει.Βλέπεις οι γαμημένες καταστάσεις τον σκληρήναν και αυτόν.Δακρύζει όμως για πράγματα που του φαίνονταν τόσο μακρυνά και όμως τελικά είναι τόσο κοντινά.Απλά κουράστηκε να πιστεύει στο για πάντα κλπ.κλπ.Επίσης δεν μπορεί να εξηγήσει στα παιδάκια του γιατί ο τάδε φίλος δεν είναι πια με την σύζυγό του και άλλα χαριτωμένα.
Και επιτέλους δείτε λίγο πιο βαθιά.Δε ν πηδάς μεσω video game.Απλά είναι ένας τρόπος να δείξεις οτι γράφεις τα πάντα στα ...αυτά σου επειδή βαρέθηκες μια συγκεκριμένη κατάσταση.Τί διάολο!Τόσο συγκαλημένα γράφω?

airamhag
20/07/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV


Για να κρατήσει μια σχέση πρέπει ( αν και τα πρέπει δεν χωρούν σε τέτοια θέματα) να υπάρχει και ουσιαστική φιλία .

ναι

αλλα πρεπει να διατηρουνται κ οι προσωπικες ελευθεριες...

χωρος κ χρονος , σκεψεις κ πραγματα δικα μας..

καπου ειχα διαβασει ..πως αγαπη δεν ειναι να κοιτα ο ενας τον αλλον αλλα κ οι δυο στην ιδια κατευθυνση ...


@arisk μηπως..περνας στην επομενη πιστα? συνηθως οταν ωριμαζουμε-αλλαζουμε καπως ετσι ειμαστε..:smilea:

arisk
20/07/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
ναι

@arisk μηπως..περνας στην επομενη πιστα? συνηθως οταν ωριμαζουμε-αλλαζουμε καπως ετσι ειμαστε..:smilea:
Νιώθω αρκετά μεγάλος για να ωριμάσω περισσότερο.Δεν το παίζω γνώστης αλλά έχω ξεφύγει από την εφηβεία εδώ και χρόνια.
Αφορμή για το συγκεκριμένο θέμα ήταν η ανάγκη να εκφράσω κάποια πράγματα όσο κα να μοιραστώ εμπειρίες με νεότερα μέλη του forum

airamhag
20/07/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Νιώθω αρκετά μεγάλος για να ωριμάσω περισσότερο.Δεν το παίζω γνώστης αλλά έχω ξεφύγει από την εφηβεία εδώ και χρόνια.
Αφορμή για το συγκεκριμένο θέμα ήταν η ανάγκη να εκφράσω κάποια πράγματα όσο κα να μοιραστώ εμπειρίες με νεότερα μέλη του forum

ναι δεν εννοουσα οτι δεν εισαι ωριμος...τελοσπαντων..:beer:

mrklyk
20/07/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Το παιδί σαραντάρησε.Δεν κλαίει (αν και θα έπρεπε) γιατί δεν μπορεί.Ίσως γιατί δεν είναι τόσο ρομαντικός για να κλάψει.Βλέπεις οι γαμημένες καταστάσεις τον σκληρήναν και αυτόν.Δακρύζει όμως για πράγματα που του φαίνονταν τόσο μακρυνά και όμως τελικά είναι τόσο κοντινά.Απλά κουράστηκε να πιστεύει στο για πάντα κλπ.κλπ.Επίσης δεν μπορεί να εξηγήσει στα παιδάκια του γιατί ο τάδε φίλος δεν είναι πια με την σύζυγό του και άλλα χαριτωμένα.
Και επιτέλους δείτε λίγο πιο βαθιά.Δε ν πηδάς μεσω video game.Απλά είναι ένας τρόπος να δείξεις οτι γράφεις τα πάντα στα ...αυτά σου επειδή βαρέθηκες μια συγκεκριμένη κατάσταση.Τί διάολο!Τόσο συγκαλημένα γράφω?

το πρωτο σου ποστ δειχνει οτι η σχεση σου με την γυναικα σου εχει φθαρει. Κακως το αφησατε να φτασει σε αυτο το επιπεδο - προφανως ενας απο τους λογους μπορει να ειναι οτι δεν επικοινωνείτε. Μιλατε? ειστε ανοιχτοι ο ενας με τον αλλο? γιατι λες σε εμας πραμματα που πρωτα μαζι της θα επρεπε να συζητησεις?
Η δικια μου αποψη (....μαλλον της κοπελας μου η αποψη, την οποια μου επιβαλει... και πολυ καλα κανει γιατι ειμαι γενικα εσωστρεφης οπως οι περισσοτεροι απο εμας τους αντρες) ειναι για να δουλεψει μια σχεση πρεπει να υπαρχει 100% ειλικρινεια και διαφανεια... δεν μπορεις να κρατας για τον εαυτο σου τετοιες σκεψεις και να μην τις μοιράζεσαι με τον συντροφο σου! Σε καταστρεφει και καταστρεφει και την σχεση...
Μπορει να υπαρξει κριση βεβαια αμα τις πεις αυτες σου τις σκεψεις - αλλα ισως μπορεσετε να φτασετε μαζι σε καποια λυση. Αλλιως λυπαμαι αλλα ή θα χωρισετε ή θα περασετε την υπολοιπη ζωη σας μιζεροι... :sick:

sober
20/07/2007, 13:21
Αρισκ....αμα δε σου αρεσει κατι στη ζωη σου (αν λεω..δεν ξερω και δεν με αφορα...) ή στην σχεση σου προσπα8εις να το αλλαξεις και συνη8ως αν το 8ελεις πραγματικα το καταφερνεις ....

Δε νομιζω να εχει νοημα να χαλιομαστε για το πως ειναι τα πραγματα στις σχεσεις γενικοτερα και μπλα μπλα....

Ειναι ηλι8ιο να μετανιωνουμε....ακομα κι αν δουμε τελικα οτι τα πραγματα δεν ηρ8αν οπως τα 8ελαμε ή δεν καταληξανε ετσι, τοτε το καλυτερο ειναι πουμε οτι τη δεδομενη στιγμη που το αποφασιζαμε αυτο 8ελαμε ... και τερμα...

Εγω τουλαχιστο ετσι το αντιμετωπιζω ...

Κι εμενα μου τη σπανε αυτοι που παντρευονται και μετα παραπονιουνται ... Τους 8εωρω τουλαχιστο απαραδεκτους...:mad:

sniper
20/07/2007, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Αρισκ....αμα δε σου αρεσει κατι στη ζωη σου (αν λεω..δεν ξερω και δεν με αφορα...) ή στην σχεση σου προσπα8εις να το αλλαξεις και συνη8ως αν το 8ελεις πραγματικα το καταφερνεις ....

Δε νομιζω να εχει νοημα να χαλιομαστε για το πως ειναι τα πραγματα στις σχεσεις γενικοτερα και μπλα μπλα....

Ειναι ηλι8ιο να μετανιωνουμε....ακομα κι αν δουμε τελικα οτι τα πραγματα δεν ηρ8αν οπως τα 8ελαμε ή δεν καταληξανε ετσι, τοτε το καλυτερο ειναι πουμε οτι τη δεδομενη στιγμη που το αποφασιζαμε αυτο 8ελαμε ... και τερμα...

Εγω τουλαχιστο ετσι το αντιμετωπιζω ...

Κι εμενα μου τη σπανε αυτοι που παντρευονται και μετα παραπονιουνται ... Τους 8εωρω τουλαχιστο απαραδεκτους...:mad:

Καλά... μην κοιτάς εσύ.... εχεις και το δικό σου fun club :lol: :lol:

airamhag
20/07/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober


Κι εμενα μου τη σπανε αυτοι που παντρευονται και μετα παραπονιουνται ... Τους 8εωρω τουλαχιστο απαραδεκτους...:mad:

εμενα τωρα γιατι με ενοχλει αυτη η προταση...δεν μπορω να το προσδιορισω..

ισως γιατι δεν μ αρεσει να κρινω αυστηρα κ να βαζω ταμπελεες..


μη το περιοριζεις τοσο πολυ..

ο ανθρωπος θελει να τα δοκιμασει ολα..

οταν ελευθερος θελει δεσμευση
οταν ειναι δεσμευμενος θελει την ελευθερια του..

οταν ειναι πλουσιος θελει την ησυχια του
ο φτωχος , τα πλουτη ..

κοκ..

συμβαινει σε ολους..( τους περισσοτερους , ελαχιστοι ειναι αυτοι που δεχονται τα πραματα οπως ειναι κ δεν θελουν κατι αλλο )





Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλά... μην κοιτάς εσύ.... εχεις και το δικό σου fun club :lol: :lol:

:cry: :cry: :cry:

sober
20/07/2007, 13:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
[B]εμενα τωρα γιατι με ενοχλει αυτη η προταση...δεν μπορω να το προσδιορισω..

ισως γιατι δεν μ αρεσει να κρινω αυστηρα κ να βαζω ταμπελεες..


μη το περιοριζεις τοσο πολυ..

ο ανθρωπος θελει να τα δοκιμασει ολα..

οταν ελευθερος θελει δεσμευση
οταν ειναι δεσμευμενος θελει την ελευθερια του..




Βρε συ ...σορρυ κιολας αλλα ...ποσο Μ@Λ@Κ@ς πρεπει να εισαι ωστε να δεις το ΓΑΜΟ σαν απλη δοκιμη???

Προσωπικα ο γαμος δε μου λεει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ ....

Δεν πιστευω σε Θεο και δεν τον χρειαζομαι να μου ευλογησει το δεσμο με τον αγαπημενο μου...

Παιδι μια χαρα κανεις κι αν δεν εισαι παντρεμενος (και μην πεταχτει κανεις να μου πει για το πως 8α νιωσει το παιδι μου αργοτερα στην κοινωνια γιατι απο κατι τετοια κολλημενα μυαλα αποκτουν κομπλεξ τα παιδακια...)

Αρα???για πιο λογο να παντρευτω?? Μπορω να καταφερω να ειμαι για οσα χρονια εχω να ζησω με αυτον που αγαπω και να μην ειμαι παντρεμενη...

Οταν ομως το αποφασιζεις....ΔΕΝ παραπονιεσαι ουτε εχεις τη νοοτροπια οτι ξαφνικα βρε8ηκες στη ''μειονεκτικη'' 8εση του παντρεμενου...

:yuck:

airamhag
20/07/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
[B]εμενα τωρα γιατι με ενοχλει αυτη η προταση...δεν μπορω να το προσδιορισω..

ισως γιατι δεν μ αρεσει να κρινω αυστηρα κ να βαζω ταμπελεες..


μη το περιοριζεις τοσο πολυ..

ο ανθρωπος θελει να τα δοκιμασει ολα..

οταν ελευθερος θελει δεσμευση
οταν ειναι δεσμευμενος θελει την ελευθερια του..




Βρε συ ...σορρυ κιολας αλλα ...ποσο Μ@Λ@Κ@ς πρεπει να εισαι ωστε να δεις το ΓΑΜΟ σαν απλη δοκιμη???

Προσωπικα ο γαμος δε μου λεει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ ....

Δεν πιστευω σε Θεο και δεν τον χρειαζομαι να μου ευλογησει το δεσμο με τον αγαπημενο μου...

Παιδι μια χαρα κανεις κι αν δεν εισαι παντρεμενος (και μην πεταχτει κανεις να μου πει για το πως 8α νιωσει το παιδι μου αργοτερα στην κοινωνια γιατι απο κατι τετοια κολλημενα μυαλα αποκτουν κομπλεξ τα παιδακια...)

Αρα???για πιο λογο να παντρευτω?? Μπορω να καταφερω να ειμαι για οσα χρονια εχω να ζησω με αυτον που αγαπω και να μην ειμαι παντρεμενη...

Οταν ομως το αποφασιζεις....ΔΕΝ παραπονιεσαι ουτε εχεις τη νοοτροπια οτι ξαφνικα βρε8ηκες στη ''μειονεκτικη'' 8εση του παντρεμενου...

:yuck:

μα δεν μιλαμε για την μειονεκτικη θεση του παντρεμενου!!

για την φθορα μιας σχεσης μεσα απο την καθημερινοτητα κ περασμα των χρονων μιλαμε!

αυτο δεν εχει σχεση με το γαμο !
σαφως αναφερθηκε ο γαμος , γιατι αφενος ειναι σαυτη τη κατασταση ο αρης που ανοιξε το θεμα , αλλα επαναληφθηκε η αναφορα , επειδη εχουμε συνδεσει την μακροχρονια σχεση με το γαμο..


οσο για τη δοκιμη..
το κακο στο να δοκιμασεις να παντρευτεις ( η να δεσμευτεις να μεινεις με τον δικο σου ανθρωπο μονιμα χωρις γαμους κλπ ) δεν το βλεπω..

κ σαφως αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις..

απο εκει κ περα , αν κατι που δνε χωρα θεμα δοκιμης , ειναι τα παιδια ..
αλλα περναμε σε αλλο θεμα..

sober
20/07/2007, 14:03
Οκ..σορυ αν βγηκα εκτος 8εματος ..δεν το καταλαβα...αλλα να σου πω και κατι αλλο που δεν καταλαβαινω????

Σε μια μακροχρονια σχεση ... αφου βλεπουμε οτι αυτα που μας φταινε ΔΕΝ ειναι ο αλλος...αλλα η ιδια μας η ρουτινα...τοτε γιατι ξεσπαμε στη σχεση και τον αν8ρωπο μας....Ισα ισα μια σχεση και ο αν8ρωπος που αγαπαμε δεν ειναι αυτο που 8α πρεπει να μας χαροποιει και να μας ανανεωνει??Να μας κανει να ξεφευγουμε απο τη ρουτινα μας???

Και κατα ποσο ''τιμα'' τον αλλο οταν καταντας να τον 8εωρεις μερος της ρουτινας???
Αυτο το λα8ος νομιζω πως γινεται....:rolleyes:

airamhag
20/07/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Οκ..σορυ αν βγηκα εκτος 8εματος ..δεν το καταλαβα...αλλα να σου πω και κατι αλλο που δεν καταλαβαινω????

Σε μια μακροχρονια σχεση ... αφου βλεπουμε οτι αυτα που μας φταινε ΔΕΝ ειναι ο αλλος...αλλα η ιδια μας η ρουτινα...τοτε γιατι ξεσπαμε στη σχεση και τον αν8ρωπο μας....Ισα ισα μια σχεση και ο αν8ρωπος που αγαπαμε δεν ειναι αυτο που 8α πρεπει να μας χαροποιει και να μας ανανεωνει??Να μας κανει να ξεφευγουμε απο τη ρουτινα μας???

Και κατα ποσο ''τιμα'' τον αλλο οταν καταντας να τον 8εωρεις μερος της ρουτινας???
Αυτο το λα8ος νομιζω πως γινεται....:rolleyes:

χχμμ..
ανοιγεις θεμα τωρα..

νομιζω οτι αυτο γινεται συνηθως κ απο τις δυο πλευρες..

στην αρχη ειναι η γλυκια ρουτινα...

μετα ερχεται η βαρετη ρουτινα..

makis206
20/07/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
αλλα να σου πω και κατι αλλο που δεν καταλαβαινω????
Σε μια μακροχρονια σχεση ... αφου βλεπουμε οτι αυτα που μας φταινε ΔΕΝ ειναι ο αλλος...αλλα η ιδια μας η ρουτινα...τοτε γιατι ξεσπαμε στη σχεση και τον αν8ρωπο μας....Ισα ισα μια σχεση και ο αν8ρωπος που αγαπαμε δεν ειναι αυτο που 8α πρεπει να μας χαροποιει και να μας ανανεωνει??Να μας κανει να ξεφευγουμε απο τη ρουτινα μας???
Και κατα ποσο ''τιμα'' τον αλλο οταν καταντας να τον 8εωρεις μερος της ρουτινας???
Αυτο το λα8ος νομιζω πως γινεται....:rolleyes:

Είπες τη μαγική λέξη. Τον άνθρωπό μας !

Κι όταν έναν άνθρωπο τον νοιώθουμε τόσο δικό μας θεωρούμε δεδομένο ότι είναι πάντα εκεί για να ακούει και τον ενθουσιασμό αλλά και το ξέσπασμά μας !

Δεν ξέρω αν είναι σωστό η λάθος όλο αυτό.. είναι όμως μέσα στη ζωή.

Όλοι έχουμε τις καλές και τις κακές μας, ο άνθρωπός μας πρέπει να ξέρει καλά και τις δύο μας πλευρές !

:)

sober
20/07/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είπες τη μαγική λέξη. Τον άνθρωπό μας !

Κι όταν έναν άνθρωπο τον νοιώθουμε τόσο δικό μας θεωρούμε δεδομένο ότι είναι πάντα εκεί για να ακούει και τον ενθουσιασμό αλλά και το ξέσπασμά μας !

Δεν ξέρω αν είναι σωστό η λάθος όλο αυτό.. είναι όμως μέσα στη ζωή.

Όλοι έχουμε τις καλές και τις κακές μας, ο άνθρωπός μας πρέπει να ξέρει καλά και τις δύο μας πλευρές !

:)


Ωραια τοτε γιατι ξενερωνουμε και χαλανε οι σχεσεις....:(

EVI
20/07/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Ωραια τοτε γιατι ξενερωνουμε και χαλανε οι σχεσεις....:(

γιατι ειμαστε με τους λαθους ανθρωπους.

makis206
20/07/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Ωραια τοτε γιατι ξενερωνουμε και χαλανε οι σχεσεις....:(

Για άπειρους λόγους μπορεί να χαλάσει μια σχέση βρε sober..

Και λίγους λέω..:winka:

airamhag
20/07/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
γιατι ειμαστε με τους λαθους ανθρωπους.

+ 755

οπως επισης

δεν ξερουμε τι θελουμε
ή
τα θελουμε ολα

κ στην τελικη ,

ετσι πρεπει να γινεται ...

να παιδευεσαι λιγο μεχρι να βρεις τον ανθρωπο σου..

κ αν τον βρεις ..παλι καλα..:rolleyes:

arisk
20/07/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
το πρωτο σου ποστ δειχνει οτι η σχεση σου με την γυναικα σου εχει φθαρει. Κακως το αφησατε να φτασει σε αυτο το επιπεδο - προφανως ενας απο τους λογους μπορει να ειναι οτι δεν επικοινωνείτε. Μιλατε? ειστε ανοιχτοι ο ενας με τον αλλο? γιατι λες σε εμας πραμματα που πρωτα μαζι της θα επρεπε να συζητησεις?
Η δικια μου αποψη (....μαλλον της κοπελας μου η αποψη, την οποια μου επιβαλει... και πολυ καλα κανει γιατι ειμαι γενικα εσωστρεφης οπως οι περισσοτεροι απο εμας τους αντρες) ειναι για να δουλεψει μια σχεση πρεπει να υπαρχει 100% ειλικρινεια και διαφανεια... δεν μπορεις να κρατας για τον εαυτο σου τετοιες σκεψεις και να μην τις μοιράζεσαι με τον συντροφο σου! Σε καταστρεφει και καταστρεφει και την σχεση...
Μπορει να υπαρξει κριση βεβαια αμα τις πεις αυτες σου τις σκεψεις - αλλα ισως μπορεσετε να φτασετε μαζι σε καποια λυση. Αλλιως λυπαμαι αλλα ή θα χωρισετε ή θα περασετε την υπολοιπη ζωη σας μιζεροι... :sick:
Εκτός από το πρώτο ποστ υπάρχει και το δεύτερο.Διάβασέ το και μετά βγάλε τα συμπεράσματά σου.Θα το ξανατονίσω.Μακάρι σαν παντρεμένος να περνάς όπως εγώ.Πιστεύεις αλήθεια οτι κρατάω πράγματα για τον εαυτό μου?Φαίνεται καπου από τα γραφόμενά μου?Απλά δεν θέλω να καταντήσω αυτά που φοβάμαι γι αυτό και ανησυχώ.

arisk
20/07/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Ειναι ηλι8ιο να μετανιωνουμε....ακομα κι αν δουμε τελικα οτι τα πραγματα δεν ηρ8αν οπως τα 8ελαμε ή δεν καταληξανε ετσι, τοτε το καλυτερο ειναι πουμε οτι τη δεδομενη στιγμη που το αποφασιζαμε αυτο 8ελαμε ... και τερμα...

Εγω τουλαχιστο ετσι το αντιμετωπιζω ...

Κι εμενα μου τη σπανε αυτοι που παντρευονται και μετα παραπονιουνται ... Τους 8εωρω τουλαχιστο απαραδεκτους...:mad:
Ίσα ίσα.Μετανιώνοντας παραδέχεσαι τη μαλακία που έκανες.Είναι τιμή να μετανιώνεις.Είναι μαγκιά να μετανιώνεις.Και επειδή πάλι θα βγουν λάθος συμπεράσματα δες την προηγούμενη απάντησή μου.Και κάτι ακόμα.Εχω δημοσιεύσει ενα παρόμοιο θέμα και σε άλλα site.Οι περισσότερες απάντησεις που έλαβα ήταν αντίθετες με τους προβληματισμούς μου.Δύο εκδοχές υπάρχουν.Ή εγώ δεν τα λέω καλά ή περισέυει η υποκρισία στον κόσμο.

Maira
20/07/2007, 16:43
Δυστυχώς ή ευτυχώς Αυτά που λες είναι η πραγματικότητα. Άκυροι γάμοι από την μέρα που ξεκίνησαν, από τη μέρα που χάθηκαν στην ένωσή τους, από τη μέρα που τους έφαγε η μονοτονία. Γάμοι που έγιναν για λάθος λόγους, με λάθος ανθρώπους, σε λάθος στιγμή! Δεν φταίει η ρουτίνα ούτε η καθημερινότητα. φταίνε οι λόγοι που αποφασίζουν δύο άνθρωποι να παντρευτουν.

Και βέβαια υπάρχουν ζευγάρια που θα ζουν ευτυχισμένα μέχρι το τέλος. Γιατί έκαναν σωστές επιλογές, γιατί δεν κινήθικαν με λάθος κίνητρα. Δεν φταίνε οι εξωγενείς παράγοντες. Φταίνε οι ίδιοι!

Χάνονται μέσα σε ένα γάμο. Αφήνονται. Νομίζουν πως αυτό ήταν και τελείωσε τώρα μπορούν να αφήσουν τον εαυτό τους στο έλεος του χρόνου. Όχι δεν είναι έτσι. Αγαπάς τον συντροφό σου αλλά συνεχίζεις να αγαπάς και εσένα τον ίδιο. Κι αν αυτά τα δύο δε μπορείς να τα συνδιάσεις τότε έισαι χαμένος/νη. Δεν επαναπαύεσαι γιατί "έδεσες τον γάιδαρό σου.


Ναι υπαρχουν όμορφες σχέσεις. Είναι οι αλιθηνές σχέσεις, μεταξύ αληθινών ανθρώπων. Το ψέμα και ο εγωισμός δεν έφερε ποτέ καλά αποτελέσματα. πολύ παντρεύτικαν για να κάνουν οικογένεια, για τα χρήματα, για την θεογκόμενα/ τον θεογκόμενο, επειδή παντρεύτικε η μικρή τους αφρεφή/αδερφός, γιατί έπρεπε με κάποιον τρόπο να φύγουν από το σπίτι και τόσοι άλλοι λόγοι άκυροι για έναν γάμο. Για μια απόφαση που κρατάει (πρέπει να κρατάει μια ζωή) Κάποιοι παντρεύτικαν χωρίς να οριμάσουν, χωρίς να προλάβουν να γνωρίσουν πέντε πράγματα. Χωρίς να είναι ικανοί να ζήσουν με έναν άνθρωπο για όλη τους τη ζωή.


όλα αυτά δυστυχώς έχουν γίνει κανόνες. Κι όμως υπάρχουν εξερέσεις. Κι αν αυτοί που πιστεύουν στις εξεραίσεις θεορούντε ονειροπόλοι, προτιμώ να είμαι σε αυτή την κατηγορία παρά να κάνω δυστυχισμένους πολλούς ανθρώπους.

Υπαρχουν όμορφες σχέσεις. Είναι αυτές που τις βρίσκεις δύσκολα μα όταν την βρεις σίγουρα την κρατάς όπως κρατάς την τελευταία σου ανάσα πριν βουτίξεις στη θάλασσα. Όπως κρατάς ένα μικρό χελιφόνι με σπασμένη φτερούγα στα χέρια! Τόσο απαλά και τόσο έντονα. Και σε γεμίζει το κάθε δευτερόλεπτο. Δεν χρειάζεται παραπάνω χρόνο η ευτυχία! Μικρές στιγμές είναι!

όμορφες σχέσεις. Όμορφες σκέψεις!

:)

airamhag
20/07/2007, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira


όμορφες σχέσεις. Όμορφες σκέψεις!

:)
ΜΑιρα










ξερεις..










:a10: :a012:

εισαι μεσα στο μυαλο μου αλλα τα μετεφερες τελεια γραπτως..

stavrogin
20/07/2007, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Ωραια τοτε γιατι ξενερωνουμε και χαλανε οι σχεσεις....:(



Την απαντηση την εδωσε ο gavos ,την πρωτη απαντηση σε αυτο το τοπικ




Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
.. Λέω ότι γνωρίζω κάποια ζευγάρια δυστυχώς λίγα που αγαπιούνται μπλα μπλα μπλά όπως λες κι εσύ.. Αυτοί μου θυμίζουν ότι είναι δυσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.. Όσο για την ερώτηση σου στο όνομα του thread απαντάω ότι η σχέση που έχουμε με τον εαυτό μας είναι αυτη που καθορίζει τελικά και τη σχέση με τον οποιονδήποτε.. Μία αποτυχημένη σχέση με ενα συντροφο είναι περισσότερο μια ευκαιρία για ενδοσκόπηση παρά ερευνας παράκεντρων ευθυνών και παγκόσμιας αδικίας..


"...η σχέση που έχουμε με τον εαυτό μας είναι αυτη που καθορίζει τελικά και τη σχέση με τον οποιονδήποτε..."

Λαθος στοχοι. Δεν γνωριζουμε τις αναγκες μας το ιδιο και οι συντροφοι μας,αρα λαθος επιλογες

Δεν αναλαμβανουμε την ευθηνη του εαυτου μας.

Προβαλουμε παντα την ιδιωτικη μας λογικη χωρις να ακουμε τα αιτηματα του αλλου.Στην ουσια δεν ακουμε ουτε τον εαυτο μας.

Δεν γνωριζουμε πως να επικοινωνουμε.Λειτουργουμε ανταγωνιστικα.Εμπιστευομαστε ελαχιστα.Πολλες φορες ή παντα ,προσπαθουμε να αποτυχουμε ετσι ωστε να ξανααποδειξουμε στον εαυτο μας τη σαχλαμαρα που πιστευουμε (ιδιωτικη λογικη),οτι οι σχεσεις ειναι ανεφικτες οτι ολες οι γυναικες ειναι που.... οτι ολοι οι αντρες ειναι γουρουνια,οτι ειμαστε μονοι μας ,οτι κανεις δε μας καταλαβαινει κι ολες τις αλλες σαχλαμαρες.
Κανουμε ετσι τρομερα λογικα λαθη. Απο τις μια,δυο,πεντε εμπειριες βγαζουμε συμπερασματα για ολους κι ολα.Και μονο του οτι οι ιστοριες επαναλαμβανονται με παραλλαγες θα επρεπε να μας θορυβει,οτι κατι κανουμε λαθος εμεις.Κυριως δεν ακουμε τον εαυτο μας

Να ειστε βεβαιοι οτι αν αποτυνχανεται ,φταιτε.Εγω το πιστευω για μενα.

airamhag
20/07/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin


ποσο δικιο εχεις..

Maira
20/07/2007, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Την απαντηση την εδωσε ο gavos ,την πρωτη απαντηση σε αυτο το τοπικ

"...η σχέση που έχουμε με τον εαυτό μας είναι αυτη που καθορίζει τελικά και τη σχέση με τον οποιονδήποτε..."

Λαθος στοχοι. Δεν γνωριζουμε τις αναγκες μας το ιδιο και οι συντροφοι μας,αρα λαθος επιλογες

Δεν αναλαμβανουμε την ευθηνη του εαυτου μας.

Προβαλουμε παντα την ιδιωτικη μας λογικη χωρις να ακουμε τα αιτηματα του αλλου.Στην ουσια δεν ακουμε ουτε τον εαυτο μας.

Δεν γνωριζουμε πως να επικοινωνουμε.Λειτουργουμε ανταγωνιστικα.Εμπιστευομαστε ελαχιστα.Πολλες φορες ή παντα ,προσπαθουμε να αποτυχουμε ετσι ωστε να ξανααποδειξουμε στον εαυτο μας τη σαχλαμαρα που πιστευουμε (ιδιωτικη λογικη),οτι οι σχεσεις ειναι ανεφικτες οτι ολες οι γυναικες ειναι που.... οτι ολοι οι αντρες ειναι γουρουνια,οτι ειμαστε μονοι μας ,οτι κανεις δε μας καταλαβαινει κι ολες τις αλλες σαχλαμαρες.
Κανουμε ετσι τρομερα λογικα λαθη. Απο τις μια,δυο,πεντε εμπειριες βγαζουμε συμπερασματα για ολους κι ολα.Και μονο του οτι οι ιστοριες επαναλαμβανονται με παραλλαγες θα επρεπε να μας θορυβει,οτι κατι κανουμε λαθος εμεις.Κυριως δεν ακουμε τον εαυτο μας

Να ειστε βεβαιοι οτι αν αποτυνχανεται ,φταιτε.Εγω το πιστευω για μενα.



Συμφωνώ

Να πω και κάτι ακόμα :blush: .....

υπάρχουν αναμεσα μας κάποιοι που αποτελούν εξέραιση. Και τους αντιμετωπίζουμε σαν από άλλο πλανήτη. Ανθρώπους χωρίς εγωισμούς, χωρίς ανταγωνισμούς. Γεμάτους αγάπη και δεν μορούμε να τους καταλάβουμε. Έχουμε αποξενωθεί τόσο πολύ, έχουμε χάσει κάθε επαφή με τον εαυτό μας, που δεν αγαπάμε ούτε καν εμάς. Δεν αναγνωρίζουμε την αγάπη. Κι όμως σε κάθε λέξη μας την γυρεύουμε. Και μπορεί να είναι εκεί μπροστά. "Αγάπα τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου" είχε πει κάποιος. Και βέβαια πρέπει πρώτα να μάθουμε να αγαπάμε εμάς για να δώσουμε αυτό το μεγαλείο και στον απέναντί μας. Ή μάλλον όχι απέναντί μας, στον δίπλα μας, γιατί σε μια σχέση δεν είμαστε ποτέ απέναντι. είμαστε δίπλα!!!!


"Υπάρχει αγάπη, την είδα στα μάτια τους!"

airamhag
20/07/2007, 18:40
Μαιρα



ειχεις πολυ δικιο..

ειναι η μοδα της εποχης , να σνομπαρουμε αυτα που ουσιαστικα επιθυμουμε..

κ ολο αυτο επιστρεφει στο οτι ετσι διδαχτηκαμε να τρεχουμε με το ρευμα, να μην μαθαινουμε εμας τους ιδιους ..


σιγουρα δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι ιδιοι...

marios8
20/07/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Νυχτώνει.Και τότε είναι που οι σκέψεις γίνονται όλο και πιο έντονες όλο και πιο επικίνδυνες. Είμαι μόνος μου.Ξανά για άλλο ένα βράδυ πνίγομαι σε ένα μπουκάλι κρασί, σε δύο μάτια δακρυσμένα και σε σκέψεις που δηλητηριάζουν το μυαλό μου.Ναι, η οικογένεια απουσιάζει ελέω καλοκαιριού.Όλοι οι αντίστοιχοι παντρεμένοι φίλοι με μακαρίζουν, ζηλεύουν θα έλεγα την απόλυτη ελευθερία που βιώνω αυτόν τον καιρό.
-Μπράβο ρε φίλε.Και τι δεν θα έδινα να ήμουν στη θέση σου.Βόλτες, ξάπλες, μάσες και …τα τυχερά σου.
Είναι συνηθισμένη φράση που έχω βαρεθεί να ακούω.Ώστε όλοι οι παντρεμένοι επιθυμούν να βρεθούν στη θέση μου ε? Τότε τι σκατά παντρεύεσαι ρε μαλάκα? Όχι.Δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω.Εγώ ο καλός.Το άμεμπτου ηθικής τσογλάνι που θύμωσε και τα χώνει σε όλους και σε όλα.
Ζούμε λοιπόν όλοι το αντίστοιχο δράμα μας.Δουλειά, σπίτι, αγκαλιά με την αγαπημένη σου γυναίκα, παντοφλίτσες,τηλεόραση και η ζωή να περνάει.Η ρουτίνα σε όλο της το μεγαλείο. Στα μάτια της φαντάζομαι ότι ξεφτίζει η εικόνα του υπερεραστή, του γκόμενου, του αθλητικού πλαταρά που έτρωγε σίδερα.Τη θέση του έχει πάρει ένας συμπαθητικός καραφλός ευτυχώς χωρίς κοιλιά ακόμα(δηλαδή έτσι πιστεύω) που μεγαλώνει και γκρινιάζει…Γκρινιάζει γιατί νιώθει να χάνεται η μαγεία της στιγμής, γιατί ο γαμημένος ο χρόνος πάει να τον παρασύρει, να τον καταπιεί.
Κι εκείνη η απόλυτη σεξοβόμβα της αρχικής γνωριμίας μοιάζει θολή πίσω από τα κιλά της που προστίθενται χρόνο με το χρόνο.Σαν να έδεσε τον γάιδαρο … Η τρελή διάθεση για αχαλίνωτο σεξ έχει παραχωρήσει τη θέση της στην ξάπλα στο «Άσε με είμαι κουρασμένη, μα όλο αυτό σκέφτεσαι?»
Κι όμως. Έχεις όνειρα ακόμα. Παλεύεις.Δεν συμβιβάζεσαι.Εσύ λες θα τα καταφέρεις καλύτερα. Ούτε ρουτίνα ούτε μιζέρια ούτε τίποτα. Μάλλον ονειροβατείς.
Ουτοπικό σε βρίσκω. Θέλεις και μια ισοπεδωτική θεωρία? Δεν υπάρχει τίποτα.
Ούτε οικογένεια ούτε σχέση ούτε γάμος. Όλα ένα μεγάλο κενό.Φοβάμαι να το πιστέψω αλλά και δυσκολεύομαι να το αντικρούσω.Δεν έχω βλέπεις επιχειρήματα.Να τα τρίψω στη μούρη αυτού του αλήτη του χρόνου που με κοιτάζει και κρυφογελάει κουνώντας το κεφάλι του.
Κάποιοι φίλοι ήδη χώρισαν.Άλλοι ζουν μέσα στον συμβατικό γάμο τους απατώντας τη γυναίκα τους είτε με άλλη αληθινή ερωμένη είτε με υποκατάστατα(κομπιούτερ play station κλπ).Ω μα ναι.Δεν είναι απαραίτητο να ξενοπηδήξης για να έχεις απατήσει τον σύντροφό σου.Το κάνεις το ίδιο καλά ακόμα και όταν είσαι με τις ώρες μέσα σε ένα υπολογιστή αδιαφορώντας για όλα γύρω σου.Ή ακόμα χειρότερα όταν ξεγκαβώνεσαι στην παιγνιδομηχανή που σου τρώει το χρόνο λίγο λίγο. Ή όταν είσαι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι προσπαθώντας να γεμίσεις το απέραντο κενό σου.
Πολλά χρόνια πριν ελεύθερος γαρ βρέθηκα σε συζήτηση με φίλους.Ένας από αυτούς είπε το εξής: Γνωρίζεσαι, παντρεύεσαι και μετά αρχίζεις τα χόμπι.Ξέρεις. Κυνήγι, ψάρεμα με καλάμι από τα βραχάκια, ποδόγυρος κλπ.Τότε γέλασα με ειρωνεία σχεδόν.Μου φάνηκε τόσο απίστευτο τόσο μακρινό.Ά ρε φίλε.Μάλλον ήσουν πιο έμπειρος από μένα.
Φυσικά σε λίγο θα φάω κράξιμο από τους αθεράπευτα ρομαντικούς που πιστεύουν θεωρίες του στυλ «η αγάπη κρατάει για πάντα» «όταν αγαπάς μπλα μπλα μπλα …» και λοιπές παπαριές.
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες.Όχι.Αυτό το κείμενο δεν σε ταξιδεύει σε καταπράσινα λιβάδια ή σε μαγευτικές ακρογιαλιές. Είναι ειλικρινές όμως και λυπάμαι που με μελαγχολεί.
Θα αδειάσω το μπουκάλι έτσι για να ζαλιστώ.Να ονειρευτώ αν θέλεις ένα καλύτερο πρωινό για όλους μας.Ελπίζω το πρωί να έχουν στεγνώσει τα μάτια μου.
Ελπίζω…Καλή μου νύχτα.Καληνύχτα και σε σας.

Υ.Γ.Το παραπάνω κείμενο γράφτηκε το προηγούμενο βράδυ.Σήμερα που το ξανακοιτάζω δεν επιθυμώ να αλλάξω κάτι.


Ολες αυτές οι σκέψεις και είσαι ακόμα ανύπαντρος? Σκέψου να παντρευτείς.
Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον γρύλο :lol: :rotflmao: :lol:
Λοιπόν να σε πληροφορήσω σαν παντρεμένος, οτι το πως θα καταλήξεις (τηλεορασάκιας, με κοιλίτσες κτλπ) είναι θέμα προσωπικό σου και όχι αποτέλεσμα του γάμου.
Στο χέρι σου είναι να μην αφήσεις μια σχέση να ρουτινιάσει. :beer: :beer: :wave2:

Maira
20/07/2007, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
Μαιρα



ειχεις πολυ δικιο..

ειναι η μοδα της εποχης , να σνομπαρουμε αυτα που ουσιαστικα επιθυμουμε..

κ ολο αυτο επιστρεφει στο οτι ετσι διδαχτηκαμε να τρεχουμε με το ρευμα, να μην μαθαινουμε εμας τους ιδιους ..


σιγουρα δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι ιδιοι...



Και ξέρεις ποιο είναι το γέλιο? Το ότι δεν είμαστε ίδιοι είναι που κάνει τόσο όμορφη τη ζωή!

:wave2:

marios8
20/07/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
[QUOTE][i]

Δεν πιστευω σε Θεο και δεν τον χρειαζομαι να μου ευλογησει το δεσμο με τον αγαπημενο μου...



Το συμπαθώ αυτό το κορίτσι :wacko:


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

afrotwin
20/07/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Νυχτώνει.Και τότε είναι που οι σκέψεις γίνονται όλο και πιο έντονες όλο και πιο επικίνδυνες. Είμαι μόνος μου.Ξανά για άλλο ένα βράδυ πνίγομαι σε ένα μπουκάλι κρασί, σε δύο μάτια δακρυσμένα και σε σκέψεις που δηλητηριάζουν το μυαλό μου.Ναι, η οικογένεια απουσιάζει ελέω καλοκαιριού.Όλοι οι αντίστοιχοι παντρεμένοι φίλοι με μακαρίζουν, ζηλεύουν θα έλεγα την απόλυτη ελευθερία που βιώνω αυτόν τον καιρό.
-Μπράβο ρε φίλε.Και τι δεν θα έδινα να ήμουν στη θέση σου.Βόλτες, ξάπλες, μάσες και …τα τυχερά σου.
Είναι συνηθισμένη φράση που έχω βαρεθεί να ακούω.Ώστε όλοι οι παντρεμένοι επιθυμούν να βρεθούν στη θέση μου ε? Τότε τι σκατά παντρεύεσαι ρε μαλάκα? Όχι.Δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω.Εγώ ο καλός.Το άμεμπτου ηθικής τσογλάνι που θύμωσε και τα χώνει σε όλους και σε όλα.
Ζούμε λοιπόν όλοι το αντίστοιχο δράμα μας.Δουλειά, σπίτι, αγκαλιά με την αγαπημένη σου γυναίκα, παντοφλίτσες,τηλεόραση και η ζωή να περνάει.Η ρουτίνα σε όλο της το μεγαλείο. Στα μάτια της φαντάζομαι ότι ξεφτίζει η εικόνα του υπερεραστή, του γκόμενου, του αθλητικού πλαταρά που έτρωγε σίδερα.Τη θέση του έχει πάρει ένας συμπαθητικός καραφλός ευτυχώς χωρίς κοιλιά ακόμα(δηλαδή έτσι πιστεύω) που μεγαλώνει και γκρινιάζει…Γκρινιάζει γιατί νιώθει να χάνεται η μαγεία της στιγμής, γιατί ο γαμημένος ο χρόνος πάει να τον παρασύρει, να τον καταπιεί.
Κι εκείνη η απόλυτη σεξοβόμβα της αρχικής γνωριμίας μοιάζει θολή πίσω από τα κιλά της που προστίθενται χρόνο με το χρόνο.Σαν να έδεσε τον γάιδαρο … Η τρελή διάθεση για αχαλίνωτο σεξ έχει παραχωρήσει τη θέση της στην ξάπλα στο «Άσε με είμαι κουρασμένη, μα όλο αυτό σκέφτεσαι?»
Κι όμως. Έχεις όνειρα ακόμα. Παλεύεις.Δεν συμβιβάζεσαι.Εσύ λες θα τα καταφέρεις καλύτερα. Ούτε ρουτίνα ούτε μιζέρια ούτε τίποτα. Μάλλον ονειροβατείς.
Ουτοπικό σε βρίσκω. Θέλεις και μια ισοπεδωτική θεωρία? Δεν υπάρχει τίποτα.
Ούτε οικογένεια ούτε σχέση ούτε γάμος. Όλα ένα μεγάλο κενό.Φοβάμαι να το πιστέψω αλλά και δυσκολεύομαι να το αντικρούσω.Δεν έχω βλέπεις επιχειρήματα.Να τα τρίψω στη μούρη αυτού του αλήτη του χρόνου που με κοιτάζει και κρυφογελάει κουνώντας το κεφάλι του.
Κάποιοι φίλοι ήδη χώρισαν.Άλλοι ζουν μέσα στον συμβατικό γάμο τους απατώντας τη γυναίκα τους είτε με άλλη αληθινή ερωμένη είτε με υποκατάστατα(κομπιούτερ play station κλπ).Ω μα ναι.Δεν είναι απαραίτητο να ξενοπηδήξης για να έχεις απατήσει τον σύντροφό σου.Το κάνεις το ίδιο καλά ακόμα και όταν είσαι με τις ώρες μέσα σε ένα υπολογιστή αδιαφορώντας για όλα γύρω σου.Ή ακόμα χειρότερα όταν ξεγκαβώνεσαι στην παιγνιδομηχανή που σου τρώει το χρόνο λίγο λίγο. Ή όταν είσαι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι προσπαθώντας να γεμίσεις το απέραντο κενό σου.
Πολλά χρόνια πριν ελεύθερος γαρ βρέθηκα σε συζήτηση με φίλους.Ένας από αυτούς είπε το εξής: Γνωρίζεσαι, παντρεύεσαι και μετά αρχίζεις τα χόμπι.Ξέρεις. Κυνήγι, ψάρεμα με καλάμι από τα βραχάκια, ποδόγυρος κλπ.Τότε γέλασα με ειρωνεία σχεδόν.Μου φάνηκε τόσο απίστευτο τόσο μακρινό.Ά ρε φίλε.Μάλλον ήσουν πιο έμπειρος από μένα.
Φυσικά σε λίγο θα φάω κράξιμο από τους αθεράπευτα ρομαντικούς που πιστεύουν θεωρίες του στυλ «η αγάπη κρατάει για πάντα» «όταν αγαπάς μπλα μπλα μπλα …» και λοιπές παπαριές.
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες.Όχι.Αυτό το κείμενο δεν σε ταξιδεύει σε καταπράσινα λιβάδια ή σε μαγευτικές ακρογιαλιές. Είναι ειλικρινές όμως και λυπάμαι που με μελαγχολεί.
Θα αδειάσω το μπουκάλι έτσι για να ζαλιστώ.Να ονειρευτώ αν θέλεις ένα καλύτερο πρωινό για όλους μας.Ελπίζω το πρωί να έχουν στεγνώσει τα μάτια μου.
Ελπίζω…Καλή μου νύχτα.Καληνύχτα και σε σας.

Υ.Γ.Το παραπάνω κείμενο γράφτηκε το προηγούμενο βράδυ.Σήμερα που το ξανακοιτάζω δεν επιθυμώ να αλλάξω κάτι.


resital aftolipisis

merika xronia prosopikis anazitisis isos voi8isoun pigene ke se kana psixologo


na se enimeroso mono oti enas patsino i enas nteniro
mono omorfi den ine ke exoun pola perisotera apo osa po8is na sou do8oun me parakalia ston 8eo:rotflmao: :rotflmao:

an isoun xirafetimenos andras opos ke na isoun den 8a ixe simasia


[edited by Nostra]
:rotflmao:

stavrogin
20/07/2007, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Συμφωνώ

Να πω και κάτι ακόμα :blush: .....

υπάρχουν αναμεσα μας κάποιοι που αποτελούν εξέραιση. Και τους αντιμετωπίζουμε σαν από άλλο πλανήτη. Ανθρώπους χωρίς εγωισμούς, χωρίς ανταγωνισμούς. Γεμάτους αγάπη και δεν μορούμε να τους καταλάβουμε. Έχουμε αποξενωθεί τόσο πολύ, έχουμε χάσει κάθε επαφή με τον εαυτό μας, που δεν αγαπάμε ούτε καν εμάς. Δεν αναγνωρίζουμε την αγάπη. Κι όμως σε κάθε λέξη μας την γυρεύουμε. Και μπορεί να είναι εκεί μπροστά. "Αγάπα τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου" είχε πει κάποιος. Και βέβαια πρέπει πρώτα να μάθουμε να αγαπάμε εμάς για να δώσουμε αυτό το μεγαλείο και στον απέναντί μας. Ή μάλλον όχι απέναντί μας, στον δίπλα μας, γιατί σε μια σχέση δεν είμαστε ποτέ απέναντι. είμαστε δίπλα!!!!


"Υπάρχει αγάπη, την είδα στα μάτια τους!"

Δεν εχω γνωρισει ποτε τετοιους ανθρωπους.Εχω διαβασει γι αυτους στη λογοτεχνια.Δε μπορω να καταλαβω αν ενας ανθρωπος "γεματος" αγαπη ειναι υγειης ,ή φυσιολογικος ή αρρωστος.Η απαντηση δεν ειναι αυτονοητη.
Ξερω πως οι καλοι ανθρωποι που εχω γνωρισει ,κατα κανονα ,το κρυβουν.

Αλλα γιατι αναφερθηκες στους "ανθρωπους γεματους αγαπη";
Τετοιοι ανθρωποι,αν υπαρχουν, θα ειναι εντελως ανικανοι για σχεσεις.

airamhag
20/07/2007, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Τετοιοι ανθρωποι,αν υπαρχουν, θα ειναι εντελως ανικανοι για σχεσεις.

τωρα αν πω οτι το καταλαβα ...θα πω ψεμματα..

τι εννοεις ??

Maira
20/07/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Δεν εχω γνωρισει ποτε τετοιους ανθρωπους.Εχω διαβασει γι αυτους στη λογοτεχνια.Δε μπορω να καταλαβω αν ενας ανθρωπος "γεματος" αγαπη ειναι υγειης ,ή φυσιολογικος ή αρρωστος.Η απαντηση δεν ειναι αυτονοητη.
Ξερω πως οι καλοι ανθρωποι που εχω γνωρισει ,κατα κανονα ,το κρυβουν.

Αλλα γιατι αναφερθηκες στους "ανθρωπους γεματους αγαπη";
Τετοιοι ανθρωποι,αν υπαρχουν, θα ειναι εντελως ανικανοι για σχεσεις.


Χμμμμμ, έχεις δίκιο. Είναι ανίκανοι γιατί αυτό που έχουν είναι τόσο δυνατό και όμορφο που θελουν να το μοιραστούν, όχι με έναν αλλά με όλη την οικουμένη!


Αν όμως υπάχουν αυτοί, τότε θα υπάρχει και όλη παρακάτω σκάλα! Δεν μπορεί να φτάνεις τοσο ψηλά χωρίς τα υπόλοιπα σκαλοπάτια! άρα υπάρχουν άνθρωποι που μποούν να αγαπήσουν!


(εκεί ήταν το πόιντ, σορρυ που δεν ήταν κατανοητο!:blush: )

afrotwin
20/07/2007, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
οι σοφοι με τις ειρωνιες..κ τους χλευασμους..

emena min me katigoris
ego apo tote pou i ginekes me ma8an tin ali8ini agapi tin efarmozo ka8imerina...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrogin
20/07/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
τωρα αν πω οτι το καταλαβα ...θα πω ψεμματα..

τι εννοεις ??

Μπορεις να σκεφτεις ενα "ανθρωπο γεματο αγαπη" να ειναι παραλληλα και γεματος παθος;
Σκληροτητα;
Να ειναι επικυνδινος;
Ανεξαρτητος;
Δεν ζηταμε απο το-την συντροφο μας να ειναι μονο καλος-η, ...ζηταμε κι ολα τα αλλα

Μετα δε ζηταμε απο το-την συντροφο μας να νιωθει αγαπη για ολο τον κοσμο παρα μονο για μας.
Πχ μια γυναικα "γεματη αγαπη" θα αγαπουσε κι αλλους αντρες.Κι εννοω θα ηταν και με αλλους αντρες .Το ιδιο ισχυει και για εναν αντρα "γεματο αγαπη".Απο αυτους ζηταμε να ειναι καλοι με ολους αλλα να αγαπανε μονο εμας.(τωρα ειδα οτι το εγραψε και η Μaira)


Σκεφτομαι να εχει ματια γεματα αγαπη και να σου ρχετε να του ριξεις μια μουτζα ,γιατι δεν ειναι ανθρωπινος.Δεν ειναι προσβασιμος.Γιατι κατα βαθος θα του ζητηθει να θημωσει,να εναντιωθει ,να κακιωσει.Να συγκρουστει,να μαλωσει.Κανεις δεν δεχεται εναν απολυτα καλο ανθρωπο.(Αν υπαρχει τετοιος)Γι αυτο και κρυβονται.

Maira
20/07/2007, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Μπορεις να σκεφτεις ενα "ανθρωπο γεματο αγαπη" να ειναι παραλληλα και γεματος παθος;
Σκληροτητα;
Να ειναι επικυνδινος;
Ανεξαρτητος;
Δεν ζηταμε απο το-την συντροφο μας να ειναι μονο καλος-η, ...ζηταμε κι ολα τα αλλα

Μετα δε ζηταμε απο το-την συντροφο μας να νιωθει αγαπη για ολο τον κοσμο παρα μονο για μας.
Πχ μια γυναικα "γεματη αγαπη" θα αγαπουσε κι αλλους αντρες.Κι εννοω θα ηταν και με αλλους αντρες .Το ιδιο ισχυει και για εναν αντρα "γεματο αγαπη".Απο αυτους ζηταμε να ειναι καλοι με ολους αλλα να αγαπανε μονο εμας.


Σκεφτομαι να εχει ματια γεματα αγαπη και να σου ρχετε να του ριξεις μια μουτζα ,γιατι δεν ειναι ανθρωπινος.Δεν ειναι προσβασιμος.Γιατι κατα βαθος θα του ζητηθει να θημωσει,να εναντιωθει ,να κακιωσει.Να συγκρουστει,να μαλωσει.Κανεις δεν δεχεται εναν απολυτα καλο ανθρωπο.(Αν υπαρχει τετοιος)Γι αυτο και κρυβονται.

Εχεις απόλυτο δίκιο!

Tropeas
20/07/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Δεν εχω γνωρισει ποτε τετοιους ανθρωπους.Εχω διαβασει γι αυτους στη λογοτεχνια.Δε μπορω να καταλαβω αν ενας ανθρωπος "γεματος" αγαπη ειναι υγειης ,ή φυσιολογικος ή αρρωστος.Η απαντηση δεν ειναι αυτονοητη.
Ξερω πως οι καλοι ανθρωποι που εχω γνωρισει ,κατα κανονα ,το κρυβουν.
Μπα !
ξέρω πολλούς και κανείς δεν το κρύβει!
το δείχνουν και τα μάτια του και το χαμογελό του!


Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αλλα γιατι αναφερθηκες στους "ανθρωπους γεματους αγαπη";
Τετοιοι ανθρωποι,αν υπαρχουν, θα ειναι εντελως ανικανοι για σχεσεις.
:confused:

stavrogin
20/07/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Μπα !
ξέρω πολλούς και κανείς δεν το κρύβει!
το δείχνουν και τα μάτια του και το χαμογελό του!


:confused:

Kαι οι δυο εχουμε δικιο:rotflmao:
Βασικα μιλαμε για αλλο πραγμα.

airamhag
20/07/2007, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Την απαντηση την εδωσε ο gavos ,την πρωτη απαντηση σε αυτο το τοπικ






"...η σχέση που έχουμε με τον εαυτό μας είναι αυτη που καθορίζει τελικά και τη σχέση με τον οποιονδήποτε..."

Λαθος στοχοι. Δεν γνωριζουμε τις αναγκες μας το ιδιο και οι συντροφοι μας,αρα λαθος επιλογες

Δεν αναλαμβανουμε την ευθηνη του εαυτου μας.

Προβαλουμε παντα την ιδιωτικη μας λογικη χωρις να ακουμε τα αιτηματα του αλλου.Στην ουσια δεν ακουμε ουτε τον εαυτο μας.

Δεν γνωριζουμε πως να επικοινωνουμε.Λειτουργουμε ανταγωνιστικα.Εμπιστευομαστε ελαχιστα.Πολλες φορες ή παντα ,προσπαθουμε να αποτυχουμε ετσι ωστε να ξανααποδειξουμε στον εαυτο μας τη σαχλαμαρα που πιστευουμε (ιδιωτικη λογικη),οτι οι σχεσεις ειναι ανεφικτες οτι ολες οι γυναικες ειναι που.... οτι ολοι οι αντρες ειναι γουρουνια,οτι ειμαστε μονοι μας ,οτι κανεις δε μας καταλαβαινει κι ολες τις αλλες σαχλαμαρες.
Κανουμε ετσι τρομερα λογικα λαθη. Απο τις μια,δυο,πεντε εμπειριες βγαζουμε συμπερασματα για ολους κι ολα.Και μονο του οτι οι ιστοριες επαναλαμβανονται με παραλλαγες θα επρεπε να μας θορυβει,οτι κατι κανουμε λαθος εμεις.Κυριως δεν ακουμε τον εαυτο μας

Να ειστε βεβαιοι οτι αν αποτυνχανεται ,φταιτε.Εγω το πιστευω για μενα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Συμφωνώ

Να πω και κάτι ακόμα :blush: .....

υπάρχουν αναμεσα μας κάποιοι που αποτελούν εξέραιση. Και τους αντιμετωπίζουμε σαν από άλλο πλανήτη. Ανθρώπους χωρίς εγωισμούς, χωρίς ανταγωνισμούς. Γεμάτους αγάπη και δεν μορούμε να τους καταλάβουμε. Έχουμε αποξενωθεί τόσο πολύ, έχουμε χάσει κάθε επαφή με τον εαυτό μας, που δεν αγαπάμε ούτε καν εμάς. Δεν αναγνωρίζουμε την αγάπη. Κι όμως σε κάθε λέξη μας την γυρεύουμε. Και μπορεί να είναι εκεί μπροστά. "Αγάπα τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου" είχε πει κάποιος. Και βέβαια πρέπει πρώτα να μάθουμε να αγαπάμε εμάς για να δώσουμε αυτό το μεγαλείο και στον απέναντί μας. Ή μάλλον όχι απέναντί μας, στον δίπλα μας, γιατί σε μια σχέση δεν είμαστε ποτέ απέναντι. είμαστε δίπλα!!!!


[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
[B]Δεν εχω γνωρισει ποτε τετοιους ανθρωπους.Εχω διαβασει γι αυτους στη λογοτεχνια.Δε μπορω να καταλαβω αν ενας ανθρωπος "γεματος" αγαπη ειναι υγειης ,ή φυσιολογικος ή αρρωστος.Η απαντηση δεν ειναι αυτονοητη.
Ξερω πως οι καλοι ανθρωποι που εχω γνωρισει ,κατα κανονα ,το κρυβουν.

Αλλα γιατι αναφερθηκες στους "ανθρωπους γεματους αγαπη";
Τετοιοι ανθρωποι,αν υπαρχουν, θα ειναι εντελως ανικανοι για σχεσεις.


σορρυ παιδια αλλα ...εχω μπερδευτει..

προφανως , μιλαμε για ατομα χωρις αναιτιο σνομπισμο , κ εγωκεντρικη διαθεση... αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να αφιερωθουν σε ενα ατομο , απλα επειδη φερονται ανθρωπινα σε ολους! ουτε οτι δεν μπορουν να υπερασπιστουν την αξιοπρεπεια τους , επειδη δεν ειναι σνομπ με το καλημερα..

airamhag
20/07/2007, 21:27
φανταζομαι οτι δεν αναφερομαστε στην μριδα των ανθρωπων που προσπαθωντας να γινουν αποδεκτοι απο το περιβαλλον τους γινονται χαλι σε ολους ...= αβουλα πλασματα , τους καλους τους λενε κ μαλακες , κ αλλα παρομοια..

:look:

stavrogin
20/07/2007, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
σορρυ παιδια αλλα ...εχω μπερδευτει..

προφανως , μιλαμε για ατομα χωρις αναιτιο σνομπισμο , κ εγωκεντρικη διαθεση... αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να αφιερωθουν σε ενα ατομο , απλα επειδη φερονται ανθρωπινα σε ολους! ουτε οτι δεν μπορουν να υπερασπιστουν την αξιοπρεπεια τους , επειδη δεν ειναι σνομπ με το καλημερα..

Νταξει βασικα το ριξαμε στη φιλοσοφια.Εμενα και πετρα να μου πεταξεις θα την εξιδανικευσω και θα τη φιλοσοφησω.

Τωρα τι να σου πω;Οτι αμα παρεις εναν "υπερτατα" καλο ανθρωπο,θα ισχυουν ολα αυτα που ειπα;
Η Maira καποια στιγμη μιλησε και για ενδιαμεσες περιπτωσεις.Αυτους δηλ. που αναφερεις.

stavrogin
20/07/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
φανταζομαι οτι δεν αναφερομαστε στην μριδα των ανθρωπων που προσπαθωντας να γινουν αποδεκτοι απο το περιβαλλον τους γινονται χαλι σε ολους ...= αβουλα πλασματα , τους καλους τους λενε κ μαλακες , κ αλλα παρομοια..

:look:

Νομιζω οτι αναφερθηκαμε και σ'αυτους.

arisk
20/07/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ολες αυτές οι σκέψεις και είσαι ακόμα ανύπαντρος? Σκέψου να παντρευτείς.
Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον γρύλο :lol: :rotflmao: :lol:
Λοιπόν να σε πληροφορήσω σαν παντρεμένος, οτι το πως θα καταλήξεις (τηλεορασάκιας, με κοιλίτσες κτλπ) είναι θέμα προσωπικό σου και όχι αποτέλεσμα του γάμου.
Στο χέρι σου είναι να μην αφήσεις μια σχέση να ρουτινιάσει. :beer: :beer: :wave2:
Μάλλον δεν διάβασες όλο το ΄θεμα φίλε μου.Πάντως συμφωνώ μαζί σου.

Nikoskazer2000
21/07/2007, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εγω παλι δε καταλαβα καποια πραγματα.

πρωτον το αρχικο ποστ το εγραψε παντρεμενος η ελευθερος?

απο οτι καταλαβα ελευθερος οκ..................


ενας ανθρωπος που δεν εχει μπλεξει σε γαμο ακομα πως ξερει τι συμβαινει? απο αυτα που λενε οι αλλοι? τα σηριαλ ?


και γιατι κλαιει και κατεβαζει μπουκαλια μεχρι το πρωι? γιατι οι φιλοι του ξενοπηδανε στο πλει στεσιον? δε καταλαβαινω τιποτα ρε παιδια και εγω ξερω οτι επερχετε κριση στους γαμους αλλα δε κλαιω ουτε πινω ουτε τιποτα για αυτο το λογο

χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας η χλευασμου προς τον φιλο μας μηπως συμβαινει κατι αλλο?

επισεις να πω οτι δεν ειναι ολοι πλαταραδες και λεπτοι και δεν ειναι ολες σεξομβοβες που κοπανιουντε στα πατωματα και στους πολυαιλεους με τους αντρες τους τα πρωτα χρονια!


υπαρχουν και αυτοι που αγαπανε αληθινα τον αλλον ακομα και αν εχει κοιλια και ψωμακια και ειναι εραστες -φιλοι κολλητοι- συντροφοι -συνοιδοποροι και δεν εχουν μια εικονα μονο για τον αλλον αλλα κατι πολυ βαθυτερο που δε γερνα με τα χρονια

:beer:

+1

Και 'γω ημουν 23 οταν αγάπησα την κοπελιά μου. 10 πόντους πιο κοντή απο 'μενα και καμιά 30αριά κιλά βαρύτερη αλλα και ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΣΑ!

Δε χρειάστηκε να περάσουν πολλά χρόνια ή να παντρευτώ για να ξεραθεί το "πράσινο λιβάδι" της σχέσης μας. Άλλοι ηταν οι λόγοι...:(

Φίλε arisk το "πράσινο λιβάδι" ΥΠΑΡΧΕΙ απλά πρέπει κι' οι δυό να θέλουν να ζούν μέσα του.

:wave2:

Υ.Γ: Μην απογοητεύεσαι, μερικές φορές υπάρχει φως μεσ' το σκοτάδι.

arisk
21/07/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
resital aftolipisis

merika xronia prosopikis anazitisis isos voi8isoun pigene ke se kana psixologo


na se enimeroso mono oti enas patsino i enas nteniro
mono omorfi den ine ke exoun pola perisotera apo osa po8is na sou do8oun me parakalia ston 8eo:rotflmao: :rotflmao:

an isoun xirafetimenos andras opos ke na isoun den 8a ixe simasia


[edited by Nostra]
:rotflmao:
Ρεσιτάλ γέλιου.Όσο για το παράδειγμα με τον Ντε Νίρο μεγάλη επιτυχία.Το σκεφτόσουν πολύ ώρα?Δεν με ξέρεις.Δεν ξέρεις αν είμαι χειραφετημένος ή όχι,προοδευτικός ή μη.Με την εμφάνισή μου δεν έχω κανένα πρόβλημα.Διάβασες παραπάνω οτι κολύωμαι?
Και να μην ξεχάσω.Σου επιστρέφω το σχόλιο περί αυτολύπησης.Θα σου έλεγα και άλλα αλλά δεν περιμένω να καταλάβεις.

stavrogin
21/07/2007, 12:41
off topic.
καθεστε και κοβετε απαντησεις δηθεν ασχετες με το θεμα ,και μενει το τοπικ καθαρο και στειρο.
Αφηστε και λιγο σπαμ και λιγο χιουμορ δε χαθηκε κι ο κοσμος.Εγω νιωθω οτι φτωχενει η συζητηση,δε καθαριζει.Τι διαολο δεν αντεχουμε λιγη καζουρα;
Δεν το λεω για να ανοιξω κουβεντα.

crs-k
21/07/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
off topic.
καθεστε και κοβετε απαντησεις δηθεν ασχετες με το θεμα ,και μενει το τοπικ καθαρο και στειρο.
Αφηστε και λιγο σπαμ και λιγο χιουμορ δε χαθηκε κι ο κοσμος.Εγω νιωθω οτι φτωχενει η συζητηση,δε καθαριζει.Τι διαολο δεν αντεχουμε λιγη καζουρα;
Δεν το λεω για να ανοιξω κουβεντα.


:a013:

zireous
21/07/2007, 13:56
Εγώ είμαι κατά του γάμου καταρχήν (και τα παιδιά, μακριά επίσης όσο και αν μου αρέσουνε), θα θυμίσω ότι όταν ερωτεύονται δύο άνθρωποι όμως οι ενδορφίνες και η ντοπαμίνη που είπε κάποιος παραπάνω παίζουν μπάλα και μάλιστα χωρίς διαιτητή και επόπτες...


Είναι καλό να υπάρχουν κοινά σημεία, ισορροπία, ειλικρίνεια και αληθινή φιλία, όπως και άφθονο σεξ. Άμα παραμυθιάζεις μια γυναίκα, μπορεί να τη ρίξεις στην αρχή, αλλά δε πας πουθενά αργότερα. Άμα υπάρχει εμπιστοσύνη και από τους δύο τότε είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα.

Επίσης καλό είναι να υπάρχουν και ώρες αποχής του ενός από τον άλλο, αλλά και μερικά ετερώνυμα στοιχεία.

Θέλει προσπάθεια, και να βρίσκετε καινούρια πραγματάκια να κεντρίζουν το ενδιαφέρον του ενός για τον άλλο.


Όπως και τα παιδιά για τη γυναίκα είναι βιολογική ανάγκη, έτσι και για τους άντρες μια γυναίκα είναι και αυτή μια βιολογική ανάγκη (δεν εννοώ το σεξ). Άν έχεις σιδερένια θέληση, μερικές φορές μπορεί να νιώσεις ότι τη ξεπερνάς, και μετά μια βραδιά σου χαμογελάει μια γυναίκα, και σε κάνει φυτίλια... :lol:


Η τριβή με τη καθημερινότητα είναι το κλειδί, άμα θέλετε και οι δύο, πολεμήστε την.

kiriakost
21/07/2007, 14:01
Ο γάμος είναι ένα μυστήριο κατά την εκκλησιά , και ένας νέο τρόπος ζωής για τους ανθρώπους .

Η απομάκρυνση των ανθρώπων απο την εκκλησιά είναι ο λόγος που γίνονται κομμάτια οι σχέσεις .

Διότι η εκκλησιά πέρα από πολυελαίους και αγιαστούρες , είναι ο θεματοφύλακας του μυστηρίου του γάμου, και είναι ο μόνος θεσμός υποστήριξης, του θεσμού του γάμου . !!! ( και κατά επέκταση των σχέσεων των δυο φύλλων )


Η ίδια η εκκλησιά έχει παρουσιάσει επανειλημμένα το How to , για την επιτυχία ενός γάμου .


Κάποτε ρώτησα , που συχνάζουν τα καλά κορίτσια ?!! , έτσι ώστε να κάνω καμιά γνωριμία της προκοπής, εννοώντας σε ποια καφετέρια :lol: ...... και η απάντηση ήταν ,
στην εκκλησιά, την Κυριακή . :smilea:

crs-k
21/07/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ο γάμος είναι ένα μυστήριο κατά την εκκλησιά , και ένας νέο τρόπος ζωής για τους ανθρώπους .

Η απομάκρυνση των ανθρώπων απο την εκκλησιά είναι ο λόγος που γίνονται κομμάτια οι σχέσεις .

Διότι η εκκλησιά πέρα από πολυελαίους και αγιαστούρες , είναι ο θεματοφύλακας του μυστηρίου του γάμου, και είναι ο μόνος θεσμός υποστήριξης, του θεσμού του γάμου . !!! ( και κατά επέκταση των σχέσεων των δυο φύλλων )


Η ίδια η εκκλησιά έχει παρουσιάσει επανειλημμένα το How to , για την επιτυχία ενός γάμου .


Κάποτε ρώτησα , που συχνάζουν τα καλά κορίτσια ?!! , έτσι ώστε να κάνω καμιά γνωριμία της προκοπής, εννοώντας σε ποια καφετέρια :lol: ...... και η απάντηση ήταν ,
στην εκκλησιά, την Κυριακή . :smilea:



:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Να 'σαι καλα...

Μου 'φτιαξες την μερα!





Κι εγω ο κακομοιρος ο Αθεος, νομιζα πως εχω μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σχεση που αριθμει ΗΔΗ 27 χρονια, ΑΝΑΛΟΙΩΤΗ και ΜΑΚΡΥΑ απ' την (οποια) Εκκλησια... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

airamhag
21/07/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous



Η τριβή με τη καθημερινότητα είναι το κλειδί, άμα θέλετε και οι δύο, πολεμήστε την.

:beer: :beer: :beer:

εχεις δικιο..

marios8
21/07/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Να 'σαι καλα...
Μου 'φτιαξες την μερα!
Κι εγω ο κακομοιρος ο Αθεος, νομιζα πως εχω μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σχεση που αριθμει ΗΔΗ 27 χρονια, ΑΝΑΛΟΙΩΤΗ και ΜΑΚΡΥΑ απ' την (οποια) Εκκλησια... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:


oυυυυυυυυ 666 ουυυυυυυυυ 666 ουυυυυυυυ 666
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:

crs-k
21/07/2007, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
oυυυυυυυυ 666 ουυυυυυυυυ 666 ουυυυυυυυ 666


:sad:







:lol: :rotflmao: :lol:

kiriakost
21/07/2007, 17:12
Αυτη η ΛΟΥΚΑ , σας έχεις κάψει τις βαλβίδες σας .....

Ου να μου χαθείτε μότο Ρουβάδες και ψινάκιδες .... :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
21/07/2007, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ο γάμος είναι ένα μυστήριο κατά την εκκλησιά , και ένας νέο τρόπος ζωής για τους ανθρώπους .

Η απομάκρυνση των ανθρώπων απο την εκκλησιά είναι ο λόγος που γίνονται κομμάτια οι σχέσεις .

Διότι η εκκλησιά πέρα από πολυελαίους και αγιαστούρες , είναι ο θεματοφύλακας του μυστηρίου του γάμου, και είναι ο μόνος θεσμός υποστήριξης, του θεσμού του γάμου . !!! ( και κατά επέκταση των σχέσεων των δυο φύλλων )


Η ίδια η εκκλησιά έχει παρουσιάσει επανειλημμένα το How to , για την επιτυχία ενός γάμου .


Κάποτε ρώτησα , που συχνάζουν τα καλά κορίτσια ?!! , έτσι ώστε να κάνω καμιά γνωριμία της προκοπής, εννοώντας σε ποια καφετέρια :lol: ...... και η απάντηση ήταν ,
στην εκκλησιά, την Κυριακή . :smilea:

Και πάνω που έλεγα οτι έχει αποστειρωθεί το θρεντ και δεν εχει τιποτα να διαβάσει και να γελάσει κανείς...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
21/07/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Κι εγω ο κακομοιρος ο Αθεος, νομιζα πως εχω μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σχεση που αριθμει ΗΔΗ 27 χρονια, ΑΝΑΛΟΙΩΤΗ και ΜΑΚΡΥΑ απ' την (οποια) Εκκλησια... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol: Τις κόρες σου δεν τις βάφτισες Χρήστο; (ερώτηση χωρίς εμπάθεια)
:wave2: :wave2:

crs-k
21/07/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Τις κόρες σου δεν τις βάφτισες Χρήστο; (ερώτηση χωρίς εμπάθεια)
:wave2: :wave2:


Τις βαφτισα, οπως επισης παντρευτηκα και με Θρησκευτικο γαμο ... :sick:

Εχω (ή ειχα) κι εγω ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ ενα γυρω μου που ΔΕΝ ηθελα να στεναχωρησω... :(

Τι εχει να κανει ομως αυτο, ΔΕΝ καταλαβαινω! :look:

tai
21/07/2007, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τις βαφτισα, οπως επισης παντρευτηκα και με Θρησκευτικο γαμο ... :sick:

Εχω (ή ειχα) κι εγω ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ ενα γυρω μου που ΔΕΝ ηθελα να στεναχωρησω... :(

Τι εχει να κανει ομως αυτο, ΔΕΝ καταλαβαινω! :look:
ΕΊΣΑΙ ΚΡΥΦΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΡΕ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΌ??? :a018: :a018:





































:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

airamhag
21/07/2007, 21:07
κακως ανοιξατε αυτη τη συζητηση σαυτο το τοπικ..
ηλπιζα οτι μετα απο 2 μηνες συζητηση στο "πιστευετε" εχετε ξεδιαλυνει ποιος πιστευει κ ποιος οχι ..

οπως κ να χει ..
εγω μια απορια εχω κ ειναι ευθεως στα ατομα που ειρωνευτηκαν κ αστειευτηκαν για ενα τοσο προσωπικο θεμα κ λεπτο ταυτοχρονα.

γιατι?
γιατι σας τσιτωνει τοσο πολυ καθε αναφορα στο θεο?

ενοχλειστε τοσο πολυ ?

το θεωρειτε τοσο αστειο κ τετοια η θεση σας να κοροιδευετε τα πιστευω καποιου ανθρωπου ?

:look:

δεν μπορειτε να δεχθειτε ισως πως..οπως εσεις εχετε καθε δικαιωμα να πιστευετε η οχι , το ιδιο εχουν κ οι υπολοιποι..???

tai
21/07/2007, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Ίσα ίσα.Μετανιώνοντας παραδέχεσαι τη μαλακία που έκανες.Είναι τιμή να μετανιώνεις.Είναι μαγκιά να μετανιώνεις..
ο σωστός ο άνθρωπος μετανιώνει για ότι ΔΕΝ έκανε. Για ότι του βγήκε λάθος το διορθώνει


Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
.Δύο εκδοχές υπάρχουν.Ή εγώ δεν τα λέω καλά ή περισέυει η υποκρισία στον κόσμο.
το ανέκδοτο που λέει ' τι ένας !! όλοι αντίθετα πάνε!!' το ξέρεις??:lol:


Επειδή κανένας δεν μένει αμετάβλητος από τον χρόνο είτε άνθρωπος είναι είτε σχέση, αν δεν προσαρμοστεί η σχέση, και αυτοί που την αποτελούν, στα καινούρια δεδομένα που προκύπτουν και αλλοιώνουν καθημερινά και την εμφάνιση αλλά και την ψυχοσύνθεση, τότε απλά βαυκαλίζονται οι συνοδοιπόροι με της μνήμες τους.
το συνταίριασμα δύο ανθρώπων δεν γίνεται από την εφήμερη συνύπαρξη των στιγμιαίων επιθυμιών τους, αλλά από τον κοινό δρόμο που ακολουθούν, αυτόνομα ο καθείς, αλλά πιασμένοι από το χέρι ώστε να έχουν σε Χ χρόνια κοινές αναμνήσεις αλλά και κοινά εκπληρωμένα όνειρα.
Αν έχεις ένα φίλο χρόνια, τότε θα καταλάβεις αυτό που θα σου πω.

Εχω μια κολλητή που με ξέρει καλύτερα από μένα!
Είναι μέσα στο 99% των αναμνήσεων μου.
Εχουμε διαφωνήσει -λογομαχήσει-τσακωθεί άπειρες φορές.
Πορευόμαστε όμως μαζί γιατί μας αρέσει ο ίδιος (εν πολύς) δρόμος.
31 χρόνια υπάρχει το πράσινο στο λιβάδι γιατί το ποτίζουμε το κουρεύουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.
Αυτή είναι η γυναίκα μου.
αρα ???? μηπως ειμαι ρομαντικός?
:D
μπάαα δεν θα το έλεγα:lol:
μάλλον που και πού αφήνω τον εγωισμό και πιάνω την κουρευτική μηχανή αντί να κλαίω για τον 'παλιό καλό καιρό' φτιάχνοντας τον 'σημερινό καλό καιρό':wave2:
:beer: :beer: :beer:

tai
21/07/2007, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag

γιατι σας τσιτωνει τοσο πολυ καθε αναφορα στο θεο?
τους την δίνει που έχουν άδικο :lol:


δεν μπορειτε να δεχθειτε ισως πως..οπως εσεις εχετε καθε δικαιωμα να πιστευετε η οχι , το ιδιο εχουν κ οι υπολοιποι..???
ρε αυτοί θα μας έριχναν στα λιοντάρια αν ήταν στο χέρι τους Είναι απολίτιστοι :lol:

airamhag
21/07/2007, 21:44
ται..

:beer: :beer:

κ για τα δυο..

kiriakost
21/07/2007, 21:46
airamhag

Η αναζήτηση του θείου , και του πνευματικού κόσμου , είναι έμπρακτη επιλογή του ανθρώπου ως μονάδα .

Οπως , για να βρεις το δρόμο σου στο χάρτη χρειάζεσαι πυξίδα , έτσι, και για να βρεις την επικοινωνία με τον πνευματικό κόσμο , χρειαζεσαι κάποια άλλα εργαλεία , μη υλικά .

Για να τα βρεις, πρέπει να ψάξεις .. και να ασχοληθείς , όταν κατά γενική ομολογία έχουμε καταντήσει πολίτες του καναπέ .... ποίος θα ψάξει ? και ποιος θα ασχοληθεί ?

Απο την άλλη δεν είναι απόλυτα συνετό , να ζητάς από τους άλλους να μην αντιδρούν, σε κάτι που δεν το πιστεύουν .

Στους απίστους , ο θεός αναγκάστηκε να κάνει θαύματα , για να τους αλλάξει γνώμη !!

airamhag
21/07/2007, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
airamhag


Απο την άλλη δεν είναι απόλυτα συνετό , να ζητάς από τους άλλους να μην αντιδρούν, σε κάτι που δεν το πιστεύουν .



νομιζω οτι εχει καποια αποσταση η αντιδραση , απο την συγκεκριμενη αντιδραση...

τελοσπαντων...

kiriakost
21/07/2007, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
airamhag

Στους απίστους , ο θεός αναγκάστηκε να κάνει θαύματα , για να τους αλλάξει γνώμη !!

Read this too !! :)

Nikoskazer2000
21/07/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ο σωστός ο άνθρωπος μετανιώνει για ότι ΔΕΝ έκανε. Για ότι του βγήκε λάθος το διορθώνει


το ανέκδοτο που λέει ' τι ένας !! όλοι αντίθετα πάνε!!' το ξέρεις??:lol:


Επειδή κανένας δεν μένει αμετάβλητος από τον χρόνο είτε άνθρωπος είναι είτε σχέση, αν δεν προσαρμοστεί η σχέση, και αυτοί που την αποτελούν, στα καινούρια δεδομένα που προκύπτουν και αλλοιώνουν καθημερινά και την εμφάνιση αλλά και την ψυχοσύνθεση, τότε απλά βαυκαλίζονται οι συνοδοιπόροι με της μνήμες τους.
το συνταίριασμα δύο ανθρώπων δεν γίνεται από την εφήμερη συνύπαρξη των στιγμιαίων επιθυμιών τους, αλλά από τον κοινό δρόμο που ακολουθούν, αυτόνομα ο καθείς, αλλά πιασμένοι από το χέρι ώστε να έχουν σε Χ χρόνια κοινές αναμνήσεις αλλά και κοινά εκπληρωμένα όνειρα.
Αν έχεις ένα φίλο χρόνια, τότε θα καταλάβεις αυτό που θα σου πω.

Εχω μια κολλητή που με ξέρει καλύτερα από μένα!
Είναι μέσα στο 99% των αναμνήσεων μου.
Εχουμε διαφωνήσει -λογομαχήσει-τσακωθεί άπειρες φορές.
Πορευόμαστε όμως μαζί γιατί μας αρέσει ο ίδιος (εν πολύς) δρόμος.
31 χρόνια υπάρχει το πράσινο στο λιβάδι γιατί το ποτίζουμε το κουρεύουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.
Αυτή είναι η γυναίκα μου.
αρα ???? μηπως ειμαι ρομαντικός?
:D
μπάαα δεν θα το έλεγα:lol:
μάλλον που και πού αφήνω τον εγωισμό και πιάνω την κουρευτική μηχανή αντί να κλαίω για τον 'παλιό καλό καιρό' φτιάχνοντας τον 'σημερινό καλό καιρό':wave2:
:beer: :beer: :beer:


Χρήστο (Tai) και Χρήστο (Crs-K) είστε η φανερή απόδειξη για το πράσινο λιβάδι και μπορώ να πω άνετα πως σας ζηλεύω που καταφέρατε να ζήτε αρμονικά μέσα σε αυτό τόσα χρόνια.
:beer: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :beer:

Επίσης να πω οτι "κολλητή φίλη", οπως πολύ σωστά επισήμανε ο Tai, μπορεί να είναι ΜΟΝΟ η γυναίκα μας. Και αυτό γιατί μόνο με τον κολλητό σου φίλο μπορείς να μοιραστείς τα πάντα για τον εαυτό σου. Έτσι έγινε & μ' εμένα φίλη-->κολλητή φίλη (κοπελιά μου)! :smilea:

Aggelos_SV
21/07/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
μηπως ειμαι ρομαντικός?
:D
μπάαα δεν θα το έλεγα:lol:


Σόρρυ αλλά δεν άντεξα....:lol: :lol:


97186

Nikoskazer2000
22/07/2007, 00:18
Ρομαντικός, ρομαντικιά τι σημασία έχει...:p

Το συναίσθημα είναι που μετράει :blush: :wacko:

Maira
22/07/2007, 02:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ο γάμος είναι ένα μυστήριο κατά την εκκλησιά , και ένας νέο τρόπος ζωής για τους ανθρώπους .

Η απομάκρυνση των ανθρώπων απο την εκκλησιά είναι ο λόγος που γίνονται κομμάτια οι σχέσεις .

Διότι η εκκλησιά πέρα από πολυελαίους και αγιαστούρες , είναι ο θεματοφύλακας του μυστηρίου του γάμου, και είναι ο μόνος θεσμός υποστήριξης, του θεσμού του γάμου . !!! ( και κατά επέκταση των σχέσεων των δυο φύλλων )


Η ίδια η εκκλησιά έχει παρουσιάσει επανειλημμένα το How to , για την επιτυχία ενός γάμου .


Κάποτε ρώτησα , που συχνάζουν τα καλά κορίτσια ?!! , έτσι ώστε να κάνω καμιά γνωριμία της προκοπής, εννοώντας σε ποια καφετέρια :lol: ...... και η απάντηση ήταν ,
στην εκκλησιά, την Κυριακή . :smilea:


Θα διαφωνήχω κι εγώ σ' αυτό αν και όχι άθεα (στον όποιο Θεο). Δεν φταίει η απομάκρυνση από την εκκλησία! Φταίει η ευκολία με την οποία παντρεύονται σήμερα οι άνρθωποι και η ευκολία με την οποία χωρίσουν. και καλά να μην έχουν παιδιά. Αν έχουν όμως (κάτι που οι ιδιοι αποφάσησαν) είναι το λιγότερο ανώριμοι και θα παραμείνουν έτσι.

Δεν μπορούμε να βάζουμε άλλους παράγοντες για τα δικά μας τα λάθη. Είναι δικά μας και πρέπει να πάρουμε όλο το βάρος της ευθύνης και των αποφάσεων.

Όσο για τα καλά κορίτσια, πίστεψέ με, δεν είναι απαραίτητο να είναι εκεί ή μόνο εκεί. Είναι παντού. Απλά πρέπει να τα ψάξεις πολύ!

:wave2:

filipp0s
22/07/2007, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ο γάμος είναι ένα μυστήριο κατά την εκκλησιά , και ένας νέο τρόπος ζωής για τους ανθρώπους .

Η απομάκρυνση των ανθρώπων απο την εκκλησιά είναι ο λόγος που γίνονται κομμάτια οι σχέσεις .

Διότι η εκκλησιά πέρα από πολυελαίους και αγιαστούρες , είναι ο θεματοφύλακας του μυστηρίου του γάμου, και είναι ο μόνος θεσμός υποστήριξης, του θεσμού του γάμου . !!! ( και κατά επέκταση των σχέσεων των δυο φύλλων )


Η ίδια η εκκλησιά έχει παρουσιάσει επανειλημμένα το How to , για την επιτυχία ενός γάμου .


Κάποτε ρώτησα , που συχνάζουν τα καλά κορίτσια ?!! , έτσι ώστε να κάνω καμιά γνωριμία της προκοπής, εννοώντας σε ποια καφετέρια :lol: ...... και η απάντηση ήταν ,
στην εκκλησιά, την Κυριακή . :smilea:



Ναι,ναι "η δε γυνη να φοβαται τον ανδρα"...........ωραια σχέση:rolleyes: :rolleyes:

Maira
22/07/2007, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ο σωστός ο άνθρωπος μετανιώνει για ότι ΔΕΝ έκανε. Για ότι του βγήκε λάθος το διορθώνει


το ανέκδοτο που λέει ' τι ένας !! όλοι αντίθετα πάνε!!' το ξέρεις??:lol:


Επειδή κανένας δεν μένει αμετάβλητος από τον χρόνο είτε άνθρωπος είναι είτε σχέση, αν δεν προσαρμοστεί η σχέση, και αυτοί που την αποτελούν, στα καινούρια δεδομένα που προκύπτουν και αλλοιώνουν καθημερινά και την εμφάνιση αλλά και την ψυχοσύνθεση, τότε απλά βαυκαλίζονται οι συνοδοιπόροι με της μνήμες τους.
το συνταίριασμα δύο ανθρώπων δεν γίνεται από την εφήμερη συνύπαρξη των στιγμιαίων επιθυμιών τους, αλλά από τον κοινό δρόμο που ακολουθούν, αυτόνομα ο καθείς, αλλά πιασμένοι από το χέρι ώστε να έχουν σε Χ χρόνια κοινές αναμνήσεις αλλά και κοινά εκπληρωμένα όνειρα.
Αν έχεις ένα φίλο χρόνια, τότε θα καταλάβεις αυτό που θα σου πω.

Εχω μια κολλητή που με ξέρει καλύτερα από μένα!
Είναι μέσα στο 99% των αναμνήσεων μου.
Εχουμε διαφωνήσει -λογομαχήσει-τσακωθεί άπειρες φορές.
Πορευόμαστε όμως μαζί γιατί μας αρέσει ο ίδιος (εν πολύς) δρόμος.
31 χρόνια υπάρχει το πράσινο στο λιβάδι γιατί το ποτίζουμε το κουρεύουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.
Αυτή είναι η γυναίκα μου.
αρα ???? μηπως ειμαι ρομαντικός?
:D
μπάαα δεν θα το έλεγα:lol:
μάλλον που και πού αφήνω τον εγωισμό και πιάνω την κουρευτική μηχανή αντί να κλαίω για τον 'παλιό καλό καιρό' φτιάχνοντας τον 'σημερινό καλό καιρό':wave2:
:beer: :beer: :beer:



:a18:

kiriakost
22/07/2007, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
Ναι,ναι "η δε γυνη να φοβαται τον ανδρα"...........ωραια σχέση:rolleyes: :rolleyes:


Μπα, αυτό σε πείραξε !!?

Οτι ο Αδαμ έχασε τον παράδεισο εξαιτίας της, το περνάς στο ντούκου !! :lol:

kiriakost
22/07/2007, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Όσο για τα καλά κορίτσια, πίστεψέ με, δεν είναι απαραίτητο να είναι εκεί ή μόνο εκεί. Είναι παντού. Απλά πρέπει να τα ψάξεις πολύ!

:wave2:


Αμα είναι να γίνω ο Κουστό , για να τα βρω , πάει χαθήκαμε .. :wave2:

Maira
22/07/2007, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μπα, αυτό σε πείραξε !!?

Οτι ο Αδαμ έχασε τον παράδεισο εξαιτίας της, το περνάς στο ντούκου !! :lol:



Τώρα δηλαδή ξεκινάμε για το ποιος φταίει και τι κανει ο άλλος και τι δεν κάνει ο άλλος????




Πολλά πράγματα είναι βοηθήματα για τη ζωή μας, για τις σχέσεις μας με τους άλλους ανθρώπους κλπ. άλλα άγνωστα σε μας και άλλα γνωστά!!!! Μην θεωρούμε κάτι σαν μοναδικό και βάζουμε παροπίδες!!!

:wave2:

Maira
22/07/2007, 02:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Αμα είναι να γίνω ο Κουστό , για να τα βρω , πάει χαθήκαμε .. :wave2:



Μα εκεί είναι η ομορφιά!!!!


Δεν είναι ο προορισμός που αξίζει!!!!


Το ταξίδι είναι αυτό που έχει σημασία!!!!


:wave2: