PDA

View Full Version : Πώς βγαίνουν οι ριμαδιασμένοι κόφτες???



chaly honda
20/07/2007, 17:29
Λοιπόν παιδιά εχω ένα aprilia sx 50 και θέλω να του βγάλω τους κόφτες μιας και δεν πάει βήμα... Έχω μόλις 200ΚΜ γραμμένα και υποτείθεται ότι το στρώνω αλλά σε αυτό το @#@!χωρίο που μένω έχει μόνο ανηφόρες και κατηφόρες και είναι πολύ σπαστικό να ανηφορίζεις με 1η και 15χμ/ω... Λέτε να έχω προμπλεμ που θα βγάλω κόφτες τόσο νωρίς??? Μπορώ να τους βγάλω μόνος ή πάλι σε μάστορα θα τα στάξουμε??? Που έχει τους κόφτες γνωρίζετε???????

Thanks για την βοήθεια

:D :D

T.R.E
20/07/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Λοιπόν παιδιά εχω ένα aprilia sx 50 και θέλω να του βγάλω τους κόφτες μιας και δεν πάει βήμα... Έχω μόλις 200ΚΜ γραμμένα και υποτείθεται ότι το στρώνω αλλά σε αυτό το @#@!χωρίο που μένω έχει μόνο ανηφόρες και κατηφόρες και είναι πολύ σπαστικό να ανηφορίζεις με 1η και 15χμ/ω... Λέτε να έχω προμπλεμ που θα βγάλω κόφτες τόσο νωρίς??? Μπορώ να τους βγάλω μόνος ή πάλι σε μάστορα θα τα στάξουμε??? Που έχει τους κόφτες γνωρίζετε???????

Thanks για την βοήθεια

:D :D

Χωρις να παιρνω ορκο,απο αλλα διχρονα που γνωριζω συνηθως ο κοφτης ειναι μια ροδελα στην αρχη της εξατμισης,εκει που δενει με την κεφαλη...Την κοβεις και την πετας για παντα...:D

Μερικες φορες εχει και αλλο κοφτη καπου αλλου,στην ηλεκτρονικη ή στα καρμπυρατερ συνηθεστερα...:smokin:

chaly honda
20/07/2007, 23:21
Ευχαριστώ ρε φιλαρακι... Μήπως ξέρει κανείς όμως αν υπάρχει πρόβλημα να τους βγάλω τόσο νωρίς?????

T.R.E
21/07/2007, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Ευχαριστώ ρε φιλαρακι... Μήπως ξέρει κανείς όμως αν υπάρχει πρόβλημα να τους βγάλω τόσο νωρίς?????

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα αρκει να το στρωσεις κανονικα και οχι να του πιεις το αιμα...:beer:

chaly honda
21/07/2007, 19:42
Να ρωτήσω κάτι ακόμα έμαθα ότι έχει κόφτη στην εξάτμιση... το πρόβλημα οπως βλέπετε και στην πρώτη φώτο είναι οτι άμα είναι εκεί που ενώνετε ο λαιμός με το θάλαμο διαστολής (καπου το είχα ακούσει έτσι νομίζω) έχει βίδες που είναι κολλημένες με ηλεκτροκόλληση και δεν βγαίνουν... Έχει κάτι σαν φλάντζα ή είναι ο κοτφτης εκείνο το πράγμα ανάμεσα στην ένωση??? Μηπως είναι στο τελικό ο κόφτης???



ΑΑαααααα... ακουσα οτι έχει κόφτη και στην ηλεκτρονική και ότι κόβεις κάποιο καλωδιο και βγαίνει... Ξέρετε μήπως ποιο??http://img516.imageshack.us/img516/7890/dsc00005mr4.jpg http://img518.imageshack.us/img518/4089/dsc00006dz0.jpg

paris_it
21/07/2007, 20:37
exei kofth sthn eksatmhsh kai kapou sto karmylater h thn eisagwgh. sthn eksatmish exei 2. o enas einai ekeino to swlinaki pou den katalhgei pouthena. o deyteros einai ena pragma san xwni sto prwto komati ths eksatmhshs pou thelei afairesh. prepei na pas se eksatmhsa na sou kanei thn douleia giati thelei kopsimo rapsimo. kanonika tha eprepe na sou to exei paradwsei xwris koftes apo ekei pou to agorases giati einai megalh manoyra h douleia kai thelei kana 2wro... to strwsimo ginetai kalytera xwris tous koftes giati eleytherwnontai pio eukola ta kaysaeria... ayto den paei na pei pws ean tous bgaleis prepei na to skizeis sthn arxh...

:wave2:


megeia to mhxanaki!

chaly honda
21/07/2007, 23:24
Φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες... Στην ηλεκτρονική μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει κόφτης?? και κάτι ακόμα... μήπως οταν βγάλω κόφτες θέλει ρύθμισμα το καρμπυρατερ???

paris_it
22/07/2007, 02:50
gia thn hlekronikh den kserw sigoura, alla den nomizw! to karmpyrater thelei sigoura rythmish alla META to strwsimo! peripou sta 1000 me 1200km! giati gia na deis ean douleuei kala k na to rythmiseis swsta prepei na to anoikseis mexri terma! apo tetarth tha sou pw kai ti zigkleria thelei to karmpyrater kai ti granazia mpros pisw gia na mhn sou telikiazei to mhxanaki apo ta 70km... alla apo tetarth giati tote tha katebw ellada gia na rwthsw ton aderfo moy ti exei kanei akribws sto diko toy! pantws logika ama rwthseis to magazi poy to phres tha prepei na kseroun giati ta kit gia na bgoun oi koftes alla kai tis odigies gia to pws ginetai ta dinei h aprilia apo to ergostasio kanonika kai den prepei na stakseis frago sto mastora! prepei na sou to paradwsei anoixto ean tou to zhthseis..

:beer: :wave2:

chaly honda
22/07/2007, 09:55
Ευχαριστω φιλαράκι... Περιμένω νέα την τετάρτη... Στο μαγαζί δεν θέλω να το πάω γιατί είναι φίλος του μπαμπά μου και δεν γουστάρω καθόλου να μάθει οτι θέλω να βγάλω κόφτες... Θα κάνω ότι μπορώ με ένα φίλο μου που ξέρει καλά απο διχρονίλα και είναι και λίγο τρελός με τα μηχανάκια.... Ελπίζω να με θυμηθείς την τετάρτη... Άμα είσαι και απο Δράμα κερνάω μπυρίτσα!!!:beer:

paris_it
22/07/2007, 18:26
na sai kala! ean deis pantws oti mexri tetarth den exw apanthsei paei na pei oti to ksexasa! opote steile moy ena p.m. na moy to thymiseis!

kalh tyxh me thn eksatmhsh!

chaly honda
24/07/2007, 12:39
Φιλαράκι σήμερα έβγαλα το κόφτη της εκσάτμησης και ανέβασα την βελόνα στην πρώτη θέση για πιο πλούσιο μίγμα και άνοιξα και τον αέρα λιγάκι... Τώρα πλέον πετάει πραγματικά το εργαλείο μετα τις 4000 στροφές... Νιώθω τα 8.5 αλογα πλέον... Που να βγάλω και τον κόφτη της εισαγωγής όπως μου είπες... Άμα μπορείς μάθε σε παρακαλώ τι γρανάζια πρεπει να βάλω για να πιάνει 90...


P.S. ο κόφτης που λές στην εισαγωγή εννοείς μετά το καρπυλατερ στο σωλήνα που οδηγεί στον θάλαμο καύσης ότι έχει κάτι σαν δαχτυλίδι???

OldMan
24/07/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
... Νιώθω τα 8.5 αλογα πλέον...
Ανατριχιαστική εμπειρία ...!!! :hypnotize :uplate:

chaly honda
24/07/2007, 16:00
Τι να κάνουμε ρε φιλε oldman... δεν έχουμε όλοι εδω μέσα 1000αρες... Αν οδηγείς ενα chaly 50cc τετραχρονο με 3 ψόφια άλογα τα 8.5 σου φαίνονται πολλά.. δεν έχω οδηγήσει πάνω απο 125cc... Μην κοροιδευεις γιατί όλοι απο μικρά ξεκινούν συνήθως και για την ηλικία μου (16) είναι υπεραρκετά τα 8,5 άλογα...

BILL VUZAS
24/07/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Τι να κάνουμε ρε φιλε oldman... δεν έχουμε όλοι εδω μέσα 1000αρες... Αν οδηγείς ενα chaly 50cc τετραχρονο με 3 ψόφια άλογα τα 8.5 σου φαίνονται πολλά.. δεν έχω οδηγήσει πάνω απο 125cc... Μην κοροιδευεις γιατί όλοι απο μικρά ξεκινούν συνήθως και για την ηλικία μου (16) είναι υπεραρκετά τα 8,5 άλογα...
Προς oldMan...
Αντε να μεγαλωσει και λιγο ακομα....!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:
:lol: :lol: :lol:

T.R.E
24/07/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Τι να κάνουμε ρε φιλε oldman... δεν έχουμε όλοι εδω μέσα 1000αρες... Αν οδηγείς ενα chaly 50cc τετραχρονο με 3 ψόφια άλογα τα 8.5 σου φαίνονται πολλά.. δεν έχω οδηγήσει πάνω απο 125cc... Μην κοροιδευεις γιατί όλοι απο μικρά ξεκινούν συνήθως και για την ηλικία μου (16) είναι υπεραρκετά τα 8,5 άλογα...

Υπεραρκετα δεν ειναι σε καμια περιπτωση,ουτε και κανα υπερβολικο γκαζι...Παρε μια βολτα ενα οποιοδηποτε 125 διχρονο και μετα θα δεις οτι θα σου φαινονται και εσενα λιγα...:beer: :wave2:

OldMan
25/07/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Τι να κάνουμε ρε φιλε oldman...
Μην κοροιδευεις...
Που είδες την κοροϊδία ρε φίλε ??? :confused:

(τα emoticons που έβαλα δηλώναν up late και hypnotized ..)

OldMan
25/07/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Προς oldMan...
Αντε να μεγαλωσει και λιγο ακομα....!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:
:lol: :lol: :lol:
Όταν λέω ότι αυτά πρέπει να τα σκοτώνεις από μικρά....:D


:lol: :beer: :lol:

dirtbird
26/07/2007, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όταν λέω ότι αυτά πρέπει να τα σκοτώνεις από μικρά....:D


:lol: :beer: :lol:

Αυτά έλεγε και ο Ρίνγκο και έγινε θρύλος....:winka: :lol: :lol: