PDA

View Full Version : Mx αλλά πιο ΜΧ;;;



Atsatsos
21/07/2007, 19:10
Είμαι έτοιμος (εντός 1 μήνα) να πάρω ένα μεταχειρισμένο MotoCross από Γερμανία μεριά. Έχω άνθρωπο κι επίσης έχω βρει κάποια καλά κομμάτια. Μιλάμε πάντα για τα 4 γιαπωνέζικα. (CR, YZ, RM, KX), και χρονολογίας '99 - '01. Αυτά που έχω βάλει στο μάτι είναι από πλήρη ανακατασκευή (καλό αυτό) και σε καλή κατάσταση.

Τώρα ζητώ τη γνώμη των χωμάτινων του φόρουμ. Τα + & - του καθενός. Και οποιεσδήποτε άλλες γνώμες-συμβουλές δεκτές.

Και βεβαίως πριν κάνω την αγορά από έξω, ρωτώ αν έχει κάποιος κάποιο από αυτά και θέλει να το πουλήσει(εννοείται σε καλή κατάσταση και λογική τιμή), όπως επίσης κι εξοπλισμό. (1,87m ,76kg, μπλε μάτια... :p )

Dodok edessa
21/07/2007, 20:40
ολα εχουνε την ιδια φιλοσοφια ...δεν μας ειπες ομωε για τι χρηση το θες ...πιστα η εντουρο ..?
αν ειναι για πιστα εγω θα διαλεγα το ΚΧ..ειναι ενα κλικ μπροστα που εμεις ως ερασιτεχνες δυσκολα μπορουμε να καταλαβουμε .. :wave2:

marios8
21/07/2007, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
δεν μας ειπες ομωε για τι χρηση το θες ...πιστα η εντουρο ..?


Kανένα απο τα παραπάνω δεν κάνει για enduro .
Μόνο για μοτοκρος. :beer: :wave2:

nikos force
21/07/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kανένα απο τα παραπάνω δεν κάνει για enduro .
Μόνο για μοτοκρος. :beer: :wave2: thelisi na yparxei kai ola ginontai:)

AFTER
21/07/2007, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
thelisi na yparxei kai ola ginontai:)


Bασικα και τα καθαροαιμα enduro, motocross ειναι με φωτα

Εγω θα σου ελεγα αν θες εντουρο, να πηγαινες σε KLX 650E, την εντουραδικη εκδοση

Dodok edessa
21/07/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kανένα απο τα παραπάνω δεν κάνει για enduro .
Μόνο για μοτοκρος. :beer: :wave2:


αυτο ειναι το αυτονοητο...ομως το 80% το αγοραζει για χρηση εντουρο:D

ktmakis
21/07/2007, 22:18
Για τι κυβισμό μιλάς? Τετράχρονα ή δίχρονα ??

Μπές και dirtrider.net να διαβάσεις διάφορα

Αν δεν είναι από ανακατασκευή υπολόγισε 700 ευρά περίπου για πιστόνι μπιέλα και άλλα 100 για στρόφαλο περίπου. (Αν είναι 2χρονο)

marios8
21/07/2007, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Τετράχρονα ή δίχρονα ??



Ρε παίδες αφού το παιδί σας λέει για 2χρονα :wave2:

Atsatsos
22/07/2007, 00:40
Dodok:
Άκουσα για συχνά προβλήματα στις ηλεκτρονικές. Αληθεύει;
To μηχανάκι θα είναι για χαβαλέ. Σπάνια πίστα επειδή δεν έχω τρέϊλερ.
Και το μηχανάκι δε θα είναι Σαλόνικα αλλά χαλκιδική. Γιαυτό σκέφτομαι αν το KX βγάζει προβλήματα να το αφήσω

marios8 & nikos force:
Σωστοί και οι 2 :rolleyes:

AFTER:
Φίλε μετά, δεν είναι μόνο μια μπαταρία και τα φώτα.
Και το θέμα είναι οτι δε θέλω enduro. Thanks though :a013:

ktmakis:
250cc
Αν χρειάζεται. Τόσο χάλια λες να είναι;!;!
Θα φροντίσω να είναι απο ανακατασκευή.

marios8:
;)

marios8
22/07/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis


Αν δεν είναι από ανακατασκευή υπολόγισε 700 ευρά περίπου για πιστόνι μπιέλα και άλλα 100 για στρόφαλο περίπου. (Αν είναι 2χρονο)

Tα παραλές λίγο. Δεν ξέρω ακριβώς πόσα (ποτέ δεν είχα δικό μου 2χρονο) αλλα τα παραπάνω φαίνονται υπερβολικά.
Αν ήταν 4τραχρονο δηλαδή θα πούλαγε το σπίτι του? :lol: :beer: :beer: :wave2:

marios8
22/07/2007, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Bασικα και τα καθαροαιμα enduro, motocross ειναι με φωτα

Εγω θα σου ελεγα αν θες εντουρο, να πηγαινες σε KLX 650E, την εντουραδικη εκδοση


Η διαφορές enduro με motocross είναι πολλές.
Απο το σετάρισμα των αναρτήσεων έως το πώς δείνει τις ροπές το μοτέρ.
Τωρα για το ΚLX 650 Ε τί το ανέφερες? Θές να τον πάρεις στο λαιμό σου? :p
Για να κάνεις enduro (για το motocross δεν τίθεται θέμα) θα πρέπει η μηχανή να μην ξεπερνάει τα 120 κιλά. Βεβαια κανένας δεν απαγορεύει στον οποιοδήποτε να κάνει με ότι γουστάρει (αυτό για να μήν πεταχτούν οι γνωστοί αγνωστοι :lol: ) αλλα θα το δείς και μόνος σου με τον χρόνο , οτι έτσι είναι. :beer: :beer: :wave2:

nikos force
22/07/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Για τι κυβισμό μιλάς? Τετράχρονα ή δίχρονα ??

Μπές και dirtrider.net να διαβάσεις διάφορα

Αν δεν είναι από ανακατασκευή υπολόγισε 700 ευρά περίπου για πιστόνι μπιέλα και άλλα 100 για στρόφαλο περίπου. (Αν είναι 2χρονο) kx 2003 : kylindros 550 euro ,pistoni me elathria 70eyro ,strofalompiela 200euro...prin ena mina ta plirwsa

marios8
22/07/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
kx 2003 : kylindros 550 euro ,pistoni me elathria 70eyro ,strofalompiela 200euro...prin ena mina ta plirwsa

Αν χρειάζεται και κυλινδρο αστο καλύτερα.
Το να αλλάξεις πιστόνι ελατηρια είναι κάτι που το περιμένεις. :wave2:

OldMan
23/07/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Bασικα και τα καθαροαιμα enduro, motocross ειναι με φωτα
Σοβαρά κύριε Καβούρη ??? :look:

marios8
23/07/2007, 15:11
Ωχ ο γνωστός άγνωστος :lol: :rotflmao: :lol:


:beer: :beer: :wave2:

STOYBI
23/07/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Είμαι έτοιμος (εντός 1 μήνα) να πάρω ένα μεταχειρισμένο MotoCross από Γερμανία μεριά. Έχω άνθρωπο κι επίσης έχω βρει κάποια καλά κομμάτια. Μιλάμε πάντα για τα 4 γιαπωνέζικα. (CR, YZ, RM, KX), και χρονολογίας '99 - '01. Αυτά που έχω βάλει στο μάτι είναι από πλήρη ανακατασκευή (καλό αυτό) και σε καλή κατάσταση.

Τώρα ζητώ τη γνώμη των χωμάτινων του φόρουμ. Τα + & - του καθενός. Και οποιεσδήποτε άλλες γνώμες-συμβουλές δεκτές.

Και βεβαίως πριν κάνω την αγορά από έξω, ρωτώ αν έχει κάποιος κάποιο από αυτά και θέλει να το πουλήσει(εννοείται σε καλή κατάσταση και λογική τιμή), όπως επίσης κι εξοπλισμό. (1,87m ,76kg, μπλε μάτια... :p )

Το CR ανεκαθεν ηταν πιο κοντα στον ερασιτεχνη καθως ηταν το πιο φιλικο απο ολα τα αλλα (ανεξαρτητου χρονολογιας) χωρις ομως να σημαινει οτι μειονεκτει σε αποδοση εναντιον των αλλων !! :D

Μετα καπου στην μεση κοιτας YZ, RM !!

Απο εκει και περα αν εισαι μεγας χερας ... Μονο ΚΧ !!!

Τα κανει ολα αποτομα & ξερα και αγαπας τα εντουρο μηχανακια πιο ευκολα !!! :lol: :lol:

:wave2:

marios8
23/07/2007, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
(1,87m ,76kg, μπλε μάτια... :p )


Eγώ θα σου πρότεινα το YZ για να πηγαίνει και με τα μάτια σου :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

taxydromos
23/07/2007, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Eγώ θα σου πρότεινα το YZ για να πηγαίνει και με τα μάτια σου :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:
και με το μπλε της θαλασσας!:p :rotflmao:

Atsatsos
23/07/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το CR ανεκαθεν ηταν πιο κοντα στον ερασιτεχνη καθως ηταν το πιο φιλικο απο ολα τα αλλα (ανεξαρτητου χρονολογιας) χωρις ομως να σημαινει οτι μειονεκτει σε αποδοση εναντιον των αλλων !! :D

Μετα καπου στην μεση κοιτας YZ, RM !!

Απο εκει και περα αν εισαι μεγας χερας ... Μονο ΚΧ !!!

Τα κανει ολα αποτομα & ξερα και αγαπας τα εντουρο μηχανακια πιο ευκολα !!! :lol: :lol:

:wave2:

Thanks man.

marios8 :
:D :D

taxydromos :
Επειδή είναι μπλε και το YZ ή επειδή θα το πετάξω στη θάλλασα;:confused:
:smilea:

taxydromos
23/07/2007, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Thanks man.

marios8 :
:D :D

taxydromos :
Επειδή είναι μπλε και το YZ ή επειδή θα το πετάξω στη θάλλασα;:confused:
:smilea:

μαλλον το δευτερο....το kx το γουσταρω περισσοτερο..:cool:

Zid
23/07/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
και με το μπλε της θαλασσας!:p :rotflmao: λίγο κρασίιιιιιιι και το αγορι μου........:bawl:

Atsatsos
23/07/2007, 19:16
Καλά, μη κλαις.

STOYBI
23/07/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kανένα απο τα παραπάνω δεν κάνει για enduro .
Μόνο για μοτοκρος. :beer: :wave2:

Πριν το 93-94 στα βουνα εβλεπες και καβαλαγες μονο αυτα και στις βολτες και στους αγωνες , με κορυφαια για εντουρο τα cr ( ειδικα ) & τα ΥΖ ..... :D

marios8
23/07/2007, 22:19
Μιας και φαίνεσαι καλό παιδί να σου πώ λίγο πως έχουν τα πράγματα με τα MX.
Κατ αρχάς αν θές να κάνεις βόλτα στα βουνά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να πάρεις ΜΧ.
Το motocross είναι motocross και το enduro είναι enduro.
Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.
Γενικά το motocross είναι ενας αγώνας τσίτα γύρω γύρω σε μια πίστα και τα ΜΧ μηχανάκια είναι φτιαγμένα να κάνουν αυτό ακριβώς. Κανένας εντουράς δεν μπορεί να φτάσει σε ταχύτητα έναν μοτοκροσα (μιλάμε για ίδιο επίπεδο οδηγών). Βεβαια από την άλλη κανένας μοτοκροσας δεν έχει την τεχνική στα δύσκολα κομμάτια που έχει ο εντουράς.
Στο περσινό erzberg είχε πάρει μέρος και ο Παστράνα. Σε κάποιο σημείο συναντάει τον Να'ι'τ και τον περνάει σαν σταματημένο:uplate: . Και μιλάμε για τον Να'ι'τ όχι κανα τυχαίο. Παρακάτω όμως στα δύσκολα τον ήπιε. :p
Κοίταξα το "προφίλ" σου αλλά δεν έχεις ηλικία. Πάντως αν είσαι πάνω απο 25 δεν νομίζω ότι είναι ότι πιο φρόνιμο να ασχοληθείς με αυτό το είδος.

Και τελος σκέψου οτι για να πάς με ΜΧ μηχανή στο βουνό (ή την πίστα) χρειάζεσαι τρέιλερ . :wave2:

STOYBI
23/07/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μιας και φαίνεσαι καλό παιδί να σου πώ λίγο πως έχουν τα πράγματα με τα MX.
Κατ αρχάς αν θές να κάνεις βόλτα στα βουνά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να πάρεις ΜΧ.
Το motocross είναι motocross και το enduro είναι enduro.
Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.
Γενικά το motocross είναι ενας αγώνας τσίτα γύρω γύρω σε μια πίστα και τα ΜΧ μηχανάκια είναι φτιαγμένα να κάνουν αυτό ακριβώς. Κανένας εντουράς δεν μπορεί να φτάσει σε ταχύτητα έναν μοτοκροσα (μιλάμε για ίδιο επίπεδο οδηγών). Βεβαια από την άλλη κανένας μοτοκροσας δεν έχει την τεχνική στα δύσκολα κομμάτια που έχει ο εντουράς.
Στο περσινό erzberg είχε πάρει μέρος και ο Παστράνα. Σε κάποιο σημείο συναντάει τον Να'ι'τ και τον περνάει σαν σταματημένο:uplate: . Και μιλάμε για τον Να'ι'τ όχι κανα τυχαίο. Παρακάτω όμως στα δύσκολα τον ήπιε. :p
Κοίταξα το "προφίλ" σου αλλά δεν έχεις ηλικία. Πάντως αν είσαι πάνω απο 25 δεν νομίζω ότι είναι ότι πιο φρόνιμο να ασχοληθείς με αυτό το είδος.

Και τελος σκέψου οτι για να πάς με ΜΧ μηχανή στο βουνό (ή την πίστα) χρειάζεσαι τρέιλερ . :wave2:

α) Βρε μαριε αν θελει ο ανθρωπος μοτο κροςς τι σημασια εχει η ηλικια ??? Ξεχνας μηπως ποσο χρονων ειναι ο καλλυτερος μοτοκροσας στην Ελλαδα αυτη την στιγμη ???

β) Τα αποτελεσματα των αγωνων σκραμπλ μπορουν να σου δωσουν μια εικονα για αυτο που λες... Προσοχη ομως .. Θα στεναχωρηθεις ( ειδικα στα καθαρα εντουραδικα σκραμπλ ..)

γ) τρειλερ χρειαζονται ολα τα " καθαρα "μηχανακια... :D

:wave2:

marios8
23/07/2007, 23:11
Κωστα εδω το επίπεδο είναι πολύ χαμηλο και γι αυτό βλέπεις με ecxf 250 να κερδίζουν την γενική :eyepop:

Κρίνε απο το εξωτερικό :beer: :beer: :wave2:

STOYBI
23/07/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Κωστα εδω το επίπεδο είναι πολύ χαμηλο και γι αυτό βλέπεις με ecxf 250 να κερδίζουν την γενική :eyepop:

Κρίνε απο το εξωτερικό :beer: :beer: :wave2:

Δεν μπορεις να φανταστεις τι τρομερο μηχανακι ειναι το exc 250 f !!

:beer: :beer:

:wave2:

marios8
23/07/2007, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν μπορεις να φανταστεις τι τρομερο μηχανακι ειναι το exc 250 f !!



Θα είναι το επόμενο μου και ελπίζω σύντομα :D :D :D

STOYBI
23/07/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Θα είναι το επόμενο μου και ελπίζω σύντομα :D :D :D

Σωστη κινηση !!!!!!!!!!!!!! :a013: :a013: :a013:

Atsatsos
23/07/2007, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μιας και φαίνεσαι καλό παιδί να σου πώ λίγο πως έχουν τα πράγματα με τα MX.
Κατ αρχάς αν θές να κάνεις βόλτα στα βουνά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να πάρεις ΜΧ.
Το motocross είναι motocross και το enduro είναι enduro.
Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.
Γενικά το motocross είναι ενας αγώνας τσίτα γύρω γύρω σε μια πίστα και τα ΜΧ μηχανάκια είναι φτιαγμένα να κάνουν αυτό ακριβώς. Κανένας εντουράς δεν μπορεί να φτάσει σε ταχύτητα έναν μοτοκροσα (μιλάμε για ίδιο επίπεδο οδηγών). Βεβαια από την άλλη κανένας μοτοκροσας δεν έχει την τεχνική στα δύσκολα κομμάτια που έχει ο εντουράς.
Στο περσινό erzberg είχε πάρει μέρος και ο Παστράνα. Σε κάποιο σημείο συναντάει τον Να'ι'τ και τον περνάει σαν σταματημένο:uplate: . Και μιλάμε για τον Να'ι'τ όχι κανα τυχαίο. Παρακάτω όμως στα δύσκολα τον ήπιε. :p
Κοίταξα το "προφίλ" σου αλλά δεν έχεις ηλικία. Πάντως αν είσαι πάνω απο 25 δεν νομίζω ότι είναι ότι πιο φρόνιμο να ασχοληθείς με αυτό το είδος.

Και τελος σκέψου οτι για να πάς με ΜΧ μηχανή στο βουνό (ή την πίστα) χρειάζεσαι τρέιλερ . :wave2:

23 είμαι φίλε και επειδή η μηχανή δε θα είναι σαλόνικα αλλά χαλκιδική, το σπίτι μου είναι 20μέτρα από το βουνο.
Και δεν το πάω για πρωταθλητισμό το πράμα...
Θέλω κάτι φθηνό(συντήριση και αγορά), ελαφρύ, 2χρονο, και να μην έχει τέλη κυκλοφορίας και μ@λ@κ!ες

nikos force
24/07/2007, 07:26
pantws kai egw pisteyw oti ta enduro mixanakia einai pio eykola gia arxario apo ta mx...alla ta mx einai ka@la...

marios8
24/07/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
pantws kai egw pisteyw oti ta enduro mixanakia einai pio eykola gia arxario apo ta mx...alla ta mx einai ka@la...

Δεν εχει να κάνει πιο εύκολο ή πιο δύσκολο.
Είναι ΑΛΛΟ το ένα και ΑΛΛΟ το άλλο .
Οσο για την κ@υλα που λές, θα ήθελα να δώ οταν θα είσαι στο τρελό το ανηφόρι που το ΜΧ δεν ανεβαίνει και ο αλλος με το enduro πάει για πλάκα ποσο κ@υλα θα έχει. :beer: :wave2:

taxydromos
24/07/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
λίγο κρασίιιιιιιι και το αγορι μου........:bawl:

:a9: :a9:


ρε συ marie που θα τις βρει τις ανηφοριες στη χαλκιδικη?????
να διασκεδασει θελει ο φιλος και το mx θα το χαρει πανταχοθεν σε μια ακτινα 50km απο το σπιτι του.. :cool:


97443

OldMan
24/07/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
που θα τις βρει τις ανηφοριες στη χαλκιδικη?????
Κάτι υπάρχει ... :wave2:

(ας έρθει στο Moto Rally τον Σεπτέμβρη και όλο και καμιά ανηφορίτσα θα βρούμε...) :beer:

nikos force
24/07/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Δεν εχει να κάνει πιο εύκολο ή πιο δύσκολο.
Είναι ΑΛΛΟ το ένα και ΑΛΛΟ το άλλο .
Οσο για την κ@υλα που λές, θα ήθελα να δώ οταν θα είσαι στο τρελό το ανηφόρι που το ΜΧ δεν ανεβαίνει και ο αλλος με το enduro πάει για πλάκα ποσο κ@υλα θα έχει. :beer: :wave2: einai fun katastaseis...apla o filos me to enduro isws na perimenei ligo parapanw...kai ksana...OLA GINONTAI...:D

marios8
24/07/2007, 14:54
taxydromos: Που χαθηκες εσυ ρε παιδί?:beer:


OldMan: Μόνο εσύ (μαλλον :look: ) με καταλαβαίνεις. :beer: :wave2:


nikos force : Σιγουρα όλα γίνονται :D


:beer: :beer: :wave2:

taxydromos
24/07/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
taxydromos: Που χαθηκες εσυ ρε παιδί?:beer:

κρητη μερια..

θα παμε κανα γυρο(χωμα) μολις περασει ο καυσωνας?

αντε γιατι ο αλλος με το 'μπλε' αλυσιδοδεθηκε..

Atsatsos
24/07/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
:a9: :a9:


ρε συ marie που θα τις βρει τις ανηφοριες στη χαλκιδικη?????
να διασκεδασει θελει ο φιλος και το mx θα το χαρει πανταχοθεν σε μια ακτινα 50km απο το σπιτι του.. :cool:

Ταχυδρόμε, με πιάνεις ρε φίλε!!!

Αλλά ρε παιδιά γιατί να κολλήσει το MX (250cc) σε ανηφόρα;

marios8
24/07/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos


θα παμε κανα γυρο(χωμα) μολις περασει ο καυσωνας?

.[/SIZE]


Kαι γυρο και κεμπάπ και ότι θές αρκει να δροσίσει. :lol:



Atsatsos: Μην το παιρνεις της μετρητής . Οταν λέω οτι δεν θα ανέβει την ανηφόρα εννοώ ΤΗΝ :eyepop: ανηφόρα. Μην τρελαθούμε και τελειως.
Απλός η ανάρτηση του ΜΧ δεν είναι φτιαγμένη να περνάει δυσκολίες αλλα να τρέχει στην πίστα.
Ετσι και το μοτέρ δίνει τις ροπές (κλωτσιές ) με τέτοιο τρόπο που δεν βοηθάει για χρίση εντούρο.
Αν κάποιος σου το χάριζε δεν θα το συζητούσα καθόλου.
Δεν βλέπω όμως τον λόγο να πάρεις ΜΧ χωρις να θές να μπαίνεις σε πίστα.
Κάτι ελαφρύ, 2χρονο , φιλικό (που λέει ο λόγος :cool: ) είναι το exc 200 της ΚΤΜ. Στα 2χρονα 250 στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι αυτοί (έως πολύ ελάχιστοι :a13: ) που μπορούν να πάρουν το 100% της μηχανής.

Βασικά δεν υπάρχει θέμα συζητησης ή αντιπαράθεσης απλώς κρατάω το θρεντ "ζωντανό" γιατί είναι ευκαιρία να μιλήσουμε για ΜΧ και εντούρο.:wacko:


και για να νευριάσω λιγο τον stoob :a01: :a01:




:beer: :beer: :wave2:

marios8
24/07/2007, 18:20
OldMan δωσε μας τα φώτα σου.

Ομοιότητες και διαφορές σε ΜΧ-Enduro.

:beer: :beer: :wave2:

Atsatsos
24/07/2007, 18:37
Παίδες έχω, δυστυχώς ή ευτυχώς, καταλήξει στο ΜΧ. Πολύ ευχαρίστως να συνεχίσει η συζήτηση για ΜΧ-enduro.

STOYBI
24/07/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kαι γυρο και κεμπάπ και ότι θές αρκει να δροσίσει. :lol:



και για να νευριάσω λιγο τον stoob :a01: :a01:




:beer: :beer: :wave2:

Γεια σου βρε Μαριε...... :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:


:wave2:

STOYBI
24/07/2007, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
OldMan δωσε μας τα φώτα σου.

Ομοιότητες και διαφορές σε ΜΧ-Enduro.

:beer: :wave2:

Ζητας απο ανθρωπο που εχει το 2ο ποιο ξερο exc που βγηκε στην ιστορια να σου πει την γνωμη του ????? :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:
:wave2:

STOYBI
24/07/2007, 19:49
.

taxydromos
24/07/2007, 20:50
οι διαφορα του mx με το enduro εν ολιγη βρισκεται στην απουσια ροπης χαμηλα,στην κλιμακωση των σχεσεων,στο υψος,στη σελα,στο σεταρισμα των αναρτησεων,στη γεωμετρια,στο βαρος,στον ον-οφ συμπλεκτη και στην τιμη..αυτα.....ας συμπληρωσουν οι πιο ειδικοι..:wave2:

Atsatsos
25/07/2007, 00:24
Παιδιά σας αποκαλύπτω τα 2 μοντέλα στα οποία είμαι ανάμεσα.
(μέχρι να έρθει η στιγμή μπορεί να βρω κιάλλα. Θα τα στείλω κι αυτά)

Suzuki RM 250 μοντ. '00
Από 900e επισκευή!!! Έχει και απόδειξη.
http://www.mobile.de/SIDvykse97WlVdKDOGceHYw6w-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11LsearchPublicJ1185318198A1LsearchPublicD1300IMotorbikeW-t-vctpLtt~BmPA1A1B20A9%81d-t-vCCCaPRQuRDSeUnVb_X_Y_x_yccrdsO~BSRA6C250C105H20000000BGND2005DKRADA0HinPublicA2A0A0A0C126D2000A0/cgi-bin/da.pl?bereich=krad&sr_qual=GN&top=9&id=11111111258895243&

Honda cr 250 μοντ. '99
Ο τύπος λέει οτι είναι ΑΡΙΣΤΟ!!!
http://www.mobile.de/SIDbV4nA6LWhpxbIrPw.PL08A-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11LsearchPublicJ1185318198A1LsearchPublicD1300IMotorbikeW-t-vctpLtt~BmPA1A1B20A5%81d-t-vCCCaPRQuRDSeUnVb_X_Y_x_yccrdsO~BSRA6C250C105H20000000BGND1999DKRADA0HinPublicA2A0A0A0C126D1999A0/cgi-bin/da.pl?bereich=krad&sr_qual=GN&top=2&id=11111111268361081&

Το CR είναι πολύ πιο όμορφο αλλά πιο παλιό και στο RM δε ρίχνω φράγκο.

OldMan
25/07/2007, 13:27
Πάρε το RM !!!

Και τα δυο κάνουν την ίδια δουλειά, αλλά το CR δίνει περισσότερο την "αίσθηση" του MX, οπότε θα το βρίζεις πιο πολύ !!! :wave2:

Zid
25/07/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
οι διαφορα του mx με το enduro εν ολιγη βρισκεται στην απουσια ροπης χαμηλα,στην κλιμακωση των σχεσεων,στο υψος,στη σελα,στο σεταρισμα των αναρτησεων,στη γεωμετρια,στο βαρος,στον ον-οφ συμπλεκτη και στην τιμη..αυτα.....ας συμπληρωσουν οι πιο ειδικοι..:wave2:
και στα φώτα :p

marios8
25/07/2007, 19:12
Λοιπόν κάθεσαι και συζητάς ένα θέμα για το πώς ζευγαρώνουν τα χρυσόψαρα και ξαφνικά τσούπ ο
OldMan σαν τον φαντομά θα σου πεί την αποψή του.
Κάθεσαι και συζητάς για enduro και του ζητάς τα φώτα του. Άκρα του τάφου σιωπή.
Μουλαρώνει και δεν βγάζει άχνα. Ρε τον παρακαλάμε. Τιποτα αυτός . Βράχος.:lol: :rotflmao: :lol:

Τουλάχιστον θα μας πείς εσύ Stoob ποιός έχει το 1ο ποιο ξερο exc που βγηκε στην ιστορια ?

:beer: :beer: :beer: :wave2:

marmel.gr
25/07/2007, 19:18
παρε οτι θες. μακρια ααπο ΚΧ.....:sun:

STOYBI
26/07/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8

Τουλάχιστον θα μας πείς εσύ Stoob ποιός έχει το 1ο ποιο ξερο exc που βγηκε στην ιστορια ?

:beer: :beer: :beer: :wave2: [/B]

Ποιος το εχει ... Ξερω αρκετους.. :D

Ποιο ειναι να σου απαντησω ευχαριστως... :D

exc 520 01-02 :smilea:

:wave2:

OldMan
26/07/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Λοιπόν κάθεσαι και συζητάς ένα θέμα για το πώς ζευγαρώνουν τα χρυσόψαρα και ξαφνικά τσούπ ο OldMan σαν τον φαντομά θα σου πεί την αποψή του.
Κάθεσαι και συζητάς για enduro και του ζητάς τα φώτα του. Άκρα του τάφου σιωπή.
Μουλαρώνει και δεν βγάζει άχνα. Ρε τον παρακαλάμε. Τιποτα αυτός . Βράχος.:lol: :rotflmao: :lol:
Τι θέλετε καλέ ???:look:

Ο άνθρωπος ρωτάει για ΜΧ - του λέμε ότι δεν κάνει για την δουλειά που το θέλει - αυτός επιμένει στο ΜΧ - του απαντάμε ποιο να πάρει - λήξις ...!!!

(άμα αρχίσουμε ανατριχιαστικούς παραλογισμούς για το τι είναι enduro και τι όχι, την κάτσαμε την βάρκα...):beer:


Υ.Γ.
Κώστα, το 520 του '02 το κράτησα λιγότερο από 5 μήνες (σύνολο 6-7 βόλτες σε ρυθμό συνοδείας νύφης στην εκκλησία ...:winka: ).

Μακριά από μας, Παναγίτσα μου... :eek:

taxydromos
26/07/2007, 17:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]Κώστα, το 520 του '02 το κράτησα λιγότερο από 5 μήνες (σύνολο 6-7 βόλτες σε ρυθμό συνοδείας νύφης στην εκκλησία ...:winka: ).


..ξεραθηκα στο γελιο!!


.......................................:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: .......................................................

STOYBI
26/07/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos



..ξεραθηκα στο γελιο!!


.......................................:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ....................................................... [/B]


Γιατι ??? :confused:

taxydromos
26/07/2007, 18:47
για την παρομοιωση του ολντ..
συνοδευω την νυφη στην εκκλησια=σερνομαι με το μοτο μου
:lol:

Atsatsos
28/07/2007, 21:32
Παιδιά πολύ καλή η κουβέντα, κι ας συνεχίσει, αλλά θα σας απογοητεύσω λέγοντας οτι βρήκα άλλη μοτο (με πινακίδες, δε λέω ποιά γιατί θα φάω ξύλο). Πολύ καλά ευκαιρία. Πολλά έξτρα, πολύ καλή τιμή.

STOYBI
30/07/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Παιδιά πολύ καλή η κουβέντα, κι ας συνεχίσει, αλλά θα σας απογοητεύσω λέγοντας οτι βρήκα άλλη μοτο (με πινακίδες, δε λέω ποιά γιατί θα φάω ξύλο). Πολύ καλά ευκαιρία. Πολλά έξτρα, πολύ καλή τιμή.


Τι ευκαιρεια ???? :eek: :eek:

Βρε φιλε και τσαμπα να στην εδιναν γιατι μας την σπας ετσι ???? :mad:

:rotflmao: :rotflmao:

Καλοριζικο !!! :beer: :beer:

:wave2:

marios8
30/07/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Παιδιά πολύ καλή η κουβέντα, κι ας συνεχίσει, αλλά θα σας απογοητεύσω λέγοντας οτι βρήκα άλλη μοτο (με πινακίδες, δε λέω ποιά γιατί θα φάω ξύλο). Πολύ καλά ευκαιρία. Πολλά έξτρα, πολύ καλή τιμή.


Για πές, για πες. Δεν πιστεύω να μας πείς κανα ΧΤ ή Αφρικα και πάνε τόσες θεωρίες τζάμπα :wave2:

Atsatsos
30/07/2007, 20:00
Όχι τζαμπα ρε παιδιά.
Να μαζέψουμε κάνα φράγκο γιατί κι αυτό το μηχανάκι το μισο με δανεικά θα το πάρω και μετά το χειμώνα κάτι θα κάνουμε.
Θέλω να γνωρίσω το χώμα (από τη σέλα, όχι από τον κώλο μου :D )