PDA

View Full Version : ιπποδυναμη..την γραφει καπου?



peris518
21/07/2007, 21:32
καλησπερα σας νεοτατος στην παρεα συγχαρητηρια για το ομορφο site κτλ..
μια ερωτηση ισως χαζη αλλα με καιει..βλεπω σε γερμανικα κυριως site πωλησης μοτο
να γραφουν τα kw η thn ιπποδυναμη,μαλιστα στην εν λογω χωρα υπαρχουν στις ιδιες μηχανες διαφορετικες ιπποδυναμεις,,η ερωτηση ειναι απλη..αν εγω παρω μοτο απο εκει πω θα δω ποση ιπποδυναμη εχει?το γραφει στην αδεια η καπου αλλου?
ευχαριστω,,

xtrm600
21/07/2007, 21:55
http://www.motorcyclespecs.co.za
:smilea: ;)

peris518
22/07/2007, 11:50
λαθος μου δεν το διατυπωσα σωστα μαλλον..αν μου φερει καποιος ενα μοντελο απο γερμανια που παιζει να ειναι κλειστο πως θα σιγουρευτω οτι δεν ειναι..

div400
22/07/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από peris518
λαθος μου δεν το διατυπωσα σωστα μαλλον..αν μου φερει καποιος ενα μοντελο απο γερμανια που παιζει να ειναι κλειστο πως θα σιγουρευτω οτι δεν ειναι..

αυτο φιλε μου διαφέρει απο μοντέλο σε μοντέλο..

αλλα κυριω τα νεότερα ο περιορισμός ης ιπποδύναμης γίνεται με ηλεκρονικά μέσα (βλ. κόφτης ή αναλογα..)

σε παλιότερα με καρμπυρατέρ ο περιορισμός γινόταν με την εισαγωγή μιας ''φλάτζας'' που είτε δεν άφηνε το σλάιντ να ανοίξει πλήρως είτε περιόριζαν τον εισερχομενο αέρα...

να ξέρεις όπως οτι τα περισσότερα μηχανάκια απο γερμανία και γαλλία θα ειναι κλειστα λόγο της ιδιόμορφης ασφαλιστικής κλίμακας που έχουν οι χώρες αυτές....

peris518
22/07/2007, 21:39
ναι ακριβως αυτο ρωταω..πως θα διαπιστωσω αν ειναι κλειστο η οχι υπαρχει τροπος περαν τις οδηγησης?κατι γραπτο στα συνοδευτικα εγγραφα του οχηματος?