PDA

View Full Version : Μανιτάρια για SV γνώμες φωτό κλπ...



Alki_Viades
12/09/2006, 15:06
Ψαχνοντας στο νετ μανιταρια για το SV 1000 εχω βρει διάφορα απο 60 μέχρι 100?. Το θέμα ειναι έχετε δοκιμάσει εσεις (...πεφτοντας υποθετω :sick: ) κάποια συγκεκριμενα και μεινατε ευχαριστημενοι;

Tropeas
13/09/2006, 15:36
Κάτσε βρε μάστορα μην βιάζεσαι... :lol: :p
πόσοι νομίζεις ότι είμαστε? :rotflmao: 2 πλέον άντε 3 γράφουμε... και νομίζω ότι μόνο εγώ έχω βάλει μανιτάρια...

Λοιπόν εγώ έχω βάλει Valter moto, καθονται μια χαρά κοστίζουν γύρω στα 90? αλλά δεν σώζουν φέρινκ ...
η βασική τους δουλιά είναι για το πλαίσιο...
αντε σε μια χαλαρή πτώση να σου κρατήσουν ασπαστο αλλά στραβωμένο ποδόφρενο ή λεβιέ συμπλέκτη και μανέτες, (που ερίναι τα πρώτα που βρίσκουν), τα φλας δεν την γλυτώνουν ούτε και η γρατζουνιά στο φέρινκ... (για να σπάσει θέλει ζόρικη πτώση...) αυτά....

Τώρα εχω δει μέσω eBay κάτι γαιδούρια που είναι 2 φορές στο μήκος απο τα δικά μου... δεν ξέρω ... σκέφτομαι να τα πάρω να τα δοκιμάσω και αυτά ... θα δούμε...

Πάντως γενικά ότι θέλεις σφύρα το εδώ μπας και πάρουμε και τίποτα παρέα, αν διαβάσεις υπάρχουν πολλά για να βάλεις μιας και είναι καινούριο... ;)

Alki_Viades
13/09/2006, 16:57
Τα πιο γαιδουρια που εχω βρει και σωζουν και το φερινγκ πρεπει να ειναι αυτα:

http://www.motosliders.com/SV1000_MS-1.html

Βεβαια ειναι τοσο τερατα, που χωρις το εξτρα πλαινο φερινγκ που εχει η φωτο μαλλον θα εξεχουν σαν ...κερατα (κανει και ριμα :D )

Κι αυτα καλα φαινονται:
http://www.1tail.com/sa/cart/detail.asp?pg={0EBB5970-34E8-4800-9A27-9C15874A401F}

Η μ@λ@κια ειναι πως γενικα δεν γραφουν ακριβεις διαστασεις οποτε δεν μπορεις να υπολογισεις ποσο εξεχουν.

Ασε που οι μισοι λενε τα αλουμινιου ειναι καλυτερα κι αλλοι μισοι τα ναιλον...

Υ.Γ. Λες να τα παρουμε μαζι, ν'αρχισουν ...ομαδικες αγορες για τα SV? :lol: :lol: :lol:

as_pino
13/09/2006, 22:53
http://www.rg-racing.com//showproducts/Crash_Protectors/Suzuki_Crash_Protectors/SV1000_Crash_Protectors.aspx

Tropeas
14/09/2006, 00:01
Μην προτιμήσεις αυτά ποιο πιάνουν σε δυο σημεία, και σίγουρα όχι universal...

Τα αλουμινίου προστατεύουν καλύτερα στην πτώση πολλών χιλιομέτρων ,
μιας και τρώγονται πιο αργά και δεν αφήνουν το μηχανάκι να γυρνάει σβούρες μετά το πρώτο πάτημά τους...
ενώ τα καουτσούκ προστατεύουν καλύτερα στην πτώση λίγων (<120),
και είναι πιο ελαστικά μην κάνοντας περαιτέρω ζημιές... απο μόνα τους ;)

Alki_Viades
14/09/2006, 12:46
Αυτα που πιανουν σε δυο σημεια δεν θα ζοριζουν λιγοτερο το πλαισιο αφου η δυναμη που ασκειται πανω τους σε πτωση θα μοιραζεται σε 2 σημεια στο πλαισιο αντι για ενα; Π.χ. αυτα που προτεινε ο as_pino φαινονται καλα.... :confused:

--->div400: συγκεντρωτικα, ψαχνομαι για:
- μανιταρια, ισως και για το ψαλιδι
- bagster, γιατι το τεποζιτο σιγουρα θα γρατζουνιστει και για να μπει tank bag
- tank bag
- σαμαρια αφου βαλιτσες αποκλειονται(?)
- οπωσδηποτε την πιο ψηλη ζελατινα που υπαρχει, με την μαμισια ο αερας μου πεφτει κατευθειαν στην καρωτιδα, η κατασταση μετα τα 120 μιλαμε δεν παλευεται! :bigcry:
- το πιο μικρο (οταν διπλωθει) αδιαβροχο τιου κοσμου!
- φλασακια, τα μαμισια ειναι τεραστια, ο gian_nykt ειχα δει εχει κατι πολυ ωραια αλλα πανε οι φωτο...
- επισης το stand ειναι οριακα μακρυ, φοβαμαι πως ακομα και με ενα γερο αερα μπορει να πεσει η μηχανη, η να τσουλησει αν ειναι σε ανηφορα. Διαβασα καπου πως του 650 ειναι πιο κοντο
- Yoshimura TRS, ειναι μουρλια, ειναι απιστευτες, ειναι must!

gcrook
24/09/2006, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
http://www.rg-racing.com//showproducts/Crash_Protectors/Suzuki_Crash_Protectors/SV1000_Crash_Protectors.aspx

Ακριβως αυτα εβαλα και γω.
Τα εσκασα κανονικοτατα αλλα το οπτικο και μονο αποτελεσμα με ικανοποιησε.

Πολυ καλη ποιοτητα (αεροπορικο αλουμινιο που καταργει τις υπαρχουσες βασεις που δενουν τον κινητηρα στο πλαισιο) .
Φαινονται πολυ ανθεκτικα επισης και δενουν αψογα στο μηχανακι χωρις πατεντες και ειναι μελετημενα γι'αυτο.

Μεχρι και ποσο να σφιξεις λεει στο μανιουαλ που σου δινουνε.

Προεξεχουν καπως αλλα δεν ενοχλουν καθολου.
Σκαστα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο Αλκη.

Alki_Viades
25/09/2006, 12:23
Λοιπον πανω που ειχα σχεδον καταληξει στα RG προσεξα πως λογω της βασης που εχουν, οταν σηκωνω το ποδι απο το εδαφος για να πατησω στο μαρσπιε θα βρισκει στο μανιταρι!

Ενω με αυτα που πιάνουν σε αυτη τη βαση: http://www.whaccessories.com/GSGProtectorSV1000.jpg δεν θα εχω προβλημα....

--->Tropeas: σαν υλικο αυτο που παιζει πολυ ειναι πλαστικο εξωτερικα με κορμο αλουμινιου για πρισσοτερη αντοχη

Ασχετο: παντως η σελα ειναι ανατομικη αλλα σκληρη, τα χτεσινα 500χλμ αποδειχθηκαν επωδυνα για τα ευγενη μαλακα μου μορια... :uplate:

alexioannides
07/10/2006, 10:21
egw exw balei ta valter moto! kapou 70 eurw prepei na ta phra apo thn a8hna alla mono mia fora xreiastika kai auto apla gia ena elafri akoumphma alla pisteuw oti ta lefta tous ta exou bgalei mono kai mono apo to gegonos pou sas anefera!

Aggelos_SV
07/10/2006, 15:28
Μονο εγω δηλαδη τα εσκασα στον Σφακιανακη και πηρα μανιταρια της Suzuki?Οπτικα ειναι ομορφα,αποτελεσματικα?...δεν ξερω.Παντως ειναι ακριβα,150 ευρα τα ειχα παρει πριν 1,5 χρονο.Σε ενα τευχος του ΜΟΤΟ ειχα δει οτι βγαινουν και κατι παρομοια ,μαρκα LSL αν θυμαμαι σωστα, τα οποια ειναι αρκετα φτηνοτερα
.......
Τα βρηκα εδω (http://www.spieglerusa.com/cfm/FrameSliders.cfm) και τελικα ειναι ιδια με τα original suzuki που εχω εγω,απλα αλλαζει το logo της εταιριας.....στα @@ μας

Alki_Viades
09/10/2006, 22:52
Ο σφακιανακης μπορει τα βαλει εκει που ξερει τα μανιταρια που βγαζει η yoshimura. Οταν ρωτησα μου ειπαν 150? και τα βρισκω 56? στο δικτυο με μεταφορικα.....

Aggelos_SV
15/10/2006, 06:59
Τελικα τα μανιταρια της suzuki δουλευουν πολυ καλα,μετα απο αυτο το διαπιστωσα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29714) .Το αριστερο μανιταρι εξαϋλωθηκε,το ρεζερβουαρ δεν ακουμπησε στην ασφαλτο ,το ψυγειο σωθηκε ,απο την αριστερη μερια μονο,στην δεξια πρεπει να εγινε η συγκρουση με την κνημη:sad: :sad:

Xarilaos
21/02/2007, 00:31
eo yparxei kaneis pou na exei to sv650s meta to 2003 me manitaria?an nai valte mia photo na dw pws einai gt prospa8o na dialexo sxedio.

alexioannides
21/02/2007, 06:37
nomizw fainonte ligo e? kalhmera


78803

Xarilaos
21/02/2007, 10:37
kalimera kalimera!nai kati tetoia skeftomoun i ta alla tis LSL pou moiazoun ligo me ayta.danke

Aggelos_SV
21/02/2007, 18:39
Τα LSL παρε,ειναι ιδια με τα original SUZUKI αλλα πολυ φτηνοτερα.Και δεν παινουν κατευθειαν πανω στο πλαισιο αλλα εχουν ανταπτορες που μεσολαβουν ,και σε μι πιθανη πτωση δεν εχεις κινδυνο να στραβωσει κατι (εκτος απο τα μανιταρια)

Xarilaos
21/02/2007, 21:41
malista aggele nmz ayta 8a protimiso.kati allo,exo akousei,oti an pesei i mixani kai xtipisei to mushroom pou8ena se kana e3ogkoma tou dromou,ypaxei periptosi na sikw8ei na ferei tpt toympes kai na g@mi8ei to sympan.pezei kati tetoio?

kostom
21/02/2007, 22:09
Όχι ρε παιδιά,
Τα LSL είναι όμορφα, και πάνω σε SV τα έχω δεί αλλά δεν
έχω φωτό τώρα... Είναι περίπου όπως σε εμένα....


78851

Aggelos_SV
22/02/2007, 22:55
:confused: :confused: Eλα ντε?!?!?!!?:confused: :confused:

Ρε συ Ιωαννιδη θα με αναγκασεις να βαλω φωτογραφια απο τα μανιταρια μου.Αυριο που θα χει φως....Ακου εκει δεν ταιριαζουν (αισθητικα)τα μανιταρια
Ειδικα στο SV κολλανε παρα πολυ,περισσοτερο απ'το ΤL του Kostom( τσιμα τσιμα μπαινουν ε?),ειδικα σε μπλε χρωμα (εγω μπλε εχω)

alexioannides
22/02/2007, 23:10
ayta einai pio sobara manhtaria....


78930

dimval
18/04/2007, 19:29
parigeila ta manitaria tis lsl apo to warm up. kostizoun gyrw sta 80, vgainoun se diafora xrwmata kai de moiazoun me skoupoksila. molis ta foresw 8a sas metaferw entypwseis!

SeNNinhA
18/04/2007, 20:45
Καλό είναι τα μανιτάρια να μην πιάνουν κατευθείαν πάνω στο πλαίσιο για να μην μεταφέρουν τις δυνάμης κρούσης πάνωω σε αυτό σημειακά και του προκαλούν πρόβλημα.

Καλύτερη συμπεριφορά έχουν όσα πιάνουν πάνω σε δευτερεύουσα βάση είτε σχήματος γάμμα είτε άλλη όπως αυτά που προτείνατε πιο πάνω. Στην πτώση θα στραβώσει η βάση και η βίδα από το μανιτάρι και θα την σκαπουλάρει το πλαίσιο.

Καλό ειναι για περιορισμό των ζημιών να μπαίνουν μαντάρια και στους άξονες ψαλιδιού και πηρουνιού.


84799

Aggelos_SV
18/04/2007, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Καλό ειναι για περιορισμό των ζημιών να μπαίνουν μαντάρια και στους άξονες ψαλιδιού και πηρουνιού.

+1821 :a18:

Alki_Viades
18/04/2007, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Καλό είναι τα μανιτάρια να μην πιάνουν κατευθείαν πάνω στο πλαίσιο για να μην μεταφέρουν τις δυνάμης κρούσης πάνωω σε αυτό σημειακά και του προκαλούν πρόβλημα.

Καλύτερη συμπεριφορά έχουν όσα πιάνουν πάνω σε δευτερεύουσα βάση είτε σχήματος γάμμα είτε άλλη όπως αυτά που προτείνατε πιο πάνω. Στην πτώση θα στραβώσει η βάση και η βίδα από το μανιτάρι και θα την σκαπουλάρει το πλαίσιο.


Συμφωνω αλλα θελει προσοχη γιατι η λυση αυτη φερνει τα μανιταρια πολυ κοντα στα γονατα (τα δικα μου γονατα τα χτυπουσαν!) πραγμα επικινδυνο σε μια πτωση.

gcrook
18/04/2007, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Συμφωνω αλλα θελει προσοχη γιατι η λυση αυτη φερνει τα μανιταρια πολυ κοντα στα γονατα (τα δικα μου γονατα τα χτυπουσαν!) πραγμα επικινδυνο σε μια πτωση.

Me too!
Τα συγκεκριμενα της R&G βρισκουν οριακα στο γονατο αν καθεσαι μπροστα.
Στα φρενα επισης μου χτυπουν τα γονατα, παλι βεβαιως αν καθομαι σαν μαλακας καβαλα στο ρεχερβουαρ.

Καλη φαση και για την πιστα αν βρισκουν ειναι σημαδι οτι μαλλον τεμπελιαζω, οποτε τραβιεμαι πιο πισω.:D

dimval
10/05/2007, 23:32
Υστερα από 1,5 μήνα ακόμα περιμένω τα μανιτάρια της LSL. Έχει και άλλος την εντύπωση ότι οι έλληνες έμποροι δεν ενδιαφέρονται να πουλήσουνε?

byron
11/05/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Τι εγινε ρε παιδια, κανενας δεν εχει αποψη;

Τουλαχιστον εχει καποιος εμπειρα απο συγκεκριμενη μαρκα για αλλη μηχανη;

Θεωρειτε πως αυτα που εχουν βασεις κανουν καλυτερη δουλεια;

Αλκη εγώ είχα βάλει R&G τα οποιά ήταν πανάκριβα για το Tuono (160?). Στην τούμπα που έφαγα δούλεψαν καταπληκτικά. Μόνη ζημιά που έπαθε η περιοχή ήταν το στραβωμένο πεντάλ του πίσω φρένου γρατζουνιές στην καρίνα και 2-3 γρατζουνιές σε ένα διακοσμητικό που έχει στο πλάϊ του ψυγείου.

Εγώ θα παραγγείλω τα ίδια πάλι, καθώς έχω δει tuono με μαμά μανιτάρια να γίνεται σώβρακο , καθώς στράβωσε η βάση.

Δες τα εδώ για το SV. (http://www.rg-racing.com//showproducts/Crash_Protectors/Suzuki_Crash_Protectors/SV1000_Crash_Protectors.aspx)

Περιμένω κάποια απάντηση αν μπορώ να πάρω το ένα, και προχωράω στην παραγγελία.

:wave2:


88090

gcrook
11/05/2007, 13:23
Απο το λινκ που εβαλες τα παρηγγειλα.
3 βδομαδες (ψιλοαργησε) , και ηρθε με ταχυδρομειο.
Αντιπροσωπος εδω στην Αθηνα δεν εμαθα ποτε ποιος ειναι.

Alki_Viades
11/05/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Sorry δεν είδα πόσο καθυστερημένα απάντησα... :lol:

Συγκεντρωσουυυυυυυυυυυυυ :P

Ειχα δει τα R&G αλλα εβρισκαν τα γονατα μου οποτε πηρα αυτα:

http://www.motosliders.com/SV1000_MSP-12.html

Γαιδουρια αλλα φαινονται πολυ στιβαρη κατασκευη...

byron
11/05/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αντιπροσωπος εδω στην Αθηνα δεν εμαθα ποτε ποιος ειναι.

μοτομαρκετ :wave2:

SVX
18/09/2008, 22:43
ego τα βγαζω τα μανιταρια και βαζω καγκεληθρες aus Deutchland!!! αμα μαφηνε η γυναικα να το βαψω ασπρο απο βυσσνι...(λεει θα μοιαζει με μπατσομοτο)

div400
18/09/2008, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ego τα βγαζω τα μανιταρια και βαζω καγκεληθρες aus Deutchland!!! αμα μαφηνε η γυναικα να το βαψω ασπρο απο βυσσνι...(λεει θα μοιαζει με μπατσομοτο)


ΚΑΓΚΕΛΑ ΣΤΟ SV?!?!?!?!?!? WTF!!!!!:hypnotize :yuck: :yuck:

SVX
02/11/2008, 16:39
καγκελα ναι...θα ταιριαζει πιο πολυ οταν θα ειναι ασπρο....και μια μικρη μπλε σειρηνα....ισως και μια μετατροπη στην κορνα.... Pull over ... or i 'll T.Y.A.O.:alien:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
18/02/2009, 07:20
Ασεχτο:confused: αλλα εχω μια ιδεα για μανηταρια την οποια θα υλοποιησω.
Επειδη ειμαι αφραγκοs, θα ''φτιαξω'' μανηταρια. Εχω ενα skateboard (ο ανηψιοs μου δηλαδη) και θα χρησιμοποιησω τιs ροδεs για μανηταρια. Εχουν ακριβωs το ιδιο μεγεθοs. Βεβαια ειναι απο κουτσουκ-τεφλον ενω θα επρεπε να ειναι σκετο τεφλον (για να γλιστραει) αλλα αν ειναι να πεσω (χτυπα ξυλο) δεν νομιζω να με σωσουν αυτα:nono:

SeNNinhA
18/02/2009, 08:37
ΜΑλακία θα κάνεις

Οι ρόδες από τα πατίνια μπορεί να είναι από καουτσούκ-τεφλόν αλλά και από τεφλόν να ήταν δεν είναι αυτό το πρόβλημά τους. Το πρόβλημά τους είναι ότι στηρίζονται στα ρουλεμάν ώστε να μπορούν να περιστρέφονται. Αυτή η στήριξη δεν μπορεί να πάρει το βάρος της μηχανής και το επιπλέον ζόρι της κρούσης και απλά θα βγούν από αυτά στην στιγμή αφήνοντας μονο τον άξονά τους για τα περαιτέρω. Έτσι μόνο διακοσμητικό ρόλο θα παίξουν και ότι προστατέψει θα προστατέψει ο άξονας/βίδα. Δεν μου φαίνεται καθόλου καλή ιδέα αυτό.

alexioannides
18/02/2009, 08:56
o kastoria (xrhstos) mallon gia plaka to elege.
kai epeidh ta xeria tou poianoun kai einai kalos mastora de pisteuw na tou ksefeuge tetoia leptomeria... re xrhsto 50 euro exoun dwsta na pane xamo...

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
18/02/2009, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
o kastoria (xrhstos) mallon gia plaka to elege.
kai epeidh ta xeria tou poianoun kai einai kalos mastora de pisteuw na tou ksefeuge tetoia leptomeria... re xrhsto 50 euro exoun dwsta na pane xamo...

50 ευρω??? τρελοs εισια Αλεξ? Μια μερα στιs Σερρεs ειναι βρε!!
Οσο για τα ρουλεμαν που λεει ο SeNNinhA, Εχει απολυτο δικιο αλλα το ειχα σκεφτει χωριs τα ρουλεμανια μεσα.
Ε ρε μια σκεψη- ιδεα-μαλακια ειπα, μην το παιρνεται στα σοβαρα....απ'την αλλη ομωs
:a13:

Locksmith
08/05/2009, 01:53
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ τιμή αρκεί να τον πείσετε να στείλει Ελλάδα!

Ορμάτε..!
http://cgi.ebay.co.uk/Suzuki-SV-1000-S-Crash-Protectors-Genuine-NEW_W0QQitemZ270376349707QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item270376349707&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A6%7C294%3A50

Mr.Arata
08/05/2009, 15:17
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΝ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΡΑΒΩΝΕΙ Η ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΖΗΜΙΕΣ.

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΕΝΤΟ

Locksmith
08/05/2009, 19:06
Καλά ρε φιλαράκι, πρέπει να σου εξηγήσω ότι το μανιτάρι ΠΡΕΠΕΙ μετά από κάποιο σημείο πίεσης, να σπάει ή να στραβώνει; Αν μαγκώσει το μανιτάρι την ώρα που σέρνεται το μηχανάκι απότομα και δεν σπάσει, ξέρεις που θα μεταφερθεί αυτή η ορμή;

<Α. - ΣΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ >
<Β. - ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ >
<Γ. - ΣΤΗ ΣΕΛΑ >
<Δ. - ΣΤΟ "ΤΗΕ ΜΑLL">

:lol: :rotflmao:

Mr.Arata
08/05/2009, 19:43
ΦΙΛΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΦΟΡΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΝΙΤΑΡΙ ΤΟ LLS ΠΟΥ ΔΕΝΕΙ ΣΤΝ ΣΚΕΛΕΤΟ

ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΤΝ ΠΙΣΤΑ ΜΕ 200 km ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΑΝΙΤΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΝ ΤΑΠΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ

ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΖΗΜΙΑ.

ΤΟ ΜΑΝΙΤΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΙΚΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΣΚΕΛΕΤΟΣ

Aggelos_SV
08/05/2009, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.Arata
ΤΟ ΜΑΝΙΤΑΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΝΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ Η' ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ


...και μετά πας για σπείρωμα πλαισίου ή αντίστοιχα για νέο μπλοκ κινητήρα:cry:


Υ.Γ. ....δύο φορές με 200 στην πίστα:confused: σε ποιά πίστα (της Ελλάδας ) έχει στροφή των 200ιων?? Μόνο την τελευταία πριν την ευθεία των Σερρών μπορώ να φανταστώ...Αν πέσεις εκεί με 200 το μανιτάρι μάλλον θα είναι το τελευταίο που θα κάνει δουλειά (βλέπε τούμπες:bawl: )

Mr.Arata
08/05/2009, 21:14
ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ. ΤΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΝ ΠΕΤΑΞΕ ΑΛΛΟΣ ΚΑΤΩ.

ΤΟ ΜΑΝΙΤΑΡΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ

ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΕΙ.

Multijohn
08/05/2009, 23:00
Το μόνο σημείο που μπορεί κάποιος(ακόμη και αγωνιάρης) να έχει 200 είναι ΠΡΙΝ την στροφή 1. Και αν έπεσε εκεί, σίγουρα είναι ένα καλό τέστ για τα μανιτάρια γιατί λογικά πάει σέρνοντας το μηχανάκι για κάμποσο πρίν βγεί χωράφια.:winka:

asphyx
09/05/2009, 15:32
Παίδια θέλω και γώ !!!! Τι να πάρω και γιατι?????????

Locksmith
09/05/2009, 19:18
Σε γενικές γραμμές να είναι αλουμινένια ή από τεφλόν πλαστικά αλλιώς.

SVX
09/05/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Μονο εγω δηλαδη τα εσκασα στον Σφακιανακη και πηρα μανιταρια της Suzuki?Οπτικα ειναι ομορφα,αποτελεσματικα?...δεν ξερω.Παντως ειναι ακριβα,150 ευρα τα ειχα παρει πριν 1,5 χρονο.Σε ενα τευχος του ΜΟΤΟ ειχα δει οτι βγαινουν και κατι παρομοια ,μαρκα LSL αν θυμαμαι σωστα, τα οποια ειναι αρκετα φτηνοτερα
.......
Τα βρηκα εδω (http://www.spieglerusa.com/cfm/FrameSliders.cfm) και τελικα ειναι ιδια με τα original suzuki που εχω εγω,απλα αλλαζει το logo της εταιριας.....στα @@ μας

τα SUZUKI τα βγαζει η LSL για λογαρισαμο της SUZUKI



ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ παντως να δειτε μερικα μετα απο πτωση μπειτε www.sv650.org & search

Locksmith
09/05/2009, 22:26
http://cgi.ebay.it/TAMPONI-PARATELAIO-SUZUKI-SV-1000-MOD-2003-08_W0QQitemZ270386827727QQcmdZViewItemQQptZRicambi_e_Accessori_Moto?hash=item270386827727&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1385%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A2%7C294%3A50

Αυτά φοράω εγώ και βάσει κατασκευής και προδιαγραφών, τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Οι μαύρες τάπες είναι ανταλλακτικές και κοστίζουν 12 ευρώ από το Riders Market που είναι και αντιπρόσωπος της EVOTECH. Αυτή είναι και η μάρκα. Αλουμινένιο κορμό με τεφλόν τάπες.

asphyx
15/05/2009, 15:45
evotech? lsl? valder (h kapws etsi)? h telos r&g?
Ποιο απο αυτά δένει πάνω στο πλαίσιο και ποιό σε βάση?:a4: :a4: :a4:

alexioannides
17/05/2009, 21:06
valtermoto leme telos.....


163836

R0t0ras
27/06/2010, 17:58
Αυτά τα μανιτάρια με διπλή βάση στήριξης στο πλαίσιο που μπορώ να τα βρώ??Έψαξα E bay αλλά τζίφος..Ξέρει κανένας???

alexioannides
28/06/2010, 02:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από R0t0ras
Αυτά τα μανιτάρια με διπλή βάση στήριξης στο πλαίσιο που μπορώ να τα βρώ??Έψαξα E bay αλλά τζίφος..Ξέρει κανένας???
exeis kamia foto na doume???? giati de katalaba poia einai auth h dplh bash pou mas les.

R0t0ras
28/06/2010, 03:45
αυτά εννοώ,μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά..
http://yfrog.com/j0manitariaj

alexioannides
28/06/2010, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από R0t0ras
αυτά εννοώ,μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά..
http://yfrog.com/j0manitariaj

kai giati skas??? den einai da kai tipota spoudaio!
pare kana valter moto kanena r&g kai teleiwses!!!
gia na gratzouniounte einai auta....!:(

asphyx
28/06/2010, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από R0t0ras
αυτά εννοώ,μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά..
http://yfrog.com/j0manitariaj

Τα R&G θες είναι πολύ καλά-αν οχι τα καλύτερα (+3ps στις χαμηλές στροφές και 2κιλά ροπή 3κιλά πορτοκάλια 1,5κιλο ντομάτες και καλύτερο κράτημα στις στροφές)(αυτά έχω και γώ) Ελλάντα τα φέρνει το Motomarket!!!
Απο net ένα site στα γρήγορα http://www.twinshack.co.uk/prods/312.html
αλλά δεν θα βρείς τρελές διαφορές άμα υπολογίσεις και τα μεταφορικά!!

R0t0ras
28/06/2010, 04:04
τα θέλω γιατί βάση τον φυσικομαθηματικομηχανικοδυναμικοαντοχήυλικών :dizzy: γνώσεων μου,νομίζω ότι θα προστατέυουν καλύτερα σε Πάγκαλου(βλέπε χοντρός,υπερτεράστιος!!απλά lol) τύπου επαφές.. :D
φτου φτου μακριά από μας..

Υ.Γ.
Ευχαριστώ φίλος!

alexioannides
28/06/2010, 04:13
as mhn eimaste yperbolikoi...... auta einai meletimena apo idikous!!!

ax eseis oi neoi...... palia eixa ena bandit kai ekopsa monos mou teflon kai apla to bidwsa sto plaisio!!!! kai me eswse se ptwsh anamesa Igoumenitsa - Giannena!!!!

R0t0ras
28/06/2010, 04:15
Το ξέρω είμαι υπερβολικός αλλά δεν νομίζω ότι πειράζει να κακομαθαίνω την μπέμπα μου..ε?πειράζει??? :D

alexioannides
28/06/2010, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από R0t0ras
Το ξέρω είμαι υπερβολικός αλλά δεν νομίζω ότι πειράζει να κακομαθαίνω την μπέμπα μου..ε?πειράζει??? :D

se mena ta les? pou exw dwsei ena karo lefta sto svaki mou????

kala kaneis! :beer:

dond4le
28/06/2010, 04:34
Ακομα δεν καταλαβει το σκοπο που εξυπηρετουν αυτα τα μαγικα μανιταρια.

Αν πεσεις με χιλιομετρα δεν γλυτωνεις τα σπασιματα, βαθουλοματα κλπ κλπ.

Μαλλον για τις κουλατζες που τους πεφτει η μηχανη στο ''πλυσιμο''.

Πεταμενα λεφτα............και πες σου επεσε και εσπασε και το μουτρο και οι μανετες και τα φλας ξυθηκε και το μανιταρι.

Τι ετσι θα το αφησεις ενα καλο και ενα ξυμενο.............+ενα μανιταρι μαζι με τα υπολιπα που υποτιθετε προστατευε.

R0t0ras
28/06/2010, 04:44
θα αλλάξεις τα τεφλόν μόνο που χάλασαν..υπάρχουν ανταλακτικά..και πίστεψε κάνουν πολύ καλή δουλειά!!Φίλου μηχανάκι έπεσε και δεν έπαθε σχεδόν τπτ..εμένα τον γενάρη με έριξε ένας καθώς έκανε όπισθεν και εγώ ήμουν σταματημένος στην άκρη του στενού για να βγώ..(Δεν με είδε λέει..κόρνες,ελεύθερη εξάτμιση ακόμα και το πορτμπαγάζ του χτύπησα καθώς ερχόταν..και δεν μπορούσα να κάνω και πίσω επειδή ήταν ανηφόρα και μπροστά μου περνούσαν αυτοκίνητα συνέχεια..καλά που ήμουν εξοπλισμένος σαν αστακός..)το μηχανάκι έπεσε με 0 χιλιόμετρα και βρήκαν μάσκες εξατμίσεις μανέτες λεβιεδάκια..ένα κάρο ζημιές..θα τα είχα γλυτώσει με μανιτάρια..

dond4le
28/06/2010, 09:37
Αν ειναι για τετοιο σκοπο δεν αξιζει να δωσει καπιος 100 περιπου ευρα για μανιταρια.

Εχει στο ebay με 30? το πολυ!!!!!

alexioannides
28/06/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le

Εχει στο ebay με 30? το πολυ!!!!!

AUTA EINAI FTIAGMENA APO FRIGANIA.... DE KANOUN DOULEIA!!!!:rotflmao:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
28/06/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Αν ειναι για τετοιο σκοπο δεν αξιζει να δωσει καπιος 100 περιπου ευρα για μανιταρια.

Εχει στο ebay με 30? το πολυ!!!!!

Tetoia exeis esy re e3ypne?:rolleyes:

alexioannides
29/06/2010, 04:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Tetoia exeis esy re e3ypne?:rolleyes:

an eperna twra tetoia 8a ebaza....:cry:

Dant3
20/05/2013, 01:46
Στο cagiva Που μιας και εχει το ιδιο μοτερ με το sv Και τις ιδιες βασεις πηρα αυτα τα μανιταρια
290588

puig ειναι και βγαινουν λιγο πιο εξω απο το μοτερ και το ψυγειο και σχεδον στην ιδια ευθεια με το ντεποζιτο
οποτε σε πτωση πιστευω να γλιτωσει εστω το ψυγειο και να μη σπασει το ντεποζιτο(ειναι πλαστικο)

ΥΓ.Ναι ξερω το ξεθαψα το θεμα