PDA

View Full Version : Δαγκάνες



runnerma
23/07/2007, 09:28
Είχα να ασχοληθώ με μοτο έδω και μια δεκαετία...
Και να'μαι ξαφνικά εδώ μαζί σας με ένα 600 να αναζωπυρώνει το πάθος μου για τα δίτροχα...

Τώρα τελευταία ακούω τον όρο "ακτινικές δαγκάνες".

Ποιές είναι οι ακτινικές δαγκάνες?
Τι διαφορές, τι πλεονεκτήματα και τι μειωνεκτήματα έχουν σε σχέση με τις συμβατικές?

Και για να ολοκληρώσουμε και ιστορικά (προφανώς προήλθαν από τα GP) ποιά εταιρεία τις εφάρμοσε πρώτη σε μοτοσυκλέτες παραγωγής??

T.R.E
23/07/2007, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Είχα να ασχοληθώ με μοτο έδω και μια δεκαετία...
Και να'μαι ξαφνικά εδώ μαζί σας με ένα 600 να αναζωπυρώνει το πάθος μου για τα δίτροχα...

Τώρα τελευταία ακούω τον όρο "ακτινικές δαγκάνες".

Ποιές είναι οι ακτινικές δαγκάνες?
Τι διαφορές, τι πλεονεκτήματα και τι μειωνεκτήματα έχουν σε σχέση με τις συμβατικές?

Και για να ολοκληρώσουμε και ιστορικά (προφανώς προήλθαν από τα GP) ποιά εταιρεία τις εφάρμοσε πρώτη σε μοτοσυκλέτες παραγωγής??


Ακτινικες δαγκανες...


97315

T.R.E
23/07/2007, 09:35
Πιο κοντα...


97319

T.R.E
23/07/2007, 09:37
Συμβατικης εδρασης δαγκανες ας πουμε... Να διαφημισουμε και τουμπανο λιγο εεεε...:D :D


Η οπτικη διαφορα ειναι οτι οι ακτινικες εχουν 2 μπρατσα στηριξης,ενα σε καθε ακρο της δαγκανας τα οποια καταληγουν στο κεντρο του τροχου...Αντιθετα οι συμβατικες στηριζονται μονο απο ενα σημειο,συνηθως το πανω μερος...

Στις ουσιαστικες διαφορες τωρα,θα σου απαντουσα αλλα ολο και καποιος θα πιαστει απο καμια λεξη να με διορθωσει και θα σπαστω,οποτε ας σου πει κανενας αλλος που τα γραφει πιο ομορφα...:rotflmao: :rotflmao:


97321

runnerma
23/07/2007, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E


Στις ουσιαστικες διαφορες τωρα,θα σου απαντουσα αλλα ολο και καποιος θα πιαστει απο καμια λεξη να με διορθωσει και θα σπαστω,οποτε ας σου πει κανενας αλλος που τα γραφει πιο ομορφα...:rotflmao: :rotflmao:

:cry: :cry: :cry: :cry:

dez
23/07/2007, 11:23
εντελως τυχαια το ψαχνα κι εγω το θεμα προσφατα...

οντως, εχουν 2 σημεια στηριξης πανω στο πιρουνι, παραλληλα στον οριζοντιο αξονα. Υποτιθεται πως αυτος ο σχεδιαμος μειωνει καποια ενδεχομενη ασταθεια στο τιμονι κατα την διαρκεια του φρεναρισματος... Κι εγω θα θελα να μαθω κατι περισσοτερο :D

reinmeister
23/07/2007, 12:40
http://braketech.com/techtalk_article.php?id=6

runnerma
23/07/2007, 12:59
ty Reimeister:beer: :beer: :beer:

reinmeister
23/07/2007, 13:33
καλο διαβασμα...:beer:

banditgr
24/07/2007, 20:48
ego pali giati pisteyo oti einai perissotero marketing kolpo para pragmatiki veltiosi....

T.R.E
24/07/2007, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ego pali giati pisteyo oti einai perissotero marketing kolpo para pragmatiki veltiosi....

Μαλλον επειδη δεν εχει το μηχανακι σου...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

banditgr
24/07/2007, 20:59
xaxaxa...to vrikes gamoto:beer: