PDA

View Full Version : transalp 750?



ntsant
24/09/2004, 11:54
καλημέρα παιδιά. Πολύ όμορφο site πολύ ενδιαφέρων ιστο-χώρος.
'Εχει βγει μια βρώμα σχετικά με νέο Transalp 750 cc 70 ίππων που θα κυκλοφορήσει στο 2005.
Επίσημα η Honda δεν έχει κοινοποιήσει τίποτα (δεν περιλαμβάνεται στα νέα μοντέλα του 2005).
Μήπως γνωρίζετε κάτι;
Μου φαίνεται λίγο παράξενο πάντως, μετά την ουσιαστική κατάργηση της κατηγορίας 750 το μηχανάκι να αναβαθμίζεται εκεί.
Θεωρώ λίγο υπερβολή, αν θέλουν να χτυπήσουν το V-strom (γιατί μας έχει πάρει τα σώβρακα), να ανεβάζουν τόσο ψηλά τα κυβικά.
Μήπως τελικά είναι ραδιοαρβύλα; κάτι Ιταλικά Ισπανικά και Γερμανικά φόρα αναφέρονται στο θέμα, αλλά όλοι με εικασίες.
:sick:

parji
24/09/2004, 13:19
Το ίδιο είχα ακούσει και γω πολύ καιρό πριν!
Είχαν πει ότι θα το παρουσίαζαν στο Σαλόνι του Μονάχου, αλλά τζίφος!
Βέβαια ακούστηκαν και άλλα πράγματα όπως να παραμείνει στα 650 κυβικά και να αλλάξουν την ιπποδύναμη, κάπως τα φέρινγκ (πιο επιθετικό σχήμα) ώστε να μοιάζει πιο πολύ στο Varadero, αλλά και κάποιες αναρτήσεις και φρένα!
Πάντως δε συμφωνώ όταν λες ότι μας πήρε τα σώβρακα το Strom. Εκτός αν εννοείς ότι τα πήρε για να τα πάει για πλύσιμο...:lol:
Αν δεις τις πωλήσεις, παρ'όλη τη μεγάλη διαφημιστική εκστρατεία της Μπουζούκι μέσω των περιοδικών και των αντιπροσώπων, το Transalp πουλάει ακόμη πολύ καλά, προς απογοήτευση ορισμένων που περίμεναν ότι με λίγο γκάζι παραπάνω θα μπορούσαν να ρίξουν απο τη κορυφή τον αυτοκράτορα!:nono:
Εξάλλου το γκάζι σε αυτή τη κατηγορία των μηχανών δε παίζει και το βασικότερο ρόλο. Μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για on-off μηχανές! Προσπάθησε να πας χώμα με το stroma και προσπάθησε και με το ΤΑ να δούμε πιο θα πάει καλύτερα.
Από την άλλη μετράει πάρα πολύ ότι το ΤΑ είναι δοκιμασμένο μηχανάκι και ο κινητήρας του είναι ο πλέον αξιόπιστος. Και υπάρχει φυσικά και το θέμα της μεταπώλησης. Οπου και να πας το ΤΑ θα στο πάρουν σε πολύ καλή τιμή και θα μπορείς να αγοράσεις ότι θες. Για πήγαινε να δώσεις το Σουζούκι μετά από λίγο καιρό. Να δεις πόσο θα στο κρατήσουν και ποιοί...:sad:

ntsant
24/09/2004, 13:42
Κοίταξε,
το Transalp το πήρα επειδή μου άρεσε, επειδή το θεωρώ το ομορφότερο στην κατηγορία του. Έτσι κι αλλιώς, πιστεύω ότι το καλύτερο μηχανάκι είναι αυτό που σου αρέσει. 100 "ειδικούς" να ρωτήσεις, 100 διαφορετικές γνώμες θα πάρεις.
Στην πορεία έμαθα ότι είναι όντως αυτοκράτορας και χάρηκα ακόμα περισσότερο.
Η αλήθεια είναι ότι τελευταία κλονίζεται η αγάπη μου γι αυτό, καθώς βγήκε πιο "δυνατή γκόμενα". Βέβαια, έχω να επιλέξω ανάμεσα στη "γυναίκα" μου, που δε θα με αφήσει ποτέ, που θα είναι εκεί όποτε τη χρειαστώ και στο νέο γκομενάκι που με τα γκάζια του θα με "ανανεώσει" (μήπως με "προδώσει"δεν ξέρω...).
Επειδή όμως η αγάπη είναι πολύ δυνατό και διαχρονικό συναίσθημα, ελπίζω γρήγορα η γυναικάρα μου να κάνει ένα καλό λίφτινγκ, να βάλει abs, injection, να ανεβάσει λίγο (και πολύ δε με χαλάει) τα γκάζια της και τότε θα ξανανιώσουμε τον έρωτά μας.
Τι κλονίζει τα αισθήματά μου; η λογική και το συμφέρον. Το "μωρό" μου είναι 2 ετών και κάτι, σε σούπερ κατάσταση, με 24.000 χλμ και -δεδομένων των αξεσουάρ- το πουλάω πολύ χαλαρά πάνω από 6 χιλιάρικα. Έτσι, με 2 ακόμα αγοράζω καινούριο στρόμ-α, με 2 χρόνια εγγύυση, χωρίς έξοδα για λάστιχα και άλλα έξτρα, και με καλό γκάζι. Σε ένα-δύο χρόνια όμως, με τόσα που κυκλοφορούν δεν ξέρω "τι θα πιάνει"...
Αισθητικά πάντως, δε συγκρίνω με κανένα το δικό μου (μας). Κούκλα!!!
Πάντως από όσα έχω ακούσει, το στρομ-α έχει σαρώσει σε πωλήσεις, ειδικά στην Ευρώπη όπου κοστίζει ακόμα φτηνότερα.
Ευελπιστώ ότι η "κακή παρένθεση" θα κλείσει με τον ερχομό του νέου Τ και εγώ θα παραμείνω πιστός στη σχέση μου. Έτσι κι αλλιώς, μέχρι τώρα είναι τέλεια, δε με έχει προδώσει ή κουράσει ποτέ.
Love conquers all!!!

sas
25/09/2004, 08:59
Ρε παιδιά ξέρετε πόοοοοοσα :confused: χρόνια περιμέναμε την καινούργια Αφρικάνα.....
και θα βγει τόσα cc....
και θα έχει τόσα αλόγατα.....
και θα έχει εύκολα τα 200....

και τελικά όσοι γουστάραμε αυτό το μηχανάκι πήραμε τα φρύδια μας....

εγώ πάντως μάλλον για radio arvila το βλέπω και αυτό για τα ΤΑ

ruyjin
27/09/2004, 15:14
κι εγω αυτο ειχα ακουσει παιδες
για νεο Τρανσαλπ 750 που θα αντικαταστουσε συγχρωνος και το Αφρκα...

ειδωμεν.......

ntsant
27/09/2004, 15:45
κατάλαβα...
Ζήσε Μάη μου να φας Τρ-ιφύλλι!!!
No worries, όπως είπε και ο φίλος, οδηγάμε τον αυτοκράτορα. Όλες οι αυτοκρατορίες κάποια στιγμή πέφτουν, αλλά μέχρι τή στιγμή εκείνη ζουν το μεγαλείο...

GyPsy
27/09/2004, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntsant
Κοίταξε,
το Transalp το πήρα επειδή μου άρεσε, επειδή το θεωρώ το ομορφότερο στην κατηγορία του. Έτσι κι αλλιώς, πιστεύω ότι το καλύτερο μηχανάκι είναι αυτό που σου αρέσει. 100 "ειδικούς" να ρωτήσεις, 100 διαφορετικές γνώμες θα πάρεις.
Στην πορεία έμαθα ότι είναι όντως αυτοκράτορας και χάρηκα ακόμα περισσότερο.
Η αλήθεια είναι ότι τελευταία κλονίζεται η αγάπη μου γι αυτό, καθώς βγήκε πιο "δυνατή γκόμενα". Βέβαια, έχω να επιλέξω ανάμεσα στη "γυναίκα" μου, που δε θα με αφήσει ποτέ, που θα είναι εκεί όποτε τη χρειαστώ και στο νέο γκομενάκι που με τα γκάζια του θα με "ανανεώσει" (μήπως με "προδώσει"δεν ξέρω...).
Επειδή όμως η αγάπη είναι πολύ δυνατό και διαχρονικό συναίσθημα, ελπίζω γρήγορα η γυναικάρα μου να κάνει ένα καλό λίφτινγκ, να βάλει abs, injection, να ανεβάσει λίγο (και πολύ δε με χαλάει) τα γκάζια της και τότε θα ξανανιώσουμε τον έρωτά μας.
Τι κλονίζει τα αισθήματά μου; η λογική και το συμφέρον. Το "μωρό" μου είναι 2 ετών και κάτι, σε σούπερ κατάσταση, με 24.000 χλμ και -δεδομένων των αξεσουάρ- το πουλάω πολύ χαλαρά πάνω από 6 χιλιάρικα. Έτσι, με 2 ακόμα αγοράζω καινούριο στρόμ-α, με 2 χρόνια εγγύυση, χωρίς έξοδα για λάστιχα και άλλα έξτρα, και με καλό γκάζι. Σε ένα-δύο χρόνια όμως, με τόσα που κυκλοφορούν δεν ξέρω "τι θα πιάνει"...
Αισθητικά πάντως, δε συγκρίνω με κανένα το δικό μου (μας). Κούκλα!!!
Πάντως από όσα έχω ακούσει, το στρομ-α έχει σαρώσει σε πωλήσεις, ειδικά στην Ευρώπη όπου κοστίζει ακόμα φτηνότερα.
Ευελπιστώ ότι η "κακή παρένθεση" θα κλείσει με τον ερχομό του νέου Τ και εγώ θα παραμείνω πιστός στη σχέση μου. Έτσι κι αλλιώς, μέχρι τώρα είναι τέλεια, δε με έχει προδώσει ή κουράσει ποτέ.
Love conquers all!!!
Ρε σεις...Τι κολατε με συγκεκριμενα μηχ/κια
και μοντελα...
Δεν θα παρεις v-strom επειδη ειχες ΤΑ?
Γιατι....παντρευτηκες ολα τα ΤΑ που θα βγουν στο μελλον?
Το V-STROM ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟ ΑΠΟ ΤΟ TRANSALP.TEΛΟΣ
Θελεις να παρεις ΤΑ για δικους σου λογους?Καντο...
Αλλα μην παρακαλεις να βγαλει η Ηοnda καλυτερο μοτο
για να εχεις ΤΑ παλι...Μην τρελενεσαι...
Και να βγαλει καλυτερο ΤΑ εσυ το παλιο θα εχεις
οποτε?....Τι απλως και μονο να λες στους φιλους σου
οτι η εταιρεια "σου" εχει καλυτερο μηχ/κι απο την αλλη?
Γιατι...εσυ θα το'χεις ?Και αλλα πολλα που θα τα πουμε αλλη
στιγμη...γιατι σχολασα τωρα.
:lol: :lol: :lol: :lol:

ntsant
28/09/2004, 10:59
[καλημέρα.
όπως έγραψα και νωρίτερα, το ΤΑ το πήρα επειδή μου άρεσε, όχι για να λέω στους φίλους μου ότι έχω το καλύτερο μηχανάκι.
Απλά σκέφτομαι ότι τώρα είναι σωστό timing να το αλλάξω (από οικονομικής άποψης) και να πάρω ένα άλλο, λίγο (όχι πολύ γιατί θα σκοτωθώ) πιο δυνατό μηχανάκι. Οι λόγοι λοιπόν είναι καθαρά τεχνοοικονομικοί και τίποτε άλλο. Δεν κολλάω πουθενά.
Αυτή τη στιγμή το vstrom είναι πιο δυνατό και πληρέστερο. Για το αν είναι "καλύτερο" με την έννοια της αξιοπιστίας, θα αποφανθούμε σε λίγα χρόνια.
Αν όμως βγάλει η Χόντα νέο ΤΑ, είμαι 100% σίγουρος ότι θα είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς από αυτό. Ο λόγος; η ιστορία της μηχανής τόσα χρόνια. Ο ίδιος λόγος που το ΤΑ μέχρι την άφιξη του σουζούκι ήταν ο "αυτοκράτορας".
Εξάλλου, οι μηχανές είναι σαν τις γυναίκες . Δεν υπάρχει μόνο μια...
Όμορφο είναι και το TDM, και το KTM adventurer, και το GS 1200, και τα street και όλα. Κάθε ένα έχει τη δική του χάρη.
Μόνο κολλημένος δεν είμαι λοιπόν.

idi
28/09/2004, 11:32
Εχω βαρεθεί να απαντάω σε τέτοια ποστ, αλλά καταντάει και ενοχλητικό πια να διαβάζω ποστ εν έτη 2004 που να υπονοούν ότι τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα μηχανάκια δεν είναι αξιόπιστα όσο τα Honda.

Ρε παιδιά που ζείτε? Έχετε καταλάβει ότι πλέον όλες οι εταιρίες βγάζουν αξιόπιστα μηχανάκια πόσο μάλλον οι YAMAHA, SUZUKI, KAWASAKI!

Για να μην αναφέρω ότι ένα πχ DUCATI 2004 μοντέλο είναι από όλες τις απόψεις ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ από ένα μοντέλο της αγαπημένης σας HONDA περασμένης δεκαετίας... (τυχαία λέω το Honda βάλτε στη θέση του όποια εταιρία γουστάρετε)

Δε βαρεθήκατε να σας κοροϊδεύουν οι αντιπρόσωποι? Ανοίξτε τα ματάκια και δείτε την πραγματικότητα. Αν σας αρέσει ένα μηχανάκι είναι θέμα υποκειμενικό και απολύτως σεβαστό. Έχει καταντήσει όμως μαλακία το να ακούω συνεχώς το “είναι Honda” σαν το σοβαρότερο επιχείρημα ανωτερότητας μιας μηχανής

Τις χρονιές δε μετά το 2000 έως σήμερα, για μένα τα μοντέλα της Honda έχουν χάσει κατά κράτος τη υπεροχή τους έναντι του ανταγωνισμού. Και φυσικά το v-storm είναι καλύτερη μοτοσυκλέτα από το Transalp… και όχι μόνο από θέμα κινητήρα. Τα κάνει όλα καλύτερα.

Το νόημα του συγκεκριμένου ποστ δεν είναι να αποδείξω ότι τα Honda είναι για τα μπάζα, προς θεού θα ήμουν άσχετος αν το υποστήριζα, απλά θέλω να ξυπνήσω μερικούς που ίσως αρχίσουν αντικειμενικά να κρίνουν τις μοτοσυκλέτες και όχι με παρωπίδες...

Να είστε καλά όλοι σας...

alex14
28/09/2004, 11:48
Πεστα ρε idi γιατι εγω βαριεμαι να γραφω τα ιδια και τα ιδια.

Τετοιου ειδους συζητησεις και με τετοια επιχειρηματα (ειναι honda αρα ειναι το καλυτερο) καλυτερα να γραφονται σε αλλα forums,
π.χ transalp club, hondamaniacs, κτλ.


:beer:

idi
28/09/2004, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Πεστα ρε idi γιατι εγω βαριεμαι να γραφω τα ιδια και τα ιδια.
Τετοιου ειδους συζητησεις και με τετοια επιχειρηματα (ειναι honda αρα ειναι το καλυτερο) καλυτερα να γραφονται σε αλλα forums,
π.χ transalp club, hondamaniacs, κτλ.
:beer:


ουτε εκει φιλε!!! στο φορουμ http://www.riderforums.com που ειναι kawasakiko 100% τα "χωνουμε" στη kawa ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ... ειπαμε φανατικοι αλλα οχι ΘΥΜΑΤΑ!!!!

και στο http://www.kawiforums.com τα ιδια...

:wave2: :wave2: :wave2:

hornet
28/09/2004, 13:36
Αχ θα ξεκινησω περιεργη συζητηση αλλα αμα ακουω κουφα δεν μπορω κατι με πιανει.
Ασφαλως και ενα ducati 2004 δεν συγκρινεται με ενα honda,suzuki,kawasaki,yamaha του 90 οχι σχεδιασης αλλα ηλικιας!Γιατι αν το συγκρινεις με ενα γιαπωνεζικο ιδιας ηλικιας απο εδω πανε και οι αλλοι.Αυτες οι υπερβολικες συγκρισεις ειναι αστειες ρε παιδια και δεν θα επρεπε να λεγονται.


Επισης εισαστε λαθος εαν νομιζετε οτι τα forum που ασχολουνται με honda μοντελα δεν τα χωνουν στη honda οταν κανει(και που κανει) λαθη σχεδιαστικα.(Εχω πολλα link απο forum για honda μοντελα που αποδεικνυουν το αντιθετο).Απλα αιωρηθηκε μια ιδεα οτι οι αλλοι ειναι πιο εξυπνοι και πιο συνηδειτοποιημενοι ενω οι κατοχοι honda μοντελων ειναι ζωα και παραμυθιασμενοι.

Αυτο δεν θα επρεπε να λεγεται.
Εγω ειχα μοντελα κατα καιρους απο διαφορους κατασκευαστες κυριως honda αλλα ειχα και kawasaki το οποιο ηταν σκυλος.
Το hornet απο την αλλη ας πουμε εβγαλε 3 τεντωτηρες off (συνηθες)και ενα αμορτισερ φυσικα σπανιο μιας και το αμορτισερ πηγε στην ιαπωνια για εξεταση

Αλλα πως να το κανουμε τωρα η ποιοτητα κατασκευης ειναι σε αλλα επιπεδα της honda.Αυτο δεν εχει αλλαξει εως τωρα απλα και οι αλλοι κατασκευαστες πλησιαζουν και αυτοι σε αυτα τα στανταρ.

Και αφου θελουμε να τεκμηριωνουμε αποψεις ας μιλησουμε με μοντελα
1.Πειτε μου ποσα superfour βλεπετε σε αριστη κατασταση και ποσα bandit 400 η ολοι ιδιοκτητες των superfour ειναι ψειρες ενω των bandit ειναι ατημελητοι.Οχι απλα αυτο λεγεται ποιοτητα βαφης-πλαστικων-μεταλλων
2.Ποσα αφρικα του 94,95 βλεπετε στο δρομο και κυκλοφορουν κουκλες με 100000 χλμ και... στην καμπουρα τους.Τι οι ιδιοκτητες τους αλλαζουν τα παντα καθε πενταετια η ta περνανε αιραν που λεγαμε στην αεροπορια
3.Ποσα ΤΑ βλεπετε να πηγαινουν καμαρωτα στο δρομο και ας ειναι 10ετιας και βαλε και δεν καινε και λαδια και οταν παιρνουν μπροστα λες και δεν εχουν κινουμενα μερη
4.Ποσα cbr πηγαινουν στα 24000 χλμ και δεν χρειαζονται ρυθμιση βαλβιδες παρολο το σκισιμο που εχουν φαει ενω τα ρ6 αν φτασουν στα 40000χλμ που λεει ο κατασκευαστης ειτε θα καμπανιζουν ολοκληρα ειτε θα εχουν προ πολλου ρυθμισει βαλβιδες διοτι δεν εφταναν εως εκει,και που ειστε δεν μιλαω για τα 2004 μοντελα μιλαω για το 1997 ετσι!

Σαφως και ολα αυτα τα μοντελα εχουν και τα κουσουρια τους τα οποια επιδιορθωνονται οι αφρικανες ας πουμε στα 10 χρονια περιπου βγαζουν καμπανες ενω εχουν εμφανιστει προβληματα στους ανορθωτες αλλα αμα ξερεις και δεν σε δουλευουν οι μαστοροι φτιαχνονατι μια και καλη
Οι τεντωτηρες στα cbr (αχιλλειος φτερνα φτιαχνεται με μηχανικο τεντωτηρα)

Αλλα τι να κανουμε τωρα που ο μεσος ορος ζωης αυτων των μηχανων ξεπερναει αξιοπρεπεστατα τα 10 χρονια και οχι σερνωντας τα καλωδια στο δρομο και ξερνωντας μεταλλα απο τις εξατμισεις.Το οτι καποια μοντελα εχουν υψηλη μεταπωληση εχει να κανει με την αξιοπιστια και οχι με το οτι οσοι αγοραζουν honda ειναι ηλιθια αμερικανακια που παιρνουν οτι τους σερβιρει ο εκαστοτε πονηρος εμπορος.

Παραδειγμα vstrom 1000 το πρωτο που βγηκε εβγαλε στα δυο χρονια του
καμπανα συμπλεκτη (αλλαχτηκε σε εγγυηση με αλλη πιο ενισχυμενη)
τσιμουχα συμπλεκτη (το ιδιο ως ανω)
μπερδευε και μπερδευει ακομα στις χαμηλες
και δευτερη φορα αλλαξε κολαρα ψυγειου

Παιδικη ασθενεια θα πειτε ...ισως!Ας περιμενουμε ομως πεντε χρονακια να δουμε τη συμπεριφορα και μετα ας ξαναμιλησουμε.


Τα Ζ ας πουμε εχουμε πολυ καλη συμπεριφορα για νεο μοντελο και εχει ολες τις περγαμηνες να μεινει εκει


Ο καθε κατασκευαστης εχει μοντελα επιτυχημενα και στο τομεα αξιοπιστιας (βλεπε fazer) αλλα δεν κανουμε ετσι οπως κανουμε με τα honda "Αα εσεις οι χοντακιδες εισαστε ετσι αλλιως κλπ"

Δεν εχω ακουσει κανεναν σας να λεει αμαν εσεις με τα fazer και τη yamaha και σας εχουν πιασει κοτσους και η αξιοπιστια ειναι μυθος κλπ και σας πασαρουν τη μουφα και εσεις τραλαλα γιατι;


Τωρα σαν να βλεπω απαντησεις που να λενε :
μα ειναι μυθος τα honda χαλανε αλλα οι ιδιοκτητες πανε νυχτα στα συνεργεια με κλειστα φορτηγα και τα φτιαχνουν και μετα μας το παιζουν κουνελια!

Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα!!!!!

Αποψεις μου αυτες και μονον
Σταθης

sniper
28/09/2004, 13:51
I REST MY CASE......


Ή πές τα χρυσόστομε.......


Άντε που βγάλαμε όλοι γλώσσα.....


4998

idi
28/09/2004, 14:03
δε θα διαφωνήσω με τα λεγόμενα σου Σταθη για τα παλιά honda ... ετσι ηταν πάνω κάτω...

δε μπορώ να δεχτώ όμως ότι :
==
Αλλα πως να το κανουμε τωρα η ποιότητα κατασκευής ειναι σε αλλα επίπεδα της honda.Αυτο δεν εχει αλλαξει εως τωρα απλα και οι αλλοι κατασκευαστές πλησιάζουν και αυτοι σε αυτα τα στανταρ==

αυτα ειναι περασμένα μεγαλεία... τωρα οι αλλοι Ιάπωνες ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο ιδιο επίπεδο

και επισης συμπληρώνω οτι τα νεα honda εκτως ελαχίστων περιπτώσεων ΔΕ φτιάχνονται στην Ιαπωνία (απω ανατολή, Ιταλία και Ισπανία φτιάχνονται τα περισσότερα πλεον)


και στη τελική... Honda θέλετε? honda Πάρτε!!! και φυσικά καλα κάνετε απο τη δικη σας σκοπιά

αλλά μη μας λέτε το "είναι honda" σαν επιχείρημα... αυτό με χαλάει

ps
το παράδειγμα με τη ducati το ειπα για να δείξω το ποσο εχει αλλάξει η μοτο βιομηχανία στις μέρες μας, δηλ ακόμα και η ducati φτιάχνει πια αξιόπιστα μηχανακια.. αν τα συγκρίνεις με τα πιο αξιόπιστα του παρελθόντος.
φυσικά και δεν υπάρχει σύγκριση όπως την εννοείς...

hornet
28/09/2004, 14:17
Σωστο η honda πλεον κατασκευασει τα hornet,ta,cbf,varadero στην ευρωπη
Εμ ειπα εγω κατι διαφορετικο στο θεμα ποιοτητας στα νεα;
Αλλα θα περιμενω 5 χρονια ειπα για τα νεα μοντελα οταν φτασουν κει να δουμε

ntsant
28/09/2004, 17:06
ακριβώς αυτό έγραψα κι εγώ ρε παιδιά. Όπως και να το κάνουμε, στην κατηγορία του το ΤΑ έχει γράψει τη δική του ιστορία. Ο χρόνος θα δείξει αν το vstrom θα πάρει τη θέση του.
Πολύ πιθανό να την πάρει. Άλλωστε, δεν το βρίσκω σωστό ένα προϊόν να βρίσκεται στο διηνεκές στην κορυφή.
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να λέμε ότι "είναι Χόντα άρα είναι καλό". Δε νομίζω να υπερασπίστηκα την εταιρία, υπερασπίστηκα ΄(τεκμηριώνοντας με το ιστορικό της) το μοντέλο.
Σημαία εταιρίας θα σήκωνα μόνο αν με πλήρωνε (χορηγός).
Ο τσάμπας πέθανε (όπως ήδη γράφτηκε)
Πάντως, όντως το χιλιάρι έχει βγάλει κάποια προβλήματα. Λογικό είναι, αφού είναι ακόμα παρθένο. Σίγουρα σε ένα χρόνο θα γίνει μια μικρή βελτίωση (όπως έγινε στο TDM).
Νομίζω ότι ο φίλος που περιέγραψε τα μηχανάκια δεκαετίας που κυκλοφορούν και το λόγο για το ύψος της αξίας μεταπώλησης τεκμηρίωσε απόλυτα το "brand name" του Transalp

vstrom650
12/10/2004, 19:06
TRAILENOMAI OTAN VLEPO KOLLIMENOUS ANTHROPOUS KAI AKOMA XEIROTERA OTAN AKOUO KAPOIOUS EDO NA FORANE TIS SIMAIES TON ETAIRION LES KAI TA PERNOUN APO TIN ETAIRIA POU ODISOUN TIN MIXANI TOYS

KAI SAS MILAEI ENAS MOTOSIKLETISTIS POU ODIGO 15 XRONIA KAI KAPOTE IMOUN KAI GO ETSI
HONDA MEXRI KOKALO (IDIKA OTAN AGORASA TO TRANSALP META APO TENERE 600 KAI 660 )
KAPOIA STIGMI DOKIMASA TO VSTROM KAI EIDA OTI MOU TAIRIAZE PERISOTERO
I GNOMI MOU EINAI OTI LATHOS TA SIGRINOUME
KAI KATI POU MOU EIPE ENAS FILOS KAI TO EKANA ...
PRIN PEIS OTIDIPOTE DOKIMASE
MIN KOITATE TA NOUMERA POU SIGOURA EINAI POLI PIO DINATO APO TO TA (KAI TO NIOTHEIS) OLI I ODIGISI EXEI ALLI FILOSOFIA
EGO ME TO TRANSALP MOU STA 40000 KXM EINAI ZITIMA NA EKANA KAI EIDIKI DIADROMI SE XOMA (DEN MILAME GIA 100M PRIN TI THALLASA OTAN PAME GIA MPANIO.... EKEI OLA PANE )
AN EXEI KAPOIOS GNOSTO SAS VSTROM KAI TO LEEI I KARDIA SAS NA TO STRIPSETE PARTE TO MIA YMITOS PERIFERIAKO KAI AN DEITE 200+ STO KONTER GIA PLAKA TOTE SAS PERIMENO NA TO SIZITISOUME
PRIN PROTEINO SE KAPOION TI NA AGORASEI SINITHOS VLEPO GIA TI XRISI TO THELEI KAI POLLES FORES SE ARKETOUS LEO PARE TRANSALP
DEN EIMAI VAMENOS
KAI EPEIDI MILAME GIA IAPONES 2004 MIN AKOUO AKSIOPISTIA

Stergios69
12/10/2004, 19:49
Λοιπόν,
Σε αμερικάνικο φόρουμ λέγεται ότι τρανσαλπ και βαραντέρο τα δίνουν με χίλια ευρώ εξτρά επάνω, προκειμέμου να μην τους μέινει στόκ.
Είμαι της άποψης ότι τις μόδες στις μοτό τις κάνουν οι ευρωπαίοι κατασκευαστές και οι γιαπωνέζοι ακολουθούν.
Μετά λοιπόν από ΚΤΜ 950 και R1200gs είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η χόντα θα βγάλει κάτι τύπου τρανσάλπ ή άφρικα με υπερμοντέρνα τεχνολογία και θα μας χαζέψει.

antonis111
15/10/2004, 12:41
ΤΡΑΝΣΑΛΠ 750?
γιατί? δεν φτάνει η μία βλακία που έχει?

sas
15/10/2004, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Λοιπόν,
Μετά λοιπόν από ΚΤΜ 950 και R1200gs είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η χόντα θα βγάλει κάτι τύπου τρανσάλπ ή άφρικα με υπερμοντέρνα τεχνολογία και θα μας χαζέψει.

Ακριβώς αυτό.
Μπήκανε νέα standar στην κατηγορία και δε νομίζω να το αφήσει έτσι η Honda......αν και για να εξελίξει ένα τέτοιο μοντέλο θα πρέπει να ρίξει αρκετά λεφτά (σε έρευνα και ανάπτυξη) με αποτέλεσμα και η τιμή της να είναι στα ίδια επίπεδα με kTM και BMW

afrotwin
15/10/2004, 13:45
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
[B]δε θα διαφωνήσω με τα λεγόμενα σου Σταθη για τα παλιά honda ... ετσι ηταν πάνω κάτω...

δε μπορώ να δεχτώ όμως ότι :
==
file idi etimazo ena ar8ro gia tin honda ke eki 8a diavasis tin istoria tis
8a diavasis episis oti i Bridgestone evgaze kaliteres mixanes paralila me ta lastixa pou parigage apo tin honda ke o logos pou oles i honda vgenoun stin paragogi me bridgestone lastixa ine apo simfonia pou egine to 1950-60 an 8imame kala pou elege stamatate tin paragogi mixanon ke agorazoume ta lastixa sas gia tis mixanes mas ep apiron.

simera diladi 8a milagame gia mixanes bridgestone kaliteres ton kaliteron ala....

i honda ine i proti giaponeziki eteria pou kataskevase mixanes ke fisika i kaliteri giati ine orismena xronia mprosta

oles i giaponezikes moto ine antigrafa evropaikon apo tote pou arxisan na kataskevazoun motosikletes i giaponezi ke afto giati se antalagma gia to kako pou ipestisan i giaponezi me ton polemo i germani ke ali evropei akoma ke i amerikani tous edosan diafora sxedia viomixanias ke mesa se afta itan i kataskevi motosikleton
afta pou kavalame simera ine ekseliksi ke antigrafa

ta prota itan antigrafi apo NSU TRIUMPH (i opia itan germaniki tote argotera pigan sxedia stin agklia ke kataskevastike eki) BSA ke fisika oti evgeve evropaiko tote ke tora antigrafotan ducati ke ala...

afti i eteria lipon exi afisi megalo onoma apo palia ke ine fisiko na iparxi enas mi8os gia aftin tin eteria
ke aftos ine o logos pou i ales eteries emfanizonte akoma ipodiesteres

afrotwin
15/10/2004, 13:54
tora to 8imi8ika i kawasaki prin gini kawasaki legotan meguro
simera diladi an diatirousan afto to onoma 8a kavalages tis poli kales motosikletes megouro:lol:

episis an i honda itan elinikes mpori na legontan papadopoulos
:rotflmao:
ego diladi 8a kavalaga mia papadopoulos africa twin
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
15/10/2004, 14:22
apo tis protes kawasaki tote pou legotane i eteria kawasaki
sou 8imizi tipota?


5534

afrotwin
15/10/2004, 14:23
ke afti kawasaki ine


5535

afrotwin
15/10/2004, 14:25
entona ta simadia tis antigrafis opios kseri apo mixanes kseri apo pou ine copia afto to kawasaki


5536

afrotwin
15/10/2004, 14:26
ke edo ena palio arxeo montelo tis honda


5537

afrotwin
15/10/2004, 14:27
ke fisika to metepita antigrafo tou apo tin kawasaki


5538

afrotwin
15/10/2004, 14:30
xronikos sisxetismos metaksi ton dio montelon mpori na min ine akrivis ala ine pagkosmios gnosto oti prota i honda ke meta oi aloi
gia afto ke mexri simera exi afisi afto to onoma

tsiou