PDA

View Full Version : Xwrismoi - Diazygia



Σελίδες : [1] 2

620
23/07/2007, 12:17
Οι τελευταιες μερες με παροτρυναν να ανοιξω αυτο το τοπικ.

Πολλα γεγονοτα με εβαλαν κ προβληματιστηκα ( σπανιο πραγμα για το ατομο μου )

Το τελευταιο καιρο πρεπει να εχω ακουσει απο φιλους τουλαχιστον 10 χωρισμους.Τους πιο πολλους απο πλευρας γυναικων , δηλαδη με την δικη τους θεληση .
Γιατι αυτο ? Φταιει το καλοκαιρι ? Ισα ισα πιστευω οτι το καλοκαιρι που οι γυναικες τα πετανε ολα εξω , κανονικα οι αντρες θα επρεπε να ειναι αυτοι που χωριζουν τις γκομενες τους για να βγουν παλι στο κυνηγι αλλα απο οτι βλεπω γινεται ακριβως το αντιθετο.

Φιλος μου χωρισε πανω στο πλοιο πηγαινονται στο νησι για διακοπες με την κοπελα του.Ημαρτον δηλαδη πια και για να μην μιλαω μονο για σχεσεις κ γκομενους κ γκομενες αλλα κ παντρεμενα ζευγαρια πλεον διαλυονται.Φιλος δικηγορος εχει ξεσκιστει στα διαζυγια , μου λεει "δεν προλαβαινω , η μια υποθεση μετα την αλλη ". ΓΙ αυτον βεβαια ειναι γαμο τις καταστασεις γιατι τα κονομαει .Ο ιδιος με ολα αυτα που βλεπει μου λεει " ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ "

Το κερασακι στην τουρτα των σκεψεων μου ηταν χτες που πηγα σε ενα γαμο.
Ενοιωθα οτι βλεπω το θεατρο του παραλογου.Ολοι και καλα ευτυχισμενοι , τι καλα κ ωραια ενα νεο ζευγαρι , μια καινουργια αρχη και τα σχετικα και εβλεπα τραπεζια με μαναδες μονες τους κοντα στην ηλικια των νεωνυμφων με ενα ή δυο παιδια χωρισμενες, αντρες χωρισμενους και πραγματικα κατι με επιασε.Δεν γουσταρα να καθησω ουτε λεπτο.

Παμε κατα διαολου μου φαινεται ή ετσι μου τα εχει σκασει εμενα ?

EVI
23/07/2007, 12:22
ειμαστε κακομαθημενοι(και οι αντρες και οι γυναικες ) για αυτο.












(και για να μην ειμαστε εκτος θεματολογιας του φορουμ παλι)
τα λαδια σε ενα διχρονο πρεπει να ειναι καλα τελικα οσο παλιο και οσο μικρο και να ειναι απο τοτε που επαψα να βαζω τσαμπα λαδια στον τυφωνα μου και εβαλα μοτουλ δε βγαζει καπνα και παει μαμιοντας .


:D :D :D

Cpt. Haddock
23/07/2007, 12:22
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

"Αγαπητή Μαίρη,

Με απατά, τι να κάνω;

μια απελπισμένη"


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

makis206
23/07/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
"Αγαπητή Μαίρη,


7 Μέρες TV διαβάζεις κι εσύ ;:D

:rotflmao: :rotflmao:

island
23/07/2007, 12:30
oeo


97334

airamhag
23/07/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ειμαστε κακομαθημενοι(και οι αντρες και οι γυναικες ) για αυτο.



:D :D :D

ψιτ
βγαλε το απαγορευτικο ...

:D





δυστυχως ολα εχουν αρχη κ τελος..

motaba
23/07/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
oeo :a19:

T.R.E
23/07/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ειμαστε κακομαθημενοι(και οι αντρες και οι γυναικες ) για αυτο.



(και για να μην ειμαστε εκτος θεματολογιας του φορουμ παλι)
τα λαδια σε ενα διχρονο πρεπει να ειναι καλα τελικα οσο παλιο και οσο μικρο και να ειναι απο τοτε που επαψα να βαζω τσαμπα λαδια στον τυφωνα μου και εβαλα μοτουλ δε βγαζει καπνα και παει μαμιοντας .


:D :D :D


Βαζεις αυτο που βγαζει μυρωδια φραουλας?:rotflmao: :bigcry:

GST
23/07/2007, 12:41
ο μονος λογος για γαμο ειναι η συνηδητοποιημενη τεκνοποιηση ...οταν δεν υφιστατε κατι τετοιο δεν υπαρχει και λογος ...οι γυναικες πλεον δεν ειναι οπως εχουμε στο μυαλο τις μαμαδες οι εποχες εχουν αλλαξει και οσο ευκολο ειναι να την κανει ενας αντρας αλλο τοσο ευκολο ειναι να την κανει και η γυναικα ...η νεολαια πλεον δεν εχει μαθει να κανει συμβιβσμους και παει στην εκκλησια με την ψευδεσθηση του τελοιου ερωτα που περνει καρπους...μετα απο 2 χρονια που αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα κανοντας ελαχιστες προσπαθειες να μεινει κατι ζωντανο αποφασιζει τη λυση του διαζυγιου που βεβαια δεν ειναι και ασχημη αρκει να μην υπαρχουν παιδια στη μεση που ειναι τα θυματα της δικια μας ανοικανοτητας για την ληψη σωστων και ωριμων αποφασεων ...

airamhag
23/07/2007, 12:44
συντομη περιεκτικη κ αποτελεσματικη η καμπισια αλεπου..
:D
:beer: :beer:

σωστα τα λες...

motaba
23/07/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ο μονος λογος για γαμο ειναι η συνηδητοποιημενη τεκνοποιηση ...οταν δεν υφιστατε κατι τετοιο δεν υπαρχει και λογος ...οι γυναικες πλεον δεν ειναι οπως εχουμε στο μυαλο τις μαμαδες οι εποχες εχουν αλλαξει και οσο ευκολο ειναι να την κανει ενας αντρας αλλο τοσο ευκολο ειναι να την κανει και η γυναικα ...η νεολαια πλεον δεν εχει μαθει να κανει συμβιβσμους και παει στην εκκλησια με την ψευδεσθηση του τελοιου ερωτα που περνει καρπους...μετα απο 2 χρονια που αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα κανοντας ελαχιστες προσπαθειες να μεινει κατι ζωντανο αποφασιζει τη λυση του διαζυγιου που βεβαια δεν ειναι και ασχημη αρκει να μην υπαρχουν παιδια στη μεση που ειναι τα θυματα της δικια μας ανοικανοτητας για την ληψη σωστων και ωριμων αποφασεων ...

Συμφωνώ 100 %!

sober
23/07/2007, 13:01
Εγω απο οσο εχω δει να συμβαινει γυρω μου...οι περισοτερες κοπελες χωριζουν επειδη δεν αποφασιζει ο φιλος τους να τις παντρευτει ...

Βλεπεις δηλ. να τραβιουνται 5-6 χρονια ωσπου η αλλη 8ελει μετα γαμο και παιδι και φυσικα τον παραταει...

Τωρα για παντρεμενους δεν ξερω..ολες οι φιλες - συγγενεις μου που ειναι παντρεμενες ειναι μια χαρα κι εχουν αρχισει να γεννανε σα κουνελες..

κι οχι τιποτα αλλο ... μια χαρα και μπραβο τους...


ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΠΡΗΖΟΥΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ 8Α ΕΡ8ΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟς ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!

...αντε πια...

:mad:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sniper
23/07/2007, 13:02
Πάμε στους προβληματισμούς.....

Μια που αρχίσαν οι εξηγήσεις απο τους ειδικούς :D

EVI
23/07/2007, 13:12
εγω πιστευω παντος οτι ολα ειναι θεμα χαρακτηρα και κατα ποσο ταιριαζεις δλδ

γνωριζεις καποιον και σου λεει εχει μηχανη πχ

καλος εχεις μηχανη τι μηχανη εχεις ? (πρωτη βασικη ερωτηση ) και ερχωμαστε στις πιθανες απαντησεις και τι θελει να μας πει με αυτες.


ducati - μιλαμε για ανθρωπο που δεν εχει σταθερο χαρακτηρα μια μουκγριζει σαν λιονταρι μια σαν χαλασμενη μπετονιερα . ανθρωπος που δεν εχει καμμια ευσταθεια και γλιστρα συνεχεια (οπου παει εχει λαδια περιεργο....) επισεις θεωρει οτι δεν ανηκει σε καμμια κοινωνικη ομαδα και ξεχωριζει απο ολους


Μοrini - καλα αμα βρεις αντρα με μορινι τι να σου πω γνωρισε τον μου και μενα


kawasaki - ολα τα κανει βιαστικα και γρηγορα , γρηγορα θα σε αγαπησει γρηγορα θα σε παντρευτει γρηγορα θα καταλαβει το λαθος του αλλα δεν εχει γυρισμο (:rotflmao: )


yamaha - τυπος που θεωρει οτι τιποτα δεν ειναι αναντικαταστατο . θεωρει τις γυναικες ανταλακτικα που υπαρχουν σε αφθονια απο την μοτοδυναμικη οταν θα τον γνωρισεις θα σου φανει οτι ειναι υπερανο ολων αλλα δεν ειναι ετσι στην πραγματικοτιτα προσπαθει να καλυψει ΚΕΝΑ που του εχουν αφησει 5700(ρπμ) πρωην γκομενες



honda - εδω επιασες την καλη φιλεναδα! σταθερη ακλόνητοι με αξιες διαχρονικοι κλασσικοί τοσο κλασσικοι που δε κανουν προγαμιαίο σεξ δε βριζουν δε πινουν δεν πλενοντε δεν ξυριζοντε δεν κανουν τιποτα γιατι φοβουντε ......ειναι τοσο λεπτεπιλετοι που με το παραμικρο προκαλουν ζημια στον εαυτο τους προσεχουν για να εχουν.

runnerma
23/07/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εγω πιστευω παντος οτι ολα ειναι θεμα χαρακτηρα και κατα ποσο ταιριαζεις δλδ

γνωριζεις καποιον και σου λεει εχει μηχανη πχ

καλος εχεις μηχανη τι μηχανη εχεις ? (πρωτη βασικη ερωτηση ) και ερχωμαστε στις πιθανες απαντησεις και τι θελει να μας πει με αυτες.


ducati - μιλαμε για ανθρωπο που δεν εχει σταθερο χαρακτηρα μια μουκγριζει σαν λιονταρι μια σαν χαλασμενη μπετονιερα . ανθρωπος που δεν εχει καμμια ευσταθεια και γλιστρα συνεχεια (οπου παει εχει λαδια περιεργο....) επισεις θεωρει οτι δεν ανηκει σε καμμια κοινωνικη ομαδα και ξεχωριζει απο ολους


Μοrini - καλα αμα βρεις αντρα με μορινι τι να σου πω γνωρισε τον μου και μενα


kawasaki - ολα τα κανει βιαστικα και γρηγορα , γρηγορα θα σε αγαπησει γρηγορα θα σε παντρευτει γρηγορα θα καταλαβει το λαθος του αλλα δεν εχει γυρισμο (:rotflmao: )


yamaha - τυπος που θεωρει οτι τιποτα δεν ειναι αναντικαταστατο . θεωρει τις γυναικες ανταλακτικα που υπαρχουν σε αφθονια απο την μοτοδυναμικη οταν θα τον γνωρισεις θα σου φανει οτι ειναι υπερανο ολων αλλα δεν ειναι ετσι στην πραγματικοτιτα προσπαθει να καλυψει ΚΕΝΑ που του εχουν αφησει 5700(ρπμ) πρωην γκομενες



honda - εδω επιασες την καλη φιλεναδα! σταθερη ακλόνητοι με αξιες διαχρονικοι κλασσικοί τοσο κλασσικοι που δε κανουν προγαμιαίο σεξ δε βριζουν δε πινουν δεν πλενοντε δεν ξυριζοντε δεν κανουν τιποτα γιατι φοβουντε ......ειναι τοσο λεπτεπιλετοι που με το παραμικρο προκαλουν ζημια στον εαυτο τους προσεχουν για να εχουν.
:eyepop: :eyepop: :lol: :lol: :rotflmao:

LINA
23/07/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εγω πιστευω παντος οτι ολα ειναι θεμα χαρακτηρα και κατα ποσο ταιριαζεις δλδ

γνωριζεις καποιον και σου λεει εχει μηχανη πχ

καλος εχεις μηχανη τι μηχανη εχεις ? (πρωτη βασικη ερωτηση ) και ερχωμαστε στις πιθανες απαντησεις και τι θελει να μας πει με αυτες.


ducati - μιλαμε για ανθρωπο που δεν εχει σταθερο χαρακτηρα μια μουκγριζει σαν λιονταρι μια σαν χαλασμενη μπετονιερα . ανθρωπος που δεν εχει καμμια ευσταθεια και γλιστρα συνεχεια (οπου παει εχει λαδια περιεργο....) επισεις θεωρει οτι δεν ανηκει σε καμμια κοινωνικη ομαδα και ξεχωριζει απο ολους


Μοrini - καλα αμα βρεις αντρα με μορινι τι να σου πω γνωρισε τον μου και μενα


kawasaki - ολα τα κανει βιαστικα και γρηγορα , γρηγορα θα σε αγαπησει γρηγορα θα σε παντρευτει γρηγορα θα καταλαβει το λαθος του αλλα δεν εχει γυρισμο (:rotflmao: )


yamaha - τυπος που θεωρει οτι τιποτα δεν ειναι αναντικαταστατο . θεωρει τις γυναικες ανταλακτικα που υπαρχουν σε αφθονια απο την μοτοδυναμικη οταν θα τον γνωρισεις θα σου φανει οτι ειναι υπερανο ολων αλλα δεν ειναι ετσι στην πραγματικοτιτα προσπαθει να καλυψει ΚΕΝΑ που του εχουν αφησει 5700(ρπμ) πρωην γκομενες



honda - εδω επιασες την καλη φιλεναδα! σταθερη ακλόνητοι με αξιες διαχρονικοι κλασσικοί τοσο κλασσικοι που δε κανουν προγαμιαίο σεξ δε βριζουν δε πινουν δεν πλενοντε δεν ξυριζοντε δεν κανουν τιποτα γιατι φοβουντε ......ειναι τοσο λεπτεπιλετοι που με το παραμικρο προκαλουν ζημια στον εαυτο τους προσεχουν για να εχουν.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: απαιχτη !!!

airamhag
23/07/2007, 13:29
ευη


βαλ κ για τσοπερ...

ενας ειναι στην παρεα..ξες...τιμης ενεκεν..

:lol: :lol: :lol:

vangelis 64
23/07/2007, 13:39
Οι εποχές πράγματι έχουν αλλάξει(για μένα,όχι προς το καλύτερο)και ο λόγος που παντρεύονται πια τα ζευγάρια είναι μία καθαρά λογιστική πράξη.Δυο μισθοί,ένα ενοίκιο π.χ.
Δεν αγαπάμε παρά μόνο το τομάρι μας,δεν κάνουμε φίλους αν δεν έχουμε συμφέρον.Βλέπουμε το άλλο φύλο σαν ένα μηχάνημα που θα μάς ευχαριστήσει σεξουαλικά,οικονομικά,θα μάς πλύνει τα πιάτα και τα ρούχα,θα σιδερώσει και θα μαγειρέψει και μέχρι εκεί.
Σε όλες τίς ερωτικές σχέσεις(και όχι μόνο)κάποιος πρέπει να έχει το πάνω χέρι,τον έλεγχο τού παιχνιδιού.Αυτομάτως η αγάπη καταργείται.
Δεν υπάρχει ελευθερία και καλωσύνη.Υπάρχει κτητικότητα και καταπίεση απλά και μόνο γιατί ποτέ δεν μάθαμε να δίνουμε χωρίς να περιμένουμε ανταμοιβή,δεν μάθαμε ν' ακούμε τον άλλον.
Είμαστε προσηλωμένοι στα "δίκηα" μας και σε κάθε ευκαιρία προσπαθούμε να πείσουμε τον άλλον για το πόσο μαλάκας είναι που δεν συμμερίζεται την άποψή μας.
Ε!Μια-δυο-τρεις...σπίτι μου σπίτι σου και τέρμα.Παιδιά;Έλα μωρέ τώρα...νταξ' θα τα βλέπω τα Σαββατοκύριακα θα τούς δίνω και χαρτζηλίκι κι από δω παν κι οι άλλοι.Άσε με τώρα γιατί το γκομενάκι με περιμένει.....
Και το γκομενάκι βέβαια,είτε λέγεται Νώντας είτε Μαλάμω,μόλις δει τα σκούρα θα την κάνει για το επόμενο βόλεμα και πάει λέγοντας.


Το φοβερό τής υπόθεσης πάντως είναι ότι θα μάς ακούσεις να λέμε πόσο καλοί άνθρωποι είμαστε,πόσο αλτρουιστές κλπ και πως όοοοολοι οι άλλοι είναι ανίκανοι να καταλάβουν τα σπάνια χαρίσματα και τίς αρετές μας και.....
'Ατιμη κοινωνία που άλλους τούς κατεβάζεις και άλλους τούς ανεβάζεις στα Τάρταρα":lol: :lol:

Cpt. Haddock
23/07/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Οι εποχές πράγματι έχουν αλλάξει(για μένα,όχι προς το καλύτερο)και ο λόγος που παντρεύονται πια τα ζευγάρια είναι μία καθαρά λογιστική πράξη.Δυο μισθοί,ένα ενοίκιο π.χ.
Δεν αγαπάμε παρά μόνο το τομάρι μας,δεν κάνουμε φίλους αν δεν έχουμε συμφέρον.Βλέπουμε το άλλο φύλο σαν ένα μηχάνημα που θα μάς ευχαριστήσει σεξουαλικά,οικονομικά,θα μάς πλύνει τα πιάτα και τα ρούχα,θα σιδερώσει και θα μαγειρέψει και μέχρι εκεί.
Σε όλες τίς ερωτικές σχέσεις(και όχι μόνο)κάποιος πρέπει να έχει να έχει το πάνω χέρι,τον έλεγχο τού παιχνιδιού.Αυτομάτως η αγάπη καταργείται.
Δεν υπάρχει ελευθερία και καλωσύνη.Υπάρχει κτητικότητα και καταπίεση απλά και μόνο γιατί ποτέ δεν μάθαμε να δίνουμε χωρίς να περιμένουμε ανταμοιβή,δεν μάθαμε ν' ακούμε τον άλλον.


Σόρυ ρε Βαγγέλη αλλα επειδή πολύ μαυρίλα και απαισιοδοξία πέφτει για την εποχή μας...

Δλδ παλιότερα που οι γάμοι κανονίζοταν απο τις οικογένειες υπήρχε αγάπη;

Όταν έπαιζε η προίκα δεν ήταν εμπορική συναλλαγή;

Όταν τα ζευγάρια δε μιλιόταν και απλά οι γυναίκες δεν μπορούσαν λόγω ηθών (τρομάρα τους) και κοινωνικής κατακραυγής να αντιμιλήσουν ή και να χωρίσουν ήταν καλύτερα;

Όταν η υποκρισία και το φαίνεσθαι βασίλευε;

Για σταθείτε ρε σεις...

Μια χαρά ειναι η εποχή μας...

afrotwin
23/07/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Οι τελευταιες μερες με παροτρυναν να ανοιξω αυτο το τοπικ.

Πολλα γεγονοτα με εβαλαν κ προβληματιστηκα ( σπανιο πραγμα για το ατομο μου )

Το τελευταιο καιρο πρεπει να εχω ακουσει απο φιλους τουλαχιστον 10 χωρισμους.Τους πιο πολλους απο πλευρας γυναικων , δηλαδη με την δικη τους θεληση .
Γιατι αυτο ? Φταιει το καλοκαιρι ? Ισα ισα πιστευω οτι το καλοκαιρι που οι γυναικες τα πετανε ολα εξω , κανονικα οι αντρες θα επρεπε να ειναι αυτοι που χωριζουν τις γκομενες τους για να βγουν παλι στο κυνηγι αλλα απο οτι βλεπω γινεται ακριβως το αντιθετο.

Φιλος μου χωρισε πανω στο πλοιο πηγαινονται στο νησι για διακοπες με την κοπελα του.Ημαρτον δηλαδη πια και για να μην μιλαω μονο για σχεσεις κ γκομενους κ γκομενες αλλα κ παντρεμενα ζευγαρια πλεον διαλυονται.Φιλος δικηγορος εχει ξεσκιστει στα διαζυγια , μου λεει "δεν προλαβαινω , η μια υποθεση μετα την αλλη ". ΓΙ αυτον βεβαια ειναι γαμο τις καταστασεις γιατι τα κονομαει .Ο ιδιος με ολα αυτα που βλεπει μου λεει " ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ "

Το κερασακι στην τουρτα των σκεψεων μου ηταν χτες που πηγα σε ενα γαμο.
Ενοιωθα οτι βλεπω το θεατρο του παραλογου.Ολοι και καλα ευτυχισμενοι , τι καλα κ ωραια ενα νεο ζευγαρι , μια καινουργια αρχη και τα σχετικα και εβλεπα τραπεζια με μαναδες μονες τους κοντα στην ηλικια των νεωνυμφων με ενα ή δυο παιδια χωρισμενες, αντρες χωρισμενους και πραγματικα κατι με επιασε.Δεν γουσταρα να καθησω ουτε λεπτο.

Παμε κατα διαολου μου φαινεται ή ετσι μου τα εχει σκασει εμενα ?

ego exo na po touto
ime fotografos gamon ke lipa

an vriskame ena tropo na fotografizame ta diazigia 8a ixame pio poli doulia...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

to 60% ton gamon kataligoun se diazigio
malon den kanoun kali doulia i papades epidi den exoun iero ke osio
den deni o gamos me ta iera desma...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
23/07/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
honda - εδω επιασες την καλη φιλεναδα! σταθερη ακλόνητοι με αξιες διαχρονικοι κλασσικοί τοσο κλασσικοι που δε κανουν προγαμιαίο σεξ δε βριζουν δε πινουν δεν πλενοντε δεν ξυριζοντε δεν κανουν τιποτα γιατι φοβουντε ......ειναι τοσο λεπτεπιλετοι που με το παραμικρο προκαλουν ζημια στον εαυτο τους προσεχουν για να εχουν.

Να δεις που εγώ έπρεπε να πάρω Morini τελικά..:uplate: :rotflmao:

Λοιπόν εγώ βρίσκομαι στην πιο μπερδεγουέϊ κατάσταση, σχέση 7,5 χρόνων, περνάμε καλά, τα βρίσκουμε γενικότερα αν και είμαστε τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες. Κάνουμε πολλά πράγματα μαζί αλλά υπάρχει και το ελεύθερο να κάνουμε κι αυτό που μας αρέσει ξεχωριστά χωρίς ο ένας να στεναχωριέται/αγχώνεται/τσαντίζεται για τα θέλω του άλλου.

Για γάμο ούτε κουβέντα μέχρι αυτή τη στιγμή, ούτε από μένα αλλά ούτε κι από εκείνη.

Έχω φτάσει σε σημείο να αναρρωτιέμαι !

Δεν βιάζομαι, μια χαρά είμαστε έτσι αφού υπάρχει κι η αμοιβαία εμπιστοσύνη μέσα σ'όλα.

Αλλά τι γίνεται ρε παιδί ; 30νταρίσαμε λέμεεεεε !

Δεν μπορείς εσύ κυρία μου να με κυκλοφορείς 8 χρόνια και να μη μού'χεις περάσει ένα δαχτυλίδι αρραβώνων έστω !:uplate: :rotflmao:

Πέρα απ'τη πλάκα όμως όλα νιώθω πως είναι καλά και νομίζω ότι όταν θα έρθει (κι άμα έρθει) εκείνη η ώρα της μόνιμης συμβίωσης θα μπορέσουμε και οι δύο ν'ανταπεξέλθουμε στις καταστάσεις που θα πρέπει ν'αντιμετωπίσουμε καθημερινά.

Την ξέρω και με ξέρει πλέον (λες γι'αυτό να μη με παίρνει; ):rotflmao:

Είναι γεγονός όμως πως πολύς κόσμος γύρω μας ξε-χωρίζεται, ίσως αυτό να μας φοβίζει κιόλας, ίσως κι εμείς να μην μπορέσουμε ν'ανταπεξέλθουμε τόσο εύκολα όσο νομίζουμε όταν θα χρειαστεί να ενώσουμε τις δυνάμεις μας..

Δύσκολα πράγματα για να τ'αφήνουμε να τριγυρίζουν στο μυαλό, ότι'ναι νά'ρθει θε να'ρθει και κάθε εμπόδιο για καλό λένε.

airamhag
23/07/2007, 13:50
τι να πω παντρεμενη δεν ειμαι ( κ ετσι θελω να μεινω)
κ δεν ξερω για ποιους λογους χωριζουν τωρα...

εχω την εντυπωση ομως οτι παλιοτερα ειχαν ουσιαστικα προβληματα για να χωρισουν ( κ δεν χωριζαν ) κ τωρα βγαινει σαν απωθημενο ενα πραγμα κ χωριζει ο κοσμος πιο ευκολα..

ε εχει αρπαξει κ ο εγωισμος ...

sniper
23/07/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....

Όταν η υποκρισία και το φαίνεσθαι βασίλευε;

Για σταθείτε ρε σεις...

Μια χαρά ειναι η εποχή μας...

Ενώ όταν είχες την γυναίκα για τα οικιακά και την γκόμενα για τα υπόλοιπα ή όταν όλα στο σπιτι ηταν ΟΚ αλλά για να μπει ο συζυγος μέσα εσκυβε αντι να την στείλει (για αν μην πει κάτι η κοινωνία) ήταν καλυτερα;

Κάπου έχασες την ουσία Ευάγγελε.....


+954 Καπ

Tropeas
23/07/2007, 13:54
Θες χύμα?
το καλοκαίρι είναι η καλύτερη περίοδος να τον "αρπάνε" όπου θέλουν και με όποιον θέλουν κάθε μέρα και ώρα... :p
εεε, σιγά λοιπόν μην δίνουν λογαριασμό ή μην μπαίνουν στη διαδικασία εύρεσης δικαιολογίας κλπ...:beer: :wave2:

EVI
23/07/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Θες χύμα?
το καλοκαίρι είναι η καλύτερη περίοδος να τον "αρπάνε" όπου θέλουν και με όποιον θέλουν κάθε μέρα και ώρα... :p
εεε, σιγά λοιπόν μην δίνουν λογαριασμό ή μην μπαίνουν στη διαδικασία εύρεσης δικαιολογίας κλπ...:beer: :wave2:

πςςςς τοσο πολυ μαμανε οι ελληνες ρε παιδακ'μου :hypnotize :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:


αυτο μου θυμιζει τους αντρες με suzuki


suzuki- συμπαθητικοί κρυβουν εναν καφρο μεσα τους αλλα τον κρύβουν τοσο καλα που δε το καταλαβαινεις παρα μονο αν τους πιεσεις
αν τους πιεσεις ΣΠΑΝΕ και στα αμολανε ολα ολες τις ζημιες του παρελθοντος και πως τις καλυψαν οπως οπως και μαθαν να ειναι συμπαθιτικοι αλλα στην πραγματικότητα θα θελαν να φορανε μαντηλια με νεκροκεφαλες και να εχουν βιδες-γερακια στην πινακιδα τους .





:lol:

Cpt. Haddock
23/07/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αυτο μου θυμιζει τους αντρες με suzuki


για triumph τίποτα; :( :sick:



:lol:

EVI
23/07/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
για triumph τίποτα; :( :sick:



:lol:

αυτο το τιποτα μου θυμισε .............. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:smokin:



αντρας triumph - διαβασμενος τυπος. πινει τσαι (:lol: ) καθε μερα με λεμονι εννιοτε και με εναν κυβο μαυρη ζαχαρη. σταθερος , δεν αλλαζει τιποτα πανω του ουτε ρουχα ουτε πραγματα ουτε μηχανη (και να θελε δε μπορει) ο καταλληλότερος για πατερας αγαπημενη του φαντασιωση : το σερβις της αγγλικης εταιρειας πεφτει στα 30 ευρω το πρωτο και 32,70 ολα τα αλλα τα ανταλακτικα ειναι τσαμπα ,ειναι παππους μπροστα στο τζακι και λεει ιστοριες στα εγγονια του για το πολυτεχνείο τα ταξιδια του (γκιουλιβερ)

airamhag
23/07/2007, 14:05
Ρε συ Νοστρα..

κανεις κ ιδιαιτερα ??

:look:

marios8
23/07/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ "



Eτσι λένε όλοι μέχρι να παντρευτούν :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

kalesin
23/07/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
για triumph τίποτα; :( :sick:



:lol:


δεν θα υπαρχουν φαινεται...


απο την Παρασκευη που θα παρει ο Θωμας....


:evil: :evil: :evil:







:a01: :a01: :a01: :a01:

edit...φτουυυ με προλαβε....

sniper
23/07/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Eτσι λένε όλοι μέχρι να παντρευτούν :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

ΓΑΜΟ ΕΓΩ; ΠΑΙΔΙΑ;;;;; ΠΟΤΕ!!!!!!!!


Κανένα εξάμηνο ΤΟ ΠΟΛΥ κρατάει αυτή η κατηγορηματική άρνηση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
23/07/2007, 14:16
και εγω ετσι ελεγα :look: :look: το υποστήριζα ομως με σθενος λεμε :blush: :wacko: :wacko: εγω? ποτε! (αν και δεν εχω παντρευτει ακομα ) ας παω να ξυσω μια με το ταιφουν να το σκεφτω λιγο το θεμα ........... (δε ξεφευγω δε ξεφευγω απο την θεματολογια του φορουμΕΣ) :smokin:

sober
23/07/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΓΑΜΟ ΕΓΩ; ΠΑΙΔΙΑ;;;;; ΠΟΤΕ!!!!!!!!


Κανένα εξάμηνο ΤΟ ΠΟΛΥ κρατάει αυτή η κατηγορηματική άρνηση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Βαλε κατι...βαλε κατι...:D

sniper
23/07/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Βαλε κατι...βαλε κατι...:D

Εσυ δεν πιάνεσαι λέμε.....


Έχεις Fun Club :lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: :lol:

airamhag
23/07/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσυ δεν πιάνεσαι λέμε.....


Έχεις Fun Club :lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: :lol:

ε δεν τρωγεσαι μωρ αδερφακι μου!



















:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
23/07/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσυ δεν πιάνεσαι λέμε.....


Έχεις Fun Club :lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: :lol: αυτό είναι δίπλα στο fan club :confused: :confused: :confused:

Gandalf dr685sm
23/07/2007, 14:21
γάμος.

Κατά την Εκκλησία και το Χ.Ο. δόγμα η ένωση δύο ανθρώπων υπό ευλογίες (και μπόλικο ατζεμοπίλαφο) για την συνέχεια της ζωής τους και την τεκνοποίηση.

Κατά την κοινωνία , μια φυσική εξέλιξη ενός δεσμού σύμφωνα με τα χρηστά ήθη και έθιμα.

Κατά το ζευγάρι...... μια σχέση έρωτα που μπορεί με τις πιθανότητες της ρώσικης ρουλέτας να καταλήξει πανεύκολα σε μια συμβίωση σαν τον "πόλεμο των Ρόδων". Ειδικά αν υπάρχουν και οικονομικές προεκτάσεις και τεράστια ΕΓΩ.


Διαζύγιο.

Κατά την Εκκλησία ... απλά απαράδεκτο στο δόγμα αλλά συμβιβαστήκαν με την ιδέα, ειδικά όταν μπαίνει και στην θέση το οικονομικό ενός δεύτερου γάμου απο τους ίδιους ( :D )

Κατά την κοινωνία... εδώ το διαχωρίζουμε λίγο...

Χωρίς παιδιά...

Δύο άνθρωποι με χαρτί και σφραγίδες που επισημοποιούσε μια σχέση ακυρώνεται ώς μια συμφωνία μη συμφέρουσα σε συναισθηματικό και πιθανώς οικονομικό επίπεδο. Ο καθείς τραβά τον δρόμο του και πάει για άλλα... τι είχαμε τι χάσαμε... χάσαμε δηλαδή περι τα 600? ο καθένας για τα διαδικαστικά του διαζυγίου αν μάλιστα είναι κοινή συναινέσει.

Με παιδιά...

Να βρίσω τώρα... ρε *********, ανεγκέφαλα πλάσματα... ηλίθια εγωιστικά πλάσματα που θέλετε ξύλο με σανίδα απο το πρωί ώς το βράδυ... ποιός σας είπε οτι τα παιδιά είναι απλά ενας όρος γάμου; Δεν μπορείτε να είστε ώριμοι;... δεν ανέχεστε το Εγώ του άλλου;... νομίζετε οτι ενα παιδί θα "φτιάξει" την κατάσταση;... Λοιπόν...

Τα παιδιά έχουν τόσο εύθραυστο εσωτερικό κόσμο που θα έπρεπε να μας περνάνε απο χιλιάδες δοκιμασίες και ελέγχους πριν μας δώσουν την άδεια να γίνουμε γονείς... ο κάθε ηλίθιος και ηλίθια, γίνονται γονείς και απλά μετά τα αφήνουν να φυτρώσουν. Με χιλιάδες προβλήματα , χωρίς στήριξη και μάλιστα αρκετές φορές , με χρήση τους απο τους ίδιους τους γονείς σαν όπλα πίεσης απέναντι ο ένας στον άλλον...

Για τόσο ηλίθια υποκείμενα μιλάμε.

Ειδικά για εκείνους που είναι 10-15 χρόνια μαζί και έχουν 1-2 μικρά, ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ , μπαίνει μέσα στον πισινό σας και θέλετε να χωρίσετε; Το οικονομικό;

Δεν ξέρατε ποιόν έχετε δίπλα σας;.. ούτε η Ωνάση είναι , ούτε ο Αμπράμοβιτς.

Οι γκόμενες και γκόμενοι; Τόσο ανασφαλείς είστε που κοιτάτε αριστερά και δεξιά για επιβεβαίωση ή τόσο πλήρεις είσαστε που δεν σας καλύπτει πλέον ο σύντροφος σας;

- Έχει δεί κανείς απο εσάς τα μάτια ενός παιδιού πως κοιτάνε τον γονιό που φεύγει απο το σπίτι; ο πως νιώθει;
- Μήπως όταν κάθε δεύτερο Σ/Κ είναι αναγκασμένο να μετακομίζει και να γίνεται μπάλα για να δεί μπαμπά ή μαμά;... ποτέ και τους δύο μαζί;

Ρε κλωτσιά με 45αρι άρβυλο θέλετε απο τον πισινό και να πάει στον εγκέφαλο σας μπας και ταρακουνηθεί και σκεφτεί τι πάει να κάνει όταν θελήσει να έχει παιδί... να καταλάβει πόσο σημαντικό είναι και οτι πλέον αυτά που ήξερε τελείωσαν.

Ουφ... συγνώμη για το ξέσπασμα, αλλά ειδικά τον τελευταίο καιρό με αυτά που βλέπω απο μαλακισμένα ζευγάρια με παιδάκια , που δήθεν χωρίζουν μετά απο 10 χρόνια συμβίωσης, για ασυμφωνία χαρακτήρων με έχουν βγάλει εκτός εαυτού...

ΟΥΣΤ ήλιθια υποκείμενα. Και απαιτείτε να σας κατανοήσουν και όταν μεγαλώσουν μετά.

Gandalf

sober
23/07/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
αυτό είναι δίπλα στο fan club :confused: :confused: :confused:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Νικο....νια νια νιανια νια....:a22: :a22: :a22:

vangelis 64
23/07/2007, 14:22
Νίκο και Ηλία,δεν θεωρώ ότι παλιότερα τα πράγματα ήταν αγγελικά πλασμένα.Πάντα κάπως έτσι λειτουργούσαμε εμείς οι άνθρωποι.

Απλά...αυτό το εντελώς ασύδοτο που συμβαίνει σήμερα,δεν μού αρέσει.Η τηλεόραση δείχνει τσόντες στα ίσα,η μουσική που γράφεται δεν είναι ούτε για φτύσιμο....και όλα γενικά ρε παιδάκι μου σε πάνε στο τελείως "απελευθερωμένο" και αποχαυνωτικό.

Παλιά ας πούμε,αν έβγαινε μια γυμνόστηθη στην παραλία,κάποιοι θα σταυροκοπιόντουσαν:lol: θα φώναζαν αστυνομίες και τέτοια.
Σήμερα όχι μόνο δεν προκαλεί αίσθηση αλλά θα ήταν ευχής έργον να βλέπαμε και καμμιά παρτουζίτσα έτσι για νά'χει ενδιαφέρον.
Μη με ρωτάτε ποιό θα προτιμούσα,στα άκρα είναι και τα δυο.

Σεξουαλική πείνα πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει,γι' αυτό πουλάει άλλωστε το πράμα.

Σε ό,τι αφορά τίς σχέσεις,συμφωνώ πως στην ουσία τίποτα δεν έχει αλλάξει.Το μόνο που παρατηρώ και με στενοχωρεί,είναι πως η ανθρωπιά σιγά-σιγά χάνεται.

sniper
23/07/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.....


Μάγε δεν αθ σου σβήσω τίποτα.

Μάζεψε το κείμενό σου μόνος σου.

Αιντε που έγινες και κριτής της κοινωνίας απο τότε που πέθαναν οι δεινόσαυροι.

Έχεις 10 λεπτά.

marios8
23/07/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
και εγω ετσι ελεγα :look: :look: το υποστήριζα ομως με σθενος λεμε



Μην ανησυχείς δεν είσαι η εξαίρεση έτσι λέγαμε όλοι. :smilea:

Μέχρι μια μέρα βρίσκουμε μια καλή κοπέλα, που ούτε και αυτή ήθελε να παντρευτεί και παντρευόμαστε. :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

EVI
23/07/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
γάμος.


Gandalf


+750




(ναι μαρια ξερω +755:lol: )

sniper
23/07/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
....

Σε ό,τι αφορά τίς σχέσεις,συμφωνώ πως στην ουσία τίποτα δεν έχει αλλάξει.Το μόνο που παρατηρώ και με στενοχωρεί,είναι πως η ανθρωπιά σιγά-σιγά χάνεται.


Δεν χάνεται η ανθρωπιά..... Ο στόχος χάθηκε....

EVI
23/07/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μην ανησυχείς δεν είσαι η εξαίρεση έτσι λέγαμε όλοι. :smilea:

Μέχρι μια μέρα βρίσκουμε μια καλή κοπέλα, που ούτε και αυτή ήθελε να παντρευτεί και παντρευόμαστε. :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:



:lol: :lol: :lol: :beer: :beer:

EVI
23/07/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Νίκο και Ηλία,δεν θεωρώ ότι παλιότερα τα πράγματα ήταν αγγελικά πλασμένα.Πάντα κάπως έτσι λειτουργούσαμε εμείς οι άνθρωποι.

Απλά...αυτό το εντελώς ασύδοτο που συμβαίνει σήμερα,δεν μού αρέσει.Η τηλεόραση δείχνει τσόντες στα ίσα,η μουσική που γράφεται δεν είναι ούτε για φτύσιμο....και όλα γενικά ρε παιδάκι μου σε πάνε στο τελείως "απελευθερωμένο" και αποχαυνωτικό.

Παλιά ας πούμε,αν έβγαινε μια γυμνόστηθη στην παραλία,κάποιοι θα σταυροκοπιόντουσαν:lol: θα φώναζαν αστυνομίες και τέτοια.
Σήμερα όχι μόνο δεν προκαλεί αίσθηση αλλά θα ήταν ευχής έργον να βλέπαμε και καμμιά παρτουζίτσα έτσι για νά'χει ενδιαφέρον.
Μη με ρωτάτε ποιό θα προτιμούσα,στα άκρα είναι και τα δυο.

Σεξουαλική πείνα πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει,γι' αυτό πουλάει άλλωστε το πράμα.

Σε ό,τι αφορά τίς σχέσεις,συμφωνώ πως στην ουσία τίποτα δεν έχει αλλάξει.Το μόνο που παρατηρώ και με στενοχωρεί,είναι πως η ανθρωπιά σιγά-σιγά χάνεται.

και για να μην παρεξηγήσουν μερικοί εγω καταλαβα (αν κανω λαθος ας με διορθώσει ο βαγγελης) οτι θα του αρεσε μια μιξη των δυον εποχών μια μεση οδό και οχι τα ακρα


η απολυτη καταπίεση και η απολυτη ασυδοσία ειναι τα ακρα που κανεις δε θελει η μεση οδος ειναι παντα η καλυτερη λιγο απο ολα!












πολυ θερμοκρασια μου βγαζει η μηχανη
:sick: :sick: :sick:

Gandalf dr685sm
23/07/2007, 14:30
sniper...

τις βρισιές θα τις σβύσω ... όντως παρεκτράπηκα... αλλά πες μου ειλικρινά.

Σε ενοχλούν οι βρισιές ή το περιεχόμενο του κειμένου;... και αν ναι... το περιεχόμενο δηλαδή... γιατί;

Λέω κάτι που δεν ισχύει...;;;

Gandalf

Tropeas
23/07/2007, 14:35
Ψιτ κοπελιά .... έχεις ξεχάσει χαρακτηρισμούς για Χοντέους... (΄'εχεις κάτι στο νου σου...? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )
για Kawasakiκούς.... (ελά τώρα.....:beer: )
για Ducatisti (και εδω έχουμε θεματάκι τρελΟΟΟΟ!!!)
και τι άλλο ξεχάσαμε? ? ?
αααα αναι Yamahaκιδες (gkoyx gkoyx... αυτοί θα πάνε Σέριφο διακοπές...)



:beer: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ελα ελα ...
Pleaseeeeeeeee???

sniper
23/07/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
sniper...

τις βρισιές θα τις σβύσω ... όντως παρεκτράπηκα... αλλά πες μου ειλικρινά.

Σε ενοχλούν οι βρισιές ή το περιεχόμενο του κειμένου;... και αν ναι... το περιεχόμενο δηλαδή... γιατί;

Λέω κάτι που δεν ισχύει...;;;

Gandalf

Kρίνεις πράγματα για τα οποία προφανέστατα δεν έχεις ιδέα....

Και μην αρχίσουμε τα εσύ που τα ξέρεις.....

Εσύ που δεν είσαι απόλυτος ξαφνικά αρχισες τα γαλλικά; :mad:

sober
23/07/2007, 14:39
Μαγε για να παρει καποιος διαζυγιο δε σημαινει πως ξυπνησε ενα πρωι και ειπε ''α...ωραια τι κανω σημερα...αχ ναι μωρε ...να χωρισω..''

Οσο επιπονο ειναι για τα παιδια ειναι και για τους γονεις...

Συμφωνω οτι αυτα, παιδια ειναι αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που βρισκεται η λυση με τη καλη 8εληση και των 2 πλευρων και τα πραγματα λειτουργουν καλυτερα για ολους...

Σιγουρα υπαρχουν ζευγαρια επιπολαια αλλα ειναι φορες που ισως ειναι καλυτερα να χωριζουνε και να κρατανε τη σχεση σε ενα επιπεδο παρα να μενουν παντρεμενοι και να σφαζονται μπροστα στο παιδι κατω απο την ιδια στεγη...

Κι επειτα νομιζω πως ολα εχουν να κανουν με το πως 8α εξηγησεις αυτα τα πραγματα στο παιδι σου...Αν δεν εισαι ενοχικος και κομπλεξαρισμενος κι εχεις επιμονη και υπομονη 8α το μεταφερεις αυτο και στο παιδι σου...8α ειναι δυσκολο σιγουρα...αλλα νομιζω πως στο τελος 8α το κανεις να καταλαβει...:smilea:

vangelis 64
23/07/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
και για να μην παρεξηγήσουν μερικοί εγω καταλαβα (αν κανω λαθος ας με διορθώσει ο βαγγελης) οτι θα του αρεσε μια μιξη των δυον εποχών μια μεση οδό και οχι τα ακρα


η απολυτη καταπίεση και η απολυτη ασυδοσία ειναι τα ακρα που κανεις δε θελει η μεση οδος ειναι παντα η καλυτερη λιγο απο ολα!

Δεν υπάρχουν εποχές και χάσμα γενεών Εύη.Βαθειά μέσα μας παραμένουμε ίδιοι και απαράλλαχτοι.Ο εαυτούλης μας είναι το κέντρο τού κόσμου και όλα γυρίζουν γύρω απ' αυτόν.

Απλά επειδή παλιότερα υπήρχε μεγαλύτερη δίψα για πνευματική αναζήτηση,υπήρχε σε μεγαλύτερες δόσεις η ευκαιρία να συνειδητοποιήσεις ορισμένα πράγματα.

Ε αυτό το πράγμα,όσο περνάει ο χρόνος και όσο "βουλιάζουμε" στο υλικό μας κομμάτι,σβήνει.:wave2:

EVI
23/07/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ψιτ κοπελιά .... έχεις ξεχάσει χαρακτηρισμούς για Χοντέους... (΄'εχεις κάτι στο νου σου...? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )
για Kawasakiκούς.... (ελά τώρα.....:beer: )
για Ducatisti (και εδω έχουμε θεματάκι τρελΟΟΟΟ!!!)
και τι άλλο ξεχάσαμε? ? ?
αααα αναι Yamahaκιδες (gkoyx gkoyx... αυτοί θα πάνε Σέριφο διακοπές...)



:beer: :bigcry: :rotflmao: ελα ελα ...
Pleaseeeeeeeee???



ρε συ αφου εγραψα για αυτους και αλλα θες? :rotflmao:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


ducati - μιλαμε για ανθρωπο που δεν εχει σταθερο χαρακτηρα μια μουκγριζει σαν λιονταρι μια σαν χαλασμενη μπετονιερα . ανθρωπος που δεν εχει καμμια ευσταθεια και γλιστρα συνεχεια (οπου παει εχει λαδια περιεργο....) επισεις θεωρει οτι δεν ανηκει σε καμμια κοινωνικη ομαδα και ξεχωριζει απο ολους


Μοrini - καλα αμα βρεις αντρα με μορινι τι να σου πω γνωρισε τον μου και μενα


kawasaki - ολα τα κανει βιαστικα και γρηγορα , γρηγορα θα σε αγαπησει γρηγορα θα σε παντρευτει γρηγορα θα καταλαβει το λαθος του αλλα δεν εχει γυρισμο ( )


yamaha - τυπος που θεωρει οτι τιποτα δεν ειναι αναντικαταστατο . θεωρει τις γυναικες ανταλακτικα που υπαρχουν σε αφθονια απο την μοτοδυναμικη οταν θα τον γνωρισεις θα σου φανει οτι ειναι υπερανο ολων αλλα δεν ειναι ετσι στην πραγματικοτιτα προσπαθει να καλυψει ΚΕΝΑ που του εχουν αφησει 5700(ρπμ) πρωην γκομενες



honda - εδω επιασες την καλη φιλεναδα! σταθερη ακλόνητοι με αξιες διαχρονικοι κλασσικοί τοσο κλασσικοι που δε κανουν προγαμιαίο σεξ δε βριζουν δε πινουν δεν πλενοντε δεν ξυριζοντε δεν κανουν τιποτα γιατι φοβουντε ......ειναι τοσο λεπτεπιλετοι που με το παραμικρο προκαλουν ζημια στον εαυτο τους προσεχουν για να εχουν.



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
23/07/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Μαγε για να παρει καποιος διαζυγιο δε σημαινει πως ξυπνησε ενα πρωι και ειπε ''α...ωραια τι κανω σημερα...αχ ναι μωρε ...να χωρισω..''

Οσο επιπονο ειναι για τα παιδια ειναι και για τους γονεις...

Συμφωνω οτι αυτα, παιδια ειναι αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που βρισκεται η λυση με τη καλη 8εληση και των 2 πλευρων και τα πραγματα λειτουργουν καλυτερα για ολους...

Σιγουρα υπαρχουν ζευγαρια επιπολαια αλλα ειναι φορες που ισως ειναι καλυτερα να χωριζουνε και να κρατανε τη σχεση σε ενα επιπεδο παρα να μενουν παντρεμενοι και να σφαζονται μπροστα στο παιδι κατω απο την ιδια στεγη...

Κι επειτα νομιζω πως ολα εχουν να κανουν με το πως 8α εξηγησεις αυτα τα πραγματα στο παιδι σου...Αν δεν εισαι ενοχικος και κομπλεξαρισμενος κι εχεις επιμονη και υπομονη 8α το μεταφερεις αυτο και στο παιδι σου...8α ειναι δυσκολο σιγουρα...αλλα νομιζω πως στο τελος 8α το κανεις να καταλαβει...:smilea:


Very well said...... :)

vangelis 64
23/07/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
.

Σιγουρα υπαρχουν ζευγαρια επιπολαια αλλα ειναι φορες που ισως ειναι καλυτερα να χωριζουνε και να κρατανε τη σχεση σε ενα επιπεδο παρα να μενουν παντρεμενοι και να σφαζονται μπροστα στο παιδι κατω απο την ιδια στεγη...

Για μένα,έχουν μια και μόνο επιλογή.

Να βάλουν τον κώλο τους κάτω και προσπαθήσουν να τα βρούν.Πρώτα με τον εαυτό τους και μετά με τα κοινά τους.

Δεν φαντάζεστε τι επιπτώσεις έχει ένας χωρισμός για τα παιδιά.Όσο φιλικός κι αν είναι.

Gandalf dr685sm
23/07/2007, 14:46
Sniper... κάνεις λάθος...

Και τα έχω ζήσει σαν παιδί απο διαζύγιο και παρόλες τις εξηγήσεις τους δεν με έπεισαν... και παιδί έχω απο διαζύγιο... και ακόμα αναρωτιέμαι τι ήταν εκείνο που την έκανε μετά απο 5 χρόνια να πεί οτι υπάρχει ασυμφωνία χαρακτήρων. Όσον αφορά το παιδί μου , όπως και να κάνω... οτι και να κάνω.. όταν φεύγω μετά το ΣΚ και την κοιτάω... αντιλαμβάνομαι πολύ περισσότερα απο μια θεωρία.

Πάντα όταν μιλάω για κάτι σοβαρό , έχω μια άποψη ... όποια και αν είναι αυτή.

Sober... οι γονείς τα βρίσκουν... οχι τα παιδιά. Τα παιδιά δεν δίνουν δεκάρα στο τι τους έκανε να χωρίσουν. Οι εξηγήσεις είναι μια εγωιστική αντίδραση των γονιών για να τους φύγουν οι ενοχές απέναντι στα παιδιά τους.

Όσον αφορά για τον χωρισμό , είπα και πριν.... στο πρώτο μου μήνυμα... μιλώ για εκείνους που περάσαν χρόνια μαζί και ξαφνικά ανακάλυψαν οτι δεν κάνει ο ένας για τον άλλον... λες και έμεναν σε άλλο σπίτι ή δεν είχαν επαφή μέχρι πριν μερικούς μήνες.

Υ.Γ. Τα "γαλλικά" ήταν εν θερμώ και ζητώ και πάλι συγνώμη... αν δεν αρκεί αυτό... βγάλτε με στην σέντρα... ήταν ατυχής στιγμή.

EVI
23/07/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Sniper... κάνεις λάθος...

Και τα έχω ζήσει σαν παιδί απο διαζύγιο και παρόλες τις εξηγήσεις τους δεν με έπεισαν... και παιδί έχω απο διαζύγιο... και ακόμα αναρωτιέμαι τι ήταν εκείνο που την έκανε μετά απο 5 χρόνια να πεί οτι υπάρχει ασυμφωνία χαρακτήρων. Όσον αφορά το παιδί μου , όπως και να κάνω... οτι και να κάνω.. όταν φεύγω μετά το ΣΚ και την κοιτάω... αντιλαμβάνομαι πολύ περισσότερα απο μια θεωρία.

Πάντα όταν μιλάω για κάτι σοβαρό , έχω μια άποψη ... όποια και αν είναι αυτή.

Sober... οι γονείς τα βρίσκουν... οχι τα παιδιά. Τα παιδιά δεν δίνουν δεκάρα στο τι τους έκανε να χωρίσουν. Οι εξηγήσεις είναι μια εγωιστική αντίδραση των γονιών για να τους φύγουν οι ενοχές απέναντι στα παιδιά τους.

Όσον αφορά για τον χωρισμό , είπα και πριν.... στο πρώτο μου μήνυμα... μιλώ για εκείνους που περάσαν χρόνια μαζί και ξαφνικά ανακάλυψαν οτι δεν κάνει ο ένας για τον άλλον... λες και έμεναν σε άλλο σπίτι ή δεν είχαν επαφή μέχρι πριν μερικούς μήνες.

σωστα! ολα αυτα πολυ σωστα!

ολοι οι φιλοι μου που εχουν χωρισει οι γονεις τους (πολλοι λιγοι) νιωθουν ακριβως ετσι και ας ειναι πλεον 25+ χρονων!!!!


και υστερα ποτε δε καταλαβα πως μετα απο 10-15 χρονια ανακαλυπτεις ξαφνικα οτι δεν μπορεις με καποιον και μην μου πειτε οτι κρατησε η καψουρα και ο ερωτας 10 χρονια! και μετα εσβησε!!!

οχι οτι ειναι αδυνατον αλλα αμα εισαι σωστος και εχεις σκεφτει πολυ καλα αυτο που κανεις Ε ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ρε παιδια!!!! και εγω ειχα σχεση 6 ολοκληρα και λιγο παραπανω χρονια και ομως δε θελω ουτε να τον φτυσω τωρα που λεει ο λογος και οταν μου ειπε να αρραβωνιστουμε κλπ κλπ εκανα πισω! και ας ημουν μαζι του 6 χρονια!!! μεσα μου ηξερα οτι δε παιζει κατι τετοιο με αυτον!


το ξερεις ! αλλιως παντα κατι στραβο γινοταν και απλως κανατε και οι 2 οτι δε το ''βλεπατε'' αλλα παντα επαιζε κατι!


και αυτο ειναι λαθος! απο την αρχ βγαζεις τον πραγματικο σου χαρακτηρα οποιος και να ειναι αυτος καλος η κακος !

sniper
23/07/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Sniper... κάνεις λάθος...

.......


Καθόλου λάθος δεν κάνω και οι ερωτήσεις μου προς εσένα ήταν ρητορικές....

Ηταν ευκολάκι :D Ισως επειδή λιγο πολύ όλοι ζούμε παρόμοιες καταστάσεις.... :rolleyes:

sniper
23/07/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
σωστα! ολα αυτα πολυ σωστα!

ολοι οι φιλοι μου που εχουν χωρισει οι γονεις τους (πολλοι λιγοι) νιωθουν ακριβως ετσι και ας ειναι πλεον 25+ χρονων!!!!


....


Οι φίλοι σου είναι είτε Γαυροι, είτε ΑΕΚτζήδες είτε καβασάκιδες....

Δεν νοιώθουν αυτοί.... :lol:



(και πριν 50 χρόνια όταν χώριζαν τα παιδιά ήταν μπάσταρδα..... αλλάζει ο κόσμος και η κουλτούρα αυτών)

Gandalf dr685sm
23/07/2007, 14:53
evi...


...και ας είναι 25+....

Βάλε και άλλα 10 απο πάνω...:D


Gandalf

EVI
23/07/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οι φίλοι σου είναι είτε Γαυροι, είτε ΑΕΚτζήδες είτε καβασάκιδες....

Δεν νοιώθουν αυτοί.... :lol:




:p :p :p :p :lol:

sober
23/07/2007, 15:02
Ρε παιδια σορυ 8α ακουστει πολυ ρηχο αυτο που 8α πω αλλα ενας γονιος δεν εχει ΜΟΝΟ αυτη τη ιδιοτητα...ειναι και ΑΝ8ΡΩΠΟΣ... και εχει κι ''8ελω'' και αναγκες και γω δεν ξερω τι...

Αμα καταπιεζεσαι η εισαι δυστυχισμενος στο γαμο σου χωριζεις...Αλλωστε ποτε δεν μπορεις να ξερεις τισου επιφυλασσει η ζωη ή και ο συντροφος σου ακομα κι αν εχετε γεννη8ει μαζι (που λεει ο λογος...) και πιστευεις πως τον ξερεις...

Δηλ. τι???Αμα χωρισεις παυεις να νιαζεσαι για το παιδι...ή μηπως σταματας να κανεις τα παντα για αυτο?? :confused:

Αυτο εννοειται βρε παιδια ...

sniper
23/07/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Ρε παιδια σορυ 8α ακουστει πολυ ρηχο αυτο που 8α πω αλλα ενας γονιος δεν εχει ΜΟΝΟ αυτη τη ιδιοτητα...ειναι και ΑΝ8ΡΩΠΟΣ... και εχει κι ''8ελω'' και αναγκες και γω δεν ξερω τι...

Αμα καταπιεζεσαι η εισαι δυστυχισμενος στο γαμο σου χωριζεις...Αλλωστε ποτε δεν μπορεις να ξερεις τισου επιφυλασσει η ζωη ή και ο συντροφος σου ακομα κι αν εχετε γεννη8ει μαζι (που λεει ο λογος...) και πιστευεις πως τον ξερεις...

Δηλ. τι???Αμα χωρισεις παυεις να νιαζεσαι για το παιδι...ή μηπως σταματας να κανεις τα παντα για αυτο?? :confused:

Αυτο εννοειται βρε παιδια ...

Είτε βαλτε το κλιματιστικό στους 20 είτε σταμάτα να γράφεις.... Συμφωνουμε σήμερα και τρομάζω :hypnotize

Very well said again :D

EVI
23/07/2007, 15:09
XMM κανεις δεν ειπε οτι δεν αγαπατε τα παιδια σας αν χωρισετε


εδω λεμε πως νιωθουν αυτα ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ .

sniper
23/07/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
XMM κανεις δεν ειπε οτι δεν αγαπατε τα παιδια σας αν χωρισετε


εδω λεμε πως νιωθουν αυτα ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ .

Επειδή μάλλον εχετε (οι περισσότεροι) μαυρα μεσάνυχτα, να διευκρινήσουμε ότι όταν 2 που χωρίζουν έχουν παιδιά, και είναι συγκροτημένα άτομα κι όχι ζώα, τότε ο χωρισμός αυτός δεν εχει καμμία σχέση με τον χωρισμό με τον/την γκόμενο/γκόμενα.....

Και άρα στο χέρι τους είναι να μειώσουν τις συνέπειες.....


Δλδ τα παιδιά των παντρεμένων που βλέπουν τον πατέρα τους ή την μάνα τους κάθε σαββατοκύριακο γιατί γυρίζει στις 12 το βράδυ απο την δουλειά, πως νοιώθουν;

Τεσπα, μην το ανοιξουμε κι αυτό....

sober
23/07/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
XMM κανεις δεν ειπε οτι δεν αγαπατε τα παιδια σας αν χωρισετε


εδω λεμε πως νιωθουν αυτα ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ .


Πολυ τα υποτιμας τα παιδακια...και να σου πω και κατι...αν τα αντιμετωπιζουμε ολοι με στυλακι ΄΄αχ το κακομοιρο ..χωρισαν οι δικοι του πως 8α νιω8ει τωρα...'' του περνας αυτη τη νοοτροπια...:wave2:

Και σου λεω παλι...100000000 φορες να βλεπουν τους δικους τους με χαμογελο παρα με τα μουτρα κατω και παντρεμενους ...γιατι καποια στιγμη 8α φανει..δεν ειναι χαζο το παιδακι...8α το καταλαβει πως κατι δεν παει καλα...


Το 8εμα ειναι ΠΩΣ 8α φερεσαι στο παιδι σου...γαμος ή οχι δεν παιζει καιτοσο ρολο τελικα...:wave2:

vangelis 64
23/07/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Ρε παιδια σορυ 8α ακουστει πολυ ρηχο αυτο που 8α πω αλλα ενας γονιος δεν εχει ΜΟΝΟ αυτη τη ιδιοτητα...ειναι και ΑΝ8ΡΩΠΟΣ... και εχει κι ''8ελω'' και αναγκες και γω δεν ξερω τι...

Αμα καταπιεζεσαι η εισαι δυστυχισμενος στο γαμο σου χωριζεις...Αλλωστε ποτε δεν μπορεις να ξερεις τισου επιφυλασσει η ζωη ή και ο συντροφος σου ακομα κι αν εχετε γεννη8ει μαζι (που λεει ο λογος...) και πιστευεις πως τον ξερεις...

Δηλ. τι???Αμα χωρισεις παυεις να νιαζεσαι για το παιδι...ή μηπως σταματας να κανεις τα παντα για αυτο?? :confused:

Αυτο εννοειται βρε παιδια ... Όταν γίνεσαι γονιός,προέχουν οι ανάγκες τού παιδιού.Έχεις καθήκον να κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να ΑΛΛΑΞΕΙΣ!
Δεν γίνεται να είσαι πατέρας ή μάνα και να συνεχίσεις να ζεις σαν να μη συνέβη τίποτα.Πρέπει να αλλάξεις και αν χρειαστεί,180 μοίρες.
Το παιδί χρειάζεται τη συμπαράστασή σου,την αναγνώρισή σου,την καθοδήγησή σου,θέλει να σε έχει πρότυπο.
Χωρίζοντας,τού δείχνεις ότι δεν το αγαπάς και έτσι είναι!Γνώμη μου πάντα,έτσι;:wave2:

Gandalf dr685sm
23/07/2007, 15:17
αυτό ακριβώς που λέει η Evi...

Απο εκεί και πέρα πολλές απο τις ανάγκες προκαλούνται απο τον προσωπικό εγωισμό (οχι όλες βέβαια αλλά οι περισσότερες)...

Ανάγκες που ελέγχονται ειδικά αν αναλογιστείς οτι ο εγωισμός σου δεν είναι ποτέ πιο πάνω απο τα παιδιά...

Να μην περνάς καλά sober;... Σύμφωνοι... αυτό όμως είναι εμφανές μέσα σε 1 αίντε 2 χρόνια το πολύ... οχι 5-10 μετά...
Εκεί δηλαδή που έχεις περάσει το στάδιο της αμφιβολίας για τον/την σύντροφο σου και λες θα κανουμε παιδί.

Οφείλουμε σαν μελλοντικοί γονείς να τα έχουμε κατανοήσει αυτά....αλλιώς αφήνουμε τους γάμους και τα παιδιά και κοιτάμε την πάρτη μας και περνάμε καλά χωρίς μάλιστα να ενοχλούμε κανέναν και να μην επιβαρύνουμε και κανέναν.

Gandalf

EVI
23/07/2007, 15:18
οτι πειτε

το λαθος σας ειναι οτι το πατε πρωσοπικα δεν ειναι ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΙΔΙΟΙ και ουτε ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΙΔΙΑ .

μιλαμε για μια γενικη κατασταση και τα λογια τα σωστα με το αποτελεσμα εχουν ΜΕΓΑΛΗ αποσταση .

τες πα

μακαρι ποτε κανεις να μην πληγωνοταν απο τιποτα αλλα δυστηχως δε γινετε.
:)

Gandalf dr685sm
23/07/2007, 15:20
sniper... τώρα με κάνεις να αμφιβάλω με την σειρά μου εγώ , ρε φίλε , κατά πόσο κατανοείς μια τέτοια κατάσταση...

Το ίδιο είναι να έχει τους γονείς του (και τους δύο) κάτω απο μια στέγη , έστω και μετά τις 10-11-12 και να ζεί μαζί τους... με το να βλέπει τον ένα εξ αυτών κάποιο Σ/Κ (ανά 15 συνήθως αν είναι χάλια τα πράγματα) και μάλιστα πολύ πιθανό με άλλο σύντροφο;

Κανείς δεν υποτιμά τα παιδιά... αλλά μάλλον απο όσο φαίνεται έχουμε χάσει την μπάλα πλέον γιατί υπερεκτιμούμε το οτι εμείς πρέπει να είμαστε πάντα καλά... το Εγω μας δηλαδή.


Gandalf

sniper
23/07/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Όταν γίνεσαι γονιός,προέχουν οι ανάγκες τού παιδιού.Έχεις καθήκον να κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να ΑΛΛΑΞΕΙΣ!
Δεν γίνεται να είσαι πατέρας ή μάνα και να συνεχίσεις να ζεις σαν να μη συνέβη τίποτα.Πρέπει να αλλάξεις και αν χρειαστεί,180 μοίρες.
Το παιδί χρειάζεται τη συμπαράστασή σου,την αναγνώρισή σου,την καθοδήγησή σου,θέλει να σε έχει πρότυπο.
Χωρίζοντας,τού δείχνεις ότι δεν το αγαπάς και έτσι είναι!Γνώμη μου πάντα,έτσι;:wave2:

λοιπόν καθήστε γιατί....


Οσοι είναι γονείς και καβαλάνε μηχανές να τις πουλήσουν γιατί υπάρχει ο κίνδυνος του θανάσιμου τραυματισμου, κι επειδή προέχει το παιδί.... απαγορεύεται να είστε όποιοι είστε!

όσο για το άλλο που του δείχνεις οτι αν χωρίσεις δεν το αγαπάς.... Σόρρυ κιόλας αλλά μεγαλύτερη μπουρδα απο αυτή δεν άκουσα. Τουλάχιστον το 2007 :mad:

afrotwin
23/07/2007, 15:24
afou iparxi arxi iparxi ke telos sta panta
apo kati tetio pasxoun ke i sxesis
an den xorisis xanis alios ton sintrofo sou


to mono sigouro ine oti gia na vris ton prigkipa i prigkipisa filas vatraxous ke kamia fora tous pantrevese kiolas i kanis pedia mazi tous
paliotera pou den ipirxan anesis ke xrima ola itan apotelesma skepseon

simera pou oli ine anetoi
ola ine 8ema epipoleotitas


exoun enarmonisti oloi me tis tenies tou xoligoud ta 8eloun ola ke grigora
den iparxi xronos gia la8i sinxoresi anakefaleosi

ma toses tenies exis di den se morfosane...:lol:

stin elada ksafnika gamilia emvatiria amerikis
ke genika amerikanikos tropos gamou ke fisika diazigiou

imeste amerikanakia oloi se oti kanoume
ke ta idanika mas ine amerikanika ke i apopsis mas
idika i neei eton 30 ke kato ine telios amerikanakia

ke i nomi exoun amerikanopioi8i
ke ta diazigia ine amerikanika

progamiea simvolea ke ala parelkomena tipou...
iparxoun pia stin elada

ke den mporis na antista8is
ke o papas amerikanika 8a se pantrepsi
oloi gia ta lefta

ke ton andra-gineka pou pantreftikes-xorizis gia ta lefta to kanis
ke to ksero kala giati ime apo dipla ke gia na sou doso tin dinatotita na 8imase tin ependisi-gamo pou ekanes ta vlepo ola ke ta parakolou8o

ke osi vgenoun 8igmeni apo aftin tin kata8esi
den simeni tipota
oli lefta es8imata exoun

ke o romantismos ke o paraforos erotas ke i ipervoliki agapi exoun pe8ani me tin genia mou pou exi apokatasta8i pliros.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke gia na dite ti enoo osi iste pntremenoi afiste ton sintrofo sas na min ena xrono anergos
xoris isodima stin idea ke mono ston ena mina to poli ton exete soutari...
:rotflmao: :rotflmao:

edo pedia kanoun me alous giati o sizigos to skeftete:lol:

oloi zoun me egkefalika skoupidia
ke merika ta vazoun ke stin zoi tous san nootropia

pate na xestite:wave2:

sniper
23/07/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
sniper... τώρα με κάνεις να αμφιβάλω με την σειρά μου εγώ , ρε φίλε , κατά πόσο κατανοείς μια τέτοια κατάσταση...

Το ίδιο είναι να έχει τους γονείς του (και τους δύο) κάτω απο μια στέγη , έστω και μετά τις 10-11-12 και να ζεί μαζί τους... με το να βλέπει τον ένα εξ αυτών κάποιο Σ/Κ (ανά 15 συνήθως αν είναι χάλια τα πράγματα) και μάλιστα πολύ πιθανό με άλλο σύντροφο;

Κανείς δεν υποτιμά τα παιδιά... αλλά μάλλον απο όσο φαίνεται έχουμε χάσει την μπάλα πλέον γιατί υπερεκτιμούμε το οτι εμείς πρέπει να είμαστε πάντα καλά... το Εγω μας δηλαδή.


Gandalf


Όχι - δεν ειναι το ίδιο. Και σαφώς ΟΛΑ θα ήταν καλυτερα αν ζουσαμε σε ένα τέλειο κόσμο. Δεν λέω ότι οι καταστάσεις είναι ιδιες χωρίσεις δεν χωρίσεις. Αντίθετα, είναι πολύ χειρότερες, κυρίως για τους γονείς (σκέψου το λίγο) και περισσότερο για τους πατέρες.

Σκέψου επίσης ότι σε αυτές τις περιπτώσεις προσπαθείς ακόμα περισσότερο να είσαι κοντά στα παιδιά, απ' όσο αν ήσουν σπιτι κάθε μέρα.

Gandalf dr685sm
23/07/2007, 15:28
Ρε συ Λεωνίδα... δεν είπαμε όταν γράφεις κάτι 110% σωστό και σοβαρό να το κάνεις στα Ελληνικά; Ειδικά εκείνο το κομμάτι με το "template made in USA" ήταν οτι πιο σωστό έχω ακούσει εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Συμφωνώ απόλυτα, κάθετα και διαγώνια μαζί σου.

Υ.Γ. εκείνο το εκμέκ έγινε σούπα τελικά απο την ζέστη απο το "περίμενε".

Υ.Γ.2 Sniper... κάπου έχουμε αρχίσει να επικοινωνούμε τώρα... θα σου προτείνω πάντως να διαβάσεις τον afro πιο πάνω, έστω και αν είναι στα greeklish το κείμενο του... έχει αρκετό ζουμί για σκέψη.

Gandalf

vangelis 64
23/07/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
λοιπόν καθήστε γιατί....


Οσοι είναι γονείς και καβαλάνε μηχανές να τις πουλήσουν γιατί υπάρχει ο κίνδυνος του θανάσιμου τραυματισμου, κι επειδή προέχει το παιδί.... απαγορεύεται να είστε όποιοι είστε!

όσο για το άλλο που του δείχνεις οτι αν χωρίσεις δεν το αγαπάς.... Σόρρυ κιόλας αλλά μεγαλύτερη μπουρδα απο αυτή δεν άκουσα. Τουλάχιστον το 2007 :mad: Λοιπόν,ο πρώτος συνειρμός που έκανες είναι λάθος.Το να σκοτωθείς ή να τραυματιστείς,είναι μέσα στο πρόγραμμα είτε οδηγείς νταλίκα είτε παπάκι.
(Προσωπικά,πούλησα το μηχανάκι μου για να μπορώ ν' αγοράσω το μαγαζί που έχω.Αν δεν είχα παιδιά,δυο-τρία μηχανάκια θα τα είχα)

Όσο για το δεύτερο,γιατί είναι μπούρδα αυτό που είπα;Για εξήγησέ μου.:(

marios8
23/07/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin


stin elada ksafnika gamilia emvatiria amerikis
ke genika amerikanikos tropos gamou ke fisika diazigiou

imeste amerikanakia oloi se oti kanoume
ke ta idanika mas ine amerikanika ke i apopsis mas
idika i neei eton 30 ke kato ine telios amerikanakia



Aν και τα παραπάνω με μια πρώτη ματιά φαίνονται άσχετα ο Afro έχει δίκιο.
Και ισχύει για πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό :wave2:

vangelis 64
23/07/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Aν και τα παραπάνω με μια πρώτη ματιά φαίνονται άσχετα ο Afro έχει δίκιο.
Και ισχύει για πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό :wave2: +100000!!!

sniper
23/07/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
....

Όσο για το δεύτερο,γιατί είναι μπούρδα αυτό που είπα;Για εξήγησέ μου.:(


Ισως γιατί χωρίζεις επειδή τα αγαπάς.....


Το να μπορείς να είσαι ο εαυτός σου κι όχι ο ΜΑΛΑΚΑΣ της παρέας..... σε ορισμένες περιπτώσεις για να μην πας και φυλακή για φόνο :(

vangelis 64
23/07/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ισως γιατί χωρίζεις επειδή τα αγαπάς.....


Το να μπορείς να είσαι ο εαυτός σου κι όχι ο ΜΑΛΑΚΑΣ της παρέας..... σε ορισμένες περιπτώσεις για να μην πας και φυλακή για φόνο :( Νταξ' σύμφωνοι.Πριν όμως χωρίσεις.δεν οφείλεις να προσπαθήσεις ν' αλλάξεις;Δεν οφείλει να προσπαθήσει ν' αλλάξει;

Αν κάτι από τα δύο δεν συμβεί,δεν σημαίνει ότι κοιτάμε μόνο τίς δικές μας ανάγκες και τα θέλω μας;

Δεν σημαίνει ότι πιστεύουμε πως είμαστε σωστοί και για να μήν κάνουμε φόνο φεύγουμε;Έτσι όμως είναι τα πράγματα;

sniper
23/07/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Νταξ' σύμφωνοι.Πριν όμως χωρίσεις.δεν οφείλεις να προσπαθήσεις ν' αλλάξεις;Δεν οφείλει να προσπαθήσει ν' αλλάξει;

Αν κάτι από τα δύο δεν συμβεί,δεν σημαίνει ότι κοιτάμε μόνο τίς δικές μας ανάγκες και τα θέλω μας;

Δεν σημαίνει ότι πιστεύουμε πως είμαστε σωστοί και για να μήν κάνουμε φόνο φεύγουμε;Έτσι όμως είναι τα πράγματα;

Είπα πουθενά ότι δεν προσπαθείς; :confused:


Παρεξηγήθειν τελικώς :rolleyes:

vangelis 64
23/07/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είπα πουθενά ότι δεν προσπαθείς; :confused:


Παρεξηγήθειν τελικώς :rolleyes: Όχι,δεν είπες πουθενά ότι δεν προσπαθείς,Δεν είπες όμως ότι κάνεις ό,τι μπορείς για να μη φτάσει το πράγμα στο απροχώρητο.

Και να σού πω και κάτι ρε Νίκο;Πράγματι,το να χωρίσεις σε κάθε περίπτωση είναι ευεργετικό για τούς γονείς-εφ' όσον κατέληξαν στο ότι δεν γίνεται να συνεχίσουν.

Δυσκολεύομαι όμως να φανταστώ το ίδιο και για τα παιδιά.Δεν ξέρω.....

sniper
23/07/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
....Δεν ξέρω.....


Αμα ξέραμε δεν θα κάναμε λάθη :rolleyes:

afrotwin
23/07/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Όχι,δεν είπες πουθενά ότι δεν προσπαθείς,Δεν είπες όμως ότι κάνεις ό,τι μπορείς για να μη φτάσει το πράγμα στο απροχώρητο.

Και να σού πω και κάτι ρε Νίκο;Πράγματι,το να χωρίσεις σε κάθε περίπτωση είναι ευεργετικό για τούς γονείς-εφ' όσον κατέληξαν στο ότι δεν γίνεται να συνεχίσουν.

Δυσκολεύομαι όμως να φανταστώ το ίδιο και για τα παιδιά.Δεν ξέρω.....

ta pedia mpori na min exoun xorismenous gonis
ala i gonis na ine apon

skepsou oti esena mpori na se patisi aeroplano:lol:
ti nomizis oti ta pedia den 8a megalosoun?

oti ke na kanis ite xorismenos ite oxi
afta 8a ta megalosis o perigiros tous
sto sxolio stis spoudes genika stis asxolis
ke gonis stin teliki simeni trofodotis logariasmos
ke ola afta afou to pedi pai sxolio ke meta

fantasou oti esi mpori na ise apolita sostos:lol: me to pedi sou ala na sinanastrefete me to ka8e pososto kinonikis ipostasis provlimatismou nootropias ke lipa
apo ola afta 8a paradigmatisti oxi apo sena
ke mpori na io8etisi pesimistiki dia8esi apo kapio alo pedi xorismenon gonion
ke ala perierga ke aprovlepta mpori na simvoun pou apla diamorfonoun paralila ena mistiko kosmo mesa tou tin skotini plevra tou as poume

opote min megalopianeste me teties idees

ke oti xorizis erotika tin gineka sou an ise ligo anikto mialo den simeni oti tin kanis ex8ro
ke fisika den xorizis apo ta pedia sou pote

an diaxorizis tin 8esi sou entelos ke misis gineka ke pedia tote ise anef8inos atomistis kakos ke kalos menis makria tous giati afti prepi na zisoun fisiologika ke na ginoun kaliteri apo sena..


min anisixite epomenos oti simveni ine gia kalo
apla epilekste to kalo pou 8elete na simetexete:wave2:

afrotwin
23/07/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αμα ξέραμε δεν θα κάναμε λάθη :rolleyes:


an8ropos simeni la8os
opos episis enas ekseligmenos an8ropos ine aftos pou kseri pos na ton gonatizoun ta la8i tou

to telfteo pragma pou prepi na sas apasxoli ine to an kanete la8os
apla prepi na ma8ete tin opis8en otan simveni


egoismos simeni mirazome tin atomikotita mou
sintrofikotita simveni otan ma8o na mirazome tis proines klanies tou sintrofou mou...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
23/07/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin


fantasou oti esi mpori na ise apolita sostos:lol: me to pedi sou ala na sinanastrefete me to ka8e pososto kinonikis ipostasis provlimatismou nootropias ke lipa
apo ola afta 8a paradigmatisti oxi apo sena
ke mpori na io8etisi pesimistiki dia8esi apo kapio alo pedi xorismenon gonion
ke ala perierga ke aprovlepta mpori na simvoun pou apla diamorfonoun paralila ena mistiko kosmo mesa tou tin skotini plevra tou as poume

Φυσικά και ο περίγυρος εκπαιδεύει είτε οι γονείς είναι μαζί είτε όχι.Όταν όμως το παιδί έρθει και σου πει πράγματα που βλέπει γύρω του και που έρχονται σε αντίθεση μ' αυτά που τού έχεις μάθει,τότε είναι που χρειάζεται μεγάλη προσοχή,υπομονή κι επιμονή,ώστε να μή γίνει μέρος αυτού που το προβλημάτισε.
Να πειστεί δηλαδή ότι αυτό που το συμβουλεύεις είναι το θετικό και να μην αφεθεί σ' αυτό που βλέπει γύρω του και που πιθανόν κάνει κάποια μικρή ή μεγάλη μερίδα ανθρώπων.
Παράδειγμα ..κάπνισμα,αλκοόλ,ναρκωτικά,κακεντρέχεια,κουτσομπολιό ....ό,τι νά'ναι τέλος πάντων.

Εκεί είναι που σε χρειάζεται!Φαντάζεσαι ν' ακούει 1347 απόψεις για ένα πράγμα;κόλαση:(

sniper
23/07/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
....

Εκεί είναι που σε χρειάζεται!Φαντάζεσαι ν' ακούει 1347 απόψεις για ένα πράγμα;κόλαση:(


Τότε να μην μπούνε ποτέ εδώ μέσα..... :lol:

vangelis 64
23/07/2007, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τότε να μην μπούνε ποτέ εδώ μέσα..... :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
23/07/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Φυσικά και ο περίγυρος εκπαιδεύει είτε οι γονείς είναι μαζί είτε όχι.Όταν όμως το παιδί έρθει και σου πει πράγματα που βλέπει γύρω του και που έρχονται σε αντίθεση μ' αυτά που τού έχεις μάθει,τότε είναι που χρειάζεται μεγάλη προσοχή,υπομονή κι επιμονή,ώστε να μή γίνει μέρος αυτού που το προβλημάτισε.
Να πειστεί δηλαδή ότι αυτό που το συμβουλεύεις είναι το θετικό και να μην αφεθεί σ' αυτό που βλέπει γύρω του και που πιθανόν κάνει κάποια μικρή ή μεγάλη μερίδα ανθρώπων.
Παράδειγμα ..κάπνισμα,αλκοόλ,ναρκωτικά,κακεντρέχεια,κουτσομπολιό ....ό,τι νά'ναι τέλος πάντων.

Εκεί είναι που σε χρειάζεται!Φαντάζεσαι ν' ακούει 1347 απόψεις για ένα πράγμα;κόλαση:(

aderfe min fantazese diafora
narkotika den 8a pari giati i parea tou ine kata
ke to megalitero pososto pedion goustaroune ala pragmata min 8imase ta niata sou
edo simera psaxnoume kana narkotikouli ke den vriskoume...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


xalarose tipota den kanis pia sou xaidevoune ta afti aplos ke se ixa gia eksipno..
:rotflmao: :rotflmao:

DimChios
23/07/2007, 16:42
Μόλις βρώ χρόνο, να κάτσω να το διαβάσω αυτό το θρέντ!

:rolleyes:




Θα μάθω κάτι, θα κράξω ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΩΝ μερικούς, θα συμφωνήσω, θα διαφωνήσω...

Καλά θα είναι!

:wave2:

tai
23/07/2007, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios


Θα μάθω κάτι, θα κράξω ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΩΝ μερικούς, θα συμφωνήσω, θα διαφωνήσω...

στα @@ μας τι θα κάνεις ρε












:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
23/07/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64

Παλιά ας πούμε,αν έβγαινε μια γυμνόστηθη στην παραλία,κάποιοι θα σταυροκοπιόντουσαν:lol: θα φώναζαν αστυνομίες και τέτοια.
Σήμερα όχι μόνο δεν προκαλεί αίσθηση αλλά θα ήταν ευχής έργον να βλέπαμε και καμμιά παρτουζίτσα έτσι για νά'χει ενδιαφέρον.



Τωρα αρχίζουμε και μιλάμε σωστά!

:smokin:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
23/07/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
στα @@ μας τι θα κάνεις ρε












:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Προτρέχεις μεγάλε και δεν σε συμφέρει γιατι εκεί που "το πάω" (διάβασε από πάνω) θα θές μετά και δεν θα σε "παίζω"!

:wave2:

tai
23/07/2007, 16:55
ΡΕ Μ@Λ@ΚΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΥΤΟ ΒΡΉΚΕΣ??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
23/07/2007, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ΡΕ Μ@Λ@ΚΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΥΤΟ ΒΡΉΚΕΣ??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Είδες που σου άρεσε? :winka:

Διαβάζω αγαπητέ, ακόμα στην 3 είμαι!

Αν δε βαριέμαι θα απαντάω στον καθένα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
23/07/2007, 17:37
Λοιπόν σοβαρα τώρα γιατί έχουμε και μονδεράτορα παντρεμένο και θα μας "σφάξει"!
Δε θα κάνω παραθέσεις γιατί λίγο πολύ τα λύσατε όλα στη συνέχεια της κουβέντας, όμως...

Πραγματικα δεν αντέχω να μιλάμε όλοι λες και ειμαστε άγιοι και πως εμείς στα παιδιά μας το ένα κι εμείς στα παιδιά μας το άλλο!

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙ, ΜΑΘΕΙ, ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΛΑΘΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
Είσαστε όλοι τόσο μορφωμένοι και σωστοί που τα πείσατε-μάθατε να σκεφτονται σωστά? Και να πράττουν το ίδιο?

ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!

Λοιπον, άν απαντήσατε με ειλικρίνια στην παραπάνω ερώτηση τότε ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ότι κάθε ένας είναι και φερεται διαφορετικά! Άρα, σε ένα χωρισμό-γάμο όλοι δεν ειναι το ίδιο!
Σε ένα "κερατο" όλοι δεν αντιδρούν το ίδιο!
Σε μια διαφωνία δεν φωνάζουν όλοι το ίδιο!
Τα παιδιά δεν τα αντιμετωπίζουν όλοι το ίδιο!

Mε αυτά και μ αυτά...
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ GANDALF, ΚΑΙ τον sniper, ΚΑΙ τον ΒΑΓΓΕΛΗ,
ΣΑΣ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ!
ΑΛΛΟ πραγμα έτυχε στον sniper, ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ, ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΜΑΓΟ, ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΑΦΡΟ!
Sorry που δανείζομαι τα ονόματά σας οκ?
Θα μπορούσα να πω κι εγώ για μια φάση που με γ@μησε αλλά δεν ήταν γάμος και η ηλικία μου ήταν μικρότερη οπότε θα ήταν άστοχο!
ΑΛΛΙΩΣ λοιπόν έζησε, ενιωσε, επραξε ο καθένας και αλλιώς φέρθηκε-φέρεται στα παιδιά του!

Όσο για μένα, αφήστε, ξέρω...

Ξέρω ποιός είμαι, τί θέλω, τί δίνω και τί ψάχνω!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΠΩ ΤΟ ΟΚ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!

Το πιθανό αποτέλεσμα το ξέρω όμως...

θα καταλήξω εκεί που δεν θέλω και δεν ευχομαι!
ούτε για μένα ούτε για κανένα! Δυστυχώς!

Δεν έχω τόσο μυαλό ώστε να μείνω free μια ζωή!

VanDiemen
23/07/2007, 17:48
Ζούμε σε μια κοινωνία που είναι βουτηγμένη, πολλά μέτρα κάτω απ' την επιφάνεια, στο ψέμα και στην υποκρισία!
Για ποιο λόγο γίνεται ένας γάμος; Ένας θρησκευτικός γάμος.. Αν δεν πιστεύεις, ποιος είναι ο λόγος; Για να μη στενοχωρηθούν οι γονείς; Για να μην εκτεθούν στον περίγυρό τους; Νομίζω πως ο κάθε σωστός γονιός έχει τραβήξει πάρα πολλά για να αναθρέψει σωστά το παιδί του. Τόσα πολλά, που μπορεί να αντέξει κι αυτό ακόμη!
Αν δεν είναι σωστός, για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να του κάνει το "χατήρι";
Για να κάνει παιδιά; Για ποιο λόγο να αποκτήσει παιδιά; Έχει αναλογιστεί τι θα έκανε ο ίδιος, αν ανατρέφονταν στις συνθήκες για τις οποίες προωρίζει το παιδί του/της; Μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο; Προσωπικά δε νομίζω! Ίσως θα έπρεπε να περνά το ζευγάρι από συνέντευξη πριν του επιτραπεί να προχωρήσει. Όχι στοιχειώδη, αλλά πολύ σοβαρή, επίμονη και αυστηρότατη!
Όταν κάποιος/α φτάνει στο σημείο να σκεφτεί ότι βρίσκεται με τον άνθρωπο που νιώθει ευτυχισμένος, αλλά είναι χαλαρών ηθών, θεωρεί το γάμο του ένα πάρτυ, για να μαζέψει δώρα και δεν αποκλείει, το να βαρεθεί και να χωρίσει μετά από πέντε χρόνια, γιατί απλώς δε συγκατοικεί με το/η σύντροφό του; Γιατί πρέπει να επισημοποιήσει με γάμο αυτή τη σχέση του/της; Και στο κάτω κάτω, αν υπάρχουν κάποιες ευκολίες από τη νομοθεσία που συμφέρει να φαίνεσαι παντρεμένος/η, υπάρχουν και οι πολιτικοί γάμοι, που παίρνεις μια υπογραφή από έναν τύπο, του κολάς πέντε και έφυγες.
Επανέρχομαι στην υποκρισία που συνοδεύεται ανελλειπώς από πλήθος ελαττωμάτων που έχουν κατακλύσει τους ανθρώπους. Κατά τη γνώμη μου οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό, για να μην πω αποκλειστικά, στην τηλεόραση! Στις μπούρδες που έχουμε μάθει να καταπίνουμε αμάσητες, που άρχισε μετά τη μετάβαση στην ιδιωτική τηλεόραση. Έχουμε περάσει το σημείο από το οποίο θα μπορούσε να υπάρξει επιστροφή και έχουμε διανύσει μεγάλη απόσταση. Λίγοι είναι αυτοί που καταφέρνουν να διασώσουν την ακεραιότητά τους (συνήθως άνθρωποι που έζησαν δύσκολες στιγμές και η ζωή γι' αυτούς δεν ήταν περίπατος στο δάσος).
Ο γάμος έχει καταντήσει μια χαλαρή, τυπική διαδικασία. Φταίμε όλοι γι' αυτό! Η εκκλησία, που δέχεται τελείως αυθαίρετα και παράτυπα το διαζύγιο (ξαναπαντρεύοντας χωρισμένους), οι νέοι που παντρεύονται, βασισμένοι σε παρορμητικές αποφάσεις που λαμβάνονται στο πόδι, οι γονείς, που παρά το γεγονός ότι ο κανόνας επιττάσει την πλειοψηφεία αυτών, να είναι ακόμη παντρεμένοι, έχουν διεφθαρεί κι αυτοί, στον ίδιο βαθμό με τα παιδιά τους.
Λείπει η συζήτηση, ο σχεδιασμός. Δεν ξέρω τι φταίει.. Η γενική κατρακύλα. Δεν ξέρω.. Ίσως ένα ξεκαθάρισμα από την αρχή, αλλά αυτό, ποιος να το κάνει;

zireous
23/07/2007, 23:36
Όταν μιλάμε ότι κάποιοι αποφασίζουν να κάνουν παιδιά άλλος φαντάζεται ότι θα βρει μια δουλίτσα και όλα καλά, άλλος ότι θα τα στείλει σε πρότυπα σχολεία και θα βγούν τζάμι, άλλος αρχίζει καλά αλλά όλα πάνε στραβά, και άλλος δε δίνει δεκάρα καν.


Οι επιλογές που βλέπω είναι:

α) Εγκρίνεις τη σημερινή πραγματικότητα, και βασίζεσαι στο υπάρχον παιδαγωγικό σύστημα, καθώς και στις αρχές που διέπουν τη κοινωνία και θα αφομοιώσουν τα παιδιά σύντομα (πςςςςς).

β) Την απορρίπτεις, και βάζεις θεμέλια με νύχια και με δόντια ώστε και να έχει ατσάλινη θέληση το ίδιο το παιδί, καθαρό μυαλό, αλλά και παιχνιδιάρικη διάθεση, χιούμορ, να είναι ανοιχτό και κοινωνικό χωρίς να πολυπαραμυθιάζεται από τα μέσα, τα φράγκα και τη μόστρα, αλλά και να έχει και διεξόδους σε τέχνες. Και επόμενο είναι ότι θα κάνει ότι αυτό αποφασίσει.


Δυστυχώς για χ λόγους έφτασα στο β μόνος μου (όπως και άλλες εξαιρέσεις σα και μένα) σε κάποια μικρή ηλικία, καλό θα ήταν οι γέροι μου να ήθελαν να βλέπω τα πράγματα όπως ήθελα και όχι όπως τα βλέπανε οι ίδιοι...


Πριν βιαστείτε να απαντήσετε, έχω γνωρίσει γονείς, που το β το κάνανε πράξη.

alfa156
24/07/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
afou iparxi arxi iparxi ke telos sta panta
apo kati tetio pasxoun ke i sxesis
an den xorisis xanis alios ton sintrofo sou


to mono sigouro ine oti gia na vris ton prigkipa i prigkipisa filas vatraxous ke kamia fora tous pantrevese kiolas i kanis pedia mazi tous
paliotera pou den ipirxan anesis ke xrima ola itan apotelesma skepseon

simera pou oli ine anetoi
ola ine 8ema epipoleotitas


exoun enarmonisti oloi me tis tenies tou xoligoud ta 8eloun ola ke grigora
den iparxi xronos gia la8i sinxoresi anakefaleosi

ma toses tenies exis di den se morfosane...:lol:

stin elada ksafnika gamilia emvatiria amerikis
ke genika amerikanikos tropos gamou ke fisika diazigiou

imeste amerikanakia oloi se oti kanoume
ke ta idanika mas ine amerikanika ke i apopsis mas
idika i neei eton 30 ke kato ine telios amerikanakia

ke i nomi exoun amerikanopioi8i
ke ta diazigia ine amerikanika

progamiea simvolea ke ala parelkomena tipou...
iparxoun pia stin elada

ke den mporis na antista8is
ke o papas amerikanika 8a se pantrepsi
oloi gia ta lefta

ke ton andra-gineka pou pantreftikes-xorizis gia ta lefta to kanis
ke to ksero kala giati ime apo dipla ke gia na sou doso tin dinatotita na 8imase tin ependisi-gamo pou ekanes ta vlepo ola ke ta parakolou8o

ke osi vgenoun 8igmeni apo aftin tin kata8esi
den simeni tipota
oli lefta es8imata exoun

ke o romantismos ke o paraforos erotas ke i ipervoliki agapi exoun pe8ani me tin genia mou pou exi apokatasta8i pliros.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke gia na dite ti enoo osi iste pntremenoi afiste ton sintrofo sas na min ena xrono anergos
xoris isodima stin idea ke mono ston ena mina to poli ton exete soutari...
:rotflmao: :rotflmao:

edo pedia kanoun me alous giati o sizigos to skeftete:lol:

oloi zoun me egkefalika skoupidia
ke merika ta vazoun ke stin zoi tous san nootropia

pate na xestite:wave2:
ρε αφρο.γραφε ρε ελληνικα..ειναι πολυ κουραστικο αυτο...

Lupo
24/07/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
ευη


βαλ κ για τσοπερ...

ενας ειναι στην παρεα..ξες...τιμης ενεκεν..

:lol: :lol: :lol:
χμμμμμμμ..........:mad:

γκούχου-γκούχου!



:wave2:

siakattackj
24/07/2007, 11:03
Αφού πάνε και παντρεύονται χωρίς να ξέρουν τι ακριβώς πάνε να κάνουν!!!!!

Και όχι γιατί ο γάμος είναι κάτι κακό, αν μή τι άλλο?? Είναι απόφαση (της υπόλοιπης) ζωής....

Κακά τα ψέμματα, πρέπει να είμαστε σοβαροί όταν πέρνουμε τέτοιες αποφάσεις...

afrotwin
24/07/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Λοιπόν σοβαρα τώρα γιατί έχουμε και μονδεράτορα παντρεμένο και θα μας "σφάξει"!
Δε θα κάνω παραθέσεις γιατί λίγο πολύ τα λύσατε όλα στη συνέχεια της κουβέντας, όμως...

Πραγματικα δεν αντέχω να μιλάμε όλοι λες και ειμαστε άγιοι και πως εμείς στα παιδιά μας το ένα κι εμείς στα παιδιά μας το άλλο!

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙ, ΜΑΘΕΙ, ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΛΑΘΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
Είσαστε όλοι τόσο μορφωμένοι και σωστοί που τα πείσατε-μάθατε να σκεφτονται σωστά? Και να πράττουν το ίδιο?

ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!

Λοιπον, άν απαντήσατε με ειλικρίνια στην παραπάνω ερώτηση τότε ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ότι κάθε ένας είναι και φερεται διαφορετικά! Άρα, σε ένα χωρισμό-γάμο όλοι δεν ειναι το ίδιο!
Σε ένα "κερατο" όλοι δεν αντιδρούν το ίδιο!
Σε μια διαφωνία δεν φωνάζουν όλοι το ίδιο!
Τα παιδιά δεν τα αντιμετωπίζουν όλοι το ίδιο!

Mε αυτά και μ αυτά...
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ GANDALF, ΚΑΙ τον sniper, ΚΑΙ τον ΒΑΓΓΕΛΗ,
ΣΑΣ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ!
ΑΛΛΟ πραγμα έτυχε στον sniper, ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ, ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΜΑΓΟ, ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΑΦΡΟ!
Sorry που δανείζομαι τα ονόματά σας οκ?
Θα μπορούσα να πω κι εγώ για μια φάση που με γ@μησε αλλά δεν ήταν γάμος και η ηλικία μου ήταν μικρότερη οπότε θα ήταν άστοχο!
ΑΛΛΙΩΣ λοιπόν έζησε, ενιωσε, επραξε ο καθένας και αλλιώς φέρθηκε-φέρεται στα παιδιά του!

Όσο για μένα, αφήστε, ξέρω...

Ξέρω ποιός είμαι, τί θέλω, τί δίνω και τί ψάχνω!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΠΩ ΤΟ ΟΚ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!

Το πιθανό αποτέλεσμα το ξέρω όμως...

θα καταλήξω εκεί που δεν θέλω και δεν ευχομαι!
ούτε για μένα ούτε για κανένα! Δυστυχώς!

Δεν έχω τόσο μυαλό ώστε να μείνω free μια ζωή!

ego parepiptontos den exo pi ti mou etixe
leme tora...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VanDiemen
24/07/2007, 12:12
Αναρωτιέμαι συχνά, αν δίνει κανείς σημασία στο μυστήριο που επιτελείται στην εκκλησία. Αυτό δεν είναι ο γάμος; Όχι φυσικά. Γάμος όπως έχει καταντήσει σήμερα, είναι το νυφικό, η επιλογή του, τα ρούχα που θα φορέσουν όλοι οι συγγενείς γενικά, το ρύζι που θα πετάξουν (τι αστείο που είναι αυτό ε; Ξεκαρδίζομαι κάθε φορά στα γέλια, μαζί με τους άλλους καλεσμένους, μη χέσω), οι φωτογραφίες και τα video, που τα βλέπουν οι πεθερές και οι θειάκες για 5-6 μήνες, μετά το "γάμο", κάθε μέρα και τα οποία μετά το διαζύγιο μπερδεύονται με τα dvd με τις τσόντες και τον τελικό του Euro, οι ψίθυροι, τα κουτσομπολιά, η φασαρία μέσα στην εκκλησία, ο χαβαλές δηλαδή, τα χιλιοειδωμένα, γελοία έθιμα πριν και μετά την τελετή, η στολισμένη αυτοκινητάρα, το γλέντι (το βασικό), το πως χορεύει ο τάδε ή ο δείνα, η τούρτα <--(από που σκατά προέκυψε αυτή; ), τα πυροτεχνήματα (γιατί μια φορά παντρεύεσαι!!!!!!!!!!!!!) και η κάθε είδους παπαριά θα σκεφτεί η κάθε ψωνάρα για να εντυπωσιάσει και το κάθε λογής "τοπικό" έθιμο που εφαρμόζεται ανελλειπώς (από τότε που το είδε παλιά η νύφη με τη μαμά της στο "τόλμη και γοητεία" και τις άρεσε!). Όλο αυτό, σε περιοδική συχνότητα πέντε-δέκα χρόνων. Φάτε τον στη μάπα το γάμο σας!