PDA

View Full Version : Κουβέντα-απορίες απο ήδη φορεμένες απο εμάς αναρτήσεις...



Alki_Viades
23/07/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
αααα, ναι ξέχασα φυσικά αυτά... που θα μπουν την Τετάρτη...:beer: :beer: :beer: :wacko:

Λαμπρο, γνωριζοντας πως εχεις αλλαξει και αμορτισερ, εχω της εξης απορια: Το μοναδικο πραγμα που με χαλαει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στο sv ειναι το αμορτισερ, το οποιο στη γρηγορη οδηγηση δε μαζευεται οτι ρυθμιση και να του βαλω ενω παραμενει πολυ σκληρο: οποτε περασω πανω απο σαμαρακι ακομα και με 20χλμ θα πεταχτω λιγο απο τη σελα. Με τις αλλαγες που εκανες εσυ, οκ, θεωρω δεδομενο πως στη γρηγορη οδηγηση εχεις βελτιωση. Αν θες ομως να κανεις ενα ηρεμο και ανετο ταξιδι, μπορεις να τις μαλακωσεις ωστε να μη ποναει η μεση σε καθε γ#$^η λακουβα απο τις εκατομμυρια που βοσκουν στους γ$@#%ους ελληνικους δρομους;

Tropeas
23/07/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Λαμπρο, γνωριζοντας πως εχεις αλλαξει και αμορτισερ, εχω της εξης απορια: Το μοναδικο πραγμα που με χαλαει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στο sv ειναι το αμορτισερ, το οποιο στη γρηγορη οδηγηση δε μαζευεται οτι ρυθμιση και να του βαλω ενω παραμενει πολυ σκληρο: οποτε περασω πανω απο σαμαρακι ακομα και με 20χλμ θα πεταχτω λιγο απο τη σελα. Με τις αλλαγες που εκανες εσυ, οκ, θεωρω δεδομενο πως στη γρηγορη οδηγηση εχεις βελτιωση. Αν θες ομως να κανεις ενα ηρεμο και ανετο ταξιδι, μπορεις να τις μαλακωσεις ωστε να μη ποναει η μεση σε καθε γ#$^η λακουβα απο τις εκατομμυρια που βοσκουν στους γ$@#%ους ελληνικους δρομους;
Ακόμα δεν έχω πειραματιστεί επαρκώς με τα νεα αμορτισέρ γιατί λογικά θα ολοκληρωθεί αύριο η διαδικασία...
μετά ρυθμίζω sag και ξεκινώ να παίζω...
με την μέχρι τώρα εμπειρία απο το πίσω (GSXR750 02-03) όμως σου λέω στην μαμά την ρύθμιση και με λάθος sag ότι ανταποκρίνεται άψογα, δεν με χοροπηδάει πλέον και είναι και άψογο στην γρηγορη οδήγηση...
περισσότερα έν καιρό...

gcrook
24/07/2007, 04:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Λαμπρο, γνωριζοντας πως εχεις αλλαξει και αμορτισερ, εχω της εξης απορια: Το μοναδικο πραγμα που με χαλαει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στο sv ειναι το αμορτισερ, το οποιο στη γρηγορη οδηγηση δε μαζευεται οτι ρυθμιση και να του βαλω ενω παραμενει πολυ σκληρο: οποτε περασω πανω απο σαμαρακι ακομα και με 20χλμ θα πεταχτω λιγο απο τη σελα. Με τις αλλαγες που εκανες εσυ, οκ, θεωρω δεδομενο πως στη γρηγορη οδηγηση εχεις βελτιωση. Αν θες ομως να κανεις ενα ηρεμο και ανετο ταξιδι, μπορεις να τις μαλακωσεις ωστε να μη ποναει η μεση σε καθε γ#$^η λακουβα απο τις εκατομμυρια που βοσκουν στους γ$@#%ους ελληνικους δρομους;

Το να κρινεις αυθαιρετα την αποτελεσματικοτητα ενος αμορτισερ απο το ποσο μαλακο ειναι σκληρο ειναι, δεν ειναι απλα λαθος, ειναι εβτελως παραπλανητικο.
Στο αμορτισερ υπαρχουν οι αποσβεσεις και μονο αυτες.
Ολα τα αλλα δεν μπορουμε να τα χαρακτηρισουμε σαν συμπεριφορα μαλακου η σκληρου αμορτισερ.
Αν και θα σου προτεινα καταρχας να διαβασεις τις "αναρτησιολογιες" του oldman στα τεχνικα, θα σου πω δυο πραγματακια.
Σε πρωτη φαση το αμορτισερ σου χαρακτηριζεται απο ενα ομολογουμενως πολυ σκληρο ελατηριο, που συνοδευεται απο ενα αμορτισερ σχεδον ανικανο να ελεγξει τις ταλαντωσεις του αποτελεσματικα.

Οσο για αυτο που λες οτι με 20 χλμ περνας και πεταγεσαι στον αερα θα σου δωσω με ενα απλο παραδειγμα, να καταλαβεις ακριβως ποσο μαλακο/ανετο ειναι ενα "σκληρο" αμοιρτισερ συμφωνα με τα λεγομενα σου.

Στην Αθηνων πριν τα MacDonalds υπαρχει ενα κομματι δρομου 1-2 χλμ περιπου στην δεξια λωριδα εντελως σκατα.
Οταν εκανα να το περασω με το "μαλακο" μαμα αμορτισερ μου με 90 χλμ το μηχανακι κοπαναγε λες και επεφτε σε ταφο και μια εσπαγε η μεση μου μια πεταγομουνα απο την σελα.

Οταν εβαλα το "σκληρο" EMC περασα απο αυτο το κομματι με 190 χλμ και εκτος απο το οτι δεν καταλαβα τιποτα απολυτως,(εκτος απο μια αναρτηση που ανεβοκατεβαινε συνεχεια χωρις να το καταλαβαινω) ,η αισθηση που απεκτησα ηταν απιστευτη.
Σαν να με ειχαν δεσει ενα πραγμα πανω στην μηχανη, μιλαμε δεν κουνιομουνα.

Δεν χρειαζεται καν να σου πω οτι με ενα νεο αμορτισερ στο SV θα νιωσεις σαν να οδηγεις καινουργιο μηχανακι.
Η αισθηση δεν περιγραφεται απλα, γιατι νομιζεις οτι δηλωνω ερωτευμενος με το δικο μου;
Αν δεν εχει κανει ακομα κινηση, οταν κανεις, θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο.

Alki_Viades
24/07/2007, 10:00
Να διευκρινησω Γιωργο πως οταν λεω αμορτισερ εννοω το συνολο μπουκαλας-ελατηριου... Κι εγω το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν πολυ σκληρο ελατηριο αλλα μετρησα το στατικο sag και ηταν εντος οριων, οποτε υποθετω πια ειναι θεμα ποιοτητας... Παντως απο αποσβεσεις τα μαμα ειναι μαπα, πχ η αποσβεση συμπιεσης πισω το πισω παιρνει 6 στροφες κι απο την 2η και μετα δεν υπαρχει καμια διαφορα.

Ο λογος που δεν εχω κανει ακομα κινηση ειναι πως χρησιμοποιω τη μηχανη ΚΑΙ για ταξιδια οποτε θελω οπωσδηποτε και ρυθμιση αποσβεσης συμπιεσης το οποιο ομως σημαινει +400-500? για τα αμορτισερ που εχω δει :bawl:

OldMan
24/07/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
... Κι εγω το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν πολυ σκληρο ελατηριο αλλα μετρησα το στατικο sag και ηταν εντος οριων, οποτε υποθετω πια ειναι θεμα ποιοτητας...
Αν το ελατήριο είναι μεταβλητής σκληρότητας, μπορεί τα sags να είναι Ο.Κ. αλλά όταν αρχίζει να συμπιέζεται περισσότερο, να εμφανίζεται "πρόβλημα" σκληρότητας !!

Υ.Γ.1
Μόνο το στατικό sag δεν φτάνει για να χαρακτηρίσουμε ένα ελατήριο σκληρό ή μαλακό για τα κιλά μας !!
(χρειάζεται και το δυναμικό sag ..).

Υ.Γ.2
Χρειάζεται προσοχή (και ψάξιμο) στην τοποθέτηση ελατηρίου μεταβλητής σκληρότητας σε ανάρτηση που ΔΕΝ έχει φτιαχτεί για κάτι τέτοιο !!

Υ.Γ.3
Δεν το πιστεύω ότι μιλάω σοβαρά στα SV !!!:look:

gcrook
25/07/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Να διευκρινησω Γιωργο πως οταν λεω αμορτισερ εννοω το συνολο μπουκαλας-ελατηριου... Κι εγω το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν πολυ σκληρο ελατηριο αλλα μετρησα το στατικο sag και ηταν εντος οριων, οποτε υποθετω πια ειναι θεμα ποιοτητας... Παντως απο αποσβεσεις τα μαμα ειναι μαπα, πχ η αποσβεση συμπιεσης πισω το πισω παιρνει 6 στροφες κι απο την 2η και μετα δεν υπαρχει καμια διαφορα.

Ο λογος που δεν εχω κανει ακομα κινηση ειναι πως χρησιμοποιω τη μηχανη ΚΑΙ για ταξιδια οποτε θελω οπωσδηποτε και ρυθμιση αποσβεσης συμπιεσης το οποιο ομως σημαινει +400-500? για τα αμορτισερ που εχω δει :bawl:

Για μπροστα τοτε αν δεν θες να διαθεσεις λεφτα για καποιο μπροστινο cartridge kit απο Matris,Ohlins,WP η Hyperpro ,που κατ'εμε ειναι η καλυτερη λυση, βαλε απλα ενα αφτερμαρκετ ελατηριο.

Αυτο τωρ που λες για αποσβεση συμπιεσης στο πισω, απόσο ξερω ολες οι γνωστες εταιρειες προσφερουν συνηθως 2 τυπους αμορτισερ.
Ενα με προφορτιση και αποσβεση επαναφορας (αυτα τα 2 παντα) και ενα με αυτα τα 2 χαρακτηριστικα συν αποσβεση συμπιεσης,ρυθμιση υψους,υδραυλικη προφορτιση (αν θες) και καμια φορα και hi-low δυνατοτητες (Ohlins,Penske 2 way και 3 way adjustable) .

Οποτε τα +500 απο που προκυπτουν;:look:

Alki_Viades
25/07/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Για μπροστα τοτε αν δεν θες να διαθεσεις λεφτα για καποιο μπροστινο cartridge kit απο Matris,Ohlins,WP η Hyperpro ,που κατ'εμε ειναι η καλυτερη λυση, βαλε απλα ενα αφτερμαρκετ ελατηριο.

Αν δεν κανω λαθος το SV1000 εχει ηδη cartidge kit μπροστα και δεν μπορει να αλλαξει με αλλο. Αρα μονο ελατηρια&λαδια για μπροστινο.


Αυτο τωρ που λες για αποσβεση συμπιεσης στο πισω, απόσο ξερω ολες οι γνωστες εταιρειες προσφερουν συνηθως 2 τυπους αμορτισερ.
Ενα με προφορτιση και αποσβεση επαναφορας (αυτα τα 2 παντα)
σε τιμες 450-550?


και ενα με αυτα τα 2 χαρακτηριστικα συν αποσβεση συμπιεσης,ρυθμιση υψους,υδραυλικη προφορτιση (αν θες) και καμια φορα και hi-low δυνατοτητες (Ohlins,Penske 2 way και 3 way adjustable) .
σε τιμες 800-1200?


Οποτε τα +500 απο που προκυπτουν;:look:
Απο τις εξτρα ρυθμισεις! :a24:

Oldman λεγοντας δυναμικό sag τι εννοεις;

gcrook
25/07/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Αν δεν κανω λαθος το SV1000 εχει ηδη cartidge kit μπροστα και δεν μπορει να αλλαξει με αλλο. Αρα μονο ελατηρια&λαδια για μπροστινο.

Εχει χαιρω πολυ, αλλα τα σωθικα ενος αφτερμαρκετ cartridge, με τα νεα εμβολα,τσιμουχες, ελατηρια και λοιπα παραφερναλια,σαφως και αποτελουν σοβαρη αναβαθμιση, αφου το νεο εμβολο δινει και διαφορετικο damping control.


σε τιμες 450-550?




σε τιμες 800-1200?

Το 700αρι δεν το γλιτωνεις χαιρω πολυ.Για ρωτα για Ohlins στον Dulaveris Racing (sic) .Επισης υπαρχει και το net,καθως και λυσεις (προσωρινες και σχετικα προχειρες κατ'εμε) ,για να τοποθετησεις αμορτισερ απο GSXR

Απο τις εξτρα ρυθμισεις!

Δεν χρειαζονται τα "περιεργα" εικονιδια, ζητω συγνωμη που εκανα λαθος και απο κεκτημενη ταχυτητα θεωρησα οτι μιλουσες για αποσβεση επαναφορας (που εχουν ολα σαφως) ,και οχι για αποσβεση συμπιεσης.

Oldman λεγοντας δυναμικό sag τι εννοεις;

Επειδη ο ολντμαν δεν νομιζω οτι θα ξαναμιλησει σοβαρα εδω μεσα, :a24: δυναμικο sag εννοει
το βυθισμα του αμορτισερ/πιρουνιου με τον αναβατη επανω (και κατα προτιμηση με πληρες εξοπλισμο δερματα κρανος κτλ κτλ) .

Ριξε μια ματια στις αναρτησιολογιες, πως ειναι δυνατον να κωλοτρωγεσαι για αμορτισερ οταν εχεις ακομα απορια για τα απολυτως βασικα..και θεωρητικα. :wave2:

Tropeas
25/07/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Αν δεν κανω λαθος το SV1000 εχει ηδη cartidge kit μπροστα και δεν μπορει να αλλαξει με αλλο. Αρα μονο ελατηρια&λαδια για μπροστινο.
Έχει φουλ ρυθμιζόμενο , δεν είναι κιτ ούτε πέρνει "κιτ" για να γίνει ρυθμιζόμενο... (λανθασμένες εκφράσεις και απο τους δυο)
απλά ο Γιώργος ήθελε να σου τονίσει την διαφορετική ποιότητα αναβάθμισης ανάμεσα στο να:
αλλάξεις ελλατήρια +λάδια με after market
ή
αλλάξεις όλο το εσωτερικό του αμορτισέρ σου με κάποιο που εχει σαφώς περισσότερο R&D και εξειδίκευση απο το μαμα και σίγουρα θα σου προσφέρει κάτι καλύτερο με τα δικά του "φυσίγια"...
για το 650 λοιπόν η Matris βγάζει και kit για το 1000 βγάζει full fork cartidge...
Κατα την ταπεινή μου γνώμη η συγκεκριμένη εταιρεία απο όσο έχω ακούσει φτάνει σε ποιότητα, το επίπεδο ενός εντελώς νέου φουλ αμορτισέρ με τα cartidge της...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
σε τιμες 450-550?
σε τιμες 800-1200?
Κοιτάς σε λάθος, ακριβά και ξένα site...
κάνε και έναν κόπο να μετατρέψεις τα $ σε ?...
τα πιο ακριβά με όλες τις λεπτομερείς ρυθμίσεις που περιγράφηκαν απάνω...για το 1000 που έχω βρεί που είναι τα elka, είναι στα 960$ δηλαδή... 695?! :beer: :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Oldman λεγοντας δυναμικό sag τι εννοεις;
αν μπορώ να φανταστώ ορθώς ,
στατικό εννοεί την διαφορά συμπίεσης της μηχανής απο το ίδιο της το βάρος όταν ακουμπάει στο έδαφος σε σχέση με την θέση που θα έιχαν λογικά ασυμπίεστα τα αμορτισέρ με τις ρυθμίσεις που τους έχουμε κάνει... (βλέπε κρεμασμένη)
και δυναμικό (πιστεύω) εννοεί την διαφορά συμπίεσης της μηχανής απο το βάρος του οδηγού όταν ακουμπάει στο έδαφος πάλι σε σχέση με την θέση που θα έιχαν λογικά ασυμπίεστα τα αμορτισέρ με τις ρυθμίσεις που τους έχουμε κάνει... (βλέπε κρεμασμένη) ή σε σχέση με το δυναμικό(δηλαδή την συμπίεση που δημιουργεί το ίδιο της το βάρος? -> εδώ θέλουμε μια βοήθεια) :rolleyes: :wacko:

Tropeas
25/07/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Επειδη ο ολντμαν δεν νομιζω οτι θα ξαναμιλησει σοβαρα εδω μεσα
αμα τον προδιαθέτεις τον άνθρωπο... δεν θα ξαναμιλήσει...
μίλα του :blush: όμορφα ... και :rolleyes: :winka: "βρώμικα" και να δεις τι ωραία θα κάνει και απο δω τις βόλτες του.... :beer: :wave2:
:beer: :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
25/07/2007, 15:25
:rolleyes: Μόνο και μόνο επειδή είναι καλό παιδί ο Λάμπρος... :winka:

(και είναι μαγαζί που πάντα βρίσκεις τραπέζι...):winka:

Tropeas
25/07/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Μόνο και μόνο επειδή είναι καλό παιδί ο Λάμπρος... :winka:

(και είναι μαγαζί που πάντα βρίσκεις τραπέζι...):winka:
τα βλέπεις ....??? :blush: :blush: :blush:
τέτοια μου κάνει και μου ρχεται να του στείλω δώρο ενα μπουκάλι μουρνό-ρακι...:wacko:

Alki_Viades
25/07/2007, 15:41
Κατ'αρχην με παρεξηγησες, πλακα εκανα, θα επρεπε να ειχα βαλει κι ενα :P !

Εχω ψαξει πολυ στο δικτυο και εχω καταληξει πως ναι μεν ειναι πιο φτηνα απο το να αγορασεις εδω αλλα αν συνυπολογισεις τοποθετηση και οποια "υποστηριξη"/συμβουλες χρειαστεις μετα, κατ'εμε αξιζει να το κανεις για διαφορα τιμης>200?

Εχω φαει και τον κοσμο στο ebay για gsxr shock αλλα ποτε δεν καταφερα να βγαλω ακρη ποιο μοντελο απο gsxr κανει στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ sv οποτε παρατησα την προσπαθεια.

--->Τροπεα πχ wilbers χωρις αποσβ.συμπ 500$->400ευρω με τα μεταφορικα ΑΝ δεν το ανοιξουν στο τελωνειο. Με αποσβ.συμπιεσης 1300$->1000 ευρω χωρις τελωνεια κτλ. Ή τα elka, βαλε 750 ευρω με μεταφορικα.

Βαλε και τοποθετηση πχ 50ευρω παμε σε ελαχιστο 800?.

Στατικο sag υποθετω πια εννοει χωρις αναβατη και δυναμικο με αναβατη. Εγω μετρησα το "δυναμικο", δηλ με εμενα στη μηχανη χωρις βεβαια να παταω κατω σε σχεση με τη μηχανη με τις αναρτησεις "κρεμασμενες"

gcrook
25/07/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas


αν μπορώ να φανταστώ ορθώς ,
στατικό εννοεί την διαφορά συμπίεσης της μηχανής απο το ίδιο της το βάρος όταν ακουμπάει στο έδαφος σε σχέση με την θέση που θα έιχαν λογικά ασυμπίεστα τα αμορτισέρ με τις ρυθμίσεις που τους έχουμε κάνει... (βλέπε κρεμασμένη)
και δυναμικό (πιστεύω) εννοεί την διαφορά συμπίεσης της μηχανής απο το βάρος του οδηγού όταν ακουμπάει στο έδαφος πάλι σε σχέση με την θέση που θα έιχαν λογικά ασυμπίεστα τα αμορτισέρ με τις ρυθμίσεις που τους έχουμε κάνει... (βλέπε κρεμασμένη) ή σε σχέση με το δυναμικό(δηλαδή την συμπίεση που δημιουργεί το ίδιο της το βάρος? -> εδώ θέλουμε μια βοήθεια) :rolleyes: :wacko:

Πολυ απλα.
Στατικο sag:Ποσο βυθιζεται το αμορτισερ/πιρουνι απο το βαρος της μηχανης και μονο.
Δυναμικο sag:Ποσο βυθιζεται το αμορτισερ/πιρουνι απο το βαρος του αναβατη.

Σημ: Καμια φορα μπορει να εχουμε μηδαμινο στατικο.Δενπαντα κακο.

OldMan
25/07/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καμια φορα μπορει να εχουμε μηδαμινο στατικο.Δενπαντα κακο.
Άμα τάχουμε τα κιλάκια μας ...:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δυναμικο sag:Ποσο βυθιζεται το αμορτισερ/πιρουνι απο το βαρος του αναβατη.
ΚΑΙ της μηχανής !!! :D

Ενώ αυτό που ενδιαφέρει πρακτικά είναι το δυναμικό sag, η διαφορά του στατικού και δυναμικού μας λέει αν το ελατήριο είναι κατάλληλο για τις διατροφικές μας συνήθειες !!!
(πράγμα που πολύς κόσμος το γράφει στα @@ του, με αποτέλεσμα να αναρωτιέται γιατί το μηχανάκι του πάει σαν γκαστρωμένη νύφη ενώ έχει "άψογο" sag !!).

Tropeas
25/07/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
--->Τροπεα πχ wilbers χωρις αποσβ.συμπ 500$->400ευρω με τα μεταφορικα ΑΝ δεν το ανοιξουν στο τελωνειο. Με αποσβ.συμπιεσης 1300$->1000 ευρω χωρις τελωνεια κτλ. Ή τα elka, βαλε 750 ευρω με μεταφορικα.
Βαλε και τοποθετηση πχ 50ευρω παμε σε ελαχιστο 800?.

όταν θα καταλήξεις και είσαι αποφασισμένος ποιο θα πάρεις, και πόσα μαξ θες να διαθέσεις...
θα μου πεις! :beer: :winka: απλά δεν θα το βιαστείς!:wave2:

Alki_Viades
25/07/2007, 16:34
ok, αν μου βρεις με τοποθετηση μεχρι 500 ευρωπουλα το κανω κι αυριο!

(η τελος παντων απο τριτη να εχω πληρωθει :D )













(η καλυτερα τεταρτη να εχω γυρισει απο μυκονο :a47: )

gcrook
25/07/2007, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα τάχουμε τα κιλάκια μας ...:winka:

Αφπυ ειχαν ελατηριο στα κιλα μου τι να κανω :lol

ΚΑΙ της μηχανής !!! :D

Αναγκαστικα :beer

Ενώ αυτό που ενδιαφέρει πρακτικά είναι το δυναμικό sag, η διαφορά του στατικού και δυναμικού μας λέει αν το ελατήριο είναι κατάλληλο για τις διατροφικές μας συνήθειες !!!
(πράγμα που πολύς κόσμος το γράφει στα @@ του, με αποτέλεσμα να αναρωτιέται γιατί το μηχανάκι του πάει σαν γκαστρωμένη νύφη ενώ έχει "άψογο" sag !!).

Παντως νομιζω οτι για το στατικο sag υπαρχουν συγκεκριμενα νουμερα για συγκεκριενες κατηγοριες μοτο.
Χωρις να ειναι απολυτο αυτο.

OldMan
25/07/2007, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παντως νομιζω οτι για το στατικο sag υπαρχουν συγκεκριμενα νουμερα για συγκεκριενες κατηγοριες μοτο.
Χωρις να ειναι απολυτο αυτο.
Θέλεις πάλι να με νευριάσεις, νομίζω ...:D

Ο κατασκευαστής δίνει την βύθιση με αναβάτη και χωρίς, καθώς και την επιτρεπόμενη διαφορά τους, 'νταξ' ??

Όταν η διαφορά αυτή είναι μεγαλύτερη της επιτρεπόμενης, το ελατήριο είναι μαλακό για τα κιλά μας, 'νταξ' ??

Όταν η διαφορά είναι μικρότερη της επιτρεπόμενης, το ελατήριο είναι σκληρό για τα κιλά μας, 'νταξ' ??

(μην βιαστείς να απαντήσεις, αν δεν τσεκάρεις αν τα έγραψα σωστά ή ανάποδα, 'νταξ' ??)

Alki_Viades
26/07/2007, 11:35
Μιας κι ο καλος αντμιν ανοιξε αυτο το θρεντ, πιστευω θα βοηθουσε να εβαζε οποιος εχει κανει αλλαγες στις αναρτησεις του, τι ακριβως εκανε μαζι με καποια σημαντικα σχολια

πχ

SV1000S K4
μπρoστα ελατηρια wp, part no. 43433455 / λαδι μπλαμπλαμπλα
πισω αμορτισερ+ελατηριο απο GSXR 750 K2, κοπηκε η θηκη κατω απο τη μπαταρια για να μπει

Ξερω πως υπαρχουν σχετικες πληροφοριες διασκορπισμενες σε διαφορα ποστ αλλα αν εβαζε ο καθενας εδω ΕΝΑ ποστ και το ανανεωνε οποτε εκανε αλλαγες θα βοηθουσε τους ενδιαφερομενους.

Tropeas
26/07/2007, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Μιας κι ο καλος αντμιν ανοιξε αυτο το θρεντ, πιστευω θα βοηθουσε να εβαζε οποιος εχει κανει αλλαγες στις αναρτησεις του, τι ακριβως εκανε μαζι με καποια σημαντικα σχολια

πχ

SV1000S K4
μπρoστα ελατηρια wp, part no. 43433455 / λαδι μπλαμπλαμπλα
πισω αμορτισερ+ελατηριο απο GSXR 750 K2, κοπηκε η θηκη κατω απο τη μπαταρια για να μπει

Ξερω πως υπαρχουν σχετικες πληροφοριες διασκορπισμενες σε διαφορα ποστ αλλα αν εβαζε ο καθενας εδω ΕΝΑ ποστ και το ανανεωνε οποτε εκανε αλλαγες θα βοηθουσε τους ενδιαφερομενους. οτι μπορώ να κάνω και βρω σχετικό, να είσαι σίγουρος θα το κάνω... αρκεί να έχω χρόνο.... ;)

div400
26/07/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Μιας κι ο καλος αντμιν ανοιξε αυτο το θρεντ, πιστευω θα βοηθουσε να εβαζε οποιος εχει κανει αλλαγες στις αναρτησεις του, τι ακριβως εκανε μαζι με καποια σημαντικα σχολια

πχ

SV1000S K4
μπρoστα ελατηρια wp, part no. 43433455 / λαδι μπλαμπλαμπλα
πισω αμορτισερ+ελατηριο απο GSXR 750 K2, κοπηκε η θηκη κατω απο τη μπαταρια για να μπει

Ξερω πως υπαρχουν σχετικες πληροφοριες διασκορπισμενες σε διαφορα ποστ αλλα αν εβαζε ο καθενας εδω ΕΝΑ ποστ και το ανανεωνε οποτε εκανε αλλαγες θα βοηθουσε τους ενδιαφερομενους.


Και γιατί να μην ανοιχτεί ενα καινούργιο θρεντ όπου ο καθένας θα ποστάρει τις μετροπές του?
και κάθε φορά που θα προσθέτει/βελτιώνει/αλλάζει κάτι στο μηχανάκι του απλά θα ανανεώνει το αρχικό του πόστ. με αυτόν τον τρόπο ( αν τηρηθεί απο όλους) θα μείνει και αρκέτα καθαρό το θρέντ....

το αφεντικό τι λέει? :look:

div400
26/07/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θέλεις πάλι να με νευριάσεις, νομίζω ...:D

Ο κατασκευαστής δίνει την βύθιση με αναβάτη και χωρίς, καθώς και την επιτρεπόμενη διαφορά τους, 'νταξ' ??

Όταν η διαφορά αυτή είναι μεγαλύτερη της επιτρεπόμενης, το ελατήριο είναι μαλακό για τα κιλά μας, 'νταξ' ??

Όταν η διαφορά είναι μικρότερη της επιτρεπόμενης, το ελατήριο είναι σκληρό για τα κιλά μας, 'νταξ' ??

(μην βιαστείς να απαντήσεις, αν δεν τσεκάρεις αν τα έγραψα σωστά ή ανάποδα, 'νταξ' ??)

οταν προκειται για τεχνικα θεματα και εν γένει κατσαβιδιασματα και γερμανοπολυγωνιδιασματα ο γερανρωπας ειναι ΣΩΣΤΟΣΤ. :beer:

γιαυτο να την ακους την πιπεριτσα σου 'νταξ crooki ?!

:lol:

gcrook
27/07/2007, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θέλεις πάλι να με νευριάσεις, νομίζω ...:D

Ο κατασκευαστής δίνει την βύθιση με αναβάτη και χωρίς, καθώς και την επιτρεπόμενη διαφορά τους, 'νταξ' ??

Όταν η διαφορά αυτή είναι μεγαλύτερη της επιτρεπόμενης, το ελατήριο είναι μαλακό για τα κιλά μας, 'νταξ' ??

Όταν η διαφορά είναι μικρότερη της επιτρεπόμενης, το ελατήριο είναι σκληρό για τα κιλά μας, 'νταξ' ??

(μην βιαστείς να απαντήσεις, αν δεν τσεκάρεις αν τα έγραψα σωστά ή ανάποδα, 'νταξ' ??)

Σωστα το εγραψες πορδουλινι μου:blush: :a07: :blush:
Αν μου βρεις και κατασκευαστη που να δινει οντως καπου, αυτη την διαφορα....:sad:

gcrook
27/07/2007, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
Και γιατί να μην ανοιχτεί ενα καινούργιο θρεντ όπου ο καθένας θα ποστάρει τις μετροπές του?
και κάθε φορά που θα προσθέτει/βελτιώνει/αλλάζει κάτι στο μηχανάκι του απλά θα ανανεώνει το αρχικό του πόστ. με αυτόν τον τρόπο ( αν τηρηθεί απο όλους) θα μείνει και αρκέτα καθαρό το θρέντ....

Ρε Μητσο αμα ειναι εται...
Εγω θα πρεπει να φτιαξω μια δικη μου υποκατηγορια, οπου θα παραθεσω ενα καρο σκαναρισμενα τιμολογια, ενα καρο μοντιφες (και μαιμουδιες) ,και απο Σεπτεμβρη θα κλαταρει η database γιατι εμαθα οτι τα φραγκα θα ειναι καλα, και μαλλον παω κατευθειαν για να παραγγειλω τον μισο καταλογο Yoshimura....:D

div400
27/07/2007, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σωστα το εγραψες πορδουλινι μου:blush: :a07: :blush:
Αν μου βρεις και κατασκευαστη που να δινει οντως καπου, αυτη την διαφορα....:sad:

λοιπον gay sv rider...

ο ''χρυσος κανονας'' ειναι οτι το το δυναμικό sag να μην υπερβαινει το 1/3 της διαδρομης της αναρτησης (δηλ. να μην βυθιζεται περισσοτερο απο το 1/3 της διαδρομής της)


αλλα αφου τα ξερεις ρε γιωργο γιατι πεδευεις τον oldmanius piperatus

:rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε Μητσο αμα ειναι εται...
Εγω θα πρεπει να φτιαξω μια δικη μου υποκατηγορια, οπου θα παραθεσω ενα καρο σκαναρισμενα τιμολογια, ενα καρο μοντιφες (και μαιμουδιες) ,και απο Σεπτεμβρη θα κλαταρει η database γιατι εμαθα οτι τα φραγκα θα ειναι καλα, και μαλλον παω κατευθειαν για να παραγγειλω τον μισο καταλογο Yoshimura....:D

κατι ΤΕΤΟΙΟ (http://www.sv-portal.com/forums/showthread.php?t=3388) σκεφτομουν...χωρις το spam......:D

οκ μια ιδεα πεταξα....

gcrook
27/07/2007, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
λοιπον gay sv rider...

ο ''χρυσος κανονας'' ειναι οτι το το δυναμικό sag να μην υπερβαινει το 1/3 της διαδρομης της αναρτησης (δηλ. να μην βυθιζεται περισσοτερο απο το 1/3 της διαδρομής της)


αλλα αφου τα ξερεις ρε γιωργο γιατι πεδευεις τον oldmanius piperatus

:rolleyes:

Για το στατικο sag μιλαγα γιατι στο ιντερνετ αν διαβασεις παρα πολλοι αυθαιρετα προτεινουν σε ολα τα street/ss μηχανακι αυθαιρετα 1 ποντο στατικο sag.
Και απλα μου εκανε εντυπωση.

gcrook
27/07/2007, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400



κατι ΤΕΤΟΙΟ (http://www.sv-portal.com/forums/showthread.php?t=3388) σκεφτομουν...χωρις το spam......:D

οκ μια ιδεα πεταξα....

ταχωσιδης ταχωσιδης;:D