PDA

View Full Version : και η δική μας εκδρομή προς Ναύπακτο ήταν υπέροχη αλλά με απρόοπτα!!



DIT
24/11/2003, 12:33
Η παρέα ήταν μεγάλη.Ορισμένοι από το moto, άλλοι από το bikenet και κάποιοι απλώς φίλοι άλλων!!Αυτό που έμεινε αποτυπομένο μέσα στο μυαλό μου ήταν δύο περιστατικά που συνέβησαν.Στο πρώτο βγαίνοντας ένας φίλος από την καφετέρεια στον Κούρο με ένα freewind,έκλεισε ένα BMW Z6(το πρώτο στην Ελλάδα,το είχαν φέρει από την έκθεση) και πραγματικά η "μπέμπα" παιδιά πέταξε περίπου στα 3 μέτρα!!!!!!!!!Έφυγε δεξιά σε ένα χωμάτινο χαντάκ,προσέκρουσε σε ένα τσιμεντένιο τοίχο και απογειώθηκε!!!Ήταν πραγματικά απίστευτο!!!

Όταν γυρίζαμε από Αράχωβα ένα μέλος του TDM hellas,ο Σάββας, έπεσε με την κοπελιά του.Τραυματίστηκαν πολύ ελαφρά και οι δύο!!

δεν αξίζει να πω περισσότερες λεπτομέρειες.Απλώς τα 2 αυτά ατυχήματα απέδειξαν ακόμα μια φορά πώς:

-η ζώνη σώζει!
-το κράνος σώζει!
-η φόρμα ΣΩΖΕΙ!
-η απροσεξία σκοτώνει!
-η απειρία σκοτώνει!
-τα ατυχήματα σου χαλάνε την ψυχολογία στην βόλτα!

υπάρχουν φωτογραφίες και από τα 2 συμβάντα που θα ανεβάσω σε λίγο στο souza...

flavor
26/11/2003, 18:31
-και η γυμναστική σώζει!!!!!!!

το λέω αυτό σχετικά με ένα περιστατικό που συνέβει προχθές
την κυριακή έπεσε στον μπράλο ο αδελφός ενός φίλου μου με R1.
στην περίπτωση του, αυτό που τον έσωσε εκτός από τον εξοπλισμό είναι και η φυσική κατάσταση που διαθέτει.
καθώς είναι δάσκαλος tae κwon do είναι αρκετά γυμνασμένος και έτσι ο οργανισμός του μπόρεσε να ανταπεξέλθει στον σοβαρό τραυματισμό του.

CyBeRseXX
26/11/2003, 18:46
mallon eixe agio to palikari..

NLS
27/11/2003, 09:30
τι έγινε ρε παιδιά με την Z6; έφταιγε το freewind δηλαδή;

αποτέλεσμα;

Loudovikos
27/11/2003, 10:35
...διίστανται!! Εγω δεν ήμουν αυτόπτης αλλά μερικά παιδιά που
είχαν μείνει πίσω λένε οτι δεν έφταιγε ο Βαγγέλης ενω κάποια άλλα
λένε οτι βγήκε απρόσεχτα!! Βασικά ουτε και ο ίδιος μπορεί να πει
με σιγουριά!!

Το θέμα είναι οτι η bmw ανέβαινε με 200 τον δρόμο και με τέτοια
ταχύτητα φταίει αυτός χωρίς καμία δικαιολογία!!

Για όποιον δεν ξέρει ο Κούρος είναι μετά απο στροφή όπως
ανεβαίνεις και μάλιστα πολλοί απο εμάς, χάσαμε την
είσοδο όταν πηγαίναμε γιατι δεν προλάβαμε να σταματήσουμε!!!!!

Το αποτέλεσμα είναι οτι το παιδί με την bmw βγήκε γνωστός και επειδή η ζημιά ήταν μεγάλη (έσπασαν όλα απο κάτω,ζάντα και προφυλακτήρας) και δεν είχε μεικτή ασφάλεια ο Vag του έκανε δήλωση που στην τελική επιβαρύνει την ασφάλεια του κατα 7Euro
το χρόνο!!

Τέλος να πούμε οτι o Vag είχε άγιο κάθως η bmw πέρασε απο δίπλα του φρεναριστή με ΠΟΛΛΑ χλμ!!!!

NLS
27/11/2003, 10:38
"Το θέμα είναι οτι η bmw ανέβαινε με 200 τον δρόμο και με τέτοια
ταχύτητα φταίει αυτός χωρίς καμία δικαιολογία!!"

εντάξει αυτό άνθρωποι με μηχανή από 400 κυβικά και πάνω δεν πρέπει να το λέμε σαν δικαιολογία (θα έπρεπε να μας είχαν σκίσει) - θα βγαίναμε ένοχοι ΠΟΛΥ περισσότερες φορές

τέσπα αφού τέλος καλό...

Loudovikos
27/11/2003, 10:56
...δηλαδή επειδή τρέχουμε και εμείς, δεν φταίμε?!?!?!!

Εχθές εμβόλισα ενα scooter απο πίσω και το έστειλα σε ένα
αμαξι που ήταν μπροστά (χωρίς να πάθει κανείς τιποτά) επειδή
φρέναρε ξαφνικά και εγω που ερχόμουν σπασμένος απο πίσω δεν
πρόλαβα να σταματήσω!!! Ποιος φταίει τώρα???

Ο κακόμηρος που του ήρθα ουρανοκατέβατος επείδη μπορεί να
ήταν λιγάκι αφηρημένος ή εγω που δεν τηρούσα απόσταση ασφαλείας και ταχύτητα????

Μάλλον συνυπετιότητα το λένε αυτό!!! Αλλά για εμένα εφόσων τρέχεις φταίς εσύ!!!

Κάνουμε που κάνουμε μαλακίες μην εθελοτυφλούμε κιόλας!! ;)

NLS
27/11/2003, 11:12
ε το ίδιο λέμε ρε συ

απλά επειδή ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ (όπως βλέπεις και από σένα) καλό είναι να μην επιτιθέμεθα σε άλλους που το κάνουν

(όχι ότι το έκανες, απλά η αναφορά "ναι αλλά έτρεχε")

bikersonly
27/11/2003, 11:26
ο Loudo!

Όταν τρέχεις δυστυχώς παίζει γενικά κίνδυνος.
Και μιλάμε να κάνει μαλακία άλλος.Αλλά που να προλάβεις να αντιδράσεις.

Προχτές γύρναγα από την δουλειά και ανέβαινα την Γρ.Λαμπράκη.Είχε ψευτοκίνηση.Μπροστά μου ένα scooter.Και εκεί που πάω να τον προσπεράσω, ήταν μπροστά μου καμιά 20αριά μέτρα, είχε περάσει και με κόκκινο ο μαλάκας και εγώ μόλις ξεκίναγα από φανάρι κανονικά, που λες πάω να τον προσπεράσω, λέω δεν το σηκώνω και μία σούζα να γουστάρουμε? Και τι κάνει ο τελεμές! Κλείνει γκάζι ο τρόμπας στην μέση της Λεωφόρου και σταματάει.Ερχόμουν με καμιά 60-70 χλμ ευτυχώς και πλακώνομαι στα φρένα.Από πίσω μου είχαν ήδη ξεκινήσει αμάξια και άλλες μηχανές από το φανάρι.Σταματάω δίπλα του και του τα χώνω.Τι κάνεις ρε μαλακισμένο και σταματάς ξαφνικά? Και στην μέση κι όλας? Είχε σταματήσει ο γ@μημένος για να περάσουν κάποιοι πεζοί!!! Έτσι ξεκάρφωτα! Έλεος ρεεεεεεε!!!!! Με κοιτάει σαν μαλάκας, μου πετάει και ένα συγνώμη.Του λέω τι συγνώμη ρε τούβλο που θα σε εμβόλιζα και θα σε έστελνα στα διόδια της Ελευσίνας.Και από πίσω θα ερχόμουν κι εγώ!

Τέλος πάντων.Όλα καλά! Αλλά αν πήγαινα όχι πολύ καμιά 20-30 χλμ παραπάνω θα χαμε γίνει Ήχος και Εικόνα!

Οπότε συνυπετιότητα μάγκες! ;) Και χώρια που θα τον πλήρωνα γιατί είμαι από πίσω!

Loudovikos
27/11/2003, 11:37
Τώρα που το σκέφτομαι τα scooter φταίνε για όλα!!! :eek: :eek:

Ντου στα scooter και ειδικά του julious που για να
λές Γρ. Λαμπράκη μάλλον αυτός ήταν!!!! :D :D :D

DIT
27/11/2003, 12:36
την BMW τα είδα όλα!!!

Μοναδικός φταίχτης στην όλη υπόθεση είναι ο Wizard. Βεβαίως,γιατί αν ήταν αυτός ακόμα 8α πίναμε.....και 8α πίναμε...και η BMW θα πέρναγε και τίποτα δεν θα γινότανε!!!Είχε όμως ραντεβού με τον Γουϊλυ...

Πέρα από την πλάκα αυτό που εγώ συμπέρανα είναι πως και οι 2 οδηγοί χαζεύανε!!Το Ζ6 δεν πήγαινε με 200 αλλά δεν είδα και καμμία αντανακλαστική αντίδραση παρά μόνο όταν ήταν πλέον μέσα στο χαντάκι (αφού πολύ δεξιοτεχνικά "γλύτωσε" το Freewind) που προσπαθούσε να το βγάλει πάλι έξω.Φρένα πουθενά!!

Τέλος πάντων....τέλος καλό - όλα καλά!!

Loudovikos
27/11/2003, 12:47
..οτι δεν ήμουν αυτόπτης!! Είπα τι μου μετέφερε
ο Βαγγέλης και όσοι το είδαν!!:cool: :cool:

Ααααα....και μάθε επιτέλους τα αυτοκίνητα!!! Ηταν Ζ3!!:p :p :p

GyPsy
27/11/2003, 13:06
...ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΒS ΣΥΝ ΤΟ ΟΤΙ
ΟΠΩΣ ΒΓΗΚΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΑΝ ΚΑΘΟΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ
ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΑΡΧΗΝ Η Ζ3 ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΕ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ...
ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΦΑΕΙΝΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΔΕΞΙΑ!!!!
.................................................................................................... .................................................................................................... ..........
ΓΑΜΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NLS
27/11/2003, 13:08
το τελευταίο μύνημα ρίχνει όλο το φταίξιμο στον 2κυκλο παίδες

Julius
27/11/2003, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Loudovikos
Τώρα που το σκέφτομαι τα scooter φταίνε για όλα!!! :eek: :eek:

Ντου στα scooter και ειδικά του julious που για να
λές Γρ. Λαμπράκη μάλλον αυτός ήταν!!!! :D :D :D

xa!!!! ama eimouna ego re, tha egrafe simera o Bikersonly tromokratimenos oti A.ton prosperase kati portokali me polla B.Tha evlepes stis aggelies poleite XX h' antalazete me gillera runner.


mpouaaaaaaaaaaaaa mixalaki don't mess with scooters akoma kai sto nero pane poio grigora apo to dikosou

bikersonly
27/11/2003, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
mpouaaaaaaaaaaaaa mixalaki don't mess with scooters akoma kai sto nero pane poio grigora apo to dikosou

Ρε Γιωργάκι τι λέει??? Μαθαίνεις στο Scooter?? ’ντε μάθε το και μετά να μάθεις και τις ταχύτητες.Πρώτη κάτω και όλες πάνω!

ΟΥΣΤ! :D

Julius
27/11/2003, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Ρε Γιωργάκι τι λέει??? Μαθαίνεις στο Scooter?? ’ντε μάθε το και μετά να μάθεις και τις ταχύτητες.Πρώτη κάτω και όλες πάνω!

ΟΥΣΤ! :D

Mhn viazese, siga siga ola tha ginoune

ligo mperdevome to to symplekti re, pao na symplektaro kai kano endo!!!! kano kati lathos???

NLS
27/11/2003, 13:47
ξέρεις όμως τι είναι endo, κάτι είναι και αυτό

δοκίμασε χωρίς συμπλέκτη ωρε

Wizard13
27/11/2003, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
το τελευταίο μύνημα ρίχνει όλο το φταίξιμο στον 2κυκλο παίδες

Ακόμα και αν βγεις από STOP και σε χτυπήσει αυτός που κανονικά έχει προταιρεότητα, αλλά σε χτυπήσει στο πίσω μέρος, ή ακόμα χειρότερα αν έχεις προλάβει να βγείς μπροστά του και σε χτυπήσει από πίσω, ΦΤΑΙΕΙ αυτός που έρχεται...

Υπάρχει και δεδικάσμενο άπειρες φορές, οπότε αν πήγαινε δικαστικά θα το έχανε η Ζ6.

Το θετικό είναι ότι δεν είχαμε θύματα και άσχετα αν έφταιγε η Ζ6, τη στιγμή που μπορούσε να δηλωθεί από μηχανόβιο με ελάχιστο κόστος, καλά έκανε και έγινε έτσι. Αυτό δείχνει την ανωτερότητά μας σαν ομάδα ανθρώπων. ;)

Το μόνο κακό είναι ότι χώρισε η παρέα και μείναμε λίγοι για να ευχαριστηθούμε τη βόλτα. :(

Δεν πειράζει όμως. Έχουμε πολλά ΣΚ μπροστά μας. :rolleyes:

NLS
27/11/2003, 15:10
εγώ δεν είπα τι θα πει η δίκη, είπα ποιος αντικειμενικά φταίει

και είπαμε, δεν έχει σημασία αφού όλα καλά, απλά έκανα μια παρατήρηση

Wizard13
27/11/2003, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
εγώ δεν είπα τι θα πει η δίκη, είπα ποιος αντικειμενικά φταίει

και είπαμε, δεν έχει σημασία αφού όλα καλά, απλά έκανα μια παρατήρηση

Έχεις δίκιο σε αυτό που λές. Απλά αν η Ζ6 ερχότανε με 150+ τ΄τοε είναι αρκετά δύσκολο να υπολογίσεις τι γίνεται.

Αν για παράδειγμα βγείς από στενό και δείς έναν άλλο στα 200μ. θεωρείς ότι προλαβαίνεις να βγείς, σωστά? Αν όμως ο άλλος έρχεται με 1000, τότε θα έχουμε μια όμορφη και δροσιστική σαλατούλα :eek:
Ποιός φταίει?

Για εμένα πάντως φταίει ΠΑΝΤΑ η μηχανή!!! Εμείς έχουμε το μεγαλύτερο ρίσκο και εμείς κινδυνεύουμε πάντα για τα χειρότερα. Δεν παίζει ρόλο το στοπ, το κόκκινο, η προταιρεότητα, ή ό,τι άλλο.
Όποιος και να φταίει, σε όποιον και να δώσει δίκιο το δικαστήριο, τι να το κάνεις αν έχεις σακατευτεί η σκοτωθεί?

Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά ;)

NLS
27/11/2003, 15:22
δεν είναι μόνο αυτό

δεν είσαι ΠΕΖΟΣ, υποτίθεται είσαι κάποιος με ΙΔΕΑ της ταχύτητας

όταν κοιτάς λοιπόν (αν υποθέσουμε ότι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κοίταξε, γιατί αν δεν, τότε χέσε μέσα τι συζητάμε), δεν παίρνεις snapshot... ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ βλέπεις και με τι ρυθμό έρχεται με κίνηση προς εσένα

ο πεζός οκ, δεν το βλέπει αυτό πολλές φορές (ειδικά κάτι γιαγιάδες), αλλά ο biker κακώς

άποψη μου

DIT
27/11/2003, 16:24
τώρα και οι 3 αυτοί άνθρωποι που ενεπλάκησαν στο τροχαίο είναι ο καθένας σπίτι του και πολύ πιθανον να σκέφτονται τί χειρότερο θα μπορούσε να συμβεί...

...στην επόμενη βόλτα μας να είμαστε πιο προσεκτικοί!!!!

NLS
27/11/2003, 16:37
εκείνοι πάντως, θα είναι
(τους την χάρισε κάποιος εκεί πάνω)

Wizard13
27/11/2003, 22:55
Σωμφωνώ! Και φυσικά πρέπει όλοι να είμαστε προσεκτικοί!
Κοστίζει πολύ λιγότερο όταν έχεις το μυαλό να μαθαίνεις από τα λάθη των άλλων πάρα από τα δικά σου... :rolleyes: