PDA

View Full Version : IGNITION RETARDER & G-pack alternative on 2k's - TRE on 2k3's!



gcrook
26/05/2005, 20:22
Το συγκεκριμενο μερεμετι που θα περιγραψω παρακατω
βρισκει εφαρμογη στα SV πρωτης γενιας και αποδιδει θαυμασια.

Το σκεπτικο της Suzuki ηταν, οτι για να περναει το μηχανακι καποια τεστ θορυβου και ρυπων, τα οποια πραγματοποιουνται
με 2α και 3η ταχυτητα σε ενα συγκεκριμενο ευρος στροφων, θα επρεπε να ρυθμισει τον κινητηρα ετσι ωστε να αποδιδει λιγοτερο.

Επειδη ομως το SV επρεπε να παραμεινει ενα φθηνο μηχανακι, διοτι η εξελιξη κινητηρα και πλαισιου, κοστισε αρκετα (ολα δημιουργηθηκαν απο το μηδεν), αποφασιζε να κανει μπινια.

Ετσι αποφασισαν με καποιες ενωσεις, να δωσουν σε αυτες τις σχεσεις μεγαλυτερη αργοπορια στην αναφλεξη, ωστε να το επιτυχουν αυτο.

Ο τροπος που μπορει να παρακαμφθει αυτο ειναι πολυ απλος και περιγραφεται παρακατω.
Στο μηχανακι μου ειχε ηδη γινει πριν δυναμομετρηθει και ετσι στην δυναμομετρηση δεν φανηκε η κλασσικη "τρυπα", στις 4.500 rpm, με αποτελεσμα να δειξει 68 αλογα και 5.9 kgr ροπη εντελως μαμα.

gcrook
26/05/2005, 20:24
Αυτο ειναι το σχεδιαγραμμα για τα ηλεκτρικα.
Περιγραφεται ακριβως ποια καλωδια ευθυνονται για το φαινομενο που περιεγραψα παραπανω.


15237

gcrook
26/05/2005, 20:28
Εδω περιγραφεται η διαδικασια με φωτο, η οποια μπορει να ολοκληρωθει μεσα σε 15 λεπτα και απο τον πιο ασχετο.
Λεμε τωρα.
Ακολουθει και το Αγγλικο κειμενο απο το SVrider (http://www.svrider.com/tips/retard.htm)


----------------------------------------------------------------------------

How to Disable the Ignition Retard Mechanism on the SV
By Stephen George


--------------------------------------------------------------------------------

What’s it all about?
As you probably know, the SV has a “mapped” ignition system, which by modern car standards is fairly simple. A small box of electronics (I shall call it the “ignition controller”) measures things like engine revs and how far open the throttle is, then decides the correct time to fire the spark plugs as each piston approaches the top of its compression stroke. If the spark occurs too soon (i.e. the timing is advanced), pinking will occur with the possibility of engine damage; if the spark occurs too late (i.e. the ignition timing is retarded), then the power output from the engine will decrease. As the bike does not have ram-air induction and a pressurised airbox, you would expect the ignition controller to use the same “map” (or set of ignition timings), regardless of which gear the bike is in. This is the case, but with a subtle exception…
In certain territories, the bike has to pass a drive-by noise test, which apparently involves accelerating hard past a microphone in 2nd and 3rd gears. In order to get through this test, it seems Suzuki decided to cheat! They designed the ignition controller to retard the ignition timing when the bike is in 2nd and 3rd gears. This must reduce the noise enough to pass the test, but it also knocks the power back a little bit too. This is obviously a Very Bad Thing! For all the other gears, the standard ignition timing is used
What follows is essentially a description of the work done on my bike by my dealer, at their suggestion. I have simply taken some pictures and filled in a little background information. My bike is a UK, 2001 model SVS. I have purposely made this article quite noddy, for those who have never delved under the tank before, so I apologise if you’ve heard it all before

What’s the plan?
Simple. If the ignition controller doesn’t know when the bike is in 2nd or 3rd gear, it will use the same ignition timing as for all the other gears, so no power loss.

The ignition controller detects when the bike is in 2nd or 3rd gear by a switch in the gearbox. This switch has four contacts, as it also indicates when the bike is in neutral

One wire is a common earth (black with a white stripe in the diagram); one detects neutral (blue); and the remaining two wires (red with a yellow stripe and green with a blue stripe) detect 2nd and 3rd and go to the ignition controller. It is these two wires that we have to cut or disconnect.


--------------------------------------------------------------------------------

What to do…
The wiring we need to disconnect is located under the tank. In order to lift the tank and gain access, we must first remove the seat. Begin by undoing the bolts that hold the black plastic side panels in place (there is one bolt per side).

It is not necessary to remove the plastic side panels, they can be swung outwards to reveal the seat mounting bolts (one per side).
Undo the seat mounting bolts and the seat can be lifted clear. Next undo the two bolts on top of the tank at the very front.

As the tank is hinged at its rear, the front can now be lifted to gain access to the wiring. There should be a metal rod under the rear seat to prop the tank up.
The wiring we need to gain access to is located on the left side of the bike, near the airbox, where there is a rubber boot that covers a 4-pin connector.

Slide the rubber boot forwards to gain access to the connector. The 4 wires entering the connector from the rear are from the gearbox. The red wire with a yellow stripe and the green wire with a blue stripe are the two wires we need to disconnect.

In this case, the 4-pin connector has been dismantled and the relevant contacts removed from one half, rather than just cutting the wires. Either way, it is important to insulate the bare ends. Heat shrink sleeving is preferable, or some self-amalgamating tape that most DIY shops sell. Electrical insulation tape is pretty useless as it tends to fall off when it gets hot.


--------------------------------------------------------------------------------


That’s about it. Now you’ll have enough power to wheelie on half throttle. Ok, I lied! Don’t expect miracles, I don’t think the increase is huge and remember it only affects 2nd and 3rd gears, but it must be a worthwhile modification or my dealer wouldn’t have suggested doing it, and it doesn’t cost you anything.
Oh, I nearly forgot… In the best Haynes tradition, re-fitting everything is simply the reverse of removal!


15238

gcrook
24/07/2005, 02:03
Το γνωστο κολπακι με το οποιο τα SV πρωτης γενιας μπορουν να κερδισουν λιγη δυναμη και ευστροφια ειναι πασιγνωστο
http://www.svrider.com/tips/retard.htm

Υπαρχει ομως και ενας απ'ότι φαινεται σωστος αμεσος δρομος για να επιτευχθει κατι τετοιο, και υστερα απο τις συζητησεις και τα παραπονα, σε καποια φορουμ, οτι το γνωστο κολπο της αφαιρεσης των καλωδιων δεν πιανει, καποιοι προτειναν εναν νεο και μαλλον πιο αμεσο τροπο για να χτυπηθει το
"κακο" στη ριζα του.

Ignition retarder mod part 2 (http://homepage.ntlworld.com/junej.hendry/scottishsv650site/ignitretmod.htm)

"here's what G-pack say: "Installing G Pack is as easy as Plug and Play, fast and doesn't require any electrical knowledge. Thanks to compatible pins it fits in a few minutes on the original wiring between the connectors and the ignition box (CDI), without any changes or modifications. G-Pack can be disconnected in a moment and your motorcycle restored to its original configuration. G-Pack is active on the second gear between 2700 and 8200rpm and on the third between 2100 & 8200rpm It operates on ignition advance and ensures optimum engine exploitation."



ok now lets do it my way. . . . . . . . . "

gcrook
24/07/2005, 02:03
first things first you will need 1 or 2 tools

a small electrical screwdriver

electrical insulation tape or heat shrink

a set of tweezers or a contact pick tool


20221

gcrook
24/07/2005, 02:04
ok, now that you have the tools go and open up the rear seat on your bike
now you will see the ignition control box


20222

gcrook
24/07/2005, 02:05
remove the ignition control box connector


20223

gcrook
24/07/2005, 02:05
now on the multi plug there are two wires one is a red wire with a yellow trace, and the other is a green wire with a blue trace these are the wires you have to remove, on the wire end on the top of the multi plug they are number 3 and 4, so get your tools and use the tweezers/contact pick tool to release the pins on the multiplug, then pull out the 2 wires one by one


20224

gcrook
24/07/2005, 02:06
now using your insulation tape/heat shrink cover the contacts of the wires that way they cant earth/short out on parts of the sub frame/chassis

tie wrap the cables back on to the wire loom they come from just for tidiness (optional ) I didn't do this as it started to rain

plug the multiplug back in, stick on your seat, and start up the bike, and while sitting with the clutch in, go up and down the gears just to make sure that the bikes not cutting out or doing anything irregular


20225

Alki_Viades
24/10/2006, 11:48
Για αυτους που δεν θελουν να παιζουν με τα ηλεκτρικα, υπαρχει το TRE με $100+ :

http://store.58cycle.com/product_p/smart%20tre.htm->SMART TRE

Timing Retarder Eliminator and Speed Limiter Overide! The TRE is a device which allows much better throttle response in the first 4 gears on all EFI Suzuki sportbike models. This "Smart TRE" has a built-in computer chip, is slightly larger than the orignial TRE, and requires no adjustments to idle speed or fuel mixture to maintain smooth idle quality!

Εχω βρει και πιο φτηνα TRE:
Edited by Tropeas:διορθώθηκε το λινκ
http://motors.search.ebay.com/Suzuki-SV-TRE_W0QQfromZR40

Λεει κι ολας πως "The TRE is 100% compatible with the Dynojet Power Commander." ισχυει αυτο;

Υποθετω η μεγαλη διαφορα τιμης οφειλεται στο οτι το 1ο δεν θελει ρυθμισεις για σωστο ρελαντι ενω το 2ο θελει;

gcrook
25/10/2006, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Για αυτους που δεν θελουν να παιζουν με τα ηλεκτρικα, υπαρχει το TRE με $100+ :

http://store.58cycle.com/product_p/smart%20tre.htm

Timing Retarder Eliminator and Speed Limiter Overide! The TRE is a device which allows much better throttle response in the first 4 gears on all EFI Suzuki sportbike models. This "Smart TRE" has a built-in computer chip, is slightly larger than the orignial TRE, and requires no adjustments to idle speed or fuel mixture to maintain smooth idle quality!

Εχω βρει και πιο φτηνα TRE:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/TRE-Timing-Retard-Eliminator-Suzuki-GSXR-SV-TL-Hayabusa_W0QQitemZ190043177560QQihZ009QQcategoryZ35594QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Λεει κι ολας πως "The TRE is 100% compatible with the Dynojet Power Commander." ισχυει αυτο;

Υποθετω η μεγαλη διαφορα τιμης οφειλεται στο οτι το 1ο δεν θελει ρυθμισεις για σωστο ρελαντι ενω το 2ο θελει;

Το TRE ειναι το ιδιο πραγμα με την μοντιφα που ανεφερες, απλα το κολπο γινεται μονο στα καρμπυρατερατα. Το μαραφετι αυτο που εβαλες ειναι για τα ψεκαστα οπου δεν γινεται αλλιως η φαση.
Τελικα μαλλον δουλευει....

jpsplus
27/10/2006, 00:44
ΚΥΡΙΟΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ TO TRE RETARDER MODIFICATION ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ.
ΣΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ Κ5. ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΤΑ ΚΥΡΙΑ ΥΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΩΔΙΑ, ΚΟΣΤΟΣ 6 ΕΥΡΩ. ΚΑΙ ΑΛΛΑ 10 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΕΥΡΙΣΚΑ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ ΤΗΣ SUZUKI ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ. ΑΝ ΤΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΞΩ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ(ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΘΗΛΥΚΟ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΥΟ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΕΓΩ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ "ΒΛΕΠΕΙ" ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΠΕΜΠΤΗ ΝΟΜΙΖΩ (ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ) ΚΑΙ ΝΕΚΡΑ. ΑΥΤΟ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΩΝ ΣΤΡΟΦΩΝ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ (ΑΛΛΑΓΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ).
ΤΟ G-PACK ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ "ΔΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ" ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΒΥΣΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ. ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ 2 Η 3 ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ 4 Η 5 ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ. ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΔΙΝΕΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΞΗΓΗΘΩ.
ΚΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Alki_Viades
27/10/2006, 11:47
Εγω παντως χτες τσιμπησα ενα TRE:

Edited by Tropeas:διορθώθηκε το λινκ
http://motors.search.ebay.com/Suzuki-SV-TRE_W0QQfromZR40

οταν ερθει και το βαλω θα σας πω εντυπωσεις.

:wave2:

Tropeas
23/07/2007, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Υποθετω η μεγαλη διαφορα τιμης οφειλεται στο οτι το 1ο δεν θελει ρυθμισεις για σωστο ρελαντι ενω το 2ο θελει;
Στην ουσία το SMART TRE έχει έναν μικροελεγκτή που ελέγχει αν η αντίσταση είναι αυτή που υποδεικνύει την νεκρά,
τότε δεν επηρεάζει και σου κρατάει και σταθερό χωρίς ρύθμισμα το ρελαντί...
αν δει 2α ή 3η που έχουν κοινή αντίσταση πάλι δίνει άλλο ελεύθερο,
και τέλος στην 5η και 6η δεν δίνει καθόλου μιας και είναι ορθάνοιχτες απο περιορισμό...

div400
23/07/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Εγω παντως χτες τσιμπησα ενα TRE:

Edited by Tropeas:διορθώθηκε το λινκ
http://motors.search.ebay.com/Suzuki-SV-TRE_W0QQfromZR40

οταν ερθει και το βαλω θα σας πω εντυπωσεις.

:wave2:

βρε αλκη αγορινα μου ΑΥΤΟ (http://www.sv-portal.com/forums/showthread.php?t=14573) δεν το ειδες?!?!?!?

:rolleyes: :rolleyes:

Alki_Viades
23/07/2007, 21:25
To ειχα δει αλλα βαριομουν/δεν ειχα εργαλεια/βαριομουν/δεν ειχα μονωτικη ταινια/το ειπα πως βαριομουν :D και βρηκα ενα με 40? οποτε....

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
17/08/2007, 19:32
Εγω παντοs το εκανα χειροποιητο και δουλευει μια χαρα. Επισηs εκανα και το ΤB sync δηλαδη ρυθμισα τιs πεταλουδεs ( το εξαρτημα που ανοιγει και τιs δυο μαζι) επισηs αυτοσχεδια, φυσικα ομωs το ειδα απο το Αμερικανικο site. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Φανταζομαι οτι το θεμα εχει αναφερθει στο παρελθον. Καινουργιοs ειμαι....:smilea:

gcrook
18/08/2007, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Εγω παντοs το εκανα χειροποιητο και δουλευει μια χαρα. Επισηs εκανα και το ΤB sync δηλαδη ρυθμισα τιs πεταλουδεs ( το εξαρτημα που ανοιγει και τιs δυο μαζι) επισηs αυτοσχεδια, φυσικα ομωs το ειδα απο το Αμερικανικο site. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Φανταζομαι οτι το θεμα εχει αναφερθει στο παρελθον. Καινουργιοs ειμαι....:smilea:

Στο svportal μπαινεις μαζι με τον div400;:beer:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
18/08/2007, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στο svportal μπαινεις μαζι με τον div400;:beer:
Μα εκει με βρηκε ο div400 και με μαζεψε:D Παντοs εχει κανενα δυο τρια πραγματα ενδιαφερον.

gcrook
19/08/2007, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μα εκει με βρηκε ο div400 και με μαζεψε:D Παντοs εχει κανενα δυο τρια πραγματα ενδιαφερον.

Να τσεκαρεις και το svrider μακραν το πιο ενημερωμενο φορουμ και απο τα καλυτερα παγκοσμιως σε επιπεδο ενημερωσης και οργανωσης για μοτοσυκλετες γενικοτερα.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
20/08/2007, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Να τσεκαρεις και το svrider μακραν το πιο ενημερωμενο φορουμ και απο τα καλυτερα παγκοσμιως σε επιπεδο ενημερωσης και οργανωσης για μοτοσυκλετες γενικοτερα.
Ευχαριστω:beer: Αλλα βαρεθηκα τα εγγλεζικα:hypnotize Καλα ειναι κ'δω. Τουλαχιστο μπορει και βρεθω και με κανενα ανθρωπο για καμια:beer:

alexioannides
16/02/2009, 03:31
nai nai... an den erxomoun egw....

SVX
16/02/2009, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Εγω παντοs το εκανα χειροποιητο και δουλευει μια χαρα. Επισηs εκανα και το ΤB sync δηλαδη ρυθμισα τιs πεταλουδεs ( το εξαρτημα που ανοιγει και τιs δυο μαζι) επισηs αυτοσχεδια, φυσικα ομωs το ειδα απο το Αμερικανικο site. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Φανταζομαι οτι το θεμα εχει αναφερθει στο παρελθον. Καινουργιοs ειμαι....:smilea:

σε ποιο site το βρηκες? στις Αγγλοι? ή στις Αμερικανοι? :cry:


παντως τα "πειραγματα" που εχει φαει το SV ανα τον κοσμο δεν τα χουν φαει ουτε τα SAXORalla..... :lol:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
16/02/2009, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
σε ποιο site το βρηκες? στις Αγγλοι? ή στις Αμερικανοι? :cry:


παντως τα "πειραγματα" που εχει φαει το SV ανα τον κοσμο δεν τα χουν φαει ουτε τα SAXORalla..... :lol:

Στιs Αμερικανοι! καλο site . Οσο για τα πειραγματα.... Δεν μπορειS να φανταστειs τι τα κανουν τα καημενα!!!

Locksmith
17/02/2009, 03:49
Βρε καλώς τοοον..!

:sun:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
17/02/2009, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Βρε καλώς τοοον..!

:sun:

Καλωs σas ξανα βρηκα:wave2:
Εχω μια απορια:confused: Για sv, kai mono sv δεν ειναι εδω? Η μπορει να μπει οποιοs θελει, αρκει να εχει διαθεση η αs πουμε κανενα αλλο μεγαλο δικυλινδρο?????

SVX
17/02/2009, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Καλωs σas ξανα βρηκα:wave2:
Εχω μια απορια:confused: Για sv, kai mono sv δεν ειναι εδω? Η μπορει να μπει οποιοs θελει, αρκει να εχει διαθεση η αs πουμε κανενα αλλο μεγαλο δικυλινδρο?????

οχι....ΜΟΝΟ SV (&TL) :alien:

ειμαστε μαλωμενοι με Harley.....Vmax...MotoGuzzi..Ducati.... και αλλα Βε τουίν :nono:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
17/02/2009, 05:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
οχι....ΜΟΝΟ SV (&TL) :alien:

ειμαστε μαλωμενοι με Harley.....Vmax...MotoGuzzi..Ducati.... και αλλα Βε τουίν :nono:
Ναι αλλα καποιοs εδω εχει ducati:rotflmao:

alexioannides
17/02/2009, 16:58
poios einai autos na to fame lemeeee!:mad:

dond4le
03/06/2009, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
βρε αλκη αγορινα μου ΑΥΤΟ (http://www.sv-portal.com/forums/showthread.php?t=14573) δεν το ειδες?!?!?!?

:rolleyes: :rolleyes:

lew na to dokimasw......den pisteyw na ginei kamia zhmia me ton ECU kai na thn xalasoyme...akoma den thn phrame!!!!!!!!!!

Locksmith
03/06/2009, 08:49
Eγώ ήδη φοράω TRE και παρόλο που δεν κατάλαβα διαφορά, δεν δημιούργησε καμια παρενέργεια απ'όσο ξέρω.

dond4le
03/06/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Eγώ ήδη φοράω TRE και παρόλο που δεν κατάλαβα διαφορά, δεν δημιούργησε καμια παρενέργεια απ'όσο ξέρω.

Η διαφορα απο οτι καταλαβα με την τοποθετηση TRE λιγο καλυτερη και πιο αγρια συμπεριφορα στις μεσαιες στροφες και στις μικρες σχεσεις.

Για το 650 πιστευω οτι θα εχει μια μικρη διαφορα για το 1000 παλι δυσκολα το καταλαβενεις.

jpsplus
03/06/2009, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Eγώ ήδη φοράω TRE και παρόλο που δεν κατάλαβα διαφορά, δεν δημιούργησε καμια παρενέργεια απ'όσο ξέρω.

κανει περισσοτερο θορυβο, εκτος και αν εχεις κουφαθει με καμια αφτερ μαρκετ, γενικα εχει καλυτερη αποκριση στις χαμηλομεσαιες και αυξανονται οι στροφες οταν πατας το συμπλεκτη.

δεν δημιουργει κσποιο προβλημσα στην ecu παρα μονο αχρηστευει καποιους χαρτες.

Υ.Γ. δεν δουλευει αν δεν αυξανονται οι στροφες.

Multijohn
03/06/2009, 23:02
Εγώ πάλι, είδα διαφορά.
Σταμάτησε το σκορτσάρισμα στις 2-2500 στροφές αλλά και γενικά είναι πιο ομαλό χαμηλα

dond4le
04/06/2009, 00:26
τετοιες φυσες ομως που να βρουμε.....λετε να εχουν στα εξουσιοδοτημενα συνεργια ?

Και σηγα μην μου δοσουν.

Τελικα ομως ποια συνδεσμολογια αποδιδει καλυτερα.......των 6,8Κοhm σε σειρα ή των 15Kohm παραλληλα?

Locksmith
04/06/2009, 00:47
O πρόεδρος μου σύστησε το δικό μου και είχε τις φύσες έτοιμες. Επειδή δεν το θυμάμαι, ρωτήστε τον να σας πει ποιο... Πρόεδρε ποιο ΤRE να πάρουν ρε;:lol: :rotflmao:

alexioannides
04/06/2009, 07:04
ela kalhmera mageees
:wave2:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
04/06/2009, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Εγώ πάλι, είδα διαφορά.
Σταμάτησε το σκορτσάρισμα στις 2-2500 στροφές αλλά και γενικά είναι πιο ομαλό χαμηλα
Καπως ετσι το ειδα κ'γω + το οτι ειχα βαλει και 2 δοντια μεγαλθτερο γραναζι πισω το σκοτσαρισμα ειχε μειωθει δραματικα.
Ολα αυτα (το tre) με 10 λεπτα του ευρω!

dond4le
06/08/2009, 22:03
την εκανα την βραχυκυκλωση με 15kohm αντισταση..............αλλα δεν ανεβηκαν καθολου οι στροφες στο ρελαντι. :confused: :confused

δεν εκανα ακομα βολτα να δω διαφορα ομως.

Μηπως πρεπει ο ECU να δεις ολες τις σχεσεις και να αλλαξει τους χαρτες μετα????

alexioannides
07/08/2009, 00:07
MH PERIMENEIS AMESA APANTHSH... ME8YSMENOS EINAI O XRHSTOS....

jpsplus
07/08/2009, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
την εκανα την βραχυκυκλωση με 15kohm αντισταση..............αλλα δεν ανεβηκαν καθολου οι στροφες στο ρελαντι. :confused: :confused

δεν εκανα ακομα βολτα να δω διαφορα ομως.

Μηπως πρεπει ο ECU να δεις ολες τις σχεσεις και να αλλαξει τους χαρτες μετα????

διαβασε αυτο http://www.sv650.org/sv_faq.htm#How%20to%20Modify%20the%20Timing%20Retard%20Eliminator%20(TRE)%20Modification%20on%20an%2 0SK3%20and%20above%20SV

η ecu αλλαζει χαρτες αμεσα δηλ. διαβαζει τιμη αντιστασης και βαζει καταλληλο χαρτη σε καθε περιστροφη.

αν περιμενε ποτε εσυ θα βαλεις ολες τις ταχυτητες τοτε δεν χρειαζοτανε η ecu. αλλαζαμε χαρτες με το χερι με διακοπτακια.

dond4le
07/08/2009, 14:58
η ecu αλλαζει χαρτες αμεσα

Επιρεαζομενος απο κατι μετατροπες στα "κουτια" με 4 ροδες το ειπα αυτο.

Τελικα την καταλαβα την διαφορα.

Αν και δεν αλλαξε πολυ το ρελαντι( δεν ξερω γιατι) το γκαζι ανοιγει πιο ομαλα στην 1η σχεση τουλαχιστον.

Αυτην χρειαζομαι παραπανω και σε αυτην το παρατηρησα.




Χρηστοοοοοοοοοοοοοοο..........................

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Κανει καλο!!!!


170641

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
07/08/2009, 21:24
δεν ανεβηκαν καθολου οι στροφες στο ρελαντι. :confused

Λογικα θα πρεπει να αλαζουν οι στροφες του κινητηρα οταν πατας τον συμπλεκτη.
Καμια 200 στροφες παραπανω και αν.....
Η νεκρα σου αναβει?

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
07/08/2009, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
MH PERIMENEIS AMESA APANTHSH... ME8YSMENOS EINAI O XRHSTOS....
Και συ που το ξερεις??

dond4le
07/08/2009, 21:59
ανεβηκαν με συμπλεκτη οι στροφες.....δεν το προσεχα αν αναβει η νεκρα!!!!!!!!!

alexioannides
07/08/2009, 23:03
Και συ που το ξερεις??

ws edw myrhses....

SVX
07/08/2009, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
ws edw myrhses....


www.NTIRLA.com :a33:


170705

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
07/08/2009, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
www.NTIRLA.com :a33:
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

dond4le
25/12/2009, 16:33
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.......επειδη βαριομουν λιγο σημερα ειπα να δοκιμασω κατι στο SV!!!

Ηθελα να δοκιμασω και να βρω τις τασεις που πανε στην ECU.

Ποιο καλωδιο κανει αυτη την δουλεια το μαυρο ή το κοκκινο??

Χρειαζομαι τις τασεις για ενα gear indicator.

alexioannides
25/12/2009, 16:44
wx wx sa tis tainies pou einai etoimoi na kopsoun to la8os kalodio ths bombas.....!

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
25/12/2009, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.......επειδη βαριομουν λιγο σημερα ειπα να δοκιμασω κατι στο SV!!!

Ηθελα να δοκιμασω και να βρω τις τασεις που πανε στην ECU.

Ποιο καλωδιο κανει αυτη την δουλεια το μαυρο ή το κοκκινο??

Χρειαζομαι τις τασεις για ενα gear indicator.

To mayro kata 99% einai h giwsh!!
malon kokkino Nikola!!

alexioannides
25/12/2009, 17:35
WX WX WX AYTA TA "MALLON' AYTA TA "99%" ME TROMAZOUN....

NIKO PANE FAE KANA MELOMAKARONO RE FILE KAI ASTO TO SV YSIXO....:winka:

dond4le
25/12/2009, 21:06
ΧΡΗΣΤΑΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΛΛΑΑΑΑΑ ΦΙΛΑΡΑΚΟ.Να χαιρεσαι την γιορτη σου!!!!

Ευχαριστω για την απαντηση. Δοκιμασα και το μαυρο και το κοκκινο να δω αν βγαζουν τασεις.

Και με την μηχανη αναμενη και σβηστη. Τα νουμερα που μου διχνει δεν ειναι αυτα που περημενα(απο 0ν εως 5ν) + οτι μου επεσε και η μπαταρια (για πρωτη φορα μεχρι στιγμης)!!!!!!

jpsplus
28/12/2009, 15:13
χρονια πολλα και καλα.


184134

alexioannides
28/12/2009, 15:37
xaxaaxxaaxxaxaxa

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
28/12/2009, 20:29
Ευχαριστω για τις ευχες!
Αλλα θα τις σβησουν γιατι ειναι σε λαθος topic!