PDA

View Full Version : 95 RON or 100???



P70
23/07/2007, 20:01
hi guys!!!
I mixani mou (R6) grafei sto manual na vazw mono 100 ron venzini
enw sto aytokollito panw sto ntepozito leei toulaxiston 95...
Ti kanw loipon?
i alitheia einai oti kinigwntas tin teliki taxitita kai tis epidoseis i 100ara exei kali simperifora...
alla gia shell i bp thes 1,25-1,30!!!
episeis panta eixa tin aporia...afou mporoun na notheyoun tin venzini,ti akrivws tous empodizei anti gia 100ara na vazoun 95ara kanonikotata(ennow xwris na to vlepoume...)???
akouw protaseis...

STOYBI
23/07/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
hi guys!!!

Ti kanw loipon?
i alitheia einai oti kinigwntas tin teliki taxitita kai tis epidoseis i 100ara exei kali simperifora...
alla gia shell i bp thes 1,25-1,30!!!

Η 95 αρα δηλ δεν εχει καλη συμπεριφορα στο..... r6 ???

Εχει κανει καποιες μετρησεις και εχεις καταληξει σε αυτο το αποτελεσμα ??? :confused:

P70
23/07/2007, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Η 95 αρα δηλ δεν εχει καλη συμπεριφορα στο..... r6 ???

Εχει κανει καποιες μετρησεις και εχεις καταληξει σε αυτο το αποτελεσμα ??? :confused:

Apo kapoia xiliometra(230+) vlepw allo anevasma...Me apli den paei sxedon me tipota panw apo 270!
fysika to parathetw giati den eimai apo aytous pou lene megale evala 100 ara kai paei fetes...apla apo ekei eida mia diaforopoiisi!kai lew sigkekrimena R6 giati px sto fazer pou eixa prin to manual den anefere kan 100ara...

AFTER
23/07/2007, 20:22
Υποτιθεται οτι με 100ron, στους κινητηρες με υψηλη συμπιεση(και μονο), θα εχουμε ''σημαντικα'' καλυτερες επιδοσεις, μιας και η βενζινη αυτη, δεν θα κανει καυση απο μονη της λογω της υψηλης συμπιεσης(τα πειρακια που λεμε), και γενικα θα ειναι πιο ποιοτικη η καυση, αρα και καλυτερες επιδοσεις/καταναλωση

''καταναλωση'' μπουρδες, αφου ετσι κι αλλιως δινεις λιγοτερα για την 95ron

Εγω πιστευω οτι ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα τιμης, που δεν αξιζει

Εχουμε ακομα το θεμα της νοθειας
Ας μου παρεχουν ΚΑΛΗ 95ron βενζινη, και ας πηγαινει και χειροτερα
Η καλυτερη 95αρα βενζινη, ειναι η νοθευμενη 100αρα! |copyright® After|

Καλυτερα να μαζευεις τα χρηματα και να βαλεις αργοτερα κανενα αξεσουαρ ουσιας

odt
23/07/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

''καταναλωση'' μπουρδες, αφου ετσι κι αλλιως δινεις λιγοτερα για την 95ron

Εγω πιστευω οτι ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα τιμης, που δεν αξιζει


Καλυτερα να μαζευεις τα χρηματα και να βαλεις αργοτερα κανενα αξεσουαρ ουσιας

Ακριβώς αυτό...


@Ρ70 Διάβασε και εδώ---> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837

SF
24/07/2007, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
hi guys!!!
I mixani mou (R6) grafei sto manual na vazw mono 100 ron venzini
enw sto aytokollito panw sto ntepozito leei toulaxiston 95...
Ti kanw loipon?
i alitheia einai oti kinigwntas tin teliki taxitita kai tis epidoseis i 100ara exei kali simperifora...
alla gia shell i bp thes 1,25-1,30!!!
episeis panta eixa tin aporia...afou mporoun na notheyoun tin venzini,ti akrivws tous empodizei anti gia 100ara na vazoun 95ara kanonikotata(ennow xwris na to vlepoume...)???
akouw protaseis...


Πρόταση 1 = Aναρωτήσου πως είναι δυνατόν το μανιουαλ και το αυτοκόλλητο να μη λενε το ίδιο πράγμα!!! Υποψιάζομαι ότι μιλάς για ελληνικό μανιουαλ. Το αυθεντικό στα αγγλικά στο έδωσαν; Μήπως εκεί λέει 95; Ζήτα εξηγήσεις από την επίσημη αντιπροσωπεία. (Είναι πραγματικά ενδιαφέρον, έως και σκάνδαλο.)

Πρόταση 2 = Ψάξε λίγο στο φόρουμ γιατί έχουν γίνει πάμπολες συζητήσεις. Μη βαριέσαι.

Πρόταση 3 = http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837

sniper
24/07/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
.....Me apli den paei sxedon me tipota panw apo 270!
....


Να υποθέσουμε ότι το παραπάνω πείραμα έγινε στο Salt Lake..... γιατί πάνω απο 270... με 600αρι (δεν ειπες αν έχεις βάλει τίποτα καλούδια επάνω)... :rolleyes:

Cpt. Haddock
24/07/2007, 10:14
ρε με τι παιδεύεται ο κόσμος και σκορπάει τα λεφτά του για πλάκα...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

P70
24/07/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να υποθέσουμε ότι το παραπάνω πείραμα έγινε στο Salt Lake..... γιατί πάνω απο 270... με 600αρι (δεν ειπες αν έχεις βάλει τίποτα καλούδια επάνω)... :rolleyes:

Exei eksatmisi kai ena filtro!
exw katevasei 286 kai ta mpouzi mou einai teleiwmena (diakeno>0,9 me apodekto to 0,6!!)
twra tha valw iridiou kai tha sou ksanapw!
ta epiasa se mia eytheia sto aigio(mallon kai katifora:rolleyes: )

OldMan
24/07/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
exw katevasei 286 kai ta mpouzi mou einai teleiwmena (diakeno>0,9 me apodekto to 0,6!!)
twra tha valw iridiou kai tha sou ksanapw!
Μην το κάνεις, γιατί με τα ιριδίου μπορεί να κατεβάσεις 300αρού και θα λασκάρουν οι καθρέφτες !!! :nono:

sniper
24/07/2007, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Exei eksatmisi kai ena filtro!
exw katevasei 286 kai ta mpouzi mou einai teleiwmena (diakeno>0,9 me apodekto to 0,6!!)
twra tha valw iridiou kai tha sou ksanapw!
ta epiasa se mia eytheia sto aigio(mallon kai katifora:rolleyes: )


δεν θέλω να σε πικράνω αλλά τζάμπα όλα αυτά.... κατηφόρα, ούριος άνεμος πάνω απο 9 μποφόρ χλωμό να δεις πραγματικά πάνω απο 270 με 600...


Δεν τα δίνεις όλα αυτά για εξοπλισμό και εκπαίδευση;

(Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είμαστε)

:wave2:

P70
24/07/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δεν θέλω να σε πικράνω αλλά τζάμπα όλα αυτά.... κατηφόρα, ούριος άνεμος πάνω απο 9 μποφόρ χλωμό να δεις πραγματικά πάνω απο 270 με 600...


Δεν τα δίνεις όλα αυτά για εξοπλισμό και εκπαίδευση;

(Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είμαστε)

:wave2:

Ayto to kserw oti pragmatika einai ligotera alla leme etsi gia tin timi twn oplwn!!!
:D :D :D

Cpt. Haddock
24/07/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Ayto to kserw oti pragmatika einai ligotera alla leme etsi gia tin timi twn oplwn!!!
:D :D :D

Καλά... :rolleyes:

Άκου τον αποπάνω και, μια και όπως εσύ είπες δεν ξέρεις να στρίβεις, βάζε 95αρα βενζίνη και με τη διαφορά της τιμής που τώρα σπαταλάς "για την ευθεία με κατηφόρα στο Αίγιο" πήγαινε σε 0-300, Css...

P70
24/07/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά... :rolleyes:

Άκου τον αποπάνω και, μια και όπως εσύ είπες δεν ξέρεις να στρίβεις, βάζε 95αρα βενζίνη και με τη διαφορά της τιμής που τώρα σπαταλάς "για την ευθεία με κατηφόρα στο Αίγιο" πήγαινε σε 0-300, Css...


To exw skopo alla den xreiazetai kraksimo captain...exw akoma na agorasw arketa pragmata alla den einai anagki na milas etsi...:a15:

OldMan
24/07/2007, 11:32
:rolleyes: Καλά σΕ λέει το "παιδί" ρε ...!!! :D :mad: :D

Cpt. Haddock
24/07/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
To exw skopo alla den xreiazetai kraksimo captain...exw akoma na agorasw arketa pragmata alla den einai anagki na milas etsi...:a15:

Μιλάω πολύ καλά και ούτε κράζω ούτε τίποτα...

Μια συμβουλή δίνω, αν θες την ακούς, αν όχι....

(παντως το να βάζεις 100αρα αντί για 95αρα είναι όντως σπατάλη :wave2: )

Stergios69
24/07/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μιλάω πολύ καλά και ούτε κράζω ούτε τίποτα...

Μια συμβουλή δίνω, αν θες την ακούς, αν όχι....

(παντως το να βάζεις 100αρα αντί για 95αρα είναι όντως σπατάλη :wave2: )
Στην περίπτωση που είναι 100άρα, γιατί αν δεν είναι και την πουλάν για 100αρα δεν είναι σπατάλη, είναι κάτι άλλο...

P70
24/07/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Καλά σΕ λέει το "παιδί" ρε ...!!! :D :mad: :D

Den lew oxi, simfwnw... alla pio ipios tonos den evlapte...
Diladi apagoreyetai na mouo aresei na trexw me tin mixani mou??
eleos...:confused:
Swstos o captain.... Tha valw mpros gia eksoplismo...

:beer: :beer: :beer: :beer:

SF
24/07/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Den lew oxi, simfwnw... alla pio ipios tonos den evlapte...
Diladi apagoreyetai na mouo aresei na trexw me tin mixani mou??
eleos...:confused:
Swstos o captain.... Tha valw mpros gia eksoplismo...



Βασικά δεν απαγορεύεται να σου αρέσει, αλλά απαγορεύεται να το κάνεις :D:D:D:D:D
Δηλαδή ο ΚΟΚ τα λέει, δε φταίω εγώ :lol:

Kατα τ'αλλα, κι επειδή οι συνάδελφοι πήγαν την κουβέντα αλλού, το μηχανάκι σου σύμφωνα με τον κατασκευαστή θέλει 95άρα βενζίνη, και όση 100άρα ή 130άρα και να βάλεις δε θα παει γρηγορότερα (η φυσική φταίει, όχι εγώ). Ψάξε λίγο το θέμα με το μάνιουαλ που λέει 100 και γραψε τι βρήξες, γιατί είναι αξιοπερίεργο!!

P70
24/07/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Βασικά δεν απαγορεύεται να σου αρέσει, αλλά απαγορεύεται να το κάνεις :D:D:D:D:D
Δηλαδή ο ΚΟΚ τα λέει, δε φταίω εγώ :lol:

Kατα τ'αλλα, κι επειδή οι συνάδελφοι πήγαν την κουβέντα αλλού, το μηχανάκι σου σύμφωνα με τον κατασκευαστή θέλει 95άρα βενζίνη, και όση 100άρα ή 130άρα και να βάλεις δε θα παει γρηγορότερα (η φυσική φταίει, όχι εγώ). Ψάξε λίγο το θέμα με το μάνιουαλ που λέει 100 και γραψε τι βρήξες, γιατί είναι αξιοπερίεργο!!

kala ayto to kserw oti ta peri ayksimenis ipodinamis einai apates....apla sevomai to moter mou (pou einai ipotithete ipsilwn epidosewn)kai thelw na to exw kala...(na min pianw 280 tote e?:D )
Twra pws einai dinaton allo na leei to aytokolito sto ntepozito kai allo to manual...:hypnotize )
An itan etsi tote ola ta oximata tha pigainan mexri 120!!! :cool:

OldMan
24/07/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Den lew oxi, simfwnw... alla pio ipios tonos den evlapte...
Diladi apagoreyetai na mouo aresei na trexw me tin mixani mou??
eleos...:confused:
Swstos o captain.... Tha valw mpros gia eksoplismo...
:beer: :beer: :beer: :beer:
Εσύ τελικά είσαι τζαζεμένος ... :D



Αυτό που έγραψα πήγαινε στον Κάπταιν και τον μάλωνα γιατί σε μάλωσε !!! :wave2:

OldMan
24/07/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
βρήξες
:eyepop:

H.A.Balafoutre
24/07/2007, 14:05
Ωρέ παλικάρια....σε μοτοσικλέτες με πάνω από 12:1 σχέση συμπίεσης, 100άρα (edit: ή 98+) δεν επιβάλεται να καίει το μοτέρι?

Για την ποιότητα, θέλει ψάξιμο. Τόσα λεφτά δίνουμε, να μην πηγαίνουν και στο βρόντο. Να ψάχνουμε το σωστό βενζινάδικο ώστε οι καλοί βενζινάδες να επιβραβεύοντε και οι κακοί να κλείνουν.

Εγώ 1-2 φορές που από απροσεξία έβαλα 95αρα, κατάλαβα πως είχε διαφορά και στη λειτουργία και στην αυτονομία, με την BP την 100άρα που σχεδόν πάντα βάζω ή ΕΛΙΝΟΙΛ έχω με διαφορά άψογη λειτουργία και αρκετά χιλιόμετρα περισσότερα αυτονομία.

Αρκεί να σας πω πως έχω 37000χλμ στο Fazerάκι και το τελευταίο φούλ 19άρι τεπόζιτο με 100άρα BP με έβγαλε 325χλμ μέχρι τις αναθημιάσεις, μέσα στην πόλη και μικρές βόλτες στα πέριξ.

Τώρα για τα 5ευρώ διαφορά στο 19άρι τεπόζιτο που έχω με την 95άρα, με απασχολούν μεν αλλά σίγουρα κερδίζω,
α) πολύ καλύτερη λειτουργία κινητήρα,

β) καλύτερη αυτονομία,

γ)ντάξει......τίποτα τρελο σε επιδόσεις αλλά διακριτή σίγουρα η διαφορά

και δ)τέλος πιστεύω πως εξασφαλίζω καλύτερη καύση για τον κινητήρα με καλύτερο προϊόν άρα πιστεύω πως σε βάθος χρόνου αν δεν βγαίνω κερδισμένος τουλάχιστον είμαι στα ίδια με την 95άρα από άποψη χρημάτων.

Μιλάμε πάντα για 85%πόλη το υπόλοιπο σε μικρές σβέλτες βόλτες και φυσικά έχω ψάξει από πια βενζινάδικα γεμίζω στην πόλη μου τουλάχιστον.

deus_cide
24/07/2007, 14:07
Αμηχανος 2 μηνες κλαψ κλαψ
Παππου θέλω μοτεεεεεέρρ...

OldMan
24/07/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ωρέ παλικάρια....σε μοτοσικλέτες με πάνω από 12:1 σχέση συμπίεσης, 100άρα δεν επιβάλεται να καίει το μοτέρι?
Ωρέ παληκάρι, έχεις δίκιο, αλλά....

Η σχέση συμπίεσης που αναφέρει ο κατασκευαστής του μοτέρ απέχει παρασάγγας (κάντο σε στάδια, πόδια και μετά χλμ...) από την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ !!! :wave2:

OldMan
24/07/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από deus_cide
Αμηχανος 2 μηνες κλαψ κλαψ
Παππου θέλω μοτεεεεεέρρ...
Άλλο οι Γενικές και άλλο η εμβόλιμη μ@λ@κία !!! :nono:

P70
24/07/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ τελικά είσαι τζαζεμένος ... :D



Αυτό που έγραψα πήγαινε στον Κάπταιν και τον μάλωνα γιατί σε μάλωσε !!! :wave2:
Na sai kala old man! xairomai pou oles oi apopseis einai sevastes!
Oso gia ayta peri sympiesis ktl,mipws iparxei ena point??
ayto skeftomai kai vazw 100ara...
Kai alli trelli aporia:mporw na paw se ena venzinadiko,na parw se ena doxeio venzini kai na tin paw kapou gia analisi na dw ti akrivws paizei?
an den einai akrivo isws einai enas kalos tropos na dialeksoume to venzinadiko mas...
Leeeeme twra...opoios kserei as pei:confused:

deus_cide
24/07/2007, 14:21
Αφου ρε παππού εσένα έψαχνα.... :D
πρέπει να σου πώ τον καημό μου.... :(

OldMan
24/07/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Kai alli trelli aporia:mporw na paw se ena venzinadiko,na parw se ena doxeio venzini kai na tin paw kapou gia analisi na dw ti akrivws paizei?
Θα μΕ την φέρεις εμένα που έχω ένα μοτέρ από HOREX (Regina, παρακαλώ...) και θα σΕ πω αμέσως πόσα οκτάνια είναι !!


Aν δεν βαρέσει πειράκια στις 500 - ολογράφως "πεντακόσιες" - σ.α.λ. θα είναι πάνω από 45 R.O.N.

(για Μ.Ο.Ν. θα πρέπει να πάμε στον Γύλο τον Αλοίθωρο που έχει μοτέρ από μονοκύλιδρο Guzzi του '37 - αλλά να μην διαρρεύσει plz...) :wave2:

H.A.Balafoutre
24/07/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Na sai kala old man! xairomai pou oles oi apopseis einai sevastes!
Oso gia ayta peri sympiesis ktl,mipws iparxei ena point??
ayto skeftomai kai vazw 100ara...
Kai alli trelli aporia:mporw na paw se ena venzinadiko,na parw se ena doxeio venzini kai na tin paw kapou gia analisi na dw ti akrivws paizei?
an den einai akrivo isws einai enas kalos tropos na dialeksoume to venzinadiko mas...
Leeeeme twra...opoios kserei as pei:confused:

Αυτό που πιστεύω θέλει να πει ο oldman, είναι πως άλλο τα ιδανικά στα χαρτιά και άλλο στην πράξη. Είναι απίστευτα δύσκολο να τα έχεις όλα στην εντέλεια καθόλη τη διάρκεια λειτουργίας του κινητήρα.

Αν θες καλή βενζίνη χωρίς φόβο αλλά με πολύ χρήμα, πάρε την αγωνιστική με περίπου 5 ευρώ το λίτρο, αλλά μιλάμε το μοτέρι πέρα του ότι θα ξυρίζει και στο τελικό της εξάτμισης αλλά και αν ανοίξεις τον κινητήρα θα είναι πούδρα, ούτε μαυρίλες ούτε τίποτα.

OldMan
24/07/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
xairomai pou oles oi apopseis einai sevastes!
Εγώ καθόλου ...!!! :D

deus_cide
24/07/2007, 14:30
Αγωνιστική βενζίνη??? :0
Αν έβαζα στο εργαλείο μου (DR-200SE) θα σκορπούσε στα πρώτα 2 Κμ

:D

OldMan
24/07/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από deus_cide
Αγωνιστική βενζίνη??? :O
Αν έβαζα στο εργαλείο μου (DR-200SE) θα σκορπούσε στα πρώτα 2 Κμ
:>
@ Ρ70 : Κατάλαβες τώρα που είναι το πρόβλημα περί "σεβαστών απόψεων" ??? :D

deus_cide
24/07/2007, 14:35
Κακέ :(

P70
24/07/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
@ Ρ70 : Κατάλαβες τώρα που είναι το πρόβλημα περί "σεβαστών απόψεων" ??? :D
Eiste apisteytoi!!!
Y.g:iparxei agwnistiki venzini ontws????:confused:

OldMan
24/07/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
iparxei agwnistiki venzini ontws????:confused:
Εξαρτάται από το πόσο προπονημένη είναι ...:winka:

sniper
24/07/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξαρτάται από το πόσο προπονημένη είναι ...:winka:


ΕΛΕΟΣ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

P70
24/07/2007, 16:33
:a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012: :a012:

odt
24/07/2007, 21:36
Ρ70...


Είναι απίθανο να δούμε κάποια διαφορά χρησιμοποιώντας βενζίνη 100 οκτανίων ή 110 ή δεν ξέρω κι εγώ τι...σε επιδόσεις.

Εκτός αν ο κατασκευαστής το διευκρινίζει, όπως γίνεται για παράδειγμα σε κάποια τουμπίσια μοτέρ που καίνε μόνο βενζίνη 98 οκτανίων και βάλε...Στη συγκεκριμένη περίπτωση η χρήση βενζίνης με χαμηλότερο αριθμό οκτανίου (ας πούμε 95) θα μειώσει τις επιδόσεις του μοτέρ. Αυτό θα γίνει όχι επειδή η βενζίνη με μεγαλύτερο αριθμό οκτανίου "χαρίζει" καλύτερες επιδόσεις, αλλά επειδή το μοτέρ θα βαράει πυράκια ή θα έχει κάποιο knock sensor που θα το κόβει για να μην βαράει πυράκια...

Με λίγα λόγια...Αν υπήρχε περίπτωση το r6 ή οποιοδήποτε μηχανάκι να βγάλει έστω και ένα άλογο παραπάνω με χρήση "100άρας", ο ίδιος ο κατασκευαστής, θα σε έπαιρνε τηλέφωνο να στο πει...

Στην πρώτη σελίδα αυτού του θρεντ σου λέω να διαβάσεις αυτό θέμα που έγραψε ο SF...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837

Νομίζω πως έχει ότι χρειάζεσαι...:wave2:

Πάντως στο δικό μου (hornet 600) σε πρόσφατο ταξίδι...Φουλάροντας με "100αρα" και πηγαίνοντας με ταχύτητες 180-200 (κοντερίσια:lol: ) στα 170 χιλιόμετρα γύρισα σε ρεζέρβα...Στα Καμμένα Βουρλα...φουλάρω με 95άρα και συνεχίζοντας με τις ίδιες ταχύτητες...έβαλα βενζίνη πάλι στα Τέμπη...πάλι ρεζέρβα περίπου στα 170χλμ...Δεν είδα διαφορές στην αυτονομία...:wave2: :wave2:

AFTER
25/07/2007, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
Eiste apisteytoi!!!
Y.g:iparxei agwnistiki venzini ontws????:confused:


Εγω μια φορα εβαλα κηροζινη, και ευτυχως που δεν ημουν σε τουνελ
Πεταξα!!!!

:ZZZ:

P70
25/07/2007, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εγω μια φορα εβαλα κηροζινη, και ευτυχως που δεν ημουν σε τουνελ
Πεταξα!!!!

:ZZZ:

Ayta einai!
tha valw kyrozini kai veltiwtiko na paei akoma kalitera!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

StavrosMAGNA
25/07/2007, 08:46
Λοιπόν επειδή είχα το κουράγιο και διάβασα όλο το thread , θα σας παρακαλέσω να μην ασχολείστε ΑΔΙΚΑ με το θέμα "καυσίμου" ! ΟΤΙ και να βάλεις μέσα θα το κάψει και θα καείς (!!!$$$) .
Αυτονομίες- επιδόσεις πιστεύω οτι θα είναι πάντα μέσα σε ΜΗ μετρήσιμα μεγέθη , αποκλείσεις.
Γι'αυτό σταματάτε την τρέλλα με το τι βαθμό οκτανίων καύσιμο θα "προσαρμόσετε" στην καλή σας και αρχίστε να σκέφτεστε πώς και πόσο "οξυγόνο" περισσότερο θα μπορέσετε να "χώσετε" στην .... χμμμ "καλή" σας ,στον θάλαμο καύσης της, ώστε στον συγκεκριμένο όγκο και χρόνο να μπορέσει η καύση αυτή καθ'αυτή να γίνει αρτιώτερη και πληρέστερη!

Εκεί τότε να δούμε γλέντια !!


Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ !~!

P70
25/07/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
Λοιπόν επειδή είχα το κουράγιο και διάβασα όλο το thread , θα σας παρακαλέσω να μην ασχολείστε ΑΔΙΚΑ με το θέμα "καυσίμου" ! ΟΤΙ και να βάλεις μέσα θα το κάψει και θα καείς (!!!$$$) .
Αυτονομίες- επιδόσεις πιστεύω οτι θα είναι πάντα μέσα σε ΜΗ μετρήσιμα μεγέθη , αποκλείσεις.
Γι'αυτό σταματάτε την τρέλλα με το τι βαθμό οκτανίων καύσιμο θα "προσαρμόσετε" στην καλή σας και αρχίστε να σκέφτεστε πώς και πόσο "οξυγόνο" περισσότερο θα μπορέσετε να "χώσετε" στην .... χμμμ "καλή" σας ,στον θάλαμο καύσης της, ώστε στον συγκεκριμένο όγκο και χρόνο να μπορέσει η καύση αυτή καθ'αυτή να γίνει αρτιώτερη και πληρέστερη!

Εκεί τότε να δούμε γλέντια !!


Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ !~!

Swsto alla skepsou oti an i venzinoula mas exei kata ena aksiologo pososto notheytei me neraki...den pa na tis valeis kai fiali oksygonou...pali den tha kanei douleia!:winka:

OldMan
25/07/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
αρχίστε να σκέφτεστε πώς και πόσο "οξυγόνο" περισσότερο θα μπορέσετε να "χώσετε" στην .... χμμμ "καλή" σας ,στον θάλαμο καύσης της, ώστε στον συγκεκριμένο όγκο και χρόνο να μπορέσει η καύση αυτή καθ'αυτή να γίνει αρτιώτερη και πληρέστερη!
Δηλ. μας λες ρε φιλαράκι ότι τα μηχανάκια μας δουλεύουν "πλούσια" ???:D

StavrosMAGNA
25/07/2007, 13:45
:eyepop: ΠΛΟΥΣΙΟ-ΠΑΡΟΧΑ θα έλεγα βεβαίως βεβαίως !!!
Εκτός ... κι αν τα Αζωτόνεις .... :rotflmao: :eek:

OldMan
25/07/2007, 13:48
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: Μην μπλέξουμε με ΝΟs και ΝΟx plz !!! :sad:

StavrosMAGNA
25/07/2007, 14:26
Με Acetone ίσως ; Think about it !!!! :evil:

P70
25/07/2007, 14:27
Ti ithela kai anoiksa ayto to topic???
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
25/07/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
Με Acetone ίσως ; Think about it !!!! :evil:
Καλυτερα να το πιάσουμε τον Οκτώβρη που θα έχουμε βγάλει τα μάλλινα από την ναφθαλίνη !! :winka:

StavrosMAGNA
25/07/2007, 14:35
Ετσι - ετσι ....
το πιασα το υπονοούμενο !!!
Οκ λοιπόν τον Οκτώβρη :beer:

Υ.Γ . Μην πιαστεί κανένας μάγκας τώρα και αρχίσει τις .... χημείες , εντάξη;