PDA

View Full Version : Αερομοντελισμός



kakofonixx
23/07/2007, 21:46
Ανοιγω αυτο το θεματακι προς αναζητηση συμφορουμιτων που περα απο τις χαμηλες πτησεις (:D) κανουν και λιγο υψηλοτερες...

Επεσε στα χερια μου ενα περιοδικο σε στιγμη μεγαλης περισυλλογης (a.k.a. τουαλετα) και ξεφυλλιζοντας το επεσα πανω σε μια διαφημιση ενος πολυ μικρου ηλεκτροκινητου αεροπλανου!

Το αεροπλανακι ειναι το εξης:
http://www.dsaw-hobbies.com/articleart_id560cat_id1style1.html
ειναι αντιγραφο Cessna και ειναι κομπλε, ετοιμο προς πτηση μιας και αποτελειται απο το αεροπλανο, την τηλεκατευθυνση, τους σερβομηχανισμους και φυσικα τις μπαταριες!

Μπορω να πω οτι μΕ αρεσει παρα πολυ! Βεβαια το μικροβιο του μοντελισμου το εχω απο μικρος, μιας και καπου εχω και σκονιζεται ενα θερμικο αμαξακι κλιμακας 1:12 (αν θυμαμαι καλα) ;)

Με μικρη αναζητηση στο google βρηκα ενα Ελληνικο forum που ασχολειται με το μοντελισμο και ειδα οτι εχουν γραψει αρκετα καλα λογια για το εν λογω "παιχνιδι".

Η τιμη του δε ειναι αρκετα ελκυστικη (ως πακετο), περι τα ?120 :wacko:

Αν κανεις εχει ποτε ασχοληθει με το αθλημα, ας μοιραστει παρακαλω τις εμπιρεις του μαζι μου, μιας και θα μου ηταν αρκετα χρησιμες! :wave2:

p.s. εδω μπορειτε να δειτε βιντεακια απο πτηση του συγκεκριμενου αεροπλανου
http://www.youtube.com/results?search_query=minium&search=

kiriakost
23/07/2007, 22:43
Εαν θέλεις απλά να παίξεις , καλό είναι .

Εαν θέλεις να μάθεις να πετάς αερομοντέλα , δεν είναι καλό .

Εχει μικρο σώμα , μειωμένη άνωση , ο κινητήρας τρώει γρήγορα τις μπαταριές , διότι δουλεύει συνέχεια σχεδόν στο τέρμα.

Παρτω σαν πρώτο βήμα , και αμα καψουρευτης το άθλημα , θα σου πω και περισσότερα .

Εκανα αρκετά χρόνια Αεροπροσκοπος , και αερομοντελισμό .

Εχω φτιαξει και κανονικό τσέσνα με μπάλσα , και κάμποσα ανεμόπτερα .

el_hymador
23/07/2007, 23:01
Ωραιο το αεροπλανακι ...μια και ειναι σχετικο με πτησεις το θεμα


εγω εχω αχτι με αυτο ....




http://www.youtube.com/watch?v=NVJEm4_d94Q&mode=related&search=

πρεπει να ειναι Η αισθηση

kakofonixx
24/07/2007, 08:36
Τελικα μαλλον θα παω για κανονικο :D
βρηκα καποια starter kits με οτι απαραιτητο χρειαζεται και με τιμες γυρω στα ?150-170.
πιστευω σιγουρα αξιζει να δωσω ~?50 παραπανω και να αποκτησω ενα πραγματικο μοντελο :wacko:

βασικα ειμαι αναμεσα σε αυτα:
http://www.rigasmodels.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_64&products_id=221&osCsid=24bec67eaa9dae218d0000c246f075c7
http://www.rigasmodels.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_64&products_id=332&osCsid=24bec67eaa9dae218d0000c246f075c7
http://www.rigasmodels.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_64&products_id=287&osCsid=24bec67eaa9dae218d0000c246f075c7


Σημερα το απογευμα θα παω να τα δω και απο κοντα και να ρωτησω τα περαιτερω, για εκπαιδευση κλπ.
:beer:

road spirit
24/07/2007, 10:21
καλύτερα άσε το ηλεκτρικό και πήγαινε σε κάποιο μοντέλο με κανονικό κινητήρα. Δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάποιο μεγάλο για αρχη. Ένα το οποίο να θέλει κινητήρα πχ "35άρι" είναι καλό για ξεκίνημα.

Πάντως να είσαι προετοιμασμένος για έξοδα, καθώς αυτό το χομπυ μπορεί και σε βάζει σε "λουκι". Ξεκίνησα με ενα 35αρι εκπαιδευτικό, μπάλσα, το έφτιαξα μόνος (υπηρχαν έτοιμα σχέδια) και μετά από λίγο καιρό βρέθηκα με 5 μοντέλα, 4 κινητήρες, 3 συστήματα τηλεκατευθήνσεων (4καναλες, 7κάναλες κλπ), πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο για
λύσε-δέσε-επισκέυασε-πατέντα... και δεν συμμαζεύεται...

project.breeze
24/07/2007, 10:32
Ηigh End εργαλείο! (http://www.youtube.com/watch?v=G_K7sgTYuDE) :beer: :beer: :beer:

kakofonixx
24/07/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
καλύτερα άσε το ηλεκτρικό και πήγαινε σε κάποιο μοντέλο με κανονικό κινητήρα. Δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάποιο μεγάλο για αρχη. Ένα το οποίο να θέλει κινητήρα πχ "35άρι" είναι καλό για ξεκίνημα.
Δε θα ηταν καλυτερα να παρω ενα ηλεκτρικο για αρχη και αν δω οτι τελικα μου αρεσει το χομπι, να παρω κατι καλυτερο?
Μη χωσω αρκετα χρηματα και μετα τα κλαιω... :blush:

road spirit
24/07/2007, 11:51
το θερμικό θα σου δώσει τελείως αλλο feeling...
Παρε εσυ, και αμα το μετανιώσεις σου βρίσκω εγω να το δώσεις αλλού (αρκεί να μη το στουκάρεις, εεε??? :D )

edit: αλλά ξαναλέω, μικρό θα το πάρεις για αρχή, μαξιμουμ 35αρι

adam_tsouk
25/07/2007, 11:20
εγω εχω ενα ελικοπτερακι.

φιλος μοτοσυκλετιστης εχει καταστημα με ειδη μοντελισμου (οχι μοντελες ρε χαμενοι):lol: αν ενδιαφερεσαι, στο Χαλανδρι ειναι πες μου να σου δωσω στοιχεια :beer:

super_toto
25/07/2007, 11:45
Να ρωτήσω κατι σχετικό όποιον ασχολείται με ελικόπτερα.
Υπάρχουν εληκόπτερα που να μπορούν να σηκούσουν τουλάχιστον 500 γρ. επιπλέον βάρος και να πετάνε κανονικά. Αν ναι, τι τύπος πρέπει να είναι το συγκεκριμένο ελικόπτερο και ποσο στοιχίζουν?

adam_tsouk
25/07/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Να ρωτήσω κατι σχετικό όποιον ασχολείται με ελικόπτερα.
Υπάρχουν εληκόπτερα που να μπορούν να σηκούσουν τουλάχιστον 500 γρ. επιπλέον βάρος και να πετάνε κανονικά. Αν ναι, τι τύπος πρέπει να είναι το συγκεκριμένο ελικόπτερο και ποσο στοιχίζουν? μεγαλα ελικοπτερακια μπορουν.

αλλα πρεπει να δεσεις το βαρος (καμερα? ) σωστα κ ισια. επισης πρεπει αν σκεφτεις οτι δεν θα πεταει οσο ωηλα κ σταθερα θα μπορουσε αλλα πεταει. α! και να υπολογιασεις και την περιπτωση πτωσης!

super_toto
25/07/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
μεγαλα ελικοπτερακια μπορουν.

αλλα πρεπει να δεσεις το βαρος (καμερα? ) σωστα κ ισια. επισης πρεπει αν σκεφτεις οτι δεν θα πεταει οσο ωηλα κ σταθερα θα μπορουσε αλλα πεταει. α! και να υπολογιασεις και την περιπτωση πτωσης!

Με έπιασες αμέσως. Κάμερα θέλω να βάλω. Όταν λες μεγάλα φανταζομαι όχι ηλεκτρικά? Και ποσο πάει το μαλί για κάτι τέτοιο?

sniper
25/07/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Να ρωτήσω κατι σχετικό όποιον ασχολείται με ελικόπτερα.
Υπάρχουν εληκόπτερα που να μπορούν να σηκούσουν τουλάχιστον 500 γρ. επιπλέον βάρος και να πετάνε κανονικά. Αν ναι, τι τύπος πρέπει να είναι το συγκεκριμένο ελικόπτερο και ποσο στοιχίζουν?

Σκοπεύεις να το οπλίσεις με τίποτα; :D :lol: (καθόλου αστείο βέβαια :rolleyes: )

fantacid
25/07/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Να ρωτήσω κατι σχετικό όποιον ασχολείται με ελικόπτερα.
Υπάρχουν εληκόπτερα που να μπορούν να σηκούσουν τουλάχιστον 500 γρ. επιπλέον βάρος και να πετάνε κανονικά. Αν ναι, τι τύπος πρέπει να είναι το συγκεκριμένο ελικόπτερο και ποσο στοιχίζουν?


μιλα καθαρα ρε?

τι εχεις στο βρωμικο μυαλο σου!

:smokin:

Cpt. Haddock
25/07/2007, 11:54
Όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με ελικόπτερα έχετε υπ' όψη σας οτι ο έλεγχος ενός ελικοπτέρου είναι ΑΠΕΙΡΩΣ δυσκολότερος απο του αεροπλάνου σε μοντελιστικό επιπεδο (και σε κανονικό μέγεθος αλλά αυτό ειναι άλλη ιστορία).

Μη φαντάστείτε οτι δίνετε στροφές και απλά θα αιωρείται... θέλει συνεχώς μικροδιορθώσεις - σας τα λέω εκ προσωπικής πείρας

Όσοι έχουν πετάξει μοντέλο ελικοπτέρου ή στο flight sim καταλαβαίνουν

:wave2: :wave2: :wave2:

super_toto
25/07/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σκοπεύεις να το οπλίσεις με τίποτα; :D :lol: (καθόλου αστείο βέβαια :rolleyes: )


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μιλα καθαρα ρε?

τι εχεις στο βρωμικο μυαλο σου!

:smokin:

Δεν το είχα σκεφτεί ρε παιδιά αλλά είναι gamath ιδέα :D

Πάντως για την ώρα θέλω να προσαρμόσω κάμερα (video) ώστε να τραβάω εναέρια πλάνα. Είχα βρει στο ιντερνετ videakia από τέτοια φαση. Λέγονται Hellicams και έχουν πολυ ενδιαφέρον

adam_tsouk
25/07/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν το είχα σκεφτεί ρε παιδιά αλλά είναι gamath ιδέα :D

Πάντως για την ώρα θέλω να προσαρμόσω κάμερα (video) ώστε να τραβάω εναέρια πλάνα. Είχα βρει στο ιντερνετ videakia από τέτοια φαση. Λέγονται Hellicams και έχουν πολυ ενδιαφέρον

αρε ενα καλο κινητο κ βαλτο πανω. λιγοτερο βαρος :winka:

adam_tsouk
25/07/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με ελικόπτερα έχετε υπ' όψη σας οτι ο έλεγχος ενός ελικοπτέρου είναι ΑΠΕΙΡΩΣ δυσκολότερος απο του αεροπλάνου σε μοντελιστικό επιπεδο (και σε κανονικό μέγεθος αλλά αυτό ειναι άλλη ιστορία).

Μη φαντάστείτε οτι δίνετε στροφές και απλά θα αιωρείται... θέλει συνεχώς μικροδιορθώσεις - σας τα λέω εκ προσωπικής πείρας

Όσοι έχουν πετάξει μοντέλο ελικοπτέρου ή στο flight sim καταλαβαίνουν

:wave2: :wave2: :wave2:

αντε ρε που θα μας μαθεις κιολας.



ετοιμο για επισκευη το εχω :lol: :lol: :lol:


97503

kakofonixx
25/07/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εγω εχω ενα ελικοπτερακι.

φιλος μοτοσυκλετιστης εχει καταστημα με ειδη μοντελισμου (οχι μοντελες ρε χαμενοι):lol: αν ενδιαφερεσαι, στο Χαλανδρι ειναι πες μου να σου δωσω στοιχεια :beer:
Ευχαριστω, αλλα σε προλαβα :D
Αγορασα χτες ενα ηλεκτρικο εκπαιδευτικο cessna, κομπλε κιτ με ολα τα ηλεκτρονικα συστηματα + 4καναλο τηλεχειρισμο ;)
Το συναρμολογησα και τωρα εξασκουμαι στον εξομοιωτη μπας και καταφερω να το πεταξω (στον αερα και οχι στα σκουπιδια) :p
Μιας και μερικοι απο δω εχετε σχετικη εμπειρια, ψηνεται κανεις να με βοηθησει την παρθενικη μου πτηση?
κερναω και καφεδακι αμα'λαχει :D

kiriakost
25/07/2007, 19:33
Ποια πτήση βρε νέουλα ?? ... πάρε και διάβασε καναδυό βιβλία πρώτα , με τα βασικά της αεροπλοΐας.

Τι το πέρασες αυτοκινητάκι .. !! :)

Αμα δεν κανεις το σωστό κύκλο εκμάθησης , το βλέπω καρφωμένο σαν καναντέρ .. από απώλεια στήριξης .

kakofonixx
26/07/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ποια πτήση βρε νέουλα ?? ... πάρε και διάβασε καναδυό βιβλία πρώτα , με τα βασικά της αεροπλοΐας.
:blush:

Yes Captain :p
Εχω λιωσει τον εξομοιωτη.... μαλιστα με ιδιαιτερα ενθαρρυντικα σημαδια βελτιωσης :wave2: