PDA

View Full Version : Στανταρ στάσεις



illuminatios
24/09/2004, 16:02
Ή .... Που κατουράτε στη Ελλάδα ?

Κάνοντας πολλές φορές τη βόλτα Κορυδαλλός-Ξάνθη , έχω κατασταλάξει σε συγκεκριμένα σημεία στα οποία σταματάω για φουλάρισμα,για ξεφουλάρισμα ή για φουμάρισμα!

Πρώτος στάνταρ σταθμός είναι το 66χμ.
Μπεντζίνα και έλεγχος μοτό.Ξέρετε....αν είναι όλα τα πλαστικά πάνω,αν έφυγε καμιά ρόδα.... Λάδωμα αλυσίδας(να ναι λίγο ζεστή ρε παιδί μου,να μείνει κάτι πάνω)

Αφήνω το 66χμ έχοντας ολοκληρώσει το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής.
Άλλα 690χμ έμειναν!

Γρήγορη Υλίκη- χωρίς τσιγάρο στο χέρι- και χωρίς στοπ εκτός κι αν εκείνη την ώρα σκάει ο ήλιος...οπότε άντε να καεί το θυμίαμα τιμή στον ηλία που ξανάρχεται....
Δρόμος δρόμος δρόμος Λεβέντης(βρε ούστ) δρόμος δρόμος Μακεδονία, Igloo 222
Bus stops δρομος δρόμος.....

Καραβόμυλος! Δεξιά στα δεντράκια!
Τσιγαράκια και πότισμα της χλωρίδας του Μαλιακού. Μηνύματα σε φίλους (πως είναι ακόμα φίλοι μετα από τόσα μηνύματα και δή καθημερινές.... απορώ! )
Καβάλα στη μηχανη, φουλάρισμα και ....δρόμο

Λίγες διασκεδαστικές ανηφορικές στροφές στο ύψος της Γλύφας.... γκάζια ,Αλμυρός γκάζια ,Βελεστίνο(φαίνεται και το ΠΕΒ),γκάζια Βόλος,δρόμος γκάζια Θεσαλικός κάμπος Viva Λάρισα forza Θεσαλία (να γράψω κι ένα τραγουδάκι μια φορα με αυτον τον τίτλο)

Όσσα δεξιά, Όλυμπος αριστερά και στη μέση Τέμπη!
Παράκαμψη –προσοχή λέμε- και κατάβαση στην πηγή της Αφροδίτης !!
Στάση! Τη στάση δηλαδή....στασάρα!! Η μηχανή να φωνάζει... τσικ τσικ τσικ καθως κρυώνει(και να’ξερε...) κάτω απ τα δέντρα. Το ποτάμι ύσηχο,τα βράχια επιβλητικά σχεδόν παντοτινά ...Αδειάζω την κύστη μου και γεμίζω το κεφάλι μου.
Το συγκεκριμένο σημείο ,αν το πετύχεις μετά από βροχή.... παθαίνεις ζημιά!

Χαλαρά,χαμογελαστά, έξω πάλι στο δρόμο-Προσοχή λεμε ρε! Είναι στροφή εκεί χωρις ορατότητα-Φουλάρισμα,νεράκι, λίγο μαρσπιεδάκι στην αλλά ‘Μονακο’ δεξιά φουρκέτα με φόντο Πλαταμώνα....κοίτα ρε συ που η Κατερίνη είναι δυο τσιγάρα δρόμος..γκάζια γκαζια δρόμος, Μάλγαρα,περιφερειακός Θες/κης –εκτός αν υπερισχύσουν οι υπογλυκαιμίες οπότε λέμε ένα γεια στο Χατζη- και πριν τις Βόλβες....

Στοπ σε συγκεκριμένο μπεντζινάδικο που φιάχνει στριφτή σκοπελίτικη τυρόπιτα!Ναι ρε καρντάσια,!ΤΥΡΟΠΙΤΑ ΣΤΡΙΦΤΗ και ΣΚΟΠΕΛΙΤΙΚΗ ώξω απ τη σαλόνικα και το τελευταίο φουλάρισμα! (ο Ελληνικός καφές είναι πάντα δώρο στο συγκεκριμένο ανεφοδιαστήριο)


Δρόμο πάλι .Την τελευταία φορά πέρασα τις Βόλβες στο δεξί μου χέρι και ήταν πολύ καλά . Αρχίζουν τα χωριά, οι ρυθμοι χαλαρώνουν, τα καθαρόαιμα είναι παντού!
Αν και όλο λέω να σταματήσω στη Ρεντίνα,όλο την προσπερνάω.Δεν θέλω να κατέβω απ τη μηχανή σ’αυτο το κομάτι....αλλά πάω αργά ,απολαυστικά
Ασπροβάλτα ,άντε άλλα 150 χμ...και τι χιλιόμετρα...!

Ξεκινά η Εγνατία!
Θυμάστε το μποτιλιάρισμα της Καβάλας? Ξεχάστε το (εκτος κι αν θες να δεις Καβάλα)
Ταραμταραμ....!!!!Τα πιο στριφτερά χμ της διαδρομής .Αλλα πόλεμος λέμε έτσι.
Το μηχανάκι όσο πάει,και τα μάτια πεταμένα έξω απ τις κόγχες τους. Να σπάει και να γίνεται δυο κομάτια το εμπρος και το πίσω....Σε γαμάτη άσφαλτο για πολλά χιλιόμετρα..
Βγαίνοντας από το τελειωμένο κομάτι της εγνατίας ,Χρυσούπολη περίπου
Στοπ....Δυο τσιγάρα απανωτά!
Ένα για να φύγει το τρέμουλο και να αδειάσει η κύστη στο χώμα κι όχι στα δέρματα (δεν είναι κι αδιάβροχα)κι ένα γιατί ...πως να το κάνουμε έχουμε και τα πάθη μας!

Ο δρόμος πλέον είναι αλλιώς.Ακόμα κι οι ταμπέλες με τις χιλιομετρικές αποστάσεις σε φιάχνουν ρε παιδί μου....Πλησιάζοντας ξάνθη καμιά 20αριά χμ πριν την πόλη τελευταία στάση.

Στάση αναψυχής στους Τοξότες
Αν τα τέμπη είναι super τα Τέμπη του Νέστου είναι Άντε γειά.
Τσίπουρο λοιπόν στο ομόνυμο παυσίλυπο καφε σνακ μπαρ ,κρεμασμένο στο Νέστο.
Χορωδίες απ τα βατράχια,τις αγριόπαπιες και την μοναδική πανίδα της Θράκης,το τρένο να έμφανίζεται και να χάνεται σαν σε φιλμ με κομμενα καρε (ναι ρε πινω τσίπουρα μέχρι να περάσει το τρένο ανάμεσα στα βράχια και στην οργιώδη βλάστηση) Άλλη φάση!

Που κατουράτε στη Ελλάδα?