PDA

View Full Version : Ερώτηση!!Αλυσίδα.... αλλαγή...?



Zid
23/07/2007, 15:06
¨Ηθελα να ρωτήσω κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε αλυσίδα και εφόσον η συντηρησή της γίνεται κανονικά π.χ σπρει κάθε 300-400 χλμ τουλάχιστον... και καθάρισμα κάθε 2000 χλμ.
Ρωτάω γιατί χθές μου κόπηκε η αλυσίδα ενώ γύριζα δικάβαλος και φορτωμένος από Χιλιαδού.. με το XT!!!
Κόπηκε ενώ ήμουν εν κινήσει με 60-70 χλμ και ευτυχώς κατάφερα και το κράτησα όρθιο και δεν τσακίστηκα...
Η αλυσίδα είχε 17.000 χλμ , την είχα σφίξει και ρυθμίσει πριν 20-25 μέρες δεν είχα κάνει πάνω από 30χλμ μετά το σφίξιμο και δεν είχε πρόβλημα όσον αφορά να είναι αρκετά χαλαρή η αρκετά σφιχτή..
Έίμαι εκτός εγγύησης 8 μήνες και δεν καλύπτει τη φθορά η yamaha.:mad:

Είναι λογικό να κοπεί στα 17.000χλμ .. :confused:

OldMan
23/07/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Είναι λογικό να κοπεί στα 17.000χλμ .. :confused:
Όταν μιλάμε για το εξάρτημα της μηχανής που καταπονείται περισσότερο από όλα τα άλλα (και σε "αδιευκρίνιστες" συνθήκες...), δεν τίθεται θέμα "λογικού" !!! :wave2:

Cpt. Haddock
23/07/2007, 15:26
Οι αλυσίδες (λογικά :p :bigcry: ) κρατάνε απο 15 έως 20 χιλ χλμ...

Αναλόγως χρήσης και περιποίησης :blush:

Εξαιρέσεις: Η δικιά μου που άλλαξα 3 φορές λόγω ηλιθίου μάστορα :rotflmao:

Το σίγουρο είναι οτι αν βλέπεις να την τεντώνεις και μετά απο λιγες μέρες να χαλαρώνει πάλι, θες αλυσίδα

:wave2: :wave2:

OldMan
23/07/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αν βλέπεις να την τεντώνεις και μετά απο λιγες μέρες να χαλαρώνει πάλι, θες αλυσίδα
Εκτός αν δεν σφίγγεις τους ρεγουλατόρους :winka:

Cpt. Haddock
23/07/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εκτός αν δεν σφίγγεις τους ρεγουλατόρους :winka:

τα βασικά τα ξέρουμε ρε συ :wacko:

Zid
23/07/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όταν μιλάμε για το εξάρτημα της μηχανής που καταπονείται περισσότερο από όλα τα άλλα (και σε "αδιευκρίνιστες" συνθήκες...), δεν τίθεται θέμα "λογικού" !!! :wave2:
Ναι oldman δίκιο έχεις για το "αδιευκρίνιστες¨"... αλλά δεν έχω κάνει enduro με το συγκεκριμένο μηχανάκι ή να το έχω σκίσει στη σούζα.... όλα με μέτρο!!.. και τα περισσότερα χιλιόμετρα τα έχει κάνει σε βόλτες εκτός αθήνας... γιατί η δουλειά μου είναι κοντά στο σπίτι μου και δεν παίρνω τη μηχανή... .Απλά σκεφτόμενος ότι μπορεί να κοβόταν η αλυσίδα στην εθνική... με περισσότερα χιλιόμετρα στο κοντέρ .....:eek: Τι να πώ!!! Θα είχα σοβαρό πρόβλημα αν μπλόκαρε ο τροχός με πάνω από 100 .... .

sergiosm
23/07/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Η αλυσίδα είχε 17.000 χλμ , την είχα σφίξει και ρυθμίσει πριν 20-25 μέρες δεν είχα κάνει πάνω από 30χλμ μετά το σφίξιμο και δεν είχε πρόβλημα όσον αφορά να είναι αρκετά χαλαρή η αρκετά σφιχτή..



Μπορεί να έγινε κάποιο λάθος στο σφίξιμο..

Την έσφιξες μόνος σου ή σε συνεργείο ;;;

Αν στην έσφιξαν σε συνεργείο σου είπαν ότι όλα είναι ΟΚ και παρόλα αυτά έσπασε τότε μάλλον για Μ@Λ@ΚΙΑ τους φαίνεται να είναι ...

Αν αυτό ισχύει πρέπει αυτοί να σου βρουν μία ίδια αλυσίδα και να στην αλλάξουν ....
Και εννοείται ΤΖΑΜΠΑ...

Zid
23/07/2007, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Μπορεί να έγινε κάποιο λάθος στο σφίξιμο..

Την έσφιξες μόνος σου ή σε συνεργείο ;;;

Αν στην έσφιξαν σε συνεργείο σου είπαν ότι όλα είναι ΟΚ και παρόλα αυτά έσπασε τότε μάλλον για Μ@Λ@ΚΙΑ τους φαίνεται να είναι ...

Αν αυτό ισχύει πρέπει αυτοί να σου βρουν μία ίδια αλυσίδα και να στην αλλάξουν ....
Και εννοείται ΤΖΑΜΠΑ... Όχι την έσφιξα με τη βοήθεια ενός φίλου γιατί ήθελα και 2ο άτομο λόγω του ότι το xt δεν έχει διπλό stand. Την είχα δοκιμάσει με άτομο πάνω να δω αν είναι σωστά σφιγμένη... .Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να πεί ότι έκανα μαλακία ... αλλά ντάξει 2-3 πραγματάκια γνωρίζω και μπορώ να τα φτιάξω και μόνος ... .Η αλυσίδα δεν ήταν ούτε σφιγμένη τσίτα ώστε να σπάσει σε καμια γούβα ... ούτε χαλαρή ώστε να χαρχαλεύει....
Κόπηκε και τα έκανε πουτ.... όλα!!! Τώρα πρέπει να αλλάξω ψαλίδι και γραναζιέρα γιατί έγιναν χάλια μαζί με αλυσιδο γράναζα 600 euro + εργατικά ... !! Πάει το δώρο....:bigcry: :bigcry: !!
Και έμαθα απο άτομο του forum ότι υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις.... (κακής ποιότητας αλυσίδα???ήταν η μαμίσια αλυσίδα αυτή )
Τα συμπεράσματα δικά σας .:wave2:

FZR1000
23/07/2007, 17:32
οντως η μαμισια ειναι μετριας ποιοτητας (ουτε γτπ ουτε κορυφαια)

οταν σφιξατε την αλυσιδα τσεκαρατε ποσο σφιγμενη ειναι με ενα τουλαχιστον ατομο επανω στην μηχανη? γιατι σ αυτες τις μηχανες ειδικα 2καβαλο πολλες φορες τσιτωνει η αλυσιδα, ενω χωρις βαρος επανω στην μηχανη φαινεται εντελως λασκαρισμενη...

zireous
24/07/2007, 00:13
Άσχετο, Οldman, έχεις παρατηρήσει ότι ακόμα και οι ακραίες μεταβολές θερμοκρασίας αλλάζουν τη σχετική απόσταση (λίγο χλωμό το βλέπω να έσπασε γι' αυτό, αλλά έχω δεί διαφορές 1 cm καί κατά καιρούς με ακραίες αλλαγές στη θερμοκρασία);


Πάντως καλό είναι να τσεκάρουμε σε πολλά σημεία της αλυσίδας την απόσταση (και συχνά), για τον απλό λόγο ότι άμα έχει ψιλοαρπάξει κάνα δοντάκι (ή τίποτα χειρότερο όπως άμα σου έχουνε βάλει λάθος σύνδεσμο, κλπ), και τύχει να τη σφίξεις όταν πατάει η αλυσίδα εκεί, όταν φύγει από αυτό το σημείο, θα τεντώσει υπερβολικά -άρα θα είναι επικίνδυνη.

Το μάνιουαλ το είχες τσεκάρει;

OldMan
24/07/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Άσχετο, Οldman, έχεις παρατηρήσει ότι ακόμα και οι ακραίες μεταβολές θερμοκρασίας αλλάζουν τη σχετική απόσταση (λίγο χλωμό το βλέπω να έσπασε γι' αυτό, αλλά έχω δεί διαφορές 1 cm καί κατά καιρούς με ακραίες αλλαγές στη θερμοκρασία);

Άσχετο, zireus, έχεις παρατηρήσει ότι ακόμα και οι ακραίες μεταβολές θερμοκρασίας αλλάζουν τον σχετικό τρόπο λειτουργείας του εγκεφάλου (κοινώς "τα παίζεις") ?? :D



Ξέρεις τι θερμοκρασιακό συντελεστή διαστολής πρέπει να έχει μια αλυσίδα 80-90 cm για να μεταβληθεί το μήκος της κατά 1 cm σε θερμοκρασιακή διακύμανση της τάξης των 30-40βC ??? :eyepop:

zireous
24/07/2007, 12:05
Μακάρι νά'τανε μόνο 80-90cm η αλυσίδα μου... Άμα η προβλεπόμενη απόσταση είναι 2.5-3.5cm όμως στην αλυσίδα (σε άλλα μηχανάκια) και έχεις να τη τσεκάρεις από το χειμώνα, και πας δικάβαλο σε καύσωνα καταλαβαίνεις που το πάω. Δεν ισχύει στο συγκεκριμένο μηχανάκι του τόπικ.

Όσο για τη ζέστη, εντάξει δεν τα έχω παίξει τελείως -παλεύεται. :D :wave2:

stefanos
24/07/2007, 12:47
Είχα αρχίσει να νομίζω οτι είμαι ο μόνος που του σπάνε οι αλυσίδες.

zireous
24/07/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Είχα αρχίσει να νομίζω οτι είμαι ο μόνος που του σπάνε οι αλυσίδες.

Γι' αυτό είπα τα παραπάνω σχετικά μπας πάρει κανένας ιδέες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Πάντως καλό είναι να τσεκάρουμε σε πολλά σημεία της αλυσίδας την απόσταση (και συχνά), για τον απλό λόγο ότι άμα έχει ψιλοαρπάξει κάνα δοντάκι (ή τίποτα χειρότερο όπως άμα σου έχουνε βάλει λάθος σύνδεσμο, κλπ), και τύχει να τη σφίξεις όταν πατάει η αλυσίδα εκεί, όταν φύγει από αυτό το σημείο, θα τεντώσει υπερβολικά -άρα θα είναι επικίνδυνη.

Το μάνιουαλ το είχες τσεκάρει;

stefanos
24/07/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Γι' αυτό είπα τα παραπάνω σχετικά μπας πάρει κανένας ιδέες.

Στην δική μου περίπτωση έφταιγε το μακρί γρανάζωμα.
Με το μαμά 14/48 είναι οκ.