PDA

View Full Version : από Σεπτέμβριο τα σπουδαία - περί αποκέντρωσης ο λόγος



Λεωνίδας
24/07/2007, 14:53
Το Σεπτέμβριο κλείνουν 8 χρόνια.
8 χρόνια από το καλοκαίρι που έμαθα ότι επιτέλους πέρασα σε ένα ΑΕΙ που θα μ' ενδιέφερε να παρακολουθήσω...
8 χρόνια από το Σεπτέμβρη που ανέβηκα με τον πατέρα μου να βρούμε σπίτι (εκείνη τη μέρα που έγινε ο σεισμός)...
8 χρόνια από το ξεκίνημα μιας πανέμορφης φοιτητικής ζωής που κράτησε 4,5 χρόνια...

Και τώρα;

Η τύχη (?) μ' έφερε σε μια από τις μεγάλες εταιρίες της Ελλάδας, αρχικά για χαβαλέ και χαρτζιλίκι και τώρα όπως φαίνεται εδώ και 2 χρόνια για καριέρα, αφού ασχολούμαι με το αντικείμενο που σπούδασα σε αρκετά σοβαρή θέση.

Είμαι όμως σε καλό δρόμο; Στις καθημερινές πλέον ταβανοσκοπήσεις η φυγή τριγυρίζει όλο και συχνότερα στο μυαλό μου. Πίσω στην πόλη που μεγάλωσα και στη δουλειά που με περιμένει (ως πότε άραγε; ) ή σε άλλη δουλειά; Αλλού στην Ελλάδα; Ή και εκτός;

(συνεχίζεται... )

road spirit
24/07/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
...Η τύχη (?) μ' έφερε σε μια από τις μεγάλες εταιρίες της Ελλάδας, αρχικά για χαβαλέ και χαρτζιλίκι και τώρα όπως φαίνεται εδώ και 2 χρόνια για καριέρα, αφού ασχολούμαι με το αντικείμενο που σπούδασα σε αρκετά σοβαρή θέση.

Είμαι όμως σε καλό δρόμο; Στις καθημερινές πλέον ταβανοσκοπήσεις η φυγή τριγυρίζει όλο και συχνότερα στο μυαλό μου. Πίσω στην πόλη που μεγάλωσα και στη δουλειά που με περιμένει (ως πότε άραγε; ) ή σε άλλη δουλειά; Αλλού στην Ελλάδα; Ή και εκτός;

(συνεχίζεται... )

αν δεν περνάς καλά εδω, και αν σε περιμένει δουλειά στα Χανιά, και πιστεύεις οτι εκεί θα περνάς καλά, τι κάθεσαι?
Αν θες κονόμα, πάγενε έξω, αλλά με ότι υποχωρήσεις αυτό μπορεί να σημαίνει για το τρόπο ζωής.
ξέρεις πόσες φορές τις έχω κάνει τις ίδιες σκέψεις? ...

ασε.. εχει και ζέστη σήμερα. Πάμε χανιά σε λίγες μέρες, και τα λέμε με συνοδεία ντακου, τσικουδιάς και λοιπών εδεσμάτων

Λεωνίδας
24/07/2007, 15:00
Τι φταίει;
Ξέρω ή δεν ξέρω; Ή μήπως δε θέλω να το παραδεχτώ ούτε στον εαυτό μου;

Θα λυθούν τα όποια προβλήματα φεύγοντας ή θα ενταθούν;

Μήπως απλά είμαι κουρασμένος από ένα αρκετά έντονο 6μηνο στη δουλειά και γυρίζοντας από τις διακοπές θα είναι όλα καλά;

Θα δούμε...

Από Σεπτέμβριο τα σπουδαία ...
ως τότε ... :wave2:

Λεωνίδας
24/07/2007, 15:04
ΥΓ δεν τέλειωσε η κατάθεση σκέψεων... απλά ο γραπτός λόγος δεν είναι το καλύτερό μου
ίσως επανέλθω ...

Tropeas
24/07/2007, 15:10
Λεωνίδα,
στο χω πεί και το χω αναφέρει και σε άλλους...
περιμένω να στρώσω κάποια πράματα εδώ, και μόλις υλοποιηθούν ,
βάζω πλάνο για κάτω...
:rolleyes: :beer:
...και για να το κάνω πιο λιανό:
εδώ για να κονομίσεις (με νόμιμο τρόπο) πρέπει
ή να επενδύσεις (που θα βρεις λεφτά? δάνειο?no thank you)
ή να αξιωθείς μέσω καριέρας και να αναγνωριστείς (με τον ανταγωνισμό αργεί πολύ στην Αθήνα αυτό και μέχρι να το κατακτήσεις έχεις φτύσει αίμα...)
στην επαρχεία μπορείς να ξεκινήσεις να ζεις απλά , περνώντας καλά και χωρίς να σου λείψει τίποτα και μάλιστα αγνά,
συνήθως λοιπόν όποτε έχει τύχει να μου συμβαίνει το παραπάνω και να είμαι "χαλαρός" μου ρχονται και οι καλύτερες ιδέες και κάνω και καμιά δουλίτσα και κονομάω...
πέραν του ότι στην επαρχεία λόγω μικρής κοινωνίας αν είσαι καλός αναγνωρίζεσαι πιο γρήγορα (ακόμα πιο γρήγορα αν είσαι κακός στην δουλειά σου)...

Λεωνίδας
24/07/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Λεωνίδα,
στο χω πεί και το χω αναφέρει και σε άλλους...
περιμένω να στρώσω κάποια πράματα εδώ, και μόλις υλοποιηθούν ,
βάζω πλάνο για κάτω...
:rolleyes: :beer: Τα 'χουμε πει εμείς Λάμπρο...
Μ' αρέσει που ξέρεις τι θες - και το ζηλεύω αρκετά... :sick:

airamhag
24/07/2007, 15:18
η αληθεια ειναι οτι το καλοκαιρι μας πιεζει να εχουμε τασεις φυγης..

μπορεις να περνας παντου καλα η ασχημα..

αν κατω εχεις αυτο το κατι " κινητρο, διαθεση, μνημες κλπ-βαλε οτι θες " για να περνας καλα..

στη θεση σου θα το εκανα..( γιατι δεν το κανω αραγε κ εγω ? )

ισως αυτο χρειαζεσαι για να ακουσεις..

η δουλεια ειναι σιγουρα μεγαλο κεφαλαιο..

ομως ..

οκ να δημιουργησουμε αλλα..να ζουμε κιολας..

( δεν νομιζω να σε βοηθησα ε? )

Λεωνίδας
24/07/2007, 15:31
Λάμπρο φίλε, πατριώτη...

Προσπαθώ να γράψω 2-3 γραμμές και δε βγαίνουν.

Επιγραμματικά τα λεφτά αυτή τη στιγμή είναι ίσως το τελευταίο μου πρόβλημα, όχι ότι παίρνω πολλά. Ίσως είμαι ολιγαρκής (?)
Οι όμορφες στιγμές λείπουν και ψάχνω αν φταίω εγώ, το περιβάλλον μου ή και τα δύο... γιατί αν φταίω εγώ δε λύνεται αλλάζοντας απλά πόλη, πρέπει να γίνουν πολύ ριζικότερες αλλαγές...

EVI
24/07/2007, 15:36
ετσι και φυγουν ολοι και πανε στα χωρια τους θα πρεπει να βγαλω διαβατήριο για να ζω στην Αθηνα.
αλλα θα αδειασουν οι δρομοι κατα πολύ :D :D


μου αρεσει που εχετε ΕΠΙΛΟΓΗ και κλαιγεστε και τρωγεστε με τα ρουχα σας τι να κανετε ..................
εγω δεν εχω χωριο!δεν εχω τιποτα πουθενα!ολη μου η ζωη ειναι στην Αθηνα!

road spirit
24/07/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
... Οι όμορφες στιγμές λείπουν και ψάχνω αν φταίω εγώ...

το "που πάω στη συνέχεια, μένω αθήνα, πάω επαρχία, πάω έξω, που θα είμαι καλύτερα, και αν μετανοιώσω, πως θα κάνω το βήμα, κλπ" είναι κάτι που απασχολεί πάρα πολυ κόσμο τελευταία, και πάντα σε συνδυασμό με τις "ομορφες στιγμές", έτσι? γιατι νομίζω εν τέλει, αυτό ψάχνουμε όλοι.

Δεν σε ξέρω, αλλά μπορει να μη φταις λοιπόν εσύ. Και ναι, στο λέω για να νιώσεις λίγο καλύτερα, αλλά και ναι, είναι κάτι που το διαπιστώνω πολύ έντονο στο κοινωνικό μου κύκλο.

Tropeas
24/07/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Οι όμορφες στιγμές λείπουν και ψάχνω αν φταίω εγώ, το περιβάλλον μου ή και τα δύο... γιατί αν φταίω εγώ δε λύνεται αλλάζοντας απλά πόλη, πρέπει να γίνουν πολύ ριζικότερες αλλαγές...
συντεκνάκι,
μιας και δεν είσαι ο μόνος που του λείπουν οι όμορφες στιγμές, οι απλές , οι καθημερινές,
αλλά η πλειονότητα του Αττικοεδρεύοντως κόσμου... και ρυθμού...
όλοι δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε τι μας φταίει πιο πολύ (μιας και μας φταίει και ο εξασθενισμένος μας εαυτός απο πρωτοβουλία) και έτσι δεν μπορούμε να κρίνουμε...αν δεν συγκρίνουμε...
και μακάρι στη ζωή να μπορούσαμε να συγκρίναμε εκ του ασφαλούς,
αλλά συνήθως οι ηθικά σωστές συγκρίσεις (εννοόντας και αλλους τομείς) ;) απαιτούν μονομερείς επιλογές και όχι διπλοθεσιές και ανέμελα ταυτόχρονα παγώματα ...:sick:

EVI
24/07/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas

ή να πα να αγοράσεις ένα,
ή να μείνεις εδώ.... ωωω καλομάθαμε τώρα και θέλουμε και χωριό...ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΙΑΝΑ! :bigcry: :bawl: [/B]


αν ειχα λεφτα θα αγοραζα!!!! αληθεια! και ναι ρε φιλε απιστευτο αλλα ειμαι πρωτευουσιανα οντως!
βασικα απο καπου ηρθα και εγω αλλα μονο εικασιες εχουμε στο περιπου (απο νησια παντως) ετυχε!!

και δε ξερεις -αληθεια- ποσο καμμια φορα ''ζηλευω'' με την καλη εννοια αυτους που ειναι απο ΄΄καπου΄΄ και εχουν να πουν ''ιστοριες'' απο αυτο το ΄΄καπου΄΄

:beer: :beer: :beer: :beer:

Tropeas
24/07/2007, 15:56
ΜΠΑ'ΛΕ ΜΩΡΕ' ΜΠΕΝΖΙ'ΝΑΑΑΑ'Α'Α'Α'Α'Α'Α'Α'Α'!!!!!
ξέρεις εσυ/...:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalesin
24/07/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Τα 'χουμε πει εμείς Λάμπρο...
Μ' αρέσει που ξέρεις τι θες - και το ζηλεύω αρκετά... :sick:


εδω νομιζω ειναι ολο το θεμα σου

γιατι θα φυγεις; τι σε διωχνει; τι σε κραταει; τι θελεις να πετυχεις; απο τι θελεις να φυγεις στα αληθεια;

αν τα απαντησεις αυτα στον εαυτο σου, τοτε οι απαντησεις γινονται πιο ευκολες. Η μαλλον βγαζεις παραμετρους που νομιζες οτι υπηρχαν κ κανεις την επιλογη πιο ευκολη

Σε οτι εχει να κανει με το θεμα της "φυγης"

το εχω κανει, δεν ξερω αν εκανα καλα η οχι αλλα το εκανα
Τωρα γραφω απο το φευγιο μου

Ζω καταστασεις που δεν θα τις ζουσα αν εμενα. Καλυτερα η χειροτερα; δεν ξερω. Καποιοες φορες αισθανομαι ευτυχισμενος, καποιες αλλες νοιωθω να με πλακωνουν ολα.

Σαν παιδι της Αθηνας, μου λειπουν παρα πολλα πραγματα. αλλα δεν τα σκεφτομαι καθολου. Δεν υπαρχει απαντηση, τουλαχιστον οχι καποια που θα σου δωσει καποιος αλλος.

Να ξερεις οτι παντα η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Για να μη λες οτι στα λεω γενικα κ αοριστα. Αν δεν εχεις υποχρεωσεις οικογενειακες η αλλου ειδους που να σε κρατανε, τοτε δοκιμασε το. Αλλωστε καλυτερα να μετανοιωνεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες


αυτα τα ολιγα για αρχη

:wave2:

VanDiemen
24/07/2007, 18:52
Λείπει η γνώμη ενός επαρχιώτη. Εγώ δε θα άντεχα να ζω ποτέ σε μεγάλη πόλη. Έχω ζήσει όταν απούδαζα και είδα τις διαφορές. Έχω μιλήσει με πάρα πολλούς φίλους από την Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και όλοι προτάσσουν σαν πρώτο επιχείρημα (όταν τίθεται η ερώτηση "τι παραπάνω έχει η Αθήνα κ.λπ.;") ότι έχεις περισσότερες επιλογές στη διασκέδαση! Εγώ ποτέ δεν ήμουν γλεντοκοπάνα. Εκτιμούσα το γεγονός ότι στην πόλη που ζω, μπορούσα (θα εξηγήσω τον παρελθοντικό χρόνο) να είμαι στην παραλία σε 10' από τη στιγμή που θα κατέβαινα από το σπίτι (το οποίο είναι στο βάθος της πόλης). Σε 6' στη δουλειά μου! Σε 10' έξω για καφέ!

Στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα (έχω πάρει γεύση κι απ'τις δυο);
Η ψυχολογία μου όταν ήθελα να βγω, ήταν σα να έχω μπροστά μου ένα ταξίδι! Ότι αν δε μου αρέσει εκεί που θα πάω, έπρεπε να το υπομείνω (θα πεις δεν είχα όχημα εκεί, αλλά πάλι...). Εδώ μου αρέσει ότι μπορεί να βγω έξω, κι αν δε μου αρέσει ή δεν περνάω καλά, να είμαι σε 10' πίσω στο κρεββάτι μου! Μου αρέσει που μπορώ να πάω για τρέξιμο σε 10' από το σπίτι μου! Θα πεις, όλα για σένα είναι θέμα χρόνου; Δε λέω ότι κυνηγώ το χρόνο με το δευτερόλεπτο, αλλά εκτιμώ το γεγονός ότι δε βρίσκομαι συνεχώς μέσα (ή πάνω<--για να μην ξεχνιόμαστε) σε ένα όχημα μεταφοράς!
Και τώρα ο παρελθοντικός χρόνος που χρησιμοποίησα και η αιτία. Είναι επειδή ακόμη και η Αλεξανδρούπολη, ένα χωριό δηλαδή για σας τους Αθηναίοι, έχει μεγαλώσει υπερβολικά (για τα δικά μου μέτρα) και επικρατεί ένας χαμός από αυτοκίνητα, 7 μέρες τη βδομάδα! Η κάθε οικογένεια έχει 2-3 και το 98% έχει μια μικροαστική, φιγουρατζίδικη και δεν ξέρω πως αλλιώς να τη χαρακτηρίσω, νοοτροπία και παίρνει το αυτοκίνητο για πολύ μικρές αποστάσεις! Τόσο μικρές που για να βρει να παρκάρει, διανύει μεγαλύτερη απόσταση προς την αντίθετη κατεύθυνση! Επίσης, τώρα που είναι καλοκαίρι, κατεβαίνει ο βόρειος έβρος, έρχονται απ'την Κομοτηνή και την Ξάνθη και γίνεται της ζουρλής! Ίσως κι εγώ πρέπει να αναζητήσω την τύχη μου σε κάποιο μικρότερο μέρος.

Sapadak
24/07/2007, 19:53
Οταν εψαχνα για δουλεια ολοι οι δρομοι οδηγουσαν Αθηνα.

Ειχα περασει πολλες μερες αλλα δεν ειχα ζησει ποτε

Εκει που το ειχα παρει αποφαση οτι θα κατεβω στη ξελογιαστρα μου σκαει απο το πουθενα δουλεια στο τομεα μου,απο μεγαλη εταιρια) στην Αλεξανδρουπολη ( VanDiemen :beer: ).
Στην αρχη λιγο με ενοχλησε το οτι θα παω σε μια μικρη παλι πολη (απο Καβαλα γαρ) αλλα στη τελικη και μετα απο παρα πολλα ανεβα κατεβα στην Αθηνα για εκπαιδευσεις, σεμιναρια κτλ, απειρες ωρες εκτος σπιτου (50λεπτα πανε και 50λεπτα ελα για δουλεια καθε μερα) μπορω να πω εκ του ασφαλους πλεον οτι καλα ειμαι εδω πανω και ας πηγαινω Αθηνα ή Θεσ/νικη για βολτα ή/και διακοπες :lol:


Λεωνιδα αν βρεις κατι καλο (για τα δικα σου δεδομενα) καντη να απο εκει.


Πλεον ο χρονος ειναι το πολυτιμοτερο και πιο ακριβοπληρωμενο αγαθο.

(Δεν με χαλαει που μενω 1,6 χλμ απο τη δουλεια μου)

Tropeas
24/07/2007, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Πλεον ο χρονος ειναι το πολυτιμοτερο και πιο ακριβοπληρωμενο αγαθο.

:winka: :beer:

liakaros
24/07/2007, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Το Σεπτέμβριο κλείνουν 8 χρόνια.
8 χρόνια από το καλοκαίρι που έμαθα ότι επιτέλους πέρασα σε ένα ΑΕΙ που θα μ' ενδιέφερε να παρακολουθήσω...
8 χρόνια από το Σεπτέμβρη που ανέβηκα με τον πατέρα μου να βρούμε σπίτι (εκείνη τη μέρα που έγινε ο σεισμός)...
8 χρόνια από το ξεκίνημα μιας πανέμορφης φοιτητικής ζωής που κράτησε 4,5 χρόνια...

Και τώρα;

Η τύχη (?) μ' έφερε σε μια από τις μεγάλες εταιρίες της Ελλάδας, αρχικά για χαβαλέ και χαρτζιλίκι και τώρα όπως φαίνεται εδώ και 2 χρόνια για καριέρα, αφού ασχολούμαι με το αντικείμενο που σπούδασα σε αρκετά σοβαρή θέση.

Είμαι όμως σε καλό δρόμο; Στις καθημερινές πλέον ταβανοσκοπήσεις η φυγή τριγυρίζει όλο και συχνότερα στο μυαλό μου. Πίσω στην πόλη που μεγάλωσα και στη δουλειά που με περιμένει (ως πότε άραγε; ) ή σε άλλη δουλειά; Αλλού στην Ελλάδα; Ή και εκτός;

(συνεχίζεται... )

Μου αρεσει που το σκεφτεσαι κιολας ρε φιλε....

Ρε,ασε τα τσιμεντα και ελα κατω να ζησεις σαν ανθρωπος...

Και στο γραφειο του μπαμπα μια χαρα θα εισαι ετοιμη και στρωμενη δουλεια...τι αλλο θες?

Αντε ελα κατω και θα ειμαστε και γειτονες...στην δουλεια εννοω:beer: :beer:



8 χρονια ε??
Φευγει η ζωη και δεν το παιρνεις χαμπαρι ρε πουστη μου...

Σαν χθες μου φαινοντε τα χρονια που περασανε...

Ξερεις...τα μπιλιαρδα στο aramis,οι μπυρες στον ασωτο,το λιμανι...

Α ρε φιλε....

Παντως ηθελα και να ηξερα τι κανουν και οι υπολοιποι...
Εγω,ετσι για να ξερεις,εβαλα κουλουρα...και μαλλον θα γινω και χαζομπαμπας:a2: (δεν εχει εξακριβωθει ακομα,θα δειξει σε λιγες μερες)

el_hymador
25/07/2007, 07:09
Relax take it eeeeeeaaaaaaasy

Πηγαινε διακοπες, χαλαρωσε, ηρεμησε και μετα το ξανασυζητας (με τον εαυτο σου...)


...απλα η ποιοτητα ζωης δεν ανταλασσεται με καμια θεση και κανεναν μισθο :winka:

Gandalf dr685sm
25/07/2007, 07:38
απλα η ποιοτητα ζωης δεν ανταλασσεται με καμια θεση και κανεναν μισθο

Αυτό ακριβώς...

Το ρητό που λέει δουλεύεις για να ζείς και δεν ζείς για να δουλεύεις είναι νομίζω οτι πιο σωστό έχει ακουστεί εώς τώρα.

Δυστυχώς στα αστικά κέντρα έχει επικρατήσει ενας ρυθμός εξοντωτικός (ειδικά στην Αθήνα) που όλοι τρέχουν... τρέχουν...τρέχουν με άγχος... αλήθεια για να προλάβουν τι;

Είχα την τύχη λόγω δουλειάς να περνώ μερικές μέρες σε μικρότερες πόλεις της Ελλάδος όπως είναι ο Βόλος,Καστοριά, η Λάρισσα, το Ηράκλειο κτλ... η δουλειά γινόταν με ευχαρίστηση ... ούτε άγχος ούτε πίεση. Οι ρυθμοί είναι διαφορετικοί.

Όσο για διασκέδαση... εξαρτάται πως την εννοεί κάποιος... αν μιλάει για μπουζούκια και σαρδέλωμα σε μαγαζιά... ναι έχει περισσότερες επιλογές στα αστικά κέντρα...

Αλλά αν μιλάς για γνήσια διασκέδαση για ενα καφεδάκι , φαγητό σε ταβερνούλα, βόλτα σε δάσος (όσα έχουν απομείνει) ή ακόμα και μια βόλτα με την μηχανή... η περιφέρεια δεν συγκρίνεται.

Gandalf

Λεωνίδας
25/07/2007, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
... με συγκίνησες πρωινιάτικα ρε κερατά ...
παντρεύτηκες και δεν το 'μαθα καν :a018:
θα τα πούμε από κοντά φίλε :wave2:

super_toto
25/07/2007, 08:35
Όπου είχεις δουλειά και φίλους (σημαντικό) είναι παράδεισος. Το κακό με την Αθήνα είναι ότι σε αποξενώνει από τους φίλους σου. Δεν έχεις χρόνο να περάσεις μαζί τους όσο θα έπρεπε. Σιγά σιγά μεγαλώνοντας αφήνεις πίσω φιλίες από τα παιδικά, τα εφηβικά και τα νεανικά σου χρόνια. Καταλήγεις οι παρέες σου να είναι από τον χώρο της δουλειάς σου μιας και μόνο με αυτούς τους ανθρώπους μπορείς να έχεις καθημερινή τριβή.

Γέννημα θρέμα της Αθήνας, αγάπώ την πόλη αυτή. Παλαιότερα νόμιζα ότι δεν θα μπορούσα να ζήσω πουθενά αλλού. Τα τελευταία χρόνια όμως άρχισα να ξενοκοιτάζω. Το κλίμα της Αθήνας κάποτε θεωρούσα ότι ήταν το καλύτερο στην Ελλάδα(και σε όσες άλλες χώρες έτυχε να βρεθώ). Ήπιος χειμώνας, ξηρό καλοκαίρι, υγρασία μηδέν και ήλιος 300 μέρες τον χρόνο. Τώρα το χειμώνα κάνει αλλοπρόσαλο καιρό και το καλοκαίρι ψηνόμαστε σαν αρνάκια στη σούβλα. Κάψαμε και το πράσινο οπότε ούτε να βολτάρεις δεν μπορείς για να πάρεις μερικές ανάσες.

Η κίνηση στους δρόμους πλέον είναι γελοία. Η μηχανή κάνει δουλειά βέβαια αλλά μέχρι και αυτή δεν σου αφήνει την ευχάριστη αίσθηση της βόλτας αφού κολάς ανάμεσα στα αυτοκίνητα σε καθημερινή βάση.

Η διασκέδαση ναι υπάρχει αν όμως γουστάρεις αυτού του τύπου την διασκέδαση. Και επειδή δεν με συγκινούν ιδιαίτερα τα τσιφτετέλια και και ο λουλουδοπόλεμος, τα μαγαζιά που μου αρέσει να πηγαίνω είναι σχετικά λίγα ακόμα και στην Αθήνα. Όπως είπε και ο μάγος πιο πάνω ποιότική διασκέδαση βρίσκεις πιο εύκολα στην περιφέρεια. Για μπάνιο δεν πάω εδώ και χρόνια στην Αττική γιατί νίωθω τα κωλοβακτηρίδια να μου κλείνουν το μάτι σε κάθε βουτιά.

Ο χρόνος. Ποιός χρόνος? Δεν υπάρχει πλέον χρόνος στην Αθήνα. Οτιδήποτε κι αν θες να κάνεις θα θυσιάσεις και μερικά πολύτιμα λεπτά ή και ώρες για να μετακινηθείς. Και περιμένεις το ΣΚ για να χαλαρώσεις αλλα πως γίνεται και αυτό να περνάει σαν σφάιρα και την Κυριακή το βράδυ να νίωθεις σφίξιμο στο στομάχι για την εβδομάδα που έρχεται.

Αν βρω την ευκαιρία έχω φύγει κι εγώ τρέχοντας.

LsKostas
25/07/2007, 09:23
Εχοντας γνωρισει και την ζωη στην Αθηνα και εκτος κατεληξα
στο οτι ειναι στον ανθρωπο που θα περασει καλα!!!

Το καλο στην Αθηνα ειναι οτι αν εισαι fun της βολτας και πραγματικα εχεις ορεξη να βγαινεις
δεν θα εξαντλησεις ποτε τις δυνατοτητες σου.

Μεγαλο ρολο παιζουν οι φιλοι,η σχεση,το σπιτι που μενεις μα νομιζω οτι η Αθηνα ταιριαζει
σε ατομα που βαριουνται ευκολα.:smilea:

οσο για τις παραλιες ορεξη να εχεις να τις βρεις γιατι και καλα μερη υπαρχουν ..οπως
και τα ασχημα βεβαια...


Ο Αυγουστος πλησιαζει...και η Αθηνα θα παρει για ενα μηνα ακομα καλυτερη μορφη...

καλα να περασετε οπου κι αν πατε :wave2:

jen
25/07/2007, 09:42
Εγώ αν μπορούσα να την κάνω θα την είχα κάνει πριν από πολύ καιρό!
Ο μόνος περιορισμός που θα έθετα είναι τα νησιά. :rolleyes:
Δεν θα έμενα μόνιμα σε νησί (το έχω κάνει για 6 χρόνια), νιώθω εγκλωβισμένη, θέλω να μπορώ να πάρω την μηχανή ή τα ποδαράκια μου και να πάω όπου μου αρέσει και όποτε μου αρέσει!
Το μόνο πράγμα για το οποίο μετανιώνω στην ζωή μου είναι που έφυγα από την Ιταλία. :( Πλέον αν είχα την δυνατότητα να δουλέψω εκεί θα έφευγα και δεν θα μου καιγόταν καρφάκι αν θα ξαναγυρνούσα....
Ελπίζω κάποτε να μπορέσω να το κάνω.

VanDiemen
25/07/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
..................

Εκει που το ειχα παρει αποφαση οτι θα κατεβω στη ξελογιαστρα μου σκαει απο το πουθενα δουλεια στο τομεα μου,απο μεγαλη εταιρια) στην Αλεξανδρουπολη ( VanDiemen :beer: ).

...........................


Πότε θα κεράσω κανέναν καφέ; :)

adam_tsouk
25/07/2007, 11:45
αμα μπορεσεις να φυγεις καντο χωρις δευτερη σκεψη.

για μενα ειναι αρχη η ποιοτητα ζωης και στον "τοπο" σου πιστευω οτι τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα απο Αθηνα. Ετσι νομιζω. Γεννηθηκα Αθηνα κ δεν εχω ζησει περα απο στρατο κτλ σε νησι για να ξερω τα δυσκολα. Αλλα ειναι σαφως πιο ομορφα...


αναμενουμε τις αποφασεις σου


:beer: :beer:

iosif
25/07/2007, 11:45
προσπωπικά δν μετάνιωσα καθόλου που πριν δυο χρόνια έφυγα από αθήνα. ήθελα βέβαια να πάω χανιά ή σύρο και βρέθηκα τελείως αντίθετα αλλά είναι οκ. και άφησα πολύ καλή δουλειά(με τα "νορμάλ κριτήρια"), όλους τους φίλους και όλη τη ζωή μου πίσω.
μου λείπουν μόνο οι πηγές για βιβλία και σιντί, και "πράγματα που συμβαίνουν και ανοίγουν ορίζοντες".
κατεβαίνω όμως αθήνα σαν "τουρίστας" και την φχαριστιέμαι.
και ότι λείπει από επαρχία μπορεί να δημιουργηθεί. πχ σου λείπουν συναυλίες, ε πέρσι με κάτι παιδιά οργανώσαμε 4-5! σου λείπει ο θερινός κινηματογράφος, ε πας ε δυο φίλους στήνεις ένα προτζέκτορα και ένα πανί, και νάτος!

LsKostas
25/07/2007, 12:26
Το κακό με την Αθήνα είναι ότι σε αποξενώνει από τους φίλους σου. Δεν έχεις χρόνο να περάσεις μαζί τους όσο θα έπρεπε.
:nono:


Η εμπειρια που εχω μου δειχνει οτι ειναι θεμα ανθρωπων και οχι θεμα τοπου διαμονης.

Ισα ισα..οσο πιο πολλα "ενδιαφεροντα" εχουν οι φιλοι σου τοσα περισσοτερα
πραγματα μπορεις να κανεις στην Αθηνα...


Μηπως "αποξενωνει" η συνεχης χρηση Ιντερνετ?
τα ανωνυμα mail μεταξυ "φιλων"?
Αν ενδιαφερεσε παιρνεις τηλ. και αν
ενδιαφερεσαι ακομα περισσοτερο
παιρνεις την μηχανη σου και πατε μια βολτα...τοσο απλα...


ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ειναι χαρακτηριστικα μονο των μεγαλουπολεων?Oxi πλεον εδω και αρκετα χρονια

Οσο για τον χρονο...παντα βρισκεις χρονο για αυτους που αξιζουν...
ακομα και 10ωρα να δουλευεις...

road spirit
25/07/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
:nono:

Η εμπειρια που εχω μου δειχνει οτι ειναι θεμα ανθρωπων και οχι θεμα τοπου διαμονης.

Ισα ισα..οσο πιο πολλα "ενδιαφεροντα" εχουν οι φιλοι σου τοσα περισσοτερα
πραγματα μπορεις να κανεις στην Αθηνα...


Μηπως "αποξενωνει" η συνεχης χρηση Ιντερνετ?
τα ανωνυμα mail μεταξυ "φιλων"?
Αν ενδιαφερεσε παιρνεις τηλ. και αν
ενδιαφερεσαι ακομα περισσοτερο
παιρνεις την μηχανη σου και πατε μια βολτα...τοσο απλα...


ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ειναι χαρακτηριστικα μονο των μεγαλουπολεων?Oxi πλεον εδω και αρκετα χρονια

Οσο για τον χρονο...παντα βρισκεις χρονο για αυτους που αξιζουν...
ακομα και 10ωρα να δουλευεις...

σωστός

Λεωνίδας
25/07/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
δεν έχεις και άδικο εδώ...
γενικά διαπιστώνω ότι έχει χαθεί η ισορροπία... σε πολλά επίπεδα :sick:

LsKostas
25/07/2007, 12:58
Mια τελευταια παραθεση γυρω απο τον "χρονο" αν μου επιτρεπεται...


Ποσο μα ποσο ωραια δεν αισθανεσαι αν το ξερεις οτι ο φιλος σου,φιλη σου,κοπελα σου...
που δουλευει 10ωρα...

που εχει προβληματα με το σπιτι...

που ασφυκτια κατω απο τα προβληματα που ολοι περναμε...ΜΑ ΟΛΟΙ...

Καταφερει να σε "χωρεσει" και εσενα στον "ανυπαρκτο" ελευθερο χρονο του/της!!!


Ισως σε κατι τετοιες περιπτωσεις ο χρονος σιγουρα θα ειναι λιγοτερος
αλλα π-ο-ι-ο-τ-ι-κ-α θα σου δωσει τοση χαρα που θα τον φχαριστηθεις ακομα περισσοτερο...


οταν ολα σου γυρω τρεχουν σε ρυθμους motogp
εκτιμας ακομα περισσοτερο αυτα τα λιγα τα απλα...


και στην τελικη "αυτος που αξιζει" για μενα...για σενα...για τους παντες δεν θα περιμενει το πολυποθητο και ψευτο-γκλαμουριαρικο Σ/Κ...και η Δευτερα καλη ειναι...:wave2:



Λεωνιδα μην μασας...:beer: και καλη τυχη σ' οτι και να διαλεξεις!!!

Cpt. Haddock
25/07/2007, 13:07
Βλάχοι, στα χωριά σας....

:smokin:

soundstorm
25/07/2007, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Λεωνίδα,
στην επαρχεία μπορείς να ξεκινήσεις να ζεις απλά , περνώντας καλά και χωρίς να σου λείψει τίποτα και μάλιστα αγνά,

Αμ δεν ειναι ετσι
Σιγουρα δεν υπαρχει το χαος της Αθηνας,αλλα απο εκει και περα.....
Επαγγελματικα δηλαδη τα ιδια σκ@τ@ ειναι..
(Πρωσοπικα μετανοιωνω που εφυγα απο τη Θεσσαλονικη)

Nikoskazer2000
26/07/2007, 04:21
Λοιπόν Λεωνίδα πολύ ωραίο θέμα έθεσες για συζήτηση.

Πέρα απο τους 3 μήνες που έκανα στο Ναύπλιο και τους αλλους 9 στην Κώ (οι αλλοι 4 στα πάτρια εδάφη :D ) δεν εχω ζήσει πουθενά αλλου πέρα απ' τα Χανιά για να συγκρίνω τόπους.

Όμως απο συζητήσεις που εχω κάνει με Χανιώτες που είχαν ζήσει οπως και 'συ στην Αθήνα για χρόνια και μετά ήρθαν κάτω το μόνο αρνητικό που βρήκαν ηταν η έλλειψη αξιόλογων θέσεων εργασίας σε σχέση με την πρωτεύουσα αλλα κατα τ' αλλα...

...ΟΛΟΙ μου είπαν πως δε θα τον άλλαζαν με τίποτα τον τρόπο ζωής εδω. Στην Αθήνα, έλεγαν, ο άνθρωπος γίνεται ζώο, ξεχνάει να ζεί, ολα σε fast forward. ΚΑΝΕΙΣ τους δε μετάνιωσε. Κι ας ζορίστηκε να βρεί δουλειά.

Και 'γω πέρισυ ανέβηκα για 3 μέρες μόνο και ηταν αρκετές για να ψυχοπλακωθώ: Κακομοιριά, μόλυνση, επιθετικότητα, πρόσωπα και στιγμές μηχανικές (σα να βλέπω το Matrix ενα πράμα), μαζικότητα παντού και και και...

Όχι φίλε, δε θα πάρω...

Τη δουλειά, απ' οσο λες, την έχεις έτοιμη εδω κάτω. Αν μπορείς να αποχωριστείς τους φίλους που έκανες στην Αθήνα και να ξεχάσεις τους ψαγμένους χάρτες του Πάντα Τέτοια (μιας και εδω το πεδίο δράσης είναι περιορισμένο οπως ξέρεις), τότε δε βλέπω κάτι να σε κρατάει.

:beer: :sun: :beer:


Υ.Γ: Αυτή τη συζήτηση θα την ολοκληρώσουμε ΠΡΟ της ρακοσυνοδείας ωστε να μη λέμε μετά πως "μιλούσε το ποτό".


(και 'γω να μην κερνάω νερόκουπες :bigcry: )

Tropeas
26/07/2007, 05:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
(και 'γω να μην κερνάω νερόκουπες :bigcry: ) ούτε ούζα....:lol: :lol: :lol: :rotflmao:

makis206
26/07/2007, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
ούτε ούζα....:lol: :lol: :lol: :rotflmao:

Χωρίς νερό ίδιο με τσικουδιά ήτανε το ρημάδι !:bigcry: :rotflmao: :cry:




Λεώ τώρα το είδα το θρεντ και καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σου φίλε..

Σε γενικές γραμμές όπως τα είπε ο Νικόλας, έχω γνωρίσει αρκετούς που την έκαναν και δεν το μετάνιωσαν, μέχρι και η αδερφή μου που από μικρή είχε τάσεις φυγής για κάτι μεγαλύτερο κάποια στιγμή έφυγε και σπούδασε στην Αθήνα για 6-7 χρόνια μέχρι που αποφάσισε να κατέβει, την έβλεπα τις πρώτες της μέρες πάλι εδώ Λεώ, δεν την πάλευε, έμαθε στα "μεγάλα" και στα "γρήγορα", σ'αυτά που ήθελε πάντα δηλαδή, ζορίστηκε πολύ να προσαρμοστεί ξανά στον τρόπο ζωής που μεγάλωσε αλλά αυτή τη στιγμή την βλέπω και γαληνεύει η ψυχή μου ! Σαν να βρήκε τον παράδεισο ξανά !

Μην ξεχνάς όμως πως στην Αθήνα έχεις και κάτι πολύ σημαντικό, πολύ καλή παρέα να φεύγεις, να ξεχνιέσαι, να ζεις όμορφες στιγμές, να δεις καινούργια πράγματα, αμέτρητες επιλογές που εδώ απλά δεν υπάρχουν.. κι όσες υπάρχουν τις βλέπεις και τις ξαναβλέπεις και σύντομα μάλιστα..

Εκεί βάζεις κάτι στο μυαλό σου, κάνεις την πρόταση και βρίσκεις ανταπόκριση, εδώ είμαστε λίγο πολύ "αργά τα ζααα" :lol:

Προσωπικά πάντως θέλω να κατέβεις για να μας οργανώσεις ! Και γιατί σε γουστάρουμε ρε αδερφέ !
Όμως ειλικρινά στο λέω σύντεκνε, απ'τις βόλτες που θα ποστάρονται στο φόρουμ κάθε τόσο θα λείπει μια σημαντική μορφή μέσα απ'τις εικόνες.. και νομίζω ότι αυτή η μορφή θα λείπει και από την παρέα αυτή.

Εδώ θά'μαστε εμείς να τα κουβεντιάσουμε κι από κοντά σε ολίγες ημερίτσες :winka:

:beer: :beer:

sober
26/07/2007, 11:02
Αμα φυγεις δεν εχει σχεδιο...:evil:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Λεωνίδας
26/07/2007, 15:29
Ευχαριστώ πατριώτες και λοιποί για τις απόψεις σας :)
sober : μέχρι τις 17/8 πρέπει να έχουν γίνει τα σχέδια αλλιώς :rolleyes: :rolleyes:

DimChios
19/09/2007, 03:11
...και να λοιπόν που εχει περάσει λίγο διάστημα μετά από την έναρξη αυτού του θρέντ!

"Τί λέει" φίλε Λεωνίδα?

Όλα καλά?

Λεωνίδας
19/09/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...και να λοιπόν που εχει περάσει λίγο διάστημα μετά από την έναρξη αυτού του θρέντ!

"Τί λέει" φίλε Λεωνίδα?

Όλα καλά? @@
επέστρεψα μαζί με γνωστό moderator στις 2/9 (Κυριακή) απόγευμα
η Αθήνα πιο μπ... από ποτέ
σφυρίγματα κόρνες κίνηση και ένας συννεφιασμένος καταθλιπτικός ουρανός :(

περνάει μία εβδομάδα αγγούρι στη δουλειά λόγω συγχώνευσης, μας κουβάλησαν (πρώτη φορά ομολογώ το 2007 ΚΑΙ Σάββατο) και μία όχι τόσο αγγούρι και έρχονται οι εκλογές οπότε ξανακατεβαίνω... οι συγκρίσεις είναι μοιραίες

φυσικά από χθες που επέστρεψα τα ίδια χάλια και εντός και εκτός δουλειάς
για να δούμε, θα δει παρέλαση στην ομάδα ο Λεωνίδας; (σαν προπονητής νιώθω) :lol:

makis206
19/09/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
για να δούμε, θα δει παρέλαση στην ομάδα ο Λεωνίδας; (σαν προπονητής νιώθω) :lol:

Για ποια ομάδα μιλάς ρε ;:look:


Αυτή με τους τρακόσσους ;:confused:

Λεωνίδας
19/09/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Για ποια ομάδα μιλάς ρε ;:look:


Αυτή με τους τρακόσσους ;:confused: αυτή που μου βάζει τον παχυλό μισθό στην τράπεζα κάθε μήνα :rolleyes:

makis206
19/09/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
αυτή που μου βάζει τον παχυλό μισθό στην τράπεζα κάθε μήνα :rolleyes:

Ε με μπέρδεψες ρε, που να φανταστώ ότι πάνε ζυγισμένοι-στοιχισμένοι και με βηματισμό στην τράπεζα για κατάθεση ;

:lol: :lol: :lol:

sober
19/09/2007, 13:09
Τι να σου πω βρε Λεω...το 8εμα ειναι να εισαι καπου που να νιω8εις πραγματικα καλα...αμα λες οτι εδω η κατασταση δεν αντεχεται τοτε ισως ηδη εχεις αποφασισει οτι το μονο που μενει ειναι να πας κατω...

Παντα τα ζυγιαζουμε τα πραγματα και αποφασιζουμε αυτο που 8α βαρυνει τη ζυγαρια ...
Εσυ ξερεις καλυτερα απο τον κα8ενα τι πραγματικα 8ες και τι σε κραταει ή οχι στην Α8ηνα..

Εγω προσωπικα δε νομιζω οτι 8α αντεχα να μεινω μονιμα επαρχια ... αλλα εγω ειμαι αλλη περιπτωση...

:)

MikeG
19/09/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober

Εγω προσωπικα δε νομιζω οτι 8α αντεχα να μεινω μονιμα επαρχια ... αλλα εγω ειμαι αλλη περιπτωση...

:)


Δεσποινής σου φάνηκε επαρχία η Κρήτη......?:evil: :winka:



:wave2:

makis206
19/09/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεσποινής σου φάνηκε επαρχία η Κρήτη......?:evil: :winka:
:wave2:

Με το μπαρδό κιόλας αλλά εκεί στα κατσάβραχα που μας πήγες δεν μας φάνηκε και Σίδνευ Μιχαλιό μου !

:evil: :evil:


:lol:

MikeG
19/09/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Με το μπαρδό κιόλας αλλά εκεί στα κατσάβραχα που μας πήγες δεν μας φάνηκε και Σίδνευ Μιχαλιό μου !

:evil: :evil:

:lol:


Γιατί μας χάλασε....?:nono:

:beer: :beer: :lol: :wave2:

makis206
19/09/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Γιατί μας χάλασε....?:nono:

Ε το ξεπεράσαμε :o


μόλις την ξανάδα κερωμένη..:a49:




:lol: :beer: :beer:

sober
19/09/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεσποινής σου φάνηκε επαρχία η Κρήτη......?:evil: :winka:



:wave2:


Μιχαλη την Κρητη την αγαπω εστω κι αν εχω δει ενα πολυ μικρο κομματι της ... δεν παυει ομως να ειναι επαρχια (για τα δικα μου δεδομενα τουλαχιστον...) και οσο να'ναι Α8ηνα δεν ειναι...

Αλλωστε εγω εχω ακομα πολλα πραγματα να κανω εδω και περισσοτερους αν8ρωπους που δεν 8ελω να αφησω ...

Εσεις εκει εχετε τις οικογενειες σας τις δουλειες σας και γενικοτερα η ζωη σας εχει οργανω8ει εκει..

Νομιζω πως κι ο Λεωνιδας στην ιδια κατασταση ειναι και η Α8ηνα αποτελει για αυτον ενα διαλειμμα κι οχι μια παγεια κατασταση ...



:) :wave2:





υγ

Τωρα με αυτα που ειπα 8α συνεχισετε να μου μιλατε ή 8α βγει κανα δικανο απο την ο8ονη???

:blush:

MikeG
19/09/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Μιχαλη την Κρητη την αγαπω εστω κι αν εχω δει ενα πολυ μικρο κομματι της ... δεν παυει ομως να ειναι επαρχια (για τα δικα μου δεδομενα τουλαχιστον...) και οσο να'ναι Α8ηνα δεν ειναι...

Αλλωστε εγω εχω ακομα πολλα πραγματα να κανω εδω και περισσοτερους αν8ρωπους που δεν 8ελω να αφησω ...

Εσεις εκει εχετε τις οικογενειες σας τις δουλειες σας και γενικοτερα η ζωη σας εχει οργανω8ει εκει..

Νομιζω πως κι ο Λεωνιδας στην ιδια κατασταση ειναι και η Α8ηνα αποτελει για αυτον ενα διαλειμμα κι οχι μια παγεια κατασταση ...

:) :wave2:


υγ

Τωρα με αυτα που ειπα 8α συνεχισετε να μου μιλατε ή 8α βγει κανα δικανο απο την ο8ονη???

:blush:

:D :D :D :evil: :evil:

Πλακίτσα κάναμε βρε:winka:

:wave2:

makis206
19/09/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Τωρα με αυτα που ειπα 8α συνεχισετε να μου μιλατε ή 8α βγει κανα δικανο απο την ο8ονη???
:blush:

ΨΗΛΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ !!! :mad:
















































ΠΙΟ ΨΗΛΑ !!!!!! :evil: :evil:




:rotflmao:

Tropeas
19/09/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεσποινής σου φάνηκε επαρχία η Κρήτη......?:evil: :winka:
:wave2:
δίκανο δίκανο....!!!
κατέβηκε απο την Ηπειρο να μας το παίξει πρωτευουσιάνα... :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :lol: :wave2:

sober
19/09/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
δίκανο δίκανο....!!!
κατέβηκε απο την Ηπειρο να μας το παίξει πρωτευουσιάνα... :bigcry: :bigcry: :bawl: :rotflmao: :lol: :wave2:


1.ΓΡΕΒΕΝΑ! (μην ξεχνιομαστε...:mad: )
2.ΕΙΜΑΙ πρωτευουσιανα (εδω γεννη8ηκα εδω μεγαλωσα...:o )

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

hidefnick
19/09/2007, 14:55
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τέτοιου είδους διλήματα.

Ανήκω στην ευγενή τάξη των αστών, δεν έχω χωριό και πιστεύω ότι η Αθήνα είναι η από τις πιό απάνθρωπες πόλεις στον κόσμο. Και ακούω κάποιον να διερωτάται Μπουρδέλλο ή Κρήτη και πραγματικά απορώ αν θα είχα ποτέ μου προβληματισμό σε μιά τέτοια επιλογή.

Βέβαια όσο μεγαλώνεις και το παραμύθι καριέρα, μεγαλούπολη, βόρεια προάστεια κλπ κλπ πεθαίνει τα βλέπεις κάπως αλλιώς.

Τεσπα. :wave2: :wave2: :wave2:

Tropeas
19/09/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τέτοιου είδους διλήματα.

Ανήκω στην ευγενή τάξη των αστών, δεν έχω χωριό και πιστεύω ότι η Αθήνα είναι η από τις πιό απάνθρωπες πόλεις στον κόσμο. Και ακούω κάποιον να διερωτάται Μπουρδέλλο ή Κρήτη και πραγματικά απορώ αν θα είχα ποτέ μου προβληματισμό σε μιά τέτοια επιλογή.

Βέβαια όσο μεγαλώνεις και το παραμύθι καριέρα, μεγαλούπολη, βόρεια προάστεια κλπ κλπ πεθαίνει τα βλέπεις κάπως αλλιώς.

Τεσπα. :wave2: :wave2: :wave2: Αει γεια σου!:beer: :wave2:

Λεωνίδας
19/09/2007, 15:15
Το βασικό ίσως πρόβλημα είναι οι φίλοι / παρέες που έχει δημιουργήσει κάποιος που μένει 8 χρόνια κάπου... βέβαια όταν περνάει ολόκληρη εβδομάδα χωρίς χρόνο ή όρεξη να δεις κανένα το ξανασκέφτεσαι.
Και το άλλο μεγάλο θέμα είναι το επαγγελματικό... πολύ μεγάλη κουβέντα :sick:
Ίδωμεν :look:

sober
19/09/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τέτοιου είδους διλήματα.

Ανήκω στην ευγενή τάξη των αστών, δεν έχω χωριό και πιστεύω ότι η Αθήνα είναι η από τις πιό απάνθρωπες πόλεις στον κόσμο. Και ακούω κάποιον να διερωτάται Μπουρδέλλο ή Κρήτη και πραγματικά απορώ αν θα είχα ποτέ μου προβληματισμό σε μιά τέτοια επιλογή.

Βέβαια όσο μεγαλώνεις και το παραμύθι καριέρα, μεγαλούπολη, βόρεια προάστεια κλπ κλπ πεθαίνει τα βλέπεις κάπως αλλιώς.

Τεσπα. :wave2: :wave2: :wave2:


Βρε παιδια...αμα σας φαινεται μπουρδ... η οτι αλλο δικαιωμα σας και ολα καλα....

Στην τελικη ο κα8ενας τις επιλογες του κανει...

Επισης ''βλαχους και ''γυφτους'' βρισκεις ΠΑΝΤΟΥ!!! Το 8εμα ειναι να τους αποφευγεις και να μην ανεχεσαι να καταντησεις ετσι...


Εμενα προσωπικα η ζωη στην επαρχια 8α μου αρεσε (και παλι αμφιβολο) μετα τη συνταξη...(εστω με τα μυαλα που κουβαλαω τωρα..:lol: )

:wave2:

sober
19/09/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Το βασικό ίσως πρόβλημα είναι οι φίλοι / παρέες που έχει δημιουργήσει κάποιος που μένει 8 χρόνια κάπου... βέβαια όταν περνάει ολόκληρη εβδομάδα χωρίς χρόνο ή όρεξη να δεις κανένα το ξανασκέφτεσαι.
Και το άλλο μεγάλο θέμα είναι το επαγγελματικό... πολύ μεγάλη κουβέντα :sick:
Ίδωμεν :look:

Λεωνιδα σορρυ αλλα το 8εμα ''ορεξη'' να κανω πραγματα ειναι και 8εμα χαρακτηρα ... Το να γυρισω σπιτι σκοτωμενη πιο πολυ με βαζει στην τσιτα να ξεφυγω για κανα βολτακι παρα να παραμεινω μεσα .... η εστω τις περισσοτερες φορες...

α...σου πηρα και το λαδακι που η8ελες...:lol:

:wave2:

Λεωνίδας
19/09/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Λεωνιδα σορρυ αλλα το 8εμα ''ορεξη'' να κανω πραγματα ειναι και 8εμα χαρακτηρα ... Το να γυρισω σπιτι σκοτωμενη πιο πολυ με βαζει στην τσιτα να ξεφυγω για κανα βολτακι παρα να παραμεινω μεσα .... η εστω τις περισσοτερες φορες... έχεις κάνει πάνω από 2-3 ώρες υπερωρία μέσα σε κάποια εβδομάδα εσύ; χλωμό το βλέπω :sad:
δεν είναι θέμα όρεξης μετά από ένα σημείο όταν είσαι 11-12 ώρες στο γραφείο

road spirit
19/09/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
..το 8εμα ''ορεξη'' να κανω πραγματα ειναι και 8εμα χαρακτηρα ...
+1

καβάλα τη μοτο σου και φευγιώ ρε Λεώ, εκμεταλεύσου κάποια χαρακτηριστικά της Αθήνας, όπως πχ το οτι εισαι "κοντά" σε διαδρομές και αντε γεια σας (το "κοντά" έναντι της κρήτης, όπου για να πας ταξίδι και να δεις την άλλη ελλάδα με τη μοτο σου, πρέπει να φας το πλοιο στη μάπα).

δουλειά? καριέρα? τι στα διάλα, όχι αυτοσκοπός, για άλλο λόγο το θέλουμε :


104952

sober
19/09/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
έχεις κάνει πάνω από 2-3 ώρες υπερωρία μέσα σε κάποια εβδομάδα εσύ; χλωμό το βλέπω :sad:
δεν είναι θέμα όρεξης μετά από ένα σημείο όταν είσαι 11-12 ώρες στο γραφείο


Τελικα αποφασισε....σου φταιει το μερος που ζεις ή η δουλεια σου???

Και μπορει να δουλευω 8ωρο αλλα μετα το 8ωρο το Χειμωνα ακολου8ουσε 5ωρο στα καπακια...δε σου λεω να βγαινεις σαν τον τρελλο συνεχεια ...σιγουρα 8α αραξεις και σπιτι....αλλα μεχρις ενος σημειου... :rolleyes:

Λεωνίδας
19/09/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Τελικα αποφασισε....σου φταιει το μερος που ζεις ή η δουλεια σου???

Και μπορει να δουλευω 8ωρο αλλα μετα το 8ωρο το Χειμωνα ακολου8ουσε 5ωρο στα καπακια...δε σου λεω να βγαινεις σαν τον τρελλο συνεχεια ...σιγουρα 8α αραξεις και σπιτι....αλλα μεχρις ενος σημειου... :rolleyes: μα δεν αράζω σπίτι
απλά κοιμάμαι και κάνω μπάνιο το επόμενο πρωί :rolleyes:

τα ωράρια μου φταίνε και η διαδρομή σπίτι - δουλειά κυρίως
τα υπόλοιπα ωραία της Αθήνας :rolleyes: τα αντέχω ακόμα

δηλαδή εσύ δούλευες 8ωρο + 5ωρο κάθε μέρα :rolleyes: και έβγαινες κιόλας μετά :rolleyes: μάλιστα... για πόσους μήνες :confused:

hidefnick
19/09/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Βρε παιδια...αμα σας φαινεται μπουρδ... η οτι αλλο δικαιωμα σας και ολα καλα....
Στην τελικη ο κα8ενας τις επιλογες του κανει...
Επισης ''βλαχους και ''γυφτους'' βρισκεις ΠΑΝΤΟΥ!!! Το 8εμα ειναι να τους αποφευγεις και να μην ανεχεσαι να καταντησεις ετσι...
Εμενα προσωπικα η ζωη στην επαρχια 8α μου αρεσε (και παλι αμφιβολο) μετα τη συνταξη...(εστω με τα μυαλα που κουβαλαω τωρα..:lol: )
:wave2:

Δηλαδή εσένα σου φαίνετε η Αθήνα από καλά έως παράδεισος? Επίσης επιλογή κάνεις όταν έχεις την δυνατότητα.

Και πάντα πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψη όχι μόνο το τώρα αλλά και το αύριο (όσο αυτό είναι εφικτό). Οταν οι υποχρεώσεις μεγαλώνουν μαζί με την ηλικία σου και όταν αρχίζει και ένα σινεμά να φαντάζει σαν ιδανική έξοδος, τότε έλα να συζητήσουμε για επιλογές.

Ζω σε ένα πανάκριβο σπίτι, έχω 2 αυτοκίνητα, 1 μηχανάκι και σύντομα μία γουρούνα, ζαχαρώνω ένα μικρό σκάφος, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΌΝΟ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΛΥΝΩ.

Επίσης δεν ξέρω αν έχεις παιδιά. Προσωπικά νομίζω ότι στερώ πολλά από τον γιό μου μεγαλώνοντάς τον στην Αθήνα.

Για πολλά χρόνια, όπως σχεδόν όλοι μας ζούσα για να διασκεδάζω. Ισως και λίγο παραπάνω από το μέσο όρο. Για κάτι τέτοιο είναι καλή η Αθήνα, αλλά ακόμα και αυτό έχει ένα τέλος η ένα όριο (ότι προτιμάς) Μετά ζείς στο χρυσό κλουβί σου, κανεις 1-2 ώρες πήγαινε έλα στην δουλεία και καταφέρνεις να δεις του φίλους ξεπέτα καμιά ώρα για κανένα καφέ.

Super λέμε.:wave2:

sober
19/09/2007, 16:20
Παιδακια καντε οτι γουσταρετε και ζηστε οπου 8ελετε και με οποιο τροπο 8ελετε ... εγω προσωπικα προτιμω Α8ηνα και το τι 8α κανω τα επομενα 15 χρονια τα ψιλοξερω η τουλαχιστο 8α προσπα8ησω να ειμαι κατα πως το σχεδιαζω ...


Α...και ναι Λεω οπως αυτο που λες εκανα ...

LsKostas
19/09/2007, 16:54
WIDEDGR κοιτα να δεις πως εχουν τα πραγματα...


για μενα η Αθήνα ειναι αυτο που ειπες-από καλά έως παράδεισος...


δεν θα προσπαθησω να σε πεισω γιατι δεν θελω...


Η γνωμη μου ειναι οτι περνας καλα εκει που βρισκεις κοινα στοιχεια με αλλους...

Καμια σχεση με τον τοπο καταγωγης,του καθενος!!!Καμια απολυτως...

Μπορεις μετα την δουλεια σου,το μαθημα στο Πανεπιστημιο να εισαι σε θέση να μπορεις
να κανεις ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ?
Να εισαι με αυτους που σ ενδιαφερει να εισαι?
Να εχεις ποικιλια στις σχεσεις σου???



Ισως εγω να το βλεπω ετσι,που ακομα νοιωθω το αιμα μου να βραζει,και
χαιρομαι που σε καθημερινη βαση μπορω να βλεπω αυτους γουσταρω,να βγαινω
μαζι τους,να κανονιζω ΕΓΩ την ζωη μου κι οχι η ΔΟΥΛΕΙΑ,ή Η ΣΧΟΛΗ...


Σιγουρα εχει τοσα ωραια μερη η Αθηνα,μην μενεις στα ασχημα...εσυ χανεις...



Νομιζεις οτι τα παιδια-ελλειψη χρονου-κανουν την ζωη δυσκολη στην Αθηνα???


Αυτο που ονομαζεις "ξεπετα για ενα καφε" ξερεις...προυποθετει φιλους...ΦΙΛΟΥΣ...
και στην λεξη φιλια δεν συνορευε ποτε μα ποτε με την ΞΕΠΕΤΑ...


Τους εχεις???Εχει καλως!!!:smilea:

Δεν τους εχεις???Ουτε στον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ δεν γουσταρω τοτε...:mad:


Ξερεις τα κλουβια τα χρυσα εμεις τα φτιαχνουμε,δεν μας τα επεβαλαν ουτε τα Χανια,ουτε
η Θεσαλλονικη,ουτε η Αθηνα...:rolleyes:


Και οπως ειδες δεν ανεφερα ΠΟΥΘΕΝΑ την λεξη "δουλεια",αυτοκινητα,κοτερα...:wave2:
ειπα αλλες λεξεις για μενα πιο περιεκτικες,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ???

:smilea:

DimChios
19/09/2007, 17:12
@Λεώ...

:look:























































































:wave2: :winka:

Λεωνίδας
19/09/2007, 17:19
ευχαριστώ για τις απόψεις που ακούστηκαν
οι αποφάσεις θα παρθούν όπως αρμόζει στη βαρύτητά τους
νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα :wave2:

DimChios
19/09/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ευχαριστώ για τις απόψεις που ακούστηκαν
οι αποφάσεις θα παρθούν όπως αρμόζει στη βαρύτητά τους
νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα :wave2:



Αν και δε νομιζω, όπως νομίζεις!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Λεωνίδας
19/09/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Αν και δε νομιζω, όπως νομίζεις!

:beer: :beer: :beer: :beer: εγώ ρε Μήτσο τον προβληματισμό μου έθεσα
την Αθήνα την ξέρω, τη ζω 8 χρόνια
τα Χανιά τα έζησα 20
λες να ξέρει κανείς καλύτερα από εμένα;

κουβέντα να γίνεται, αν θέλετε συνεχίστε

οι μισοί θα μου λένε "γιατί δε φεύγεις απ' το μπουρδέλο"
οι άλλοι μισοί "η Αθήνα είναι παράδεισος πού να πας στην επαρχία που είναι πίσω :rolleyes: "
α και ο καπετάνιος θα γράψει "βλάχοι στα χωριά σας"

δε νομίζεις ότι το εξαντλήσαμε :confused:

:wave2:

DimChios
19/09/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
εγώ ρε Μήτσο τον προβληματισμό μου έθεσα
την Αθήνα την ξέρω, τη ζω 8 χρόνια
τα Χανιά τα έζησα 20
λες να ξέρει κανείς καλύτερα από εμένα;

κουβέντα να γίνεται, αν θέλετε συνεχίστε

οι μισοί θα μου λένε "γιατί δε φεύγεις απ' το μπουρδέλο"
οι άλλοι μισοί "η Αθήνα είναι παράδεισος πού να πας στην επαρχία που είναι πίσω :rolleyes: "
α και ο καπετάνιος θα γράψει "βλάχοι στα χωριά σας"

δε νομίζεις ότι το εξαντλήσαμε :confused:

:wave2:



Μη το παρεξηγείς, (αν και ξέρω ότι δεν, αλλά...) απλώς δεν εγραψα εγω την άποψη-ψυχανάλυσή μου :lol: :lol: :lol: και γι αυτο δε θελω να κοπει εδω η κουβεντα!
Επειδή είμαι πάνω κάτω στα ίδια με σένα, γεννημένος στην Αθηνα του 70, μεγαλωμένος στη Χίο του 80, 90 και ξανά εδώ, νομίζω ότι θα μπορούσα να έχω μιά άποψη πιό εμπεριστατωμένη και με επιχειρήματα!
ΠΡΟΣΕΞΕ, δεν λέω προς τα που θα έκλεινε η ζυγαριά, μη μπερδευτεις!

Παρ όλα αυτα, δικά σου ειναι και τα σύκα καί η σκάφη!

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Λεωνίδας
19/09/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
... αφού εμείς τα 'παμε από κοντά
αν θες να τα εκθέσεις και στο κοινό :lol: :lol: ελεύθερα, δεν είναι "ιδιοκτησία" μου το thread :wave2:

Cpt. Haddock
19/09/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
α και ο καπετάνιος θα γράψει "βλάχοι στα χωριά σας"

:wave2: :wave2: :evil:

O Kαπετάνιος γράφοντας το παραπάνω, εννοεί:


οι μισοί θα μου λένε "γιατί δε φεύγεις απ' το μπουρδέλο"

Το οποίο έλεγα συνεχώς και στους γονείς μου και τελικά την έκαναν....

Τα πράγματα ειναι - ως συνήθως - απλά...

- Αν δε σας αρέσει η Αθήνα αλλα είστε εδώ για οικονομικούς/επαγγελματικούς/οικογενειακούς λόγους, I sympathise αλλα δε γίνεται τίποτα
- Αν δε σας αρέσει και έχετε τα μέσα να ζήσετε στην επαρχία, τότε καλό δρόμο
- Αν έχετε τα μέσα να ζήσετε στην επαρχία αλλά σας αρέσει η Αθήνα τότε πρέπει να επιλέξετε

:D

μπουρτζόβλαχοι :rotflmao:

DimChios
19/09/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....


Για μένα που ειμαι υδρόβλαχος, ισχύουν τα ίδια? :confused: :look:


....ή απλώς να ξεκινήσω το ψάρεμα και είμαι οκ?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:beer: :beer: :wave2:

Nikoskazer2000
20/09/2007, 03:38
"Όχι ρε δε σε ξέχασα, απλά δεν είχα χρόνο να γράψω cd."

(Μείνε Αθήνα, εχω γεμίσει την benelli με 7αρια για τις πέρδικες) :a015: :a52:

makis206
20/09/2007, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
"Όχι ρε δε σε ξέχασα, απλά δεν είχα χρόνο να γράψω cd."

Μην τον αποπαίρνεις εσύ, εγώ φταίω, αυτός το είχε ήδη γράψει αλλά εγώ επειδή είμαι παπάρας δεν το θυμόμουνα :lol:

Μωρή παραπονιάρα ο δικός μου φάκελος δεν σΕ άρεσε ;:a26:


:lol: :beer: :lol:

Nikoskazer2000
20/09/2007, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μην τον αποπαίρνεις εσύ, εγώ φταίω, αυτός το είχε ήδη γράψει αλλά εγώ επειδή είμαι παπάρας δεν το θυμόμουνα :lol:

Μωρή παραπονιάρα ο δικός μου φάκελος δεν σΕ άρεσε ;:a26:


:lol: :beer: :lol:

Μια χαρά ηταν ο δικός σου φάκελος. :winka:

...για αλλον χτυπούσε το καμπανάκι! :evil:

Λεωνίδας
20/09/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Μια χαρά ηταν ο δικός σου φάκελος. :winka:

...για αλλον χτυπούσε το καμπανάκι! :evil: Νικόλα το δισκάκι σου ήταν έτοιμο αλλά ο Μάκης δεν το παρέλαβε ποτέ
Ε τώρα που τον είδα στα πεταχτά την επομένη των εκλογών με διαβεβαίωσε ότι στις έγραψε :look:

Εκκρεμεί κάτι :confused: :wave2:

Nikoskazer2000
20/09/2007, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Νικόλα το δισκάκι σου ήταν έτοιμο αλλά ο Μάκης δεν το παρέλαβε ποτέ
Ε τώρα που τον είδα στα πεταχτά την επομένη των εκλογών με διαβεβαίωσε ότι στις έγραψε :look:

Εκκρεμεί κάτι :confused: :wave2:

Δηλαδή είχε το ρεμάλι τόσο καιρό το cd και δε μου το 'χε δώσει;;; :evil: :a11:
(τώρα χτυπάει για αλλον ξανα το καμπανάκι)

Εκρεμότητα καμία πλέον. :beer:

Λεωνίδας
20/09/2007, 23:11
συνεννόηση κλαρίνο απλά
συμβαίνει :sick:
:wave2:

makis206
21/09/2007, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Δηλαδή είχε το ρεμάλι τόσο καιρό το cd και δε μου το 'χε δώσει;;; :evil: :a11:
(τώρα χτυπάει για αλλον ξανα το καμπανάκι)

Ρε'συ το είχε γράψει και το είχε σπίτι του ο Λεωνίδας απλά δεν το θυμόμουν και δεν πήγα να το πάρω για να στο δώσω !

Δατσόλ !:lol: :lol:


ω ρε μια ορχήστρα που θα φτιάξω με το καμπανάκι και το κλαρίνο.. :a022: :lol:

DimChios
21/09/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε'συ το είχε γράψει και το είχε σπίτι του ο Λεωνίδας απλά δεν το θυμόμουν και δεν πήγα να το πάρω για να στο δώσω !

Δατσόλ !:lol: :lol:


ω ρε μια ορχήστρα που θα φτιάξω με το καμπανάκι και το κλαρίνο.. :a022: :lol:



Ρε σεις, γιατι δεν λετε την αληθεια στον ανθρωπο μοναχά τον δουλεύετε?

Πειτε του ότι τελικά κανονισατε να τα ανεβάσει ο Λεωνίδας σε ενα server, για να τα κατεβάσω εγώ που εχω recorder και μετα με μια courier να του στείλω το cd, αλλά τελικά ενω το ειχα προγραμματισμένο μέσα στη βδομάδα που μας πέρασε, αφησα απληρωτο τον ΟΤΕ και μου εκοψαν τη dsl πάνω που ηταν στο 80% το downloading και ύστερα....ήρθαν οι μέλισσες! :hypnotize






















Λείπουν τα πλήκτρα απο την ορχήστρα! :lol: :bigcry: :lol:

Nikoskazer2000
21/09/2007, 23:43
ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙΑ!!!!!!!!!!:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: