PDA

View Full Version : Η Παρανομία Σώζει....



paramedic
24/07/2007, 15:18
Σήμερα το πρωί γυρνώντας απο τη νυχτερινή βάρδια στη δουλειά περιμένω σε φανάρι στους Αγίους Αναργύρους να ανάψει πράσινο. Αν πάω ευθεία όπως κάνω συνήθως θα πρέπει να περάσω 2 φορτηγά και να περιμένω στο επόμενο φανάρι να στρίψω δεξιά.
Αν πάω δεξιά(επιτρέπεται φυσικά) θα πρέπει να κάνω μια παρανομία 2 μέτρων κάτω απο τις τρείς γέφυρες(για τους γνώστες)και να βγώ στη Λιοσίων. Τελικά αποφασίζω να πάω δεξιά μιας και μπροστά είναι κολλημένα τα φορτηγά και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε και βγάζω φλάς και περιμένω το φανάρι. Ανάβει το φανάρι λοιπόν και ξεκινώ αλλά με την άκρη του ματιού μου βλέπω κουτάκια απο αριστερά να έρχεται γκαζωμένος!!!!
Πατάω συμπλέκτη και κάνω ελιγμό δεξιά αμέσως για να αποφύγω σύκρουση. Σταματάει ο τύπος δίπλα μου και σκέφτομαι θα μου ζητήσει έστω ένα συγνώμη....
Κατεβάζει παράθυρο και μου λέει
"Φιλαράκι πέρασες με κόκκινο δεν το είδες?"
Το κράνος αρχίζει να πιέζεται απο το κρανίο που διογκώνεται αφού τα πάιρνω και του λέω "Εγώ πέρασα ρε με κόκκινο ή εσύ έρχεσαι γκαζωμένος να προλάβεις το φανάρι και περνάς με κοκκινο?"
"Μπά μου λέει και οι άλλοι γιατί δεν ξεκινήσανε ρε και είναι ακόμα στο φανάρι?"
"Γιατί αυτοί πάνε ευθεία και δεν μπορούνε να φύγουνε ρε βλάκα!"
Γυρνάει την κεφάλα του και κοιτάει το άλλο κουτί να περιμένει και τον οδηγό του να του κάνει την κλασική κίνηση αγαπημένης ελλήνικής ενασχόλησης :a31: !
Έφυγα και τον άφησα να κοιτάει το φανάρι πίσω με το στόμα ανοιχτό σαν τον χάνο!
Πιο κάτω σκεφτόμουν οτι άν είχα διαλέξει να πάω ευθεία θα με έιχε εμβολίσει πραγματικά!!!
Τελικά η παρανομία με έσωσε και απο εδώ και περα θα την κάνω καθέ μέρα....

EVI
24/07/2007, 15:24
η παρανομια η η καλη τυχη? .........τελος καλο ολα καλα !

OldMan
24/07/2007, 15:40
Συμπλέκτη γιατί πάτησες ???

paramedic
24/07/2007, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Συμπλέκτη γιατί πάτησες ???
Μόλις είχα ξεκινήσει και μου είναι πιο βολικό να πατήσω συμπλέκτη και να έχω πλήρη έλεγχο των ελιγμών. Είναι ο τρόπος που με βολεύει χωρίς να υποστηρίζω οτι είναι και ο σωστός βέβαια.

OldMan
25/07/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Μόλις είχα ξεκινήσει και μου είναι πιο βολικό να πατήσω συμπλέκτη και να έχω πλήρη έλεγχο των ελιγμών.
Προφανώς δεν είναι το μέρος κατάλληλο για συζήτηση, αλλά το ρώτησα γιατί μου φάνηκε περίεργο να κάνεις ελιγμούς ΧΩΡΙΣ κινητήρια δύναμη ...!!!:look:

dodos 900
25/07/2007, 13:47
Τυχερός!!!Πάντως όταν γίνεται πράσινο ρίχνε άλλη μία ματιά στους''κόκκινους''για τυχόν βιαστικούς/αφηρημένους/κάγκουρες κτλ.:wave2:

paramedic
25/07/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προφανώς δεν είναι το μέρος κατάλληλο για συζήτηση, αλλά το ρώτησα γιατί μου φάνηκε περίεργο να κάνεις ελιγμούς ΧΩΡΙΣ κινητήρια δύναμη ...!!!:look:
Μα ίσα ίσα που είχα ξεκινήσει οπότε εάν δεν πατούσα συμπλέκτη η μηχανή θα πήγαινε αργά απο το το φρένο των λίγων στροφών και δεν θα μπορούσα να κάνω γρήγορα δεξιά και να σταματήσω χωρίς να σβήσει και η μηχανή. Εν κινήσει φυσικά και δεν πατάω συμπλέκτη για να κάνω ελιγμό, θα ήταν βλακώδες άλλωστε. Τέσπα σήμερα πάντως έκανα κανονικά την παρανομία μου(πάλι νύχτα δουλεύα το κερατό μου) και κοιταξα το φανάρι 2-3 φορές πριν φύγω.

Maira
25/07/2007, 16:10
Αφού είσαι όρθιος......:beer:








Θέλουν πολύ ξύλο!!!! το λέω αλλά κανείς δε με ακούει!!!!


:a016: :a016: :a016: