PDA

View Full Version : Συνεργειο για κλωτσιες



OzZzZzY
25/07/2007, 00:52
Και πηγα και συστημενος,ε?

Ανεβαινω την Κηφισσίας απο Αλεξανδρας, φτανω στον κομβο του Γηροκομειου (Ισραηλινη Πρεσβεια), στριβω αριστερα ανεβαινω Μουσων, λοξα αριστερα Βριλισσου, δευτερο φαναρι αριστερα προς Γκυζη, συνεργειο ειδικοτης μοτο deleted by sniper .

Αφηνω τη μηχανη Πεμπτη και συμφωνουμε να την παρω την επομενη Δευτερα δηλ μετα απο 10 μερες.

Ζητησα να γινουν τα εξης:
1)Αντικατασταση της πισω δισκοπλακας (τους την πηγα εγω για να μη χανουν χρονο).
2)Σερβις στα φρενα μπρος και πισω και ειδικα στα μπροστινα γιατι πιανανε μετα τα 4-5 μανεταρισματα, χτυπαγανε,πως το λενε εκαναν κλατς κλατς κουφια και μετα επιαναν.
3)Αλλαγη στα τακακια ολα
4)Ρυθμιση βαλβιδων

Παω την Δευτερα (μετα απο 10 μερες,ε?), "σορρυ φιλε μας βγηκανε εκτακτες βλαβες ελα αυριο"...

Παω την Τριτη.
"Ολα οκ?".
" Τελεια. Δωσε μας 110 ευρω γιατι εχουμε πολλη δουλεια δεν προλαβαινουμε να το συζητησουμε τι σου καναμε". Και φυσικα χωρις αποδειξη...

Παιρνω τη μηχανη, φευγω,ανοιγω το γκαζι, λαγουδακια,σκορτσαρισματα και σβυσιματα.
Παω πισω "ρε παιδια τι ρυθμιση βαλβιδων κανατε?".
"Α, εμεις τη ρυθμισαμε καλα, μαλλον εχεις προβλημα αρυθμιστου καυσιμου ή ηλεκτρικο προβλημα".
"Ρε παιδια θα με τρελανετε, την εφερα μια χαρα και την παιρνω χαλια...".
"Τι να σου κανουμε ρε φιλε,αστην καμμια βδομαδα ακομα και θα δουμε αν θα στη φτιαξουμε.Παντως ταξιδι μπορεις να πας,δεν υπαρχει προβλημα"

Κανω 400χλμ και τα φρενα ξαναγυρισαν στην παλια τους κατασταση, δηλ αχρηστα.

Παω σε αλλο συνεργειο και ικετευω: Ανοιξτε φρενα, δειτε καρμπυρατερ, ελεγξτε ηλεκτρικα γιατι θα τρελαθω.

Αποτελεσμα ερευνας απο συνεργειο μπροστα τα ιδια μου τα ματια:
Κακορυθμισμενες βαλβιδες
Πιστονια δαγκανων αγρασσαριστα,απλως τριμενα με scotchbrite και φουσκες ξερες χωρις γρασσο.

Να τους χαιρομαστε!

kiriakost
25/07/2007, 01:39
Αντε βρε τυχερέ , αυτά μόνο σου έκαναν .... πταίσματα ..

Εμενα μου κατέστρεψε τον αυτόματο τεντοτήρα καδένας ,
και τον έκανε λέει χειροκίνητο με μια βίδα . ( 570? επισκευη - ελατήρια πιστονιού και φελά )
Θα πάω λέει .. !! 5 χρόνια χωρίς πρόβλημα ... στο τέλος τα χρόνια έγιναν μήνες .

Οταν κόπηκε η γλίστρα , και χτύπησαν οι βαλβίδες το πιστόνι , απλά έδωσα 700? και πήρα έναν άλλο .. μην τρομάζεις , η ζωή είναι ωραία .. :rolleyes: :a45: :a52:

lampros_fazer
25/07/2007, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
" Τελεια. Δωσε μας 110 ευρω γιατι εχουμε πολλη δουλεια δεν προλαβαινουμε να το συζητησουμε τι σου καναμε". Και φυσικα χωρις αποδειξη...
Tι δεν προλαβαίνεις ρε μαλάκα..; :a26:

Αχ..θα σε φάει και σένα ο νόμος της σιωπής..

AFTER
25/07/2007, 01:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Tι δεν προλαβαίνεις ρε μαλάκα..; :a26:

Αχ..θα σε φάει και σένα ο νόμος της σιωπής..

Ο νομος του ''κλεισιματος επιχειρησης'' θα τον φαει...:rolleyes:

cbr1100xx
25/07/2007, 04:53
Μαστορια απο τα παλια τα χρονια που δεν λενε να εξαφανιστουν .:a016: :a016: :a016:

Da.Vintage
25/07/2007, 09:18
Ειδικά για τέτοιες χοντρές δουλειές ποτέ δε πάνε σε συνεργείο που δε το ξέρουν!:nono:

super_toto
25/07/2007, 09:51
Δεν μου λες ρε Οζυ, αυτο το συνεργείο είναι λιγα μετρα πριν την σταση λεωφορείου? Που εχει παρκαρισμένα μηχανακια μπροστα αλλα και απενανι απο τον δρομο?

sniper
25/07/2007, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
.....



Τι μηχανάκι είναι OzZzZzY ;

Honest John
25/07/2007, 10:06
Συνεργείο για κλωτσές είναι όχι για κλωτσιές...:mad:

Maira
25/07/2007, 10:26
Υπάρχουν και χειρότερα πάντως!!!!

Συνεργείο που πας χρόνια και μετά από 3 μήνες που έχουν τη μηχανή (από τρακάρισμα) περιμένεις τον μάστορα την τελευταία μέρα (γιατί την επόμενη θα του έβαζες φωτιά στο μαγαζί) και περιμένεις 4 ώρες για να φτιάξει το μηχανάκι! Είχε βάλει μόνο τα μπροστινά 3 μήνες και από ανταλλακτικά δεν έχει πάρει τίποτα!!!


Ε τα πήρα μόνη μου και τα άλλαξα!!!!


Ρε θέλουνε πολύ ξύλο μερικοί!!!! (και χρόνο για να τους δείρεις!!!!)

:a016: :a016: :a016:

OzZzZzY
25/07/2007, 11:15
gsxe 750 sniper

sniper
25/07/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
gsxe 750 sniper

Το παραπάνω περιστατικό συνέβει σε σένα; ή είναι περιγραφή φίλου σου; Έχεις 750; :confused:

power hornet
25/07/2007, 11:27
εγω θελω να μαθω γιατι οι υπευθνοι του forum σβινουν το ονομα τοων συνεργειων?τοσο κακο ειναι να μαθαινουμε τα λαμογια?και τους μουφομαστορες?

sniper
25/07/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
εγω θελω να μαθω γιατι οι υπευθνοι του forum σβινουν το ονομα τοων συνεργειων?τοσο κακο ειναι να μαθαινουμε τα λαμογια?και τους μουφομαστορες?

Γιατί είναι κανονισμός του φόρουμ, οποιαδήποτε καταγγελία να ελέγχεται για την ακρίβειά της απο τους υπεύθυνους του φόρουμ. Εν μέρει είναι και για την προστασία του καταγγέλοντος.

power hornet
25/07/2007, 11:32
οκ μαλιστα με καλυψες ευχαριστω

gcrook
25/07/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
εγω θελω να μαθω γιατι οι υπευθνοι του forum σβινουν το ονομα τοων συνεργειων?τοσο κακο ειναι να μαθαινουμε τα λαμογια?και τους μουφομαστορες?

Αυτο που σου ειπε ο σναιπερ + το οτι μια εποχη που καποιος ειε κανει μπαχαλο την database του bikenet, και χαθηκε το μισο φορουμ, υπηρχαν υπονοιες (και μονο) οτι δεν ηταν τυχαιο, και οτι καποιοι ηθελαν να κλεισουν στοματα.
Ετσι ειχα διαβασει τοτε...
Αλλα οπως και να εχει σε αυτα τα θεταμα οφειλεις να εισαι προσεκτικος.
Συν τοις αλλοις δεν ειμαστε ολοι αγεελοι εδω μεσα, και σαφως και θα θελαμε να δυσφημισουμε, καθως και να διαφημισουμε καποιο καταστημα.

afrotwin
25/07/2007, 11:52
pantos na anaferete tetia provlimata esto ke anonima ke as ta diadidoume metaksi mas ektos forum
giati ke enas na glitosi apo aftous ine kati

emena se poli gnosto voulganizater opou to exi enas poli kalos an8ropos
me kalo onomma evale ton voi8o tou na mou topo8etisi lastixa
mou stravo evale to mprostino
ke prosfata anakalipsa laska ton mprostino piro tis rodas

ke den prepi na po tipota min 8ix8i kanis
ke oute prepi na pao na tou katevaso to magazi kato ke na tou valo fotia tou malaka
giati imaste politismenoi....

stile pm se osous kseris me afto to magazi



mas fagane i ka8os prepismoi



:rotflmao:

Da.Vintage
25/07/2007, 11:56
Aναφέρετέ τα εσείς ονομαστικά τα συνεργεία ωστε να προφταίνουν κάποιοι να τα διαβάζουν!
Και μετά ας τα σβήνουν οι μοντς!:D

afrotwin
25/07/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Aναφέρετέ τα εσείς ονομαστικά τα συνεργεία ωστε να προφταίνουν κάποιοι να τα διαβάζουν!
Και μετά ας τα σβήνουν οι μοντς!:D

to diko mou ine poli gnosto voulgkan
konta ston ote agiou dimitriou epi tis vouliagmenis

onomata den leme

............ke peripati?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OzZzZzY
25/07/2007, 14:00
του πατερα μου ειναι το 750 οπως κ η περιγραφη αλλα το χρησιμοποιω κ εγω..το πηγαμε μαζι στο συνεργειο γι αυτο το αναφερω..

sniper
25/07/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
του πατερα μου ειναι το 750 οπως κ η περιγραφη αλλα το χρησιμοποιω κ εγω..το πηγαμε μαζι στο συνεργειο γι αυτο το αναφερω..

και καλά εσυ είσαι μικρός (τοσο που ουτε δίπλωμα έχεις για το 750).... ο πατέρας σου τόσα χρόνια, δεν εχει ένα συνεργείο που να το εμπιστεύεται; :confused:

Τέσπα....

OldMan
25/07/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και καλά εσυ είσαι μικρός (τοσο που ουτε δίπλωμα έχεις για το 750).... ο πατέρας σου τόσα χρόνια, δεν εχει ένα συνεργείο που να το εμπιστεύεται; :confused:
Τέσπα....
Ρε Νίκο, ρωτάς σαν να μην ξέρεις...

Ποιος ασχολείται σήμερα με παλιό (έως παμπάλαιο..:winka: ) μηχανάκι ???

Είτε δεν τα ξέρουν, είτε νομίζουν (πολλές φορές δικαίως) ότι ο ιδιοκτήτης δεν θα δώσει πολλά λεφτά για το "παρτάλι" του, είτε απλά θέλουν τα τα αρπάξουν (νομίζοντας πως ότι και να κάνουν σε ένα "χρέπι" θα φανεί βελτίωση...).

OzZzZzY
25/07/2007, 14:21
η αληθεια ειναι οτι εχουμε κανει "καταλογο" απο αχρηστα συνεργεια τοσα χρονια..ειδικα τελευταιως που τα προβλημα αρχισαν να αυξανονται..γι αυτο οτι μπορουμε το κανουμε μονοι μας..επισης παρατηρησα οτι ψιλοδουλειες που απαιτουν χρονο και δεν αποδιδουν χρημα (φρενα πχ) περναν απαρατηρητες στα συνεργεια :(

lampros_fazer
25/07/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
emena se poli gnosto voulganizater opou to exi enas poli kalos an8ropos

Το θυμάμαι το thread σου,να το διαδώσω..; :lol:

Maira
25/07/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
η αληθεια ειναι οτι εχουμε κανει "καταλογο" απο αχρηστα συνεργεια τοσα χρονια..ειδικα τελευταιως που τα προβλημα αρχισαν να αυξανονται..γι αυτο οτι μπορουμε το κανουμε μονοι μας..επισης παρατηρησα οτι ψιλοδουλειες που απαιτουν χρονο και δεν αποδιδουν χρημα (φρενα πχ) περναν απαρατηρητες στα συνεργεια :(


και όχι μόνο αυτό! Πολλές φορές μόνο και μόνο για να βγάλουν χρήμα κάνουν εργασίες και αλλάζουν πράγματα χωρίς να είναι απαραιτητο! Και αναφέρωμαι, σε εξουσιοδοτημένο!!!!:mad:

hotcarver
25/07/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
επομενη Δευτερα δηλ μετα απο 10 μερες.



10 ΜΕΡΕΣ???

gixxerpap
25/07/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

............ke peripati?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

και γαμω τους γριφους λεμε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

odt
25/07/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
εγω θελω να μαθω γιατι οι υπευθνοι του forum σβινουν το ονομα τοων συνεργειων?τοσο κακο ειναι να μαθαινουμε τα λαμογια?και τους μουφομαστορες?

Καλά, δεν είναι πρόβλημα αυτό, αφού σου αναφέρει όλη τη διαδρομή κανονικά...το όνομα σε μάρανε? :wave2:

Zid
25/07/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
του πατερα μου ειναι το 750 οπως κ η περιγραφη αλλα το χρησιμοποιω κ εγω..το πηγαμε μαζι στο συνεργειο γι αυτο το αναφερω.. Tι χρονολογία είναι OzZzZzY αυτό ?? 81?