PDA

View Full Version : προβληματικος διακοπτης σε ΧΤ600Ε. The Sequel



vaspiou
25/07/2007, 16:53
Καλησπερααα. Αυτο το ποστ συνδεετε με το αλλο που ειχα ανοιξει πριν απο καποιες μερες με τις καμενες ασφαλειες στο ΧΤ600Ε. Θα το βρειτε στα ΧΤ (ουτως η άλλως δεν εχουμε και πολλα ποστσ ακομα).
Τεσπα, τελικα μαλλον εχω προβλημα με τον διακοπτη. Αλλα θελω να το σιγουρεψω 110%.
Σκεφτηκα λοιπον, επειδη ηδη εχω κομμενα τα καλωδια που πανε στον διακοπτη (πηγαν να την κλεψουν) να τον παρακαμψω και να δω αν οντως φταιει αυτος. Το σκεπτικο μου: Αμα συνδεσω κατευθειαν το ρευμα με την μιζα χωρις διακοπτη και δεν μου καψει την ασφαλεια παει να πει οτι ειναι σιγουρα ο διακοπτης. Αμα συνεχιζει και τις καει το προβλημα ειναι αλλου.
Εχω καταληξει στον διακοπτη γιατι τελευταια κανει πολλα περιεργα, οπως να μην γυριζει το κλειδι να κολλαει συστηματικα και τετοια. Αφου μολις τον βαζω στον ΟΝ τσαφ την καει...
Η ερωτηση μου τωρα πια ειναι.:
Στα καλωδια υπαρχουν χρωματα μαλλον. Ξερει κανεις ηλεκτρολογος απο δω πια ακριβως να ενωσω για να παρακαμψω τον διακοπτη. Αν κανω βλακεια και ενωσω τα λαθος θα καψει ασφαλεια, θα παθω μεγαλυτερη ζημια ή δεν θα γινει τπτ και απλως δεν θα πηγαινει ρευμα?

Αυτα...Ελπιζω να βρω το προβλημα ρε γμτ γιατι μια βδομαδα τωρα μου εχει καψει 15 ασφαλειες. Επισης απο χθες δεν μπορω ουτε να την βαλω μπροστα γιατι μολις γυριζω το κλειδι καιγεται η ασφαλεια οπως ειπα...


Ευχαριστω...


:beer: